Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Specyfika tynków ciepłochronnych

Unique qualities of thermally insulating plasters

Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu
Archwum autora

Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu


Archwum autora

Termomodernizacja obiektów zabytkowych stanowi wyzwanie, zarówno dla projektanta, jak i wykonawcy. Wymaga bowiem spełnienia kilku bardzo istotnych warunków, a te czasem bywają ze sobą sprzeczne.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

ABSTRAKT

W artykule omówiono właściwości i przeznaczenie tynków ciepłochronnych. Przedstawiono parametry przykładowej ściany otynkowanej tynkiem ciepłochronnym. Wytłumaczono mechanizmy zjawisk wilgotnościowych zachodzących w przegrodach. Zwrócono również uwagę na problemy i nieścisłości związane z nazewnictwem tynków stosowanym przez producentów

Unique qualities of thermally insulating plasters

The article discusses the properties and use of thermally insulating plasters. There is a presentation of data for an example wall finished with thermally insulating plaster. Further, the mechanisms of moisture-related phenomena occurring in the building envelope are explained. In addition, certain problems and inconsistencies related to naming (identification) of plasters by manufacturers are pointed out.

Zdecydowanie najlepszą metodą jest wykonanie ocieplenia budynku od strony zewnętrznej. Jednak w wielu sytuacjach takie umiejscowienie termoizolacji może być niemożliwe, m.in. ze względu na bogato zdobione elewacje, mające wartość historyczną czy zewnętrzne warstwy wykończeniowe, np. płyty kamienne.

Niska ciepłochronność dotyczy także budynków poddanych renowacji. Tu problem jest również złożony. Wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ tradycyjnego tynku wapiennego w zależności od warunków wynoszą od 0,7 W/(m·K) do 0,8 W/(m·K), tynku cementowego - od 1 W/(m·K) do 1,1 W/(m·K). Nie mają więc wpływu na termoizolacyjność ścian, zwłaszcza wilgotnych.

Właściwości tynków ciepłochronnych

W skład tynków ciepłochronnych wchodzą: spoiwo mineralne (cement i wapno), kruszywo oraz lekkie wypełniacze nadające właściwości ciepłochronne (np. polistyren ekspandowany lub perlit).

Tynk ciepłochronny, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 998­‑1:2012 [1], musi się cechować następującymi właściwościami:

  • wytrzymałość na ściskanie - od 0,4 MPa do 5 MPa (CS I do CS II),
  • przyczepność (N/mm2 i symbol modelu pęknięcia (FP) A, B lub C) - ≥ wartości deklarowanej + symbol modelu pęknięcia,
  • absorpcja wody spowodowana podciąganiem kapilarnym (w odniesieniu do zapraw przeznaczonych do stosowania w zewnętrznych elementach budynku) - ≤ 0,4 kg/m2·min1/2 (W1)1),
  • współczynnik przepuszczalności pary wodnej m (w odniesieniu do zapraw przeznaczonych do stosowania w zewnętrznych elementach budynku -≤ 151),
  • współczynnik przewodzenia ciepła [W/(m·K)] - ≤ 0,1 (T1), ≤ 0,2 (T2).

1) Dla zapraw przeznaczonych do stosowania w zewnętrznych elementach budynku

W porównaniu z wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ typowych materiałów termoizolacyjnych (jak styropian, polistyren ekstrudowany, wełna mineralna, pianka fenolowa), wynoszącym 0,03-0,04 W/(m·K), λ tynku ciepłochronnego jest znacznie większa (0,07-0,16 W/(m·K)). Należy zatem postawić pytanie, po co w ogóle stosuje się tynki ciepłochronne.

Zjawiska wilgotnościowe

Ochrona cieplna zawsze powiązana jest ze zjawiskami wilgotnościowymi (ochroną przed kondensacją powierzchniową i międzywarstwową oraz związanym z tym rozwojem grzybów pleśniowych).

W powietrzu zawsze znajduje się para wodna. Jednakże jej ilość nie jest ograniczona, powietrze może przyjąć tylko określoną ilość pary wodnej. Ilość ta jest zależna od temperatury powietrza i spada wraz ze spadkiem temperatury. Jej ilość określa względna wilgotność powietrza, czyli wyrażony w % iloraz znajdującej się w danej chwili ilości pary wodnej do jej maksymalnej wartości.

Jeżeli dla tej samej zawartości pary wodnej w powietrzu jego temperatura będzie się obniżać, to względna wilgotność będzie wzrastać. Wzrost względnej wilgotności nie będzie trwać w nieskończoność - w pewnym momencie względna wilgotność wyniesie 100%. Jest to tzw. punkt rosy, tzn. temperatura, w której wilgotność względna osiąga 100%. Więcej wody w powietrzu "nie zmieści się". Przy dalszym spadku temperatury pojawi się kondensacja nadmiaru pary wodnej.

Jeżeli temperatura wewnętrznej powierzchni ściany leży powyżej punktu rosy powietrza znajdującego się w pomieszczeniu (dla konkretnych warunków cieplno-wilgotnościowych – temperatury i wilgotności względnej powietrza), do kondensacji nie dojdzie. W przeciwnym razie dojdzie do wykroplenia się wody na wewnętrznej powierzchni przegrody (FOT. 1-3).

FOT. 1. Kondensacja na powierzchni sklepienia, FOT. 2–3. Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu. Fot. archiwum autora.

FOT. 1. Kondensacja na powierzchni sklepienia, FOT. 2–3. Kondensacja na hydroizolacji typu wannowego ze szlamu. Fot. archiwum autora.

Ponieważ temperatura wewnętrznej powierzchni ściany jest bezpośrednio zależna od współczynnika przewodzenia ciepła l materiałów ściany, zastosowanie tynku ciepłochronnego zmniejsza współczynnik przenikania ciepła, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszane różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w pomieszczeniu a temperaturą wewnętrznej powierzchni ściany, a to z kolei zwiększa ochronę przed powierzchniową kondensacją wilgoci.

Im wyższa wilgotność względna powietrza, tym łatwiej dochodzi do kondensacji - zarówno powierzchniowej, jak i międzywarstwowej. Na ten drugi rodzaj kondensacji wpływ ma także dyfuzyjność poszczególnych warstw ściany. Z jednej strony mamy rozkład (wykres) temperatury, z drugiej ruch (dyfuzję) pary wodnej. Te zjawiska, jakkolwiek od siebie niezależne, trzeba rozpatrywać łącznie.

Rozkład temperatury w przekroju ściany wynika z różnych wartości temperatury po obu stronach ściany, a przepływ pary wodnej - z różnicy ciśnienia tejże pary po obu stronach przegrody (dążą one do wyrównania się).

Jednak para wodna podczas wnikania w przegrodę nie przechodzi przez nią całkowicie, napotyka na opór ze strony poszczególnych warstw. Zależy on od rodzaju materiału ściany (inny dla cegły, inny dla betonu, tynku, farby itp.) oraz jej grubości - jest to właśnie tzw. równoważny opór dyfuzyjny Sd). Powoduje on spadek cząstkowych ciśnień pary wodnej.

Obrazowo ujmując zagadnienie, każda warstwa zatrzymuje pewną ilość pary wodnej, jednak pozostała część przenika dalej, w zimniejszą strefę muru. Jeżeli ilość tej pary wodnej jest duża, to w pewnym momencie zaczyna ona się wykraplać, gdyż został osiągnięty wspomniany wcześniej punkt rosy i dochodzi do kondensacji. Można mówić o tzw. płaszczyźnie kondensacji, gdy do skraplania dochodzi np. na styku warstw, lub o strefie kondensacji, gdy mamy do czynienia z fragmentem przekroju, gdzie zjawisko to występuje.

Przykładowe rozwiązania

Na RYS. 1 i w TAB. 1 widać typową sytuację - ściana z cegły pełnej o gr. 51 cm otynkowana obustronnie tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym, temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%.

Na RYS. 2 pokazano rozkład temperatury w przegrodzie, a na RYS. 3 - wykres ciśnień pary wodnej. Temperatura na powierzchni tynku wewnętrznego wynosi 14,9°C, dla podanych warunków cieplno-wilgotnościowych punkt rosy wynosi 13,2°C. Różnica temperatury jest więc bardzo niewielka, przy wzroście wilgotności powietrza wewnątrz do 74% punkt rosy wynosi 15,1°C. Na podłożu dojdzie zatem do kondensacji. Dodatkowo w przegrodzie dochodzi do kondensacji międzywarstwowej.

Otynkowanie ściany tynkiem ciepłochronnym znacznie zmienia sytuację. Wprawdzie wartość współczynnika przenikania ciepła U = 0,768 W/(m2·K) jest daleka od wymaganej, jednak rozkład temperatury w przegrodzie jest zupełnie inny (RYS. 4-6, TAB. 2). Temperatura na powierzchni tynku wewnętrznego wzrosła do 17°C, kondensacja powierzchniowa pojawi się przy wilgotności względnej powietrza 83%. Dodatkowo eliminuje się kondensację międzywarstwową.

Na intensyfikację zjawiska kondensacji międzywarstwowej ma wpływ niewłaściwy układ warstw przegrody. Opór dyfuzyjny warstwy konstrukcji lub tynku/wymalowania wewnętrznego powinien być większy niż tynku/wymalowania zewnętrznego.

specyfika tynkow rys1 3

RYS. 1. (po lewej) Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm, otynkowana obustronnie tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym.


RYS. 2. (w środku) Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana obustronnie tradycyjnym tynkiem cementowo‑wapiennym – rozkład temperatury w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%.


RYS. 3. (po prawej) Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana obustronnie tradycyjnym tynkiem cementowo‑wapiennym – rozkład ciśnień pary wodnej w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%.


rys. archiwum autora

TABELA 1. Typowa nieocieplona ściana – układ warstw i ich parametry

TABELA 1. Typowa nieocieplona ściana – układ warstw i ich parametry

specyfika tynkow rys4 6

RYS. 4. (po lewej) Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym.


RYS. 5. (w środku) Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym – rozkład temperatury w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%;


RYS. 6. (po prawej) Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym – rozkład ciśnień pary wodnej w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%.


Rys. archiwum autora

TABELA 2. Ściana otynkowana tynkiem ciepłochronnym – układ warstw i ich parametry

TABELA 2. Ściana otynkowana tynkiem ciepłochronnym – układ warstw i ich parametry

Innymi słowy: zewnętrzna warstwa muru powinna być najbardziej dyfuzyjna (najmniejsze Sd).

Osobnym zagadnieniem są parametry wytrzymałościowe tynków ciepłochronnych. Właściwy tynk ciepłochronny nie jest nigdy warstwą wierzchnią - musi być wykończony warstwą wierzchnią (gładzią, szpachlą), chroniącą go przed wpływami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Norma DIN V 18550 [2] jednoznacznie definiuje grubość i układ warstw tynku ciepłochronnego: podstawowym składnikiem jest właściwy tynk ciepłochronny, którego grubość warstwy nie może być mniejsza niż 2 cm i nie może przekraczać 10 cm. Tynk ten musi być pokryty warstwą tynku ochronnego, chroniącego przed opadami atmosferycznymi.

Zawilgocenie od opadów atmosferycznych (na skutek chłonności kapilarnej) może być równie niebezpieczne (tak samo obniża ciepłochronność), jak kondensacja międzywarstwowa. Dlatego według normy DIN V 18550 [2] zewnętrzna warstwa tynku powinna być klasyfikowana jako nienawilżana wodą (w ≤ 0,5 kg/m2 h1/2, Sd ≤ 2,0 m, Sd×w ≤ 0,2 kg/m h1/2), wewnętrzna (tynk podkładowy) jako tynk hamujący wsiąkanie wody (0,5 < w ≤ 2,0 kg/m2 h1/2), przy czym dodatkowo Sd dla całego układu tynku (1. i 2. warstwa) nie może być większe niż 2 m [3].

Grubość warstwy szpachli ochronnej na tynku z dodatkiem polistyrenu powinna wynosić 8 mm (graniczne grubości to 6 mm i 12 mm). W przypadku stosowania innych wypełniaczy należy przestrzegać zaleceń producenta.

Warstwą ochronno-wykończeniową może być także tynk strukturalny, np. drapany. Może to być także tynk silikonowy lub silikatowy [4]. Przy stosowaniu tynków strukturalnych należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo wnikania wody w miejscach, gdzie grubość warstwy tynku jest niewielka (zagłębienia/rowki w strukturze), dlatego w takich sytuacjach należy wykonać dodatkową warstwę pośrednią.

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Tynki ciepłochronne są generalnie tynkami słabymi (CS I do CS II według normy PN-EN 998-1:2012 [1]) i miękkimi.

Zgodnie z normą DIN V 18550 [2] może to być jedynie tynk klasy CS I, dlatego norma ta wymaga zastosowania mocniejszej warstwy tynku ochronnego, co stoi w sprzeczności z zasadą stosowania w kierunku zewnętrznym przegrody coraz słabszych warstw wykończeniowych. Jest to jednak konieczne ze względu na łatwość uszkodzenia tak słabego tynku.

Z drugiej strony, aby uniknąć problemów związanych w różnicą w parametrach wytrzymałościowych, wytrzymałość na ściskanie tynku ochronnego musi się zawierać w przedziale od 0,8 MPa do 3 MPa i nie może być większa niż ośmiokrotna wytrzymałość tynku ciepłochronnego na ściskanie.

Korzystne może być także zastosowanie systemowej siatki zbrojącej zatapianej albo w warstwie pośredniej, albo w tynku wierzchnim (ochronnym). Najlepiej, gdy tynk ciepłochronny i tynk ochronny stanowią system (pochodzą od jednego producenta).

Najnowszym rodzajem tynków ciepłochronnych są tynki na bazie aerożeli. Pozwala to na uzyskanie zupełnie innych wartości współczynnika przewodzenia ciepła (λ rzędu 0,03 W/(m·K)), porównywalnego z tradycyjnymi płytami EPS/XPS.

Tynki zapobiegające kondensacji

Tynki te nazywane są także tynkami klimatycznymi lub wręcz antypleśniowymi (choć nie zawsze ta nazwa jest adekwatna do właściwości i oczekiwanego rezultatu). Ich funkcją jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia kondensacji wilgoci na powierzchni przegrody i związanego z tym niebezpieczeństwa rozwoju grzybów pleśniowych. Zjawisko to występuje w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza i ścianach o niewystarczającej ciepłochronności.

Klasycznym przykładem takiej sytuacji są stare, zabytkowe budynki. W zasadzie w takiej sytuacji należałoby albo obniżyć wilgotność powietrza, albo docieplić przegrodę.

Tynki te mogą być także stosowane w budynkach nowych, zwłaszcza w nieogrzewanych pomieszczeniach, gdzie należy wyeliminować spadające krople kondensatu.

Schemat działania polega na wchłanianiu powstałego kondensatu przez warstwę takiego tynku i oddanie go do otoczenia pod postacią pary wodnej.

Muszą być porowate, dlatego często w takiej sytuacji próbuje się zastosować tynki renowacyjne. Jednak tego typu tynk musi być w stanie wchłonąć pewną część wilgoci, tynk renowacyjny jest hydrofobowy, dlatego jego zastosowanie w takim celu jest nie do końca poprawne, mimo że wielokrotnie udaje się uzyskać pozytywny efekt.

Jest to związane z faktem, że każdy tynk porowaty cechuje się dużo lepszym współczynnikiem U niż tradycyjny tynk cementowy czy wapienny. Może się okazać, że zastosowanie tynku renowacyjnego, zwłaszcza przy minimalnych różnicach temperatury podłoża i punktu rosy/punktu pleśniowego, spowoduje widoczną poprawę sytuacji.

Tynki regulujące wilgotność

Naprawa i ochrona zabytkowej substancji budowlanej zawsze związana jest z uprzednim określeniem przyczyn destrukcji i musi być przeprowadzona z uwzględnieniem zjawisk zachodzących w naprawianych elementach oraz właściwości i parametrów zarówno starej substancji, jak i materiału naprawczego/ochronnego.

Od pewnego czasu spotyka się tynki nazywane tynkami regulującymi wilgotność, których celem jest zredukowanie zawilgocenia (i jak się niekiedy podaje - zasolenia) muru. Ich sposób działania jest definiowany następująco [5]:

  • osuszanie za pomocą dyfuzji, ewentualne sole zostają w murze;
  • osuszanie za pomocą dyfuzji, ewentualne sole krystalizują na powierzchni;
  • osuszanie za pomocą kapilarnego transportu wilgoci; ewentualne sole krystalizują na powierzchni.

Tynki regulujące wilgotność mają inny rozkład i wielkość porów niż tynki renowacyjne (do których są najczęściej porównywane [5]). Nie są jednak hydrofobowe, co wymaga ich hydrofobizacji przy stosowaniu zewnętrznym.

Problemy z nazewnictwem i zastosowaniem

Należy podkreślić, że istnieje spory problem z nazewnictwem, właściwościami i wymaganiami tynków związanych z ochroną przed wilgocią.

O ile jednoznacznie zdefiniowane są wymagania dla tynków renowacyjnych i traconych, to funkcjonują jeszcze określenia typu: tynki regulujące wilgotność (zwane z jęz. niemieckiego tynkami FRP), tynki osuszające czy tynki regulujące temperaturę powietrza (tynki na bazie materiałów zmiennofazowych).

Nie zawsze są one jednoznacznie zdefiniowane, nie ma także określonych minimalnych wymagań dla tego rodzaju tynków, co powoduje, że tynk o podobnych właściwościach i zastosowaniach przez niektórych producentów będzie nazwany tynkiem regulującym wilgotność (FRP), przez niektórych tynkiem antypleśniowym, a jeszcze przez innych - osuszającym. Może się zdarzyć, że jedne tynki opisywane jako FRP będą hydrofobowe, inne nie.

Zagadnienia związane z ochroną cieplną zawsze należy rozpatrywać łącznie z ochroną przed wilgocią. Wykonanie obliczeń tylko w celu wyznaczenia wartości współczynnika U jest błędem.

W obliczeniach cieplno-wilgotnościowych należy uwzględnić wszystkie warstwy. Może się okazać, że na wartość współczynnika U nie mają one wpływu (przynajmniej pozornie), jednak diametralnie wpływają na rozkład ciśnień pary wodnej w przegrodzie i prowadzą do kondensacji międzywarstwowej, co ma już zasadniczy wpływ na rzeczywistą wartość współczynnika U.

Przykładowo, dla sytuacji pokazanej na RYS. 4-6, wykonanie tynku wygładzającego gr. 6 mm i pomalowanie farbą akrylową (zastosowanie tego typu farby jest tu ewidentnym błędem) na rozkład temperatury w przegrodzie i wartość współczynnika U wyznaczonego metodą Glasera nie ma większego wpływu (zmniejsza go o 0,006 W/(m2·K), co jest wartością pomijalną), jednak powoduje powstawanie strefy kondensacji (TAB. 3, RYS. 7-9).

TABELA 3. Ściana otynkowana tynkiem ciepłochronnym z wymalowaniem akrylową farbą ochronną – układ warstw i ich parametry

TABELA 3. Ściana otynkowana tynkiem ciepłochronnym z wymalowaniem akrylową farbą ochronną – układ warstw i ich parametry

specyfika tynkow rys7 9

RYS. 7. Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym i wymalowana farbą akrylową


RYS. 8. Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym i wymalowana farbą akrylową – rozkład temperatury w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%;


RYS. 9. Ściana z cegły pełnej gr. 51 cm otynkowana od zewnątrz tynkiem ciepłochronnym i wymalowana farbą akrylową – rozkład ciśnień pary wodnej w przegrodzie. Temperatura zewnętrzna –10°C, wewnętrzna +20°C, wilgotność powietrza zewnętrznego 87% i wewnętrznego 65%;


rys. archiwum autora

Obliczenia współczynnika przenikania ciepła U zgodnie z normą PN-EN ISO 6946:2008 [6] wykonuje się dla warunków ustalonych, parametry cieplne zależą od wilgotności materiału. Dlatego przegrody zewnętrzne należy projektować tak, aby ich zawilgocenie nie spowodowało takiego obniżenia izolacyjności cieplnej, że przestaną one wypełniać stawiane im wymagania techniczne.

Często nazwa może sugerować, że dany tynk może być zastosowany zawsze i wszędzie, niezależnie od stopnia zawilgocenia i zasolenia muru, bez badań i diagnostyki obiektu, jest wodoodporny i odporny na sole (bez żadnych warunków brzegowych) itp. Traktowanie marketingowych określeń i wyróżników jako pewnika jest niestety częstym błędem popełnianym podczas doboru tynków specjalistycznych.

Literatura

  1. PN-EN 998-1:2012, "Wymagania dotyczące zapraw do murów. Część 1: Zaprawa tynkarska".
  2. DIN V 18550, "Putz und Putzsysteme. Ausführung".
  3. Merkblatt H4 Warmedämmputz, BDZ e.V.
  4. T. Dettmering, H. Kollmann, "Putze in Bausanierung und Denkmalpflege", DIN Deutsches Institut für Normung, 2012.
  5. S. Reeb, T. Garrecht, K. Berg, "Feuchtregulierungsputze - Anspruch und Grenzen", IFS-Bericht nr 36/2010, s. 147–155.
  6. PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania".
  7. PN-EN ISO 13788:2003, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej dla uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej. Metody obliczania".
  8. F. Frössel, "Osuszanie murów i renowacja piwnic", Polcen 2007.
  9. R. Graefe, "Kellersanierung. Ratgeber fuer die Praxis. Schaden erkennen, bewerten, sanieren", Rudolf Mueller Verlag 2014.
  10. C. Magott, M. Rokiel, "Ochrona budynków przed wilgocią, korozją biologiczną i ogniem", XIII Sympozjum PSMB Ochrona obiektów budowlanych przed wilgocią, korozją biologiczną i ogniem. Darłowo 2015, Monografia nr 11, Tom XIII, PSMB, Wrocław 2015.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Tomasz Tomasz, 27.11.2020r., 10:47:22 Nowoczesne tynki nano mają Wartości współczynnika przewodzenia λ =0,0009 i niżej , oprócz tego chronią przed wilgocią i grzybem, dla tego można bez obaw ocieplać pomieszczenia od wewnątrz, szczególnie w kamienicach i mieszkaniach z wielkiej płyty. Tynki i farby termorefleksyjne i fotokatalityczne obnizają koszty ogrzewania nawet o 80 % bez kosztownej przebudowy w ciągu 2-3 dni.

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.