Rezultat następujących błędów: nieprzygotowane podłoże pod system, zbyt mała liczba łączników na metr kwadratowy oraz przeciąganie łącznika przez styropian.
SSO
Łączniki mechaniczne są jednym z podstawowych elementów systemu ocieplenia ścian zewnętrznych (ETICS). Ich podstawowym zadaniem jest dodatkowa ochrona warstwy ocieplenia przed siłami ssącymi wiatru. Łączniki przenoszą też obciążenia termiczne spowodowane nagrzewaniem i chłodzeniem się ocieplonej elewacji. Chronią ponadto przed skutkami niewłaściwego przygotowania podłoża do klejenia płyt izolacyjnych, takimi jak brak gruntowania podłoża czy pozostawienie starych tynków albo łuszczących się farb elewacyjnych.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
ABSTRAKT
W artykule omówiono kryteria doboru łączników mechanicznych. Przedstawiono dwa rodzaje prawidłowej instalacji łączników w układach ociepleniowych: montaż powierzchniowy oraz zagłębiony.
Mechanical fastening of thermal insulation material in ETICS
The article discusses the criteria of selection of mechanical fixing materials. It presents two types of correct installation of fixing components in thermal insulation systems: surface and sub-surface installation.
Potrzebę zastosowania łączników oraz ich rodzaj, liczbę i rozmieszczenie, definiuje projekt techniczny lub wybrany system ocieplenia na podstawie przewidywanych obciążeń obliczeniowych. Płyty termoizolacyjne przyklejane wymagają przynajmniej 6 sztuk łączników na 1 m2.
Liczbę tę odpowiednio zwiększa się dla strefy brzegowej elewacji o minimum 20%, a maksymalnie o 50% (szerokość strefy umownie określa się względem 1/8 szerokości węższego boku budynku; powinna zawierać się w przedziale od 1 do 2 m). Podane ilości łączników są tylko danymi orientacyjnymi - właściwą liczbę oraz rozmieszczenie łączników na elewacji powinien precyzować projekt techniczny ocieplenia.
Do mocowania styropianu EPS i XPS, białego i grafitowego, zaleca się stosować łączniki mechaniczne z trzpieniem tworzywowym, jak i z trzpieniem stalowym, wbijane lub wkręcane. Do mocowania izolacji z wełny mineralnej odpowiednie są łączniki z trzpieniem metalowym uzupełnione o talerzyki dociskowe zwiększające powierzchnię docisku materiału do podłoża.
Łączniki dobiera się w zależności od rodzaju podłoża, do którego będzie mocowany system ociepleń, oraz odpowiednio do grubości i rodzaju materiału termoizolacyjnego. Wszystkie łączniki powinny posiadać europejską (znak CE) lub krajową ocenę techniczną (znak B). Na etykiecie produktu powinno się ponadto znaleźć oznaczenia podłoża, do jakich jest przeznaczony.
Wytyczne ETAG 014 "Łączniki tworzywowe do mocowania warstwy izolacyjnej ociepleń ścian zewnętrznych" określają pięć kategorii podłoży. Są to:
kategoria użytkowa A - łączniki tworzywowe do stosowania w betonie zwykłym (C12/15–C50/60),
kategoria użytkowa B - łączniki tworzywowe do stosowania w bloczkach pełnych ściennych (cegła pełna silikatowa, cegła pełna ceramiczna),
kategoria użytkowa C - łączniki tworzywowe do stosowania w ścianach murowanych z pustaków ściennych lub cegły szczelinowej,
kategoria użytkowa D - łączniki tworzywowe do stosowania w betonie lekkim (klasa wytrzymałości LAC 2–LAC 25),
kategoria użytkowa E - łączniki tworzywowe do stosowania w autoklawizowanym betonie komórkowym (klasa wytrzymałości AAC2–AAC7).
Nowa generacja łączników zaprojektowana jest w taki sposób, aby spełniały wymogi wytrzymałości we wszystkich podłożach (klasy A, B, C, D, E), dzięki temu nie trzeba używać innych łączników do różnych podłoży na tym samym obiekcie.
Nowoczesne łączniki mechaniczne w systemach ETICS ułatwiają spełnienie podstawowych warunków dotyczących projektowania i budowania obiektów budowlanych w zakresie:
bezpieczeństwa konstrukcji - zapewniają wysokie bezpieczeństwo mocowania systemu poprzez duże wytrzymałości na wyrywanie z podłoża odpowiednią sztywność talerzyka i wysokie parametry na przeciąganie przez materiał izolacyjny,
bezpieczeństwa pożarowego - stosowanie materiałów o podwyższonej odporności na temperaturę wraz z metalowym trzpieniem zwiększa wytrzymałość systemu podczas pożaru,
ochrony środowiska i odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii - dzięki ograniczeniu punktowych mostków cieplnych spełniają wysokie wymagania dotyczące ochrony cieplej budynków.
Montaż mechaniczny termoizolacji powinien odbywać się po jej wcześniejszym przyklejeniu masą klejową lub klejowo-szpachlową do mocowania płyt izolacyjnych. Klejenie to wymaga minimum 24-godzinnej przerwy na wiązanie masy klejowej lub klejowo-szpachlowej. Dopiero wówczas można przystąpić do mocowania łączników mechanicznych.
Należy pamiętać, że łączniki mechaniczne zawsze montuje się w strefie masy klejowej. Przy mocowaniu należy brać pod uwagę średnicę koszulki łącznika mechanicznego, do której należy odpowiednio dobrać średnicę wiertła, oraz rodzaj podłoża warunkujący stosowanie udaru w wiertarkach w trakcie wykonywania otworów.
Prawidłowa instalacja łączników w układach ociepleniowych z najpopularniejszymi materiałami termoizolacyjnymi (styropian, wełna mineralna) odbywa się według poniższych reguł:
1. Montaż powierzchniowy (kołnierz dociskowy łącznika widoczny na warstwie izolacji) - po uprzednim nawierceniu otworu w podłożu (ścianie) poprzez płytę izolacji termicznej (FOT. 1) łączniki zostają osadzone w podłożu (np. ścianie) (FOT. 2), po czym trzpień mocujący, zależnie od wariantu, wbija się (FOT. 3) lub wkręca się za pomocą wkrętarki z odpowiednią końcówką. Talerzyk łącznika powinien zostać zlicowany z powierzchnią mocowanej płyty termoizolacyjnej. Niedopuszczalne jest zerwanie przez łączniki struktury izolacji i zbyt głębokie jego osadzenie.
Nie wolno również pominąć klejenia płyt i zastosować tylko łączniki mechaniczne, gdyż niezależnie od tego, czy w danym rozwiązaniu łączniki pełnią funkcję podstawową lub uzupełniającą mocowanie termoizolacji, to operacja klejenia zapewnia jako pierwsza mocowanie izolacji termicznej i zapobiega przesuwaniu się płyt względem podłoża.
Aby prawidłowo osadzić łączniki (uprzednio właściwie dobrane do rodzaju izolacji i typu podłoża) podczas wykonywania otworów montażowych, należy przestrzegać wytycznych producenta danego łącznika. Istotna jest odpowiednia średnica wiertła, rodzaj wiercenia (z "udarem" lub bez) oraz minimalne głębokości otworów montażowych dla materiałów pełnych. W przypadku mocowania izolacji termicznej z lamelowej wełny mineralnej do łącznika należy zastosować dodatkowy talerzyk dociskowy (FOT. 4).
2. Montaż zagłębiony, ukryty (tzw. termodybel) - w przypadku tego rodzaju montażu w pierwszej kolejności należy wykonać otwór montażowy w ścianie poprzez płytę uprzednio przyklejonej izolacji termicznej, a następnie systemowym frezem wykonać zagłębienie w izolacji (FOT. 5). W tak przygotowanym gnieździe umieszcza się łącznik (FOT. 6), po czym wkręca się lub wbija trzpień mocujący łącznik (FOT. 7). W ostatnim kroku zagłębiony łącznik zaślepia się systemową zaślepką z odpowiedniego materiału izolacyjnego (FOT. 8-9).
FOT. 5-9. Prawidłowy montaż zagłębiony; fot. [1]
FOT. 10 Zniszczona elewacja podczas silnych wiatrów - efekt braku klejenia po obwodzie płyt termoizolacyjnych i użycia zbyt małej liczby łączników na metr kwadratowy; fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Podkreślając znaczenie profesjonalnego wykonawstwa, warto zwrócić uwagę na błędy podczas montażu łączników mechanicznych, obniżające efektywność ocieplenia i powodujące awarie. Najczęściej chodzi o następujące niedopatrzenia czy defekty:
zbyt płytki otwór wiercenia: głębokość otworu - szczególnie w podłożach pełnych kat. A, B - powinna być o co najmniej 10 mm dłuższa od efektywnej głębokości zakotwienia łącznika,
brak czyszczenia otworu wierconego, chociażby poprzez dwukrotny posuwisto-zwrotny ruch wiertłem, który odprowadzi zwierciny na zewnątrz -dotyczy podłoża z materiałów pełnych,
zastosowanie łączników nieodpowiednich do rodzaju podłoża,
stosowanie łączników o nieodpowiedniej sztywności kołnierza dociskowego łącznika, co może spowodować przeciągnięcie materiału termoizolacyjnego w przypadku awarii systemu,
mocowanie wełny mineralnej za pomocą łączników z trzpieniem tworzywowym, a nie metalowym, oraz bez dodatkowych talerzyków dociskowych,
wiercenie z udarem w cegłach szczelinowych, pustakach ceramicznych i gazobetonie, co niszczy ściany i osłabia osadzenie łącznika oraz w znaczący sposób zmniejsza parametry na wyrywanie z podłoża,
stosowanie łączników z trzpieniem wykonanym z miękkiego materiału, który podczas montażu "sprężynuje" albo w ogóle nie daje się wbić; zaleca się udaroodporne łączniki z trzpieniem tworzywowym, wykonane z dobrej klasy tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym,
użycie zbyt małej liczby łączników w strefie brzegowej elewacji,
montaż łączników zaraz po klejeniu, przy jednoczesnym nieprawidłowym klejeniu płyt (niewystarczające pokrycie klejem powierzchni płyty).
Literatura
"Wytyczne ETICS. Warunki techniczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS", Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, wydanie 3/2015.
FOT. 10 Zniszczona
elewacja podczas silnych
wiatrów – efekt braku
klejenia po obwodzie płyt
termoizolacyjnych i użycia zbyt
małej liczby łączników na metr
kwadratowy;
FOT. 11 Rezultat następujących
błędów: nieprzygotowane
podłoże pod system, zbyt
mała liczba łączników na metr
kwadratowy oraz przeciąganie
łącznika przez styropian;
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.