Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybrane koncepcje technologiczne stosowane w budownictwie pasywnym

Selected technological concepts used in passive house building

Jakie koncepcje technologiczne można stosować w budownictwie pasywnym?
passdoradztwo.pl

Jakie koncepcje technologiczne można stosować w budownictwie pasywnym?


passdoradztwo.pl

Wykorzystywanie pasywnych systemów słonecznych do zapewnienia komfortu cieplnego pozwala zaoszczędzić do 40% ciepła. Koszty zwracają się w przeciągu 5 lat lub szybciej.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Podstawowa klasyfikacja wykorzystania energii słonecznej zakłada podział na sposoby aktywne i pasywne. Metody aktywne polegają na pozyskaniu energii słonecznej i przetworzeniu jej w specjalnie do tego przygotowanych urządzeniach, które stanowią element instalacji grzewczych, chłodzenia i elektrycznych.

W systemach pasywnych wykorzystuje się bezpośrednio energię słoneczną do ogrzewania budynków i zapewnienia obiegu ciepła w ich wnętrzu.

Przyjęte kryteria budownictwa pasywnego określają budynki pasywne jako takie, których roczne zapotrzebowanie energii pierwotnej nieodnawialnej na ogrzewanie nie przekracza 15 kWh/m2, natomiast całkowite zapotrzebowanie na energię pierwotną nieodnawialną na potrzeby związane z utrzymaniem budynku (ogrzewanie, wentylację, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej i oświetlenie) powinno wynosić poniżej 50 kWh/m2.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 2021 r. w przypadku budynków jednorodzinnych maksymalna wartość EP na te wszystkie potrzeby wynosić będzie 75 kWh/m2 (obecna wartość maksymalna to 105 kWh/m2).

W założeniu komfort termiczny zapewniany jest przez źródła pasywne (uzysk energii ze słońca, ciepło jawne i utajone od użytkowników, ciepło odpadowe), a także minimalizacje strat ciepła przez przenikanie przez przegrody pełne i przezroczyste. Ponadto dzięki zastosowanym technologiom budynek taki utrzymuje odpowiedni komfort cieplny również w lecie, bez stosowania tradycyjnych urządzeń klimatyzacyjnych.

Ze względu na to, że straty ciepła budynku są wprost proporcjonalne do powierzchni jego przegród zewnętrznych, dąży się do tego, by iloraz powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku był jak najmniejszy, co oznacza, że bryła budynku powinna być możliwie jak najbardziej zwarta [1-4].

Komfort cieplny pomieszczeń uzależniony jest od klimatu, architektury, konstrukcji budynku, zastosowanych materiałów. Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie elementów konstrukcyjnych względem stron świata, kształtu bryły budynku, umiejscowienie w strukturze budynku i otoczeniu zewnętrznym.

Podstawowa klasyfikacja pasywnych systemów słonecznych dzieli je na [5]:

  • systemy zysków bezpośrednich,
  • systemy zysków pośrednich, w których wyróżnia się kilka technologii.

System zysków bezpośrednich umożliwia bezpośrednie wykorzystanie energii promieniowania słońca docierającej do pomieszczenia.

Przezroczyste powierzchnie okien umożliwiają promieniowaniu dotarcie do wnętrza budynku i przegród wewnętrznych (ścian, podłogi), przez które jest pochłaniana i magazynowana. Zmagazynowana w ten sposób energia ma wpływ na komfort cieplny.

Ściany i podłoga będące magazynami energii kontaktują się bezpośrednio z powietrzem w pomieszczeniu. Pod nimi znajduje się warstwa materiału izolacyjnego odpowiadająca za ograniczenie strat ciepła na zewnątrz. Uzyskane w ten sposób ciepło jest tym elementem bilansu cieplnego budynku, który obniża moc cieplną źródeł ciepła.

Latem istnieje niejednokrotnie potrzeba obniżania temperatury wewnętrznej. Tu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju żaluzje czy rolety ograniczające dopływ promieniowania słonecznego do wnętrza pomieszczenia. Ograniczają one jednak widok z okna.

Innym sposobem na uzysk ciepła zimą przy jednoczesnym ograniczaniu promieniowania latem jest stosowanie różnego rodzaju okapów, daszków czy wykuszy. Ich szerokość uzależniona jest od kąta padania promieni słonecznych w danej strefie klimatycznej.

Zimą, gdy słońce swoją pozorną wędrówkę po nieboskłonie zatacza nisko ponad horyzontem, taki daszek nie stanowi ograniczenia dla promieni słonecznych, które mogą swobodnie przenikać do pomieszczenia. Natomiast latem, gdy słońce góruje wysoko nad horyzontem, daszek czy okap blokuje dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia, dodatkowo je zacieniając [5].

Zasada działania daszków i okapów została przedstawiona na RYS. 1-2.

RYS. 1-2. Zasada działania daszków i okapów: okres grzewczy, mniejszy kąt padania promieni słonecznych - zmaksymalizowany uzysk ciepła (1), okres letni, duży kąt padania promieni słonecznych - daszek ogranicza ilość promieniowania słonecznego docierającego do pomieszczenia (2); rys.: archiwa autorów

RYS. 1-2. Zasada działania daszków i okapów: okres grzewczy, mniejszy kąt padania promieni słonecznych - zmaksymalizowany uzysk ciepła (1), okres letni, duży kąt padania promieni słonecznych - daszek ogranicza ilość promieniowania słonecznego docierającego do pomieszczenia (2); rys.: archiwa autorów

Przedstawione rozwiązanie należy do najprostszych i najtańszych, dodatkowo ma największą sprawność chwilową. Jednak zjawiskiem niepożądanym w tym systemie jest wzrost temperatury wewnątrz pomieszczenia idący w parze ze wzrostem temperatury zewnętrznej.

Duże powierzchnie przeszklone zapewniają duży uzysk ciepła z energii promieniowania słonecznego. Jednocześnie nagrzewanie się pomieszczeń latem jest zjawiskiem niepożądanym. Wahania temperatury, często większe niż zazwyczaj tolerowane przez człowieka, to podstawowa wada systemu bezpośrednich zysków energii słonecznej [5]. Przykładowe wykorzystanie okapu w praktyce przedstawia FOT. 1 (patrz: zdjęcie główne).

Systemy zysków pośrednich eliminują zbyt duże wahania temperatury i zapewniają możliwość akumulacji pozyskanego ciepła i wykorzystania go w pożądanym momencie, zgodnie z zapotrzebowaniem. Realizowane jest to poprzez odizolowanie wnętrza budynku od bezpośredniego oddziaływania promieniowania słonecznego – wprowadza się ścianę magazynującą, stanowiącą element pośredni między dwoma ośrodkami, zwaną ścianą Trombe’a (ściana kolektorowo-magazynująca).

RYS. 3. Pełna ściana kolektorowo-akumulacyjna - budowa i zasada działania: 1 - element magazynujący energię, 2 - element izolacyjny, 3 -osłona przezroczysta; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk,

RYS. 3. Pełna ściana kolektorowo-akumulacyjna - budowa i zasada działania: 1 - element magazynujący energię, 2 - element izolacyjny, 3 -osłona przezroczysta; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk, "Energetyka słoneczna budynku", Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2011]

Sama ściana magazynująca jest najczęściej koloru czarnego, by zwiększać jej zdolność do pochłaniania energii promieniowania słonecznego, a od zewnątrz ma szklaną osłonę. Pochłonięta energia jest przekazywana do wewnątrz w wyniku przewodnictwa cieplnego [5].

Budowę i zasadę działania pełnej ściany kolektorowo-akumulacyjnej przedstawiono na RYS. 3.

Ściana kolektorowo-magazynująca występuje nie tylko w wersji pełnej, lecz także wentylowanej, zwaną wówczas ścianą Trombe’a-Mitchela. Ściana ma otwory cyrkulacyjne nad podłogą i pod sufitem lub układ wewnętrznych kanałów powietrznych.

Taka budowa wpływa na intensyfikację procesów przekazywania ciepła do pomieszczenia. Przez dolny otwór powietrze jest zasysane, a w miarę zwiększania swojej temperatury przepływa do góry, by następnie trafić do pomieszczenia, ogrzewając je [5, 6].

Schemat takiego rozwiązania przedstawiono na RYS. 4.

RYS. 4. Wentylowana ściana kolektorowo-akumulacyjna: 1 - element magazynujący energię, 2 - element izolacyjny, 3 - osłona przezroczysta; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk,

RYS. 4. Wentylowana ściana kolektorowo-akumulacyjna: 1 - element magazynujący energię, 2 - element izolacyjny, 3 - osłona przezroczysta; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk, "Energetyka słoneczna budynku", Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2011]

Przedstawione systemy zysków pośrednich są efektywnym rozwiązaniem w ciepłym klimacie z łagodnymi zimami i o dobrych warunkach nasłonecznienia.

Podstawowymi wadami takich rozwiązań są:

  • długi czas nagrzewania się,
  • słaba cyrkulacja nagrzewanego powietrza
  • i duże straty ciepła przy niskich temperaturach,

stąd efektywność takiego systemu jest niska w warunkach słabego nasłonecznienia, dużym zachmurzeniu i długich, mroźnych zimach.

Dodatkowe istnieje ryzyko wykraplania się pary wodnej w samej strukturze ściany, gdy natężenie promieniowania słonecznego jest niewielkie przy jednoczesnym braku wentylacji między przezroczystą osłoną a ścianą magazynującą [5]. Na FOT. 2 przedstawiono ścianę Trombe’a.

W systemie zysków pośrednich z przestrzenią buforową, jak sama nazwa wskazuje, wydzielona przestrzeń pełni rolę bufora, czyli przestrzeni pośredniczącej, w tym wypadku pośredniczącej w przepływie ciepła. Stanowi ona ośrodek pośredni pomiędzy otoczeniem a ogrzewaną przestrzenią. Takie rozwiązanie umożliwia zwiększenie uzysku ciepła z energii promieniowania słonecznego, a jednocześnie poprawia ochronę cieplną budynku.

W praktyce zastosowanie systemu pośredniego z przestrzenią buforową sprowadza się do wbudowania w obiekt lub dołączenia dodatkowej oszklonej przestrzeni, pomieszczenia, najczęściej od strony południowej.

Przestrzeń buforowa to głównie pomieszczenia takie jak:

  • oszklone werandy,
  • oszklone loggie i balkony,
  • szklarnie dobudowane do głównego budynku,
  • ogrody zimowe.
FOT. 2. Ściana Trombe’a w praktyce; fot.: tardus.net

FOT. 2. Ściana Trombe’a w praktyce; fot.: tardus.net

Oprócz funkcji praktycznej związanej z zapewnieniem komfortu cieplnego w budynku, tego typu pomieszczenia mogą spełniać również funkcje użytkowe, np. jako dodatkowy pokój wypoczynkowy w odpowiednich porach roku lub miejsce hodowli roślin. Ponadto podnoszą walory estetyczne budynku. Rozwiązania te mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym.

Przestrzeń buforowa może być zlokalizowana tylko na wybranym poziomie budynku bądź na całej jego wysokości [5].

System Balcomba - od nazwiska pomysłodawcy - jest systemem z całkowicie oszkloną werandą umieszczoną od strony południowej. Werandę i ogrzewane pomieszczenie oddziela masywna ściana magazynująca. Weranda jest bezpośrednio ogrzewana energią promieniowania słonecznego i jak w każdym systemie bezpośrednim istnieje ryzyko dużych i gwałtownych wahań temperatury w tej przestrzeni. Natomiast pomieszczenie wewnątrz budynku jest ogrzewane w sposób pośredni - ciepło przenika przez ścianę magazynującą [5].

Przepływ ciepła można również regulować za pomocą kanałów cyrkulacyjnych, jak pokazano na RYS. 5.

RYS. 5. System z przestrzenią buforową - oszklona weranda skojarzona ze ścianą magazynującą – budowa i zasada działania: 1 - ściana magazynująca, 2 - przegrody izolowane, 3 - oszklona osłona; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk,

RYS. 5. System z przestrzenią buforową - oszklona weranda skojarzona ze ścianą magazynującą – budowa i zasada działania: 1 - ściana magazynująca, 2 - przegrody izolowane, 3 - oszklona osłona; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk, "Energetyka słoneczna budynku", Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2011]

System Balcomba został zmodyfikowany na kilka sposobów celem maksymalizowania zysków ciepła z energii promieniowania słonecznego, np. ścianę magazynującą zastępuje się osłoną szklaną lub stosuje się podwójną przestrzeń buforową, gdzie w konstrukcji uwzględniona jest zarówno ściana magazynująca energię, jak i przezroczysta szklana osłona.

Istotną zaletą rozwiązań pośrednich z przestrzenią buforową jest to, że można łatwo wkomponować je w już istniejące budynki, np. w ramach termomodernizacji [5].

Na FOT. 3 przedstawiono oszkloną werandę - przykład zastosowania systemu pośredniego z przestrzenią buforową.

FOT. 3. System z przestrzenią buforową w praktyce – oszklona weranda. Roleta umożliwia ograniczenie zysków z energii promieniowania słonecznego w okresie letnim; fot.: almontsystem.com.pl

FOT. 3. System z przestrzenią buforową w praktyce – oszklona weranda. Roleta umożliwia ograniczenie zysków z energii promieniowania słonecznego w okresie letnim; fot.: almontsystem.com.pl

Materiały w systemach pasywnych

Amplituda wahań temperatury powietrza w pomieszczeniach zależny od poziomu akumulacyjności cieplnej przegrody.

Na większe wahania temperatury narażone są budynki o lekkiej konstrukcji, gdyż wewnętrzna pojemność cieplna budynku jest ściśle związana z masą budynku. Poza tym istotna jest umiarkowana przewodność cieplna i niska emisyjność. Ponadto pojemność cieplna budynku związana jest z poczuciem komfortu osób przebywających w pobliżu ścian budynku i ograniczeniem ryzyka skraplania się pary wodnej na powierzchni przegród zewnętrznych [7-8].

Cała idea wykorzystywania pojemności cieplnej budynku polega na tym, że budynek stopniowo pochłania energię promieniowania słonecznego w dni słoneczne, a oddaje ją do otoczenia w postaci ciepła w dni pochmurne.

Zapewnienie wysokiej izolacyjności przegród zewnętrznych w połączeniu z dużą bezwładnością termiczną pozwala na traktowanie takiego budynku jako nie tylko dobowego, ale także sezonowego magazynu energii - nagrzewa się on latem i wychładza zimą bardzo powoli.

Efektywność masy termicznej jest ściśle związana z jej grubością. Zbyt mała grubość będzie skutkowała niewchłonięciem nadmiaru ciepła, co może przyczyniać się do przegrzewania pomieszczeń.

TABELA. Przewodność cieplna i pojemność cieplna wybranych materiałów budowlanych [I. Ickiewicz,

TABELA. Przewodność cieplna i pojemność cieplna wybranych materiałów budowlanych [I. Ickiewicz, "Wpływ pojemności cieplnej na bilans cieplny budynku", "Czasopismo Techniczne. Budownictwo", nr 3/2012, s. 185-192]

W TABELI przedstawiono porównanie wybranych materiałów z ich przewodnością cieplną i pojemością cieplną. Im mniejsza wartość przewodności cieplnej, tym mniejsze są straty ciepła budynku. Natomiast im większa jest wartość pojemności cieplnej materiału, tym większą zdolność akumulacji energii on posiada.

Najczęściej wykorzystywanymi w budownictwie materiałami budowlanymi są beton, cegły, bloczki, różnego rodzaju materiały izolacyjne o możliwie najniższej przewodności cieplnej i najnowsze technologie jeśli chodzi o przeszklenia, jak powłoki niskoemisyjne czy szyby zespolone [5, 8]

Podsumowanie

  • Wykorzystywanie pasywnych systemów słonecznych do zapewnienia komfortu cieplnego pozwala zaoszczędzić do 40% ciepła. Nie są to drogie rozwiązania, gdyż ich koszty wynoszą ok. 8% kosztów budowy budynku (w zależności od zastosowanego rozwiązania) i zwracają się w przeciągu 5 lat lub szybciej, w zależności od zastosowanych materiałów, rodzaju okien lub transparentnych izolacji [4].
  • W strefie umiarkowanej najlepiej sprawdzają się systemy zysków pośrednich ze strefą buforową, natomiast w strefach o większym nasłonecznieniu i ciepłym klimacie z łagodnymi zimami z powodzeniem można stosować w konstrukcji budynku ścianę Trombe’a [9].
  • Proponowane rozwiązania pozwalają na efektywne środowiskowo zwiększenie udziału energii promieniowania słonecznego w pokryciu potrzeb energetycznych budynków. W połączeniu z odpowiednią izolacją cieplną ścian i kształtem bryły budynku przyczyniają się do ograniczenia zapotrzebowania budynku na nośniki energii pierwotnej nieodnawialnej. Zapewniają jedocześnie komfort cieplny na odpowiednim poziomie.
  • Nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest najlepsze. Szereg różnych rozwiązań sprawia, że wymienione koncepcje technologiczne możliwe są do stosowania w różnych warunkach klimatu i lokalnego ukształtowania przestrzeni.

Literatura

  1. W. Feist, "Podstawy budownictwa pasywnego", Polski Instytut Budownictwa Pasywnego, Gdańsk 2006.
  2. S. Firląg, J. Schnieders, "Budynek Pasywny w centralnej Polsce”, Biblioteka Instytutu Budownictwa Pasywnego, strona internetowa: www.ibp.com.pl.
  3. M. Idczak, "Ogólna koncepcja budynku pasywnego", Biblioteka Instytutu Budownictwa Pasywnego.
  4. M. Płaziak, "Domy energooszczędne i pasywne jako nieunikniona przyszłość budownictwa w Polsce", "Funkcje przemysłu i usług w rozwoju gospodarki opartej na wiedzy", Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, nr 21/2013, s.173-188.
  5. E. Chwieduk, "Energetyka słoneczna budynku", Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2011.
  6. K. Różycki, "Możliwości wykorzystania energii promieniowania słonecznego w budynku w polskich warunkach klimatycznych", "Polska energetyka słoneczna", I-IV/2015, s. 27-34.
  7. A. Lis, "Warunki temperaturowe wnętrz w budynkach", "Zagadnienia współczesnego budownictwa energooszczędnego o zoptymalizowanym zużyciu potencjału energetycznego", Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa, 25 kwietnia 2003, s. 156-163.
  8. I. Ickiewicz, "Wpływ pojemności cieplnej na bilans cieplny budynku", "Czasopismo Techniczne. Budownictwo", nr 3/2012, s. 185-192.
  9. W.M. Lewandowski, "Proekologiczne odnawialne źródła energii", Wydawnictwo WNT, Warszawa 2012.
  10. M. Golański, "Materiały budowlane jako masa termiczna w budynkach", "Przegląd Budowlany", nr 12/2011, s. 88-93.
  11. P. Frankowski, "Perspektywy efektywnego wykorzystania energii słonecznej w gospodarstwach domowych", "Modele inżynierii teleinformatyki", nr 6/2011, s. 26-39.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.