Okładziny z płytek ceramicznych – kleje, płytki, spoiny Tile wall cladding – Part 2: Adhesives, tiles, tile joints, expansion joints and dimensional tolerances
Aby poprawnie wykonać okładziny z płytek ceramicznych, należy nie tylko odpowiednio przygotować podłoże, lecz także w sposób przemyślany dobrać kleje, płytki i zaprawy spoinujące.
Wiedza na temat stosowanych materiałów jest konieczna zwłaszcza w wypadku okładzin stosowanych w miejscach narażonych w trakcie eksploatacji na różnego rodzaju obciążenia, np. na oddziaływanie wody i środków chemicznych w basenach czy obciążenia warunkami atmosferycznymi na elewacjach.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
ABSTRAKT
W drugiej części artykułu poświęconego okładzinom z płytek ceramicznych opisano dobór płytek, klejów i zapraw spoinujących ze szczególnym uwzględnieniem okładzin ścian niecek basenowych oraz elewacji. Podano także informacje dotyczące dylatacji i tolerancji wymiarowych.
The second part of the article on tile wall cladding describes how to select tiles, adhesives and tile adhesive mortar, with particular emphasis on swimming pool basin cladding and facade cladding. It also contains information concerning expansion joints and dimensional tolerances.
Zasady doboru klejów, zapraw spoinujących, płytek, szerokości spoin itp. do okładzin wewnętrznych są analogiczne do zasad podanych w cyklu dotyczącym wykładzin [1, 2].
Dodać należy jednak, że na podłożach z płyt gipsowo-kartonowych często stosuje się kleje dyspersyjne. Ich zaletą jest znaczna elastyczność oraz łatwość stosowania (są gotowe do użycia), wadą zaś jest wrażliwość na wodę.
Jeżeli okładzina nie jest wykonywana w pomieszczeniach mokrych, nie ma konieczności stosowania płytek niskonasiąkliwych oraz zapraw spoinujących klasy CG2 W (o zmniejszonej absorpcji wody) według normy PN-EN 13888:2010 [3] oraz układania płytek na pełne podparcie. Ten ostatni wymóg związany jest ze stosowaniem metody kombinowanej, w której klej nakłada się i na spód płytki, i na podłoże.
Ściany niecek basenowych
Okładziny ścian niecek basenowych wykonuje się z niskonasiąkliwych (maksymalna nasiąkliwość to 3%) płytek klasy BIa oraz AIa (zalecane) lub BIb albo AIIb według normy PN-EN 14411:2009 [4], układanych zawsze na pełne podparcie. Nie ma tu potrzeby stosowania płytek antypoślizgowych.
Do mocowania stosuje się kleje klasy C2 według normy PN-EN 12004:2008 [5], grubowarstwowe zaprawy klejące lub kleje epoksydowe.
Spoinowanie okładzin ścian niecek wykonuje się z zapraw cementowych (klasy CG2 WA (zalecane) lub przynajmniej CG2 W).
Jeśli basen nie zawiera wody solankowej lub morskiej, nie ma bezwzględnego wymogu stosowania zapraw epoksydowych do spoinowania, z wyjątkiem obszaru falowania wody (do ok. 30 cm poniżej lustra).
W praktyce jednak coraz częściej całe niecki spoinuje się zaprawami epoksydowymi, ponieważ spoina cementowa ulega wypłukiwaniu w wyniku oddziaływania środków dezynfekujących, okresowego czyszczenia i ruchu wody.
Dylatacje
Dylatacje w okładzinach ściennych z reguły wykonuje się na styku z okładzinami poziomymi, w narożnikach wewnętrznych (styk ściana-ściana), przy zmianie rodzaju podłoża oraz na styku z obsadzonymi w podłożu elementami.
Szerokość takich dylatacji powinna wynosić 5–10 mm. Jeżeli przez podłoże przechodzi dylatacja konstrukcyjna, musi być ona powtórzona w okładzinie.
Elewacje
Osobnymi prawami rządzi się wykonywanie okładzin ceramicznych na elewacjach. Istotne są mianowicie następujące czynniki:
rodzaj podłoża, jego stan i sposób przygotowania,
rodzaj zastosowanych płytek (wielkość, parametry),
dobór materiałów do klejenia i spoinowania,
poprawne wykonawstwo.
Rodzaj płytek i ich kolor, parametry, wymiary, szerokość spoin, układ i szerokość dylatacji określone są w dokumentacji technicznej. Chodzi o to, by parametry i właściwości płytek były adekwatne do technologii montażu i by obciążenia warunkami atmosferycznymi, takimi jak promieniowanie UV, wilgoć, mróz, podwyższona temperatura, kwaśne deszcze itp., nie spowodowały uszkodzeń w trakcie eksploatacji.
Bardzo ważna jest zwłaszcza odporność płytek na UV. Zmiana barwy (wyblaknięcie) w trakcie eksploatacji jest bowiem dużym problemem estetycznym, a w dodatku jest kosztowna w naprawie. W tym zastosowaniu istotne są więc: poprawnie wykonany projekt z odpowiednim uszczegółowieniem detali oraz profesjonalne wykonawstwo.
Norma DIN 18515-1 [6] podaje podstawowe wymogi związane z okładzinami na elewacjach, a mianowicie:
powierzchnia płytki nie może być większa niż 0,12 m2,
długość boku nie może przekraczać 40 cm,
grubość płytki nie powinna przekraczać 1,5 cm (przy zastosownaiu płytek ryflowanych maksymalna grubość płytki nie powinna przekraczać 2 cm).
Norma ta dopuszcza stosowanie płytek grubszych niż 1,5 cm (ale nie grubszych niż 3 cm), o ile waga płytki nie przekracza 1,5 kg, a powierzchnia styku nie jest mniejsza niż 100 cm2. Większe płytki powinny być kotwione do podłoża.
Należy stosować płytki niskonasiąkliwe, BIa oraz AIa (zalecane), w ostateczności BIb albo AIb według normy PN-EN 14411:2009 [4], mrozoodporne według normy PN-EN ISO 10545-12:1999 [7]. Płytki układa się na pełne podparcie (jest to wymóg bezwzględny).
Cementowe zaprawy klejące i spoinujące muszą być przeznaczone do zastosowań zewnętrznych. Będą to kleje o podwyższonych parametrach (klasy C2) oraz przynajmniej odkształcalne (klasy S1) według normy PN-EN 12002:2010 [8].
Zaprawy spoinujące muszą być również przeznaczone do zastosowań zewnętrznych. Bezwzględnym wymogiem jest zmniejszona absorbcja wody (klasa CG2 W według normy PN-EN 13888:2010 [1]).
Szerokość spoin powinna wynosić przynajmniej 5–6 mm w wypadku płytek o niewielkich rozmiarach. Jeśli układane są duże płytki, szerokość spoin powinna wynosić 8–10 mm. Zaleca się również, by procentowy udział powierzchni spoin w stosunku do powierzchni płytek był większy niż 6%.
Dylatacje o szerokości min. 10 mm powinny dzielić powierzchnię okładziny na pola o długości boków rzędu 2–5 m. Zależy to od wielkości płytek, elastyczności zaprawy klejącej oraz geograficznego umiejscowienia ściany (2 m – ściany południowe, 5 m – ściany północne).
Szerokość dylatacji brzegowych (np. przy ościeżnicach i innych tego typu elementach) powinna wynosić przynajmniej 10 mm. Dylatacje wypełnia się elastyczną masą na bazie silikonu lub poliuretanu, przy czym masy dylatacyjne muszą być przeznaczone do zastosowań zewnętrznych (dotyczy to w szczególności mas silikonowych). Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie prefabrykowanych profili dylatacyjnych.
Podłożem pod okładziny elewacyjne jest zwykle beton, mur z elementów drobnowymiarowych (cegła, pustak, bloczek silikatowy) lub wyprawa tynkarska.
Nośność podłoży ceglanych czy betonowych jest wystarczająca do przeniesienia obciążeń od okładziny ceramicznej, jednak ze względu na bezpieczeństwo użytkowania celowe jest przeprowadzenie próby przyczepności okładziny ceramicznej do podłoża – zawsze dla konkretnych płytek z zastosowaniem tej zaprawy klejącej, która będzie stosowana do wykonywania robót.
Podłoże betonowe musi być czyste, stabilne i nośne. Ze względu na zjawiska zachodzące w przegrodzie oraz samej okładzinie bezwzględnym wymogiem jest odpowiednie wysezonowanie betonu oraz odpowiednia (niska) wilgotność.
Minimalny czas sezonowania to 6 mies., pod warunkiem że beton był pielęgnowany w sprzyjających warunkach cieplno-wilgotnościowych. Elementy wykonywane jesienią w praktyce więc wysychają na wiosnę. Drugim bezwzględnym wymogiem jest niska wilgotność. Podłoże powinno być w stanie powietrzno‑suchym. Analogiczne wymogi stawia się podłożu murowemu.
Należy zadbać, aby prace wykonywane były w temperaturze nie niższej niż 5°C (zalecana: +10°C) i nie wyższej niż +25°C (zarówno powietrza, jak i podłoża). W okresie podwyższonych temperatur (latem) powinna mieć ona tendencję opadającą.
Należy unikać układania płytek na podłożu z tynku. Jeżeli ściana wykonana została z cegły, ułożenie płytek na zaprawie cienkowarstwowej (minimalna grubość warstwy kleju: 3 mm) wymaga zazwyczaj wyrównania powierzchni.
Może do tego służyć cementowa zaprawa tynkarska o wytrzymałości na ściskanie przynajmniej 10 MPa. Przy czym jej grubość nie powinna przekraczać 10 mm.
Drugim bezwzględnym wymogiem jest wytrzymałość na rozciąganie wynosząca przynajmniej 0,5 MPa. Taki tynk wyrównawczy powinien być wysezonowany i powietrzno-suchy. Bardzo dobrą praktyką jest dodawanie emulsji polimerowej do wody zarobowej lub stosowanie gotowych zapraw modyfikowanych polimerami.
Tolerancje wymiarowe
Według „Warunków technicznych wykonania i odbioru robót, część B: Roboty wykończeniowe. Zeszyt 5: Okładziny i wykładziny z płytek ceramicznych” [9] odchylenie krawędzi od kierunku pionowego i poziomego nie powinno być większe niż 2 mm na łacie o 2-metrowej długości. Podobnie odchylenie powierzchni od płaszczyzny nie powinno być większe niż 2 mm przy pomiarze 2-metrową łatą.
Tolerancje wymiarowe według normy DIN 18202 [10] podano w tabeli.
Maksymalna tolerancja wymiarowa (odchyłka od poziomu oraz od linii poziomej) okładzin przelewów basenowych (rys. 1–2) lub okładzin głowicy basenu w wypadku rozwiązań ze skimmerem według wytycznych „Schwimmbadbau…” [11] to 2 mm (niezależnie od kształtu i wymiarów basenu).
Podsumowanie
Prawidłowe wykonanie okładziny z płytek ceramicznych zależy od wielu czynników: doboru klejów, zapraw spoinujących, parametrów płytek, szerokości spoin, odpowiednio wykonanych dylatacji oraz innych zagadnień związanych z podłożem, które zostały szczegółowo omówione w poprzedniej części artykułu [12].
Równie ważna jest jakość ułożenia płytek. Wszystkie te czynniki decydują o ostatecznym wyglądzie okładziny i jej bezproblemowej eksploatacji.
Literatura
M. Rokiel, „Wykładziny posadzkowe z płytek (cz. 2). Właściwy dobór kleju”, „Izolacje”, nr 3/2012, s. 60–65.
M. Rokiel, „Wykładziny posadzkowe z płytek (cz. 3). Dobór płytek i zapraw spoinujących”, „Izolacje”, nr 4/2012, s. 36–42.
PN-EN 13888:2010, „Zaprawy do spoinowania płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie”.
PN-EN 14411:2009, „Płytki ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, właściwości i znakowanie”.
PN-EN 12004:2008, „Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie”.
DIN 18515-1, „Angemörtelte Fliesen und Platten. Grundsätze für Planung und Ausführung”.
PN-EN ISO 10545-12:1999, „Płytki i płyty ceramiczne. Oznaczanie mrozoodporności”.
PN-EN 12002:2010, „Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego cementowych klejów i zapraw do spoinowania”.
„Warunki techniczne wykonania i odbioru robót. Część B: Roboty wykończeniowe. Zeszyt 5: Okładziny i wykładziny z płytek ceramicznych”, ITB, Warszawa 2006.
DIN 18202, „Toleranzen im Hochbau – Bauwerke”.
„Schwimmbadbau. Hinweise für Planung und Ausführung keramischer Beläge im Schwimmbadbau”, ZDB, VI 2008.
M. Rokiel, „Okładziny z płytek ceramicznych (cz. 1). Podłoże”, „IZOLACJE”, nr 7/8/2012, s. 56–61.
Rys. 1–2. Tolerancja wymiarowa (odchyłka od poziomu oraz od linii poziomej) kształtki przelewu typu Wiesbaden (1) i krawędzi przelewu typu Finland (2) nie może być większa niż 2 mm (niezależnie od kształtu i wymiarów basenu)
Tabela. Tolerancje wymiarowe okładzin ściennych według normy DIN 18202 [10]
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.