Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nanotechnologie w budownictwie – naśladowanie natury

Architektura inspirowana naturą | Nanoobserwacja natury

Sklepienie ogrodu botanicznego Eden Project inspirowane strukturą bańki mydlanej / Nanotechnologies in construction – imitating nature
GeodesicGreenhouse.org

Sklepienie ogrodu botanicznego Eden Project inspirowane strukturą bańki mydlanej / Nanotechnologies in construction – imitating nature


GeodesicGreenhouse.org

Wnikliwa obserwacja otaczającego nas świata pozwala dojść do wniosku, że z wieloma nękającymi nas problemami natura doskonale poradziła sobie sama. Trudno zatem oprzeć się pokusie naśladownictwa, a pole do popisu dla współczesnych naukowców jest ogromne. Jednym z podstawowych wyzwań stojących przed naukowcami jest więc dokładne poznanie sekretów, jakie wciąż przed nami kryje świat przyrody ożywionej.

Abstrakt

W artykule przedstawiono wpływ obserwacji natury na rozwój nanotechnologii. Dokonano przeglądu najciekawszych rozwiązań stworzonych przez naturę, które znalazły zastosowanie w przemyśle budowlanym i inżynierii materiałowej. Zaprezentowano także przykłady architektury inspirowanej naturą.

The article presents the effect of observing nature on nanotechnology development. The article surveys the most intriguing solutions created by nature that have been implemented in construction industry and materials engineering. It also presents examples of architecture that has been inspired by nature.

Wiele procesów zachodzących w przyrodzie dało impuls do działania i już dziś znanych jest wiele rozwiązań odtwórczych, które nanotechnolodzy wprowadzają powoli na taśmy produkcyjne. Produkty odtwórstwa cudów natury są obecnie w cenie. Zanim jednak rozpoczęto badać naturę na poziomie nanocząsteczek, inspirowała ona inżynierów także w skali makro.

Architektura inspirowana naturą

Jednym z pierwszych i jednocześnie najsłynniejszych projektów zainspirowanych naturą był wybudowany w 1851 r. w Hyde Parku w Londynie Pałac Kryształowy.

Konstrukcja zaprojektowana przez Josepha Paxtona na Wielką Wystawę nie dotrwała do dzisiejszych czasów. Imponujący budynek stalowo-szklany wykonany w technologii prefabrykowanej został zniszczony w wyniku pożaru w 1936 r., jednak zapisał się w historii budownictwa i architektury [1, 2].

Fasada zaprojektowana przez Paxtona to efekt fascynacji właściwościami liści lilii wodnej (rys. 1) – ich stabilnością i wytrzymałością wynikającą z ich budowy – układu rozchodzących się promieniście żeber połączonych z żebrami prostopadłymi do nich, gęsto rozsianymi i charakteryzującymi się znaczną elastycznością. Przez kolejne lata Paxton eksperymentował z wykorzystaniem tej koncepcji, co ostatecznie w sposób efektywny i bardzo efektowny znalazło zastosowanie właśnie w konstrukcji fasady Pałacu Kryształowego (rys. 2) [1, 2].

Z czasem dostrzegano coraz więcej proponowanych przez naturę skutecznych rozwiązań wielu problemów inżynierskich. Zintensyfikowało to badania oraz zwiększyło – w wyniku rozwoju technologii – ich dokładność. Kiedy natomiast pojawiła się możliwość nanoobserwacji, otworzyły się zupełnie nowe perspektywy rozwoju.

Nanoobserwacja natury

Wyniki badań fenomenów natury w skali nano bardzo szybko ukierunkowały rozwój inżynierii materiałowej. Zanim jednak stało się to możliwe, konieczne było dokładne poznanie mechanizmów pozwalających naturze harmonijnie funkcjonować.

Jednym z ciekawszych zjawisk występujących w przyrodzie jest tzw. efekt lotosu. Pierwsze badania dotyczące tego zagadnienia, czyli związku między chropowatością powierzchni a hydrofobowością, prowadzili w latach 40. ubiegłego stulecia Cassie i Baxter. Przełomu dokonał jednak dopiero profesor Barthlott wraz ze swoimi współpracownikami z Uniwersytetu w Bonn.

Badania prowadzone przez Barthlotta i Neinhuisa [3, 4] dowiodły, że Nelumbo nucifera (lotos orzechodajny) dzięki hydrofobowej powierzchni o mikroskopijnej chropowatości wykazuje zdolność samooczyszczania. Wykorzystywana jest w tym zjawisku zdolność kropli wody do przyjmowania dużej ilości wszelkich zanieczyszczeń, co przy niewielkiej powierzchni jej kontaktu z liściem powoduje, iż owe zanieczyszczenia spływają wraz z wodą. Podobną zdolność mają także niektóre zwierzęta i inne rośliny. Celem nanotechnologów stało się stworzenie materiałów, które będą wykazywać się podobnymi właściwościami.

Mechanizm samooczyszczania w przypadku powierzchni o mikroskopijnej chropowatości został przedstawiony na rys. 3–4.

Dziś zdolność samooczyszczania zwaną efektem lotosu wykorzystuje się w wielu produktach. Przykładem mogą być hydrofobowe farby do elewacji czy ceramika sanitarna. Efekt w obu przypadkach jest ten sam – znacznie łatwiejsze stało się utrzymanie czystości [3, 5].

Innym cudem natury, nad którym musieli pochylić się naukowcy, jest zdolność gekona do poruszania się po ścianach czy nawet biegania po suficie. Tym fenomenem zajęli się pracownicy Instytutu Metalurgii Maxa Plancka w Stuttgarcie. Naukowcy odkryli, że niesamowita przyczepność łap gekona jest ściśle związana z działaniem sił van der Waalsa, które przecież są bardzo słabe.

Ponieważ jednak zachodzą one pomiędzy powierzchnią podłoża a setkami tysięcy keratynowych włosów lub szczeciny pokrywających łapy gekona, miejsc zaczepienia jest na tyle dużo, że utrzymanie ciężaru ciała zwierzęcia jest jak najbardziej możliwe. Wszystko to dzięki temu, że każdy z mierzących od 30 do 130 mm włosków składa się z setek 200–500 nm łopatek i wypustek. Przyczepność zwiększona jest jeszcze dzięki elektrycznym właściwościom końcówek włosków.

Prowadzone badania miały na celu nie tylko dokładniejsze poznanie mechanizmu, który pozwala gekonowi poruszać się niezależnie od grawitacji, ale także znalezienie odpowiedzi na to, jaka jest optymalna siła adhezji. Przecież by móc się poruszać, musi on być w stanie z dużą łatwością przerwać powstałe oddziaływanie.

Obserwacje pokazały, że gekonowi przymocowanie się do szklanej powierzchni zajmuje 40 ms, natomiast zerwanie oddziaływania pochłania zaledwie 66 ms [6].

Dorównanie naturze zawsze było zadaniem niezwykle trudnym i w tym wypadku również stworzenie produktów pozwalających w sposób efektywny wykorzystywać ten mechanizm nie jest rzeczą łatwą.

Pierwsze kroki zostały już jednak wykonane i wydaje się kwestią czasu, gdy i ten fenomen natury znajdzie zastosowanie w naszym codziennym życiu.

Równie interesującym produktem natury jest sieć pajęcza, której elastyczność i wytrzymałość są wręcz zadziwiające. Poznanie procesu jej wytwarzania z wodnego roztworu białek, który zachodzi w pajęczych kądziołkach podrzędnych, jest marzeniem wielu naukowców. Może kiedy wyjaśnione zostaną szczegóły tego procesu, uda się stworzyć nić o podobnych właściwościach.

Odtwórcze działanie jest w tym wypadku bardzo uzasadnione – wystarczy wspomnieć, że włókno pajęcze o grubości od 10 do 200 razy mniejszej niż ludzki włos ma wytrzymałość dwukrotnie większą od wytrzymałości stali, a nić pajęcza o grubości 1 mm może utrzymać ciężar dorosłego człowieka.

Wciąż trwają badania, które pozwolą znaleźć metodę wytwarzania syntetycznej nici pajęczej. Już opracowano pierwsze metody, z których jedna stworzona przez Nexia Biotechnologies polega na wytwarzaniu nici z białek ssaków zmodyfikowanych genetycznie.

Powstałe w ten sposób włókno jest niemal tak wytrzymałe, jak naturalna pajęczyna. Co ważne, otrzymywany w ten sposób produkt jest całkowicie biodegradowalny (składa się z białek). Przy dalszych postępach w tej dziedzinie może już niedługo protezy, nici chirurgiczne, sieci rybackie, kamizelki kuloodporne czy ubrania ochronne dla wojska i policji będą wykonane właśnie z pajęczyny.

Bardzo ciekawe umiejętności ma także jeden z przedstawicieli mięczaków. Mowa tu o małżu, który jest w stanie przeciwstawić się prądom morskim i zakotwić się pod wodą do stałej powierzchni (fot. 1).

Małż rozpoczyna proces kotwienia od ścisłego przylgnięcia do stałej powierzchni, a następnie tworzy czasową ochronę przed wodą dzięki wydzielanym proteinom.

Następnie buduje puste rowki, które później służą jako swego rodzaju forma.

Kolejnym krokiem jest wystrzelenie protein w kierunku stałej powierzchni, na której tworzą one twardą płytkę połączoną z małżem cienką nicią białkową. Wydzielane następnie płynne proteiny niczym klej wiążą twardą płytkę z podłożem. Sama nić proteinowa łącząca małża ze stałą powierzchnią wykazuje bardzo ciekawe właściwości – przy podłożu jest bardzo twarda, tymczasem im bliżej miejsca połączenia z małżem, tym większa jej elastyczność. Wynika to ze zmiennego poziomu koncentracji różnych białek na długości łączącej mięczaka ze stałą powierzchnią nici [7].

Problem tworzenia trwałych połączeń pod wodą jest od dawna badany przez naukowców, nic więc dziwnego, że zainteresowali się oni tym małżem – mistrzem w tej dziedzinie.

Wśród innych wzorców, którymi nanotechnolodzy zaczęli się interesować, trzeba wymieć m.in. muszle abalona (fot. 2–3). Ich wielowarstwowa struktura i duża odporność na pęknięcia inspirują naukowców. Wiele można się także nauczyć od rozgwiazdy Ophiocoma wendtii, której opancerzony korpus dzięki układowi mikrosoczewek tworzy jedno wielkie oko, pozwalające szybko zlokalizować potencjalne niebezpieczeństwo.

Poznanie zachodzących w naturze zjawisk na poziomie nanocząstek przyniosło i przynosi nowe pomysły, które są adaptowane w budownictwie i wielu innych gałęziach przemysłu. Samo zrozumienie tych procesów to jednak wciąż dopiero pierwszy krok. Naturę trzeba jeszcze potrafić naśladować, co nader często jest poważnym wyzwaniem.

Nanotechnologia inspirowana naturą

Naśladowanie natury w inżynierii materiałowej nie jest zadaniem łatwym. Nawet bardzo dogłębne poznanie sekretów chemicznych i fizycznych zaobserwowanych zjawisk to wciąż dopiero początek długiej drogi. Są jednak przykłady, że zmierzanie w tym kierunku może przynieść bardzo ciekawe efekty.

Zdolność lotosu orzechodajnego to jedno z rozwiązań stworzonych przez naturę, które doczekało się skutecznie funkcjonującej imitacji wykorzystywanej w przemyśle budowlanym.

Impregnaty i powłoki z efektem lotosu mają unikalne właściwości.

Są to materiały:

  • przeciwdziałające przywieraniu,
  • samooczyszczające się pod wpływem wody,
  • antybakteryjne,
  • odporne na działanie temperatur, promieniowania UV i na uszkodzenia mechaniczne,
  • nieszkodliwe dla skóry.

Mechanizm działania jest bardzo zbliżony do tego, który stworzyła natura na potrzeby lotosu.

Polega on na tym, że krople wody toczą się po elewacji niczym kule po szklanej płycie i w efekcie zabierają ze sobą brud (rys. 5–7).

Efekt lotosu w farbach i tynkach został osiągnięty dzięki połączeniu właściwości hydrofobowych farb silikonowych z mikrostrukturą o drobnej chropowatości.

Ponadto producenci powłok hydrofobowych z efektem lotosu deklarują, iż cechują się one bardzo dobrymi właściwościami w zakresie fizyki budowli oraz bardzo dobrą przepuszczalnością dwutlenku węgla. Powłoki tego typu są uniwersalne i można je stosować na bardzo różnych podłożach – nadają się do tynków cementowych, cementowo-wapiennych i wapiennych, a także akrylowych, silikonowych, silikatowych, wymurówek licowych z piaskowca i cegły ceramicznej.

Również starsze budynki pokryte już farbami wapiennymi, cementowymi, silikatowymi, akrylowymi czy silikonowymi mogą być odnawiane przy użyciu farb tworzących powłokę hydrofobową – produkty tego typu znajdą więc zastosowanie także przy renowacjach budynków zabytkowych [8].

Produkowanych jest wiele różnych rodzajów farb hydrofobowych i znajdują one zastosowanie m.in. do:

  • ceramiki – zapewniają optymalne warunki higieniczne,
  • stali szlachetnej – stanowią ochronę przed korozją,
  • okien (szyb) – umożliwiają samooczyszczanie,
  • drewna, kamienia – zapewniają ochronę przed mchami i spalinami,
  • wykładzin podłogowych – łatwość do utrzymania w czystości,
  • produktów i technologii antygraffiti – umożliwiają zmywanie niechcianych malunków wodą pod ciśnieniem.

Oprócz farb i powłok hydrofobowych produkowane są także preparaty bezbarwne, które zabezpieczają powierzchnię przed wnikaniem do porów zanieczyszczeń. Jednocześnie nie zakłócają procesu oddychania powierzchni. Dzięki zastosowaniu tego typu środków pozbycie się wszelkich nieczystości nie wymaga żadnych specjalnych detergentów – podobnie jak w przypadku farb hydrofobowych zanieczyszczenia można spłukać za pomocą wody.

Nanoobserwacja przyczyniła się do rozwoju nie tylko inżynierii materiałów. Czerpią z niej również projektanci konstrukcji i architekci. Imponującym przykładem jest wzniesiony w Wielkiej Brytanii ogród botaniczny Eden Project [9, 10, 11]. Konstrukcja została zaprojektowana przez Nicholasa Grimshawa, inspiracją zaś do stworzenia zespołu kopuł była budowa baniek mydlanych (fot. 4) oraz pyłków zbóż, promienic i cząsteczek węgla.

Na podstawie obserwacji tych naturalnych struktur projektanci doszli do wniosku, że najbardziej efektywne będzie użycie sześciokątów i pięciokątów do kształtowania bryły kopuły. Na podstawie obserwacji natury stworzono także bardzo wytrzymały polimer ETFE, który został zastosowany do konstrukcji kopuł (fot. 5).

Efekty naśladownictwa w tym wypadku były imponujące – wyraźnie zmniejszono ciężar konstrukcji, zmniejszono fundamenty, a obliczenia wykazały, że przekrycie ma mniejszy ciężar niż powietrze pod nim ukryte.

Kopuły ogrodu botanicznego Eden Project to tylko jeden z wielu przykładów naśladownictwa natury w architekturze i projektowaniu konstrukcji. Do budowy zadaszeń wykorzystuje się strukturę muszli abalona, a także liści olbrzymich lilii wodnych, a konstrukcje mostów przypominają budowę komórek roślinnych.

Podsumowanie

Wiele pomysłów, których źródłem była natura, znalazło zastosowanie w konstrukcjach budowlanych i produkcji materiałów budowlanych.

Wciąż jednak inne gałęzie przemysłu czerpią znacznie więcej korzyści z zastosowania nanotechnologii naśladującej naturę. Ponadto nadal nie udało nam się skopiować wielu rozwiązań, czego doskonałym przykładem jest sieć pajęcza – tworzone przez nas imitacje nie tylko nie osiągają właściwości pierwowzoru, ale nawet się do niego nie zbliżają. Dalszy zrównoważony rozwój nanotechnologii daje jednak wielkie nadzieje na to, że przy jej wykorzystaniu uda się znacząco ograniczyć zużycie energii i zasobów naturalnych w przemyśle budowlanym. 

Literatura

  1. A.G. Davies, J.M.T. Thompson, „Advances in Nanoengineering. Electronics, Materials and Assembly”, Imperial College Press, 2007.
  2. H. Hobhouse, „The Crystal Palace and the Great Exhibition: Science, Art and Productive Industry: The History of the Royal Commission for the Exhibition of 1851”, Bloomsbury Academic, King’s Lynn – Norfolk 2002.
  3. Komunikat Komisji Wspólnot Europejskich „Ku europejskiej strategii dla nanotechnologii”, Bruksela, 12.05.2004.
  4. W. Barthlott, C. Neinhuis, „Purity of the sacred lotus, or escape from contamination in biological surfaces”, „Planta”, 1997, Volume 202, Issue 1, pp. 1–8.
  5. M. Schulenburg, „Nanotechnologia. Innowacja dla świata przyszłości”, Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, Luksemburg 2007.
  6. H. Gao, X. Wang, H. Yao, S. Gorb and E. Arzt, „Mechanics of hierarchical adhesion structure of gecko”, „Mechanics of Materials”, 2005, Volume 37 (2–3), pp. 275–285.
  7. M.F. Ashby, P.J. Ferreira, D.J. Schodek, „Nanomaterials, Nanotechnologies and Design. An Introduction for Engineers and Architects”, Elsevier, Oxford 2009.
  8. „Powłoki elewacyjne z efektem lotosu”, strona internetowa: www.sto.pl
  9. „The Eden Project – Worlds Largest Geodesic Greenhouse?”, strona internetowa: http://geodesicgreenhouse.org
  10. M. Pawlyn, „Geniusz natury w architekturze” [wykład], Londyn 2010, strona internetowa: http://www.ted.com
  11. PTW, „Bubbles”, strona internetowa: www.eikongraphia.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.