Lico muru z miejscowymi spęcherzeniami i odspojeniami ozdobnego tynku
Archiwum autora
Wizualna ocena ściany oporowej może być źródłem informacji o błędach popełnionych w trakcie budowy. Np. wykwity na powierzchni licowej, przecieki czy odspojenia mogą być sygnałem lekceważenia przepisów technicznych i zasad sztuki budowlanej dotyczących ochrony przed wpływem środowiska.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Ściana oporowa to jeden z typów konstrukcji, które pozwalają skrócić skarpę ziemną lub jej uniknąć. Można wyróżnić wiele jej rodzajów różniących się strukturą, materiałem nośnym, sposobem wykonania itp., przy czym materiałem konstrukcyjnym jest najczęściej beton.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa muru najistotniejsze podczas projektowania ściany oporowej są obliczenia statyczno-wytrzymałościowe związane z parciem mas gruntu, odporem i statecznością [1]. Ściana oporowa ma bowiem trwale pełnić swoją najważniejszą funkcję: funkcję nośną, dlatego tak ważne jest dostosowanie rozwiązania do konkretnych, często ekstremalnych, warunków środowiskowych. Istotna jest również funkcja estetyczno-architektoniczna konstrukcji, w tym spełnienie wymagań architektury krajobrazu. Późniejsza ocena estetyki eksploatowanej ściany bywa konieczna np. w ramach przeglądu pięcioletniego [2].
Diagnozowanie nagłych zmian lica ścian z betonu
W niektórych nowo wzniesionych obiektach wykorzystywanych w kształtowaniu terenu wokół budynków łatwo dochodzi do nagłych zmian powierzchni licowej. Już sam wygląd ściany pozwala często zdiagnozować przyczyny uszkodzenia.
Do analizy wpływu środowiska na mury oporowe wybrano konstrukcje z betonu wzniesione dwiema tradycyjnymi metodami: przez murowanie i przez wylewanie na placu budowy. Zmiany lica standardowo wykończonych ścian badano w początkowym okresie ich eksploatacji.
Uszkodzenia muru z bloczków betonowych
Pierwszy badany mur oporowy został wykonany z bloczków betonowych połączonych zaprawą cementową. Postawiono go w linii prawie prostopadłej do spadku terenu. Zasypkę wykonano na niepełną wysokość z wierzchnią warstwą uformowaną z narzutu kamiennego. Po pierwszej zimie w najniższych partiach muru po stronie niższego naziomu wystąpiły miejscowe spęcherzenia oraz odspojenia ozdobnego tynku cienkowarstwowego (fot. na górze i fot.1). Przyczyną zaobserwowanych uszkodzeń było odparowywanie wilgoci.
Zazwyczaj źródłem zawilgocenia jest podciąganie kapilarne lub woda rozbryzgowa. W tym wypadku jednak zawilgocenie wynikało z ujawnionych podczas badania zasypki nieprawidłowości. Zaobserwowano:
izolację bezprzyczepnościową z poprzerywanej, zwykłej foli HDPE, z wywinięciem pod narzut kamienny (fot. 2–3),
brak odwodnienia wgłębnego przy słabo przepuszczalnym gruncie rodzimym spoistym.
Woda opadowa po stronie przestrzeni za murem miała idealne warunki do spływania, piętrzenia na poziomie gruntu spoistego, przeciekania nieszczelnościami za izolację, a w efekcie: do wciekania w strukturę obiektu.
Uszkodzenia ściany oporowej z betonu wylewanego
Druga badana ściana oporowa została wykonana z betonu wylewanego. Kształtowanie tego typu ściany, nawet przy skrajnie surowej, szarej powierzchni, pozwala pominąć wykonywanie warstwy wykończeniowej. Wówczas lico o zdefiniowanych parametrach wyglądu zależy wyłącznie od odporności betonu. Dobrą i szczelną konstrukcję o głębokości wnikania wody maksymalnie 20–30 mm można uzyskać nawet z betonu bez domieszek uszczelniających. Niewystarczające odwodnienie zasypki może jednak powodować wykwity na licu ściany w strefie nieszczelności, np. w źle zaplombowanych otworach (fot. 4) lub w skrośnych rysach termiczno-skurczowych o szerokościach przekraczających 0,1 mm (fot. 5).
Odwadnianie przez rysy jest nie do zaakceptowania nie tylko ze względów estetycznych. W dłuższej perspektywie czasowej proces ten zagraża trwałości konstrukcji ze względu na zjawisko ługowania oraz przyspieszania korozji zbrojenia poziomego [3]. Jeśli ściana pracuje pod naporem gruntu odmiennie niż wspornik, to korozji może ulec nawet zbrojenie główne.
Gdy odwodnienie i izolowanie pionowe ściany jest właściwe, zarysowanie termiczno-skurczowe może być problemem estetycznym, istotnym, gdy powierzchnia licowa jest płaska, jednorodna. W takiej sytuacji nawet rysy o mniejszych szerokościach z biegiem czasu stają się coraz bardziej widoczne, gdyż zbiera się w nich brud. Problemu nie rozwiąże próba zakrycia rys nieodkształcalną wyprawą (fot. 6–7), ponieważ środki naprawcze powinny pozwalać na kompensowanie odkształceń wywołanych zmianami temperatury dobowej czy sezonowej.
Zabezpieczenia przed wpływem środowiska
Z przedstawionych problemów ścian oporowych najbardziej negatywne skutki ma dopuszczanie do piętrzenia wody za ścianą. W takich sytuacjach dochodzi do pojawienia się na powierzchni licowej odspojeń, przecieków lub wykwitów. Aby zapobiec tym zmianom, należy stosować rozwiązania:
przeciwdziałające gromadzeniu się wody i jej oddziaływaniu (ze szczególnym uwzględnieniem pionowej, oporującej powierzchni po stronie wyższego naziomu),
Ściana oporowa często narusza naturalne warunki wodne. Istnieje więc zagrożenie spiętrzania wody po stronie wyższego poziomu. Wywołuje to niekorzystne ciśnienie hydrostatyczne czy spływowe. Wzrasta wówczas możliwość wnikania wody w pionową, oporującą powierzchnię ściany i zwiększa się ryzyko zmiany warunków stateczności. Nie należy więc retencjonować wody po stronie zasypki, ale ją szybko usunąć. Wykonuje się to przez umieszczenie za ścianą warstwy filtrującej pozwalającej na niezakłócone przemieszczanie wody w dolne partie, skąd jest usuwana (rys. 1). Grubość warstwy filtrującej uzależniona jest od współczynnika filtracji zasypki i wynosi zwykle 0,3–1,0 m.
Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zbieranie wody wzdłuż ściany do rur drenarskich ze studzienkami zbiorczo-kontrolnymi i wyprowadzanie jej do odpowiedniej instalacji odbiorczej. Dreny zakłada się powyżej poziomu fundamentu ze względu na zagrożenie wypłukiwania przez wodę drobnych cząstek gruntu. Czasami dopuszcza się poprzeczne wyprowadzenie wody rurkami odpływowymi o średnicy min. 7 cm i o spadku 5% wprost przez ścianę (fot. 8). Dodatkowo w niektórych przypadkach wykonuje się nie tylko odwodnienie wgłębne, lecz także powierzchniowe (np. klasycznym korytkiem odwadniającym). Jeśli grunty rodzime w poziomie posadowienia charakteryzują się odpowiednią przepuszczalnością, nie przerywa się pionowej filtracji do wód podziemnych.
Ochrona materiałowa i izolacja
Powierzchnie obiektów wykonanych ze zwykłego betonu bez miejsc zalegania wody w zasadzie nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń. Trwałość konstrukcji wymaga jednak spełnienia wymogów projektowania i produkcji betonu uwzględniających tzw. klasy ekspozycji, które są związane z warunkami środowiska [4, 5]. W ramach sześciu podstawowych klas wydzielono przypadki usystematyzowane w kolejności wywoływanych skutków: od w miarę łagodnych do bardzo znaczących (tabela). Typowe klasy ekspozycji ścian podano bez uwzględniania warunków drogowych czy agresji chemicznej.
Oddziaływanie środowiska może być chemiczne lub fizyczne. Ma ono wpływ nie tylko na beton, lecz także na znajdujące się w nim zbrojenie. Dlatego minimalne otulenie zbrojenia cmin.,dur przyjmuje się w zależności od klas ekspozycji i dodatkowo w zależności od zakładanego okresu użytkowania konstrukcji [5]. Ponadto wymagane jest prawidłowe ułożenie, zagęszczenie i pielęgnacja zgodna z odpowiednimi normami. Jest to tzw. ochrona materiałowa.
Dobrą zasadą jest ułożenie izolacji na wszystkich powierzchniach stykania się ściany z gruntem oraz materiałem zasypki (fot. 8–9). Takie rozwiązanie zabezpiecza samą konstrukcję bez względu na właściwości betonu czy zaprojektowane odwodnienie. Ponadto szczelna i elastyczna izolacja chroni przed możliwością przeciekania wody w miejscach nieciągłości i przed wykwitami po stronie licowej. W przypadku wykonywania ścian z betonowych elementów murowych należy uwzględnić tzw. warunki mikro i makroekspozycji z możliwością agresji chemicznej. Wymagane jest murowanie na pełne spoiny z użyciem zaprawy cementowej o odpowiednich właściwościach [6].
Izolację układa się bezpośrednio na ścianie wylewanej. Natomiast mur betonowy zwykle się odpowiednio wyprawia. Standardowe izolowanie wykonuje się przez dwu- lub trzykrotne nałożenie na ścianę roztworu asfaltowego. W środowisku silnie agresywnym w celu ochrony powłokowej stosuje się najczęściej rolowe materiały izolacyjne. Osobnym problemem jest zagrożenie utraty ciągłości izolacji wskutek uszkodzeń mechanicznych mogących powstać przy zasypywaniu ściany. Wymagany minimalny spadek warstwy izolacyjnej na fundamencie wynosi 5% i wynika na ogół z przeniesienia właściwie uformowanych powierzchni betonowych. W ścianach wylewanych, przy betonie dobranym do klasy ekspozycji, dopuszcza się tzw. proste zwieńczenie. Wprawdzie nie ma ono większego wpływu na trwałość samej konstrukcji, ale brak kapinosa może przyczyniać się do tworzenia zacieków.
Szczeliny dylatacyjne konstrukcji
Ściany oporowe eksploatowane w otwartym terenie narażone są na dobowe bądź sezonowe zmiany temperatury. Powstające siły tarcia w gruncie generują w konstrukcji naprężenia ściskające lub rozciągające. Oznacza to konieczność kontrolowania procesu zarysowania nie tylko w młodym betonie, lecz także podczas eksploatacji. W celu zapewnienia „dojrzałej” już ścianie pewnej swobody przemieszczeń, należy wykonać konstrukcyjny podział na krótsze segmenty. Przerwa pionowa o szerokości 1–2 cm powinna przechodzić od zwieńczenia do spodu fundamentu ściany.
Bez wnikliwej analizy konstrukcji poddanej oddziaływaniu skurczu betonu i różnicy temperatur [5] można przyjmować 5 m jako wystarczającą odległość pomiędzy szczelinami w ścianach betonowych. Natomiast w ścianach żelbetowych, z uwagi na stosowany minimalny przekrój zbrojenia [5], rozstaw stałych przerw dylatacyjnych można zwiększyć do 20 m. Podane odległości dotyczą odcinków ścian oporowych o końcach mających swobodę przemieszczeń poziomych. Istnieją jednak obiekty z utrudnionymi przemieszczeniami, np. w ścianach załamanych w planie. Wówczas respektuje się zasadę ograniczania odległości od załamania do szczeliny. Wartością dopuszczalną jest wtedy 10 m. Spełnienie tych warunków pozwala na optymalne kontrolowanie procesu termiczno-skurczowego. Ze względu na trwałość samej konstrukcji istotne jest nie samo zarysowanie, ale nieprzekraczanie przez nie granicznej szerokości 0,1 mm.
Szczeliny dylatacyjne standardowo zabezpiecza się przed możliwością przesączania wody. Najwyższy stopień szczelności w ścianach wylewanych uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych listew zamykających (rys. 2) [7]. Podobne zasady dylatowania stosuje się w betonowych konstrukcjach murowych. Mur niezbrojony z elementów z betonu kruszywowego bez względu na stopień nasłonecznienia należy dzielić co 6 m [8]1).
Podsumowanie
Na podstawie opisanych i zdiagnozowanych w artykule zmian lica na ścianach oporowych można stwierdzić, że:
nieodpowiednia ochrona ściany oporowej od wpływu środowiska szybko prowadzi do pogorszenia estetyki obiektu,
wykonywanie trwałej konstrukcji ściany oporowej z betonu wymaga dopełnienia stosownych warunków normowych uwzględniających określone klasy ekspozycji (ochrony materiałowej),
słuszną zasadą jest stosowanie dodatkowej ochrony od wpływu wody przez wykonywanie odwodnienia i izolowania,
wpływ zmian temperatury zewnętrznej na obiekt można kontrolować przez regulowanie długości segmentów, a dodatkowo, w ścianach wylewanych – polem przekroju zbrojenia przypowierzchniowego.
Literatura
PN-B-03010:1983, „Ściany oporowe. Obliczenia statyczne i projektowanie”.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. DzU z 2010 r. nr 243, poz. 1623).
Z. Ściślewski, „Ochrona konstrukcji żelbetowych”, Arkady, Warszawa 1999.
PN-EN 206-1:2003, „Beton. Część 1. Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność”.
PN-EN 1992-1-1, „Eurokod 2. Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków”.
PN-EN 998-2:2010, „Wymagania dotyczące zapraw do murów. Część 2: Zaprawa murarska”.
W. Kiernożycki, M. Lipski, „Naprawa i uszczelnienia przerw dylatacyjnych konstrukcji żelbetowych”, XXI Ogólnopolska Konferencja – Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, PZiTB oddział Gliwice, Szczyrk 2006, s. 109–146.
PN-EN 1996-2:2010, „Eurokod 6. Projektowanie konstrukcji murowych. Część 2: Wymagania projektowe, dobór materiałów i wykonanie konstrukcji murowych”.
J. Jarmontowicz, J. Pierzchlewicz, „Budynki murowane. Materiały i konstrukcje”, Arkady, Warszawa 1993.
Krzys
Krzys, 03.09.2018r., 00:37:54
Izolacja przeciwwodna od spodu fundamentu muru oporowego jest błędem. Ułatwia ona poślizg i przemieszczanie się muru oporowego w kierunku frontu.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.