Projektowanie podłóg, stropów i ich złączy w aspekcie nowych wymagań cieplnych
Cz. 1. Wymagania i metody obliczeniowe
PN-EN ISO 13370:2008 [5]
Projektowanie podłóg na gruncie, na stropie nad pomieszczeniami nieogrzewanymi oraz na stropie kondygnacji podziemnych i stropie międzykondygnacyjnym wymaga poprawnego kształtowania układów materiałowych w zakresie ochrony cieplno-wilgotnościowej.
Zobacz także
M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
ABSTRAKT |
---|
W pierwszej części artykułu dotyczącego projektowania podłóg i złączy w aspekcie nowych wymagań cieplnych przedstawiono wymagania dotyczące ochrony cieplej i wilgotnościowej według WT 2013 oraz NFOŚiGW w zakresie budynków standardzie NF15 i NF40. Wymieniono także podstawowe, normowe procedury obliczeniowe. |
Floor, floor slab and joints design in view of new heat requirements. Part 1: Requirements and calculation methods The first part of the article concerning floor and joints design in view of new heat requirements presents the requirements as regards heat and moisture insulation in accordance with WT 2013 and NFOŚiGW in the scope of NF15 and NF40 buildings. The article also specifies basic rated calculation procedures. |
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1] (WT 2013), wprowadziło nowe, niższe wartości maksymalne współczynnika przenikania ciepła UC(maks.) [W/(m2·K)] przegród zewnętrznych budynków oraz niższe wartości graniczne w zakresie wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)].
W następstwie zaostrzenia wymagań dotyczących izolacyjności termicznej pojawiają się nowe rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe przegród zewnętrznych i ich złączy, umożliwiające spełnienie standardu budynku niskoenergetycznego.
Ochrona cieplna
W TABELI 1 przedstawiono wartości maksymalne (graniczne) współczynnika przenikania ciepła UC(maks.) [W/(m2·K)] analizowanych w artykule przegród według WT 2013 [1].
Wymagania cieplne i energetyczne dotyczące budynków niskoenergetycznych, które będą podlegały dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej [2], są bardziej zaostrzone. Ich spełnienie wiąże się z dodatkowymi kosztami w zakresie projektów wykonawczych, weryfikacji dokumentacji i budowy oraz próby szczelności.
W TABELI 2 zestawiono wybrane wymagania dotyczące ochrony cieplnej według WT 2013 [1], WT 2008 [3] oraz wytycznych NFOŚiGW [2].
W odniesieniu do budynków produkcyjnych, magazynowych i gospodarczych WT 2013 [1] dopuszcza wyższe wartości współczynnika U niż UC(maks.) oraz U(maks.) określone w TABELACH 1–2, jeśli jest to uzasadnione rachunkiem efektywności ekonomicznej inwestycji, obejmującym koszt budowy i eksploatacji budynku.
Ponadto w budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, produkcyjnym, magazynowym i gospodarczym podłoga na gruncie w ogrzewanym pomieszczeniu powinna mieć izolację cieplną obwodową z materiału izolacyjnego w postaci warstwy o oporze cieplnym co najmniej 2,0 (m2·K)/W, przy czym opór cieplny warstw podłogowych oblicza się zgodnie z normami PN-EN ISO 6946:2008 [4] i PN-EN ISO 13370:2008 [5].
Ochrona wilgotnościowa
Sprawdzenie warunku ochrony wilgotnościowej - ryzyka występowania kondensacji na wewnętrznej powierzchni przegrody oraz kondensacji międzywarstwowej wynika z §321.1 WT 2008 [3] oraz zapisów WT 2013 [1]:
„Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust. 1, nie może występować narastające w kolejnych latach zawilgocenie spowodowane kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeśli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt 2.2. załącznika nr 2 do rozporządzenia” [3].
Warunki spełnienia wymagań dotyczących powierzchniowej kondensacji pary wodnej przedstawiono w załączniku do WT 2013 [1]:
„2.2.1. W celu zachowania warunku, o którym mowa w §321 ust. 1. rozporządzenia, w odniesieniu do przegród zewnętrznych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnych, magazynowych i gospodarczych rozwiązania przegród zewnętrznych i ich węzłów konstrukcyjnych powinny charakteryzować się współczynnikiem temperaturowym fRsi o wartości nie mniejszej niż wymagana wartość krytyczna, obliczona zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczania temperatury powierzchni wewnętrznej koniecznej do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej.
2.2.2. Wymaganą wartość krytyczną współczynnika temperaturowego fRsi w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 20°C w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy określać według rozdziału 5 Polskiej Normy, o której mowa w pkt 2.2.1., przy założeniu, że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego jest równa j = 50%, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72.
2.2.3. Wartość współczynnika temperaturowego charakteryzującego zastosowane rozwiązanie konstrukcyjno-materiałowe należy obliczać:
1) dla przegrody - według Polskiej Normy (PN-EN ISO 13788:2003 [6]);
2) dla mostków cieplnych przy zastosowaniu przestrzennego modelu przegrody – według Polskiej Normy dotyczącej obliczania strumieni cieplnych i temperatury powierzchni (PN-EN ISO 10211:2008 [7]).
2.2.4. Sprawdzenie warunku, o którym mowa w §321 ust. 1 i 2 rozporządzenia, należy przeprowadzić według rozdziału 5 i 6 Polskiej Normy (PN-EN ISO 13788:2003 [6]).
2.2.5. Dopuszcza się kondensację pary wodnej, o której mowa w §321 ust. 2 rozporządzenia, wewnątrz przegrody w okresie zimowym, o ile struktura przegrody umożliwi wyparowanie kondensatu w okresie letnim i nie nastąpi przy tym degradacja materiałów budowlanych przegrody na skutek tej kondensacji” [1].
Straty ciepła przez przegrody stykające się z gruntem
Określanie strat ciepła przez przenikanie w odniesieniu do przegród stykających się z gruntem jest jednym z trudniejszych do obliczenia. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.
Zmiany w temperaturze gruntu obserwowane są na dość znacznym obszarze, rozciągającym się pod budynkiem i w jego sąsiedztwie. Na granicach tego obszaru pojawiają się płaszczyzny adiabatyczne świadczące o ustaniu przepływów ciepła w kierunkach prostopadłych do ich przebiegu [8].
Metody numeryczne (przy zastosowaniu programu komputerowego) są dokładną procedurą zapisu strat ciepła z budynku przez grunt do atmosfery w wyniku przenikania. Uzyskanie dokładnych wyników jest możliwe tylko w warunkach symulacji przestrzennych i wydzielonych pionowymi płaszczyznami adiabatycznymi fragmentów budynku z gruntem, składających się w strukturę całościową [8].
Szczegółową analizę numeryczną złącza przegród stykających się z gruntem przedstawiono w pracach „Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych warunków technicznych dotyczących budynków WT2013” [9], „Analiza parametrów fizykalnych przegród budowlanych stykających się z gruntem” [10], „Kształtowanie przegród stykających się z gruntem w aspekcie cieplno-wilgotnościowym” [11] oraz „Studium projektowe przegród stykających się z gruntem w aspekcie cieplno-wilgotnościowym” [12].
Metody przybliżone opierają się na zbliżonych i numerycznych procedurach obliczeniowych według norm PN-EN ISO 13370:2008 [5], PN-EN 12831:2006 [13] oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej [14]. W obliczeniach wykorzystuje się opracowane algorytmy z zastosowaniem wzorów empirycznych, co pozwala na uniknięcie symulacji numerycznych.
Należy też zwrócić uwagę na rozbieżność w nazewnictwie izolacji cieplnej występującej w złączu przegród stykających się z gruntem. Izolacja termiczna na ścianach fundamentowych w budynkach niepodpiwniczonych, określana w WT 2013 [1] jako izolacja obwodowa, w normach określona jest jako:
- izolacja krawędziowa (według normy PN-EN ISO 13370:2008 [5]) - obliczeniowo włączana do wartości współczynnika przenikania ciepła podłogi (RYS. 1–2); może być umieszczona poziomo, pionowo lub występować jako fundament o małej gęstości;
- izolacja boczna (według normy PN-EN 12831:2006 [13]) - nieuwzględniana w wartości współczynnika przenikania ciepła podłogi.
Efekt izolacji krawędziowej jest traktowany jako liniowy współczynnik przenikania ciepła Yg,e [W/(m·K)]. Jeżeli złącze przegród stykających się z gruntem ma więcej niż jedną część izolacji krawędziowej (pionowej lub poziomej, wewnętrznej lub zewnętrznej), należy do dalszych obliczeń uwzględnić tę, która daje większą redukcję straty ciepła.
W normie PN-EN ISO 13370:2008 [5] przedstawiono procedury obliczeniowe w zakresie następujących przypadków występujących w praktyce (RYS. 3–5):
- podłoga typu płyta na gruncie,
- podłoga podniesiona,
- budynek z podziemiem ogrzewanym.
Straty ciepła przez stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i przejazdami
Stropy są przegrodami dzielącymi poszczególne kondygnacje budynku. Składają się z konstrukcji nośnej, podłogi i sufitu. W zależności od przeznaczenia funkcjonalnego stropy można podzielić na:
- międzykondygnacyjne (międzypiętrowe),
- nad nieogrzewanymi przestrzeniami,
- nad przejazdami.
Stropy muszą zapewniać odpowiednią izolacyjność cieplną w przypadkach, gdy oddzielają pomieszczenia ogrzewane od pomieszczeń nieogrzewanych (strop nad pomieszczeniem nieogrzewanym) lub powietrza zewnętrznego (strop nad przejazdami). Tego typu przegrody muszą spełniać wymagania rozporządzenia WT 2013 [1] zestawione w TABELACH 1–2.
Dobór izolacji cieplnej do stropów międzykondygnacyjnych (oddzielających pomieszczenia o tych samych temperaturach) jest drugorzędny. Określenie grubości izolacji cieplnej ma natomiast szczególne znaczenie m.in. w przypadku stropów nad piwnicami, garażami i przejazdami, tak by spełnione zostały wymagania w zakresie wartości współczynnika przenikania ciepła:
UC ≤ UC (maks.)
gdzie:
UC - współczynnik przenikania ciepła [W/(m2·K)], obliczany według procedury normy PN-EN ISO 6946:2008 [4],
UC(maks.) - maksymalna (graniczna) wartość współczynnika przenikania ciepła [W/(m2·K)], określona w rozporządzeniu WT 2013 [1] (TABELA 1–2).
Literatura
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2013 r. poz. 926).
- Wymagania określające podstawowe wymogi niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych dla budynków mieszkalnych oraz sposób weryfikacji projektów i sprawdzania wykonywanych domów energooszczędnych, strona internetowa: www.nfosigw.gov.pl.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238).
- PN-EN ISO 6946:2008, „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.
- PN-EN ISO 13370:2008, „Cieplne właściwości użytkowe budynków. Wymiana ciepła przez grunt. Metoda obliczania”.
- PN-EN ISO 13788: 2003, „Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej umożliwiająca uniknięcie krytycznej wilgotności powierzchni wewnętrznej kondensacji. Metody obliczania”.
- PN-EN ISO 10211:2008, „Mostki cieplne w budynkach. Strumienie ciepła i temperatury powierzchni. Obliczenia szczegółowe”.
- A. Dylla, „Praktyczna fizyka cieplna budowli. Szkoła projektowania złączy budowlanych”, Wydawnictwo Uczelniane UTP w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2009.
- K. Pawłowski, „Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych warunków technicznych dotyczących budynków WT2013”, DW Medium, Warszawa 2013.
- K. Pawłowski, P. Olszar, „Analiza parametrów fizykalnych przegród budowlanych stykających się z gruntem”, „IZOLACJE”, nr 5/2011, s. 20–24.
- K. Pawłowski, „Kształtowanie przegród stykających się z gruntem w aspekcie cieplno-wilgotnościowym”, „Czasopismo Techniczne”, nr 9/2012, s. 323–330.
- M. Block, „Studium projektowe przegród stykających się z gruntem w aspekcie cieplno-wilgotnościowym”, [praca dyplomowa] Katedra Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli, UTP Bydgoszcz 2011.
- PN-EN 12831:2006, „Instalacje grzewcze w budynkach. Metoda obliczania obciążenia cieplnego”
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej (DzU z 2014 r., poz. 888).