Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Klej do styropianu czy klej do siatki?

Ograniczanie zużycia energii a rozwój technologii ociepleń | Kleje do ociepleń na rynku polskim | Kleje do styropianu (EPS) | Kleje do polistyrenu ekstrudowanego (XPS) | Kleje do wełny mineralnej (MW)

Klej do styropianu czy klej do siatki? fot. Termo Organika

Klej do styropianu czy klej do siatki? fot. Termo Organika

W systemach ociepleń na styropianie stosowane są dwa rodzaje klejów - do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki. Ich jakość bywa różna. Dlaczego tak jest i jaki klej najlepiej wybrać?

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

ABSTRAKT

W artykule omówiono zmiany w technologii ociepleń spowodowane zmieniającymi się wymaganiami ochrony cieplnej, a także potrzebą wykonywania napraw istniejących ociepleń. Scharakteryzowano kleje stosowane w systemach ociepleń - leje do styropianu oraz kleje do siatki - oraz omówiono różnice w ich jakości. Przedstawiono propozycję zmiany tego stanu rzeczy.

Adhesive for bonding EPS or for embedding reinforcing mesh?

The article discusses changes of insulation systems technologies caused by new regulations and need to repair existing insulation systems. Different EPS adhesives have been described with indicating differences in their quality. A proposal to solve the problem have been presented.

Ocieplenia ścian zewnętrznych w systemie ETICS (dawniej nazywanym metodą BSO, a jeszcze wcześniej lekką-mokrą) wykonuje się w naszym kraju prawie wyłącznie z zastosowaniem styropianu, czyli polistyrenu ekspandowanego (EPS) lub wełny mineralnej (MW). Ponadto w warstwach cokołowych stosuje się polistyren ekstrudowany (XPS).

Udział powierzchni ociepleń z zastosowaniem styropianu jest znacznie wyższy niż tych z wełną. Główną tego przyczyną są niższe koszty wykonania kompletnej elewacji, związane z niższą ceną styropianu i klejów do styropianu w porównaniu z ceną wełny i klejów do wełny.

Ograniczanie zużycia energii a rozwój technologii ociepleń

Pierwsze systemy ociepleń wykonywano w Polsce ok. 40 lat temu. Ich rola z czasem znacznie się zmieniła, co związane było ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi termoizolacji ścian i co za tym idzie - rosnącą świadomością projektantów i użytkowników na temat korzyści ze stosowania ociepleń ścian zewnętrznych.

Jeszcze kilkanaście lat temu standardowe docieplenie stanowiła 5‑centymetrowa warstwa styropianu. Dzisiaj stosuje się najczęściej płyty gr. 12-15 cm. Związane jest to głównie z obecnie obowiązującymi wymaganiami ochrony cieplnej budynków, zawartymi w Rozporządzeniu z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1].

Zgodnie z nimi wartość współczynnika przenikania ciepła Umaks. ściany zewnętrznej budynku, w którym ma być zapewniona temperatura >16°C, ma wynosić nie więcej niż 0,3 W/(m²·K).

Unia Europejska wprowadza tymczasem nowe wymagania, mające na celu minimalizację zużycia energii w budownictwie. Zawarte są one w Dyrektywie 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [2], a wdrażane obecnie rozporządzeniem z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3].

Zgodnie z nimi wartość współczynnika przenikania ciepła Umaks. ma być docelowo, tzn. od 2021 r., obniżona do wartości nie większej niż 0,2 W/(m²·K). Konieczne będzie zatem stosowanie jeszcze grubszych warstw termoizolacji w budynkach nowo wznoszonych i docieplanych - powyżej 15 cm [4], a w przypadku stosowania materiałów o słabej izolacyjności - nawet powyżej 20 cm.

Coraz większego znaczenia nabiera również wykonywanie ociepleń na dotychczasowych ociepleniach, związane z koniecznością napraw oraz potrzebą zwiększenia efektywności izolacji termicznej istniejących ociepleń.

Wymienione działania znacząco podniosą standardy cieplne użytkowanych budynków, a w przypadku technologii "ocieplenia na ocieplenia" pozwolą ponadto, dzięki zaletom obecnych technologii oraz możliwościom kolorystycznym tynków elewacyjnych, na zwiększenie trwałości i estetyki elewacji.

Zmiany te wiążą się jednak z koniecznością ponoszenia większych wydatków na wykonanie systemu ociepleń ścian. Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania ekonomiczne, głównym czynnikiem determinującym technologię wykonania i wybór materiałów do ociepleń jest cena, która nie zawsze idzie w parze z jakością materiału.

Problem ten jest szczególnie zauważalny w przypadku klejów cementowych do systemów ociepleń wykonywanych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego.

Kleje do ociepleń na rynku polskim

Można je podzielić przede wszystkim ze względu na spoiwo oraz element termoizolacyjny, do którego są stosowane (tabela 1).

Na rynku dominują kleje cementowe. Od kilku lat dostępne są również kleje poliuretanowe, stosowane wyłącznie do przyklejania styropianu, ich sprzedaż w porównaniu z klejami cementowymi jest jednak mała.

W dalszej części artykułu zostaną scharakteryzowane kleje cementowe.

Kleje do styropianu (EPS)

Są one najczęściej stosowane w systemach ociepleń. W zależności od zastosowania dzielą się na dwie grupy - kleje do:

  • przyklejania styropianu - stosowane wyłącznie do przyklejania styropianu,
  • zatapiania siatki - stosowane zarówno do zatapiania siatki (głównie), jak i do przyklejania styropianu (w mniejszym stopniu).

Ich popularność wynika głównie ze znacznie częstszego stosowania styropianu jako elementu termoizolacyjnego i stosunkowo niskiej ceny. Są to produkty, których jakość jest z reguły niższa niż klejów do polistyrenu ekstrudowanego czy wełny mineralnej.

Wynika to z tego, że powierzchnia styropianu jest znacznie mniej wymagająca dla kleju niż powierzchnia polistyrenu ekstrudowanego (twarda, zwarta - wymaga najczęściej uszorstnienia) i wełny (miękka, o słabej zwartości, powleczona środkiem hydrofibizującym, uniemożliwiająca sczepienie się kleju przy typowym dla styropianu narzucie kielnią - wymaga wstępnego przesmarowania klejem).

Warto w tym miejscu wspomnieć o innym podziale klejów do styropianu, a mianowicie na:

  • ekonomiczne (niesystemowe),
  • profesjonalne (systemowe).

Według danych Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń ok. 2/3 systemów ociepleń pochodzi od jednego producenta [5]. W pozostałych przypadkach stosowane są prawie wyłącznie rozwiązania niesystemowe, w których poszczególne składniki systemu (kleje, grunt, tynk elewacyjny i ew. farba) pochodzą od różnych producentów.

Rozwiązania systemowe mają wiele niezaprzeczalnych zalet, wśród których za najważniejszą należy uznać wieloletnią gwarancję producenta i wykonawcy na system. Stosowanie rozwiązań niesystemowych ma wyłącznie podłoże ekonomiczne. Kleje niesystemowe są tańsze niż ich systemowe odpowiedniki. Ponadto często inwestor zmuszony jest wykonać niepełne docieplenie (np. z warstwą zbrojoną i gruntem, ale bez tynku, który czasem nakładany jest w następnym roku, po zimie).

Ostra walka na rynku klejów do ociepleń doprowadziła w ostatnich latach do obniżenia jakości tych produktów. O ile jakość klejów systemowych jest zadowalająca (bo liczy się jakość wszystkich komponentów systemu), to w przypadku klejów niesystemowych mamy do czynienia z wieloma przypadkami oferowania produktów o parametrach znacząco odbiegających od wymaganych.

Wynika to z tego, że głównym czynnikiem wyboru kleju do styropianu jest jego cena. Producenci, by być konkurencyjni na rynku, decydują się zatem na obniżanie w recepturach zawartości drogich dodatków chemicznych, jakimi są metyloceluloza (nadająca zaprawie lepkość, zapewniająca retencję wody i odpowiadająca za przyczepność w momencie przyklejania styropianu do podłoża), proszek redyspergowalny (decydujący o przyczepności kleju po jego stwardnieniu) oraz włókna (zwykle celulozowe - polepszające elastyczność oraz zapewniające klejom do siatki łatwiejszą obróbkę, a także zwiększoną odporność na rysy skurczowe).

Dotyczy to szczególnie klejów przeznaczonych wyłącznie do przyklejania styropianu, w których udział wymienionych dodatków nierzadko wynosi poniżej 1% masy całego produktu. Kleje takie są "suche", zbyt szybko wiążą i twardnieją i mają często niewystarczającą przyczepność do elementu termoizolacyjnego, czego skutkiem może być odspajanie się płyt od kleju jeszcze przed kołkowaniem płyt, a nawet całego systemu, z wyprawą elewacyjną, w okresie późniejszym (elewacja jest zawieszona wtedy na samych kołkach).

Problemy z przyczepnością takich klejów do styropianu (z przyczepnością do elementu murowego zazwyczaj nie ma ­problemów) są potęgowane poprzez nagminne stosowanie nieprawidłowej metody przyklejania płyt, tj. na same placki, zamiast wymaganej metody kombinowanej (obwodowo-punktowej). Trwałość systemów, w których zastosowano takie produkty i taką metodę, jest znacznie obniżona. Natomiast mniejsze koszty wykonania elewacji mogą skutkować w niedługim okresie wysokimi kosztami napraw.

Kleje do polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Polistyren ekstrudowany, mimo że jest produktem o właściwościach i technologii wytwarzania innych niż styropian, jest często postrzegany jako specyficzny rodzaj styropianu. W systemach ociepleń stosowany jest prawie wyłącznie w strefach cokołowych, narażonych na zwiększone ryzyko uderzeń mechanicznych, otarć, rozbryzgów wody itp. Wymaga stosowania lepszej jakości klejów niż typowe kleje do ociepleń.

Takie wymagania spełniają zazwyczaj systemowe kleje do zatapiania siatki. Kleje te stosowane są jako "2 w 1", czyli zarówno do zatapiania siatki, jak i do przyklejania płyt. Jakościowo, pomimo że są to zazwyczaj kleje o wysokich parametrach, są jednak pozycjonowane niżej niż kleje do wełny.

Kleje do wełny mineralnej (MW)

Produkowane są dwa rodzaje płyt z wełny mineralnej (szklanej czy skalnej):

  • lamelowe - o układzie włókien prostopadłym do powierzchni płyty,
  • o zaburzonym układzie włókien.

Niezależnie od rodzaju płyt do ich przyklejania oraz do zatapiania na nich siatki stosuje się wyłącznie kleje przeznaczone do wełny. Są to produkty o bardzo wysokiej jakości z uwagi na konieczność utrzymania przez klej znacznie większego ciężaru na elewacji niż w przypadku płyt ze styropianu czy polistyrenu ekspandowanego.

Oba rodzaje płyt należy przeszpachlować przed przyklejeniem do podłoża, przy czym lamele przykleja się całą powierzchnią metodą "na grzebień", natomiast w przypadku płyt o zaburzonym układzie włókien stosuje się metodę kombinowaną (obwodowo­‑punktową), typową dla styropianu i polistyrenu ekstrudowanego.

Praktycznie wszystkie kleje do wełny, choć producenci często nie piszą o tym w kartach technicznych takich produktów, nadają się do wykonywania ociepleń z zastosowaniem EPS-u czy XPS-u.

Aprobata techniczna a jakość kleju

Przy poszukiwaniu przyczyn różnej jakości klejów do styropianu należy odnieść się do wymagań stawianych tego typu wyrobom znajdujących się w systemach ociepleń. W naszym kraju podstawowym dokumentem odniesienia jest aprobata techniczna, wydawana przez Instytut Techniki Budowlanej na podstawie zaleceń udzielania aprobat technicznych ZUAT-15/V.03/2010 [6].

Dokument ten został znowelizowany z końcem 2011 r. [7] na podstawie wytycznych europejskich ETAG 004 [8]. Dokument krajowy charakteryzuje się zatem w przypadku klejów do ociepleń takimi samymi wymaganiami, jak funkcjonujący równolegle dokument europejski (umożliwiający oznakowanie CE).

Warto zwrócić uwagę, że wymagania dotyczące klejów do styropianu, przeniesione z ETAG 004 [8], są znacznie niższe, a w dodatku metodyka prowadzenia oznaczeń pozwala na uzyskanie o 20–30% wyższych wyników w stosunku do wyników otrzymywanych metodą ZUAT-15/V.03/2003 [9]. Obniżenie wymagań w ZUAT z 2010 r. [7] dotyczące w szczególny sposób przyczepności do styropianu (tabela 2) umożliwiło zatem producentom wytwarzanie klejów o niższej jakości w porównaniu z ZUAT z 2003 r. [9].

Można pokusić się o stwierdzenie, że wymagania nieaktualnego już ZUAT z 2003 r. [9] spełniały tylko bardzo dobrej jakości kleje, natomiast wymagania ZUAT z 2010 r. [6] spełniają niemalże wszystkie kleje na rynku. Czy o to chodziło? Przyjmowanie dokumentów europejskich nie może być bezkrytyczne, bowiem, jak widać w opisanym przypadku, odbyło się to ze szkodą dla jakości tych wyrobów.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku systemów ociepleń prowadzone są prace w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym nad nową normą europejską dla systemów ociepleń, która docelowo ma zastąpić ETAG 004 [8] oraz aprobaty krajowe. Termin opracowania tej normy i jej wdrożenia jest obecnie trudny do oszacowania. Należy przypuszczać, że nowy dokument będzie w znacznej mierze wzorowany na dotychczasowym ETAG-u.

Jaki klej wybrać?

Problem jakości klejów do ociepleń dotyczy praktycznie wyłącznie klejów do styropianu, produkowanych w segmencie ekonomicznym. Warto zwrócić uwagę, że podział na kleje do styropianu i kleje do siatki w wysoko rozwiniętych krajach europejskich nie istnieje - są tylko kleje "2 w 1" (do siatki).

Wyodrębnienie klejów przeznaczonych wyłącznie do styropianu miało na celu obniżenie kosztów wykonywania ocieplenia, co skutkowało obniżeniem jakości tych produktów. Tanie kleje do styropianu to zazwyczaj produkty niesystemowe, których głównym argumentem zakupowym jest niska cena.

W przypadku prac z zastosowaniem klejów do polistyrenu ekstrudowanego czy wełny mineralnej problemy z niezadowalającą ich jakością praktycznie nie występują. Właściwości tych materiałów wymuszają bowiem oferowanie wyłącznie produktów wysokiej jakości, zawierających odpowiednio duże ilości dodatków chemicznych.

Reasumując, na naszym rynku znajduje się bogata oferta klejów przeznaczonych do wykonywania systemów ociepleń budynków. Ich jakość można usystematyzować w następującym szeregu:

A zatem przy wyborze kleju do styropianu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dających większą gwarancję otrzymania dobrej jakości wyrobu:

  • wybrać produkt uznanego producenta,
  • wybrać klej do siatki, nawet do przyklejania płyt styropianowych,
  • stosować pełny system ociepleń jednego producenta.

Możliwości zmian

Możliwości zmian obecnego stanu rzeczy wydają się być ograniczone. Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do wdrażania dokumentów europejskich. Rozwiązanie problemu jest jednak stosunkowo proste i nie godzi w wytyczne europejskie - wystarczy podjąć kroki zmierzające do wyeliminowania z produkcji klejów przeznaczonych wyłącznie do przyklejania styropianu.

Tę propozycję autor adresuje do Instytutu Techniki Budowlanej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń z nadzieją, że będzie ona impulsem do szerszej dyskusji w środowisku.

Takie rozwiązanie funkcjonuje już w niektórych krajach Europy Zachodniej. Może ono być korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron:

  • dla producentów - oferta wyłącznie klejów typu "2 w 1" (do styropianu i do siatki) daje gwarancję uzyskania wyższej ceny i prawdopodobnie też wyższej marży. Ważne jest też ograniczenie reklamacji w tym segmencie;
  • dla wykonawców - stosowanie lepszej jakości produktów daje gwarancję szybszego i bezproblemowego wykonawstwa oraz braku problemów przy odbiorze pracy przez inwestora;
  • dla odbiorcy - większa trwałość elewacji, brak konieczności dokonywania napraw już po roku lub dwóch (po takim okresie trudno jednoznacznie wskazać winowajcę problemów z np. odspajaniem się płyt). Zwiększone koszty wykonania elewacji (przyjmijmy ok. 0,5 zł/m2) są nieduże w porównaniu z potencjalnymi kosztami napraw;
  • dla krajowego rynku systemów ociepleń – wzrośnie w ten sposób jakość wykonywanych elewacji, a jednocześnie zmniejszy się liczba reklamacji na budowach oraz wzrośnie liczba zadowolonych użytkowników.

Promowanie stosowania pełnych systemów ociepleń jako element walki o dobrej jakości produkty jest słuszne, jednakże, biorąc pod uwagę dotychczasowe dane, nie jest do końca skuteczne (bo ok. 1/3 rynku (lub więcej - przyp. autora) to rozwiązania niesystemowe [5]), a ponadto nie wyeliminuje problemu złej jakości klejów przeznaczonych wyłącznie do styropianu.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238, ze zm.).
  2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz L 153 z 18.06.2010 r., s. 13-35).
  3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2013 r., poz. 926).
  4. M. Grudzińska, "Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię", "IZOLACJE", nr 3/2012, s. 18-23.
  5. Strona internetowa Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń: www.systemyocieplen.pl.
  6. ZUAT-15/V.03/2010, "Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej (ETICS)", wydanie III, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2010.
  7. S. Chłądzyński, "Ocieplenia bardziej po europejsku, czyli nowy ZUAT-15/V.03/2010", "Materiały Budowlane", nr 4/2011, s. 33-35.
  8. ETAG 004, "Wytyczne do europejskich aprobat technicznych. Złożone systemy izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi", Instytut Techniki Budowlanej (tłumaczenie oryginału z III 2000 r.).
  9. ZUAT-15/V.03/2003, "Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej (ETICS)", wydanie II, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2003.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Chewie Chewie, 28.02.2014r., 12:02:25 Zbyt dużego wyboru nie ma. Jak się przejdzie po marketach budowlanych to przeważnie jeden czy dwa rodzaje kleju do styropianu i kleju do siatki. I to trzeba trafić w sezon. Dla mnie ważne jest by nie był za tani i można było go kupić i dokupić jak brakuje.
  • nagis nagis, 10.09.2014r., 15:05:51 Kleje, dla mnie bez dwóch zdań najlepiej wziąć Termo Organiki do ich styropianu pasuje na 120% Do innych również, najlepiej cały system ociepleń od nich wtedy wszystko gra:)
  • Kontroler Kontroler, 06.10.2014r., 19:43:31 Wydaje mi się, że najlepiej wziąć właśnie wszystkie produkty od jednego producenta, tak jak u termoorganiki razem ze styropianem wziąłem kleje, tynki, farby i wszystko się sprawdziło.
  • Filippo Filippo, 19.11.2017r., 15:49:00 Klej powinien być użyty tego samego producenta co styropian. W ogóle najlepiej kupować materiały znanych producentów, certyfikowane przez ITB, w kompletnym systemie. W razie gdyby coś było nie tak mamy gwarancję producenta - producent który jest na rynku od lat uzyskał renomę nie pozwoli sobie na sprzedaż towaru marnej jakości i utratę dobrej opinii
  • Elvis Elvis, 17.12.2017r., 16:39:44 Kleje jak i styropiany są różnej jakości, nie zawsze wiązanie jest wystarczająco mocne. Klej najlepiej kupować w kompletnym systemie wraz ze styropianem, siatką i innymi elementami, a jakość styropianu sprawdzić na stronie GUNBU, tam publikowane są listy przebadanych materiałów

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.