Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce. Wyd. II rozszerzone

Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce. Wyd. II rozszerzone

Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce. Wyd. II rozszerzone

Pierwsze wydanie Poradnika Hydroizolacje w budownictwie, które ukazało się w styczniu 2006 r., spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem. Obecna – druga edycja jest odpowiedzią na opinie i sugestie Czytelników, które pojawiły się już po kilku tygodniach od opublikowania wydania I.

Zobacz także

PRINZ Polska sp. z o.o. Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej...

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej wilgotności. Podciągająca wilgoć jest przyczyną technicznych degradacji, w wyniku których na murach przyziemia oraz ścianach wyższych kondygnacji mamy do czynienia z wykwitami soli, odpadaniem tynku czy rozsypywaniem się muru. Jak zatrzymać ten proces?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metoda higrometryczna

Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metoda higrometryczna Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metoda higrometryczna

W diagnostyce zawilgoconych budynków obok najbardziej miarodajnych, bezwzględnych metod oceny zawilgocenia [1] oraz szeroko stosowanych względnych metod elektrycznych [2] stosowany jest szereg mniej rozpowszechnionych...

W diagnostyce zawilgoconych budynków obok najbardziej miarodajnych, bezwzględnych metod oceny zawilgocenia [1] oraz szeroko stosowanych względnych metod elektrycznych [2] stosowany jest szereg mniej rozpowszechnionych urządzeń i sposobów określania ilości wody w materiałach i elementach budowlanych. Jedną z nich jest metoda pomiaru higrometrycznego, nazywana również metodą wilgotności równowagowej.

Postulowano rozszerzenie zagadnień poruszanych w publikacji o inne funkcjonujące na rynku rozwiązania technologiczno-materiałowe. Znaczna część tych sugestii została uwzględniona w drugim wydaniu Poradnika – rozszerzonym i uaktualnionym.

Rozdział dotyczący renowacji uzupełniono i poszerzono o problematykę związaną z diagnostyką konstrukcji, uporządkowano jednocześnie zagadnienia związane z zachowaniem materiałów budowlanych wobec wody i wilgoci.

Przedstawiono nowe przykłady (wraz ze zdjęciami) szczegółowo ilustrujące przyczyny i skutki błędów. Dodano także podrozdział dotyczący metod osuszania przegród oraz napraw murów ceglanych.

Czytelnicy postulowali uwzględnienie w publikacji problemów związanych z kalkulacją prac renowacyjnych. Nie jest to możliwe ze względu na różnorodność systemów i metod oraz nie zawsze spójną i jednoznaczną bazę Katalogów Nakładów Rzeczowych.

W momencie przygotowywania pozycji do druku dostępne były tylko KNR-y opracowane na zlecenie firm produkujących materiały do wykonywania robót renowacyjnych. Sporządzenie przykładowych kalkulacji na ich podstawie nie miałoby charakteru merytorycznego, lecz marketingowy.

W Poradniku zamieszczono przygotowane przez producentów (i na ich odpowiedzialność) zestawienie dostępnych na rynku metod. Celem tego przeglądu było zebranie w jednym miejscu różnych rozwiązań technologiczno-materiałowych, jednakże bez ich oceny merytorycznej.

Rozdział dotyczący balkonów i tarasów poszerzono o zagadnienia związane z balkonami i tarasami z balustradą pełną oraz wykończonymi okładzinami z kamieni naturalnych. Uaktualniono i rozszerzono część związaną z wykonaniem dylatacji i pokazano skutki błędów.

Podano także minimalne wymagania normowe stawiane materiałom wchodzącym w skład systemów hydroizolacji balkonów i tarasów.

Przeredagowano i rozszerzono rozdział dotyczący pomieszczeń wilgotnych i mokrych. Omówiono w nim także kwestie związane z posadzkami przemysłowymi w pomieszczeniach mokrych, wykonywanymi z zastosowaniem płytek ceramicznych i żywic syntetycznych.

Przedstawiono wymagania formalnoprawne stawiane posadzkom w takich pomieszczeniach, wymogi dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, a także materiałów stosowanych do ich wykonania.

Do rozdziału poświęconego hydroizolacjom zagłębionych w gruncie części budynków i budowli dodano podrozdział dotyczący krystalicznych zapraw uszczelniających. Uzupełniono go również o tzw. przypadki szczególne, czyli bardziej lub mniej typowe sytuacje spotykane na budowach, wymagające jednak szerszego omówienia ze względu na często spotykane błędy. Przedstawiono je na przykładzie konkretnych błędów projektowych oraz pokazano ich skutki.

Dodano zagadnienia związane z kompatybilnością materiałów stosowanych do wykonania hydroizolacji w gruncie, omówiono sposoby łączenia ze sobą różnych materiałów oraz naprawy uszkodzeń w powłokach hydroizolacyjnych.

We wszystkich rozdziałach uaktualniono numery norm oraz wytycznych. W większości wypadków podano także minimalne wymagania dotyczące poszczególnych materiałów hydroizolacyjnych oraz podłoża.

Bardzo dziękuję p. Cezariuszowi Magottowi z firmy IZOSERWIS za cenne uwagi oraz pomoc i udział w przygotowaniu rozdziału poświęconego renowacji starych budynków. Składam też podziękowania wszystkim osobom, z których życzliwości i rad korzystałem podczas przygotowywania tej publikacji.

Z wyrazami szacunku

Maciej Rokiel

[...] Przedstawiona do zaopiniowania książka „Poradnik Hydroizolacje w budownictwie” autorstwa Macieja Rokiela stanowi [...] cenne uzupełnienie rynku informacyjnego w przedmiotowej problematyce.[...] Na szczególne podkreślenie zasługuje strona graficzna książki: duża liczba szczegółowych rysunków technicznych, pokazujących sprawdzone w praktyce materiały systemodawców i producentów, oraz zdjęć, dobrze obrazujących poruszone w treści problemy, z których znaczna część jest autorstwa Autora książki. [...] Fragment recenzji dr inż. Błażej Zgoła

[…] Autor zadał sobie trud pisania bez ogródek o sprawach trudnych z punktu widzenia technicznego i o realizacjach, w których popełniono bardzo liczne błędy. Trzeba zaznaczyć,że dziedzina o której traktuje autor jest dziedziną nową i nowatorską na polskim rynku, dlatego stare przyzwyczajenia często są przeszkodą w aplikacji nowych rozwiązań przychodzących do Polski z krajów zachodnioeuropejskich, z USA oraz Japonii w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Tymczasem Poradnik stanowi kompleksowe i usystematyzowane dzieło, co umożliwia wykorzystanie go zarówno do celów projektowych, jak i wykonawczych oraz eksploatacyjnych.

[…] Praca jest bardzo przydatna dla polskiego budownictwa i wartościowa merytorycznie.Fragment recenzji II wydania dr inż. Jerzy Karyś

 

Słowo wstępne

Hydroizolacje stosuje się praktycznie w każdym budynku, aby chronić jego elementy przed zawilgoceniem i destrukcyjnymi skutkami wynikającymi z działania wody na materiały budowlane.

Przy niewłaściwym doborze materiałów i technologii izolacyjnych, a przede wszystkim przy niefachowym przeprowadzeniu prac wykonawczych, powstające szkody w budynku zmniejszają jego wartość, a nawet uniemożliwiają użytkowanie budynku lub części jego pomieszczeń. Prace naprawcze, uszczelniające lub wymiana izolacji na nowe to często trudne, kłopotliwe i kosztowne zagadnienia projektowe i wykonawcze.

 „Poradnik Hydroizolacje w budownictwie” wyjaśnia wiele zachodzących zjawisk i procesów związanych z zawilgacaniem. Stanowi pomoc dla ekspertów, projektantów i wykonawców w praktycznym stosowaniu rozwiązań naprawczych i doborze właściwych materiałów i technologii, które umożliwiają właściwe i wieloletnie użytkowanie pomieszczeń w obiektach budowlanych.

W opracowaniu omówiono takie tematy, jak:

  • renowacje starego budownictwa,
  • balkony i tarasy,
  • pomieszczenia wilgotne i mokre,
  • dachy zielone,
  • wybrane zagadnienia dotyczące hydroizolacji basenów,
  • czy hydroizolacji zarówno cokołowych części budynków, jak i zagłębionych w gruncie.

Zaletami poradnika są obszerne opisy rysunków, szkiców i przykładów praktycznych rozwiązań często spotykanych problemów technicznych.

W jednej publikacji zestawiono zagadnienia znajdujące się dotychczas w różnych podręcznikach, publikacjach i materiałach firm specjalistycznych.

„Poradnik Hydroizolacje w budownictwie” stanowi cenną i potrzebną pozycję wydawniczą, która będzie przydatna zarówno osobom, które chcą poznać zagadnienia i problemy związane z zawilgacaniem, jak i tym, które mają już doświadczenie i wiedzę na ten temat, ale chcą ją jeszcze pogłębić.

dr inż. Jerzy Olifierowicz

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Sylwia Sylwia, 26.09.2013r., 20:26:17 Ciekawa i wartościowa książka
  • Czytelnik Czytelnik, 26.09.2013r., 20:28:31 Kupiłem, przeczytałem, polecam. Interesująca i przydatna książka o hydroizolacjach
  • sw sw, 17.10.2014r., 23:49:45 osuszanie budynków, hydroizolacje

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych...

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych czasopismach, a, co gorsza, także w literaturze technicznej są one nadal opisywane jako poprawne.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, dr inż. Aldona Łowińska-Kluge Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych...

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych w obiektach, badań laboratoryjnych próbek pobranych z tych obiektów, a także ich badań strukturalnych (SEM i EDS) można określić rodzaje i przyczyny występujących zjawisk korozyjnych, co pozwala na opracowanie skutecznych i trwałych metod napraw. Gwarantuje to właściwą eksploatację konstrukcji...

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony o różnej konstrukcji

Balkony o różnej konstrukcji Balkony o różnej konstrukcji

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu...

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu z budynkiem ma zasadnicze znaczenie dla przepływu ciepła i możliwości kondensacji wilgoci na powierzchni przegród budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Jak wykonać szczelny taras i balkon? Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami,...

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami, czego skutki...

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne

Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne

Nierzadkie są rozwiązania architektoniczne balkonów i tarasów – konstrukcji i tak wystarczająco skomplikowanych – które trzeba nazwać szczególnymi. Charakteryzują się one tym, że pewne rozwiązania zastosowano...

Nierzadkie są rozwiązania architektoniczne balkonów i tarasów – konstrukcji i tak wystarczająco skomplikowanych – które trzeba nazwać szczególnymi. Charakteryzują się one tym, że pewne rozwiązania zastosowano w nich bezmyślnie, co jest przyczyną wciąż powtarzających się napraw tych konstrukcji.

Paweł Siemieniuk Hydroizolacja balkonów i tarasów – jak ją dobrze wykonać

Hydroizolacja balkonów i tarasów – jak ją dobrze wykonać Hydroizolacja balkonów i tarasów – jak ją dobrze wykonać

Balkony i tarasy są nieustannie narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Największym zagrożeniem dla tych powierzchni są intensywne deszcze oraz podwyższona wilgotność. Dlatego tak...

Balkony i tarasy są nieustannie narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Największym zagrożeniem dla tych powierzchni są intensywne deszcze oraz podwyższona wilgotność. Dlatego tak ważne jest zadbanie o skuteczną hydroizolację balkonu i tarasu.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy tarasów wentylowanych – wybrane zagadnienia

Systemy tarasów wentylowanych – wybrane zagadnienia Systemy tarasów wentylowanych – wybrane zagadnienia

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia...

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia przekazane przez podstawki dystansowe na powłokę wodochronną i/lub termoizolację generują zupełnie inny charakter obciążeń mechanicznych.

mgr inż. Maciej Rokiel Kryterium niezawodności i trwałości tarasów – dobór koncepcji – wybrane zagadnienia

Kryterium niezawodności i trwałości tarasów – dobór koncepcji – wybrane zagadnienia Kryterium niezawodności i trwałości tarasów – dobór koncepcji – wybrane zagadnienia

Doświadczenie pokazuje, że większość zarówno wykonawców, jak i inwestorów, za uszkodzenia połaci i przecieki wini złą jakość zastosowanych materiałów. Spotyka się opinie, że materiały firm X i Y są do...

Doświadczenie pokazuje, że większość zarówno wykonawców, jak i inwestorów, za uszkodzenia połaci i przecieki wini złą jakość zastosowanych materiałów. Spotyka się opinie, że materiały firm X i Y są do niczego, bo już na wiosnę pojawiły się przecieki, że płytki na tarasie się nie sprawdzają, ponieważ maksymalnie po dwóch latach i tak odpadną lub się uszkodzą. Inni z kolei twierdzą, że ta sama firma X produkuje doskonałe materiały, bo uprzednia trzykrotna naprawa materiałami firm A, B i C była nieskuteczna,...

mgr inż. Maciej Rokiel Detale tarasów i balkonów – wybrane zagadnienia

Detale tarasów i balkonów – wybrane zagadnienia Detale tarasów i balkonów – wybrane zagadnienia

Od ponad 20 lat, pomimo dostępnych na polskim rynku poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych, nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Co więcej, w literaturze...

Od ponad 20 lat, pomimo dostępnych na polskim rynku poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych, nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Co więcej, w literaturze technicznej są one nadal podawane jako poprawne.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy nadziemne – projektowanie i warunki techniczne wykonania

Tarasy nadziemne – projektowanie i warunki techniczne wykonania Tarasy nadziemne – projektowanie i warunki techniczne wykonania

Rozwiązanie konstrukcyjne tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym powinno uwzględniać wszystkie czynniki oddziałujące na połać (obciążenia stałe, zmienne, termiczne, wilgocią). Konieczne jest zapewnienie...

Rozwiązanie konstrukcyjne tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym powinno uwzględniać wszystkie czynniki oddziałujące na połać (obciążenia stałe, zmienne, termiczne, wilgocią). Konieczne jest zapewnienie przeniesienia obciążeń działających na konstrukcję, zabezpieczenie przed wnikaniem wód opadowych w konstrukcję tarasu i do pomieszczenia znajdującego się pod nią. Istotne w tym przypadku jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania osobom korzystającym z tarasu oraz utrzymanie w pomieszczeniu komfortu...

Materiały prasowe news Prima Reda – nowoczesne rozwiązania budowlane firmy Schöck

Prima Reda – nowoczesne rozwiązania budowlane firmy Schöck Prima Reda – nowoczesne rozwiązania budowlane firmy Schöck

Osiedle Prima Reda to zespół wielorodzinnych budynków zlokalizowanych w malowniczej miejscowości w województwie pomorskim. Kompleks budynków mieszkalnych obejmuje obiekty o wysokości od 5 do 17 pięter....

Osiedle Prima Reda to zespół wielorodzinnych budynków zlokalizowanych w malowniczej miejscowości w województwie pomorskim. Kompleks budynków mieszkalnych obejmuje obiekty o wysokości od 5 do 17 pięter. Zespół trzech budynków podzielono na segmenty o zróżnicowanej zabudowie. Projekt jest spójny i nowoczesny.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy – wybrane zagadnienia dotyczące warunków technicznych wykonania robót

Tarasy – wybrane zagadnienia dotyczące warunków technicznych wykonania robót Tarasy – wybrane zagadnienia dotyczące warunków technicznych wykonania robót

Projektowanie tarasów musi być poprzedzone precyzyjnym określeniem funkcji, jaką konstrukcje te mają pełnić w przyszłości, analizą ich schematu konstrukcyjnego oraz określeniem obciążeń i czynników destrukcyjnych....

Projektowanie tarasów musi być poprzedzone precyzyjnym określeniem funkcji, jaką konstrukcje te mają pełnić w przyszłości, analizą ich schematu konstrukcyjnego oraz określeniem obciążeń i czynników destrukcyjnych. Dopiero na tej podstawie możliwe jest przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych.

Materiały prasowe news Rezydencja Iwicka z łącznikami balkonowymi Schöck

Rezydencja Iwicka z łącznikami balkonowymi Schöck Rezydencja Iwicka z łącznikami balkonowymi Schöck

Rezydencja Iwicka to nowoczesne osiedle, składające się z czterech kameralnych czteropiętrowych budynków, położonych na warszawskim Mokotowie.

Rezydencja Iwicka to nowoczesne osiedle, składające się z czterech kameralnych czteropiętrowych budynków, położonych na warszawskim Mokotowie.

Materiały prasowe news Szczeciński Clubhouse z rozwiązaniami Schöck

Szczeciński Clubhouse z rozwiązaniami Schöck Szczeciński Clubhouse z rozwiązaniami Schöck

Clubhouse to szczecińska inwestycja w nowoczesnym stylu. Każde mieszkanie ma przestronny balkon lub taras o powierzchni nawet do 70 mkw. Aby wyeliminować mostki cieplne, na balkonach zastosowano rozwiązania...

Clubhouse to szczecińska inwestycja w nowoczesnym stylu. Każde mieszkanie ma przestronny balkon lub taras o powierzchni nawet do 70 mkw. Aby wyeliminować mostki cieplne, na balkonach zastosowano rozwiązania firmy Schöck. Natomiast na klatkach schodowych wykorzystano izolatory akustyczne Schöck Tronsole® typu F.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane – termoizolacja, hydroizolacja, okap

Tarasy wentylowane – termoizolacja, hydroizolacja, okap Tarasy wentylowane – termoizolacja, hydroizolacja, okap

Taras nad pomieszczeniem to, niezależnie od sposobu wykonania, rodzaj dachu. Warstwą użytkową mogą być płytki ceramiczne, płyty kamienne i betonowe, deska tarasowa czy nawet żywica.

Taras nad pomieszczeniem to, niezależnie od sposobu wykonania, rodzaj dachu. Warstwą użytkową mogą być płytki ceramiczne, płyty kamienne i betonowe, deska tarasowa czy nawet żywica.

mgr inż. Maciej Rokiel Sposoby naprawy uszkodzeń okapu na tarasach i balkonach – studium przypadku

Sposoby naprawy uszkodzeń okapu na tarasach i balkonach – studium przypadku Sposoby naprawy uszkodzeń okapu na tarasach i balkonach – studium przypadku

Wykonanie trwałego i skutecznego uszczelnienia tarasów czy balkonów w połączeniu z wykonaniem okładziny ceramicznej wymaga zastosowania odpowiednich materiałów oraz odpowiedniej technologii. Do tego prace...

Wykonanie trwałego i skutecznego uszczelnienia tarasów czy balkonów w połączeniu z wykonaniem okładziny ceramicznej wymaga zastosowania odpowiednich materiałów oraz odpowiedniej technologii. Do tego prace budowlane prowadzone muszą być w sposób zgodny ze sztuką budowlaną i charakteryzować się wysoką jakością.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 4/2020

e-wydanie: IZOLACJE 4/2020 e-wydanie: IZOLACJE 4/2020

W kwietniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o dachach zielonych, wyrobach iniekcyjnych oraz o trwałości systemów ETICS. Radzimy też, jak projektować balkony według nowych wymagań.

W kwietniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o dachach zielonych, wyrobach iniekcyjnych oraz o trwałości systemów ETICS. Radzimy też, jak projektować balkony według nowych wymagań.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony z warstwą użytkową z płyt kamiennych

Tarasy i balkony z warstwą użytkową z płyt kamiennych Tarasy i balkony z warstwą użytkową z płyt kamiennych

Coraz większa dostępność różnorodnych płyt z kamieni naturalnych powoduje, że standardom wykończeniowym stawia się coraz wyższe wymagania. Takie okładziny cechują się naturalnym pięknem, jednocześnie ich...

Coraz większa dostępność różnorodnych płyt z kamieni naturalnych powoduje, że standardom wykończeniowym stawia się coraz wyższe wymagania. Takie okładziny cechują się naturalnym pięknem, jednocześnie ich parametry użytkowe pozwalają na przeniesienie nieraz ekstremalnych obciążeń. Do stosowania okładzin z kamieni naturalnych impulsem jest także chęć nadania pomieszczeniu czy budynkowi indywidualnego charakteru, wyglądu lub zwiększenia jego wartości.

Piotr Wolański Antykorzenność izolacji wodochronnej na dachy i tarasy zielone

Antykorzenność izolacji wodochronnej na dachy i tarasy zielone Antykorzenność izolacji wodochronnej na dachy i tarasy zielone

Budowa dachu lub tarasu zielonego zaczyna się od izolacji wodochronnej. Bez szczelnej hydroizolacji, odpornej na przerastanie przez korzenie roślin nie zbudujemy trwałego dachu zielonego - z czasem korzenie...

Budowa dachu lub tarasu zielonego zaczyna się od izolacji wodochronnej. Bez szczelnej hydroizolacji, odpornej na przerastanie przez korzenie roślin nie zbudujemy trwałego dachu zielonego - z czasem korzenie roślin przebiją izolację wodochronną i dach będzie przeciekać, powodując straty i zniszczenia.

dr inż. Agnieszka Szymanowska-Gwiżdż, dr inż. Paweł Krause Wykonywanie obróbek blacharskich balkonów, loggii i tarasów

Wykonywanie obróbek blacharskich balkonów, loggii i tarasów Wykonywanie obróbek blacharskich balkonów, loggii i tarasów

Współczesne problemy, związane z trwałością wykonanych prac wykończeniowych w budynkach, nierzadko stają się powodem konfliktów pomiędzy inwestorem, wykonawcą, projektantem czy producentem materiałów budowlanych....

Współczesne problemy, związane z trwałością wykonanych prac wykończeniowych w budynkach, nierzadko stają się powodem konfliktów pomiędzy inwestorem, wykonawcą, projektantem czy producentem materiałów budowlanych. Do grupy spornych tematów należy zagadnienie związane z montażem obróbek blacharskich, zwłaszcza balkonów i loggii, a także tarasów.

mgr inż. Maciej Rokiel Okap na balkonach i tarasach. Właściwości i wymagania

Okap na balkonach i tarasach. Właściwości i wymagania Okap na balkonach i tarasach. Właściwości i wymagania

Balkon czy taras to elementy konstrukcyjne budynku powiększające w niewątpliwy sposób jego wartość użytkową. Możliwości wykorzystania tych konstrukcji są ogromne - od miejsca przeznaczonego na wypoczynek...

Balkon czy taras to elementy konstrukcyjne budynku powiększające w niewątpliwy sposób jego wartość użytkową. Możliwości wykorzystania tych konstrukcji są ogromne - od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak balkon czy taras nie sprawiały użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie problemów projektowych i wykonawczych.

dr inż. Zofia Szweda Przyczyny uszkodzeń okładzin ceramicznych oraz metody zapobiegania

Przyczyny uszkodzeń okładzin ceramicznych oraz metody zapobiegania Przyczyny uszkodzeń okładzin ceramicznych oraz metody zapobiegania

Zły stan techniczny posadzek ceramicznych balkonów i tarasów zagraża bezpieczeństwu użytkowania konstrukcji. Jak rozwiązać problem wilgoci zalegającej pod płytkami?

Zły stan techniczny posadzek ceramicznych balkonów i tarasów zagraża bezpieczeństwu użytkowania konstrukcji. Jak rozwiązać problem wilgoci zalegającej pod płytkami?

mgr inż. Maciej Rokiel Wybrane wymagania stawiane tarasom nadziemnym

Wybrane wymagania stawiane tarasom nadziemnym Wybrane wymagania stawiane tarasom nadziemnym

Taras to element konstrukcyjny budynku zwiększający jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak ten element...

Taras to element konstrukcyjny budynku zwiększający jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak ten element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest jego prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.