Procedury uwzględniania mostków termicznych w ocenie charakterystyki energetycznej budynków
Występowanie mostków termicznych jest często niedostrzegane przez projektantów, architektów i konstruktorów. Tymczasem jest to zjawisko, które w istotny sposób wpływa na parametry cieplne budynku, a tym samym na jego charakterystykę energetyczną.
Zobacz także
Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.
Connector.pl Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...
Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.
Czytaj całość »
M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
Czytaj całość »W literaturze można spotkać wiele definicji mostków termicznych (cieplnych).
W pierwszej polskiej publikacji szerzej podejmującej problematykę fizyki budowli S. Kołodziejczyk [4] używa terminu pomost cieplny na oznaczenie mostka termicznego całkowitego. W.N. Bogosłowski [1] przez mostek termiczny (cieplny) rozumie obszar wzmożonego przepływu ciepła w przegrodzie (tj. wzmożonych strat ciepła), w którym następuje obniżenie temperatury na wewnętrznej powierzchni przegrody, co prowadzi do różnorakich konsekwencji.
Według A. Dylli [2, 3] mostek termiczny powstaje w wyniku naruszenia ciągłości struktury wewnętrznej przegrody w związku z występowaniem materiałów budowlanych różniących się, najczęściej znacznie, wielkością współczynników przewodności cieplnej. Zaproponował on jednolitą klasyfikację mostków, uwzględniającą zarówno geometrię miejsca występowania mostka, jak i charakter jego oddziaływania na przegrodę lub ewentualne złącze przegród.
Mechanizm fizyczny zjawiska, polegający na zwiększeniu gęstości strumienia cieplnego, należy rozważać w obrysie geometrycznym środkowej, z reguły „zimniejszej” (λ2 > λ1) części mostka oraz sąsiadujących z nią obustronnie stref zakłóceń w przegrodzie.
Mostki termiczne można podzielić ogólnie na trzy grupy:
- mostki pierwszego rzędu (płaskie w obrysie przegrody zewnętrznej) – 1D (rys. 1),
- mostki drugiego rzędu (w miejscu połączenia przegród; w stykach, złączach, narożnikach) – 2D (rys. 2),
- mostki trzeciego rzędu (przestrzenne mostki cieplne zarówno w samej przegrodzie zewnętrznej, jak i w ewentualnym złączu przestrzennym tej przegrody z dowiązującymi do niej lub przebijającymi ją ścianami lub stropami) – 3D (rys. 3).
Typowymi przykładami mostków termicznych są:
- spoiny wypełnione zaprawą w ścianach murowanych z elementów drobnowymiarowych,
- słupy i rygle w ścianach,
- żebra w ścianach warstwowych,
- nadproża,
- złącza elementów prefabrykowanych,
- naroża ścian,
- połączenie ściany zewnętrznej z płytą balkonową,
- ościeża okienne.
Konsekwencje występowania mostków cieplnych
Mechanizm powstawania mostków termicznych w przegrodzie oraz stosowaną powszechnie procedurę prowadzenia obliczeń cieplnych badanych przegród zewnętrznych ilustruje rys. 4.
Po lewej stronie rys. 4 podano siatkę izoterm (i) i adiabat (a) w narożniku symetrycznym przegród zewnętrznych. Dla porównania po prawej stronie przedstawiono wycinek przegrody o takich samych parametrach fizycznych i geometrycznych, z dala od narożnika. Linie strumienia ciepła (a) ulegają zagęszczeniu w złączu dwuwymiarowym (narożnik). Na określoną powierzchnię narożnika (na rysunku d·1 m.b.) napływa więcej ciepła (n2 = 5) w porównaniu z wycinkiem przegrody z przepływem jednowymiarowym (n2 = 4).
Złącze narożnikowe generuje zwiększony strumień ciepła Φ1 > Φ2, co oznacza większe straty:
gdzie:
n1, n2 – odpowiednio liczba przedziałów między adiabatami i izotermami.
W obliczeniach praktycznych korzysta się z uzyskanej w wyniku obliczeń numerycznych indywidualnej właściwości każdego mostka cieplnego, zwanej liniowym współczynnikiem przenikania ciepła – Ψ [W/(m·K)]. Współczynnik Ψ określa dodatkową wartość strumienia ciepła (strata – plus, zysk – minus) wywołaną przez mostek cieplny i podaną na 1 m.b. jego długości. Wartość Ψ dotyczy całej dodatkowej straty przez mostek, co oznacza w wypadku np. narożnika straty obu gałęzi (po powierzchni 2d – w obie strony od narożnika wewnętrznego – rys. 4 ).

Rys. 5–7. Przykładowy mostek cieplny: połączenie ściany zewnętrznej z płytą balkonową: model obliczeniowy (5), linie strumieni cieplnych – adiabaty (6), rozkład temperatur – izotermy (7)
Występowanie liniowych mostków cieplnych w przegrodach zewnętrznych powoduje następujące konsekwencje:
- zwiększone straty ciepła (duże zagęszczenie adiabat w strefie połączenia płyty balkonowej z wieńcem) – rys. 6; liniowy współczynnik przenikania ciepła dla analizowanego złącza Ψi = 0,877 W/(m·K), dla górnej części złącza ΨiG = 0,157 W/(m·K), natomiast w miejscu znacznego zagęszczenia adiabat ΨiD = 0,720 W/(m·K),
- obniżenie temperatur na wewnętrznej powierzchni przegrody w miejscu mostka cieplnego – rys. 7; temperatura minimalna w złączu (dla ti = 20°C i te = –20°C) wynosi tmin. = 9,42°C.
Ze względu na wymienione konsekwencje występowania mostków termicznych należy dążyć do ograniczenia strat ciepła i ryzyka kondensacji, a mianowicie: wszystkie mostki termiczne, których można uniknąć, należy wyeliminować na etapie projektowania lub podczas realizacji budynku. Wszystkie mostki, które nie mogą być usunięte, a także istniejące mostki cieplne powinny być tak skonstruowane lub ocieplone, aby ich wpływ na straty ciepła był minimalny, a ryzyko kondensacji znikome.
Mostki cieplne a wymagania prawne, obligatoryjne
Według znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [21], mostki cieplne należy uwzględniać w aspekcie cieplno-wilgotnościowym, a mianowicie należy wykonywać obliczenia związane z:
- kondensacją wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody w miejscu mostka termicznego,
- określeniem izolacyjności cieplnej zewnętrznych przegród budowlanych i ich złączy.
Sprawdzenie warunku ochrony wilgotnościowej – ryzyko występowania kondensacji na wewnętrznej powierzchni przegrody – wynika z § 321 rozporządzenia:
„1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust. 1, nie może występować narastające w kolejnych latach zawilgocenie spowodowane kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeśli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt 2.2.4. załącznika 2 do rozporządzenia”.
Warunki spełnienia wymagań dotyczących powierzchniowej kondensacji pary wodnej podane są w załączniku 2 do rozporządzenia [21]:
„2.2.1. W celu zachowania warunku, o którym mowa w § 321.1. rozporządzenia, w odniesieniu do przegród zewnętrznych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnych, rozwiązania przegród zewnętrznych i ich węzłów konstrukcyjnych powinny charakteryzować się współczynnikiem temperaturowym fRsi o wartości nie mniejszej niż wymagana wartość krytyczna, obliczona zgodnie z polską normą dotyczącą obliczania temperatury powierzchni wewnętrznej koniecznej do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej.
2.2.2. Wymaganą wartość krytyczną współczynnika temperaturowego fRsi w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 20°C w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy określać według rozdziału 5 polskiej normy, o której mowa w pkt 2.2.1., przy założeniu, że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego jest równa φ = 50%, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72”.
Sprawdzenie kryterium izolacyjności cieplnej zewnętrznych przegród budowlanych i ich złączy polega na wyznaczeniu współczynnika przenikania ciepła U określanego według polskich norm (PN-EN ISO 6946:2008 [14]), która musi być mniejsza od wartości Uk,max., dla poszczególnych przegród budowlanych.
Wartości Uk,max. podane są w załączniku 2 do rozporządzenia [21]. Jednak w normach przedmiotowych nie znalazły się jednoznaczne procedury uwzględniania mostków cieplnych w obliczeniach współczynnika przenikania ciepła U. Na podstawie przeprowadzonych badań własnych opracowano własne algorytmy obliczeniowe w formie metod inżynierskich, prezentowane w kilku pracach [6, 7, 9, 10].
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [23] w celu wyznaczenia miesięcznych wartości zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania i wentylacji QH,ht niezbędne jest określenie współczynnika strat ciepła H (suma współczynnika strat ciepła przez przenikanie Htr – zał. 5, punkt 3.2.3., punkt 6.3., rozporządzenia [23] i współczynnika strat ciepła na wentylację Hve – zał. 5, punk 3.2.5. rozporządzenia [23]).
Miesięczne straty ciepła przez przenikanie i wentylację oblicza się ze wzoru:
gdzie:
QH,ht – miesięczne straty ciepła przez przenikanie i wentylację,
Qtr – miesięczne straty ciepła przez przenikanie: Qtr = Htr · (Θint,H - Θe) ·tM,
Qve – miesięczne straty ciepła przez wentylację: Qve = Hve· (Θint,H - Θe) ·tM.
Miesięczne straty ciepła przez przenikanie i wentylację można więc zapisać w postaci równania:
gdzie:
Htr – współczynnik strat ciepła przez przenikanie,
Hve – współczynnik strat ciepła przez wentylację,
Θint,H – temperatura wewnętrzna dla okresu ogrzewania w budynku,
Θe – średnia miesięczna temperatura powietrza zewnętrznego dla najbliższej stacji meteorologicznej,
tM – liczba godzin w miesiącu.
Wpływ mostków cieplnych uwzględniany jest w obliczeniach współczynnika strat ciepła przez przenikanie Htr na dwa sposoby, w zależności od przyjętej metody obliczeń:
- sposób dokładny, zgodnie z punktem 3.2.3. – zał. 5 rozporządzenia [23]:
gdzie:
btr,i – współczynnik redukcyjny obliczeniowej różnicy temperatur – tabela 6 rozporządzenia [23];
Ai – pole powierzchni i-tej przegrody otaczającej przestrzeń ogrzewaną, obliczane według wymiarów zewnętrznych; wymiary okien i drzwi przyjmuje się jako wymiary otworów w ścianie [m2];
Ui – współczynnik przenikania ciepła i-tej przegrody pomiędzy przestrzenią ogrzewaną a otoczeniem zewnętrznym [W/(m2·K)], obliczany:
- dla przegród nieprzezroczystych według PN-EN ISO 6946:2008 [14],
- dla przegród przezroczystych według aprobat technicznych lub zgodnie z PN-EN 14351-1 [13],
- dla ścian osłonowych o konstrukcji metalowej wypełnionej szkłem według aprobaty technicznej lub zgodnie z PN-EN 13830 [12],
- dla podłogi na gruncie przyjmowany jako Ugr określony zgodnie z PN-EN 12831:2006 [11];
li – długość i-tego liniowego mostka cieplnego [m];
Ψi – liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka cieplnego przyjęty według PN-EN ISO 14683:2008 [19] lub obliczany zgodnie z PN-EN ISO 10211:2008 [15] [W/(m·K)];
- sposób uproszczony, zgodnie z punktem 6 – zał. 5 rozporządzenia [23]: „Metoda uproszczona ma zastosowanie dla budynków istniejących niepoddanych termomodernizacji, których średni współczynnik przenikania ciepła obudowy budynku jest większy od 0,8 W/(m2·K) oraz które posiadają wentylację grawitacyjną. Metoda jest oparta na stopniogodzianch sezonu grzewczego”; wartość współczynnika Htr jest określana według wzoru:
gdzie:
btr,i – współczynnik redukcyjny obliczeniowej różnicy temperatur i-tej przegrody:
- ściany zewnętrzne btr = 1,0,
- dach jako granica systemu btr = 1,0,
- ostatnia kondygnacja (poddasze użytkowe) btr = 0,8,
- ściany i stropy przyległe do nieogrzewanych pomieszczeń btr = 0,5,
- strop piwnicy, ściany nieogrzewanych piwnic btr = 0,6,
- podłoga na gruncie btr = 0,6;
Ai – pole powierzchni i-tej przegrody otaczającej przestrzeń o regulowanej temperaturze, obliczanej według wymiarów zewnętrznych przegrody (wymiary okien i drzwi przyjmuje się jako wymiary otworów w ścianie) [m2],
Ui – współczynnik przenikania ciepła i-tej przegrody pomiędzy przestrzenią ogrzewaną i stroną zewnętrzną, obliczany w przypadku przegród nieprzezroczystych według normy PN-EN ISO 6946:2008 [14], w wypadku okien, świetlików i drzwi – według aprobaty technicznej, a w przypadku podłogi na gruncie przyjmowany jako Ugr. Przy braku aprobaty technicznej można zastosować wartości z tabeli 17 rozporządzenia [23]), ΔUtbi – dodatek uwzględniający udział mostków cieplnych:
- ΔUtbi= 0,15 W/(m2·K) – dla budynku nieocieplanego z balkonami,
- ΔUtbi = 0,10 W/(m2·K) – dla budynku nieocieplanego bez balkonów,
- ΔUtbi = 0,05 W/(m2·K) – dla budynku częściowo ocieplonego.
Parametry charakteryzujące mostki cieplne
Podstawowymi parametrami charakteryzującymi mostki cieplne są:
- liniowy współczynnik przenikania ciepła Ψ [W/(m·K)],
- punktowy współczynnik przenikania ciepła χ [W/K];
ich wartości należy obliczać, korzystając z normy PN-EN ISO 10211:2008 [15] lub przyjmować ich wartości na podstawie PN- -EN ISO 14683:2008 [19] oraz katalogu mostków cieplnych; - czynnik temperaturowy fRsi, określany zgodnie z normą PN-EN ISO 13788:2003 [18] na podstawie temperatury minimalnej w miejscu mostka cieplnego.
Wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła zależą od sposobu wymiarowania budynku zastosowanego w obliczeniach pola powierzchni, przez którą przepływa strumień cieplny, stąd przy obliczeniach liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψ należy podać system wymiarowania, na którym są one oparte:
- Ψi – przy zastosowaniu wymiarów wewnętrznych,
- Ψoi – przy zastosowaniu wymiarów osiowych,
- Ψe – przy zastosowaniu wymiarów zewnętrznych.
Sposób wyznaczania liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψ dla zewnętrznego i wewnętrznego systemu wymiarowania dla wybranego mostka cieplnego przedstawiono na rys. 8.
Wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła dla wewnętrznego systemu wymiarowania wynosi:
Wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła dla zewnętrznego systemu wymiarowania wynosi:
Wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła dla osiowego systemu wymiarowania wynosi:
Wartości liniowego współczynnika przenikania można przyjmować na podstawie normy PN-EN ISO 14683:2008 [19] lub katalogu mostków cieplnych oraz własnych obliczeń numerycznych. Dokładność metod obliczeń mostków cieplnych wynosi odpowiednio:
- obliczenia numeryczne (własne): ±5%,
- katalog mostków cieplnych: ±20%,
- obliczenia ręczne: ±20%,
- wartości orientacyjne: 0–50%.
Przykłady obliczeniowe
Przykład 1 – obliczenie współczynnika przenikania ciepła ściany zewnętrznej budynku z uwzględnieniem liniowych mostków cieplnych Uk [W/(m2·K)]
Do obliczeń wybrano jedną ze ścian budynku jednorodzinnego o następujących danych:
- ściany zewnętrzne dwuwarstwowe: cegła kratówka o gr. 25 cm i wartości λ = 0,56 W/(m·K), styropian o gr. 12 cm i wartości λ = 0,04 W/(m·K).
Na rys. 9 przedstawiono geometrię przegrody i identyfikację liniowych mostków cieplnych. Ściana zewnętrzna została wyodrębniona do obliczeń przez przegrody do niej prostopadłe: strop oraz ściany dowiązujące. Wartości linowych współczynników przenikania ciepła Ψ przyjęto na podstawie normy PN-EN ISO 14683:2008 [19] ( tabela 1 ). Współczynniki Ψi, długości liniowych mostków termicznych li oraz pole powierzchni ścian zewnętrznych uczestniczących w przenikaniu Ai przyjęto przy zastosowaniu wymiarów wewnętrznych. Natomiast pole powierzchni AO określono po obrysie ścian zewnętrznych, a na wysokość – do osi stropu dowiązującego.
![Tabela 1. Wartości liniowych współczynników przenikania ciepła na podstawie normy PN-EN ISO 14683:2008 [19] Tabela 1. Wartości liniowych współczynników przenikania ciepła na podstawie normy PN-EN ISO 14683:2008 [19]](https://www.izolacje.com.pl/media/cache/typical_view/data/202011/izolacje-pawlowski-procedury-tab1.jpg)
Tabela 1. Wartości liniowych współczynników przenikania ciepła na podstawie normy PN-EN ISO 14683:2008 [19]
Obliczeń współczynnika przenikania ciepła ściany zewnętrznej parteru z uwzględnieniem liniowych mostków cieplnych Uk dokonano zgodnie z procedurami prezentowanymi w pracach autora [6, 7, 9, 10]. Otrzymano następujące wyniki obliczeń:
- współczynnik przenikania ciepła ściany zewnętrznej Uci obliczony zgodnie z PN-EN ISO 6946:2008 [14] – 0,226 W/ /(m2·K),
- pole powierzchni ściany uczestniczącej w przenikaniu Ai – 18,00 m2, straty ciepła przez ścianę pełną: Ai·Uci – 4,068 W/K,
- straty ciepła w związku z występowaniem liniowych mostków cieplnych: ∑ Ψi ·li – 8,130 W/K,
- współczynnik sprzężenia cieplnego między przestrzenią ogrzewaną i otoczeniem zewnętrznym przez obudowę budynku: HD = ∑ Ai · Uci + ∑ Ii · Ψi - 12,198 W/K,
- pole powierzchni ściany zewnętrznej AO – 21,47 m2,
- współczynnik przenikania ciepła ściany zewnętrznej:
Na podstawie przeprowadzonych obliczeń można stwierdzić, że analizowana ściana zewnętrzna (cegła kratówka o gr. 25 cm, styropian o gr. 15 cm) nie spełnia podstawowego kryterium cieplnego (Uk < Uk,max. = 0,30 W/(m2·K)).
Podstawowym mankamentem jest przyjmowanie do obliczeń dla pojedynczej (wyodrębnionej) ściany całkowitych wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψ, ponieważ na podstawie normy PN -EN ISO 14683:2008 [19] nie można określić jednoznacznie wielkości wpływu mostka na jego odpowiednią część (gałąź). Z tego powodu otrzymano niedokładne wyniki obliczeń.
Przykład 2 – obliczenie współczynnika strat ciepła przez przenikanie Htr dla wybranej elewacji budynku na podstawie metodologii zawartej w załączniku 5 (punkt 3.2.3.) do rozporządzenia [23]
Do obliczeń wybrano jedną z elewacji analizowanego budynku jednorodzinnego. Parametry ściany zewnętrznej przyjęto tak jak w przykładzie 1. Na rys. 10 przedstawiono wybraną elewację budynku wraz z identyfikacją mostków cieplnych. Wartości linowych współczynników przenikania ciepła Ψ przyjęto na podstawie normy PN-EN ISO 14683:2008 [19] ( tabela 1 ).
Zgodnie z procedurą przedstawioną w załączniku 5 do rozporządzenia [23] wartości liniowego współczynnika Ψ ( tabela 1 ), długości liniowych mostków termicznych oraz pole powierzchni ścian zewnętrznych uczestniczących w przenikaniu A przyjęto przy zastosowaniu wymiarów zewnętrznych. Wartość współczynnika redukcyjnego obliczeniowej różnicy temperatur i-tej przegrody btri = 1,0 – dla przegród pomiędzy przestrzenią ogrzewaną i środowiskiem zewnętrznym. Wyniki obliczeń współczynnika strat ciepła przez przenikanie Htr zgodnie z załącznikiem 5 rozporządzenia [23] (sposób dokładny) przedstawiono w tabeli 2.

Tabela 2. Wyniki obliczeń współczynnika strat ciepła przez przenikanie Htr analizowanej ściany zewnętrznej budynku
Wnioski z obliczeń
Na podstawie przeprowadzonych obliczeń (przykłady 1 i 2) można sformułować następujące wnioski i propozycje:
- norma PN-EN ISO 14683:2008 [19] nie wyczerpuje wszystkich rozwiązań mostków termicznych. Ponadto podane wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψ są wartościami przybliżonymi i wyłącznie orientacyjnymi. Wykonane obliczenia strat ciepła przez ścianę zewnętrzną z zastosowaniem współczynników wskazanych w normie PN-EN ISO 14683:2008 [19] są niedokładne i przybliżone, nie odzwierciedlają rzeczywistych strat ciepła;
- udział mostków cieplnych w całkowitych stratach ciepła przez zewnętrzne przegrody budowlane jest znaczący;
- metodyka uwzględniania mostków cieplnych w obliczeniach strat ciepła według rozporządzenia [23] jest dyskusyjna. Jej stosowanie może spowodować otrzymywanie wyników obliczeń dla danego budynku o znacznej rozbieżności – w zależności od podejścia projektanta (certyfikatora);
- istnieje potrzeba opracowywania katalogów mostków cieplnych wielu często stosowanych rozwiązań zewnętrznych przegród budowlanych i ich złączy. Szczegółowe obliczenia mostków cieplnych są niezbędne do poprawnego projektowania przegród zewnętrznych i ich złączy w zakresie fizyki budowli oraz wykonywania charakterystyki energetycznej budynków i lokali. Przykładem tego typu opracowania jest przygotowywany do druku katalog [20];
- w celu uniknięcia błędów wynikających z przeszacowania wielkości strat ciepła zaproponowano stosowanie wartości gałęziowych współczynników przenikania ciepła. W Polsce katalogi, opracowania i normy podają wartości współczynników Ψi dotyczące całej dodatkowej straty ciepła przez mostek. Jedynie w normie PN- -EN12831:2006 [11] zauważa się potrzebę ich podziału przy obliczeniach strat ciepła „metodą pomieszczenie po pomieszczeniu” i proponuje się, aby: „… całkowite wartości Ψi obliczone według EN ISO 10211-1 zostały podzielone na dwa…”. Takie postępowanie w wielu przypadkach jest podstawowym błędem. Poprawne wykonanie obliczeń cieplnych powinno polegać na odniesieniu do pewnych fragmentów budynku, np. poszczególnych ścian zewnętrznych, podziale wartości współczynnika Ψ na odpowiednie gałęzie złącza uczestniczące w stratach ciepła.
Literatura
- W.N. Bogosłowski, „Procesy cieplne i wilgotnościowe w budynkach”, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1985.
- A. Dylla, „Fizyka budowli”, Wydawnictwa Uczelniane ATR, Bydgoszcz 1985.
- A. Dylla, „Ochrona cieplna słabych miejsc w przegrodach budowlanych”, Wydawnictwo ART, Olsztyn 1988.
- S. Kołodziejczyk, „Fizyka konstrukcji budowlanych”, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Łódź 1962.
- B. Osiński, „Optymalizacja balkonów w zakresie minimalizacji strat energii cieplnej”, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Praca magisterska, Bydgoszcz 2008.
- K. Pawłowski, „Efektywność zewnętrznych przegród budowlanych i ich złączy w aspekcie cieplno-wilgotnościowym”, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Rozprawa doktorska, Bydgoszcz 2008.
- K. Pawłowski, „Propozycja zmian w procedurze obliczania współczynnika przenikania ciepła zewnętrznych przegród budowlanych”, IX Międzynarodowe Seminarium Naukowo-Techniczne ENERGODOM 2008 „Problemy projektowania, realizacji i eksploatacji budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię”, Kraków 2008.
- K. Pawłowski „Współczesna charakterystyka mostka cieplnego”, IZOLACJE nr 9/2008, s. 39–43.
- K. Pawłowski, „Wpływ liniowych mostków cieplnych na parametry fizykalne ścian"
LIPIEC-SIERPIEŃ 2009