Ściany osłonowe a bezpieczeństwo budynków wielkopłytowych
Współpraca ścian osłonowych z konstrukcją budynku | Rola ścian ZWO w sztywności przestrzennej budynku
Zarysowanie w narożu nadproża / Curtain walls and the prefabricated buildings safety
Archiwum autorów
Obecność zarysowań oraz miejscowe ubytki w pionowych złączach między ścianami nośnymi i osłonowymi w budynkach wielkopłytowych często wzbudzają obawy lokatorów i administratorów.
Czy uszkodzenia te rzeczywiście wpływają na bezpieczeństwo konstrukcji nośnej?
Zobacz także
M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
ABSTRAKT |
---|
W artykule przedstawiono analizę teoretyczną wpływu ścian osłonowych ZWO na sztywność przestrzenną 11-kondygnacyjnego budynku wielkopłytowego zbudowanego w systemie W-70 i ich wpływ na usztywnienia ścian nośnych. Analizę przeprowadzono na podstawie autorskiego modelu komputerowego z uwzględnieniem prawidłowo i nieprawidłowo zbudowanych złączy ZWO-O-ZWO. |
The article presents a theoretical analysis of the influence of ZWO-type curtain walls on the spatial stiffness of an eleven-storey prefabricated building (constructed in the W-70 system), as well as their effect on the bracing of bearing walls. The analysis was carried out on the basis of the author’s own computer models, taking into account both properly and improperly constructed ZWO-O-ZWO-type vertical joints. |
Podział ścian budynków wielkopłytowych na konstrukcyjne i niekonstrukcyjne (osłonowe) jest umowny.
W rzeczywistości ściany osłonowe są umonolitycznione w złączach ze ścianami nośnymi, a w związku z tym współpracują przy przenoszeniu obciążenia i wpływają na sztywność konstrukcji (na usztywnienie pionowej krawędzi poprzecznej ściany nośnej W) oraz na sztywność przestrzenną budynku.
Współpraca ścian osłonowych z konstrukcją budynku
W budynkach wielkopłytowych realizowanych w systemie W-70 dolna krawędź warstwy nośnej ściany osłonowej ZWO oparta jest na stropie, a krawędź górna jest od niego oddylatowana (rys. 1).
Krawędzie pionowe na wysokości jednej kondygnacji są monolitycznie połączone ze ścianą nośną wewnętrzną w złączu ZWO-W-ZWO (rys. 2), a ze ścianą zewnętrzną w złączu ZWS-ZWO.
Zbrojenie wypuszczone z warstwy konstrukcyjnej ściany ZWO połączone jest klamrami ze zbrojeniem wypuszczonym ze ściany nośnej i dodatkowo zbrojone pionową siatką.
Złącza ZWO-W-ZWO tworzą więc połączenie konstrukcyjne ściany nośnej W i warstwy nośnej ściany osłonowej ZWO.
Warstwa nośna ściany osłonowej ZWO jest statycznie tarczą, przenoszącą ciężar własny, ciężar warstwy izolacyjnej i fakturowej oraz obciążenia poziome od parcia wiatru. W fazie montażowej obciążenia te przekazywane są na strop przez dwie śruby rektyfikacyjne.
W fazie eksploatacyjnej po zadziałaniu obciążenia stałego (ciężaru warstw podłogowych i ścianek działowych) oraz obciążenia użytkowego na skutek ugięcia płyty stropowej, której sztywność na zginanie w kierunku pionowym jest znacznie niższa niż tarczy (warstwy nośnej ściany ZWO), przekaz obciążeń następuje praktycznie przez złącza pionowe.
Ściany ZWO między poprzecznymi ścianami nośnymi stanowią zatem w fazie eksploatacyjnej konstrukcyjnie pasmo składające się z tarcz zdylatowanych pod stropem każdej kondygnacji i zamocowanych w złączach ZWO-W-ZWO (rys. 3).
Przykładowe skutki błędów wykonawczych
Badania dotyczące naprawy i wzmacniania budynków z wielkiej płyty [2] oraz uszkodzeń złączy w ścianach osłonowych tego typu obiektów [3] wskazują, że istnieją przypadki wad wykonawczych wpływających na zmianę schematu statycznego konstrukcji. Skutkują one m.in. zarysowaniami w złączach ZWO-W-ZWO (rys. 4, fot. 1–5).
Rysy te zmieniają pierwotne warunki konstrukcyjne na krawędziach pionowych i znacznie zaniżają sztywność połączeń, co w pewnym stopniu sprowadza konstrukcję nośną budynku do założeń projektowych, w których ściany ZWO nie były uwzględniane w obliczeniach statycznych w aspekcie innym niż obciążenie konstrukcji.
Do zmiany schematu statycznego dochodzi również wskutek wypełnienia zaprawą cementową szczeliny dylatacyjnej między górną krawędzią ściany ZWO i dolną powierzchnią płyty stropowej, wykonywanego przez mieszkańców podczas remontów prowadzonych we własnym zakresie.
Znane są także przypadki wypełniania szczeliny dylatacyjną metodą iniekcji, zgodnie z zaleceniami niektórych rzeczoznawców. Konsekwencją takich działań jest przekazanie obciążenia z płyty stropowej (ciężaru warstw podłogowych i ścianek działowych oraz obciążeń użytkowych) na górną krawędź nośnej warstwy ściany ZWO, co skutkuje uszkodzeniami w strefie nadproża okien z jednoczesnym wypchnięciem ściany na zewnątrz budynku (fot. 6–10).
Rola ścian ZWO w sztywności przestrzennej budynku
Na podstawie autorskich modeli komputerowych przedstawiono wstępne wyniki analizy wpływu uszkodzeń złączy ZWO-W-ZWO na redystrybucję naprężeń. Porównano wartości naprężeń w elementach konstrukcji budynku wielkopłytowego zbudowanego w systemie W-70 z uwzględnieniem współpracy ścian ZWO z zasadniczą konstrukcją budynku i bez tego uwzględnienia, co w przybliżeniu odwzorowuje strukturalne zarysowania w pionowych złączach ZWO-W-ZWO (fot. 1–5). Analizę wykonano na podstawie zintegrowanego schematu ustroju przestrzennego.
Zbudowano dwa modele typowego 11-kondygnacyjnego budynku dwuklatkowego o rzucie jak na rys. 5: model odwzorowujący konstrukcję budynku z prawidłowo funkcjonującymi złączami ZWO-W-ZWO oraz model budynku, w którym nastąpiło strukturalne uszkodzenie złączy. W pierwszym modelu poza konstrukcją nośną wprowadzono ściany osłonowe, w drugim natomiast ściany osłonowe zastąpiono obciążeniem zastępczym przekazywanym na ściany nośne.
Obliczenia przeprowadzono metodą elementów skończonych z zastosowaniem dwuwymiarowych elementów płytowo‑tarczowych w oparciu o statykę liniową. W modelach uwzględniono redukcję sztywności złączy elementów prefabrykowanych na podstawie wytycznych zawartych w pracy „Budynki wznoszone metodami uprzemysłowionymi” [4]. Modele obciążono kombinacjami obciążeń obliczeniowych obejmującymi obciążenia stałe, użytkowe i oddziaływanie wiatru (strefa 1, kategoria terenu IV według normy PN-EN 1991-1‑4:2008 [5]). Na rys. 6 przedstawiono model komputerowy budynku ze ścianami ZWO.
Na rys. 7–8 przedstawiono wyniki obliczeń głównych naprężeń rozciągających w warstwie nośnej najbardziej wytężonej ściany ZWO. Rys. 7 przedstawia mapę naprężeń od obciążeń stałych (ciężar warstwy nośnej, ciężar warstwy izolacyjnej i fakturowej oraz obciążenia pionowego redystrybuowanego ze ścian poprzecznych).
Na rys. 8 przedstawiono natomiast mapę naprężeń powstałych po dodatkowym obciążeniu wiatrem w kierunku równoległym do analizowanej ściany. Można na niej zaobserwować wzrost naprężeń rozciągających (zwłaszcza w dolnych narożach otworów okiennych) spowodowany współpracą przestrzenną ściany ZWO z konstrukcją nośną przy przeciwstawianiu się obciążeniu poziomemu, co w razie wadliwego zbrojenia wokół otworu okiennego może skutkować powstaniem zarysowania (fot. 11). W analizowanym przypadku naprężenia rozciągające w prawym dolnym narożu otworu okiennego w kombinacji obciążeń zawierającej oddziaływanie wiatru w kierunku równoległym do przedmiotowej ściany są większe o ok. 40%.
Na rys. 9–10 przedstawiono mapy głównych naprężeń rozciągających w najbardziej wytężonej strefie nadproża ściany usztywniającej podłużnej (oznaczonej liczbą 2 na rys. 6), należącej do zasadniczego zespołu usztywniającego. Na rysunku rys. 9 przedstawiono wartości maksymalnych naprężeń rozciągających modelu uwzględniającego współpracę ścian ZWO, a na rys. 10 – modelu bez ścian ZWO.
Jeśli porówna się wartości maksymalnych naprężeń rozciągających w strefie naroża otworu drzwiowego występujące w tych dwóch różnych modelach, można zaobserwować, że w modelu zawierającym współpracujące ściany ZWO wartości naprężeń są o ok. 15% niższe.
Wyniki tej analizy wskazują, że współpraca ścian ZWO ze ścianami nośnymi wpływa korzystnie na redystrybucję naprężeń, co najlepiej widać w strefach koncentracji naprężeń w ścianie usztywniającej. W miejscach tych istnieje także ryzyko pojawienia się zarysowania, np. w przypadku wadliwe ułożonego zbrojenia wokół otworu drzwiowego (fot. 12).
Wpływ ścian osłonowych na wielkość naprężeń ściskających w kierunku pionowym porównano w odniesieniu do pasma ściany szczytowej (oznaczonego liczbą 3 na rys. 6). Pasmo to zostało wybrane ze względu na największy wpływ oddziaływania wiatru na wartości tych naprężeń.
Wartości naprężeń ściskających wywołanych działaniem wiatru w przypadku uwzględnienia ścian ZWO są niższe o ok. 25% niż w przypadku nieuwzględnienia ich współpracy z konstrukcją nośną. Jeśli natomiast uwzględni się kombinację obciążeń stałych i użytkowych oraz obciążenie wiatrem, w obu modelach wartości maksymalnych naprężeń ściskających okażą się praktycznie takie same (przy uwzględnieniu współpracy ścian ZWO – mniejsze zaledwie o ok. 2% niż w modelu nieuwzględniającym ścian ZWO).
Wyniki analizy dowodzą, że w przypadku prawidłowo funkcjonujących złączy możliwy jest korzystny wpływ ścian ZWO na sztywność przestrzenną budynku oraz na redukcję naprężeń od obciążeń poziomych generowanych przez wiatr. O wytężeniu elementów nośnych decydują jednak obciążenia pionowe.
Ze względu na wysoką sztywność przestrzenną budynków wielkopłytowych na działanie sił poziomych od wiatru udział ścian ZWO w pracy konstrukcji nie jest konieczny, a redukcja naprężeń poza strefami koncentracji naprężeń jest niezauważalna. Skutki wad wykonawczych w postaci rys strukturalnych w złączach pionowych ZWO-W-ZWO (fot. 1–5) uniemożliwiają współpracę przestrzenną tych ścian, ale nie są niebezpieczne dla konstrukcji budynku wielkopłytowego. Wymagają tylko miejscowej naprawy [2].
Należy natomiast stwierdzić, że uszkodzenia w złączach spowodowane wadami eksploatacyjnymi (fot. 6–10) zagrażają bezpieczeństwu ze względu na rozszczelnienie złączy i ryzyko wypchnięcia płyty ZWO na zewnątrz. Takie sytuacje wymagają napraw i skutecznego zamocowania warstwy nośnej ściany ZWO, np. mechanicznego kotwienia do ścian nośnych W [2].
Rola ścian ZWO w usztywnieniu krawędzi ścian nośnych
Zmienność nośności betonowej ściany nośnej W budynku systemu W-70 przeanalizowano w zależności od warunków jej usztywnienia z uwzględnieniem wytycznych normy PN-EN 1992-1-1:2008 [6] dotyczących stanu granicznego nośności konstrukcji betonowych niezbrojonych.
Grubość ściany nośnej wynosiła 15 cm, wysokość w świetle stropów – 258 cm. Założono mimośród przekazywania obciążeń ściskających etot = 20 mm.
Przyjęto, że ściany ZWO można uznawać za ściany usztywniające. Elementy te spełniają bowiem wymagania pkt 12.6.5.1 normy PN‑EN 1992-1-1:2008 [6]: grubość warstwy nośnej ściany ZWO (usztywniającej) wynosi 8 cm, jest większa niż połowa 15 cm grubości usztywnianej ściany nośnej W, ściana usztywniająca ma taką samą wysokość jak usztywniana ściana nośna W, otwory w ścianach ZWO znajdują się poza długością ściany równą 1/5 wysokości w świetle usztywnianej ściany W.
Są też zgodne z definicją podaną w opracowaniu „Konstrukcje budynków z prefabrykatów wielkopłytowych. Zasady projektowania z przykładami obliczeń” [7], według której ścianą usztywniającą może być również ściana zawieszona na ścianach nośnych, jeżeli jej konstrukcja spełnia wymagania ogólne stawiane ścianom konstrukcyjnym i ich połączeniu z resztą budynku.
Na rys. 11 przedstawiono zmienność współczynnika j redukującego nośność ściany W w zależności od jej szerokości. W przypadku ścian z wymienionymi parametrami, usztywnionych jedynie wzdłuż poziomych krawędzi przez stropy (bez usztywnionych krawędzi pionowych), współczynnik j przyjmuje wartość 0,49.
Maksymalna dopuszczalna wartość współczynnika j przy uwzględnieniu usztywnienia krawędzi pionowych wynosi natomiast 0,73, co stanowi wartość większą o ok. 50%. Wartość współczynnika j w zakresie od 0,49 do 0,73 zmienia się w zależności od rozpatrywanej szerokości usztywnianej ściany w porównaniu z wysokością usztywnionej krawędzi.
Na rys. 12 przedstawiono nośność ściany W obliczoną przy założeniu zastosowania betonu klasy C12/15. Z wykresu wynika, że wpływ usztywnienia krawędzi pionowej na nośność ściany jest największy w przypadku przykrawędziowych pasm ściany W o szer. do ok. 0,6 m (ok. 50%). Powyżej tej szerokości wpływ usztywnienia znacząco maleje (w odniesieniu do 1 m wynosi ok. 30%, w odniesieniu do 2 m – ok. 11%, a w przypadku 3 m – ok. 5%), co wynika ze zmienności współczynnika j.
Podsumowanie
Przedstawiona analiza teoretyczna potwierdza, że współpraca ścian osłonowych ZWO z konstrukcją nośną budynków wielkopłytowych wybudowanych w systemie W-70 nie jest istotna w zachowaniu bezpieczeństwa konstrukcji nośnej.
Maksymalne naprężenia ściskające w ścianach nośnych w analizowanym 11-kondygnacyjnym budynku (rys. 5) przy kombinacji obciążeń stałych i użytkowych oraz obciążenia wiatrem są praktycznie takie same w odniesieniu do przestrzennego modelu komputerowego ze ścianami osłonowymi i modelu bez ścian osłonowych.
W analizowanej ścianie szczytowej budynku naprężenia te są przy uwzględnieniu współpracy ścian ZWO mniejsze zaledwie o ok. 2% niż w modelu nieuwzględniającym ścian ZWO. Można zatem przyjąć, że w przypadku budynków z wadami wykonawczymi, których skutkiem są zarysowania w złączach pionowych ZWO-W-ZWO (fot. 1–5), nie ma zagrożenia bezpieczeństwa w odniesieniu do konstrukcji nośnej budynku wielkopłytowego.
Uszkodzenia te wymagają tylko miejscowej naprawy i zapewnienia wymagań eksploatacyjnych [2].
Należy jednak zwrócić uwagę, że analiza obliczeniowa komputerowego modelu budynku wielkopłytowego, w którym uwzględniono współpracę ścian osłonowych z nośnymi (budynek wykonany zgodnie z założeniami technologicznymi), wykazała, że w warstwie ściany nośnej ZWO występuje koncentracja naprężeń rozciągających w strefie dolnych naroży okien (rys. 7–8), co w razie niewłaściwie ułożonego zbrojenia na obwodzie okna może być przyczyną powstania zarysowań.
Podobna koncentracja naprężeń rozciągających występuje w narożach otworów drzwiowych (rys. 9–10), gdzie z kolei wzrost naprężeń jest spowodowany brakiem współpracy ścian ZWO ze ścianami nośnymi. Zarysowania w ścianach ZWO (fot. 11) oraz w ścianach nośnych (fot. 12) nie świadczą jednak o zagrożeniu bezpieczeństwa konstrukcji nośnej.
Uszkodzenia w strefie nadproża okien z jednoczesnym wypchnięciem ściany ZWO na zewnątrz budynku (fot. 6–10) również nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa konstrukcji nośnej budynku, powodują jednak rozszczelnienie złączy. Takie sytuacje wymagają naprawy i skutecznego zamocowania warstwy nośnej ściany ZWO, np. przez mechaniczne kotwienie do ścian nośnych W [2].
Stopień współpracy ścian ZWO i ścian nośnych w umonolitycznionym złączu pionowym ZWO-W-ZWO ma istotne znaczenie, jeśli planowane jest wykonywanie nowego otworu drzwiowego w ścianie W [9]. Usztywnienie krawędzi ściany W przez ścianę ZWO może mieć wówczas korzystny wpływ na nośność pasma ściany W. Wpływ ten jest tym większy, im bliżej krawędzi zewnętrznej ściany W wykonywany jest otwór. Usztywnienie krawędzi ściany W przez ścianę ZWO można jednakże uwzględniać jedynie w sytuacji prawidłowego stanu złącza ZWO-W-ZWO.
Należy także pamiętać o potencjalnym zagrożeniu bezpieczeństwa wynikającym z ryzyka odpadania niekonstrukcyjnej warstwy fakturowej płyty ściennej na skutek wad strukturalnych stali użytej do produkcji wieszaków łączących warstwę zewnętrzną płyty z jej warstwą nośną, a także z wadliwego ich rozmieszczenia lub zakotwienia [8].
Literatura
- Z. Dzierżewicz, W. Starosolski, „Systemy budownictwa wielkopłytowego w Polsce w latach 1970–1985. Przegląd rozwiązań materiałowych, technologicznych i konstrukcyjnych”, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2010.
- W. Ligęza, „Naprawa i wzmacnianie budynków z wielkiej płyty”, XXI Ogólnopolska Konferencja „Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji”, t. II, Ustroń 2006, s. 217–259.
- W. Ligęza, M. Płachecki, „Uszkodzenia złączy w ścianach osłonowych budynków wielkopłytowych”, „Inżynieria i Budownictwo”, nr 4/5/2000, s. 204–208.
- B. Lewicki i in., „Budynki wznoszone metodami uprzemysłowionymi”, Arkady, Warszawa 1979.
- PN-EN 1991-1-4:2008, „Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje. Część 1-4: Oddziaływania ogólne. Oddziaływania wiatru”.
- PN-EN 1992-1-1:2008, „Eurokod 2: Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków”.
- B. Lewicki, J. Bielawski, J. Sieczkowski, „Konstrukcje budynków z prefabrykatów wielkopłytowych. Zasady projektowania z przykładami obliczeń”, Centralny Ośrodek Badawczo-Projektowy Budownictwa Ogólnego, Warszawa 1993.
- A. Zybura, T. Jaśnio, „Zagadnienia remontowe warstwy fakturowej ścian trójwarstwowych”, XXI Ogólnopolska Konferencja „Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji”, t. III, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Gliwice 2006, s. 287–352.
- M. Kołaczkowski, W. Ligęza, „Aspekty konstrukcyjne modernizacji funkcjonalnej budynków wielkopłytowych”, [w:] „Budownictwo ogólne”, Wydawnictwo Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno‑Przyrodniczego, Bydgoszcz 2013, s. 143–150.