Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Modernizacja budynku a możliwość spełnienia wymagań akustycznych

Building modernization vs. ability to meet the sound level requirements

FOT. Wzmocnienie stropu drewnianego za pomocą stalowych belek
Archiwum autora

FOT. Wzmocnienie stropu drewnianego za pomocą stalowych belek


Archiwum autora

Konieczność uwzględnienia ochrony przed hałasem w projektowaniu wynika bezpośrednio z zapisu tego wymogu jako jednego z siedmiu wymagań podstawowych w ustawie Prawo budowlane [1].

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

ABSTRAKT

Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy możliwa jest przebudowa obiektu starego ze zmianą sposobu użytkowania, tak aby zapewnić ochronę akustyczną jego nowym i dotychczasowym użytkownikom. Zagadnienia przedstawiono w kontekście możliwości adaptacji strychu na pomieszczenia mieszkalne. Artykuł zawiera krótkie przypomnienie podstawowych informacji z zakresu izolacyjności akustycznej, wymagań z nią związanych oraz przykładowe rozwiązania przegród budowlanych, które dają szansę na realizację komfortu akustycznego w modernizowanym budynku. Ze względu na obszerność tematu w artykule skupiono się wyłącznie na izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych.

Building modernization vs. ability to meet the sound level requirement

The article is an attempt at answering the question whether an alteration of an old facility is possible, involving functional transformation, so that acoustic protection can be provided to its new and existing users. The issues are presented in the context of potential adaptation of an attic for the residential function. The article contains a short recap of basic information in the scope of acoustic insulation, the requirements related thereto as well as examples of building partition solutions offering the opportunity to achieve acoustic comfort in a building undergoing an upgrading process. Due to the extensive nature of the subject, the article focuses on acoustic insulation of internal partitions only.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2] w dziale IX, poświęconym ochronie przed hałasem i drganiami, określa rodzaj hałasu, przed jakim należy chronić pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej:

  • zewnętrznym przenikającym do pomieszczenia spoza budynku,
  • pochodzącym od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku,
  • powietrznym i uderzeniowym, wytwarzanym przez użytkowników innych mieszkań, lokali użytkowych lub pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych,
  • pogłosowym, powstającym w wyniku odbić fal dźwiękowych od przegród ograniczających dane pomieszczenie.

W tym samym rozporządzeniu [2] możemy przeczytać dla jakich elementów i przegród w budynku należy stosować wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej:

  • ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych i wewnętrznych oraz drzwi w przegrodach wewnętrznych - od dźwięków powietrznych,
  • stropów i podłóg - od dźwięków powietrznych i uderzeniowych,
  • podestów i biegów klatek schodowych w obrębie lokali mieszkalnych - od dźwięków uderzeniowych.

Rozporządzenie nie zawiera niestety żadnych wartości liczbowych dotyczących wymagań z zakresu ochrony akustycznej. W załączniku 1 rozporządzenia [2] przywołano natomiast normy w zakresie ochrony przed hałasem i drganiami. Normy te i wymagania w nich zawarte z racji zacytowania w rozporządzeniu należy traktować jako nieodzowne w celu spełnienia wymagań.

Na ten moment spis norm nie obejmuje najnowszych zmian w powyższym zakresie. Mianowicie brak jest normy PN-B-02151-4:2015-06 [3]. Z kolei przywołana jest norma PN-B-02151-3:1999 [4], podczas gdy w październiku 2015 r. norma PN-B-02151-3:2015-10 [5] zastąpiła wersję z 1999 roku. Powyższe zaległości usunięte zostaną z pewnością przy okazji najbliższej nowelizacji Warunków Technicznych.

TABELI 1 podano wymagania dotyczące minimalnych wartości wskaźników izolacyjności od dźwięków powietrznych przegród wewnętrznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w TABELI 2 z kolei podano maksymalne wartości wskaźnika ważonego znormalizowanego poziomu uderzeniowego dla tych samych budynków.

Wymagania te, ze względu na znaczącą uciążliwość hałasu bytowego wytwarzanego przez użytkowników mieszkań, należy uznać za kluczowe z punktu widzenia osiągnięcia komfortu akustycznego.

TABELA 1. Izolacyjność od dźwięków powietrznych przegród wewnętrznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych [5]

TABELA 1. Izolacyjność od dźwięków powietrznych przegród wewnętrznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych [5]

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma możliwości uniknięcia problemów z hałasem sąsiedzkim, jeżeli wymagania te nie zostaną spełnione. Uwaga ta dotyczy nie tylko mieszkań użytkowanych "intensywnie", ale również tych użytkowanych "standardowo".

TABELA 2. Dopuszczalny poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń chronionych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych [5]

TABELA 2. Dopuszczalny poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń chronionych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych [5]

Izolacyjność akustyczna przybliżona

Parametry akustyczne przegród i elementów budowlanych określone w laboratorium na zlecenie producenta dotyczą sytuacji, gdy jedyną drogą przenoszenia dźwięku jest droga bezpośrednia (przez przegrodę rozdzielającą pomieszczenia). Wskaźniki dotyczące dźwiękoizolacyjności podane w normie [5] jako wymagania dotyczą sytuacji w budynku, gdzie oprócz drogi bezpośredniej występują drogi pośrednie przenoszenia dźwięku. W przypadku takim mówimy o izolacyjności akustycznej przybliżonej.

W celu zrozumienia wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej przybliżonej należy zdefiniować możliwe drogi przenoszenia dźwięku między pomieszczeniami:

  • przenoszenie bezpośrednie - spowodowane wyłącznie dźwiękiem padającym na element rozdzielający i bezpośrednio z niego wypromieniowanym (przenoszenie drogą materiałową) lub przenoszonym przez niektóre części przegrody (drogą powietrzną), jak np. przez szczeliny, przewody wentylacyjne itp.,
  • przenoszenie pośrednie - przenoszenie dźwięku z pomieszczenia nadawczego do odbiorczego drogami innymi niż bezpośrednie bez względu na sposób pobudzania.

Przenoszenie pośrednie dźwięków podzielić można jak niżej:

  • przenoszenie boczne - odbywa się wyłącznie drogą materiałową za pośrednictwem przegród bocznych,
  • przenoszenie wzdłużne - odbywa się przez sufity podwieszone oraz podłogi podniesione,
  • przenoszenie przez system, np. system wentylacyjny, korytarz itp.

Występowanie poszczególnych dróg przenoszenia dźwięku w danej sytuacji uzależnione jest od rozwiązań konstrukcyjnych i funkcjonalnych w budynku oraz od rodzaju dźwięku (powietrzny lub uderzeniowy). Zadaniem projektanta jest zatem analiza sytuacji w projektowanym budynku i obliczeniowe określenie przybliżonej izolacyjności akustycznej.

Prognoza izolacyjności od dźwięków powietrznych

W sposób szacunkowy można zrobić to przy wykorzystaniu metody opracowanej przez Zakład Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej [6].

Przedstawiona poniżej "metoda szacunkowa" dotyczy określenia wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej R’A,1 poprzez uwzględnienie bocznego przenoszenia dźwięku jako stabelaryzowanej wartości poprawki Ka, według wzoru:

   [dB]  (1)

gdzie:

RA,1,R - wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej, projektowy w [dB],

Ka - poprawka określająca wpływ bocznego przenoszenia dźwięku, na wartość wskaźnika R’A,1 w [dB].

Wartość wskaźnika RA,1,R należy przyjąć jako skorygowaną wartość wskaźnika RA,1 według poniższej zależności:

  [dB]  (2)

Wartości poprawki Ka przyjąć należy z tablic [6] w zależności od parametrów materiałowych przegrody rozdzielającej i przegród bocznych oraz parametrów geometrycznych pomieszczenia odbiorczego.

Wartości wskaźnika RA,1 zaleca się przyjmować jako wyznaczone na podstawie badań laboratoryjnych.

Prognoza izolacyjności od dźwięków uderzeniowych

Przedstawiona poniżej "metoda uproszczona" [7] dotyczy określenia wskaźnika ważonego przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,w poprzez przyjęcie bocznego przenoszenia dźwięku jako stabelaryzowanej wartości poprawki K oraz zmniejszenia poziomu uderzeniowego przez podłogę znajdującą się na stropie, według wzoru:

  [dB]  (3)

gdzie:

Ln,w,eq - równoważny ważony wskaźnik poziomu uderzeniowego znormalizowanego dla stropu bez dodatkowych warstw w [dB],

∆Lw - ważony wskaźnik zmniejszenia poziomu uderzeniowego przez podłogę w [dB],

K - poprawka uwzględniająca przenoszenie dźwięków uderzeniowych przez jednorodne elementy boczne w [dB] (TAB. 4).

TABELA 4. Zestawienie wyników pomiarów terenowych izolacyjności akustycznej stropu drewnianego z podłogą pływającą w dwóch wariantach

TABELA 4. Zestawienie wyników pomiarów terenowych izolacyjności akustycznej stropu drewnianego z podłogą pływającą w dwóch wariantach

Zmiana sposobu użytkowania strychu

W przypadku zmiany sposobu użytkowania istniejącego obiektu w celu uzyskania budynku mieszkaniowego konieczne jest spełnienie wymagań podstawowych. Ochrona przed hałasem stanowiąca jedno z wymagań podstawowych jest bezsprzecznie najczęściej zaniedbywanych wymaganiem. Adaptacje strychów na pomieszczenia mieszkalne są tego dobitnym przykładem. Często zdarza się, że strop rozdzielający adaptowany strych od pozostałych mieszkań nie spełnia wymagań akustycznych, ponieważ jego parametry wytrzymałościowe nie pozwoliły na obciążenie go dodatkowymi warstwami.

W związku z powyższym projektant uznał za stosowne pominąć to wymaganie dotyczące dźwiękoizolacyjności jako "mniej istotne". Takie działanie skutkuje niestety najczęściej brakiem możliwości użytkowania mieszkań znajdujących poniżej strychu przez dotychczasowych lokatorów, gdyż hałas generowany z nowo pozyskanej przestrzeni jest nie do zaakceptowania i nie pozwala na "pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach" [2].

Przykładowe rozwiązania dla przegród wewnętrznych

TABELA 3. Wartości wskaźników oceny izolacyjności akustycznej przykładowych rozwiązań stropu drewnianego [8-11]

TABELA 3. Wartości wskaźników oceny izolacyjności akustycznej przykładowych rozwiązań stropu drewnianego [8-11]

W celu realizacji ochrony akustycznej w przypadku adaptacji strychu na poddasze użytkowe bezsprzecznie konieczne jest zadbanie o to, aby stropy i ściany oddzielające nowopowstałe mieszkania między sobą oraz od mieszkań istniejących spełniły wymagania normowe [5] przedstawione w TAB. 1 i TAB. 2.

Stropy

W przypadku stropów oddzielających strych od części mieszkalnej w większości przypadków mamy do czynienia z konstrukcją drewnianą. W TAB. 3 pokazano przykładowe rozwiązania stropów drewnianych, jakie można spotkać na strychu. Pamiętać należy, że wartości projektowe z TAB. 3 muszą zostać skorygowane o poprawkę związaną z przenoszeniem bocznym, aby móc porównać je z wymaganiami zawartymi w TAB. 1 i TAB. 2.

Porównanie wartości z TAB. 3 oraz wymagań normowych (TAB. 1 i TAB. 2) daje wyobrażenie, jak wiele należy poprawić, aby strop drewniany, który do tej pory nie spełniał roli przegrody mieszkaniowej przystosować do pełnienia tej funkcji. W tym miejscu przypomnieć należy, że wzrost poziomu hałasu o ok. 6 dB odpowiada subiektywnemu odczuciu podwojenia się dokuczliwości hałasu. Pomimo znacznej skali trudności zadania polegającego na skutecznym rozdzieleniu stropem drewnianym pomieszczeń mieszkalnych, realizacja tego zadania jest możliwa.

Na RYS. 1 przedstawiono przykładowe rozwiązanie stropu drewnianego zastosowane przy oddzieleniu poddasza użytkowego od kondygnacji mieszkalnych. Rozwiązanie dotyczy stropu z systemowym sufitem oraz podłogą pływającą wykonaną w technologii mokrej. Powyższy przykład jest o tyle cenny, że skuteczność rozwiązania potwierdzona została terenowymi pomiarami izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych i uderzeniowych.

RYS. 1. Widok stropu drewnianego z podłogą w dwóch wariantach, rozdzielającego pomieszczenia w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, dla którego wykonano badania terenowe izolacyjności akustycznej; rys. archiwum autora

RYS. 1. Widok stropu drewnianego z podłogą w dwóch wariantach, rozdzielającego pomieszczenia w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, dla którego wykonano badania terenowe izolacyjności akustycznej; rys. archiwum autora

Dodatkowo przebadane zostały dwa przypadki. Pierwszy dotyczy podłogi pływającej z izolacją w postaci styropianu elastyfikowanego (akustycznego) EPS, natomiast drugi - wełny mineralnej skalnej. W obu przypadkach wymagania normowe dotyczące izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami rozdzielonymi stropem spełnione zostały i to ze znaczącym zapasem - wyniki przedstawiono w TAB. 4.

Dla stropu z izolacją w postaci EPS izolacyjność akustyczna między pomieszczeniami wyniosła odpowiednio: dla dźwięków powietrznych R’A,1 = 60 dB i jest to wartość o 9 dB wyższa od wymaganego minimum R’A,1 = 51 dB określonego przez normę [5] oraz dla dźwięków uderzeniowych L’n,w = 52 dB i również w tym przypadku wymóg normowy w postaci wartości maksymalnej L’n,w = 55 spełniony został z zapasem, wynoszącym tym razem 3 dB.

Dla wariantu z warstwą podłogową z wełny mineralnej osiągnięto jeszcze lepszy wynik, odpowiednio wartość R’A,1 wyniosła 66 i L’n,w = 48 dB i uzyskano tym samym zapas w stosunku do wymagań normowych 14 dB i 7 dB. Powyższy przykład dobitnie wskazuje, że możliwe jest skuteczne odizolowanie przestrzeni poddasza od mieszkań pod nim. Dodatkowo stwierdzić należy, że zmiana warstwy izolacji akustycznej w podłodze pływającej znacząco wpłynęła na poprawę izolacyjności zarówno od dźwięków powietrznych jak i uderzeniowych.

Wynika to z faktu obniżenia częstotliwości rezonansowej podłogi z wełną w stosunku do podłogi z EPS elastyfikowanym. Zauważyć należy, że otrzymane wartości dźwiękoizolacyjności są lepsze od pokazanych w TAB. 3. Wynika to z faktu zastosowania pełnego wypełnienia wełną mineralną przestrzeni stropu, zastosowania znacznie cięższej warstwy jastrychu, podwójnego rusztu podtrzymującego sufit podwieszony wypełnionego wełną mineralną oraz przekładek wibroizolacyjnych ułożonych na belkach stropu. Cechą charakterystyczną prawidłowo wykonanej przegrody jest brak łączników mechanicznych łączących podłogę pływającą z konstrukcją stropu.

W praktyce zdarza się, że wzmocnienia stropu za pomocą belek stalowych uniemożliwiają prawidłowe wykonanie warstw wibroizolacji.

Na FOT. głównym pokazano widok przykładowego stropu drewnianego wzmocnionego belkami stalowymi, które utrudniają prawidłowe z punktu widzenia ochrony akustycznej wykonanie stropu.

Przykładowe rozwiązania dla przegród wewnętrznych

Ściany

Spośród dostępnych technologii wznoszenia ścian, w przypadku adaptacji strychów zdecydowanie najczęściej spotykane są ściany na szkielecie stalowym z kształtownikach zimnogiętych. Powodem jest ich niewielka masa powierzchniowa w stosunku do innych rozwiązań, np. ścian jednorodnych masywnych, oraz możliwość osiągnięcia bardzo dobrych paramentów dźwiękoizolacyjnych w badaniach laboratoryjnych.

Zgodnie z opinią ITB dotyczącą ścian międzylokalowych [8] stosowanie technologii tzw. suchej zabudowy do wznoszenia ścian międzylokalowych jest możliwe z punktu widzenia odporności na obciążenia liniowe i powierzchniowe oraz odporność na uderzenia pod warunkiem zastosowania kilku modyfikacji w stosunku do ścian standardowych, a mianowicie:

  • zagęszczenie rozstawu słupków w stosunku do rozstawu standardowego,
  • zastosowanie okładzin w co najmniej jednej warstwie wykonanych z płyt włókno-cementowych,
  • zastosowanie dodatkowej okładziny z blachy gr. 0,5 mm umieszczonej pomiędzy płytami g-k.

Na podstawie opracowania ITB [9] stwierdzić należy, że zmiana okładzin w stosunku do rozwiązań standardowych w przebadanych przypadkach dała pozytywny efekt w postaci zwiększenia wartości wskaźnika RA,1.

Sucha zabudowa to najlepiej udokumentowany laboratoryjnymi pomiarami akustycznymi system wznoszenia ścian. Projektant nie ma żadnych problemów z dobraniem rozwiązania, które spełnia wymagania normowe w zakresie dźwiękoizolacyjności. Pamiętać jednak należy o konieczności uwzględnienia przenoszenia bocznego oraz o szczególnej dbałości dotyczącej wykonania przegrody zgodnie z wymaganiami systemu. Wszelkie niedoróbki będą bowiem skutkowały drastycznym obniżeniem dźwiękoizolacyjności ściany.

W przypadku ściany g-k bardzo istotne dla redukcji energii akustycznej przenoszonej drogą pośrednią przez strop jest prawidłowe oparcie ścianki na stropie. W przypadku oparcia ścianki na podłodze pływającej przenoszenie boczne wzrasta nawet o 10 dB [6] w stosunku do rozwiązania z oparciem prawidłowym. Na RYS. 2-3 przedstawiono prawidłowy i nieprawidłowy sposób oparcia ściany na stropie [10]. Zaznaczyć należy, że ściana pokazana na RYS. 2-3 jest przykładowa i z punktu widzenia możliwości zastosowania jako ściana międzylokalowa oczywiście nie spełnia wymagań, niezależnie od sposobu oparcia na stropie.

RYS. 2-3. Widok przykładowej ściany szkieletowej opartej na stropie w sposób prawidłowy (2) i niewłaściwy z punktu widzenia ochrony akustycznej (3); rys. [10]

RYS. 2-3. Widok przykładowej ściany szkieletowej opartej na stropie w sposób prawidłowy (2) i niewłaściwy z punktu widzenia ochrony akustycznej (3); rys. [10]

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wykonania połączenia ściany ze stropem powyżej mieszkania. W przypadku poddasza bardzo często jest to połączenie z sufitem podwieszonym. W zależności od przyjętego rozwiązania efekt może dyskwalifikować lub nie, przyjęte rozwiązanie jako rozdzielenie przestrzeni międzylokalowej.

Na RYS. 4-6 przedstawiono przykładowe sposoby wykonania tego połączenia. Symbolicznie zaznaczono intensywność transmisji dźwięku tą drogą poprzez zróżnicowanie nasycenia koloru wypełnienia strzałki. Analogicznie do opisanego powyżej połączenia ściany z sufitem, sposób połączenia ścian międzylokalowych ze ścianami działowymi, jeżeli takie łącze występuje, wykonać należy ściśle z wytycznymi producenta systemu.

RYS. 4-6 Widok przykładowego sposobu wykonania połączenia ściany z sufitem podwieszonym powyżej mieszkania: przykłady na RYS. 4 i 5 prawidłowe, przykład na RYS. 6 niewłaściwy z punktu widzenia ochrony akustycznej; rys. [10]

RYS. 4-6 Widok przykładowego sposobu wykonania połączenia ściany z sufitem podwieszonym powyżej mieszkania: przykłady na RYS. 4 i 5 prawidłowe, przykład na RYS. 6 niewłaściwy z punktu widzenia ochrony akustycznej; rys. [10]

W przypadku adaptacji strychu dużym wyzwaniem dla projektanta i przede wszystkim wykonawcy jest uwzględnienie istniejącej konstrukcji dachu. Na RYS. 7 pokazano przykładowy sposób wykonania ściany międzylokalowej w sąsiedztwie słupów stanowiących element konstrukcyjny dachu. Należy zaznaczyć, że każdorazowo rozwiązanie tego rodzaju musi być uszczegółowione i dostosowane do warunków związanych z konkretnym obiektem.

RYS. 7. Widok przykładowego sposobu wykonania ściany międzylokalowej w sąsiedztwie słupów stanowiącychkonstrukcję więźby dachowej; rys. [10] 1 - płyta g-k, 2 - profil CW 50, 3 - profil CW 75, 4 - wkręty, 5 - kątownik do UA, 6 -profil UA 50 lub 75

RYS. 7. Widok przykładowego sposobu wykonania ściany międzylokalowej w sąsiedztwie słupów stanowiącychkonstrukcję więźby dachowej; rys. [10] 1 - płyta g-k, 2 - profil CW 50, 3 - profil CW 75, 4 - wkręty, 5 - kątownik do UA, 6 -profil UA 50 lub 75

Podsumowanie

W artykule przypomniano podstawowe informacje z zakresu izolacyjności akustycznej dotyczące zarówno teorii, jak i wymagań. Przypomniano również wzory umożliwiające określenie przybliżonych wskaźników oceny izolacyjności akustycznej właściwej w budynku uwzględniających korektę na przenoszenie boczne dźwięku.

Artykuł w głównej części zawiera przykładowe rozwiązania konstrukcji stropu drewnianego z podłogą pływającą oraz ścian szkieletowych wykonanych w technologii suchej zabudowy, które to rozwiązania dominują w przypadku robót związanych z przebudową i zmianą użytkowania budynków na lokale mieszkalne, w tym w szczególności adaptacji strychów. Dla przykładowych rozwiązań przegród podano również parametry dźwiękoizolacyjne w postaci odpowiednich wskaźników wyznaczonych w badaniach laboratoryjnych lub terenowych.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku "Prawo budowlane" (DzU Nr 49, poz. 414 z późniejszymi zmianami).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).
  3. PN-B-02151-4:2015-06, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań".
  4. PN-B-02151-3:1999, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania".
  5. PN-B-02151-3:2015-10, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych".
  6. B. Szudrowicz, "Metody obliczania izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami w budynku według PN-EN 12354-1:2002 i PN-EN 12354-2:2002", "Instrukcje, wytyczne, poradniki" nr 406, Warszawa 2005.
  7. PN-EN 12354-2:2002, "Akustyka budowlana - określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych między pomieszczeniami".
  8. A. Piekarczuk, "Opinia techniczna dotycząca ścian międzylokalowych", nr NL-4184/P/07, Warszawa 2007.
  9. J. Nurzyński, "Opracowanie danych wyjściowych w zakresie zagadnień akustycznych do Aprobaty technicznej dla lekkich ścian szkieletowych wykonanych z systemowych elementów firmy Rigips z wypełnieniem materiałem dźwiękochłonnym firmy Isover", nr NA-572/P/2006, Warszawa 2006.
  10. "Systemy Rigips. Materiały techniczne", Warszawa 2007.
  11. P. Tomczyk, I. Żuchowicz-Wodnikowska, "Właściwości dźwiękoizolacyjne stropów oraz zasady doboru podłóg z uwagi na izolacyjność od dźwięków uderzeniowych stropów masywnych", "Instrukcje, wytyczne, poradniki" nr 463, Warszawa 2011.
  12. Fermacell "Systemy podłogowe. Wyższy standard", 2010.
  13. Gutex, "Holzbalkendecken mit GUTEX", 2004.
  14. Siniat, "SD55-57 Deckensysteme. Unterdecken und Deckenbekleidungen unter Holtzbalkendecken", 2016.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.