Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię
W budynkach pasywnych wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych obliczona w odniesieniu do zewnętrznych wymiarów przegrody nie powinna przekraczać 0,01 W/(m·K).
Wymaganie to można spełnić tylko pod warunkiem indywidualnego podejścia do projektowania węzłów konstrukcyjnych, co na ogół jest zaniedbywane w budynkach tradycyjnych.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Budynki o obniżonym zapotrzebowaniu na energię potocznie określane są jako budynki energooszczędne lub budynki pasywne. Ogólne kryteria podziału tych obiektów i stawiane im wymagania związane z izolacyjnością cieplną obudowy przedstawiono w artykule „Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię” [1].
Zalecenia te dotyczą nie tylko odpowiednio niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych, lecz także odnoszą się do wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψe.
Założenia do obliczeń
Konstrukcję ściany zewnętrznej dobrano na podstawie wyników obliczeń przedstawionych w artykule [1], tak by spełniała zalecenia dotyczące izolacyjności termicznej budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię i jednocześnie była wykonana z materiałów powszechnie stosowanych w budownictwie.
Jako część nośną przegrody przyjęto mur z cegły ceramicznej kratówki, a ocieplenie dobrano z materiału o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,043 W/(m·K) (może to być zarówno styropian, jak i wełna mineralna).
Jego minimalna grubość w wypadku budynków energooszczędnych wynosi 200 mm, a w wypadku budynków pasywnych – 300 mm. Rozmieszczenie typowych węzłów konstrukcyjnych poddanych analizie przedstawiono na rys. 1.
Wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψe obliczono względem wymiarów zewnętrznych przegród według sposobu przedstawionego w normach PN-EN ISO 10211-1 [2], PN-EN ISO 10211-2 [3] i informacji zawartych w „Praktycznej fizyce cieplnej budowli” [4]:
gdzie: Ψ2D – strumień ciepła przepływający przez dwuwymiarowy węzeł przy jednostkowej różnicy temperatur między środowiskami [W/(m·K)], Uj – współczynnik przenikania ciepła jednowymiarowego komponentu „j” oddzielającego środowisko wewnętrzne od zewnętrznego [W/(m²·K)], lj – długość komponentu „j” w obrębie dwuwymiarowego węzła [m].
Wyniki obliczeń podano w odniesieniu do całych węzłów, bez podziału na współczynniki gałęziowe.
ABSTRAKT
W artykule przeanalizowano typowe połączenia elementów występujące wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej i wzdłuż obwodu osadzenia okna. Badano je pod kątem możliwości spełnienia wymagań stawianych budynkom o obniżonym zapotrzebowaniu na energię dotyczących wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψe. Obliczenia wykonywano w odniesieniu do zewnętrznych wymiarów przegrody.
The article contains an analysis of typical joints occurring along the external wall perimeter and window seating perimeter. They have been examined with regard to the fulfilment of requirements for buildings with low power demand, concerning the value of linear heat-transfer coefficient in the areas of thermal bridges Ψe. The calculations have been made with reference to the external dimensions of building envelope.
Węzły wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej
Najczęściej występujące węzły wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej to: połączenie z wieńcem stropowym (liniowy współczynnik przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψ1), naroże (Ψ2) i skrzyżowanie z wewnętrzną ścianą konstrukcyjną (Ψ3) (rys. 2–4).
W budynkach tradycyjnych wieniec stropowy najczęściej ma szerokość równą grubości ściany konstrukcyjnej, na której jest wykonywany.
W analizowanym przypadku założono możliwość wprowadzenia dodatkowego ocieplenia zmniejszającego szerokość wieńca. Ze względów konstrukcyjnych jego grubość nie powinna przekraczać ¼ szerokości ściany – w obliczeniach przyjęto wymiary 30 i 60 mm. W węzłach połączenia ścian występuje jedynie ocieplenie zewnętrzne przegrody.
Na rys. 5–7 przedstawiono układy izoterm. Nie wykazują one znaczącego zwiększenia strumieni ciepła w miejscach analizowanych mostków cieplnych. Potwierdzają to wyniki obliczeń zestawione w tabela 1.
Wszystkie obliczone wartości współczynnika Ψe są mniejsze niż 0,01 W/(m·K), a większość z nich jest ujemna. Oznacza to, że w obliczaniu strat ciepła z uwzględnieniem zewnętrznych wymiarów przegrody wpływ tych mostków termicznych można pominąć.
Węzły nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów konstrukcyjnych przystosowujących je do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Dodatkowe ocieplenie wieńca zmniejsza wartość współczynnika Ψe, ale nie jest konieczne do spełnienia obowiązujących wymagań.
Węzły wzdłuż obwodu okna
Przyjęto, że mostki termiczne wzdłuż obwodu okna reprezentowane są przez dwa typy węzłów: krawędź ściany w połączeniu ze stojakiem ościeżnicy1 (liniowy współczynnik przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψ4) oraz nadproże z wieńcem stropowym i nadprożem ościeżnicy (Ψ5). Schematy węzłów przedstawiono na rys. 8–9.
Sposób zamocowania okna może mieć znaczny wpływ na warunki przepływu ciepła w omawianych węzłach. Szczególnie istotne jest położenie ramy okiennej w otworze oraz sposób wykończenia płaszczyzny ościeża. W przeprowadzonych obliczeniach wyróżniono następujące lokalizacje ramy okiennej:
przy krawędzi ocieplenia, od strony ściany (położenie „a”),
przy krawędzi ocieplenia, od strony ocieplenia (położenie „b”),
w połowie szerokości ocieplenia (położenie „c”),
przy zewnętrznej krawędzi ocieplenia (położenie „d”).
Ponadto rozpatrzono następujące warianty wykończenia płaszczyzny ościeży:
bez dodatkowego ocieplenia,
z dodatkowym ociepleniem o gr. 50 mm od strony zewnętrznej (węgarek),
z dodatkowym ociepleniem o gr. 50 mm od strony zewnętrznej i wewnętrznej.
Na rys. 10–11 przedstawiono schematy położenia ramy okiennej i wykończenia ościeża oraz przyporządkowane im oznaczenia.
Wartość współczynnika Ψe w wypadku ocieplonych ościeży obliczono z uwzględnieniem wymiarów okna w świetle muru (jak w wypadku ościeży bez docieplenia). Dzięki temu możliwe było porównanie jakościowe wyników uzyskanych dla różnych węzłów. Wyniki obliczeń zestawiono w tabelach 2–3 oraz na rys. 14–15.
Maksymalne wartości współczynnika Ψe występują w położeniach skrajnych ościeżnicy typu „a” i „d”. Osadzenie okna przy krawędzi ocieplenia w obszarze muru, typowe w wypadku budynków standardowych ocieplanych w systemie ETICS (dawniej: metoda BSO), należy uznać za nieprawidłowe w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię.
Uzyskane wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła były wyższe niż wymagane, co jest szczególnie widoczne w wypadku ościeży nieocieplonych.
Spośród analizowanych wariantów najbardziej korzystną lokalizacją ramy okiennej jest położenie typu „c” – połowa szerokości izolacji cieplnej ściany. Ten sposób mocowania może być jednak w praktyce utrudniony z powodu konieczności stosowania nietypowych kotew o dużym wysięgu.
W większości wypadków wystarczające do uzyskania wymaganej wartości współczynnika Ψe jest mocowanie ramy przy krawędzi ściany w obszarze ocieplenia, co jest łatwiejsze do wykonania.
Docieplenie ościeża wpływa korzystnie na warunki przepływu ciepła w węźle i w każdym z analizowanych wypadków skutkuje zmniejszeniem wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła.
Rys. 2–4. Schematy węzłów konstrukcyjnych wzdłuż
obwodu ściany: połączenie ściany i stropu (2), połączenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych (3, 4);
1 − część konstrukcyjna ściany, 2 – ocieplenie, 3 – dodatkowe ocieplenie wieńca
Rys. 5–7. Przykładowe izotermy w węzłach konstrukcyjnych: połączenie ściany i stropu (5), połączenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych (6, 7), grubość ocieplenia ścian 200 mm
Rys. 8–9. Schematy węzłów konstrukcyjnych wzdłuż obwodu okna: krawędź ściany i stojak ościeżnicy (8), nadproże w ścianie i nadproże ościeżnicy (9);
1 − część konstrukcyjna ściany, 2 – ocieplenie, 3 – ościeżnica, 4 – nadproże
Tabela 1. Wartości współczynnika Ψe węzłów wzdłuż obwodu ściany
Rys. 10–11. Analizowane schematy umieszczenia ramy okiennej i ocieplenia ościeża
Rys. 12–13. Przykładowe izotermy w węzłach konstrukcyjnych: krawędź ściany i stojak ościeżnicy (12), nadproże ściany i nadproże ościeżnicy (13); gr. ocieplenia ścian: 200 mm, położenie ościeżnicy wg rys. 10: „b”, ościeże ocieplone od zewnątrz
Tabela 2. Wartości współczynnika Ψe węzłów wzdłuż obwodu mocowania okna; gr. ocieplenia zewnętrznego: 200 mm*
Tabela 3. Wartości współczynnika Ψe węzłów wzdłuż obwodu mocowania okna; gr. ocieplenia zewnętrznego: 300 mm*
Rys. 14. Wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła węzła połączenia stojaka ościeżnicy ze ścianą (gr. ocieplenia ścian: 200 mm)
Rys. 14. Wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła węzła połączenia stojaka ościeżnicy ze ścianą (gr. ocieplenia ścian: 200 mm)
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.