Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Termoizolacja ścian budynków zabytkowych – wybrane problemy

Selected problems related to thermal insulation of historic buildings

Poznaj wybrane problemy związane z termomodernizacją ścian obiektów historycznych
Archiwa autorów

Poznaj wybrane problemy związane z termomodernizacją ścian obiektów historycznych


Archiwa autorów

Podniesienie standardu energetycznego budynków wiąże się zazwyczaj z izolacją cieplną przegród zewnętrznych przy zastosowaniu popularnej metody ocieplania ścian zewnętrznych ETICS. W przypadku budynków zabytkowych, objętych ochroną konserwatorską lub elewacjach o wysokich walorach historycznych, tradycyjne metody ocieplania od zewnątrz, tj. w naszym klimacie od strony chłodniejszej przegrody, nie znajdują zastosowania. Jednym ze sposobów podniesienia efektywności energetycznej ścian jest zastosowanie izolacji cieplnej od wewnątrz. Rozwiązanie to jednak w określonych warunkach może prowokować niekorzystne zjawiska, a co za tym idzie uszkodzenia początkowo powierzchni ściany (farby i tynki), a w późniejszym czasie – konstrukcji.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Zasadniczym efektem docieplenia od wewnątrz jest przyrost zawilgocenia poszczególnych warstw ściany:

  • główną przyczyną wzrostu wilgoci w materiałach ściany jest kondensacja pary wodnej, a w konsekwencji możliwy rozwój pleśni.
  • inną ważną przyczyną przyrostu wilgoci może być podciąganie kapilarne. Zjawisko to może znacząco wpływać na stan zawilgocenia starych murów ceglanych, zwłaszcza w partiach przyziemia.

Przy łącznym występowaniu tych zjawisk w wielu przypadkach obserwowane są również uszkodzenia spowodowane przez mróz, sól i pęknięcia termiczne. Na FOT. 12 pokazano stan ściany zewnętrznej budynku mieszkalnego, w którym wykonano docieplenia ścian piwnicy.

FOT. 1-2. Ocieplona ściana piwnicy: ściana od zewnątrz - wysolenia ponad izolacją termiczną (1), od wewnątrz zagrzybienie powierzchni ściany parteru przy podłodze (2); fot. archiwa autorów

FOT. 1–2. Ocieplona ściana piwnicy: ściana od zewnątrz – wysolenia ponad izolacją termiczną (1), od wewnątrz zagrzybienie powierzchni ściany parteru przy podłodze (2); fot. archiwa autorów

Przy dociepleniu ścian zewnętrznych typowych budynków mieszkalnych wykonanych w technologiach wielkopłytowej, wielkoblokowej, szkieletowej czy też z elementów drobnowymiarowych nowej generacji, jak ceramika poryzowana lub bloczki z betonu lekkiego, zjawiska te mają mniejsze znaczenie, zwłaszcza w przypadku zastosowania typowych dociepleń od strony zewnętrznej. Dla takich układów ściennych wystarczą typowe obliczenia pozwalające projektantowi na spełnienie obowiązujących wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej i uniknięcia kondensacji powierzchniowej.

W przypadku ścian ceglanych, ceglano-kamiennych lub ceglanych o złożonej budowie, jakie występują w budynkach zabytkowych, a w których występuje duża ilość zaprawy wapienno-piaskowej, niezbędne jest prognozowanie zachowania się przegrody w czasie jej eksploatacji, tak aby po zmianie pierwotnej budowy przegrody na inną z materiałem termoizolacyjnym uniknąć niekorzystnych zjawisk i przyśpieszonego starzenia się poszczególnych elementów muru (FOT. 3).

FOT. 3. Mur złożony, warstwowy z cegłą licową dziurawką; fot. archiwa autorów

FOT. 3. Mur złożony, warstwowy z cegłą licową dziurawką; fot. archiwa autorów

Odpowiednia diagnostyka i ocena pozwoli zaproponować takie środki zapobiegawcze, które pozwolą zachować charakter historyczny budynków dla przyszłych pokoleń wraz z zachowaniem zdrowego mikroklimatu.

Prezentowany artykuł ma charakter przeglądowy. Zebrano w nim informacje dotyczące najczęściej spotykanych uszkodzeń powstałych w wyniku niewłaściwej termoizolacji przegród. Autorzy na podstawie własnych doświadczeń i publikacji naukowych przedstawiają przyczyny ich powstania i negatywne skutki, jakie ze sobą niosą.

Niekorzystne zjawiska i procesy zachodzące w izolowanych ścianach

Kondensacja pary wodnej

Kondensacja może wystąpić na powierzchni lub wewnątrz konstrukcji przegrody. Kondensacja występuje, gdy ciśnienie cząstkowe pary wodnej (pv) jest większe niż ciśnienie nasycenia (psat). Ciśnienie nasycenia zależy od temperatury otoczenia lub powierzchni. Specyficznym typem wewnętrznej kondensacji jest tak zwana letnia kondensacja. Letnia kondensacja ma miejsce, gdy wilgotna ściana jest suszona przez promieniowanie słoneczne, podczas gdy temperatura zewnętrznej strony wzrasta, co prowadzi do wewnętrznego strumienia wilgoci.

Jeśli opór dyfuzyjny warstwy materiału warstwy we wnętrzu konstrukcji jest zbyt wysoki, to latem może wystąpić kondensacja między warstwą izolacyjną a warstwą opóźniającą parowanie. Dzięki materiałom izolacyjnym o wysokim oporze dyfuzyjnym nie dojdzie do letniej kondensacji, ponieważ warstwa izolacyjna działa jak bariera pary w obu kierunkach.

Stan techniczny przegrody w zakresie możliwości wystąpienia kondensacji pary wodnej bada się na ogół uproszczoną metodą obliczeń zwaną metodą Glasera. Metoda Glasera (według normy PN EN ISO 13788 [1]) jest powszechnie stosowaną i akceptowalną metodą określania, czy dana konstrukcja jest wrażliwa na wewnętrzną kondensację. Metoda ta bazuje na szeregu uproszczeń, nie dając wyników, które jednoznacznie odpowiedzą na pytanie o przyrost wilgotności warstw, w tym np. warstwy zaprawy spajającej poszczególne elementy muru. Z tego względu traktowana jest jedynie jako metoda szacowania stanu wilgotnościowego przegrody niż do jej dokładnego prognozowania.

Samo zjawisko migracji wilgoci, wody i pary wodnej w przegrodach z materiałów kapilarno-porowatych jest zjawiskiem dość złożonym i zależnym od wielu czynników, w tym od:

  • stanu początkowego zawartości wilgoci w porach materiału,
  • struktury porów materiału,
  • chłonności powierzchniowej,
  • podciągania kapilarnego,
  • gradientu temperatury po obu stronach przegrody,
  • właściwości cieplnych poszczególnych warstw materiału muru,
  • występowania w murze lub materiale przestrzeni powietrznych wentylowanych
  • innych czynników.
RYS. 1. Przykładowe wyniki obliczeń programem WUFIBio; górny diagram pokazuje obliczoną zmianę zawartości wody (niebieski) i krytyczną zawartość wody (czerwony) w czasie (interpretacja: wzrost pleśni przekracza 200 mm/rok); rys. archiwa autorów

RYS. 1. Przykładowe wyniki obliczeń programem WUFIBio; górny diagram pokazuje obliczoną zmianę zawartości wody (niebieski) i krytyczną zawartość wody (czerwony) w czasie (interpretacja: wzrost pleśni przekracza 200 mm/rok); rys. archiwa autorów

W tym celu sugeruje się, aby w przypadku murów złożonych o dużej wartości historycznej stosować bardziej złożone modele oparte na układzie nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych, opisujące niestacjonarny sprzężony transport ciepła i wilgoci w materiałach i przegrodach budowlanych [2].

Na potrzeby symulacji zmian zawartości wilgoci w materiałach budowlanych i całych przegrodach, nawet o bardzo złożonej budowie zupełnie wystarczające są programy symulacyjne typu WUFI 2D 3 (4), DELPHI 6. Pomocny może też być zestaw programów WUFI Pro i WUFIBio. Ten ostatni przeznaczony jest do analizy możliwości rozwoju pleśni i grzybów na powierzchni wewnętrznej przegrody budowlanej (RYS. 1).

Rozwój pleśni i korozja biologiczna elementów a wilgotność elementów muru

W większości rodzajów ścian zewnętrznych stosowanie izolacji termicznej i zwiększanie szczelności układu ściennego utrudnia rozwój pleśni. Ryzyko rozwoju pleśni wzrasta, przy wzroście wilgotności powietrza środowiska wewnętrznego na skutek niewłaściwie działającej wentylacji pomieszczeń lub jej braku.

Wilgoć w budynku sprzyja rozwojowi pleśni, roztoczy i owadów. Zwiększa ryzyko niekorzystnych skutków zdrowotnych, objawów oddechowych, infekcji dróg oddechowych i chorób alergicznych [3-4].

Światowa Organizacja Zdrowia wykazała, że około 25% mieszkań socjalnych w Europie jest narażonych na zwiększone ryzyko zdrowotne związane z pleśniami w pomieszczeniach, tj. 45 milionów osób. Około 4,6 miliona z 22 milionów amerykańskich przypadków ­astmy w 2007 roku było związanych z wilgocią.

Znanych jest ponad 100  000 gatunków grzybów, z których około 100-150 gatunków można znaleźć w pomieszczeniach. Formy wewnętrzne mogą rosnąć tylko na powierzchni materiałów, z wyjątkiem drzewnych gatunków podstawczaków.

Według [5] istnieje kilka warunków wymaganych do wzrostu pleśni:

  • zakażenie zarodnikami grzybów,
  • optymalna temperatura powierzchni, ponieważ formy nie mogą regulować swojej temperatury wewnętrznej,
  • wystarczające ilości składników odżywczych w podłożu,
  • odpowiednie warunki wilgotnościowe otaczającego środowiska (powietrza i podłoża),
  • brak substancji grzybobójczych,
  • odpowiednie pH podłoża,
  • odpowiednia ilość tlenu.

Temperatury, podłoże, zarodniki, pH i tlen są prawie zawsze wystarczające do wzrostu pleśni w ogrzewanych budynkach. Niektóre formy pleśni mogą rosnąć w zakresie temperatur, który jest uważany za wygodny dla mieszkańców budynku. Forma może znaleźć odpowiednie podłoże nawet na materiałach o niskiej porowatości, takich jak szkło i metal, kiedy na powierzchni materiału gromadzi się kurz.

Zakłada się, że każde podłoże może stanowić do rozwoju pleśni. Wilgoć jest jedynym warunkiem wzrostu pleśni w ogrzewanych budynkach. Prawie wszystkie formy wewnętrzne pleśni mają warunki wzrostu w zakresie wilgotności względnej RH od 80% do 100% [6].

Oprócz poziomu wilgotności względnej miarą wzrostu pleśni jest aktywność wody (RYS. 23).

RYS. 2-3. Wzrost pleśni Penicillium martensii (2) i Aspergillus versicolor (3) w zależności od aktywności wody i temperatury; liczby w izopletach podano w [mm/dzień]; rys. [6]

RYS. 2–3. Wzrost pleśni Penicillium martensii (2) i Aspergillus versicolor (3) w zależności od aktywności wody i temperatury; liczby w izopletach podano w [mm/dzień]; rys. [6]

Aktywność wody dostarcza informacji o wodzie w postaci płynnej. Aktywność wody waha się od 0 do 1, gdzie 1 to czysta woda.

Aktywność wody można mierzyć tylko wtedy, gdy roztwór znajduje się w równowadze z otaczającym powietrzem.

W przypadku, gdy istnieje równowaga między powietrzem a roztworem, a pomiędzy roztworem a powietrzem nie występuje przepływ netto wody, wilgotność względna jest taka sama jak aktywność wody [6],

gdzie:

αw - aktywność wody [-],
ps - ciśnienie pary wodnej roztworu [Pa],
pw - ciśnienie pary wodnej czystej wody.

Izoplety to konturowe wykresy tempa wzrostu pleśni w funkcji temperatury i wilgotności, przedstawione w wilgotności względnej lub aktywności wody, w warunkach stanu ustalonego. Wiele pleśni ma optymalną szybkość wzrostu przy aktywności wody większej niż 0,90 [6]. Pleśń przestanie rosnąć, gdy wilgotność względna spadnie poniżej wymaganego poziomu, ale forma niekoniecznie zginie.

Pleśń zaczyna ponownie rosnąć, gdy poziom zostanie przekroczony, nawet w krótkich okresach. Przykładowo grzyby Cladosporium cladosporioides mogą ponownie zacząć rosnąć już po godzinie po dwóch tygodniach wilgotności względnej poniżej progu.

W pracach [7-8] podano, że optymalny zakres temperatur sprzyjający rozwojowo pleśni to przedział 0-50°C. W pracach tych na podstawie temperatury określono graniczny poziom wilgotności, od którego następuje rozwój pleśni.

Według [5] wartość krytyczna wilgotności, przy której następuje rozwój pleśni:

Równanie dla krytycznej wilgotności względnej [7-8] sporządzone zostało na podstawie badań dla kilku gatunków grzybów hodowanych na drewnianym podłożu. Równanie według [5] opracowane zostało w oparciu o rozwój grzyba Aspergillus versicolor, mającego najniższy poziom izotopu do kiełkowania wszystkich form, które są powszechnie spotykane w pomieszczeniach wewnętrznych.

W ocenie przegród pod kątem szacowania ryzyka pojawienia się pleśni na powierzchni wewnętrznej przegrody posługujemy się czynnikiem temperaturowym ƒRsi. Jego wartość graniczna (np. dla Polski – 0,72, Holandia – 0,65) ustalona została w oparciu o warunki wzrostu pleśni z gatunku Aspergillus versicolor.

gdzie: 

θsi - obliczona temperatura powierzchni wewnętrznej w miejscu krytycznym,
Ti - temperatura powietrza wewnętrznego,
Te - temperatura powietrza zewnętrznego.

Gdy wartość czynnika temperaturowego jest wyższa niż 0,70, to ryzyko wystąpienia pleśni jest mniejsze niż 5%. W większości państw Europy wartość jest powyżej 0,72. Są jednak państwa, w których wymagania nie są tak rygorystyczne i wartość ta jest w granicach 0,65-0,70 [5].

Pleśń ginie, gdy wilgotność względna spada poniżej wartości progowej. Może być to jednak pozorne. Ponowne przekroczenie progu wilgotności powoduje ponowny rozwój i wzrost pleśni.

W pracy [9] wykazano wzrost pleśni, gdy tylko 10% czasu w okresie pomiaru 30 miesięcy było wyższe niż 80%. Z tego powodu definiuje się czas zwilżania (TOWTime of Wetness), czyli czas, w którym wilgotność względna jest wyższa niż próg RH, podzielony przez całkowity czas cyklu wynoszący 24 godziny:

Wartość TOW wynosząca 0,2 oznacza, że wilgotność względna wynosi 4,8 godziny powyżej progu wilgotności względnej w ciągu 24 godzin. TOW poniżej 0,5 znacznie opóźnia wzrost pleśni [9].

Sole budowlane

Uszkodzenia spowodowane obecnością soli w murze spowodowane są jej krystalizacją. Wykwit pojawia się, gdy sól krystalizuje na powierzchni materiału, co prowadzi do białych lub szarych plam i pasków. Wykwit pojawia się, gdy odparowanie wody jest wolniejsze niż strumień dostarczanej wody dla roztworów soli. Proces parowania powoduje, że roztwory soli w materiale są transportowane na powierzchnię. Sole w roztworze soli krystalizują na powierzchni materiału, gdy woda w roztworze soli odparuje. Wykwity są jedynie problemem estetycznym i mogą zostać zmyte przez deszcz.

Sole, które krystalizują w porach, powodują wewnętrzne naprężenia mechaniczne wyższe niż wytrzymałość na rozciąganie. Powoduje to pęknięcia pod powierzchnią i odrywanie ziaren kamienia lub całych płytek (FOT. 47).

Krystalizacja roztworów soli w materiałach indukuje mechaniczne naprężenia spowodowane rozszerzaniem objętości kryształów soli. Mikropęknięcia występują, gdy ciśnienie spowodowane krystalizacją soli w materiale staje się wyższe niż wytrzymałość na rozciąganie materiału. Gdy roztwory soli przechodzą kilka cykli krystalizacji i rozpuszczania z powodu zwilżania i suszenia, następuje nagromadzenie się mikropęknięć. Zwilżanie prowadzi do rozpuszczenia, podczas gdy suszenie powoduje krystalizację soli obecnych w porach [10].

Większa głębokość penetracji prowadzi do poważniejszych uszkodzeń, które ujawniają się znacznie później z uwagi na fakt, że proces suszenia zajmuje więcej czasu niż proces suszenia w pobliżu powierzchni. Większość fizycznych uszkodzeń soli jest spowodowana przez siarczany, azotany i chlorki [11]. Ale nawet nieniszczące sole mogą powodować powstawanie wykwitów.

FOT. 4-7. Sole budowlane: wykrystalizowanie soli na ścianie piwnicznej (4), wykwit soli na ścianie z cegły (poniżej poziomu gruntu) (5), wykwity solne nietypowe (były budynek poprzemysłowy) (6), krystalizacja soli na powierzchni betonowej (kształtowanej na odpadach przemysłowych) (7); fot. archiwa autorów

FOT. 4–7. Sole budowlane: wykrystalizowanie soli na ścianie piwnicznej (4), wykwit soli na ścianie z cegły (poniżej poziomu gruntu) (5), wykwity solne nietypowe (były budynek poprzemysłowy) (6), krystalizacja soli na powierzchni betonowej (kształtowanej na odpadach przemysłowych) (7); fot. archiwa autorów

Kluczową zmienną, która wpływa na krystalizację soli, jest wilgotność względna otoczenia.

  • Rozpuszczalne sole będą pochłaniać wilgoć z powietrza, gdy wilgotność względna otoczenia przekroczy równowagową wartość wilgotności względnej konkretnej soli.
  • Gdy wilgotność względna otoczenia jest poniżej wartości progowej, wówczas poziom zasolenia będzie stały.
  • Wilgotność względna wyższa od progowej wilgotności względnej powoduje, że sól absorbuje opary i rozpuszcza się.
  • Gdy właściwa względna wilgotność równowagowa soli jest niższa niż 50%, sole nie krystalizują w normalnym wewnętrznym środowisku budynku.
  • Gdy wilgotność względna wynosi między 50% a 75%, sole te rzadko krystalizują.
  • Gdy wilgotność względna w stanie równowagi przekracza 75%, sól łatwo krystalizuje [5].

Zasolenie i krytyczna wilgotność względna

Uszkodzenia spowodowane obecnością soli zależą od trzech właściwości fizycznych materiału:

  • zawartości soli,
  • porowatości
  • i wytrzymałości mechanicznej.

Historyczne mury w wielu przypadkach z natury mają wysokie stężenie siarczanów [5]. Zachowanie soli w porowatym materiale zależy od zawartości wilgoci, rozpuszczalności soli, temperatury i wilgotności. Klasyfikacja zasolenia została określona w projekcie EUREKA EU-1270, który wyróżnia pięć różnych klas zasolenia. Procenty masowe związane z tymi klasami przedstawiono w TABELI.

TABELA Klasyfikacja zasolenia w procentach masowych; [12]

TABELA. Klasyfikacja zasolenia w procentach masowych; [12]

Procent wagowy jest masą soli podzieloną przez masę całkowitego roztworu. Według [12] są to: 

  • Klasa 0: Bardzo niskie stężenie soli: bez szkody dla muru,
  • Klasa 1: Niskie zasolenie: małe niebezpieczeństwo uszkodzenia,
  • Klasa 2: Średnie zaso­lenie: czas życia tynku i farby jest nieznacznie zmniejszony,
  • Klasa 3: Wysokie zasolenie: czas życia farb i tynków znacznie się zmniejsza; zawartość soli powoduje mokre miejsca na ścianie,
  • Klasa 4: Ekstremalnie wysokie zasolenie: oczekuje się, że konstrukcja zostanie uszkodzona w bardzo krótkim czasie.

Ocena stopnia szkodliwości soli na podstawie ilości soli zawartej w próbkach wykonywana jest często również na podstawie wytycznych WTA [13].

Miejsca krytyczne w ścianach obiektów murowanych w aspekcie koncentracji wilgoci

Obliczenia cieplno-wilgotnościowe, a szczególnie symulacje przyrostu wilgoci w wytypowanych elementach budynku zabytkowego są pracochłonne, a w przypadku bardzo skomplikowanych modeli geometrycznych - długotrwałe. Budynki zabytkowe z reguły mają dość rozbudowaną formę architektoniczną i skomplikowane geometrycznie detale zarówno powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a przekroje przez ściany zewnętrzne zazwyczaj mają zróżnicowaną grubość.

Aby obliczenia, a w szczególności symulacje zachowania się poszczególnych elementów murów i połączeń pomiędzy różnie ukształtowanymi materiałowo i geometrycznie detalami, były jak najbardziej wiarygodne, niezbędne są dokładne badania i analizy wykonywane bezpośrednio na budynku, w tym:

  • dokładne pomiary geometrii wytypowanych miejsc, takich jak:
    - połączenia ścian wewnętrznych z zewnętrznymi,
    - miejsca o zmiennej geometrii w tym naroża wklęsłe i wypukłe,
    - miejsca połączeń elementów drewnianych z murem zewnętrznym w tym np. oparcia belek stropowych, słupów i rygli drewnianych wbudowanych w mur ceglany itp.,
  • pomiary wilgotności materiałów ściany w tym cegieł, zaprawy i drewna,
  • pomiar chłodności wody opadowej zewnętrznych warstw powierzchni murów w tym cegieł i tynków (FOT. 8-9).
FOT. 8-9. Pomiar wilgotności cegieł i chłonności powierzchniowej; fot. archiwa autorów

FOT. 8–9. Pomiar wilgotności cegieł i chłonności powierzchniowej; fot. archiwa autorów

Ryzyko pojawienia się pleśni szczególnie niebezpieczne jest w przypadku izolacji od wewnątrz ścian w budynkach z elementami drewnianymi np. drewniane belki stropowe.

W pracach [6–7] zwrócono szczególną uwagę na utrzymujący się poziom zawartości wody powyżej 20% wilgotności masowej drewnianych belek stropowych, który może powodować ich korozję biologiczną. Na RYS. 45 pokazano przykład symulacji zmian zawilgocenia w czasie połączenia belki drewnianej z murem ceglanym zewnętrznym przy projektowanym dociepleniu od strony zewnętrznej.

RYS. 4-5. Model rysunkowy detalu architektonicznego, połączenie belki stropowej drewnianej ze ścianą, przy projektowanym dociepleniu od wewnątrz: model rysunkowy (4) i model numeryczny (5); rys. archiwa autorów

RYS. 4–5. Model rysunkowy detalu architektonicznego, połączenie belki stropowej drewnianej ze ścianą, przy projektowanym dociepleniu od wewnątrz: model rysunkowy (4) i model numeryczny (5); rys. archiwa autorów

Dane geometryczne i początkowe zawilgocenia materiałów przyjęto na podstawie pomiarów wykonanych na obiekcie. Wyniki obliczeń najczęściej przedstawia się w formie rysunkowej (RYS. 6–7).

RYS. 6-7. Wyniki symulacji zmian wilgotności masowej elementów detalu architektonicznego - połączenie belki drewnianej ze stropem z projektowym dociepleniem od wewnątrz (widok 3D), stan początkowy - 0 godzin (6) i stan końcowy - po 3 latach (7); rys. archiwa autorów

RYS. 6–7. Wyniki symulacji zmian wilgotności masowej elementów detalu architektonicznego – połączenie belki drewnianej ze stropem z projektowym dociepleniem od wewnątrz (widok 3D), stan początkowy – 0 godzin (6) i stan końcowy – po 3 latach (7); rys. archiwa autorów

Degradacja drewna może być spowodowana przez grzyby, bakterie i owady. Bakterie mogą atakować drewno, gdy występuje bardzo niski poziom tlenu. Ale może upłynąć nawet ponad 100 lat, żeby drewno rozłożyło się w warunkach beztlenowych [6]. Grzyby są najczęstszą przyczyną rozkładu drewna, ponieważ mogą rozkładać celulozę i ligninę, podczas gdy bakterie nie mogą niszczyć ligniny. Drewno składa się z 40% do 60% celulozy, 10% do 30% stanowi hemiceluloza, a od 15% do 30% ligniny.

Według [5] krytyczna zawartość wilgoci na początku rozkładu drewna przez grzyby wynosi 0,2 kg/kg. Według [6] rozpad drewna następuje przy zawartości wilgoci masowej powyżej 25% w temperaturze od 0°C do 45°C. Gnicie drewna występuje tylko wtedy, gdy drewno jest mokre. Każdy rodzaj pleśni wymaga wilgotnego środowiska, nawet dla tak zwanych suchych grzybów. Formy te pochłaniają wilgoć z otoczenia powierzchni materiału. Dlatego powierzchnia materiału jest sucha. Doprowadziło to do błędnego wniosku, że grzyby te nie wymagają wilgotnego środowiska. Obecnie wiadomo, że grzyby te mają takie same wymagania odnośnie wilgotności [6].

Wzrost grzybni nie musi koniecznie znajdować się w tym samym miejscu, co obszar wilgotny np. grzyby Serpula lacrymans mogą wyrastać z wilgoci w piwnicy, ale niszczyć drewno na drugim piętrze.

Podsumowanie

Na podstawie prezentowanych materiałów można jednoznacznie stwierdzić, że błędy projektowe i wykonawcze występujące podczas projektowania izolacji cieplnej od strony wewnętrznej, zwłaszcza w obiektach zabytkowych, mogą prowokować wiele niekorzystnych procesów w przegrodzie lub na jej powierzchni. Zmiana zawilgocenia poszczególnych materiałów przegrody budowlanej, w tym materiałów ceramicznych nie stanowi istotnego zagrożenia z punktu widzenia części materiałów budowlanych ściany, stanowić jednak może sprzyjające warunki do rozwoju pleśni i grzybów.

Mikroorganizmy te powodują powstawanie znaczącego zagrożenia dla zdrowia ludzi, a ponadto sprzyjają degradacji drewna i obniżeniu jego własności fizycznych i zdolności do przenoszenia obciążeń. Dlatego tak ważnym jest znajomość przyczyn powstawania uszkodzeń zwłaszcza przy projektowaniu zmian w budowie przegrody i sposobie eksploatacji pomieszczeń w budynkach zabytkowych. Istotnym elementem projektowania docieplenia ścian od wewnątrz są analizy stanu zachowania się przegrody w czasie przyszłej eksploatacji, tak aby projektowane zmiany nie stwarzały zagrożeń zarówno dla ludzi, jak i zabytkowej substancji ścian o walorach historycznych.

Literatura

  1. PN EN ISO 13788:2013, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej. Metody obliczania".
  2. H.M. Künzel, "Simultaneous Heat and Moisture Transport in Building Components. One- and two-dimensional calculation using simple parameters", IRB Verlag 1995.
  3. J.A. Rubin, K. Orszulik, "Wpływ grzybów pleśniowych na zdrowie ludzi", V Międzynarodowe Sympozjum "Architektura i Technika a Zdrowie", Gliwice 2007.
  4. J.A. Rubin, "Grzyby pleśniowe w środowisku mieszkalnym człowieka", IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Innowacje technologiczne i zrównoważony rozwój w architekturze i w budownictwie", Racibórz 2016.
  5. A.J.P.M. Goesten, "Hygrothermal simulation model: Damage as a result of insulating historical buildings", Technische Universiteit Eindhoven; Master Thesis.
  6. O.C.G. Adan, R.A. Samson "Fundamentals of mold growth in indoor environments and strategies for healthy living", Wageningen Academic Publishers. 2011.
  7. H. Viitanen, T. Ojanen, "Improved Model to Predict Mold Growth in Building Materials", "Thermal Performance of the Exterior Envelopes of Whole Buildings X- Proceedings CD", 2-7 December 2007, Clearwater Beach, USA.
  8. H. Viitanen, J. Vinha, K. Salminen, T. Ojanen, R. Peuhkuri, L. Paajanen, K. Lähdesmäki, "Moisture and Bio-deterioration Risk of Building Materials and Structures", "Journal of Building Physics", 2010.
  9. H. L.S.C. Hens, "Fungal Defacement in Buildings: A Performance Related Approach", HVAC&R Research, 5:3, 1999.
  10. J. Kubik, A. Kucharczyk, "Salt solution flows in walls of monumental buildings", Verlag für Architektur und technische Wissenschaften GmbH & Co. KG, Berlin, Bauphysik 30, 2008.
  11. J. Jasieńko, Z. Matkowski, "Zasolenie i zawilgocenie murów ceglanych w obiektach zabutkowych - diagnostyka, metodyka badań, techniki rehabilitacji", "Wiadomości Konserwatorskie" 14/2003.
  12. M. Pavlikova, Z. Pavlik, M. Keppert, R. Černy, "Salt transport and storage parameters of renovation plasters and their possible effects on restored buildings’ walls", "Construction and Building Materials" 25/2011.
  13. WTA 4-5-99, "Beurteilung von Mauerwerk. Mauerwerkdiagnostik".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.