Ze względu na rosnące wymagania dotyczące budownictwa można się spodziewać, że udział szarego styropianu w rynku ociepleń będzie rósł, fot. Polskie Stowarzyszenia Producentów Styropianiu
W Polsce udział szarego styropianu w rynku systemów ociepleń opartych na styropianie stale rośnie i może sięgać nawet 20%. Materiał ten charakteryzuje się obniżoną wartością współczynnika przewodzenia ciepła, co pozwala zmniejszyć grubość płyt przy zachowaniu wysokich parametrów termoizolacyjnych.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
ABSTRAKT
W artykule omówiono zalety szarego styropianu w rozwiązaniach ETICS. Podano zalecenia odnoszące się do reżimu aplikacyjnego tych materiałów. Zwrócono uwagę na dokładne przestrzeganie zaleceń producentów. Wskazano perspektywy szarego styropianu na rynku polskim i europejskim.
The article presents the advantages of grey EPS in ETICS solutions. Recommendations are given regarding application regimes for these materials. Attention is drawn to exact compliance with manufacturers’ recommendations. The perspectives of grey EPS on the Polish and European market are identified.
Nadchodzące lata przyniosą zmiany w zakresie wymagań izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych budynków. Na 2017 r. i 2021 r. zaplanowano dalsze obniżenie minimalnych wartości współczynnika przenikania ciepła, przede wszystkim ścian i stropodachów, co oznacza zwiększenie izolacyjności termicznej.
Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo budowlane [1] zmiany te dotyczą zarówno nowo wznoszonych budynków, jak i tych podlegających termomodernizacji.
Skontaktuj się z naszymi specjalistami i sprawdź atrakcyjne oferty na
Wspomniany harmonogram, wraz z pierwszym etapem wprowadzonym w 2014 r., podano w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2]. W TABELI 1 przedstawiono aktualne i docelowe minimalne grubości izolacji styropianowej przykładowych rozwiązań.
Zalety szarego styropianu
Grubość termoizolacji wpływa na grubość całej przegrody (w tym przypadku ściany zewnętrznej), która może osiągać znaczne wartości. Wzrost grubości ściany zewnętrznej przekłada się również na grubość ościeży otworów okiennych, co ma duże znaczenie dla efektywnego doświetlenia pomieszczeń wewnątrz budynku.
Alternatywą dla standardowego styropianu i innych materiałów do izolacji fasad w systemach ociepleń stają się szare płyty styropianowe - o obniżonej wartości współczynnika przewodzenia ciepła.
Wartości współczynnika λ standardowych, białych płyt styropianowych wynoszą od 0,038 W/(m·K) do nawet 0,045 W/(m·K) (Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu do ocieplania ścian zewnętrznych zaleca płyty o λ nie wyższej niż 0,040 W/(m·K)).
Tymczasem szare płyty styropianowe osiągają wartość współczynnika λ na poziomie 0,031 W/(m·K), co efektywnie pozwala zredukować grubość izolacji [o co najmniej 20% w stosunku do płyt o λ = 0,040 W/(m·K)].
Lepsze właściwości termiczne szarego styropianu niż standardowych białych płyt osiągane są dzięki ograniczeniu strat ciepła, do jakich dochodzi w wyniku promieniowania.
Szare zabarwienie płyt, które jest wynikiem zastosowania polistyrenu spienialnego z dodatkami uszlachetniającymi w postaci grafitu, sadzy lub związków aluminium, powoduje odbijanie lub pochłanianie promieniowania podczerwonego. Skutkiem jest znaczne obniżenie wartości współczynnika przewodzenia ciepła tego materiału.
Poza obniżoną wartością współczynnika λ szare płyty charakteryzują się właściwymi dla wymagań ETICS parametrami fizyko-mechanicznymi, co czyni je w pełni kompatybilnymi z systemem ociepleń. Umożliwiają ograniczenie grubości izolacji przy spełnieniu parametrów cieplnych przegrody wymaganych w najbliższych latach (TABELA 2).
Systemy ETICS z płytami styropianowymi to od lat zdecydowanie najczęstszy sposób ocieplenia ścian zewnętrznych. Podstawą tej metody jest kompatybilność odpowiednio dobranych przez systemodawcę wyrobów, tworzących układ warstw, w którym każda pełni konkretne funkcje.
Podstawowym zadaniem warstwy izolacji w postaci płyt styropianowych jest uzyskanie odpowiednio wysokiego oporu cieplnego R [(m2·K)/W], a przez to zapewnienie właściwej izolacyjności termicznej ocieplenia.
Przydatność płyt styropianowych do ETICS jest jednak określona również innymi cechami fizyko-mechanicznymi, których minimalne wartości określono w stosownym dokumencie odniesienia systemu.
Z punktu widzenia założonych właściwości całego ETICS nie ma więc znaczenia, czy w systemie zostaną zastosowane płyty styropianowe białe, szare czy jakiekolwiek inne.
Znaczenie ma bowiem jedynie to, czy poziomy i klasy deklarowanych parametrów tego wyrobu są zgodne z wartościami podanymi we właściwej ocenie technicznej systemu, w którym mają być zastosowane.
Na polskim rynku dostępne są już systemy ETICS, w których wymagane kryteria izolacyjności termicznej - ze względu na wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] założonej izolacji - spełniają wyłącznie szare płyty styropianowe. Są to systemy przeznaczone przede wszystkim do budownictwa o niskim zapotrzebowaniu na energię.
Gdy niespełna dziesięć lat temu szare płyty styropianowe pojawiły się w ofercie producentów styropianu, po kilku zastosowaniach w środowisku wykonawców utarło się przekonanie, że wymagają one specjalnego podejścia. Jak się szybko okazało, wynikało to z niestosowania się do zaleceń systemodawcy i producenta płyt.
Zalecenia realizacji ETICS, poprzednio nazywanego Bezspoinowym Systemem Ocieplania, czy jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą, dotyczące tzw. reżimu aplikacyjnego, od samego początku były wyraźnie zdefiniowane - w pierwszych instrukcjach ITB w latach 90. (i w późniejszych wydaniach), w zaleceniach i kartach technicznych systemodawców czy w wydawnictwach Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.
Odstępstwa od tych zaleceń są niezgodne z przepisami i trudno je usprawiedliwiać faktem, że przy użyciu białego styropianu nieprawidłowe postępowanie czasem nie rodzi konsekwencji.
Reżim aplikacyjny przy realizacji ETICS z płytami styropianowymi jest w zasadzie taki sam zarówno przy zastosowaniu płyt szarych, jak i standardowych i wynika on z cech samych wyrobów wchodzących w skład systemu oraz z potrzeby zapewnienia odpowiednich warunków dojrzewania i stabilizacji procesów wilgotnościowych zachodzących w kolejnych etapach realizacji ETICS.
Wśród podstawowych zaleceń poprawnego wykonania ETICS do płyt styropianowych odnoszą się następujące:
płyty styropianowe z powodu wrażliwości na działanie czynników zewnętrznych powinny być składowane w sposób zapewniający ich ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych, promieni ultrafioletowych, materiałów zawierających rozpuszczalniki itp., mogących mieć wpływ na pogorszenie parametrów;
osłony ochronne na rusztowaniach pozwalają zapewnić właściwe warunki aplikacji oraz zabezpieczenie dopiero co wykonanych warstw systemu w fazie ich wiązania, a także samych materiałów będących jego elementami.
Płyty styropianowe również na etapie zabudowy potrzebują tego typu ochrony - szczególnie płyty szare, które ze względu na ciemny kolor absorbują więcej promieni słonecznych (powierzchnie bardziej się nagrzewają).
Związane jest to z powszechnym zjawiskiem fizycznym dotyczącym tzw. współczynnika odbicia światła HBW. W przypadku szarych płyt wartość HBW jest na stosunkowo niskim poziomie, co może powodować powstawanie okresowych naprężeń termicznych na powierzchni tych płyt, do czasu zakrycia ich kolejną warstwą systemu;
do przyklejenia płyt styropianowych w przypadku typowych podłoży budowlanych używa się fabrycznie przygotowanych zapraw klejących.
Zaprawę klejącą należy przygotować według zaleceń producenta zapisanych w instrukcjach i kartach technicznych. Nakładanie kleju na płytę styropianową powinno być wykonane metodą obwodowo-punktową. Naniesiona zaprawa powinna stanowić ok. 40% efektywnej powierzchni płyty mocowanej do podłoża.
Można również pokryć klejem całą powierzchnię płyty za pomocą pac grzebieniowych. Do przyklejenia płyt styropianowych odpowiednie są także nisko rozprężne kleje poliuretanowe, o ile są one uwzględnione w specyfikacji technicznej danego systemu. Stosowanie tego typu klejów poliuretanowych do styropianu powinno być zgodne z zaleceniami producenta zapisanymi w instrukcjach i kartach technicznych;
wykonanie warstwy zbrojonej powinno nastąpić w najkrótszym możliwym czasie po przyklejeniu płyt styropianowych (z zachowaniem tzw. okresu karencji), po odpowiednim przygotowaniu powierzchni (przeszlifowaniu tarką do styropianu lub grubym papierem ściernym wszelkich uskoków i nierówności). Jeśli w izolacji są widoczne szczeliny, należy je najpierw wypełnić (np. odpowiednią pianą poliuretanową).
Z analizy najczęściej zgłaszanych problemów dotyczących trudności aplikacyjnych szarych płyt styropianowych czy ich zachowania po przyklejeniu do ściany można stwierdzić, że trudności dotyczyły sytuacji, w których zbagatelizowano zalecenia systemodawcy i producenta płyt styropianowych w zakresie warunków przechowywania i aplikacji.
Od kilku lat zauważalny jest jednak wzrost świadomości środowiska wykonawców dotyczącej aplikacji szarych płyt styropianowych, stąd zgłaszane problemy odnoszą się częściej do sytuacji, w których ocieplenie ścian zewnętrznych realizowane jest w systemie gospodarczym.
Rozwiązania ETICS z szarym styropianem w Polsce i na rynku europejskim
Głosy środowiska wykonawców na temat rygorów aplikacyjnych wynikających z kolorystyki tego rodzaju płyt przyczyniają się do dalszego rozwoju technologicznego płyt styropianowych z dodatkami uszlachetniającymi.
W ofercie można znaleźć (określane jako przeznaczone do zastosowania w ETICS) szare płyty styropianowe, których powierzchnia zewnętrzna jest dodatkowo zabezpieczona przed bezpośrednim oddziaływaniem czynników zewnętrznych specjalną cienką powłoką ochronną w jasnym kolorze lub której zewnętrzną część stanowi kilkumilimetrowa warstwa białego styropianu.
Warto jednak zaznaczyć, że chociaż rozwiązania takie ułatwiają stosowanie tego rodzaju płyt styropianowych, nie zwalniają one wykonawcy z zachowania wymaganego reżimu aplikacyjnego.
Ze względu na rosnące wymagania dotyczące budownictwa - w szczególności w zakresie oszczędności energii, można się spodziewać, że udział szarego styropianu w rynku ociepleń (a co za tym idzie w systemach ETICS) oraz zapotrzebowanie na ten materiał będą rosły. Trend ten widoczny jest na polskim rynku szczególnie wyraźnie w ostatnich latach.
Szacuje się, że udział szarych płyt styropianowych przeznaczonych do ETICS to nawet 20% z całości, jaka w 2014 r. została zabudowana na ścianach budynków w Polsce. Warto zwrócić uwagę, że tendencja ta jest obecna również na innych rynkach europejskich: w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech, gdzie ETICS na styropianie został wręcz zdominowany przez szare płyty.
Literatura
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (DzU 1994 nr 89 poz. 414).
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013 poz. 926).
prac124
prac124, 18.01.2018r., 00:01:28
Wiadomo,że najsłabszym ogniwem dociepleń styropianem w płytach jest ich współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej (nie dotyczy styroporu "przez który można oddychać"). Czy szary styropian charakteryzuje się zmniejszonym współczynnikem oporu dyfuzyjnego przy takiej samej grubości płyt?
Andrzej Goerst - goerst@poczta.fm
Marcin Feliks
Marcin Feliks, 19.01.2018r., 15:50:24
Współczynnik oporu dyfuzyjnego białych płyt EPS tak jak i szarych jest zbliżony. Jego wartość jest uzależniona od gęstości wyrobu. Im ta gęstość jest większa, tym wartość „mi” również rośnie i kształtuje się w przedziale od 40 do 80, chyba że zastosowano specjalne rozwiązania, których celem było obniżenie tej wartości, to wtedy na rynku można znaleźć płyty EPS o wartości nawet poniżej 10.
W sytuacji, gdy producent deklaruje ten parametr dla swojego wyrobu, jest on wyrażony w kodzie produktu poprzez symbol MU.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.