Szybkość i łatwość budowania, doskonałe parametry fizykomechaniczne i korzystne właściwości użytkowe to zasadnicze zalety systemów budowlanych opartych o keramzyt.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Utrzymująca się już od kilku lat na polskim rynku budowlanym koniunktura na murowe elementy keramzytobetonowe wynika z wielu czynników, np.: uruchomienia w kraju produkcji wysokiej jakości surowca i relatywnego obniżania jego kosztów wytwarzania, progresji rozwoju sieci firm wykorzystujących go do produkcji elementów budowlanych i zainteresowania firm wykonawczych, kampanii edukacyjno-informacyjnych (prezentacji na targach, wystawach, festynach, publikacjach, szkoleniach) oraz wniosków z doświadczeń użytkowników zrealizowanych obiektów.
Zachowujące wszelkie zalety wyrobów ceramicznych prefabrykaty keramzytobetonowe spełniają projektowe założenia wytrzymałościowe, a w niektórych wypadkach nawet je przewyższają. Są od nich lżejsze, niezwykle odporne na ściskanie, mają niską nasiąkliwość (od 4 do 10%), bardzo dobre własności termokumulacyjne, termoizolacyjne i fonoizolacyjne, świetnie klimatyzują pomieszczenia, łatwo poddają się obróbce mechanicznej, są mrozoodporne, niepalne, nie ulegają biokorozji, nie dopuszczają do rozwoju na swoich powierzchniach grzybów, pleśni i mikroorganizmów, nie wykazują szkodliwej promieniotwórczości. Wykonane z nich ściany – obok wymienionych powyżej cech – mają dobrą paroprzepuszczalność. Ich chropowate powierzchnie dobrze wiążą zaprawy i tynki, a zachowując też specyficzne walory dekoracyjne (np. szklistą, „zdobną” fakturę) nie wymagają tynkowania (można je zagruntować lub pokryć powłoką farby elewacyjnej). Do ich produkcji najczęściej stosowane są ziarna keramzytu o frakcji 2–10 mm.
Dotychczasowe doświadczenia wytwórców keramzytobetonowych elementów konstrukcyjnych pozwalają uzyskiwać wyroby o określonej jakości (tzn. o stałych parametrach, a więc zachowujących powtarzalność właściwości). Ich asortyment przeznaczony do konstrukcji murowych obejmuje:
ścienne elementy murowe (elementy wielkoformatowe, bloczki i pustaki),
elementy wieńcowe i nadproża,
systemy kominowo-wentylacyjne,
elementy architektury ogrodowej i środowiskowej.
Obiekt stawiany z gotowych ściennych płyt keramzytowych na wymiar
Wzmianka o wymienionych grupach wyrobów jest uzasadniona w obliczu zmian normowych, jakie zaistniały w związku z niedawnym wycofaniem bez zastąpienia ze zbioru polskich norm normy PN--B-19306:2004 „Prefabrykaty budowlane z betonu – Elementy ścienne drobnowymiarowe – Bloczki”. Ta decyzja Polskiego Komitetu Normalizacyjnego nie jest jednak utożsamiana z unieważnieniem normy jako działaniem rozumianym według „filozofii” poprzedniego systemu normalizacji, gdzie takie unieważnienie powodowałoby zakaz jej dalszego stosowania pod groźbą sankcji karnych, a jedynie wyłączenie normy ze zbioru norm aktualnych ze względu na dezaktualizację jej treści. Tym sposobem przede wszystkim faktycznie przestały ściśle obowiązywać przyjęte klasyfikacje wymiarów, a praktycznie zaostrzono wymagania jakościowe wynikające z norm europejskich, które na mocy umów unijnych obowiązują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wycofana norma ma znaczenie pozornie archiwalne, ale faktycznie w normalizacji jest przykładem dobrowolnego jej stosowania, bo jej przestrzeganie przez twórców leży w ich interesie, a jednocześnie umożliwia tworzenie odmiennych systemów, co zauważa się właśnie w konstrukcjach ścian wykonywanych z elementów keramzytobetonowych.
Tym sposobem obok stosowanych dotychczas elementów drobnowymiarowych można stawiać ściany z elementów o dowolnie zaprojektowanych gabarytach, co pozwala prefabrykować zespolone elementy ścienne – gotowe płyty ścienne przyspieszające montaż obiektów budownictwa jednorodzinnego. Przy ich wykorzystaniu realne stało się zrealizowanie stanu surowego średniej wielkości domu jednorodzinnego w okresie tygodnia od momentu podpisania umowy.
Wprowadzona do polskiej normalizacji norma PN-EN 771-3:2005 „Elementy murowe z betonu kruszywowego (z kruszywami zwykłymi i lekkimi)” zawiera nowe określenie dla dotąd obowiązującego kryterium podziału na „cegły”, „bloczki” i „pustaki”, które sprowadzono do wspólnego terminu „element murowy” (e.m.). Według nowej normy jest to „celowo uformowany wyrób budowlany przeznaczony do wykonywania muru”. Może on odnosić się do ścian z osłoniętymi powierzchniami (e.m. zwykły), do ścian poddawanych działaniu warunków atmosferycznych (e.m. licowy i e.m. elewacyjny).
W tej kategorii mieszczą się też e.m. kształtowane specjalnie (które nie są prostokątnymi równoległościanami), a także elementy uzupełniające o kształtach dostosowanych do spełniania szczególnych funkcji (np. uzupełnienia geometrii muru) oraz e.m. kategorii I (o wytrzymałości na ściskanie deklarowanej z prawdopodobieństwem, że wystąpienie wytrzymałości mniejszej jest nie większe niż 5%) i e.m. kategorii II (które nie muszą spełniać wymagań dla e.m. kategorii I). Pominiemy tutaj skomplikowaną normową procedurę klasyfikowania tego typu wyrobów, przytoczymy natomiast klasyfikację według starej szkoły budowlanej. A mianowicie według niej wyróżnia się:
ścienne płyty keramzytobetonowe, zamykające jednym elementem wielkość płaszczyzny ściany na wymiar;
cegły keramzytobetonowe, stosowane do uzupełnienia elementów nadprożowych, do wykonywania ścian wewnętrznych, działowych, ażurowych, łuków wewnętrznych itp.
bloczki keramzytobetonowe, będące drobnowymiarowymi elementami murowymi służącymi do ręcznego układania w murze na zwykłe lub cienkie spoiny (w tym także do łączenia na pióro i wpust), które są produkowane jako pełne i z otworami pionowymi; z uwagi na podwyższoną wytrzymałość na ściskanie wykorzystywane są w ściennych elementach konstrukcyjnych głównie do wykonywania ścian fundamentowych i piwnicznych oraz ocieplania podłóg na gruncie
pustaki keramzytobetonowe – elementy drążone określające według unieważnionej normy bloczki o objętości pustek większej niż 25% objętości pustaka brutto i o całkowitej objętości nie mniejszej niż 3 cegły budowlane zwykłe. Ten rodzaj pustaków w zależności od zadeklarowania wyrobu odznacza się dobrą izolacyjnością akustyczną, wysoką paroprzepuszczalnością, małą nasiąkliwością oraz dobrą użytkową izolacyjnością termiczną. Ta grupa wyrobów obejmuje też pustaki termoizolacyjne, gdzie pustki wypełniane są wkładką termoizolacyjną. Wykorzystywane są do wznoszenia ścian nośnych zewnętrznych jedno- i wielowarstwowych, nośnych wewnętrznych, usztywniających, osłonowych, działowych oraz wypełnień konstrukcji szkieletowych i licowania wieńca, a także uzupełnień miejsc specjalnych w murze (np. stref naroży). Mogą też służyć do wykonywania fundamentów metodą tzw. szalunków traconych
elementy wieńcowe i nadproża1), będące monolitycznymi belkami prefabrykowanymi bądź kształtkami U do samodzielnego wykonania nadproża bezpośrednio na budowie zgodnie z projektem. W korytkach takich kształtek umieszcza się zbrojenie, a przestrzeń wypełnia betonem. Ich szerokości i wysokości zazwyczaj odpowiadają modularnym wymiarom pustaków. Rolę pustaków wieńcowych spełniają bardzo wąskie pustaki, które stosuje się jako elewacyjną osłonę żelbetowego wieńca spinającego zewnętrzne ściany każdej kondygnacji
kształtki kominowe i wentylacyjne2), którymi są jedno- i wielokanałowe pustaki obudowy kanałów kominowych i wentylacyjnych
elementy małej architektury3) wykorzystywane do realizacji plenerowych (płoty, murki, kwietniki, klomby, gazony, śmietniki, ciągi piesze itp.).
1) Normy PN-EN 845-2:2004 i PN-EN 845-2:2004/Ap1:2005 pod wspólnym tytułem „Specyfikacja wyrobów dodatkowych do murów – cz. 2: Nadproża”. 2) Normy PN-EN 1857:2005 i PN-EN 1857:2005/AC pod wspólnym tytułem „Kominy – Części składowe – Betonowe kanały wewnętrzne”. 3) Norma PN-EN 13198:2005 „Prefabrykaty z betonu – Elementy małej architektury ulic i ogrodów”
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.