Zestaw do pomiaru poziomu dźwięku z kamerą akustyczną Noise Inspector
Fot. Cae System
Hałaśliwość pracy wielu maszyn jest zdeterminowana poprzez maszyny i urządzenia hydrauliczne. Dotyczy to zarówno maszyn stacjonarnych, jak i maszyn roboczych pracujących w ruchu. Dzięki wysiłkom konstruktorów i pracom badawczym mającym na celu zmniejszenie hałaśliwości elementów hydraulicznych, a w tym w szczególności pomp wyporowych hałaśliwość agregatów hydraulicznych została w znacznym stopniu ograniczona.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, które powstały na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo...
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, które powstały na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, kanały technologiczne stanowią ciąg osłonowych elementów obudowy, studni kablowych oraz innych obiektów lub urządzeń służących umieszczeniu lub eksploatacji.
Pomimo bardzo szybkiego rozwoju nowoczesnych metod i narzędzi, które służą ograniczaniu rozwoju pożaru oraz minimalizowaniu jego skutków, wciąż najwyższy poziom bezpieczeństwa budynku gwarantuje konstrukcja...
Pomimo bardzo szybkiego rozwoju nowoczesnych metod i narzędzi, które służą ograniczaniu rozwoju pożaru oraz minimalizowaniu jego skutków, wciąż najwyższy poziom bezpieczeństwa budynku gwarantuje konstrukcja i ściany oraz stropy wydzielenia przeciwpożarowego. Rozwiązania te wspomagane przez elementy biernej i czynnej ochrony przeciwpożarowej pozwalają nam na ograniczenie obszaru objętego pożarem wyłącznie do pojedynczej strefy pożarowej.
Szachty (szyby) wentylacyjne i oddymiające, prowadzone zwykle przez wszystkie kondygnacje budynku, coraz częściej sąsiadują bezpośrednio z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Zgodnie z prawem,...
Szachty (szyby) wentylacyjne i oddymiające, prowadzone zwykle przez wszystkie kondygnacje budynku, coraz częściej sąsiadują bezpośrednio z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Zgodnie z prawem, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego – w warunkach pożaru szyby oddymiające muszą zapewnić skuteczne odprowadzanie niebezpiecznych produktów spalania, a szyby wentylacyjne nie mogą powodować przenoszenia pożaru z jednej kondygnacji na drugą.
Dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące hałasu emitowanego przez maszyny oraz urządzenia przemysłowe stawiają ich producentom zaostrzone wymagania. Ograniczenie emisji hałasu ma być realizowane poprzez obniżenie poziomów maksymalnego i szczytowego ciśnienia akustycznego oraz maksymalnego poziomu mocy akustycznej do poziomów określonych w dyrektywach.
Kolejnym zagadnieniem związanym z dyrektywami nowego podejścia jest ochrona ludzi oraz środowiska naturalnego przed szkodliwymi skutkami hałasu.
Redukcję hałasu można uzyskać poprzez wprowadzenie zmian w architekturze pomieszczeń produkcyjnych w formie obudów dźwiękochłonno-izolacyjnych, ekranów akustycznych czy tłumików akustycznych. Najskuteczniejszym jednak sposobem pozwalającym na ograniczenie hałasu jest jego redukcja u źródła [1-4].
Lokalizacja źródła lub źródeł hałasu oraz identyfikacja przyczyn jego powstania ma kluczowe znaczenie i może pozwolić na wprowadzenie celowych zmian w konstrukcji maszyny dla redukcji hałasu emitowanego przez nią do otoczenia.
Poziom mocy akustycznej jest zdeterminowany przez źródło lub kilka źródeł mających najwyższe wartości natężenia dźwięku. Określenie głównych źródeł hałasu jest zatem kluczowym zagadnieniem dla osiągnięcia poprawy warunków akustycznych w otoczeniu.
Metoda pomiaru natężenia dźwięku
Natężenie dźwięku definiowane jest jako uśredniona w czasie wartość strumienia energii akustycznej przypadającej na jednostkę powierzchni. Natężenie dźwięku skalowane względem natężenia odniesienia wyrażane jest jako poziom natężenia dźwięku wyrażony w jednostce dB.
Natężenie dźwięku na powierzchni oddalonej o odległość r od punktowego źródła dźwięku jest równe mocy źródła dźwięku w podzielonej przez powierzchnię 4πr2. Inaczej natężenie dźwięku na powierzchni w odległości r jest równe kwadratowi ciśnienia p podzielonego przez impedancję powietrza zależną od prędkości dźwięku c oraz gęstości powietrza ρ [5].
Urządzeniem stosowanym w pomiarach natężenia dźwięku oraz lokalizacji źródeł hałasu jest dwumikrofonowa sonda natężeniowa. Zastosowanie dwóch mikrofonów oddalonych względem siebie o znaną odległość pozwala na wyznaczenie uśrednionego ciśnienia akustycznego oraz gradientu ciśnienia akustycznego, które pozwala na wyznaczenie prędkości cząstki w punkcie środkowym odcinka Δr między mikrofonami na kierunku równoległym do osi mikrofonów.
Natężenie dźwięku I wyznaczane jest jako iloczyn uśrednionego ciśnienia akustycznego oraz prędkości cząstki , co przedstawia RYS. 1.
RYS. 1. Zasada działania sondy dwumikrofonowej; rys.: [6]
Najczęstszym zastosowaniem pomiaru natężenia dźwięku jest lokalizacja źródeł hałasu oraz wyznaczanie mocy akustycznej. Wyznaczanie mocy akustycznej może zostać przeprowadzone na kilka sposobów zależnie od potrzeb lub warunków określonych w normach.
Zaletą pomiarów natężenia dźwięku w celu wyznaczania mocy akustycznej jest mały wpływ warunków otoczenia na wyniki pomiarów.
Charakterystykę kierunkową sondy natężeniowej przedstawiono na RYS. 2. Wynika z niego, że sonda natężeniowa ma największą czułość w kierunku osi przechodzącej przez obydwa mikrofony.
W kierunku prostopadłym do osi sondy mierzone natężenie dźwięku ma znacznie niższe wartości.
Szczególnie przydatną metodą w lokalizacji źródeł hałasu jest pomiar natężenia dźwięku na powierzchni obejmującej geometrię badanego obiektu. Specjalistyczne oprogramowanie NSL (Noise Source Location) pozwala na stworzenie modelu geometrycznego powierzchni pomiarowej obejmującej rzeczywistą geometrię wraz z punktami punktów pomiarowymi, w które wczytywane będą dane z pomiarów przeprowadzonych sondą natężeniową.
RYS. 3 przedstawia model przestrzenny badanego obiektu wraz z naniesioną siatką oraz punktami pomiarowymi.
RYS. 3-4. Model geometryczny (NSL) z punktami pomiarowymi (3) i rozkład poziomów natężenia dźwięku (4); rys.: archiwa autorów
Kolorem czerwonym zaznaczone są punkty, w które należy wczytać dane.
Gęstość siatki pomiarowej nie powinna być mniejsza od stosunku prędkości dźwięku w warunkach pomiaru do maksymalnej zarejestrowanej częstotliwości.
Zwiększenie ilości punktów pomiarowych może pozwolić na lepsze odwzorowanie rozkładu natężenia w przypadku wielu źródeł usytuowanych blisko siebie.
Na podstawie danych pomiarowych wczytanych w punkty modelu przestrzennego można stworzyć przestrzenną mapę akustyczną, ukazującą interpolowane poziomy ciśnienia akustycznego oraz natężenia dźwięku (RYS. 4).
Kolejną funkcją oprogramowania jest wyznaczanie mocy akustycznej oraz tworzenie rankingów jej poziomów dla danych powierzchni bądź pogrupowanych elementów składowych obiektu.
Metoda pomiaru kamerą akustyczną
Kamera akustyczna jest urządzeniem zawierającym elementy, które pozwalają na rejestrację obrazów oraz przebiegów ciśnienia akustycznego.
Matryca kamery akustycznej składa się kilkudziesięciu mikrofonów odpowiednio rozmieszczonych względem siebie oraz centralnie umieszczonego rejestratora wideo.
Pomiary przeprowadzane są poprzez skierowanie matrycy na obiekt badań, rejestrator video pozwala na wyświetlenie obszaru pomiarowego online, co pozwala na łatwiejsze ustawienie matrycy w odpowiedniej pozycji.
Uruchomienie pomiaru wyzwala zapis ciśnienia akustycznego przez każdy z mikrofonów oraz rejestrację obrazu lub filmu z badanego obrazu.
Wprowadzenie parametrów, takich jak odległość kamery od źródła dźwięku, temperatura oraz wybranie odpowiedniego algorytmu obliczeniowego, jakim najczęściej jest beamforming, pozwala na nałożenie zarejestrowanego ciśnienia akustycznego na obraz w celu wygenerowania mapy akustycznej ukazującej rozkład ciśnienia akustycznego.
Zasada działania beamformingu przedstawiana jest poprzez opis Delay-and-Sum beamformer [9] (kształtowanie wiązki poprzez opóźnienie i sumowanie).
Jak przedstawiono na FOT.(patrz: zdjęcie główne), rozpatruje się matrycę pomiarową złożoną z M mikrofonów znajdujących się w lokacjach rm (m = 1, 2,..., M) w płaszczyźnie x-y układu współrzędnych. Kiedy taką powierzchnię zastosuje się dla Delay-and-Sum Beamforming, sygnały zmierzonego ciśnienia pm są indywidualnie opóźnione, a potem zsumowane:
gdzie:
wm - zbiór współczynników wag zastosowanych do indywidualnych sygnałów z poszczególnych mikrofonów.
Indywidualne czasy opóźnień Δm zostały dobrane w celu osiągnięcia poprawy czułości w konkretnym kierunku, charakteryzowanym poprzez wektor κ. Zostaje to osiągnięte poprzez dostosowane czasów opóźnień tak, że sygnały związane z falą płaską, pochodzą z kierunku κ oraz są uzgodnione w czasie, zanim zostaną zsumowane. Rozważania geometryczne na RYS. 5 pokazują, że może to zostać osiągnięte poprzez:
gdzie:
c - szybkość rozchodzenia się dźwięku.
Rys. 5-6. Siatka mikrofonów skupiona na dalekim polu oraz fala płaska (plane wave) pochodząca z kierunku skupienia (5) oraz typowy wykres czułości kierunkowej z głównym płatem (main lobe) z kierunku skupienia oraz płatami bocznymi (sidelobe) z innych kierunków (6); rys.: archiwa autorów
RYS. 7. Lokalizacja źródeł hałasu w koparko-ładowarce - pomiar kamerą akustyczną, algorytm: Beamforming; rys.: [2]
Sygnały pochodzące z innych kierunków nie będą zgodne przed zsumowaniem, więc nie będą dodawane w sposób spójny. W ten sposób określono czułość kierunkową przedstawioną na RYS. 6.
Na RYS. 7 pokazano zdjęcie z naniesionymi poziomami ciśnienia akustycznego, z którego wynika, że najwyższe poziomy dźwięku w ładowarce podczas biegu jałowego występują w obrębie silnika spalinowego.
Podsumowanie
Z badań doświadczalnych wynika, że zarówno metoda pomiaru natężenia dźwięku, jak i kamera akustyczna nadają się do lokalizacji źródeł hałasu w maszynach.
Zaletą metody pomiaru natężenia dźwięku jest to, że istnieje możliwość ustalenia rankingu poszczególnych źródeł hałasu na podstawie obliczenia mocy akustycznej z poszczególnych powierzchni składowych zdefiniowanych na modelu przestrzennym. Na tej podstawie określa się, które źródła dźwięku szczególnie powinny zostać ograniczone dla uzyskania redukcji poziomów hałasu całego agregatu.
Zaletą metody pomiaru natężenia dźwięku jest również jej wysoka rozdzielczość i możliwość pomiaru w bardzo bliskiej odległości, np. 5 cm. Konieczność przygotowania modelu, często o złożonej geometrii, oraz znaczna ilość punktów pomiarowych mogą wiązać się z wydłużonym czasem potrzebnym do przeprowadzenia pomiarów.
Zastosowanie kamer akustycznych ciągle staje się coraz popularniejsze i pozwala na bardzo szybkie ustalenie położenia poszczególnych źródeł dźwięku.
Kamery akustyczne pokazują rozkład ciśnienia akustycznego lub natężenia dźwięku zawsze na pewnej powierzchni.
W przypadku urządzeń, w których występuje kilka nakładających się źródeł dźwięku o zbliżonych poziomach, należy wykonać pomiary z różnych odległości, aby wyeliminować różnice w interpretacji wyników pomiaru.
Kamery akustyczne są stosowane również przy lokalizacji źródeł dźwięku w środowisku, np. w zakładach przemysłowych. Metoda pomiaru natężenia dźwięku jest bardziej pracochłonna, daje jednak lepsze wyniki przy bardziej złożonych źródłach dźwięku o trójwymiarowej geometrii.
Dalsze informacje na www.wibroakustyka.com.pl
Literatura
Z. Engel, "Ochrona środowiska przed drganiami i hałasem", Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
W. Fiebig, P. Cependa, "Lokalizacja źródeł hałasu w koparko‑ładowarce przy pomocy kamery akustycznej", "Napędy i sterowanie", nr 5/2014.
S. Chwastek, S. Michałowski, "Redukcja obciążeń dynamicznych nieresorowanych maszyn na podwoziach kołowych", „Czasopismo Techniczne, Zeszyt Mechanika" 1-M/2006, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, ISSN 0011-4561, Kraków 2006, s. 71-80.
W. Borkowski, S. Konopka, L. Prochowski, "Dynamika maszyn roboczych", WNT, Warszawa 2005.
Dyrektywa UE 42/2006/WE, "Methoden zur Geraeuschminderung von Maschinen".
RYS. 3–4. Model geometryczny (NSL) z punktami pomiarowymi (3) i rozkład poziomów natężenia dźwięku (4); rys.: archiwa autorów
Rys. 5–6. Siatka mikrofonów skupiona na dalekim polu oraz fala płaska (plane wave) pochodząca z kierunku skupienia (5) oraz typowy wykres czułości kierunkowej z głównym płatem (main lobe) z kierunku skupienia oraz płatami bocznymi (sidelobe) z innych kie.
RYS. 7. Lokalizacja źródeł hałasu w koparko-ładowarce – pomiar kamerą akustyczną, algorytm: Beamforming; rys.: [2]
Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne wyroby izolacyjne. Podstawowym celem staje się więc uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach...
Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne wyroby izolacyjne. Podstawowym celem staje się więc uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach izolacyjnych. Obniżanie współczynnika przewodzenia ciepła stosowanych materiałów jest niezbędne, aby uniknąć stosowania bardzo grubych warstw materiału izolacyjnego. W związku z tym ciągle trwają prace i badania zmierzające do zastosowania w ociepleniach nowych rozwiązań i materiałów mogących...
Porowatość betonu ma bezpośredni wpływ na cechy fizyczne i mechaniczne betonu. Im objętość porów w kompozycie jest większa, tym więcej wody może się w nim znaleźć. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie...
Porowatość betonu ma bezpośredni wpływ na cechy fizyczne i mechaniczne betonu. Im objętość porów w kompozycie jest większa, tym więcej wody może się w nim znaleźć. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie wpływu zastosowanej domieszki (uplastyczniającej lub upłynniającej) oraz jej ilości na gęstość pozorną zaczynu cementowego.
Problem nadmiernego zawilgocenia przegród budowlanych dotyczy zazwyczaj budynków starych, eksploatowanych kilkadziesiąt i więcej lat. Powodem zawilgocenia jest wtedy najczęściej brak izolacji przeciwwilgociowych,...
Problem nadmiernego zawilgocenia przegród budowlanych dotyczy zazwyczaj budynków starych, eksploatowanych kilkadziesiąt i więcej lat. Powodem zawilgocenia jest wtedy najczęściej brak izolacji przeciwwilgociowych, których dawniej nie wykonywano [1, 2].
Artykuł prezentuje badania laboratoryjne materiałów przeznaczonych do wykonywania termoizolacji od wnętrza pomieszczeń. Głównym ich celem było wyznaczenie współczynnika przewodzenia ciepła λ, w zależności...
Artykuł prezentuje badania laboratoryjne materiałów przeznaczonych do wykonywania termoizolacji od wnętrza pomieszczeń. Głównym ich celem było wyznaczenie współczynnika przewodzenia ciepła λ, w zależności od zmieniających się wartości wilgotności i temperatury powietrza.
Przedstawiamy metody i wyniki badań cieplnych wyrobów izolacji refleksyjnych stosowanych w przegrodach budowlanych. Jakie są korzyści ze stosowania tego rodzaju izolacji w budownictwie?
Przedstawiamy metody i wyniki badań cieplnych wyrobów izolacji refleksyjnych stosowanych w przegrodach budowlanych. Jakie są korzyści ze stosowania tego rodzaju izolacji w budownictwie?
Obliczenia cieplno-wilgotnościowe mostków termicznych wykonane z wykorzystaniem symulacji w odpowiednich programach mogą być bardzo przydatne w trakcie doboru właściwego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego....
Obliczenia cieplno-wilgotnościowe mostków termicznych wykonane z wykorzystaniem symulacji w odpowiednich programach mogą być bardzo przydatne w trakcie doboru właściwego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego. Pozwala to na wyeliminowanie błędów na etapie projektowania budynku oraz służy zminimalizowaniu wpływu mostków termicznych na straty ciepła z budynku.
Materiały izolacyjne z włókien celulozowych, jako pochodna w większości łatwo podatnych na atak pleśni materiałów lignocelulozowych, mogą być podłożem odpowiednim do wzrostu grzybów strzępkowych powodujących...
Materiały izolacyjne z włókien celulozowych, jako pochodna w większości łatwo podatnych na atak pleśni materiałów lignocelulozowych, mogą być podłożem odpowiednim do wzrostu grzybów strzępkowych powodujących pleśnienie. Istotne jest więc rozpoznanie ich odporności w tym zakresie.
Jakie wyniki badań uzyskano podczas weryfikacji istniejących metod określania składu stwardniałego betonu oraz modyfikacji procedury w OSiMB? Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zrealizowano...
Jakie wyniki badań uzyskano podczas weryfikacji istniejących metod określania składu stwardniałego betonu oraz modyfikacji procedury w OSiMB? Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zrealizowano na próbkach stwardniałego betonu wykonanych zgodnie z recepturami o znanym składzie, zarówno w zakresie ilościowym, jak i jakościowym.
Podstawowym warunkiem integralności muru jest zachowanie spójności w obrębie połączenia elementu ceramicznego i zaprawy, zapewniającej właściwą ochronę przed wilgocią. Zaprawa powinna zabezpieczać przed...
Podstawowym warunkiem integralności muru jest zachowanie spójności w obrębie połączenia elementu ceramicznego i zaprawy, zapewniającej właściwą ochronę przed wilgocią. Zaprawa powinna zabezpieczać przed wnikaniem wody do wnętrza muru i umożliwiać jej wyprowadzenie poza obręb muru (np. po intensywnych długotrwałych deszczach).
Obiekty inżynierskie wykorzystywane w procesach technologicznych oczyszczania ścieków są projektowane jako budowle o znacznej trwałości, a następnie użytkowane w okresach nie mniejszych niż kilkadziesiąt...
Obiekty inżynierskie wykorzystywane w procesach technologicznych oczyszczania ścieków są projektowane jako budowle o znacznej trwałości, a następnie użytkowane w okresach nie mniejszych niż kilkadziesiąt lat.
W trakcie realizacji czynności wynikających z okresowych badań i przeglądów oraz nieprzewidzianych sytuacji będących efektem uszkodzeń komór fermentacyjnych autorzy udokumentowali wady i procesy destrukcyjne, spo-wodowane obniżeniem właściwości materiałów w długim okresie eksploatacji, a także...
Betony lekkie są powszechnie stosowane do wykonywania elementów ściennych i stropowych średnio- i drobnowymiarowych. W niektórych konstrukcjach z tych materiałów może być uzasadnione sprawdzenie wpływu...
Betony lekkie są powszechnie stosowane do wykonywania elementów ściennych i stropowych średnio- i drobnowymiarowych. W niektórych konstrukcjach z tych materiałów może być uzasadnione sprawdzenie wpływu pełzania na odkształcalność ściany oraz jej nośność.
Dążenie do zwiększenia wytrzymałości i szczelności zwykłego betonu przyczyniło się do powstania materiału nowej generacji, tzw. betonu wysokowartościowego.
Dążenie do zwiększenia wytrzymałości i szczelności zwykłego betonu przyczyniło się do powstania materiału nowej generacji, tzw. betonu wysokowartościowego.
Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona...
Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przykładem zastosowania tych materiałów w kilku funkcjach jednocześnie jest budowa dna składowiska odpadów komunalnych lub przemysłowych.
Coraz częściej jako rdzeń dźwiękochłonny w przegrodach dwuściennych stosuje się otrzymywany w wyniku recyklingu granulat gumowy. Nowe badania dowodzą, że materiał ten może mieć charakterystykę pochłaniania...
Coraz częściej jako rdzeń dźwiękochłonny w przegrodach dwuściennych stosuje się otrzymywany w wyniku recyklingu granulat gumowy. Nowe badania dowodzą, że materiał ten może mieć charakterystykę pochłaniania dźwięku podobną do wełny mineralnej. Zwiększa to możliwości jego zastosowania i sprawia, że staje się on atrakcyjny dla producentów ekranów akustycznych.
O izolacyjności termicznej materiałów termoizolacyjnych decyduje zazwyczaj wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Jak wygląda różnica między wartościami deklarowanymi przez producentów a wartościami...
O izolacyjności termicznej materiałów termoizolacyjnych decyduje zazwyczaj wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Jak wygląda różnica między wartościami deklarowanymi przez producentów a wartościami obliczeniowymi tego parametru?
Na odporność ogniową aluminiowo-szklanych ścian osłonowych składa się wiele czynników, jak rodzaj przeszklenia, sposób jego zamocowania czy rodzaj profili. Jednym z istotniejszych elementów decydujących...
Na odporność ogniową aluminiowo-szklanych ścian osłonowych składa się wiele czynników, jak rodzaj przeszklenia, sposób jego zamocowania czy rodzaj profili. Jednym z istotniejszych elementów decydujących o końcowych właściwościach konstrukcji jest także typ zastosowanych wkładów izolacyjnych.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Wentylacja w budynku stanowi dużą część jego bilansu cieplnego. W budynkach jednorodzinnych o niskiej izolacyjności cieplnej przegród może stanowić do 20%, natomiast w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych...
Wentylacja w budynku stanowi dużą część jego bilansu cieplnego. W budynkach jednorodzinnych o niskiej izolacyjności cieplnej przegród może stanowić do 20%, natomiast w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych z racji małych strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, jej udział znacząco wzrasta.
Oferta materiałów proponowanych do docieplania ścian od wewnątrz jest coraz bogatsza. Producenci mat refleksyjnych również podejmują starania, aby ich produkty dopisać do tej listy.
Oferta materiałów proponowanych do docieplania ścian od wewnątrz jest coraz bogatsza. Producenci mat refleksyjnych również podejmują starania, aby ich produkty dopisać do tej listy.
Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych...
Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych pomieszczeń.
Stosunkowo niski koszt obudowy balkonu sprawia, że jest to rozwiązanie powszechnie dostępne i proste w realizacji.
Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...
Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.
Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują...
Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują zyski słoneczne.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.