Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne - polemika

Celulozowe izolacje termiczne

Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne - polemika | Environmental aspects of the utilisation of selected materials used as thermal insulation - a polemic. Cellulose thermal
isofloc

Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne - polemika | Environmental aspects of the utilisation of selected materials used as thermal insulation - a polemic. Cellulose thermal


isofloc

Celulozowe izolacje termiczne są tradycyjnym materiałem izolacyjnym, który dzięki rozwojowi technologii wdmuchiwania i natrysków ociepleń zyskał nową młodość. Stosowane jako ocieplenie były już w XIX w., skalę przemysłową osiągając w pierwszej połowie XX w.

Od tego czasu metody produkcji, wynikające z nich gęstości objętościowe oraz inne cechy fizyko-chemiczne i użytkowe produktów celulozowych są ciągle ulepszane, a ich minimum 50-letnia trwałość użytkowa przekracza trwałość innych materiałów izolacyjnych.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

ABSTRAKT

Artykuł jest polemiką z publikacją Przemysława Brzyskiego pt. „Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne” („IZOLACJE” nr 11/12/2014) i rozszerzeniem opisu materiału izolacyjnego z celulozy.

The article is a polemic with the publication styled “Environmental aspects of the utilisation of selected materials used as thermal insulation” by Przemysław Brzyski (“IZOLACJE”, Issue No. 11/12/2014) and expounds on the description of cellulose insulation material.

Przedstawiony przez mgr. inż. Przemysława Brzyskiego w artykule „Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne” [1] opis materiału izolacyjnego z celulozy sprowadzony został do de facto opisu jednej marki handlowej.

Rozszerzanie parametrów jednego produktu na całą gamę celulozowych materiałów izolacyjnych jest dużym uproszczeniem, co niniejszy artykuł powinien pokazać.

Inwestorów, audytorów i projektantów należy zachęcać do wybierania materiałów izolacyjnych, których wytworzenie i stosowanie odciąża środowisko naturalne. Takim materiałem są celulozowe izolacje termiczne, powstające z makulatury gazetowej pochodzącej z recyklingu. Udział surowców z recyklingu jest w nich na poziomie 85%, a dostępne są marki handlowe, w których wynosi on nawet 90%.

Dzięki celulozie masa papieru odpadowego zamiast zalegać na wysypiskach śmieci, poddana recyklingowi przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła i zapotrzebowania energii na ogrzewanie i chłodzenie w budynkach.

W ostatnich latach celulozowe izolacje termiczne zyskują na popularności wśród inwestorów, a szacunki branżowe mówią o 250  000 ton izolacji celulozowych wyprodukowanych i wbudowanych w 2014 r. w Europie. Ilość ta wystarczyłaby na ocieplenie 50 mln m² stropodachów wentylowanych warstwą celulozy grubości 20 cm.

Ważne zastrzeżenie

Niniejszy artykuł stworzony został w oparciu o analizę materiałów izolacyjnych dopuszczonych do stosowania zgodnie z polskim i europejskim prawem. Po harmonizacji normy PN-EN 15101 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby z celulozy w postaci luźnej (LFCI) formowane in situ” [2] jedynie produkty oznakowane certyfikatem CE będą mogły być bezpieczne i legalnie stosowane w budownictwie.

Korzyścią dla inwestorów lub projektantów będzie większa pewność, że dany materiał izolacyjny spełnia deklarowane i przebadane przez producenta parametry. Miesięcznik „IZOLACJE” już zajmował się tym zagadnieniem, m.in. w artykule pt. „Certyfikat CE dla celulozowych izolacji termicznych, na podstawie normy zharmonizowanej” [3], do lektury którego dociekliwego Czytelnika odsyłamy.

Na dzień powstania niniejszego opracowania nie ma na rynku Unii Europejskiej produktu izolacyjnego z celulozy, który byłby certyfikowany w oparciu o ww. normę. Wszystkie analizowane materiały posiadają Europejską Aprobatę Techniczną oraz wydany na jej podstawie certyfikat CE i to z nich pochodzą dane prezentowane w niniejszym opracowaniu.

Materiały izolacyjne z celulozy były rzetelnie przedstawione w opracowaniu pt. „Izolacyjne systemy natryskowe” [4]. Należy zaznaczyć, że podane tam gęstości produktów odnosiły się jedynie do materiałów celulozowych dopuszczonych w Europejskiej Aprobacie Technicznej jako materiał izolacyjny zdatny do instalowania metodą na mokro.

Projektantom i audytorom przyda się wiedza, że nie każdy materiał celulozowy nadaje się do tej metody. Niektórym z nich zmieniają się parametry użytkowe - gęstości lub współczynnik przewodzenia ciepła. Wynika to ze struktury i jakości rozwłókniania surowca makulaturowego oraz z ilości dodatków chemicznych, jakimi są uniepalniacze.

Zagadnienia wykorzystania izolacji celulozowych podczas projektowania ochrony cieplnej budynków w zgodzie z obowiązującymi przepisami Czytelnik znajdzie w artykule pt. „Ocieplanie przegród zewnętrznych celulozą w świetle nowych wymagań cieplnych” [5].

Parametry celulozy

Współczynnik przewodzenia ciepła λd = 0,043-0,037 w/(m·k)

Metody badania i deklarowania współczynnika przewodzenia ciepła określają dwa dokumenty: CUAP [6] dla Europejskich Aprobat Technicznych oraz norma zharmonizowana [2]. Cechą wspólną tych wytycznych jest konieczność przebadania produktu w całym zakresie deklarowanych gęstości po jego uprzednim ustabilizowaniu w warunkach 50% wilgotności względnej, a najgorszy uzyskany wynik stanowi podstawę do dalszych przekształceń i uzyskania deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła lD.

Wśród materiałów izolacyjnych z celulozy znajdziemy produkty zarówno przeciętne, jak i wybitne. Współczynnik przewodzenia ciepła tych produktów zawiera się między 0,037 W/(m·K) a 0,043 W/(m·K).

Norma [2] obejmuje materiały izolacyjne o maksymalnym współczynniku przewodzenia ciepła 0,60 W/(m·K). W praktyce tak wysokie wartości przewodzenia ciepła dotyczą tylko specjalistycznych materiałów, stosowanych jako natrysk akustyczny na strop i zmniejszających pogłos w pomieszczeniach.

Wśród produktów stosowanych do ociepleń budynków, najniższy współczynnik przewodzenia ciepła ma celuloza isofloc F – 0,037 W/(m·K). Co szczególnie interesujące, materiał ten, jeżeli nie jest wbudowany metodą wdmuchiwania z użyciem profesjonalnych maszyn wdmuchujących, ma współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,043 W/(m·K). Tak duże znaczenie ma rozwój nowoczesnych technologii wdmuchiwania izolacji.

Klasa reakcji na ogień izolacji celulozowej od E do B-s1,d0

Niejednokrotnie materiały izolacyjne z celulozy mają tak dobre charakterystyki reakcji na ogień, że znajdują się w grupie materiałów NRO – nierozprzestrzeniających ognia [7].

Badanie reakcji na ogień odbywa się zgodnie z normą EN 13501­‑1 [8] i Aneksem C do normy EN 15101-1 [2], przy czym standardem jest badanie w tzw. ustroju typowym, to znaczy na znormalizowanych podłożach. Zakres uzyskiwanych parametrów zawiera się między: E, przez C-s2,d0 aż do klasy B, w tym s1 i s2,d0. I w tym zakresie każdy materiał izolacyjny z celulozy charakteryzuje się indywidualnymi cechami.

Na rynku znajdziemy rozwiązania technologiczne, których klasy reakcji na ogień oznaczono jedynie jako E, ale są również produkty o wyższej klasie reakcji na ogień.

Najlepszą klasą reakcji na ogień dla celulozy dostępnej na polskim rynku jest klasa B-s2,d0 uzyskiwana przy grubości minimum 10 cm. W praktyce nie spotyka się izolacji celulozowej, w której osiągnięto tak wysoką reakcję na ogień w oderwaniu od grubości warstwy izolacyjnej.

Celuloza i ochrona przeciwpożarowa

Zachowanie celulozy w trakcie pożaru obszernie prezentuje artykuł [9]. Łączące wysoką klasę reakcji na ogień z wyjątkowo skutecznym zachowaniem materiału w czasie pożaru, materiały izolacyjne z celulozy mają klasyfikacje REI 30 – 60 – 90 minut [10]. Pozwala to na szersze stosowanie ekologicznych izolacji termicznych w budynkach wysokościowych od ZLI do ZLV (np. jako izolacja termiczna i akustyczna w hotelach czy jako ocieplenie w budynkach użyteczności publicznej).

O retardantach

Uzyskanie tak dobrych parametrów ochrony przeciwpożarowej możliwe jest w dużej mierze przez dodanie związków chemicznych, podnoszących odporność ogniową celulozy. Wielkość ich udziału w całości produktu oraz ich rodzaj zależy od klasy i jakości stosowanych surowców i technologii produkcji. Stanowią one od 10 do 18% masy produktu finalnego [4].

Jako uniepalniacze stosowane są m.in.: związki boru (kwas borowy, sól sodowa kwasu borowego i pochodne), wodorotlenek glinu, sole amonowe. Trwają prace z udziałem m.in. Grupy isofloc nad uzyskaniem kolejnych rozwiązań uniepalniających, co tylko przyczyni się do upowszechnienia tych naturalnych materiałów izolacyjnych.

Szkodliwie rozpowszechnianym mitem jest zakaz stosowania związków boru w celulozie. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 109/2012 z dnia 9 lutego 2012 r. [11] reguluje dopuszczalne ilości kwasu borowego, ale nie zabrania jego użycia. W ilości do 5,5% związki kwasu borowego mogą być stosowane w celulozie, a pochodne soli kwasu borowego nawet w ilości do 8% (zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 790/2009 z dnia 10 sierpnia 2009 r. [12]).

Należy zwrócić uwagę na to, że materiał jest instalowany przez fachowy zespół wykonawców i nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z użytkownikami obiektu. W związku z tym progi te mogłyby być przekraczane, niemniej stanowisko krajowego Inspektora ds. Substancji Chemicznych jest w tym kontekście nieprzejednane.

Zawartość kwasu borowego lub innych związków deklarowana jest w Karcie Charakterystyki Produktu. Jeżeli produkt uzyskał certyfikat środowiskowy rangi NaturePlus (którym wyróżnione zostały trzy marki izolacji celulozowych: Thermofloc, isofloc LM i isofloc F), jest to najrzetelniejszym potwierdzeniem spełnienia przepisów europejskich w tym zakresie.

Gęstość objętościowa celulozy ρ = 25-65 kg/m³

Gęstość materiałów izolacyjnych z celulozy deklarowana jest na podstawie badań osiadania i w odniesieniu do czterech zastosowań bazowych:

  • tzw. otwarty nadmuch na powierzchnie płaskie lub o niewielkim kącie nachylenia (do 10°): 25-60 kg/m³. Jest to przede wszystkim docieplanie stropodachów wentylowanych i stropów poddaszy nieużytkowych. Uzyskana warstwa materiału, jeżeli nie jest zagęszczona, osiądzie o wartość wskazaną w aprobacie technicznej;
  • wdmuchiwanie w skosy połaci dachowych (do 45 lub 70°): 38-65 kg/m³. Jest to wypełnianie przestrzeni pomiędzy warstwą wstępnego krycia dachu (np. deskowaniem, membraną paroprzepuszczalną) a okładziną wewnętrzną (warstwą parochronną i powietrznoszczelną: płytą g-k, folią parochronną, deskami). Poprzez uzyskanie wyższych gęstości materiału unikamy zjawiska osiadania w przegrodach i utrzymujemy stabilność wymiarową izolacji;
  • wdmuchiwanie w ściany: 40-65 kg/m³ - gęstości te będą zawsze wyższe niż dla połaci dachów skośnych i podobnie dotyczą wdmuchiwania wypełniającego całą dostępną przestrzeń;
  • metoda natrysku na mokro: 30-55 kg/m³.

Na podstawie wielkości przegrody, jej powierzchni, kąta nachylenia itd. upoważnieni przedstawiciele producenta lub przeszkolone firmy wykonawcze mogą przekazać architektom i inwestorom dokładne gęstości. Każdy z produktów celulozowych zachowuje odmienne gęstości oraz krzywą przyrostu gęstości wraz ze wzrostem grubości i wymiarów przegrody.

Kolejne lata rozwoju technologii pozyskiwania włókien celulozowych z surowców recyklingowanych zmierzają do obniżenia gęstości, które pozwalają uzyskać stabilną wymiarowo warstwę izolacji termicznej. Ułatwia to również nowoczesność maszyn do wdmuchiwania izolacji – niezbędnego narzędzia w tym procesie.

Współczynnik oporu dyfuzyjnego μ = 1-2

Celuloza jest synonimem budownictwa otwartego na dyfuzję. Materiały izolacyjne z celulozy doskonale radzą sobie z wilgocią, pozwalając na jej swobodny przepływ przez konstrukcję przegrody. Norma [2] pozwala na przyjęcie wartości 1 dla współczynnika m bez badań. W większości aprobat normatywnie oznaczany jest 1–2, co wynika z ustaleń wyłożonych w CUAP.

W tym punkcie warto przypomnieć higroskopijne właściwości celulozy, które stanowią o przewadze materiałów izolacyjnych tej kategorii w konstrukcjach krytycznych, gdzie może występować kondensacja pary wodnej.

Dzięki celulozie, kondensacja ta albo w ogóle nie występuje, albo jest opóźniona i rozprowadzona na znacznej powierzchni. Przy czym, im większy udział surowca bazowego (makulatury) w całym produkcie, tym większym buforem ochronnym jest warstwa izolacji z celulozy. Świadome wykorzystanie higroskopijnych właściwości celulozy może też przyczynić się do poprawy klimatu wewnątrz budynku.

Higroskopijność celulozy pozwala na stworzenie ogromnego bufora wilgotnościowego. Tak znakomite właściwości doprowadzają do pewnych uproszczeń w praktyce budowlanej i czasem bezkrytycznego przyjmowania hasła, że „celuloza nie potrzebuje folii paroizolacyjnej”.

Każdą przegrodę budowlaną należy w tym kontekście oceniać oddzielnie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak nasłonecznienie, położenie względem stron świata czy wilgotność i temperatura w pomieszczeniach [13]. Zdarza się faktycznie wiele konstrukcji, w których żadna folia parochronna nie jest potrzebna w razie zastosowania izolacji celulozowej [14].

Oporność na przepływ powietrza r od 6 kpa/s do ponad 40 kpa/s

Włókna celulozy w warstwie ocieplenia tworzą wielopłaszczyznową stabilną strukturę. Przypadkowość, skręt i wielokierunkowość ich położenia w połączeniu ze sprężystością włókien sprawia, że materiały celulozowe charakteryzują się małą przepuszczalnością gazów i dużą opornością na przepływ powietrza.

W efekcie uzyskujemy materiał izolacyjny o ogromnym potencjale wykorzystania jako izolacji akustycznej i dźwiękochłonnej.Celuloza doszczelnia zasypane nią konstrukcje. Jest to pozytywny czynnik, zmniejszający straty ciepła w przegrodzie ocieplonej celulozą i zwiększający komfort mieszkania w tak docieplonych budynkach.

Podsumowanie

Materiały izolacyjne z celulozy spełniają najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju i wykazują najlepszą możliwą wydajność w zakresie ochrony środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników budynków nimi ocieplonych.

Ekologiczny aspekt wykorzystania celulozy przejawia się na każdym etapie cyklu życia produktu, począwszy od jego wytworzenia, poprzez okres użytkowania, aż po ponowne użycie bądź utylizację. Jej charakterystyka techniczna sprawia, że trudno znaleźć inny materiał izolacyjny, który byłby równie dobry w każdym aspekcie jego wykorzystania. Mamy nadzieję, że artykuł zachęci Czytelnika do bliższego zapoznania się z bogactwem ekologicznych materiałów izolacyjnych.

Literatura

  1. P. Brzyski, „Ekologiczne aspekty wykorzystania wybranych materiałów stosowanych jako izolacje termiczne”, Izolacje 11/12/2014, s. 42–45.
  2. PN-EN 15101-1:2013-12, „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby z celulozy w postaci luźnej (LFCI) formowane in situ Część 1: Specyfikacja wyrobów przed zastosowaniem”.
  3. R. Zaorski, „Certyfikat CE dla celulozowych izolacji termicznych, na podstawie normy zharmonizowanej”, „IZOLACJE” 5/2014, s. 20–24.
  4. M. Drećka, „Termoizolacyjne systemy natryskowe – właściwości i zastosowanie”, „IZOLACJE” 1/2013, s. 40–44.
  5. M. Drećka, „Ocieplanie przegród zewnętrznych celulozą w świetle nowych wymagań cieplnych”, „IZOLACJE” 6/2014 s. 58–62.
  6. Wspólna wykładnia procedury oceny: „Common Understanding of Assessment Procedure: In-situ formed loose fill thermal insulation material and/or acoustic insulation material made of vegetable or animal fibres, CUAP VI 2003.
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690, z późn. zm.).
  8. PN-EN 13501-1+A1:2010, „Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynku – Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień”.
  9. E. Haupt, „Naturbaustoffe und Brandschutz. Brandverhalten von Zellulose überzeugt Bauherren, Behörden und Feuerwehr”, Isoliertechnik 3/1998, s. 40–43, polskie tłumaczenie dostępne na www.derowerk.pl.
  10. Raport z badań odporności ogniowej materiału isofloc w ustroju ściany nr PB 3.2/11-170-1, MFPA Leipzig, patrz również: www.dataholz.at, dostęp online z dn. 12.01.2015 r.
  11. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 109/2012 z dnia 9 lutego 2012 r.
  12. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 790/2009 z dnia 10 sierpnia 2009 r.
  13. C. Fülle, N. Werther, „Dauerhaftigkeit unbelüfteter Flachdachkonstruktionen”, „Holzbau” nr 6/2009, s. 14–18, polskie tłumaczenie dostępne na stronie www.derowerk.pl.
  14. J. Küllmer, „Fachwerkinnendämmung mit Zellulosedämmstoff”, „Holzbau” 5/2005.
  15. ETA-13/0623, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Papiruld.
  16. ETA-13/0526, Europejska Aprobata Techniczna celulozy i3.
  17. ETA-10/0399, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Termex.
  18. ETA 09/0235, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Fibratus.
  19. ETA-08/0009, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Climacell.
  20. ETA 06/0086, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Thermocel.
  21. ETA-06/0085, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Wolfinger.
  22. ETA-06/0076, Europejska Aprobata Techniczna celulozy isocell.
  23. ETA-05/0226, Europejska Aprobata Techniczna celulozy isofloc L.
  24. ETA-05/0186, Europejska Aprobata Techniczna celulozy Thermofloc.
  25. ETA 04/0081, Europejska Aprobata Techniczna celulozy isofloc F bez boru.
  26. ETA 04/0080, Europejska Aprobata Techniczna celulozy isofloc F.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.