Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Fasady przeszklone - rozwiązania projektowo-architektoniczne

Straty ciepła / Zyski ciepła / Przykładowe kryterium oceny energetycznej fasad przeszklonych

Architektoniczne wariacje na temat elementów zacieniających (Sydney) / Design and architectonic solutions found in glazed facades
D. Heim

Architektoniczne wariacje na temat elementów zacieniających (Sydney) / Design and architectonic solutions found in glazed facades


D. Heim

Fasady z elementów szklanych dają coraz większe możliwości architektoniczne, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii mogą mieć także lepszą izolacyjność cieplną.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Abstrakt

W artykule omówiono podstawowe zjawiska fizyczne zachodzące w przegrodach transparentnych oddzielających środowiska o różnej temperaturze oraz poddawanych działaniu promieniowania słonecznego. Zaproponowano kryteria oceny przegród transparentnych pod kątem ich efektywności energetycznej. Przedstawiono przykłady rozwiązań mających na celu poprawę charakterystyki termicznej przegród.

The article discusses the basic physical phenomena that take place inside transparent partition walls that separate environments having different temperatures and that subject to solar radiation. In course of the paper the author proposes criteria for grading transparent partition walls based on their energy efficiency. Lastly, the author presents some solution examples that aim to improve characteristics of partition walls.

Pod względem parametrów termofizycznych elementy transparentne stanowiące przegrody zewnętrzne są jednym z najsłabszych elementów budynku – ocena ta dotyczy efektywności energetycznej i latem, i zimą. W związku z tym najnowsze prace badawcze koncentrują się na poprawie ich izolacyjności termicznej, regulacji zysków ciepła od promieniowania oraz częściowym wykorzystaniu przegród przezroczystych do produkcji energii elektrycznej. Powstaje dzięki temu wiele produktów wprowadzających całkowicie nowe rozwiązania techniczne i zmieniających standardy.

W zakresie izolacyjności termicznej możliwe do uzyskania współczynniki przenikania ciepła osiągnęły wartości jedynie dwukrotnie większe niż prawidłowo zaizolowane przegrody pełne [1]. Dzięki systemom elektro- [2] lub termochromowym [3] możliwa jest zmiana charakterystyk optycznych w praktycznie dowolnym, wymaganym zakresie, bez stosowania problematycznych systemów żaluzji zewnętrznych. Integracja nowoczesnych systemów fotowoltaicznych pozwala na zamianę części pochłanianej energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną [4]. Podstawowym mankamentem wymienionych rozwiązań jest ich wysoki koszt. Innym ważnym problemem jest bezwładność cieplna elementów transparentnych, omówiona dokładniej w pracy "Modyfikacja termo-optycznych właściwości transparentnych elementów obudowy budynków" [5].

Straty ciepła

Transport ciepła z pomieszczenia o kontrolowanej temperaturze wewnętrznej do środowiska zewnętrznego odbywa się przez przewodzenie, konwekcję i promieniowanie, z uwzględnieniem dodatkowych procesów, jak konwersja energii promieniowania słonecznego i jej częściowa absorpcja w przegrodzie [6, 7]. Na rys. 1 przedstawiono przykładowy schemat podstawowych procesów zachodzących w układzie dwuszybowym.

O wielkości strumienia ciepła wymienianego przez przewodzenie decyduje grubość poszczególnych warstw oraz ich przewodność cieplna właściwa. Szkło charakteryzuje się wysoką wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ na poziomie 1,00 W/(m·K), co przy niewielkiej grubości warstwy materiału daje niskie parametry izolacyjne. Decydująca jest w tym wypadku warstwa międzyszybowa wypełniona np. powietrzem, które ma 40-krotnie niższą przewodność cieplną (0,025 W/(m·K)). Jeszcze lepsze parametry mają argon (0,013 W/(m·K)), krypton (0,009 W/(m·K)) i ksenon (0,0054 W/(m·K)). O całkowitym współczynniku przenikania ciepła oszklenia decyduje dodatkowo wymiana przez konwekcję i promieniowanie między warstwami szyby, powietrzem oraz medium w przestrzeni międzyszybowej. Całość procesu w układach dwuszybowych jednokomorowych daje ostateczną wartość współczynnika przenikania ciepła na poziomie Ug = 1,00 W/(m²·K). O połowę mniejsze wartości uzyskiwane są w odniesieniu do okien próżniowych trójszybowych [8].

W rozważaniach przedstawionych w referacie pominięto kwestię izolacyjności termicznej ramy okiennej. Łączne ujęcie zagadnień izolacyjności termicznej części pełnej i przezroczystej pozwala na oszacowanie strumienia strat ciepła oraz na kompleksową ocenę energetyczną komponentów okiennych [10-12].

Zyski ciepła

Strumień energii promieniowania docierający do dowolnej przegrody może ulec częściowemu odbiciu, absorpcji oraz przepuszczeniu promieniowania (rys. 2). Wielkość składowej odbitej Iρ określona jest przez refleksyjność ρ składowej pochłoniętej, Iα - przez absorpcyjność α, a składowej przepuszczonej Iτ - przez przepuszczalność τ [6, 13]. W układach wieloszybowych takie same zjawiska można zaobserwować w odniesieniu do każdej z szyb (rys. 3). Wskutek absorpcji promieniowanie słoneczne ulega konwersji fototermicznej polegającej na zamianie energii fotonów na ciepło.

Przepuszczalność promieniowania słonecznego jest silnie zależna od kąta padania promieniowania względem normalnej do powierzchni. Wraz ze wzrostem kąta θ1 rośnie refleksyjność (rys. 4), która osiąga maksymalną wartość dla kątów θ1 = 90º. W efekcie przepuszczalność promieniowania  maleje wraz ze wzrostem θ1 i osiąga ostatecznie wartość 0 dla θ1 = 90º. Na rys. 4 pokazano zależność ρ, α, τ od θ1 w odniesieniu do podwójnego przeszklenia wykonanego z przykładowego, niemodyfikowanego rodzaju szkła (clear-glass).

Przykładowe kryterium oceny energetycznej fasad przeszklonych

Ocena zewnętrznych przegród transparentnych powinna mieć charakter wielokryterialny i uwzględniać całkowity bilans energetyczny przegrody. Dodatkowo w przypadku nowoczesnych budynków o zautomatyzowanym sposobie zarządzania energią ważne jest odpowiednie zintegrowanie działania fasady jako aktywnego elementu systemu energetycznego.

Jako kryterium określające efektywność energetyczną danego rozwiązania przyjęto dzienny bilans strumieni ciepła między środowiskiem zewnętrznym a pomieszczeniem o kontrolowanej temperaturze. Zdefiniowano go jako różnicę chwilowych strumieni energii traconej z pomieszczenia wskutek przewodzenia oraz zysków energii od promieniowania słonecznego. Pożądanym rozwiązaniem jest minimum funkcji (1):

jeżeli:

,

gdzie:

ql - chwilowy strumień strat energii przez przegrodę transparentną [W],

qg - chwilowy strumień zysków energii przez przegrodę transparentną [W],

qs - chwilowy strumień energii zmagazynowany w analizowanym komponencie [W],

qt - chwilowy strumień energii przekształcony w inną formę, np. energię elektryczną [W].

Najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia efektywności energetycznej jest uzyskanie w ciągu całego roku jak największej liczby dni o wartościach f1 (X) zbliżonych do zera. Oznacza to, że w cyklu dobowym przegroda będzie bliska zeroenergetycznej, tzn. straty ciepła na skutek przewodzenia zostaną zbilansowane przez zyski ciepła od promieniowania słonecznego (w okresie grzewczym) lub odwrotnie (w okresie wymagającym chłodzenia). W praktyce jest to rozwiązanie niezwykle trudne do zrealizowania z powodu zmiennych parametrów klimatu zewnętrznego oraz braku pełnej możliwości efektywnego magazynowania energii w komponencie qs. Rozwiązaniem częściowo eliminującym te niedogodności jest wprowadzenie do systemu fasad przestrzeni buforowej o regulowanym przepływie powietrza. Efektywność energetyczna tego typu systemów - znanych jako fasady podwójne - była tematem wielu prac badawczych o charakterze teoretycznym i eksperymentalnym, opisanych m.in. w publikacji "Perspectives of double skin façade systems in buildings and energy saving" [14].

Ważnym elementem bilansu energetycznego przegrody transparentnej jest możliwość konwersji części energii na energię elektryczną qs, która powoduje częściowe ograniczenie konwersji fototermicznej, a tym samym - obniżenie temperatury elementu transparentnego. Jest to istotne zwłaszcza latem, kiedy podstawowym celem ochrony cieplnej jest zabezpieczenie budynku przed przegrzewaniem.

Rozwiązania praktyczne służące poprawie efektywności energetycznej oszklenia

Ograniczenie strat ciepła

Podstawowym zjawiskiem wpływającym na straty ciepła przez elementy transparentne jest konwekcja w przestrzeni międzyszybowej oraz emisja promieniowania cieplnego przez tafle szkła. Rozwiązaniem ograniczającym transport ciepła na skutek ruchu powietrza jest zwiększenie liczby komór, wskutek promieniowania zaś - zastosowanie powłok selektywnych (niskoemisyjnych). Aby nie dochodziło do zjawiska konwekcji, należy tak ukształtować przestrzeń międzyszybową, by wyeliminować ruchy konwekcyjne. Pierwszymi takimi rozwiązaniami były izolacje transparentne typu komórkowego [15] lub homogenicznego [16]. Znacznie ograniczały one jednak funkcje użytkowe okien.

W najnowszych rozwiązaniach stosuje się m.in. odpowiednie nachylenie elementów wewnętrznych, co praktycznie eliminuje ruchy konwekcyjne i ogranicza wymianę ciepła [1] (rys. 5-6).

Regulacja zysków ciepła

Równie ważna jak ochrona przed nadmiernymi stratami ciepła jest kontrola zysków energii promieniowania słonecznego. Najczęściej polega ona na zmniejszeniu promieniowania bezpośredniego za pomocą dowolnych elementów zacieniających: żaluzji, półek, siatek lub kurtyn (fot. 1). Dzięki temu ograniczane są istotne zyski od promieniowania słonecznego przy jednoczesnym zapewnieniu oświetlenia wnętrz światłem rozproszonym i możliwości obserwacji otoczenia budynku.

Inna metoda ochrony przed przegrzewaniem polega na modyfikacji szkła powłokami o zmiennych właściwościach optycznych przez naniesienie warstw termo- lub elektrochromowych. Tego typu rozwiązanie zmniejsza całkowitą przepuszczalność energii promieniowania słonecznego, a nie zmienia kierunkowości promieniowania. Skutkiem ubocznym jest zmiana barwy światła w wyniku efektu elechrochromowego (fot. 2-3).

Ostatnim omawianym rozwiązaniem, istotnie wpływającym na architekturę budynku, są fasady podwójne. Zasada ich działania polega m.in. na kontrolowaniu przepływu powietrza w przestrzeni buforowej, a tym samym - obniżaniu temperatury przeszkleń. Tego typu rozwiązania są obecnie stosowane w różnych szerokościach geograficznych (fot. 4-6) i mają zbliżoną liczbę zwolenników i przeciwników.

Analizy efektywności energetycznej fasad podwójnych były tematem wielu prac badawczych (prowadzonych także w Polsce). Wyniki tych prac można znaleźć m.in. w publikacji "Modelowanie metodą sieciową zjawisk transportu ciepła i masy w podwójnych fasadach budynków" [19].

Ze względu na sposób przepływu strumienia powietrza przez fasadę wprowadzono podział na [18]:

  • zewnętrzną kurtynę powietrzną - przepływające w fasadzie powietrze jest najpierw pobierane, a następnie wyrzucane na zewnątrz fasady (rys. 7);
  • wewnętrzną kurtynę powietrzną - umożliwia wewnętrzną cyrkulację powietrza, często wspieraną mechanicznie (rys. 8);
  • czerpnię powietrza - świeże zewnętrzne powietrze jest dostarczane przez szczelinę powietrzną do wnętrza (rys. 9);
  • wyrzutnię powietrza - zużyte powietrze wyciągane jest z wnętrza strefy na zewnątrz przez szczelinę powietrzną (rys. 10);
  • bufor powietrzny - brak przepływu powietrza (rys. 11).

Systemy hybrydowe termoelektryczne

 Alternatywą dla ochrony przed nadmiarem promieniowania jest jego częściowa zamiana na energię elektryczną przez systemy ogniw fotowoltaicznych połączonych z elementami przeszklonymi. Mogą to być elementy zintegrowane z samą szybą (elementy pionowe) lub elementy umieszczone w przestrzeni międzyszybowej (elementy poziome). Przykładem pierwszego rozwiązania jest szyba fasady E2 (fot. 7), a drugiego - system okienny PVGU (fot. 8). Oba systemy zalicza się do kategorii BIPV (Building Integrated PhotoVoltaics).

Forma architektoniczna - przykłady

W ostatniej części referatu przedstawiono przykłady nietypowego zastosowania szkła, nadającego budynkom oryginalną formę architektoniczną. Obiekty zestawiono według technicznych słów kluczy: transparentność, dyfuzyjność, refleksyjność i kolor.

Przezierność (fot. 9-11) nadaje bryle lekkości, umożliwia obserwację otoczenia oraz zapewnia pełny dostęp światła dziennego do wnętrza. Jednocześnie zapewnia dobrą przepuszczalność energii promieniowania słonecznego, dzięki czemu jest źródłem bezpośrednich zysków ciepła. Większość przegród tego typu powinna być w naturalny sposób zacieniana przez inne elementy budynku, np. nadwieszenia czy okapy.

Dyfuzyjność (fot. 12-14) umożliwia kształtowanie efektów wizualnych - w nocy budynki pełnią rolę punktów świetlnych w krajobrazie. Tego typu przegrody pozbawiają użytkowników kontaktu wzrokowego z otoczeniem, zapewniają jednak dostęp rozproszonego światła dziennego. Przepuszczalność energii promieniowania słonecznego jest mniejsza niż w elementach całkowicie przeziernych.

Refleksyjność (fot. 15-17) pozwala uzyskać efekt lustra i - podobnie jak w wypadku elementów całkowicie transparentnych - nie zakłóca kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Może natomiast oślepiać osoby znajdujące się w pobliżu budynku i użytkowników sąsiednich obiektów. Ponadto znacznie ogranicza przenikanie promieniowania słonecznego, zwłaszcza w zakresie widzialnym.

Kolor w architekturze ma wymiar typowo dekoracyjny. Zastosowany w szklanych elementach elewacyjnych (fot. 18-20) zmienia barwę światła docierającego do wnętrza. Tym samym szyby barwione charakteryzują się podwyższoną absorpcyjnością energii promieniowania słonecznego w zakresach odpowiadających danej barwie.

Podsumowanie

Jeśli rozważa się jedynie parametry fizyczne samego szkła i komponentów szklanych, to idea wznoszenia fasad całkowicie przeszklonych może wydawać się dyskusyjna. Niemniej walory estetyczne, architektoniczne, a także parametry mechaniczne, trwałość i łatwość konserwacji pozwalają sądzić, że szkło jest atrakcyjną alternatywą dla elementów pełnych. Dodatkowo należy podkreślić walory użytkowe, w tym możliwość połączenia szklanych ścian osłonowych z systemami fotowoltaicznymi. Nie bez znaczenia jest też stosunkowo łatwa modyfikacja struktury i barwy samego szkła, a tym samym jego właściwości oraz możliwości przestrzennego kształtowania elewacji.

Referat jest fragmentem pracy naukowej finansowanej ze środków budżetowych na naukę w latach 2011–2013 jako projekt badawczy nr N N506 205940 „Optymalizacja fasad podwójnych pod kątem oszczędności energii i jakości środowiska wewnętrznego”.

Literatura

  1. 11-002556-PR03, „Protocol of results Thermal transmittance”, IFT Rosenheim, 19.12.2011.
  2. S. Papaefthimiou, E. Syrrakou, P. Yianoulis, „An alternative approach for the energy and environmental rating of advanced glazing: An electrochromic window case study”, „Energy and Buildings”, vol. 41/2009, s. 17–26.
  3. M. Saeli, C. Piccirillo, I.P. Parkin, I. Ridley, R. Binions, „Nano-composite thermochromic thin films and their application in energy-efficient glazing”, „Solar Energy Materials & Solar Cells”, vol. 94/2010, s. 141–151.
  4. L. Lu, K. M. Law, „Overall energy performance of semi-transparent single-glazed photovoltaic (PV) window for a typical office in Hong Kong”, „Renewable Energy”, vol. 49/2013, s. 250–254.
  5. D. Heim, „Modyfikacja termo-optycznych właściwości transparentnych elementów obudowy budynków”, Warszawa 2011.
  6. J. A. Duffie, W.A. Beckman, „Solar Engineering of thermal processes”, John Wiley & Sons, New Jersey 2006.
  7. R. Siegel, J.R. Howell, „Thermal radiation heat transfer”, Hemisphere Publishing Corp., Washington 1992.
  8. Y. Fang, T.J. Hyde, N. Hewitt, „Predicted thermal performance of triple vacuum glazing”, „Solar Energy”, vol. 84/2010, s. 2132–2139.
  9. B. Pietruszka, „Aerożele krzemionkowe jako komponent nowoczesnych izolacji cieplnych”, „Izolacje”, nr 10/2012, s. 20–23.
  10. L. Laskowski, „Charakterystyka termoenergetyczna przezroczystych komponentów zewnętrznej obudowy pomieszczeń”, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja”, nr 2/2005, s. 8–14.
  11. A. Panek, J. Rucińska, A. Trząski, „Certyfikacja energetyczna okien”, „Energia i Budynek”, 11 (42)/2010, s. 31–35.
  12. J. Żurawski, „Ocena energetyczna stolarki budowlanej”, „Izolacje”, nr 4/2012, s. 18–23.
  13. „Solar energy – the state of the art”, ed. by J. Gordon, International Solar Energy Society, James & James, 2001.
  14. M. A. Shameri, M. A. Alghoul, K. Sopian, M. Fauzi, M. Zain, O. Elayeb, „Perspectives of double skin façade systems in buildings and energy saving”, „Renewable and Sustainable Energy Reviews”, vol. 15 (3)/2011, s. 1468–1475.
  15. P. O. Braun, A. Goetzberger, J. Schmid, W. Stahl, „Transparent insulation of building facades – steps from research to commercial applications”, „Solar Energy”, vol. 49 (5)/1992, s. 413–427.
  16. Z. Qunzhi, L. Yongguang, Q. Zhongzhu, „Research progress on aerogels as transparent insulation materials”, „Challenges of Power Engineering and Environment”, vol. 14/2007, s. 1117–1121.
  17. Strona internetowa: http://superwindows.eu
  18. Strona internetowa: http://eetd.lbl.gov/newsletter/nl05
  19. D. Heim, M. Janicki, „Modelowanie metodą sieciową zjawisk transportu ciepła i masy w podwójnych fasadach budynków”, „56 Konferencja Naukowa KILiW PAN oraz KN PZITB: Problemy naukowo­‑badawcze budownictwa”, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2010, s. 97–104.
  20. Belgian Building Research Institute 2002. Source book for better understanding of conceptual and operational aspects of active facades. Department of Building Physics, Indoor Climate and Building Services, BBRI, version 1.
  21. Strona internetowa: www.edilportale.com
  22. Strona internetowa: www.detail-online.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.