Projektowe charakterystyki energetyczne przegród z izolacją transparentną
Fragment izolacji transparentnej o strukturze włókniny poliwinylowej
Archiwum autorów
Jednym ze sposobów minimalizacji strat ciepła przez przegrodę jest dokonanie zmian technologicznych w jej budowie. Można to zrobić np. przez wprowadzenie warstwy, której zadanie będzie polegać nie tylko na dobrym izolowaniu, ale przede wszystkim na pozyskiwaniu energii ze środowiska.
Zobacz także
M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Funkcję takiej warstwy pełni m.in. izolacja transparentna. Zastosowanie przegród z izolacją transparentną wymaga jednak wiedzy z zakresu technologii montażu i sposobu ich eksploatacji, a także z zakresu metodyki obliczania charakterystyki energetycznej tego typu przegród. Wiedza ta jest konieczna, aby móc w odpowiedni sposób uwzględnić właściwości przegrody w bilansie cieplnym budynku.
Obecnie praktycznie żaden program komputerowy służący do wspomagania pracy projektanta nie uwzględnia możliwości zastosowania w obliczeniach przegród pozyskujących energię słoneczną [1, 2].
Istota działania izolacji transparentnej
Izolacją transparentną (TI) nazywa się strukturę, której konstrukcja umożliwia przenikanie promieniowania krótkofalowego (słonecznego) przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła do otoczenia na drodze konwekcji i radiacji w zakresie promieniowania długofalowego (cieplnego) oraz przewodzenia. Strukturę bilansu cieplnego ściany z izolacją transparentną przedstawiono na rys. 1.
Istotę działania izolacji transparentnej można opisać następująco [3]:
- promieniowanie słoneczne padające na powierzchnię TI częściowo wnika do przezroczystej płyty, a częściowo zostaje od niej odbite,
- promieniowanie dociera przez TI do warstwy absorbującej i zostaje przekształcone w ciepło,
- dzięki dobrej przewodności cieplnej materiału ściennego (warstwa masywna) ciepło zostaje odprowadzone do wnętrza pomieszczenia,
- materiał ścienny służy jednocześnie jako akumulator ciepła.
Charakterystyka przyjętej metodologii
O efektywności zastosowanego rozwiązania decydują nie tylko rozwiązania materiałowo-technologiczne, lecz także warunki klimatyczne związane z oddziaływaniem lokalnych wpływów środowiskowych.
Wartości natężenia promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi w Polsce są silnie zróżnicowane. Ze względu na ilość energii możliwej do pozyskania z promieniowania słonecznego obszar Polski podzielono na jedenaście regionów helioenergetycznych [4].
Aby zaprezentować skuteczność obliczeniową pozyskania energii słonecznej przez izolację transparentną wbudowaną w ścianę zewnętrzną budynku, wytypowano po cztery regiony helioenergetyczne – korzystne oraz mało korzystne.
W zależności od powierzchni regionów wybrano maksymalnie trzy miejscowości. Dla każdego z regionów określono miejscowość z najmniejszą i największą roczną sumą całkowitego promieniowania słonecznego. Dodatkowo wytypowano miejscowości najbardziej zdaniem autorów reprezentatywne. Przyjęte do analiz regiony oraz miejscowości przedstawiono w tabeli 1.
Zgodnie z obowiązującą metodologią obliczania charakterystyki energetycznej budynku przyjęto, iż obliczenia związane ze stratą i pozyskaniem energii będą prowadzone metodą bilansów miesięcznych [5]. Wartości sum miesięcznych natężenia promieniowania słonecznego przyjęto na podstawie ogólno dostępnych danych wskazanych przez Ministerstwo Infrastruktury [6].
Analizowano pięć rodzajów izolacji transparentnej, wszystkie o grubości 10,0 cm, w odniesieniu do których przyjęto jednakowy współczynnik absorpcji (pochłaniania) promieniowania słonecznego α = 0,95. W tabeli 2 zestawiono charakterystykę radiacyjno-optyczną oraz cieplną transparentnych struktur termoizolacyjnych przyjętych na podstawie pracy L. Laskowskiego [7].
Obliczenia współczynnika przenikania ciepła U zostały wykonane z uwzględnieniem zróżnicowanego usytuowania przegrody budowlanej względem stron świata. Przyjęto, iż tego typu przegrody powinny być tak usytuowane, aby jak najlepiej pozyskiwały energię słoneczną, a jednocześnie minimalizowane było przegrzewanie.
Jako reprezentatywne wybrano następujące zorientowanie przegrody z izolacją transparentną względem stron świata: południe, południowy wschód oraz południowy zachód. Część konstrukcyjną ściany stanowi mur z cegły betonowej prasowanej o grubości 38,0 cm o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 1,3 W/(m·K).
Zagadnienie obliczania współczynnika przenikania ciepła U nietypowych elementów ścian zewnętrznych zostało przedstawione m.in. w pracach [1, 7, 8] oraz w normie PN-EN 832:2001, Az: 2006 [5]. Rzeczywiste funkcjonowanie przegrody z izolacją transparentną próbowano opisywać (obliczać) z wykorzystaniem uproszczonej sieci cieplnej.
Takie podejście opisał Goetzberger w 1984 r. Zastosowanie typowego zawartego w literaturze sposobu obliczeń jest dość skomplikowane i nie zawsze nadaje się do zastosowania w metodach komputerowych. W obliczeniach uproszczonych dobrym przybliżeniem dla ekwiwalentnego współczynnika przenikania ciepła Ueq jest wzór Wossa [1]:
gdzie:
Ic – natężenie promieniowania słonecznego [W/m²],
Δt – różnica temperatur powietrza wewnętrznego i zewnętrznego [K].
Wzór ten uwzględnia własności izolacji transparentnej w sposób pośredni i nie nadaje się do obliczeń w metodzie bilansów miesięcznych. Wydaje się, iż najlepszą metodą obliczeń będzie zastosowanie metody sumowania strumieni energii pozyskanej i traconej przez przegrodę w okresie bilansowania. Strumień ten można obliczyć zgodnie ze wzorem [9]:
gdzie:
q – strumień ciepła przepływający przez przegrodę z izolacją transparentną [W/m²],
U – współczynnik przenikania ciepła całej przegrody (po przekształceniu wzoru (3)) [W/m²·K],
ti – temperatura powietrza wewnętrznego [ºC],
te – temperatura powietrza zewnętrznego [ºC],
ξTI – współczynnik transmisyjności (przepuszczalności) promieniowania słonecznego,
α – współczynnik absorpcji,
Ic – natężenie promieniowania słonecznego (suma miesięczna) [W/m²].
Na potrzeby obliczeń bilansowych można zastosować przedstawioną niżej procedurę z uwzględnieniem tego, iż jest ona uproszczona, jednak wystarczająco dokładna dla ścian budynków mieszkalnych bez systemu chłodzenia, w odniesieniu do których udział powierzchni izolacji transparentnej nie przekracza 10–30% powierzchni ściany od strony południowej.
Poszczególne kroki obliczeniowe proponowanej procedury są następujące [9]:
- obliczenie współczynnika oporu cieplnego przegrody zgodnie ze wzorem (3):
gdzie:
d – grubość przegrody bez izolacji transparentnej [m],
λ – współczynnik przewodzenia ciepła przegrody jednorodnej [W/m·K],
dTI – grubość warstwy izolacji transparentnej [m],
λTI eq – ekwiwalentny współczynnik przewodzenia ciepła izolacji transparentnej [W/m·K] podawany przez producenta izolacji,
- obliczenie miesięcznych strat ciepła przez przegrodę zgodnie ze wzorem (4):
gdzie:
RT – jak we wzorze (2),
Δt – różnica temperatury wewnętrznej i średniej miesięcznej temperatury powietrza zewnętrznego, na podstawie bazy danych meteorologicznych [6],
ni – liczba dni w miesiącu.
- obliczenie miesięcznych zysków ciepła od promieniowania słonecznego ze wzoru (5):
- obliczenie strumienia cieplnego q w odniesieniu do każdego miesiąca:
Korzystając z przekształcenia ogólnie znanego wzoru, obliczamy współczynnik pozyskania (przenikania) ciepła dla fragmentu przegrody z izolacją transparentną UTI:
W obliczeniach wskaźnika EP należy uwzględnić obliczeniową liczbę miesięcy w zależności od wyposażenia budynku [5]:
- niewyposażonych w instalację chłodzenia, a więc takich, w odniesieniu do których bilans cieplny wykonuje się z uwzględnieniem 9 mies. w ciągu roku,
- wyposażonych w instalację chłodzenia, a więc takich, w odniesieniu do których bilans cieplny wykonuje się z uwzględnieniem 12 mies. w ciągu roku.
Ponadto należy uwzględnić, iż metoda ma zastosowanie przy izolacji transparentnej, w odniesieniu do której znane są charakterystyki radiacyjno-optyczne (α, ξTI) oraz cieplne λTIeq, a ściana budynku jest masywna, o dobrej zdolności akumulacji ciepła (ceramika, beton). Podana metoda ma praktyczne zastosowanie we wszystkich budynkach ogrzewanych, w odniesieniu do których wykonuje się obliczenia wskaźników EP (energii pierwotnej) i EK (energii końcowej).
Wyniki analiz
Zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami dotyczącymi regionów helioenergetycznych Polski i rodzaju izolacji transparentnej wykonano obliczenia współczynnika pozyskania energii UTI. Uzyskane wyniki obliczeń pokazano na rys. 2–5 i 6–9. Na rys. 2–5 przedstawiono wyniki obliczeń współczynnika pozyskania ciepła UTI ściany z izolacją transparentną w regionach korzystnych: nadmorskim, świętokrzysko-sandomierskim, śląsko-mazowieckim, podlasko-lubelskim. Na rys. 6–9 przedstawiono wyniki obliczeń współczynnika pozyskania ciepła UTI ściany z izolacją transparentną w regionach mało korzystnych: wielkopolskim, górnośląskim, warszawskim, suwalskim.
W odniesieniu do regionów korzystnych wartości współczynnika pozyskania ciepła UTI wahają się w granicach UTI = 3,148–7,105 W/(m²·K) w zależności od rodzaju izolacji transparentnej. Natomiast w przypadku regionów mało korzystnych wartości wahają się w granicach UTI = 3,100–6,823 W/(m²·K). W odniesieniu do wszystkich analizowanych regionów najniższą wartością współczynnika UTI charakteryzuje się izolacja transparentna typu pianka poliwęglanowa (TI-1), najwyższą zaś – TI-2, czyli izolacja transparentna o strukturze włókniny poliwinylowej (rys. na górze). Wybrane wyniki analiz zestawiono w tabeli 3.
Uzyskana obliczeniowa wartość współczynnika pozyskania ciepła UTI [W/(m²·K)] jest dodatnia, co oznacza, że przepływ ciepła występuje od środowiska do pomieszczenia. Przy obliczaniu charakterystyki energetycznej budynku – wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP lub końcową EK – wartość UTI należy traktować jako wartość ujemną.
Podsumowanie
W artykule przedstawiono uproszczoną metodę obliczania współczynnika pozyskania ciepła przez przegrodę z izolacją transparentną. Zgodnie z obowiązującą metodologią obliczania charakterystyk energetycznych budynku, obliczenia związane ze stratą i pozyskaniem energii były prowadzone metodą bilansów miesięcznych. Analizowano pięć rodzajów izolacji transparentnej, wszystkie o grubości 10,0 cm, w odniesieniu do których przyjęto jednakowy współczynnik absorpcji promieniowania słonecznego α = 0,95. Wybrano 8 regionów helioenergetycznych Polski według pracy A. Chochowskiego [4]. Jako kryterium przyjęto maksymalne i minimalne wartości sum rocznych natężenia promieniowania słonecznego. W zależności od powierzchni regionów wytypowano maksymalnie po trzy miejscowości, w sumie obliczenia wykonano w odniesieniu do 19 miejscowości.
Analizy wyników obliczeń wykazały, że współczynnik pozyskania ciepła UTI zależy zasadniczo od zorientowania przegrody względem stron świata oraz usytuowania budynku w strefie klimatycznej (natężenie promieniowania słonecznego i temperatura powietrza zewnętrznego), a jego wartość powinna być indywidualnie obliczana w odniesieniu do każdego budynku. Metoda ta może mieć zastosowanie jako dodatkowy moduł obliczeniowy w każdym programie służącym do sporządzania certyfikatów energetycznych.
Literatura
- T. Kisielewicz, „Wpływ izolacyjnych, dynamicznych i spektralnych właściwości przegród energooszczędnych”, Monografia 364, seria: Inżynieria Lądowa, Kraków 2008.
- „Budownictwo ogólne”, t. 2: „Fizyka budowli”, P. Klemm i in., Wydawnictwo ARKADY, Warszawa 2005.
- A. Ujma, „Zasady i możliwości stosowania izolacji transparentnych”, „IZOLACJE”, nr 1/2003, s. 36–45.
- A. Chochowski, D. Czekalski, „Słoneczne instalacje grzewcze”, Centralny Ośrodek Informacji Budowlanej, Warszawa 1999.
- PN-EN 832:2001, Az: 2006, „Właściwości cieplne budynków. Obliczanie zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Budynki mieszkalne”.
- „Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków”, www.mi.gov.pl.
- L. Laskowski, „Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2005.
- M. Tokarczyk, A. Koczyk, „Wpływ warunków zewnętrznych na sprawność pozyskiwania ciepła ściany kolektorowo-akumulacyjnej z izolacją transparentną”, Konferencja Naukowo-Techniczna „Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce”, Łódź 2003, s. 672–682.
- B. Orlik-Kożdoń, T. Steidl, „Projektowe charakterystyki energetyczne budynków”, „Materiały Budowlane”, nr 1/2010, s. 47–49.