Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Major flaws of Polish roofs. Part 1

Kominy są integralną częścią dachów i elementem kończącym instalacje grzewcze lub wentylacyjne. Nadal wykonuje się je z cegły dziurawki – kominy wymurowane z tego materiału są często wykonane z błędami.
K. Patoka

Kominy są integralną częścią dachów i elementem kończącym instalacje grzewcze lub wentylacyjne. Nadal wykonuje się je z cegły dziurawki – kominy wymurowane z tego materiału są często wykonane z błędami.


K. Patoka

W Polsce istnieje grupa bardzo dobrych, fachowych dekarzy. Z drugiej strony na rynku pokryć dachowych działa także wielu nieprofesjonalnych wykonawców, którym nie brakuje zleceń, mimo że powielają wciąż te same błędy.

Jak to możliwe? Powód jest prozaiczny – zleceniodawcy zwykle kierują się kryterium niskich cen przy wyborze wykonawców i materiałów.

Zobacz także

mgr inż. Krzysztof Patoka Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

Jak połączyć komin z pokryciem dachowym? Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

Gdy się patrzy na polskie dachy, można odnieść wrażenie, że kominy muszą być murowane, i to najlepiej z dziurawej cegły klinkierowej, a ich usytuowanie na dachu jest dowolne. Takie są u nas tradycje, mimo...

Gdy się patrzy na polskie dachy, można odnieść wrażenie, że kominy muszą być murowane, i to najlepiej z dziurawej cegły klinkierowej, a ich usytuowanie na dachu jest dowolne. Takie są u nas tradycje, mimo że większość dachów przecieka właśnie wokół kominów. A może warto zauważyć, że kominy można budować lepiej, bo inaczej?

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

ABSTRAKT

W pierwszej części artykułu opisującego wady polskich dachów przedstawiono częste błędy w sztuce dekarskiej: brak przewiewoszczelności, brak wentylacji, złą obróbkę materiałów lub ich nieodpowiednie użycie. Pokazano również, czym może skutkować kierowanie się kryterium niskich cen.

The first part of the article on flaws of Polish roofs presents frequent examples of bad roofing practice: lack of aeration tightness and lack of ventilation, as well as improper material processing or material use. It also shows the effects resulting from acting upon the criterion of low prices.

O jakość prac dekarskich decydują nie tylko przepisy, lecz także różne uwarunkowania społeczne i kulturowe. Duży wpływ mają: sytuacja ekonomiczna, tradycje i historia. Dodatkowo istnieją pewne specyficzne dla dachów mechanizmy powodujące większą rozbieżność w jakości wykonawstwa [1–2]. Żaden z tych czynników nie usprawiedliwia jednak błędów w sztuce dekarskiej.

Brak przewiewoszczelności

Jest to najpowszechniejsza wada polskich dachów dotycząca zarówno dachów płaskich, jak i pochyłych. Sam fakt niezwykle małej popularności takich określeń, jak: „przewiew”, „przewiewoszczelność” lub „wiatroszczelność”, jest dowodem na to, że zjawiska, które kryją się za tymi słowami, nie są dostrzegane.

Brak przewiewoszczelności ściśle wiąże się z nieprawidłowym układaniem warstw paroizolacyjnych w przegrodach budowlanych. Powszechnie stosowane paroizolacje są w zdecydowanej większości układane bez wymaganej szczelności dla pary – nie są odpowiednio łączone między kolejnymi pasmami oraz na wszelkich połączeniach z murami i przechodzącymi przez dach instalacjami.

W ostatnich latach coraz częściej pasma folii paroizolacyjnych łączy się na zakład. Wydawałoby się, że utworzona w ten sposób warstwa jest skuteczna. Tak jednak nie jest, ponieważ zwykle nie wykonuje się najtrudniejszych uszczelnień na połączeniach z murami kominów i ścian (fot. 1–2). To samo dotyczy rzadziej stosowanych pap, głównie na dachach płaskich (fot. 3). W takich miejscach para wodna przedostaje się do termoizolacji i się w niej skrapla.

Proces kondensacji odbywa się również na skutek działania zjawisk określanych przewiewaniem wynikających z braku przewiewoszczelności na połączeniach poszczególnych materiałów tworzących przegrody. W każdej konstrukcji dachu czy ściany są niekontrolowane szczeliny międzywarstwowe, które trzeba uszczelnić po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie przegród.

Jeśli nie ma tych uszczelnień, folie i inne paroizolacje nie tworzą skutecznie działających warstw. W efekcie błąd wykonawczy lub projektowy skutkujący brakiem szczelności warstw paroszczelnych przyczynia się do dwóch wad: przenikania pary do przegrody i wywiewania ciepła.

Przewiew działa bowiem podwójnie: powoduje zawilgocenie materiałów wokół szczelin, dzięki którym zjawisko to funkcjonuje, i jest przyczyną ucieczki ciepłego powietrza do atmosfery (ogrzewania atmosfery). Jednocześnie szpary i małe dziurki w warstwie paroizolacyjnej powodują zawilgocenie termoizolacji nawet wtedy, gdy nie są one miejscem umożliwiającym powstawanie przewiewu.

Nieszczelne układanie wszelkich paroizolacji jest więc główną ­przyczyną ­nadmiernych strat ciepła i zwiększonego zawilgocenia dachów, które z kolei obniża ich termoizolacyjność i trwałość [3].

Brak wentylacji dachu lub jego pokrycia

Teoretycznie o konieczności wentylowania dachów powinni wiedzieć wszyscy uczestnicy procesu budowlanego. Jednak praktyka projektowania i budowania dowodzi, że wiedza o tym prostym i skutecznym sposobie osuszania dachów jest znikoma lub żadna.

Najczęściej popełniane błędy dotyczące wentylacji dachów to:

  • brak wlotu lub wylotu ze szczeliny wentylacyjnej – brak koniecznej przelotowości,
  • budowanie pustek powietrznych zamkniętych dla powietrza atmosferycznego zamiast szczelin lub przestrzeni wentylacyjnych1,
  • złe wymiary szczelin lub ich wlotów i wylotów, np. zbyt mała wysokość kontrłat na dachach pochyłych,
  • brak materiałów dystansujących utrzymujących termoizolację w stałej odległości od poszycia (deskowania, płyt OSB itp.) powodujący zasłonięcie szczeliny przez osuwającą się po upływie kilku lat wełnę,
  • projektowanie dachów o niskich kątach nachylenia z systemami wentylowania sprawnie funkcjonującymi tylko na dachach o wyższych kątach (np. powyżej 25°) – powszechnie nie uwzględnia się konieczności zastosowania innych sposobów wentylowania dachów pochylonych poniżej 10°, w których nie działa już ciąg termiczny jako główny napęd powietrza wentylującego;
  • budowanie jednej szczeliny wentylacyjnej pod pokryciem (wentylowanym) zamiast dwóch szczelin (i pod pokryciem, i pod jego uszczelnieniem w postaci warstwy wstępnego krycia z papy na des­kowaniu lub niskoparoprzepuszczalnej folii).

Warto również zauważyć, że w większości wypadków zastosowanie wełny mineralnej lub drzewnej jako termoizolacji dachów powinno łączyć się z ich wentylowaniem. Wynika to z zasadniczej cechy tych materiałów polegającej na ich powietrznej (i tym samym parowej) przenikalności. Skoro wiadomo, że z powodu tej cechy wełny tego typu łatwo wchłaniają wilgoć, powinno się zrobić wszystko, aby mogły się jej pozbyć. Tym bardziej że jest to stosunkowo łatwe.

Jaskrawym przykładem braku zrozumienia zjawisk związanych z przenikaniem i skraplaniem się pary wodnej w dachach są liczne przypadki projektowania basenów z dachami niewentylowanymi. Z powodu bardzo dużej ilości wilgoci baseny zawsze powinny być kryte dachami wentylowanymi, bez względu na rodzaj użytej w nich termoizolacji. Niestety często nie są, co jest przyczyną wielu problemów.

Kominy z błędami

Kominy są elementem kończącym instalacje grzewcze lub wentylacyjne i są jednocześnie integralną częścią dachów. Dlatego ich wykonanie ma wpływ na jakość całego dachu. Doświadczeni dekarze nie udzielają gwarancji, jeśli kominy są wymurowane z cegły dziurawki. A jednak, mimo kilkuletniej akcji informacyjnej (szczególnie intensywnej w latach 2001–2005), nadal powszechnie muruje się kominy z tego materiału.

Po wbudowaniu cegły dziurawki w komin jej wewnętrzne otwory zaczynają tworzyć sieć połączonych ze sobą przestrzeni, które stają się kanałami przepływowymi dla wody. Woda wnika do wnętrza takiego muru przez spoiny, otwory wylotowe kanałów wentylacyjnych (fot. na górze) i szpary w głowicy kominów, a następnie spływa na ich podstawę znajdującą się już we wnętrzu budynku (najczęściej na poddaszu) (fot. 1).

Drugim częstym błędem dotyczącym kominów jest obudowywanie ich styropianem w taki sposób, że styropian przechodzący przez pokrycie wystaje pod nim na poddaszu niczym nieosłonięty (fot. 2). Jeśli powstanie nieszczelność w murowanym kominie dymowym lub spalinowym, może dojść do pożaru. Tym bardziej że większość kominów znajduje się zbyt blisko belek więźby, co jest sprzeczne z prawem [5]2).

Zmniejszanie nachylenia dachu w celu obniżenia kosztów

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że motywacją do zmniejszania kątów nachylenia projektowanych i budowanych dachów pochyłych jest chęć obniżenia kosztów materiałowych. Wiadomo bowiem, że wraz ze zmniejszeniem się kąta nachylenia maleje powierzchnia dachu i tym samym koszt materiałów oraz robocizny.

Warto jednak pamiętać, że z powodu małego kąta nachylenia (10°–25°) pojawia się konieczność:

  • zastosowania specjalnych technik uszczelniających wszelkie przejścia przez dach,
  • zwiększenia wysokości szczeliny i kalenicy w dachach wentylowanych,
  • zwiększenia szczelności warstwy wstępnego krycia w dachach krytych pokryciami leżącymi na łatach (dachówkami, płytkami, blachami itp. przy kątach < 25°),
  • wzmocnienia konstrukcji (z powodu ryzyka zalegania śniegu).

To wszystko powoduje, że obniżenie kosztów w wyniku zmniejszenia zużycia materiałów pokryciowych jest tylko pozorne. Należy raczej zwiększyć nakłady, aby dach nisko nachylony dobrze pełnił swoją funkcję. Obniżenie nachylenia dachów prowadzi więc do wzrostu kosztów wykonania dachu i jego eksploatacji. Dlatego w wielu krajach naszej strefy klimatycznej od wieków dachy pochyłe buduje się z nachyleniem 20°–55°.

Szczególnie wadliwe konstrukcje powstają wtedy, gdy projektant tak planuje dach, aby spełnić zalecenia producentów, którzy podają, że ich pokryciowe blachy trapezowe mogą być układane na dachach nachylonych od 9° (fot. 4–5). Takie nachylenie wymaga specjalnych technik wentylowania, ponieważ poniżej 10° nie działa ciąg termiczny i wentylacja dachu jest napędzana wyłącznie siłą zmiennych wiatrów.

Zaprojektowanie tak pokrytego dachu o nachyleniu 9° z membraną wstępnego krycia (MWK) wymaga zaprojektowania bardzo wielu fragmentów dachu w specjalny sposób: tak aby zapewniona była dobra wentylacja pokrycia. Muszą być spełnione następujące warunki:

  • wlot do szczeliny wentylacyjnej powinien znajdować się pod rynną;
  • kontrłata powinna mieć wysokość co najmniej 10 cm i powinna być uszczelniona;
  • membrana powinna być ułożona z uszczelnionymi zakładami i powinna mieć dużą gramaturę (od 150 g/m²);
  • wylot na kalenicy powinien być podwyższony o 15–30 cm nad poziom blachy.

Wymienione warunki wraz z innymi zaleceniami dotyczącymi połączeń blach i montażu przejść sprawiają, że wykonanie tak nachylonego, prawidłowo wykonanego dachu jest droższe od wykonania dachu o nachyleniu 25°.

Niestety, bardzo wiele dachów o tak niskim nachyleniu (ok. 10°) jest wykonanych w standardach odpowiednich dla typowych dachów pochyłych (powyżej 25°), co często prowadzi do obniżonej szczelności i dużego zawilgocenia.

Źle przygotowane impregnaty solne

Również z powodu niskich cen powszechnie stosuje się impregnaty solne przygotowywane szybko na budowach z koncentratów zawierających różne sole (najczęściej amonowe). Belki, łaty i inne elementy drewnianych konstrukcji są impregnowane tak przygotowanymi roztworami wodnymi.

Zabieg impregnacji polega na zanurzeniu elementów drewnianych w roztworze solnym wlanym do folii, które układane są w wykopanych w tym celu rowach.

Tymczasem wszystkie zabiegi impregnacyjne wymagają spełnienia określonych warunków technologicznych niezależnie od składu chemicznego impregnatów. Przede wszystkim drewno powinno być odpowiednio suche, by impregnat mógł wejść w jego komórki. Proces wchłaniania impregnatu wymaga ponadto czasu i odpowiedniej temperatury. Po impregnacji drewno powinno być odpowiednio wysuszone bez dostępu wody i wilgoci.

Opisany sposób zanurzania drewna na budowach nie spełnia jednak tych warunków. W efekcie impregnaty nie wchodzą w drewno i gdy spadnie na nie woda, są łatwo wypłukiwane. Na domiar złego wypłukana z łat sól osiada na MWK (fot. 6) oraz innych częściach dachu i uszkadza stopniowo wszystkie napotkane metalowe elementy (sól z belek więźby bywa wypłukana w trakcie budowy).

Literatura

  1. K. Patoka, „Rynek pokryć dachowych w Polsce (cz. 1). Dachowi liderzy opinii”, „IZOLACJE”, nr 11/12/2009, s. 31–33.
  2. K. Patoka, „Rynek pokryć dachowych w Polsce (cz. 2). Wykorzystywanie roli dachowych liderów opinii”, „IZOLACJE”, nr 1/2010, s. 26–28.
  3. K. Patoka, „Interpretacja norm a zawilgocenie dachu”, „IZOLACJE”, nr 3/2012, s. 44–47.K. Patoka, „Warstwy powietrzne w dachach”, „IZOLACJE”, nr 4/2010, s. 72–75.
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Zob. K. Patoka, „Warstwy powietrzne w dachach”, „IZOLACJE”, nr 4/2010, s. 72–75 [4].
2 Odległość tych materiałów określa § 265.4 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [5]: „Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m”. 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.