Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych zwanych piankami montażowymi jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem wilgoci, ciepła, powietrza lub innych gazów. Głównymi obszarami wykorzystania tych pianek są wolne przestrzenie w obudowie budynku i na połaciach dachowych.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Fot. 1. Tworzenie się PUR. Od lewej: wlewanie czynnika A (izocyjanian) i czynnika B (poliol), mieszanie obu czynników oraz kolejne fazy wzrostu spieniającej się masy
Aerozolowe pianki PUR wytwarza się poprzez katalizowaną reakcję polimeryzacji z określonego zastrzeżonego zestawu chemicznego, przy współudziale czynnika spieniającego, jakim jest gaz propan-butan. Powstający w wyniku reakcji produkt jest w sposób kontrolowany wyciskany z pojemnika pod ciśnieniem poprzez dyszę do miejsca aplikacji. Pianka podawana jest w formie tzw. warkocza (bead), który ulega stopniowemu pęcznieniu, a następnie utwardzeniu przy udziale wilgoci atmosferycznej.
Pianki montażowe sprzedawane są w metalowych ciśnieniowych pojemnikach (puszkach) o pojemności ok. 1 litra. Nakładane są w miejsu aplikacji za pomocą aplikatora, którym jest albo dysza zakończona wężykiem – wtedy piankę nazywa się pianką wężykową (straw foam), lub dysza z lancą – taką piankę nazywa się pianką pistoletową (gun foam). Z powodu prostoty i łatwości obsługi zestawu (pojemnik i dozownik) wymagane jest tylko zapoznanie się z instrukcją obsługi producenta pianki.
Pianki montażowe PUR dopuszczone są do stosowania na podstawie deklaracji zgodności, którą wystawia producent po uzyskaniu aprobaty technicznej w upoważnionej jednostce.
Parametry techniczne pianki PUR
Właściwości pianek określane są w aprobatach technicznych, ponieważ w Europie nie opracowano jeszcze normy na taki wyrób budowlany powstający in situ. Główne cechy pianek to:
gęstość pozorna wynosząca 20–25 kg/m3;
krótkotrwała nasiąkliwość przy częściowym zanurzeniu w wodzie, która nie powinna przekraczać 0,5–2,0 kg/m2;
zmiana wymiarów po klimatyzacji w temperaturze 70°C i przy wilgotności względnej 90%, dla której ustalono poziom do 5%;
naprężenie ściskające przy 10-procentowym odkształceniu względnym oscylującym na poziomie 20–50 kPa;
przyczepność do wybranych materiałów budowlanych określana metodą wytrzymałości na rozciąganie prostopadle do powierzchni, która powinna wynosić co najmniej 100 kPa;
niezapalność materiału poddanego bezpośredniemu działaniu pojedynczego małego płomienia.
Pianka PUR a inne materiały izolacyjne
Przy porównaniu parametrów pianki PUR z właściwościami innych popularnych wyrobów do izolacji w budownictwie można zauważyć następujące zbieżności:
gęstość pianki znajduje się na poziomie gęstości styropianu EPS 100 stosowanego do izolacji dachów;
nasiąkliwość wodą odpowiada nasiąkliwości wyrobu z wełny mineralnej;
naprężenie ściskające jest podobne do wytrzymałości styropianu EPS 50 przeznaczonego do wypełniania wolnych przestrzeni w murach;
wytrzymałość na rozciąganie znajduje się na poziomie wytrzymałości styropianu EPS 70 stosowanego do ocieplania elewacji budynków.
Fot. 2. Warkocz z pianki PUR uwolnionej z pojemnika ciśnieniowego w celu określenia jej wydajności
Powyższy opis obrazuje, iż właściwości pianek są unikalne i cenne, a wśród nich w szczególności: przyczepność do większości materiałów budowlanych, rozprężność (ciśnienie montażowe) oraz szczelność powietrzna. Pianka po zaaplikowaniu pęcznieje i wypełnia wolne przestrzenie oraz wywiera nacisk na ścianki. Szacuje się, iż ciśnienie montażowe pianki PUR może wynosić ok. 10 kPa. Ponadto przyczepność pianki do takich materiałów, jak stal, beton, drewno jest szczególnie przydatna, ponieważ materiał wypełniający powinien dobrze przylegać do powierzchni otworów, co zapewnia przegrodzie budowlanej szczelność powietrzną.
Właściwości pomijane w aprobatach oraz specyfikacjach – jak je określić?
Przepuszczalność powietrzna przegrody
Należy zwrócić uwagę, iż przegroda budowlana uszczelniona pianką PUR ma ograniczoną przepuszczalność powietrza, co sprawia, że nie następuje infiltracja powietrza do i z budynku, co przyczynia się do redukcji strat ciepła do otoczenia, przeznaczonego do ogrzewania pomieszczeń oraz do stabilizacji mikroklimatu.
Z tego względu obecnie w niektórych normach zagranicznych wprowadzono zalecenie badania przepuszczalności powietrznej standardowego elementu budowlanego uszczelnionego pianką PUR. Przykładem jest zalecenie przyjęte w normie ASTM C 1620 „Aerozolowa poliuretanowa pianka uszczelniająca”, gdzie wartość przepuszczalności powietrznej uszczelnionego elementu budowlanego nie powinna przekraczać wartości 1,5 dm3/(s m2). Przykładem kolejnego dokumentu, w którym również zawarta jest stosowna procedura do wyznaczanie szczelności powietrznej oraz odpowiednie wymagania w tym zakresie, jest kanadyjski projekt normy CAN/ULC-S710.1 „Jednoskładnikowe pianki poliuretanowe stosowane w formie warkocza do izolacji cieplnej”.
Wydajność pianki
Kolejnym ważnym parametrem pomijanym w aprobacie technicznej oraz w specyfikacji producenta jest standardowa wydajność pianki z jednego opakowania (puszki). Tymczasem informacje dotyczące długości standartowego warkocza o określonej średnicy byłyby interesujące dla producenta ze względów marketingowych, natomiast użytkownikowi pozwoliłyby na porównywanie produktów.
Fot. 3. Przykład praktycznego zastosowania pianki PUR
Normowa procedura określania wydajności montażowej pianki PUR znana jest od 2003 r., kiedy została opisana w normie ASTM C 1536 „Metoda pomiaru wydajności pianki aerozolowej uszczelniającej”. W zarysie metoda ta polega na rozłożeniu na określonej powierzchni warkocza w kształcie zygzaka z pianki o średnicy początkowej 10 mm. Po rozłożeniu warkocza i po jego utwardzeniu należy pociąć go na odcinki, które zostają zważone, a objętość określona metodą hydrostatyczną. W oparciu o zebrane dane wylicza się wydajność w metrach bieżących warkocza o określonej średnicy. Szacuje się, iż z jednego opakowania o masie 680 g można uzyskać ok. 100 m warkocza z pianki o średnicy 20 mm.
Opór cieplny pianki
Innym pomijanym przy charakteryzowaniu pianki PUR parametrem jest opór cieplny. Oblicza się go z wartości przewodności cieplnej. Przewodność cieplną pianki wyznacza się na spreparowanych próbkach o wymiarach zależnych od typu aparatu do określania oporu cieplnego metodą czujnika strumienia cieplnego. Preparacja próbki polega na wypełnianiu pianką otwartej formy metodą nakładania graniczących ze sobą warkoczy o średnicy 20 mm. Po dojrzewaniu próbki przez 24 godz. w warunkach normalnych (23°C i 50% wilgotności względnej) po przycięciu próbki do wymaganego rozmiaru dokonuje się pomiaru przewodności cieplnej. Średnia wartość współczynnika przewodzenia ciepła dla materiału warkocza z pianki PUR według ASTM C 1620 powinna wynosić ok. 0,027 W/(m·K).
Podsumowanie
Właściwości aerozolowej pianki uszczelniającej są zależne od wielu czynników, takich jak: grubość wytworzonego warkocza, temperatura, stopień wilgotności i typ materiału budowlanego, temperatura i wilgotność powietrza, czas (pora) aplikacji oraz kwalifikacja wykonawcy.
Pianka PUR ma strukturę zamkniętych komórek i szacuje się, iż ich udział objętościowy przekracza 80%, więc wyrób cechuje się dużym oporem cieplnym, który dla warstwy o grubości 50 mm wynosi ok. R = 2 (m²·K)/W.
Przepuszczalność powietrza przez barierę z pianki PUR zależy nie tylko od deklarowanych parametrów pianki, lecz także od biegłości wykonawcy oraz od uwarunkowań środowiskowych. Zaleca się, aby przepuszczalność powietrzna przegrody uszczelnionej pianką była nie większa niż 1,5 dm³/(s m²).
Wydajność pianki z opakowania może być mierzona długością uformowanego w warunkach znormalizowanych warkocza. Wskaźnik wydajności jest również użytecznym parametrem dla wykonawcy robót budowlanych.
Substancje uniepalniające zawarte w piance sprawiają, iż wyrób po badaniach reakcji na ogień metodą małego płomienia, według zasad klasyfikacji ogniowej z normy PN-EN 13501-1, uzyskuje Euroklasę E.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.