Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Stężanie elementów nośnych konstrukcji stalowych za pomocą płyt warstwowych

Cz. 2. Wykorzystanie więzi translacyjnej

Paneltech

Paneltech

Termoizolacyjne samonośne płyty warstwowe są od wielu dziesięcioleci z powodzeniem stosowane jako elementy lekkiej obudowy obiektów budowlanych: produkcyjnych, magazynowych, handlowych itp.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

ABSTRAKT

W drugiej części artykułu o stężaniu elementów nośnych konstrukcji stalowej za pomocą płyt warstwowych omówiono wykorzystanie więzi translacyjnej. Opisano metody obliczeniowe umożliwiające wyznaczenie sztywności translacyjnej połączeń płyt warstwowych z konstrukcją nośną oraz dodatkowych sił wywieranych na łączniki przez element stabilizowany. Przedstawiono przykład obliczeniowy.

Bracing of steel structural elements with sandwich panels. Part 2: Using of translational constraint

In the second part of the article concerning bracing of steel structural elements by sandwich panels issue of translational constrain utilization was presented. The calculation methods for determination of translational stiffness of sandwich panels connections and additional forces exerted on the connectors by stabilized element were described. A working example is also included.

Elementy lekkiej obudowy hal stalowych w postaci blach profilowanych lub płyt warstwowych charakteryzują się stosunkowo dużą sztywnością tarczową. Przy zapewnieniu odpowiedniej nośności, sztywności i trwałości połączeń między obudową a szkieletem nośnym możliwe jest uzyskanie współpracy mechanicznej, która umożliwia przekształcenie, zazwyczaj płaskich, głównych ustrojów nośnych hali w przestrzenny, płytowo-tarczowo-prętowy ustrój nośny.

Efektem takiego ukształtowania ustroju konstrukcyjnego jest korzystna redystrybucja sił wewnętrznych prowadząca do zmniejszenia masy konstrukcji nośnej.

Pozytywnym następstwem współpracy obudowy hali ze szkieletem nośnym jest również ograniczenie przemieszczeń bocznych prętowych elementów konstrukcyjnych.

Powstałe w ten sposób stężenie uwzględnia się w obliczeniach statyczno-wytrzymałościowych odpowiednio zwiększając wartości obciążeń krytycznych albo prowadząc nieliniową analizę statyczną z wprowadzonymi do modelu ciągłymi na długości prętów więziami sprężystymi.

Ze względu na niewielką nośność połączeń płyty warstwowe mogą być stosowane jedynie jako stężenie pojedynczych ściskanych lub zginanych elementów konstrukcyjnych [1].

Sztywność tarczy pokrycia tworzonej przez płyty warstwowe

Możliwość uwzględnienia korzystnych właściwości mechanicznych obudowy ograniczona jest podatnością i nośnością połączeń poszycia z konstrukcją nośną, które determinują podatność tarczy tworzącej obudowę szkieletu konstrukcyjnego.

Różnice między sztywnością tych połączeń i płyt warstwowych są na tyle duże, że w obydwu modelach obliczeniowych opisujących współpracę płyt warstwowych z konstrukcją nośną [1, 2] przyjęto założenie o nieodkształcalności płyt warstwowych i podatności połączeń.

Połączenia płyt warstwowych z konstrukcją nośną umieszcza się zwykle w liniach prostopadłych do osi podłużnej panelu.  

Ścienne płyty warstwowe nie są wzajemnie łączone, nie występuje zatem współpraca między sąsiednimi płytami i każda z nich może być traktowana jako indywidualny element konstrukcyjny (RYS. 1).

W przypadku stabilizacji elementów ściskanych płytami warstwowymi model mechaniczny układu konstrukcyjnego może być zatem przyjęty przez analogię do pręta wielogałęziowego o nieskończenie sztywnych przewiązkach (RYS. 2).

Dachowe płyty warstwowe często dodatkowo łączy się ze sobą na krawędziach podłużnych przy zastosowaniu tzw. łączników uszczelniających, co przy odpowiednim ich doborze może skutkować zwiększeniem nośności i sztywności ścinania S użebrowanej tarczy pokrycia dachowego.

Sztywność S zdefiniowano przez analogię do modułu odkształcalności postaciowej sprężystego ciała stałego (RYS. 3):

(1)

gdzie:

F - siła skupiona przyłożona do tarczy,

γ - kąt odkształcenia tarczy.

Pominięcie oddziaływania łączników uszczelniających ujednolica obliczenia płyt ściennych i dachowych stanowiąc jednocześnie uproszczenie działające na korzyść bezpieczeństwa konstrukcji [1].

Przedstawiony w wytycznych ECCS-CIB [1] obliczeniowy model współpracy płyty warstwowej z konstrukcją nośną oparto na następujących założeniach:

  • płyty warstwowe stanowią sztywne tarcze, a ich połączenia z konstrukcją wsporczą są podatne,
  • panele stanowią układ wzajemnie równoległych pasm,
  • po odkształceniu panele pozostają równoległe do ich krawędzi podłużnych,
  • w łącznikach powstają jedynie siły równoległe do krawędzi podłużnych paneli.

Dzięki wykorzystaniu tych założeń można określić wartości sił działających na poszczególne łączniki płyty warstwowej (RYS. 4):

(2)

gdzie:

kv - sztywność połączenia,

ck - odległości między łącznikami tworzącymi k-tą parę.

Suma momentów pochodzących od par sił Vk w łącznikach tworzy moment sił wewnętrznych:

(3)

gdzie:

n - liczba paneli płyt warstwowych,

m - liczba stabilizowanych belek,

nk - liczba par łączników w obrębie jednej płyty.

Moment sił zewnętrznych rozpatrywanego układu (por. RYS. 3) można zapisać w następującej formie:

(4)

gdzie:

S - sztywność ścinania układu tarcz płyt warstwowych.

Dzięki wykorzystaniu równania równowagi momentów oraz równań (3) i (4) otrzymuje się wyrażenie opisujące sztywność ścinania układu tarcz płyt warstwowych:

(5)

przy uwzględnieniu zależności L = n B, gdzie B - szerokość pojedynczej płyty warstwowej, sztywność ścinania przypadającą na i-tą stabilizowaną belkę można wyrazić prościej:

(6)

Jeśli układ płyt warstwowych stabilizujący belkę jest jednostronnie zamocowany do podpory, która może być traktowana jako sztywna (np. belka podwalinowa), to sztywność Si należy powiększyć o dodatkowy człon [1]:

(7)

w którym:

(8)

gdzie:

kv - sztywność połączenia płyty warstwowej z belką stabilizowaną,

kv,1 - sztywność połączenia płyty warstwowej z podporą sztywną,

nf - liczba łączników w linii przypadająca na jeden panel.

Sztywność translacyjna połączenia płyty warstwowej z konstrukcją nośną

Płyty warstwowe najczęściej łączy się z konstrukcją nośną za pomocą wkrętów samowiercących o podwójnym gwincie trzpienia umożliwiającym zamocowanie płyty bez zagniatania blachy okładzinowej w sąsiedztwie łba wkręta (RYS. 5).

Smukły trzpień wkrętu oraz niewielkie grubości stalowych blach okładzin rdzenia są przyczyną specyficznego zachowania się połączenia pod obciążeniem.

W przypadku działania na połączenie siły poprzecznej do osi łącznika proces zniszczenia połączenia inicjowany jest przez uplastycznienie stali i owalizację otworu w cieńszej blasze okładziny dolnej. Wywołuje to redystrybucję obciążeń w połączeniu i zwiększony nacisk okładziny górnej na trzpień wkrętu, co skutkuje jego zginaniem i rozciąganiem ze względu na docisk łba do okładziny górnej.

Na RYS. 6 przedstawiono przykładową ścieżkę równowagi statycznej połączenia płyty warstwowej na wkręty samowiercące uzyskaną podczas badań przez S. Käppleina i T. Ummenhofera [3]. Charakterystyka doświadczalna może być aproksymowana biliniowo, z punktem załamania odpowiadającym obciążeniu, przy którym następuje owalizacja otworu.

Wytyczne ECCS-CIB [1] opracowano na podstawie m.in. badania S. Käppleina, T. Ummenhofera [3]. Zastrzeżono jednak przy tym, że nośność łącznika nie może być parametrem krytycznym ze względu na zapewnienie wymaganej sztywności stężenia tworzonego przez płyty warstwowe.

Z tego powodu podana tam metoda obliczeniowa może być stosowana jedynie w przypadku, gdy łączniki między płytą a konstrukcją nośną przechodzą przez całą grubość płyty warstwowej (RYS. 7) i usytuowane są w odległości nie mniejszej niż 20 mm od krawędzi płyty [1]. W przypadku stosowania połączeń z łącznikiem ukrytym (RYS. 8) metody tej nie można stosować.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami [1, 3] sztywność ścinania połączenia płyty warstwowej z konstrukcją nośną można opisać za pomocą pięciu składników (RYS. 9):

  • sztywności giętnej rdzenia łącznika EI,
  • sztywności rotacyjnej zamocowania łba łącznika Chead,
  • sztywności rotacyjnej zamocowania trzpienia łącznika w elemencie podpierającym Csup,
  • sztywności translacyjnej kF2 wynikającej z oddziaływania okładziny dolnej na trzpień łącznika,
  • sztywności translacyjnej kF1 wynikającej z oddziaływania okładziny górnej na trzpień łącznika.

W pracach ECCS-CIB [1] i S. Käppleina, T. Ummenhofera [3] stwierdzono, że sztywność rotacyjna zamocowania łba łącznika Chead oraz sztywność translacyjna kF1 mają stosunkowo niewielki wpływ na sztywność ścinania połączenia kv, która jest nieliniową funkcją obciążenia V.

Zaproponowano, aby wartość sztywności połączenia kv odpowiadała obciążeniu połączenia w stanie granicznym użytkowalności.

Przyjęto, że obciążenie to nie przekracza połowy nośności charakterystycznej połączenia VRk ze względu na owalizację otworu w okładzinie dolnej:

(9)

Sztywność ścinania kv połączenia można wyrazić wtedy za pomocą formuły [3]:

(10)

przy czym:

(11)

(12)

(13)

(14)

gdzie:

tcor,F2 - grubość rdzenia okładziny wewnętrznej,

tcor,sup - grubość rdzenia ścianki kształtownika podpierającego,

d1 - najmniejszy wymiar średnicy gwintowanej części trzpienia łącznika,

dS - średnica niegwintowanej części trzpienia łącznika,

fu,F2 - wytrzymałość na rozciąganie rdzenia okładziny wewnętrznej,

D - grubość płyty warstwowej w miejscu łączenia.

W TABELI 1 podano zakres stosowalności formuły (10), który obejmuje jedynie płyty warstwowe w okładzinach stalowych. Wyspecyfikowanie analogicznych parametrów dla płyt z okładzinami aluminiowymi jest obecnie możliwe tylko na podstawie badań.

Wytyczne ECCS-CIB [1] dopuszczają również stosowanie formuły (10) w przypadkach projektowych, w których wartości parametrów d, tcor,F2 i tcor,sup przekraczają maksima określone w TABELI 1. W takich przypadkach do obliczeń zamiast wartości rzeczywistych wymienionych wyżej parametrów należy przyjmować wartości maksymalne podane w TABELI 1.

Zestawienie wartości sztywności połączenia kv, które można przyjmować jako bezpieczne oszacowania w odniesieniu do płyt warstwowych z okładzinami stalowymi, zamocowanymi w ściankach kształtowników o gr. 1,5–4,0 mm, podano w TABELI 2.

W pozostałych przypadkach projektowych sztywności kv należy wyznaczać na podstawie danych doświadczalnych.

Siły stabilizujące

Weryfikacja warunku stateczności elementu ściskanego lub zginanego wymaga pośredniego lub bezpośredniego uwzględnienia imperfekcji konstrukcji, które najczęściej sprowadza się do jednej zastępczej imperfekcji geometrycznej.

Jeśli sprawdzenie stateczności dotyczy elementu stężanego, to weryfikacji należy poddać również stężenie.

Zgodnie z normą 1993-1-1:2006/A1:2014-07 [5] przy analizie statycznej stężeń należy założyć, że pojedynczy element stężany obarczony jest wstępną imperfekcją geometryczną (RYS. 10) w postaci półfali sinusoidy, opisanej równaniem:

(15)

przy czym amplituda imperfekcji e0 jest mniejsza od amplitud imperfekcji przyjmowanych przy weryfikacji nośności elementów ściskanych lub zginanych, a ponadto nie jest uzależniona od kierunku wyboczenia oraz technologii wykonania i parametrów geometrycznych profilu:

(16)

gdzie:

m - liczba elementów stężanych.

W przypadku gdy siła ściskająca w stabilizowanym elemencie jest zmienna, np. w pasie belki zginanej, do obliczeń można przyjmować jej stałą wartość równą wartości maksymalnej, co jest bezpiecznym uproszczeniem.

Analiza stateczności układów stężających wymaga przeprowadzenia obliczeń statycznych według teorii II-ego rzędu. Dopuszczalne jest jednak stosowanie analizy uproszczonej za pomocą metody amplifikacji.

Jeśli przyjmuje się założenie o stałej wartości siły podłużnej w elemencie stabilizowanym oraz zakłada dodatkowo, że jedynym oddziaływaniem stabilizującym jest sztywność ścinania S tarczy płyt warstwowych, współczynnik amplifikacji α można przedstawić wzorem:

(17)

gdzie:

Fi i Si - osiowa siła ściskająca i sztywność ścinania tarczy z płyt warstwowych przypadająca na i-tą belkę stabilizowaną odpowiednio.

W monografii Ch. Petersena [6] zaproponowano formułę pozwalającą na dokładniejsze oszacowanie wartości współczynnika amplifikacji α, uwzględniającą dodatkowy, korzystny wpływ sztywności giętnej stabilizowanego elementu oraz zmienność siły podłużnej wzdłuż jego osi:

(18)

Stosując metodę amplifikacji oraz wykorzystując wzór (17), przemieszczenia osi elementu stabilizowanego można zapisać jako funkcję zastępczej sztywności ścinania tarczy płyt warstwowych:

(19)

co pozwala wyznaczyć rozkłady momentów zginających Mi (x):

(20)

i obciążenie qi (x) (RYS. 11–13) stabilizujące stężany element:

(21)

Alternatywnym podejściem jest stabilizacja elementu przez uniemożliwienie obrotów jego przekrojów względem osi z, tj. w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny środkowej płyt warstwowych.

Ze względu na duże sztywności tarczowe płyt warstwowych można przyjąć, że zamocowanie każdej z nich przynajmniej dwoma łącznikami uniemożliwia obrót stabilizowanego elementu względem środka ciężkości tej grupy łączników. Pary siły reakcji, które powstają w ten sposób w łącznikach, tworzą momenty zginające stanowiące obciążenie stabilizujące analizowany element.

Rozmycie tego obciążenia na długości osi elementu można przedstawić w postaci obciążenia mi (x) (RYS. 11-13) [7]:

(22)

które okazuje się bardziej użyteczne przy wyznaczaniu sił działających na łączniki niż obciążenie qi(x).

Wyznaczanie obciążeń działających na łączniki

Stężenie elementu konstrukcyjnego zwiększa jego nośność i umożliwia zwiększenie obciążenia siłą podłużną lub momentem zginającym. Na skutek działania tych uogólnionych sił wewnętrznych w zimperfekowanych geometrycznie prętach powstają siły boczne, które mogą osiągać wartości znaczące z punktu widzenia weryfikacji nośności łączników, zwłaszcza w kontekście cienkich blach okładzin dolnych płyt warstwowych.

Dodatkowe obciążenie wynikające z działania obciążenia stabilizującego powinno zostać przeniesione przez łączniki i musi być rozpatrywane łącznie z pozostałymi obciążeniami. W przypadku elementów cienkościennych siły pochodzące od obciążeń stabilizujących należy uwzględniać łącznie z obciążeniami podanymi w tabl. 10.4 normy PN-EN 1993-1-3:2008 [8].

Wartości sił działających na łączniki płyt warstwowych stabilizujących elementy nośne wyznacza się przy założeniu, że analizowany układ statyczny odpowiada ściskanej belce bezprzekątniowej (Vierendeela), gdzie pojedynczy panel płyty warstwowej pełni rolę przewiązki, łączniki panelu są zatem obciążone siłą poprzeczną VS i momentem zginającym MS, podobnie jak łączniki przewiązek.

Ekstremalny moment zginający MS,max działa na łączniki płyty skrajnej (RYS. 11-13):

(23)

stąd wartość siły ścinającej pochodzącej od działania momentu MS,max, działającej na najbardziej wytężony łącznik, można wyznaczyć przy założeniu liniowego rozkładu obciążeń:

(24)

W przypadku gdy jedna z linii zamocowań płyty może być uważana za podporę nieodkształcalną na skutek zablokowania możliwości ruchu sztywnego paneli w kierunku poprzecznym do osi stabilizowanego elementu (np. przy łączeniu płyty z kształtownikiem zamocowanym w ścianie murowanej lub żelbetowej albo na belce podwalinowej), wartości sił w łącznikach kształtownika podporowego są inne niż w łącznikach mocujących płytę do elementu odkształcalnego. Największa wartość siły ścinającej w łączniku mocującym płytę warstwową do elementu odkształcalnego może być w powyższym przypadku wyznaczona według formuły [1]:

(25)

a w przypadku łączników mocujących płytę do kształtownika na podporze sztywnej [1]:

(26)

Siła poprzeczna VS działająca na łączniki paneli płyt warstwowych w kierunku osi elementów stabilizowanych przyjmuje ekstremalną wartość dla łączników paneli skrajnych obciążonych momentem MS,max. Należy podkreślić, że moment ten jest uzależniony od zastępczej sztywności ścinania Si tarczy złożonej z płyt warstwowych i w przypadku zamocowania płyt warstwowych do elementów odkształcalnych można go wyznaczyć według formuły:

(27)

natomiast przy zamocowaniu jednej z łączonych krawędzi do podpory nieodkształcalnej:

(28)

Przyjmuje się, że siła poprzeczna VS rozkłada się równomiernie na wszystkie łączniki panelu w danej linii łączników:

(29)

gdzie:

LS - odległość między liniami środków ciężkości łączników sąsiednich podpór.

Miarodajną z punktu widzenia weryfikacji stanu granicznego nośności wartość ekstremalnej siły wypadkowej VS,max (RYS. 14) działającej na łącznik stabilizowanego elementu wyznacza się jako sumę geometryczną obciążeń ,max pochodzących od działania siły poprzecznej oraz (odpowiednio do przypadku projektowego) jednej z sił: albo .

Stan graniczny użytkowalności stężenia z płyt warstwowych

Przy weryfikacji warunku stanu granicznego użytkowalności należy wykazać, że spełniony jest warunek ograniczający kąt linii ugięcia osi elementu stężanego [1]:

(30)

Autorzy wytycznych ECCS-CIB [1] nie podali jednak uzasadnienia przyjmowania takiej wartości kąta γ dla tarczy poszycia z płyt warstwowych.

Przykład obliczeniowy

Sprawdzono możliwość stabilizacji zginanych rygli ściennych za pomocą paneli z płyt warstwowych zamocowanych do ich półek ściskanych. Dolne końce płyt połączone są z profilem zamocowanym do belki podwalinowej (RYS. 15).

Przyjęto następujące dane:

  • geometria układu:
    - rozpiętość rygli lr = 6,0 m,
    - rozstaw rygli ar = 3,0 m,
    - liczba belek stabilizowanych mb = 2,
  • obciążenie (pominięto obciążenie rygli ciężarem własnym profili i obudowy):
    - obciążenie wiatrem qwk = 0,6 kN/m²,
    - częściowy współczynnik bezpieczeństwa γQ = 1,5,
    - maksymalny obliczeniowy moment zginający rygiel Mmax = 12,15 kNm,
    - profil płatwi – ceownik czterogięty C200×75×20×2,0
    - wysokość h = 200 mm,
    - szerokość b = 75 mm,
    - szerokość usztywnienia brzegowego półki c = 20 mm,
    - grubość nominalna ścianek tn = 2 mm,
    - grubość powłoki cynkowej tZn = 0,04 mm,
    - grubość obliczeniowa ścianek t = tn – tZn = 1,96 mm,
    - wewnętrzny promień wyokrąglenia ri = 4 mm,
    - wymiary profilu mierzone w jego osi środkowej: hc = h – t = 198,0 mm, bc = b – t = 73,04 mm, cc = c – t = 19,02 mm,
  • materiał płatwi - stal S350GD:
    - moduł sprężystości podłużnej E = 210 N/mm²,
    - moduł sprężystości przy ścinaniu G = 81 N/mm²,
  • parametry płyty warstwowej:
    - szerokość panelu bp = 1000 mm,
    - grubość okładziny dolnej (wewnętrznej) panelu – 0,4 mm,
    - stal okładzin – S280GD, fu,F2 = 360 N/mm²,
  • parametry połączenia płyty warstwowej z konstrukcją nośną:
    - rozstawy par łączników: c1 = 900 mm, c2 = 500 mm,
    - liczba łączników panelu w jednej linii mocowania nf = 4,
    - sztywność połączenia kv = 2 kN/mm (przyjęto według TABELI 2),
    - średnica rdzenia łącznika d1 = 4,8 mm.

Wyznaczenie parametrów geometryczno-wytrzymałościowych profilu przeprowadzono zgodnie z załącznikiem C normy PN-EN 1993-1-3:2008 [8].

Sprawdzenie warunków stosowalności metod obliczeniowych normy PN-EN 1993-1-3:2008 [8]:

  • h/t = 100 < 500,
  • b/t = 37,5 < 60,
  • c/t = 20 < 50,
  • 0,2 < c/b = 0,27 < 0,6.

Warunki stosowalności normy zostały spełnione.

Parametry przekroju zastępczego złożonego ze ścianek płaskich:

  • liczba węzłów nw = 6,
  • liczba ścianek ns = nw – 1 = 5.

Sprawdzenie warunków istotności wpływu wyokrągleń naroży profilu:

  • kąt zagięcia blachy w narożu f = p/2
  • promień wyokrąglenia naroża w linii środkowej profilu: rm = ri + 0,5tn = 5,0 mm
  • długość odcinka pomocniczego: gr = rm(tg(Φ/2) − sin(Φ/2)) = 1,46 mm
  • długości umownych ścianek płaskich profilu:
    hp = hc − 2gr = 195,11 mm
    bp = bc − 2gr = 70,11 mm
    cp = cc − gr = 17,56 mm
  • sprawdzenie warunków istotności wpływu wyokrągleń:
    ri = 4 mm < 5tn = 10 mm - warunek spełniony,
    ri = 4 mm < 0,1·min(hp, bp) = 7,5 mm - warunek spełniony.

Wpływ wyokrągleń nie jest istotny, jednak zgodnie z normą PN-EN 1993-1-3:2008 [8] przy wyznaczaniu cech decydujących o sztywności przekroju wpływ wyokrągleń powinien być uwzględniony. Jeśli obydwa powyższe warunki są spełnione, to można przyjąć, że parametr gr = 0 [9], co odpowiada wyznaczaniu cech przekroju o ściankach płaskich stykających się w narożach ostrych.

Parametr korekcyjny geometryczno-wytrzymałościowych cech przekroju według normy PN-EN 1993-1-3:2008 [8] wynosi:

Przyjęto następujące współrzędne węzłów w układzie współrzędnych y0z0 (RYS. 16):

  • nr 0 y0 = bc = 73,04 mm, z0 = cc = 19,02 mm,
  • nr 1 y1 = bc = 73,04 mm, z1 = 0 mm,
  • nr 2 y2 = 0 mm, z2 = 0 mm,
  • nr 3 y3 = 0 mm, z3 = hc = 198,0 mm,
  • nr 4 y4 = bc = 73,04 mm, z4 = hc = 198,0 mm,
  • nr 5 y5 = bc = 73,04 mm, z5 = hc – cc = 179,0 mm.

Pole powierzchni:

Momenty statyczne i środek ciężkości:

Momenty bezwładności względem osi słabej:

Momenty bezwładności względem osi mocnej:

Moment bezwładności przy skręcaniu:

Odśrodkowe momenty bezwładności:

Współrzędne wycinkowe:

Stałe wycinkowe:

Współrzędne środka ścinania:

Wycinkowy moment bezwładności:

Zredukowane parametry przekroju:

Minimalna wymagana sztywność ścinania pokrycia:

Wyznaczenie sztywności ścinania tarczy z płyt warstwowych:

 

  • sztywność połączeń płyty warstwowej z kształtownikiem na podporze "sztywnej":

kv1 = kv = 2 kN/mm

  • sztywność tarczy rozpiętej na belkach odkształcalnych:

  • sztywność połączeń tarczy z podporą "sztywną" i dwiema belkami odkształcalnymi:

  • przyrost sztywności ścinania tarczy ze względu na oddziaływanie podpory "sztywnej":

Sprawdzenie warunku sztywności ścinania tarczy z płyt warstwowych:

Warunek został spełniony. Płyty warstwowe mogą być traktowane jako stężenie rygli.

Sprawdzenie stanu granicznego użytkowalności stężenia z płyt warstwowych.

Strzałka wygięcia wstępnego:

Siła Fi w ściskanym pasie belki:

Maksymalny kąt obrotu stabilizowanej belki:

Dopuszczalny kąt obrotu:

Sprawdzenie warunku stanu granicznego użytkowalności:

Warunek został spełniony.

Wyznaczenie wartości sił obciążających łączniki w liniach podpór płyt warstwowych:

  • ekstremalna siła działająca na łącznik belki odkształcalnej:
    • maksymalna siła działająca na łącznik w kierunku osi panelu:
  •  
    • maksymalny moment zginający obciążający grupę łączników pojedynczego panelu:
  •  
    • siła działająca w kierunku linii łączników:
  •  
    • siła wypadkowa:

Wyznaczone powyżej wartości sił VSmax mogą wydawać się relatywnie małe, warto jednak zauważyć, że są one znaczące w porównaniu z równie niewielką nośnością wkręta na docisk do okładziny dolnej, która zgodnie ze wzorem (8) wynosi 0,838 kN.

Siły wypadkowe VSmax są oddziaływaniami wynikającymi ze stabilizacyjnego działania tarczy z płyt warstwowych. Przy sprawdzaniu warunku stanu granicznego nośności należy je rozpatrywać łącznie z pozostałymi składowymi obciążenia łącznika. Więcej informacji na temat wymiarowania łączników płyt warstwowych może znaleźć m.in. w publikacji P. Kaweckiego, W. Kaweckiego, J. Łaguny [10].

Podsumowanie

Wytyczne ECCS-CIB [1] umożliwiają projektantom wykorzystanie termoizolacyjnych płyt warstwowych jako stężeń elementów konstrukcji stalowych. Dzięki dużej sztywności tarczowej płyty warstwowe mogą stanowić, ciągłe wzdłuż osi pręta, więzi obrotowe i translacyjne, które zwiększają wartości momentów i sił krytycznych.

Efektywność stężeń z płyt warstwowych ograniczona jest jednak nośnością i sztywnością najsłabszego ogniwa układu konstrukcyjnego, jakim są podatne połączenia na wkręty samowiercące.

W tym przypadku staranność wykonania połączeń nabiera większego znaczenia niż zwykle, ponieważ pozwala uzyskać nośność i sztywność połączeń zgodne z założonymi w projekcie oraz ich odpowiednią trwałość zapewniającą niezmienność wymienionych parametrów w planowanym okresie eksploatacji obiektu budowlanego.

Wykorzystanie płyt warstwowych jako elementów stężenia konstrukcji stalowej powinno być wyraźnie zaznaczone w projekcie – nie tylko w jego części obliczeniowej, lecz także w specyfikacji, opisie technicznym i na rysunkach wykonawczych. Płyty warstwowe powinny być wtedy traktowane jako elementy konstrukcyjne; ich modyfikację lub demontaż należy przeprowadzać z ostrożnością i poprzedzać je odpowiednią analizą konstrukcyjną.

Problemem stanowiącym istotne utrudnienie w prowadzeniu wiarygodnych obliczeń statyczno-wytrzymałościowych płyt warstwowych i ich połączeń jest brak kompletu parametrów mechanicznych rdzenia płyty. Parametry te uzależnione są od temperatury eksploatacji oraz czasu trwania obciążenia i wyznacza się je na drodze badań doświadczalnych. Ich wartości nie są niestety podawane w polskich aprobatach technicznych czy kartach deklaracji właściwości użytkowych.

Można mieć jednak nadzieję, że przy obecnej, dużej już liczbie polskich wytwórców płyt warstwowych, problem ten zostanie dostrzeżony i potraktowany przez producentów jako jeden z punktów strategicznych kreowania przewagi konkurencyjnej produktu na coraz bardziej wymagającym rynku budowlanych pokryć dachowych.

Literatura

  1. European Recommendation on the Stabilization of Steel Structures by Sandwich Panels, ECCS/CIB Joint Committee, 1st Edition, 2013.
  2. M. Dürr, "Die Stabilisierung biegedrillknickgefährdeter Träger durch Sandwichelemente und Trapezbleche" [praca doktorska], Universität Federiciana zu Karlsruhe, Karlsruhe 2008.
  3. S. Käpplein, T. Ummenhofer, "Querkraftbeanspruchte Verbindungen von Sandwichelementen", Stahlbau, vol. 80, 8/2011.
  4. "Płyty warstwowe z rdzeniem z poliuretanu. Katalog techniczny", Ruukki Polska Sp. z o.o., 2012.
  5. PN-EN 1993-1-1:2006, "Eurokod 3: Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1-1. Reguły ogólne i reguły dla budynków".
  6. Ch. Petersen, "Statik und Stabilität der Baukonstruktionen", 2. Auflage, Friedr. Vieweg & Sohn Verlagsgesellschaft mbH, Braunschweig 1982.
  7. S. Käpplein, K. Berner, T. Ummenhofer, "Stabilisierung von Bauteilen durch Sandwichelemente", Stahlbau, vol. 81, 12/2012.
  8. PN-EN 1993-1-3:2008, "Eurokod 3: Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1-3. Reguły ogólne. Reguły uzupełniające dla konstrukcji z kształtowników i blach profilowanych na zimno".
  9. J. Goczek, Ł. Supeł, "Płatwie z kształtowników profilowanych na zimno", Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Łódź 2014.
  10. P. Kawecki, W. Kawecki, J. Łaguna, "Wykorzystanie właściwości połączeń płyt warstwowych na wkręty w obliczeniach współpracy poszycia z elementami konstrukcji", "Czasopismo Inżynierii Lądowej, Środowiska i Architektury", t. XXX, z. 60, 2/2013.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.