Widok stanowiska badawczego do pomiaru metodą emisji akustycznej, fot. Archiwa autorów
Płyty włóknisto-cementowe są wyrobem budowlanym stosowanym w budownictwie od początku ubiegłego wieku. Technologię produkcji tego kompozytowego materiału opracował i opatentował czeski inżynier Ludwik Hatschek. Materiał ten nosił wówczas nazwę "Eternit" i cechował się wytrzymałością, trwałością, niewielkim ciężarem, odpornością na wilgoć i niepalnością [1]. Włóknocement stał się jednym z najbardziej popularnych materiałów na pokrycie dachów na świecie w XX wieku i było tak momentu, kiedy stwierdzono, że jeden ze jego składników - azbest ma właściwości rakotwórcze.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
W latach 90. ubiegłego wieku niebezpieczny dla zdrowia składnik zastąpiono bezpiecznymi włóknami, głównie celulozowymi.
Na FOT. 1-2 przedstawiono przykładowe realizacje elewacji wentylowanych, w których jako okładzinę elewacyjną zastosowano płyty włóknisto-cementowe.
Płyty włóknisto-cementowe są materiałem kompozytowym narażonym na powstawanie różnorakich wad i uszkodzeń nie tylko na etapie eksploatacji, ale także na etapie produkcji, np. w wyniku awarii urządzeń. Fakt ten może mieć istotny wpływ na ich właściwości.
Proces produkcji płyt włóknisto-cementowych jest bardzo złożony i składa się z wielu etapów, które zostały dokładnie opisane m.in. w [5, 9]. Jednym z etapów produkcyjnych jest suszenie płyt w piecu tunelowym (FOT 3-4). Płyty trafiają do pieca tunelowego po okresie dojrzewania w specjalnych komorach klimatycznych w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci, np. przed ich malowaniem.
FOT. 1-2. Przykłady realizacji elewacji wentylowanych z wykorzystaniem płyt włóknisto-cementowych; fot. archiwa autorów
FOT 3-4. Widok pieca tunelowego do suszenia płyt włóknisto-cementowych; fot. archiwa autorów
Prawidłowy proces suszenia polega na przemieszczeniu płyt na rolkach transportowych przez komory pieca tunelowego w czasie około 10 minut w temperaturze od 160°C do 180°C.
Autorzy w swojej praktyce spotkali się jednak z wyjątkową sytuacją, w której to w trakcie procesu suszenia sterowanie pieca i napędu urządzenia transportującego płyty uległo awarii. Płyty włóknisto-cementowe pozostały wewnątrz pieca przez okres znacznie dłuższy niż przewidywała to technologia suszenia. Otóż płyty w piecu tunelowym podczas standardowego procesu suszenia przebywają przez około 5 minut w strefie o temperaturze 160°C oraz około 5 minut w strefie pieca o temperaturze 180°C. Istotny jest fakt, że płyty w piecu tunelowym przemieszczane są wzdłuż nadmuchów gorącego powietrza.
W momencie awarii część płyt przebywało przez okres ponad 30 minut bezpośrednio pod nadmuchami gorącego powietrza aż do momentu wychłodzenia pieca. Należy przypuszczać, że niekontrolowana w tym czasie temperatura w piecu była wysoka i mogła osiągnąć ponad 200°C. Stąd też można sądzić, że zaistniałe warunki w trakcie awarii pieca, tj. wysoka temperatura w czasie o wiele dłuższym niż przewidywała to technologia, mogą wpływać destrukcyjnie na strukturę płyt włóknisto-cementowych.
Warto nadmienić, że większość dostępnych w literaturze badań płyt włóknisto-cementowych dotyczyła jedynie określenia normowych parametrów fizyko-mechanicznych oraz wpływu czynników eksploatacyjnych takich jak cykle namaczania i suszenia, cykle zamrażania i rozmrażania, wpływ grzania i deszczowania, które sprowadzają się w zasadzie do wyznaczenia wytrzymałości na zginanie [10-12].
W literaturze można spotkać także nieliczne rezultaty badań wykonanych z wykorzystaniem metod nieniszczących m.in. metody ultradźwiękowej i metody emisji akustycznej [5, 13-14] oraz metod optycznych [15-16].
Opis badań
Badaniom poddano dwie płyty włóknisto-cementowe:
pierwszą stanowiła płyta, która przebywała w piecu tunelowym podczas wspomnianej wcześniej awarii (oznaczona jako "płyta PA"),
natomiast dla porównania jako płytę referencyjną do badań wykorzystano płytę tego samego typu, z tej samej partii produkcyjnej, która została wysuszona w prawidłowych warunkach (oznaczona jako "płyta PR").
Z każdej płyty wycięto do badań po 10 próbek o wymiarach 20×100 mm. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem nieniszczącej metody emisji akustycznej przy próbie trójpunktowego zginania (FOT. 5-6).
Dla badanych płyt określano także wartości wytrzymałości na zginanie MOR według zależności (1) podanej w normie [4]:
(1)
gdzie:
MOR - wytrzymałość na zginanie, [MPa],
F - siła niszcząca, [N],
ls - rozstaw podpór, [mm],
b - szerokość próbki, [mm],
e - średnia grubość próbki, [mm].
FOT. 5-6. Widok stanowiska badawczego do pomiaru metodą emisji akustycznej (5) wraz z powiększeniem próbki płyty włóknisto-cementowej w trakcie badania (6); fot. archiwa autorów
Do badania trójpunktowego zginania wykorzystano maszynę wytrzymałościową PASCAL MIKROPRASA μP - 3 kN o zakresie obciążenia od 0 do 3 kN.
Badania prowadzono przy ustawieniu stałego przyrostu przemieszczenia trawersy wynoszącego 0,1 mm/min. W trakcie badania rejestrowanymi deskryptorami emisji akustycznej w funkcji czasu były tempo zdarzeń Nzd i suma zdarzeń ∑Nzd oraz charakterystyki widm akustycznych zarejestrowanych zdarzeń EA. Następnie w celu wykazania zmian zachodzących w strukturze płyt pod wpływem wysokiej temperatury, autorzy posłużyli się sztucznymi sieciami neuronowymi jednokierunkowymi wielowarstwowymi ze wsteczną propagacją błędu.
RYS. 1. Ogólny schemat postępowania w celu identyfikacji zmian zachodzących w strukturze płyt włóknisto-cementowych pod wpływem oddziaływania wysokiej temperatury z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych; rys. archiwa autorów
Przyjęto ogólny schemat postępowania (RYS. 1), w którym można wyróżnić trzy segmenty. I tak:
Segment 1 jest to baza wiedzy, stanowią ją wyniki z przeprowadzonych wcześniej przez autorów badań doświadczalnych płyt włóknisto-cementowych poddanych działaniu wysokich temperatur. Danymi wejściowymi są wzorcowe charakterystyki widmowe przypisane w sposób doświadczalny dla sygnałów towarzyszących pękaniu włókien pochodzących z płyt włóknisto-cementowych w stanie powietrznosuchym, dla sygnałów towarzyszących pękaniu matrycy pochodzących z płyt wypalonych w temperaturze 230°C przez 3 godziny oraz dla tła (szumu). Dane te zapisano do pliku i wprowadzono do segmentu 2, jako parametry wejściowe dla sztucznych sieci neuronowych.
Segment 2 to proces uczenia i testowania sztucznych sieci neuronowych – wykonanie tak zwanych symulacji sieciowych. Wyuczoną sieć neuronową, mającą zapamiętane wartości uzyskane podczas nauki, wykorzystywano do rozpoznawania wzorców. Dane wyjściowe z segmentu 2 analizowano w segmencie 3.
Segment 3 to analiza rezultatów otrzymanych z segmentu 2 oraz filtracja zapisów zarejestrowanych sygnałów emisji akustycznej podczas zginania. Do segmentu tego podawano dwie pary danych wejściowych. Jedną stanowiły dane pochodzące z segmentu 2, uzyskiwane z pomocą wyuczonej sztucznej sieci neuronowej, drugą natomiast stanowiły dane pochodzące z zapisu metodą emisji akustycznej sygnałów podczas próby zginania. Na wyjściu z tego segmentu otrzymano rozpoznane sygnały EA, które były podstawą do identyfikacji zmian destrukcyjnych zachodzących w strukturze płyt włóknisto-cementowych pod wpływem oddziaływania wysokiej temperatury, która panowała w piecu tunelowym podczas awarii.
W celu weryfikacji wyników uzyskanych metodą emisji akustycznej wykorzystano metodę optyczną z wykorzystaniem elektronowego mikroskopu skaningowego (SEM), którego wygląd i parametry podano w [15].
Wyniki badań i ich analiza
W TAB. 1 przedstawiono rezultaty otrzymane podczas trójpunktowego zginania i rejestracji sygnałów z wykorzystaniem metody emisji akustycznej dla badanych płyt.
TABELA 1. Zestawienie uśrednionej wartości określonej wytrzymałości na zginanie MOR oraz przykładowej sumy zdarzeń ΣNzd
Z kolei na RYS. 2 przedstawiono zarejestrowaną zależności σ–ε dla płyty PA i płyty PR. Zaznaczono na nim także określone wytrzymałości na zginanie MOR.
RYS. 2. Przykładowa zależność σ–ε przy zginaniu dla płyty PA oraz płyty PR wraz z zaznaczonymi wartościami wytrzymałości na zginanie MOR; rys. archiwa autorów
Na podstawie analizy wyników zestawionych w TAB. 1 i na RYS. 2 widać, że różnica w wytrzymałości na zginanie MOR pomiędzy płytami wynosi około 5%. Można więc przyjąć, że w zasadzie zawiera się w granicach błędu pomiarów. Dlatego też otrzymana niewielka zmiana wytrzymałości na zginanie MOR nie pozwala wnioskować, że podczas awarii pieca tunelowego nastąpiły destrukcyjne zmiany w strukturze suszonej płyty PA.
Ponieważ uzyskane wyniki nie były satysfakcjonujące dla autorów, przeprowadzono analizę zarejestrowanych zdarzeń EA z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych według schematu postępowania pokazanego na RYS. 1.
Ostatecznym etapem analizy sygnałów EA jest rozpoznanie zarejestrowanych zdarzeń i przypisanie ich do sygnałów towarzyszących pękaniu włókien oraz matrycy cementowej.
Na RYS. 3 i RYS. 4 przedstawiono zapis tempa zdarzeń Nzd i naprężeń zginających σm w funkcji czasu badania, odpowiednio dla płyty PA oraz płyty PR wraz z naniesioną identyfikacją wzorcowych charakterystyk widmowych.
RYS. 3. Zapis tempa zdarzeń Nzd i naprężeń zginających σm w funkcji czasu dla płyty PA wraz z naniesioną identyfikacją wzorcowych charakterystyk widmowych; rys. archiwa autorów
RYS. 4. Zapis tempa zdarzeń Nzd i naprężeń zginających σm w funkcji czasu dla płyty PR wraz z naniesioną identyfikacją wzorcowych charakterystyk widmowych; rys. archiwa autorów
W TAB. 2 przedstawiono przykładowe rezultaty rozpoznanych zdarzeń dla płyty PA i PR po procesie uczenia sztucznej sieci neuronowej.
Na podstawie analizy RYS. 3 i RYS. 4 oraz rezultatów zawartych w TAB. 2 widać, że dla płyty PA podczas próby trójpunktowego zginania zarejestrowano znacznie mniejszą liczbę zdarzeń towarzyszących pękaniu włókien, w porównaniu z płytą PR. Na tej podstawie można już przypuszczać, że w strukturze płyty PA zaszły destrukcyjne zmiany, mianowicie wskutek działania wysokiej temperatury podczas awarii pieca tunelowego część włókien została "wypalona".
Aby potwierdzić te przypuszczenia, wykonano dodatkowe badania z wykorzystaniem elektronowego mikroskopu skaningowego. Rezultaty otrzymane z wykorzystaniem tej metody przedstawiono w postaci obrazów pokazanych przykładowo na FOT. 7-8.
Na podstawie analizy obrazów przedstawionych na RYS. 4 widać, że w strukturze badanej płyty PA widoczne są liczne kawerny i wyżłobienia po wyrwanych włóknach podczas próby zginania.
TABELA 2. Zestawienie rezultatów rozpoznanych zdarzeń dla płyty PA i PR po procesie uczenia sztucznej sieci neuronowej
FOT. 7-8. Obrazy uzyskane przy użyciu elektronowego mikroskopu skaningowego dla płyty PA: powiększenie ×250 (7), powiększenie ×500 (8); fot. archiwa autorów
W płycie tej zaobserwowano też, że część włókien jest wypalona lub wtopiona w matrycę. Biorąc powyższe pod uwagę, można z pewnością stwierdzić, że wskutek awarii pieca tunelowego i tym samym działania wysokiej temperatury, struktura płyty włóknisto-cementowej uległa widocznej destrukcji.
Podsumowanie
W artykule przedstawiono rezultaty badań wpływu wysokiej temperatury w wyniku awarii pieca tunelowego na destrukcję struktury płyty włóknisto-cementowej. Badaniom poddano dwie płyty włóknisto-cementowe. Jedną stanowiła płyta, która przebywała w piecu tunelowym podczas awarii, a drugą płyta referencyjna, która została wysuszona w prawidłowych warunkach. Na podstawie przeprowadzonych badań autorzy wysunęli wniosek, że ocenianie jakości i tym samym przydatności płyt włóknisto-cementowych tylko na podstawie wytrzymałości na zginanie MOR jest niewystarczające. Postępowanie takie może doprowadzić do sytuacji, w której uszkodzone płyty włóknisto-cementowe (np. wskutek awarii urządzeń podczas produkcji) zostaną wbudowane na elewacje budynków, co bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu użytkowania takich elewacji.
PN-EN 12467+A1:2016-08, "Płyty płaskie włóknisto‑cementowe. Charakterystyka wyrobu i metody badań".
T. Gorzelańczyk, K. Schabowicz, "Badania płyt włóknisto-cementowych zawierających materiały z recyklingu", "Materiały Budowlane" 10/2015, s. 27-29.
T. Gorzelańczyk, K. Schabowicz, "Rewitalizacja elewacji budynków z zastosowaniem płyt włóknisto-cementowych", "Materiały Budowlane" 11/2015, s. 163-165.
K. Schabowicz, T. Gorzelańczyk, M. Szymków, "Elewacje wentylowane", Architektura Murator, nr 6, dod. "Warsztat Architekta" nr 3/2017, s. 36-53.
Z. Ranachowski, K. Schabowicz, "The Fabrication, Testing and Application of fibre cement boards”, Cambridge Scholars Publishing, Newcastle 2018.
M. Ardanuy, J. Claramunt, R.D. Toledo Filho, "Cellulosic Fiber Reinforced Cement-Based Composites: A Review of Recent Research", "Construction and Building Materials" vol. 79/2015, pp. 115-128.
J. Claramunt, M. Ardanuy, J.A. García-Hortal, "Effect of drying and rewetting cycles on the structure and physicochemical characteristics of softwood fibres for reinforcement of cementitious composites", "Carbohydrate Polymers", 79/2010, pp. 200-205.
A.M. Cooke, S. Akers, "The effect of aluminous additives on the properties of Autoclaved Cellulose Fibre Cement", IIBCC, Madrid 2008.
R. Drelich, T. Gorzelańczyk, M. Pakuła, K. Schabowicz, "Automated Control of Cellulose Fibre Cement Boards with a Non-Contact Ultrasound Scanner", Automation in Construction, 57/2015, pp. 55-63.
T. Gorzelańczyk, K. Schabowicz, "Non-Destructive Testing of Moisture in Cellulose Fiber Cement Boards", 11th European Conference on Non-Destructive Testing (ECNDT), Prague 2014.
T. Gorzelańczyk, K. Schabowicz, M. Szymków, "Nieniszczące badania płyt włóknisto-cementowych z wykorzystaniem emisji akustycznej", "Przegląd Spawalnictwa" 10/2016, s. 35-38.
A. Adamczak-Bugno, T. Gorzelańczyk, A. Krampikowska, M. Szymków, "Nieniszczące badania struktury materiałów włóknisto-cementowych z użyciem elektronowego mikroskopu skaningowego", "Badania Nieniszczące i Diagnostyka" 3/2017, s. 20-23.
Z. Ranachowski, K. Schabowicz, T. Gorzelańczyk, S. Kudela, T. Dvorak, "Visualization of fibers and voids inside industrial fiber concrete boards", "Material Science & Engineering International Journal", 4/2017.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.