Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...
Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.
Naprawa rys i wzmocnienia ścian - ankrowanie
Repairing cracks and strengthening of masonry walls. Part 5. Anchoring
Ankrowanie, czyli kotwienie ścian za pomocą ściągów, jest najczęściej stosowane przy zabezpieczaniu obiektów przed wpływami eksploatacji górniczej, w wypadku nierównomiernego osiadania czy przy przemieszczaniu gruntu spowodowanym głębokimi wykopami. Zadaniem ściągów jest powiązanie ścian budynku, narażonych na wychylenia wskutek działania na nie jakichś sił poziomych [1].
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.
Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...
Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.
Ankrowanie zwykle nie zabezpiecza w pełni ścian budynku przed powstaniem nowych zarysowań, a jedynie powoduje ograniczenie ilości i rozwarcia tych rys [2, 3]. Lepsze efekty uzyskuje się stosując ściągi sprężone, zastosowanie których generuje jednak pewne problemy z wiarygodnym określeniem odkształcalności i wytrzymałości muru oraz dostosowaniem cięgien sprężających i zakotwień do konkretnej konstrukcji [4].
Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie wieńców rozproszonych, które wykonuje się podobnie jak lokalne zszycie rysy, z tą różnicą, że zbrojenie prowadzi się przez całą długość ściany i zapewnia wymagane normą żelbetową długości zakotwienia i połączenia na zakład.
Zbrojenie przyjmuje się wówczas z warunku na minimalną ilość zbrojenia wieńca według normy żelbetowej, pamiętając o ograniczeniach związanych z grubością spoiny wspornej.
Więcej informacji na temat wieńców rozproszonych oraz innych sposobów wzmocnień wpływających na sztywność przestrzenną budynku znaleźć można w pracy [5].
W wypadku, gdy zarysowanie w budynku już występuje i wymaga naprawy, a jego lokalizacja utrudnia naprawę przez przemurowanie lub zszycie rys, metoda kotwienia połączona z iniekcją zarysowań może być dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to przede wszystkim przypadków odspojenia się od bryły budynku jakiegoś fragmentu muru.
Ankrowanie jest często stosowane właśnie tam, gdzie z uwagi na geometrię obiektu nie ma możliwości technicznych zastosowania naprawy przez zszycie rys (np. rysy występują na styku ścian głównej bryły budynku i dobudówek lub na styku ściany szczytowej i ścian podłużnych).
Przyczyną powstania odspojeń ścian lub fragmentów budynku może być nierównomierne osiadanie gruntu, spowodowane np. głębokimi wykopami, wpływy termiczne generujące odkształcenia dachów i stropodachów, wpływy od budowli sąsiednich czy zbyt mała sztywność przestrzenna budynku.
Na FOT. 1-2 pokazano przykłady zarysowań, które można naprawić przez kotwienie. Przed wykonaniem kotwienia zazwyczaj zaleca się zainiektowanie istniejących zarysowań bądź ich wypełnienie zaprawą cementową.
FOT. 1-2 Przykład ściany, którą można naprawić przez kotwienie: odspojona ściana poprzeczna (1) oraz odspojona przybudówka (2); fot.: archiwum autora
Technologia wykonania i stosowane materiały
Wykonanie kotwienia polega na zabezpieczeniu odspojonej części muru przez jej połączenie z pozostałą częścią obiektu za pomocą stalowych cięgien. Cięgna najczęściej są sytuowane w bruzdach wykonanych w ścianach (od zewnątrz lub/i od wewnątrz), lecz mogą być umieszczane na zewnątrz, przy licu ścian.
Naprawa przez ankrowanie polega na:
przyjęciu przebiegu ściągów (ściągi poziome projektujemy w okolicy stropów, co przynajmniej częściowo zabezpiecza przed uszkodzeniami wywołanymi zbyt dużym skrępowaniem),
obliczeniu średnicy ściągów z warunku równowagi momentów zginających (zob. "Analiza obliczeniowa"),
wykonaniu bruzd oraz otworów w ścianach w celu przepuszczenia ściągów (FOT. 3),
FOT. 3-6 Etapy naprawy: wykuta w ścianie bruzda w celu przepuszczenia ściągów (3), założenie ściągi (4), blok oporowy (5), zamurowanie bruzdy (6); fot.: archiwum autora
założeniu bloków oporowych w postaci blach, profili walcowanych, a czasem specjalnych konstrukcji oporowych i skręcenie ściągów (FOT. 5),
zamurowaniu bruzd; zamurowanie chroni ściągi przed wpływami atmosferycznymi oraz zwiększa nieco efektywność naprawy (FOT. 6).
Efektywność wzmocnienia zależy od utrzymania odpowiedniej siły w ściągu. Na straty siły sprężającej mają wpływ [6]:
pełzanie muru i relaksacja stali,
pęcznienie muru na skutek zawilgocenia,
odkształcenia termiczne muru i ściągów,
sposób zakotwienia i naciągania cięgien.
Czasem, w celu zwiększenia efektywności wzmocnienia, stalowe ściągi przed założeniem podgrzewa się [7, 8]. Ściąg, stygnąc, zmniejsza swą długość, a ponieważ jego swobodne odkształcenia są zablokowane konstrukcjami oporowymi, powoduje sprężenie muru.
Nie należy jednak przesadzać z nadmiernym podgrzewaniem ściągów, znane są bowiem przypadki uszkodzenia muru spowodowane zbyt dużym sprężeniem. Nawet ściągi tylko skręcane śrubami przekazują na konstrukcję murową dodatkowe siły, co może być przyczyną wywołania dodatkowego rozciągania i ścinania muru.
Niewłaściwe przekazanie sił ze ściągów na konstrukcję może prowadzić do powstawania nowych zarysowań muru [6].
Podczas wykonywania kotwienia stosuje się:
pręty stalowe (gładkie lub żebrowane) o średnicy > 20 mm (praktycznie Ø 28, Ø 32),
materiały do uzupełnień bruzdy (zaleca się wykorzystywać oryginalne elementy murowe uzyskane podczas wykuwania bruzdy i zaprawę o właściwościach mechanicznych zbliżonych do zaprawy zastosowanej we wzmacnianej ścianie),
bloki oporowe lub konstrukcje oporowe (często w postaci stalowych blach ozdobnych lub profili walcowanych).
FOT. 7. Ściana naprawionego przez ankrowanie budynku w Katowicach; fot.: R. Jasiński
Analiza obliczeniowa
Projekt naprawy, oprócz przyjęcia średnic i przebiegu ściągów, powinien również uwzględniać sposób eliminacji lub minimalizacji przyczyn powstawania uszkodzeń.
W wypadku, gdy zarysowanie fragmentu budynku jest wynikiem nierównomiernego osiadania gruntu (np. spowodowanych głębokimi wykopami), obliczenia należy prowadzić zgodnie z instrukcją ITB nr 376/2002. Opis procedury obliczeniowej zamieszczono w pracy [5].
FOT. 8. Zbliżenie naprawionej narożnej ściany budynku w Katowicach; fot.: R. Jasiński
Gdy odspojenia nie wynikają ze zmian w posadowieniu oraz z wypadku, gdy odspojony fragment ściany ulega obrotowi względem pozostałej części budynku, projektowanie ściągów kotwiących prowadzi się przy założeniu, że odspojona cześć budynku jest ciałem sztywnym.
Ustala się przebieg ściągów (najczęściej w okolicy ścian oraz stropów), a następnie zakłada się graniczną wartość obrotu odspojonego fragmentu budynku.
Określa się warunek równowagi momentów zginających względem punktu obrotu i z tego warunku oblicza się potrzebne pole powierzchni ściągów. Schemat takiej analizy pokazano na RYS. 1-2.
FOT. 9. Fasada wzmocnionego przez ankrowanie budynku w Mysłowicach; fot.: archiwum autora
W przypadku jak na RYS. 1-2 moment MSd powodujący obrót ściany oblicza się ze wzoru:
(1)
natomiast moment MRd utrzymujący ścianę z zależności:
(2)
Gdy zakłada się jedynkowy przekrój ściągów na każdej kondygnacji, można napisać:
(3)
gdzie:
φ - średnica ściągu,
ns - ilość ściągów na jednym poziomie,
ƒyd - obliczeniowa granica plastyczności stali ściągu.
Warunek równowagi momentów będzie zachowany, gdy:
(4)
Podstawiając do wzoru (4) zależności (1)-(3), można obliczyć potrzebną średnicę ściągu.
Aby na podstawie opisanej wyżej metody wyliczyć średnicę cięgien, należy przyjąć odpowiedni kąt wychylenia ściany θgr (zob. RYS. 1-2).
FOT. 10. Zbliżenie ściany fasady budynku w Mysłowicach z widocznymi kotwami; fot.: archiwum autora
Zdaniem autora nie powinno się tu przyjmować rzeczywistego kąta wychylenia danej ściany, choćby z uwagi na fakt, że naprawa wykonywana jest później niż projekt naprawy i do czasu jej wykonania nachylenie ściany może się zwiększyć. Dlatego w obliczeniach należy bezpiecznie przyjąć kąt graniczny, po przekroczeniu którego następuje utrata stateczności ściany.
W pracy Szulborskiego, Michalaka i Woźniaka pt. "Zabezpieczenie i obserwacja obiektów w sąsiedztwie głębokich wykopów" [9] przeprowadzono analizę wychyleń ścian spowodowanych osiadaniem gruntu.
Analiza zaleceń zawartych w pracach Kramera, Sommera, Bjerruna czy Wiłuna prowadzi do wniosku, że uszkodzenia konstrukcji ścian występują przy wychyleniu równym 1/150, a więc około 6,7 mm/m. Wytyczne te dotyczą jednak powstania zarysowań, a więc stanu granicznego użytkowalności, a nie nośności.
FOT. 11. Wzmocniony kotwami budynek w Katowicach; fot.: archiwum autora
Znanych jest wiele przypadków budynków wychylonych znacznie bardziej, a do rektyfikacji przystępuje się zazwyczaj dopiero po osiągnięciu wychyleń rzędu 20-30 mm/m [10].
W pracach Gil-Kleczeńskiej [11, 12] podano większe dopuszczalne wychylenia budynków poddanych wpływom od eksploatacji górniczej. Limity pochyleń, dla warunku nieprzekroczenia stanu granicznego nośności przyjęto w zależności od liczby kondygnacji w budynku:
budynek do 12 kondygnacji - graniczne wychylenie 30 mm/m,
budynek do 5 kondygnacji - graniczne wychylenie 40 mm/m,
budynek do 2 kondygnacji - graniczne wychylenie 50 mm/m.
W rzeczywistości wychylenia budynków bywają większe. Przykładowo słynna krzywa wieża w Pizie oraz krzywa wieża w Toruniu mają wychylenia przekraczające 90 mm/m. Znane są przypadki wychyleń budynków przekraczających 120 mm/m.
FOT. 12. Widok narożnika budynku w Katowicach wzmocnionego kotwami w kształcie kątownika i szyny; fot.: archiwum autora
Wydaje się jednak, że przyjęcie opisanych wyżej wychyleń granicznych w zależności od liczby kondygnacji jest wystarczające.
Zadaniem ściągów jest zabezpieczenie przed dalszym rozwarciem istniejących zarysowań. Gdy ściana jest znacznie wychylona, należy sprawdzić jej nośność z uwzględnieniem wzrostu mimośrodu spowodowanego wychyleniem. Procedurę obliczeniową zamieszczono w pracy Jasińskiego [5].
RYS. 1-2. Naprawa przez ankrowanie: zarysowanie na styku ściany szczytowej ze ścianami podłużnymi (1), model obliczeniowy (2); Objaśnienia: 1 - odspojona ściana, 2 - stropy, 3 - rysa, 4 - przyjęty punkt obrotu, 5 -przyjęte ściągi; rys.: archiwum autora
Literatura
Ł. Drobiec, "Naprawa rys i wzmocnienia murowanych ścian", XXX Jubileuszowe Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk 25-28 marca 2015, tom I, s. 323-398.
M. Kawulok, "Ochrona istniejących obiektów budowlanych na terenach górniczych", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji. Szczyrk 7-10 marca 2007, t. 1, s. 357-381.
S. Paganoni, D. D’Ayala, "Testing and design procedure for corner connections of masonry heritage buildings strengthened by metallic grouted anchors", Engineering Structures, vol. 70, 2014, s. 278-293.
Z. Janowski, P. Matysek, "Metody wzmacniania konstrukcji murowych przez sprężanie", XIII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń 25-27 lutego 1999, t. 1 cz. 1, s. 253-272.
R. Jasiński, "Problemy zabezpieczenia budynków w rejonie głębokich wykopów", XXX Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk 25-28 marca 2015, t. 1, s. 113-212.
L. Małyszko, R. Orłowicz, "Konstrukcje murowe. Zarysowania i naprawy", Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn 2000.
Praca zbiorowa pod kierunkiem S. Zaleskiego: "Remonty budynków mieszkalnych", Arkady, Warszawa 1995.
E. Masłowski, D. Spiżewska, "Wzmacnianie konstrukcji budowlanych", Arkady, Warszawa 2014.
K. Szulborski, H. Michalak, M. Woźniak, "Zabezpieczenie i obserwacja obiektów w sąsiedztwie głębokich wykopów", XXIV Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Wisła 2009, t. 3, s. 229-264.
K. Gromysz, "Usuwanie wychyleń budynku", XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk 2014, t. 1, s. 345-384.
B. Gil-Kleczeńska, "Odporność obiektów kubaturowych na wpływy eksploatacji górniczych w aspekcie ich użytkowania", Prace Głównego Instytutu Górnictwa. Konferencje nr 3 "Ochrona powierzchni i obiektów budowlanych przed szkodami górniczymi", Katowice 1995.
B. Gil-Kleczeńska, "Techniczno-ekonomiczne zasady ochrony budynków przed szkodami górniczymi", Prace Głównego Instytutu Górnictwa. Konferencje nr 20 "Ochrona powierzchni i obiektów budowlanych przed szkodami górniczymi", Katowice 1997.
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.