Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

External walls in buildings with low power demand

Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Poziom zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania w dużym stopniu zależy od izolacyjności cieplnej obudowy, a więc od wartości wspłczynnika przenikania ciepła U przegród zewnętrznych. Wartość U można obniżyć dzięki zastosowaniu powszechnie dostępnych materiałów i metod ociepleń. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie konstrukcje ścian zewnętrznych polecane są do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego 2010/31/UE [1] do 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki wznoszone w państwach członkowskich Unii Europejskiej mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Trwają więc prace nad obiektami o obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym w stosunku do typowych konstrukcji nowo powstających.

Klasyfikacja budynków pod kątem standardu energetycznego

Jest wiele sposobów klasyfikacji budynków w zależności od zapotrzebowania na ciepło w okresie eksploatacji. Zgodnie z ogólnym podziałem wyróżnia się budynki typowe, energooszczędne i pasywne (rys. 1).

Budynki typowe

Budynki te projektowane są zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3]. Charakteryzują się sezonowym wskaźnikiem zapotrzebowania na energię do ogrzewania na poziomie 110–130 kWh/(m²·rok). Wskaźnik ten uwzględnia straty ciepła przez obudowę budynku, straty ciepła na ogrzanie powietrza wentylacyjnego, zyski ciepła pochodzące od promieniowania słonecznego oraz wewnętrzne zyski ciepła od urządzeń elektrycznych i procesów bytowych (prania, gotowania itp.). W obliczeniach nie bierze się pod uwagę sprawności systemów grzewczych ani nakładów związanych z dostarczeniem energii do budynku.

Budynki energooszczędne

Terminem tym określa się najczęściej obiekty, których roczne zużycie energii na potrzeby ogrzewania jest co najmniej o połowę niższe niż typowych budynków nowo projektowanych. Nazwa pochodzi z angielskiego („low energy houses”) i powstała w latach 80. XX w. w Kanadzie i Szwecji. W odniesieniu do tamtejszych standardów wiązała się ze wskaźnikiem zapotrzebowania na ciepło nieprzekraczającym 70 kWh/m²·rok (w wypadku domów jednorodzinnych) lub 55 kWh/m²·rok (w wypadku budynków wielorodzinnych) [4]. Taki poziom energochłonności można uzyskać dzięki wykorzystaniu tradycyjnych technologii, odpowiedniej izolacyjności obudowy i przemyślanemu projektowaniu systemów instalacyjnych.

Termin „budownictwo energooszczędne” nie jest zbyt ścisły i budzi zastrzeżenia wielu specjalistów, jednak ze względu na intuicyjne rozumienie jest powszechnie stosowany.

Budynki pasywne

To pojęcie zostało sformułowane w trakcie realizacji programu badawczego CEPHEUS (Cost Efficient Passive Houses as European Standard) zapoczątkowanego w 1998 r. pod patronatem Passivhaus Institutu w Darmstadt. W ramach tego programu wykonano w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, we Francji i w Szwecji 14 typów budynków o wysokim standardzie energetycznym z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów budowlanych. Doświadczenia badawcze programu pozwoliły na zdefiniowanie domu pasywnego jako budynku, w którym zarówno zimą, jak i latem zapewniony jest komfortowy klimat wewnętrzny bez tradycyjnego systemu grzewczego. Jest to możliwe, jeżeli roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/(m²·rok) - w takiej sytuacji funkcje systemu grzewczego może przejąć system wentylacyjny z nagrzewnicą powietrza [5]. Aby ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w tak dużym stopniu, poza bardzo wysokim poziomem ochrony termicznej konieczne jest świadome wykorzystanie energii słonecznej i innych niekonwencjonalnych źródeł energii.

Zalecenia dotyczące przegród zewnętrznych w budynkach o różnym standardzie energetycznym

Wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych w odniesieniu do typowych budynków nowo powstających zawarte są w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3]. Wymogi odnośnie do projektowania obiektów o obniżonym zapotrzebowaniu na energię nie są natomiast w Polsce sformułowane w żadnych przepisach. Projektanci mogą się kierować jedynie zaleceniami zawartymi w kilku publikacjach [2, 6, 7], a sformułowanymi na podstawie doświadczeń w krajach wdrażających od dłuższego czasu systemy budownictwa energooszczędnego.

Wartość izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych w budynkach typowych oraz obiektach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię przedstawiono w tabeli 1.

W budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię dodatkowo ogranicza się wielkość liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscu mostków termicznych Ψ, która (obliczona względem wymiarów zewnętrznych przegrody) nie może przekraczać 0,01 W/(m·K) [6]. Oznacza to konieczność indywidualnego projektowania węzłów łączących główne elementy konstrukcyjne.

Przykładowe rozwiązania ścian zewnętrznych w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Projektowanie budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię nie wiąże się z koniecznością zastosowania określonej technologii – rodzaj przegród zewnętrznych w dużej mierze zależy od tradycji lokalnych i dostępnych materiałów. W budynkach pasywnych wzniesionych w ramach programu CEPHEUS ściany wykonywane były w bardzo zróżnicowany sposób (tabela 2). Stosowano zarówno tradycyjne przegrody z masywną warstwą wewnętrzną i ociepleniem mocowanym na zewnątrz, jak i lekkie drewniane konstrukcje szkieletowe z wewnętrznym wypełnieniem izolacją cieplną. Niektóre rozwiązania, np. metoda klejowego mocowania okładziny zewnętrznej bez naruszenia ciągłości izolacji cieplnej w budynku pasywnym w Egg, zostały opracowane specjalnie na potrzeby projektu i opatentowane jako oryginalny wzór ­użytkowy. Przegrody te charakteryzowały się wartościami współczynnika przenikania ciepła U wynoszącymi od 0,09 W/(m²·K) do 0,16 W/(m²·K), a poziom zapotrzebowania na energię pozwolił zaliczyć większość obiektów do budynków pasywnych.

Możliwości obniżenia wartości współczynnika przenikania ciepła

W Polsce przeważająca część budynków zbudowana jest z przegród warstwowych o masywnej części konstrukcyjnej (murowanej lub żelbetowej) ocieplonej od zewnątrz. Grubość izolacji termicznej, sposób jej mocowania oraz połączenie elementów konstrukcyjnych (ścian, stropów, okien) decydują o wypadkowej izolacyjności cieplnej.

Poniżej przedstawiono podstawowe technologie wykonywania ścian zewnętrznych o murowanej konstrukcji nośnej. Założono, że przegrody wykonane są z powszechnie dostępnych materiałów, które mają typowe parametry izolacyjności termicznej i ceny przystępne dla przeciętnego inwestora.

Ściany trójwarstwowe (szczelinowe)

Mury szczelinowe składają się z dwóch warstw murowanych – wewnętrznej konstrukcyjnej i zewnętrznej elewacyjnej (rys. 2). Warstwy te oddzielone są szczeliną wypełnianą w całości lub częściowo materiałem izolującym termicznie. Maksymalna szerokość szczeliny podana w aprobacie technicznej ITB 341/96 [8] wynosi 150 mm. Obie warstwy murowe połączone są kotwami ze stali zabezpieczonej antykorozyjnie w liczbie co najmniej 4 szt./m². Zadaniem kotew jest zapewnienie stateczności warstwy elewacyjnej podczas parcia lub ssania wiatru oddziałującego na elewację. Kotwy są elementem niezbędnym konstrukcyjnie, ale ze względu na wysoką wartość współczynnika przewodzenia ciepła stali tworzą w przegrodzie punktowe mostki termiczne.

Na rys. 3 przedstawiono izolacyjność cieplną przykładowych ścian trójwarstwowych w zależności od grubości ocieplenia. Materiał tworzący warstwę ­konstrukcyjną to cegła silikatowa, cegła kratówka lub gazobeton o wartości współczynnika l odpowiednio: 0,90, 0,56 i 0,25 W/(m·K). Warstwa elewacyjna wykonana jest z cegły kratówki. Jako izolację cieplną przyjęto materiał o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,043 W/(m·K) i o grubości nieprzekraczającej 150 mm. W obliczeniach uwzględniono punktowe mostki cieplne w miejscach kotew stalowych zgodnie z normą PN-EN ISO 6946:2008 [9].

W ścianach szczelinowych materiał zastosowany w części konstrukcyjnej ma dość istotny wpływ na izolacyjność cieplną, a różnica między skrajnymi współczynnikami przenikania ciepła w odniesieniu do izolacji o maksymalnej grubości wynosi 15%. Wymaganą izolacyjność przegrody zgodną z rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [3] można uzyskać dzięki ociepleniu o gr. 100, 120 lub 130 mm, jeżeli część konstrukcyjna wykonana jest odpowiednio z: gazobetonu, cegły kratówki lub cegły silikatowej.

Ściany trójwarstwowe należy więc uznać za konstrukcje niezalecane do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię – z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów budowlanych trudno jest uzyskać współczynnik przenikania ciepła U niższy niż 0,20 W/(m²·K). Wynika to z ograniczonej szerokości szczeliny, która warunkuje stosunkowo niewielkie grubości izolacji cieplnej.

Ściany murowane ocieplone w systemie ETICS

W tym systemie wewnętrzną częścią przegrody jest murowana ściana jednowarstwowa o grubości określonej ze względu na nośność. Od strony zewnętrznej stosuje się ocieplenie mocowane za pomocą zaprawy i dodatkowo kotwione łącznikami mechanicznymi ze stali lub tworzyw sztucznych (co najmniej 4 szt./m² w wypadku styropianu i 6 szt./m² w wypadku wełny mineralnej) (rys. 4). Zadaniem łączników jest przenoszenie oddziaływań wiatru. Mocowanie wyłącznie za pomocą kleju można stosować jedynie na budynkach o wysokości do 12 m ocieplanych styropianem, które mają odpowiednio pewne podłoże. Dopuszczalne grubości izolacji w odniesieniu do większości systemów nie przekraczają 200 mm w wypadku dociepleń przy użyciu wełny mineralnej i 250 mm – dociepleń przy użyciu styropianu. Przegroda od strony zewnętrznej jest wykańczana cienkowarstwowym tynkiem zbrojonym siatką z włókna szklanego.Ogólne warunki wykonania ocieplenia zawarte są w instrukcjach ITB 418/2006 i 447/2009 [10, 11].

Na rys. 5 przedstawiono izolacyjność cieplną przykładowych ścian w zależności od grubości ocieplenia. Materiały tworzące warstwę konstrukcyjną i izolację termiczną przyjęto jak w poprzednim przykładzie, przy czym założono, że grubość ocieplenia nie przekracza 250 mm. Aby zminimalizować wpływ mostków termicznych, zastosowano łączniki stalowe z główką z tworzywa sztucznego, charakteryzujące się punktowym współczynnikiem przenikania ciepła Χ = 0,001 W/K.

Na podstawie prezentowanych wykresów można zauważyć, że w wypadku większych grubości ocieplenia maleje wpływ rodzaju materiału użytego do wykonania ściany konstrukcyjnej na izolacyjność cieplną przegrody – różnice między wynikami obliczeń w odniesieniu do maksymalnej grubości ocieplenia wynoszą 9%. Współczynniki przenikania zalecane dla budynków energooszczędnych uzyskano przy grubościach izolacji przekraczających 180 mm w wypadku ścian z gazobetonu. Dla pozostałych materiałów konieczna jest grubość ocieplenia wynosząca co najmniej 200 mm. Słabym punktem systemu są kotwy mocujące izolację termiczną – zastosowanie tradycyjnych łączników z trzpieniem metalowym zwiększyło współczynnik przenikania ciepła U w analizowanych przykładach o 7–9%.

Ściany murowane ocieplone metodą lekką-suchą

W metodzie lekkiej-suchej ocieplenie i warstwa elewacyjna mocowane są mechanicznie bez użycia procesów mokrych (rys. 6). Jako izolacja wykorzystywana jest przede wszystkim wełna mineralna, którą układa się między metalowym lub drewnianym rusztem służącym do zamocowania okładziny elewacyjnej. W systemie tym nie ma ograniczeń związanych z grubością ociepleń. Zaleca się jednak, aby podzielić je na mniejsze warstwy i ruszt układać naprzemiennie poziomo i pionowo. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować liniowe mostki termiczne powstające w miejscu listew lub kształtowników rusztu.

Na rys. 7 przedstawiono izolacyjność cieplną przykładowych ścian w zależności od grubości ocieplenia. Materiały tworzące warstwę konstrukcyjną i izolację cieplną przyjęto według schematu na rys. 6. W obliczeniach uwzględniono krzyżujący się ruszt drewniany pogarszający izolacyjność cieplną przegrody.

Wartości współczynnika przenikania ciepła U zalecane dla budynków energooszczędnych uzyskano w odniesieniu do grubości ocieplenia rzędu 200–220 mm, a w wypadku budynków pasywnych – powyżej 300 mm. W wypadku ociepleń przekraczających gr. 400 mm rodzaj materiału w części konstrukcyjnej ściany nie ma już istotnego wpływu na izolacyjność przegrody. Zaletą systemu jest brak ograniczeń grubości ocieplenia. Przy większych grubościach izolacji tradycyjny ruszt można zastąpić np. kompozytowymi belkami drewnianymi o kształcie dwuteowym lub skrzynkowym, co stosowano w przykładowych rozwiązaniach ścian budynków pasywnych przedstawionych w TABELI 2. Należy jednak pamiętać, że elementy rusztu drewnianego lub metalowego będą częścią konstrukcji o zwiększonym przepływie ciepła i będą negatywnie wpływać na wypadkową izolacyjność.

Podsumowanie

Uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła U zalecanych w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię w wypadku ścian murowanych wiąże się z koniecznością zastosowania izolacji termicznej o grubości przekraczającej 200 mm (w budynkach energooszczędnych) i 300 mm (w budynkach pasywnych). Tak duże grubości ociepleń mogą powodować pewne problemy z ich mocowaniem – np. brak odpowiednio długich kotew czy pogorszenie izolacyjności cieplnej związane z dużymi przekrojami rusztu nośnego. Budownictwo energooszczędne jest jednak przedmiotem zainteresowania nie tylko inwestorów, lecz także producentów, można więc oczekiwać, że wybór specjalistycznych wyrobów budowlanych przeznaczonych do tego typu obiektów na rynku będzie się zwiększał.

Należy pamiętać, że izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych nie jest jedynym czynnikiem decydującym o energochłonności eksploatacyjnej.

Równie istotny jest kształt budynku, rozplanowanie pomieszczeń, rozwiązania węzłów konstrukcyjnych, systemy instalacyjne oraz możliwości wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii. Ostatecznym kryterium pozwalającym zaliczyć obiekt do grupy energooszczędnych lub pasywnych jest zapotrzebowanie na energię, a nie stopień ochrony cieplnej. W związku z tym dokonane analizy dotyczące grubości izolacji należy traktować jako wstępne zalecenia, przydatne na początkowym etapie projektowania budynku.

Literatura

  1. Dyrektywa 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz L 153 z 18.6.2010, s. 13–35).
  2. W. Feist, S. Peper, M. Görg, „CEPHEUS – Final Technical Report”, Hanower 2001.
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238).
  4. W. Dubas, „Podstawy budownictwa energooszczędnego”, „Przegląd Budowlany”, nr 5/2006, s. 19–24.
  5. R. Wnuk, „Budowa Domu Pasywnego w praktyce”, Przewodnik Budowlany, Warszawa 2006.
  6. I. Strom, L. Joosten, Ch. Boonstra, „Passive Houses Solutions”, Intelligent Energy Europe, 2006.
  7. Strona internetowa: www.cepheus.de
  8. Instrukcja ITB 341/96, „Projektowanie i wykonywanie murowanych ścian szczelinowych”.
  9. PN-EN ISO 6946:2008, „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.Instrukcja ITB 418/2006, „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Część C. Zeszyt 8: Bezspoinowy system ocieplania ścian zewnętrznych budynków”.
  10. Instrukcja ITB 447/2009, „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS. Zasady projektowania i wykonania”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.