Elementy komfortu użytkowania w ocieplonych budynkach
Constituent components of the comfort of usage in thermally-insulated buildings
Poznaj wpływ termomodernizacji na mikroklimat pomieszczeń
De Dietrich
Pojęcie ekologiczności w budownictwie staje się szerokim pojęciem, które zawiera w sobie wiele zagadnień nie tylko z zakresu architektury, konstrukcji czy technologii, ale również środowiska zewnętrznego, higieny i zdrowotności pomieszczeń. Obecnie wzrastają wymagania co do jakości materiałów i wyrobów stosowanych w budownictwie. Krajowe przepisy zostały w większości dostosowane do wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej, aczkolwiek znajomość tych wymagań wśród uczestników procesu budowlanego jest w niektórych przypadkach niewystarczająca.
Zobacz także
Redakcja miesięcznika IZOLACJE Termomodernizacja budynków [pobierz PDF]
Na czym polega kompleksowa termomodernizacja, co obejmuje i od czego ją zacząć? Jak modernizować stare budynki i kiedy stosować technologię ocieplenia na ociepleniu? Pobierz poradnik „Termomodernizacja...
Na czym polega kompleksowa termomodernizacja, co obejmuje i od czego ją zacząć? Jak modernizować stare budynki i kiedy stosować technologię ocieplenia na ociepleniu? Pobierz poradnik „Termomodernizacja budynków” i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.
M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
ABSTRAKT |
---|
W artykule poruszono problematykę związaną z wpływem termomodernizacji budynków na komfort użytkowania pomieszczeń. Przedstawiono przegląd wymagań normatywnych, znaczenie ocieplania budynków dla szczelności pomieszczeń i jej wpływ na sytuację mykologiczną. Przeanalizowano wpływ termomodernizacji na panujący w budynkach mikroklimat. |
Constituent components of the comfort of usage in thermally-insulated buildingsThe article discusses issues related to the influence of thermal upgrades of buildings on the comfort of use of the rooms. Shown is an overview of normative requirements, the importance of thermal insulations of buildings for the insulation of rooms and its influence on the mycological situation. Analysed is the influence of thermal insulation upgrades on the microclimate in the buildings. |
Ochrona cieplna zewnętrznych przegród obiektów budowlanych jest nie tylko jednym z podstawowych zagadnień związanych z oszczędnością energii, ale wiąże się również z komfortem cieplnym pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.
Zagadnienie zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego użytkowanych pomieszczeń, z reguły nieposiadających klimatyzacji, dotyczą całego roku, a nie tylko okresu grzewczego.
W okresie grzewczym na parametry mikroklimatu cieplnego poza izolacyjnością termiczną przegród czy sprawnością wentylacji wpływają również źródła ciepła umieszczone w eksploatowanych pomieszczeniach.
Latem, przy zaprzestaniu ogrzewania w budynkach, występuje mikroklimat równowagi pomiędzy użytkowanymi pomieszczeniami a środowiskiem zewnętrznym.
W budynkach użyteczności publicznej, np. w budynkach biurowych, gdzie wydzielone są niewielkie biura wyposażone w kilka urządzeń wydzielających dużą ilość ciepła, dość często występują problemy przegrzewania się takich pomieszczeń, szczególnie zlokalizowanych na najwyższej kondygnacji, powodujące występowanie tzw. dyskomfortu termicznego.
W polskich warunkach klimatycznych istotne jest zwrócenie uwagi na mikroklimat pomieszczeń zarówno w sezonie grzewczym, jak i latem.
Wybrane wymagania normatywne
Zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], na wewnętrznej powierzchni przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
W celu zachowania tego warunku w odniesieniu do przegród zewnętrznych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnych oraz ich węzłów konstrukcyjnych powinny one charakteryzować się współczynnikiem temperaturowym ƒRsi o wartości nie mniejszej niż wymagana wartość krytyczna. Oblicza się ją zgodnie z normą PN-EN ISO 13788:2013-05 dotyczącą metody obliczania temperatury powierzchni wewnętrznej koniecznej do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej [2].
Wymaganą wartość krytyczną współczynnika temperaturowego ƒRsi w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 20°C w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy określać wg polskiej normy, przy założeniu, że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego jest równa 50%, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72.
Wartość współczynnika temperaturowego, charakteryzującego przyjęte rozwiązanie konstrukcyjno-materiałowe, należy obliczać dla wszystkich przegród pełnych w miejscach poza mostkami termicznymi, a także dla mostków cieplnych (np. połączenie dachu ze ścianą zewnętrzną itp.). W obliczeniach można zastosować przestrzenny model przegrody - według normy [3] dotyczącej obliczania strumieni cieplnych i temperatury powierzchni lub metodę uproszczoną - według Polskiej Normy dotyczącej obliczania strumieni cieplnych i temperatury powierzchni, korzystając z katalogów mostków cieplnych [4].
Oprócz powyższych wymogów przegrody zewnętrzne powinny być tak zaprojektowane, by we wnętrzu przegrody nie występowało narastające w kolejnych latach zawilgocenie spowodowane kondensacją pary wodnej.
Sprawdzenie powyższego warunku należy przeprowadzać według PN-EN ISO 13788. Dopuszcza się kondensację pary wodnej wewnątrz przegrody w okresie zimowym, o ile struktura przegrody umożliwia wyparowanie kondensatu w okresie letnim i nie następuje przy tym degradacja materiałów budowlanych przegrody na skutek tej kondensacji.
Rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne przegród zewnętrznych, warunki cieplno-wilgotnościowe, a także intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach, powinny uniemożliwiać powstawanie zagrzybienia.
Do budowy przegród należy stosować materiały, wyroby i elementy budowlane odporne lub uodpornione na zagrzybienie i inne formy biodegradacji, odpowiednio do stopnia zagrożenia korozją biologiczną [1].
Ocieplenie budynków a wentylacja - problematyka z zakresu mykologii
Termomodernizację istniejących budynków mieszkalnych realizuje się z wykorzystaniem zróżnicowanych koncepcji budowlano-architektonicznych.
Jak wykazuje praktyka budowlana, użytkownicy modernizowanych obiektów dość często mają zastrzeżenia dotyczące komfortu ich użytkowania. W wielu przypadkach jest to związane z zapewnieniem odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych pomieszczeń mieszkalnych. Warunki te są wypadkową przyjętych rozwiązań projektowych, wykonawstwa oraz sposobu użytkowania mieszkań. Problem ten wydaje się dość istotny ze względu na fakt, iż człowiek przebywa w pomieszczeniach zamkniętych około 75% czasu swego życia.
Oddziaływanie czynników tworzących mikroklimat można określić jako zbiór parametrów fizycznych i chemicznych, zmiennych w czasie i przestrzeni, który wywiera wpływ na każdy żywy organizm. Parametry mikroklimatu można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
- warunki cieplno-wilgotnościowe, które wywierają wpływ na bilans i odczucia cieplne (wiążą się z oddziaływaniem środowiska na organizm ludzki),
- warunki higieniczno-zdrowotne, związane z jakością powietrza wewnątrz pomieszczeń, oddziaływaniem przegród budowlanych, oświetleniem, oddziaływaniem hałasu, natężeniem pola elektromagnetycznego itp.
Czynnikami istotnie wpływającymi na kształtowanie mikroklimatu pomieszczeń są:
- temperatura powietrza i temperatura na wewnętrznych powierzchniach przegród budowlanych,
- prędkość ruchu powietrza oraz jego wilgotność,
- a także sposób i wielkość wymiany powietrza w pomieszczeniach.
Pomimo znacznego rozwoju zróżnicowanych koncepcji dotyczących zmiany sposobu wentylacji budynków mieszkalnych, w Polsce stosuje się przeważnie wentylację grawitacyjną.
Niestety, w wielu przypadkach użytkownicy budynków mieszkalnych napotykają na problem zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu pomieszczeń. Jest to związane z trudnościami w usunięciu nadmiaru pary wodnej (wilgoci) z mieszkań.
Przepływ powietrza przez pomieszczenia uzależniony jest od kilku czynników w tym zasadniczo od różnicy ciśnień pomiędzy budynkiem a otoczeniem. Na zróżnicowanie ciśnienia wpływa między innymi różnica temperatury powietrza oraz oddziaływanie wiatru na bryłę budynku.
Istotnym elementem wentylacji pomieszczeń jest szczelność stolarki okiennej. Bez zastosowania w nowych oknach nawiewników higrosterowanych, bez higrosterowanych nawiewników wentylacja naturalna jest bardzo trudna do kontrolowania, a jej wydajności nie można dostosować do zmian w zapotrzebowaniu.
Realizacja koniecznych działań termomodernizacyjnych, związanych z poprawą stanu ochrony cieplnej budynków oraz zwiększeniem szczelności ich obudowy (w tym stolarki okiennej), przyniesie oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy zostaną zrealizowane odpowiednie rozwiązania zapewniające minimalne wymogi higieniczno-zdrowotne (w szczególności dotyczące zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza).
W pomieszczeniach mieszkalnych, w których występuje w dłuższym okresie czasu nadmierna wilgotność powietrza, może mieć miejsce powstawanie szkodliwej flory bakteryjnej i grzybowej.
Grzyby i pleśnie powstają bardzo często na ścianach zewnętrznych, w miejscach osłoniętych meblami lub ciężkimi zasłonami, w których utrudniony jest właściwy przepływ powietrza (w kuchniach zagrzybienie może występować dodatkowo wskutek osiadania na przegrodach zewnętrznych tłuszczów unoszących się w powietrzu podczas przygotowywania posiłków).
Przykładowa różnica temperatury w narożu ściennym zabudowanym szafkami kuchennymi może być niższa o ok. 5 K w stosunku do naroża niezabudowanego (RYS. 1).
Można stwierdzić, że ilość grzybów i pleśni w mieszkaniu jest proporcjonalna do wilgotności powietrza i jakości cieplnej przegród.
Mikrobiolodzy stosują w tej dziedzinie jako miarodajny wskaźnik równowagi higroskopijnej (aktywności wodnej).
W warunkach mieszkalnych występują dodatkowo inne czynniki przyspieszające lub opóźniające rozwój poszczególnych gatunków grzybów. Czynnikiem takim jest przede wszystkim wentylacja i intensywności przepływu powietrza w obrębie ściany oraz podatność podłoża (kleje, tapety) na zawilgocenia.
Izolacyjność termiczna ściany ma istotny wpływ na stan zawilgocenia przegród. W przypadku braku dostatecznej izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych istnieje możliwość skraplania się (kondensacji) pary wodnej, szczególnie w narożach ściennych i nadprożowych.
Zawilgocenie na wewnętrznej powierzchni ściany powstaje wówczas, gdy temperatura tej powierzchni lub jej fragmentu jest niższa od tzw. temperatury punktu rosy.
Na RYS. 2 przedstawiono miejsca kondensacji wilgoci w zakresie jednowymiarowego i dwuwymiarowego przepływu ciepła.
Rys. 2. Miejsca kondensacji wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody. Objaśnienia: 1 - ϑ1 temperatura na wewnętrznej powierzchni ściany, 2 -wykraplanie się wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody (przemarzanie) w miejscach poza mostkami termicznymi - jednowymiarowy przepływ ciepła, 3 - wykraplanie się wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody (przemarzanie) w miejscach mostków termicznych (naroża) - dwuwymiarowy przepływ ciepła; rys.: [5]
W przypadku budynków poddanych termomodernizacji temperatura na wewnętrznej powierzchni przegrody (a także w miejscach mostków termicznych geometrycznych) wzrasta w stosunku do temperatury wewnętrznej powierzchni ściany nieocieplonej. W niesprzyjających warunkach mikroklimatu pomieszczeń, tj. w przypadkach występowania zbyt dużej wilgotności względnej powietrza (przekraczającej 60%) może dojść do kondensacji wilgoci zarówno w miejscach mostków termicznych, jak i na fragmentach ścian pełnych.
Zależności pomiędzy wilgotnością powietrza wewnętrznego i temperaturą powierzchni przegrody sprzyjające kondensacji można przedstawić za pomocą wykresu (RYS. 3).
Zespół czynników oddziałujących na człowieka w pomieszczeniu zamkniętym określa się jako mikroklimat, którego zasadniczą częścią, obok zagadnień wilgotnościowych, jest komfort cieplny.
Komfortem cieplnym wg definicji ASHARE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) [4] nazywamy stan odczucia wyrażający zadowolenie z danego środowiska termicznego. W skali odczucia ASHARE odpowiada to środkowej strefie, czyli sytuacji, kiedy człowiek nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. Skala ta oparta jest na sześciu stopniach odczuwania ciepła: (3) - gorąco, (2) - ciepło, (1) - letnio, (0) -neutralnie, (–1) - lekko chłodno, (–2) - lekko ciepło–chłodno, (–3) - zimno.
Graficzną skalę ASHRE przedstawiono na RYS. 4.
W przełożeniu na parametry fizyczno-fizjologiczne o komforcie cieplnym możemy się wyrażać wtedy, gdy bilans cieplny organizmu jest zrównoważony przy minimalnym obciążeniu naszego układu termoregulacji.
Poprzez parametry mikroklimatu związane z temperaturą pomieszczenia należy nie tylko rozumieć jako jednoznacznie określoną temperaturę powietrza, ale również określać w wymiarze lokalnych jej różnic, w tym:
- lokalne konwekcyjne ogrzewanie lub ochładzanie (zwiększony ruch powietrza),
- lokalne radiacyjne ogrzewanie lub ochładzanie,
- bezpośredni kontakt z zimnymi powierzchniami (wymiana przez przewodzenie),
- zbyt duży pionowy gradient temperatur powietrza > 3K.
Komfort cieplny pomieszczeń w budynkach zależy ściśle od izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych. Wyniki wielu badań potwierdzają, że w budynkach poddanych termomodernizacji odczucia cieplne użytkowników zmieniały się w wielu przypadkach z lekko chłodno na neutralnie lub lekko ciepło.
Wpływ termomodernizacji na mikroklimat pomieszczeń - przykłady
Przykład 1
Pierwszy analizowany przykład dotyczy termomodernizacji budynku biurowego, zrealizowanego w latach 70. XX wieku (FOT. 1).
W budynku wykonano ocieplenie ścian zewnętrznych i adaptację polegającą na podziale pomieszczeń ostatniej kondygnacji na mniejsze, przystosowane do potrzeb biurowych. W procesie termomodernizacji nie wykonano w budynku ocieplenia stropodachu.
Na podstawie oceny stanu technicznego przeprowadzono obliczenia izolacyjności termicznej przedmiotowego stropodachu w dwóch stadiach:
- jak dla warunków pierwotnych - tzn. materiały stropodachu nie utraciły swoich projektowanych właściwości,
- dla warunków wilgotnych - z uwzględnieniem destrukcji materiałowej; cześć materiałów uległa zawilgoceniu w czasie na skutek występowania przecieków z dachu.
Przyjęto uśrednioną izolacyjność termiczną stropodachu, wyrażoną współczynnikiem przenikania ciepła U będącą wypadkową izolacyjności termicznej tych stanów.
Z obliczeń uzyskano następujące wyniki: Uk1 = 0,94 W/(m2·K), Uk2 = 1,05 W/(m2·K).
Jako miarodajną wielkość dla stropodachu przyjęto średnio wartości: Uk = 1,00 W/(m2·K).
Na podstawie informacji uzyskanych od użytkowników budynku, potwierdzonych podczas badań pomiarami temperatur, w czasie dziennego nasłonecznienia w okresie letnim stwierdzono, że:
- w pomieszczeniach ostatniej kondygnacji o oknach skierowanych w kierunku S-E w godzinach popołudniowych temperatura powietrza, przy zamkniętych oknach, w środku pomieszczeń na wysokości 1,5 m od posadzki wahała się od 25°C do 28°C,
- w podobnych pomieszczeniach na niższych kondygnacjach temperatura powietrza podczas pomiarów była niższa i wynosiła od 22°C do 24°C,
- w pomieszczeniach ostatniej kondygnacji o oknach skierowanych w kierunku N-W w godzinach popołudniowych temperatura powietrza wahała się od 24°C do 27°C,
- w podobnych pomieszczeniach na niższych kondygnacjach temperatura powietrza wynosiła od 21°C do 23°C.
Zakładając jednakową ekwiwalentną temperaturę zewnętrzną latem, można przyjąć, że różnice temperatury powietrza w pomieszczeniu wynikające z różnic izolacyjności termicznej stropodachu i stropu międzykondygnacyjnego wynoszą od 3K do 4K.
Różnice temperatury powietrza w pomieszczeniu wynikające z usytuowania okien ze względu na strony świata, przy podobnej powierzchni otworów okiennych, wynoszą od 1K do 2K. Maksymalną temperaturę powietrza w pustce wentylacyjnej podczas badań oceniono na poziomie 45°C.
W celu uzasadnienia poprawności przyjętego rozwiązania likwidacji przegrzewania pomieszczeń ostatniej kondygnacji przeprowadzano po wykonaniu ocieplenia na stropie nad ostatnią kondygnacją porównawcze badania termowizyjne izolacyjności termicznej stropodachu za pomocą termowizji.
W trakcie przeprowadzania badań część pustki stropodachu została już wypełniona materiałem termoizolacyjnym, część zaś nie została jeszcze ocieplona.
Pomiary temperatury powietrza wykonano w przestrzeni stropodachu przy użyciu zestawu badawczego THERM 2227-2, poprzez wpuszczenie sondy przez nowo wykonane kominki wentylacyjne od strony dachu.
Wyniki pomiarów temperatury:
- temperatura powietrza zewnętrznego 5°C-26°C,
- temperatura połaci dachowej 52°C-58°C,
- temperatura wewnątrz pomieszczeń 23,4°C-26,8°C,
- temperatura w przestrzeni stropodachu średnio 37,5°C.
Po ociepleniu stropodachu przedmiotowego budynku nastąpiła wyraźna poprawa odczuwalnej temperatury pomieszczeń biurowych i laboratoryjnych położonych na ostatniej kondygnacji. Badania termowizyjne wykazały zasadnicze różnice w zakresie izolacyjności termicznej części ocieplonej i nieocieplonej.
Użytkownicy, którzy poprzednio odczuwali duży dyskomfort termiczny związany z przegrzewaniem, odczuli znaczną poprawę mikroklimatu.
Z informacji uzyskanych od administracji budynku wynika, że sytuacja uległa odczuwalnej zmianie, zaś temperatura powietrza pomieszczeń ostatniej kondygnacji jest zbliżona do pomieszczeń na niższych kondygnacjach.
Przykład 2
Opisany przykład dotyczy badania intensywności wymiany powietrza w budynkach poddanych termomodernizacji.
Przyczyną prowadzonych badań, które realizowano równolegle z badaniami termowizyjnymi dotyczącymi stanu ochrony cieplnej budynków, było powstanie zawilgoceń i/lub zagrzybień na zewnętrznych przegrodach budowlanych.
Badania ilości wymiany powietrza realizowano za pomocą anemometru skrzydełkowego.
Pomierzone poziomy wilgotności względnej w analizowanych pomieszczeniach mieszkalnych wynosiły od 45% do 89%. Maksymalne pomierzone strumienie objętości powietrza wentylacyjnego wahały się w granicach 200 m3/h.
W niektórych pomieszczeniach mieszkalnych występował brak wymiany powietrza lub też ciąg zwrotny.
Podczas realizowanych badań stwierdzono następujące, powtarzające się cyklicznie nieprawidłowości, które były związane z zastosowaniem kratek wentylacyjnych z dodatkową tworzywową siatką od strony kanału wentylacyjnego (RYS. 5).
Występująca za kratką siatka po kilku miesiącach użytkowania pomieszczeń (kuchnia, łazienka, wc) stała się w praktyce nieprzepuszczalna dla przepływu powietrza (zalegający tłuszcz, kurz itp.) i uniemożliwiała zapewnienie odpowiedniej jego wymiany.
Przeprowadzane wizje lokalne wykonane przez autorów w ramach przeglądów wielu lokali mieszkalnych umożliwiły ujawnienie nieprawidłowości związanych z niedozwolonym zabudowywaniem przez użytkowników otworów wentylacyjnych (szafki, okapy itp.). Powodowało to całkowity brak lub pogorszenie ciągu wentylacyjnego w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach wc.
FOT. 2. Brak możliwości zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza z powodu zastosowania kratek wentylacyjnych z dodatkową siatką zabezpieczającą; fot.: [8]
Przedstawione na FOT. 2, FOT. 3 i FOT. 4 przykłady nie były jedynymi przypadkami, które dotyczyły opisywanych nieprawidłowości. Miały one miejsce w około 10% wszystkich analizowanych mieszkań.
W przypadku braku należytej wentylacji w pomieszczeniach następuje obniżenie zawartości tlenu w powietrzu, co prowadzi do pogorszenia się mikroklimatu mieszkań i wywiera destruktywny wpływ na zdrowie człowieka, powodując dodatkowo rozwój drobnoustrojów (bakterii, wirusów, pleśni i grzybów).
Obok zaleceń dotyczących okien o dużej szczelności uniemożliwiających infiltrację powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej do potrzeb wentylacyjnych, obowiązujące w naszym kraju przepisy nie określają wymaganej ilości powietrza potrzebnego do przewietrzania pomieszczeń w fazie eksploatacji budynku.
W większości przebadanych mieszkaniach, w których nastąpiło mykologiczne porażenie przegród zewnętrznych, pomierzona wilgotność względna powietrza przekraczała 60%. Przyczyniły się do tego nie tylko czynniki techniczno-ekonomiczne (rozwiązania wentylacji grawitacyjnej), ale przede wszystkim sposób użytkowania pomieszczeń przez mieszkańców.
Powszechnie stosowane siatki na kratkach wentylacyjnych powinny być czyszczone co najmniej raz w miesiącu, w przeciwnym wypadku powodują one bowiem znaczne ograniczenie ilości wymienianego powietrza w pomieszczeniach. Przeprowadzone pomiary skuteczności wentylacji grawitacyjnej w badanych budynkach pozwalają na stwierdzenie, iż należy całkowicie usunąć dodatkowe siatki znajdujące się za kratkami wentylacyjnymi.
W przypadku samowolnego zabudowania lub zatkania wentylacji użytkownik mieszkania nie może w żadnym wypadku żądać od administratora (lub właściciela) obiektu usunięcia występujących zagrzybień. Należy także stwierdzić, że prowadząc działania termomodernizacyjne, uczestnicy procesu budowlanego nie powinni zapominać o konieczności usprawnienia istniejącej wentylacji, np. w oparciu o nasady kominowe czy też nawiewniki okienne lub ścienne.
Literatura
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).
- PN-EN ISO 13788:2013-05, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metody obliczania".
- PN-EN ISO 10211:2017-09, "Mostki cieplne w budynkach - obliczanie strumieni cieplnych i temperatury powierzchni".
- PN-EN ISO 14683:2017-09, "Mostki cieplne w budynkach - liniowy współczynnik przenikania ciepła - metody uproszczone i wartości orientacyjne".
- T. Steidl, P. Krause, "Wybrane zagadnienia użytkowania pomieszczeń w aspekcie ich zdrowotności", konferencja ATIZ, Gliwice 2003.
- Strona internetowa: www.ashrae.org.
- T. Steidl, P. Krause, "Komfort cieplny pomieszczeń ostatniej kondygnacji latem", konferencja ATIZ, Gliwice 2004.
- P. Krause, "Wpływ wentylacji na mikroklimat pomieszczeń w budynkach wielorodzinnych", konferencja ATIZ, Gliwice 2007.
- Badania i pomiary archiwalne. STEKRA s.c., www.stekra.pl