Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Stateczność i termoizolacyjność ścian zewnętrznych pozostawionych po rozebraniu kamienic

Stability and thermal insulation of external walls left after the breakup of historic masonry walls

Usztywnienie ścian murowych wolno stojących za pomocą pionowych stalowych przypór
Autorzy

Usztywnienie ścian murowych wolno stojących za pomocą pionowych stalowych przypór


Autorzy

Podczas modernizacji budynków zabytkowych, z uwagi na duże zużycie konstrukcji nośnych, powstaje niekiedy konieczność ich częściowego rozebrania z pozostawieniem ścian zewnętrznych, wykazujących walory estetyczne i historyczne.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Historyczną elewację odnawia się i rekonstruuje z zachowanymi elementami i materiałami ikonograficznymi, w celu przywrócenia jej pierwotnego wyglądu. Zakłada się stosowanie wypraw, tynków i powłok malarskich możliwie zbliżonych do oryginalnych materiałów i podobnych kolorów użytych do wykonania elewacji [1]. Tak wyremontowane ściany zwykle objęte są ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków.

Możliwe są następujące kombinacje pozostawienia ścian elewacyjnych:

  • pozostawienie tylko ściany frontowej,
  • pozostawienie ściany frontowej z jedną lub dwoma ścianami szczytowymi,
  • pozostawienie wszystkich ścian zewnętrznych w postaci "studni".

We wszystkich przypadkach rozbiórce podlegają zwykle wszystkie ściany wewnętrzne wraz ze stropami i zadaszeniem. W powstałej przestrzeni wykonuje się nową konstrukcję, najczęściej żelbetową monolityczną w układzie słupowo-płytowym z tarczowymi elementami usztywniającymi. Ściany klatki schodowej, szybu windowego oraz schody również wykonuje się jako konstrukcje żelbetowe [1].

W rozwiązaniu tym istotne są dwa zagadnienia:

  • zapewnienie stateczności wolno stojących ścian elewacyjnych podczas rozbiórki istniejących i utracie wykonania nowych konstrukcji wewnętrznych,
  • zapewnienie ich termoizolacyjności zgodnie z aktualnymi wymogami.

Wolno stojące, nieusztywnione ściany murowe są bardzo wrażliwe na obciążenie wiatrem, oddziaływania od demontażu i montażu wewnętrznych konstrukcji budynku oraz wstrząsy pochodzące od ruchu pojazdów. Ponadto istotny wpływ na ich stateczność może mieć nierównomierne osiadanie fundamentów w wyniku obniżenia nośności gruntu na skutek przedostawania się do wewnątrz budynku wody opadowej.

W przypadku odsłonięcia ław fundamentowych w nawodnionym podłożu gruntowym w okresie temperatur ujemnych pojawiają się efekty wysadzinowe, które wywołują nierównomierne poziome i pionowe przemieszczenia ścian.

Warto nadmienić, że ściany zewnętrzne zabytkowych kamienic w wielu przypadkach mają wady nabyte po wieloletniej eksploatacji, np. zarysowania i spękania, zwietrzenie spoin murarskich i inne. Z uwagi na powyższe, wolno stojące ściany mogą ulec nie tylko niebezpiecznym spękaniom, ale nawet zawaleniu się w całości lub fragmentarycznie. Dotyczy to zwłaszcza ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi.

W celu zabezpieczenia stateczności wolno stojących ścian zwykle wykonuje się ich usztywnienie za pomocą pionowych stalowych przypór, z zamocowanymi do nich poziomymi kształtownikami lub kratownicami, które są mocowane do muru za pomocą łączników stalowych (FOT. 1).

FOT. 1. Usztywnienie ścian murowych wolno stojących za pomocą pionowych stalowych przypór; fot. autorzy

FOT. 1. Usztywnienie ścian murowych wolno stojących za pomocą pionowych stalowych przypór; fot. autorzy

Warto nadmienić, że łączniki te powinny uniemożliwić poziome przemieszczenia ściany murowej i dawać możliwość swobody jej pionowych deformacji. Stalowe przypory utwierdzają się w podłożu jako konstrukcja wspornikowa za pomocą pali lub bloków betonowych jako balastu. W budynkach historycznych fundamenty pod ścianami murowymi najczęściej wykonywane były jako bezpośrednie w postaci ław kamiennych.

W związku z tym, poza zabezpieczeniem wychylenia się ścian wolno stojących z pionu wspornikami stalowymi, powinny być wykonane wzmocnienia fundamentów lub podłoża gruntowego. W tym celu zastosowane mogą być żelbetowe podwaliny wzmacniające kamienne ławy, iniekcje podłoża, pale wciskane i inne [2].

Wszelkie konstrukcje usztywniające przedmiotowe ściany i wzmacniające ich fundamenty powinny być poddane obliczeniom statyczno-wytrzymałościowym, uwzględniając ich współpracę ze ścianami. Ponadto podczas prac modernizacyjnych zabezpieczone powyższymi metodami ściany powinny być na bieżąco monitorowane.

Nie mniej istotnym zagadnieniem jest docieplenie ścian elewacyjnych, które z uwagi na wyżej wymienione czynniki powinno być wykonane od wewnątrz budynku. Jest to sprzeczne z zasadami projektowania przegród, gdyż od strony wewnętrznej ogrzewanej materiał ściany powinien mieć najwyższy opór dyfuzyjny, a z przeciwległej zewnętrznej strony - najniższy.

Ocieplając ściany od wewnątrz, zaburzamy taki układ warstw, co może powodować dostawanie się pary wodnej do wnętrza ściany i jej kondensacji. Wykraplanie się wody na ścianach powoduje w konsekwencji rozwój pleśni i grzybów. Ponadto dodatkowo zawilgocony mur będzie mniej mrozoodporny.

Duży wpływ na efekt ocieplenia od wewnątrz ma również należyta wentylacja pomieszczenia. W związku z tym konieczna jest analiza cieplno-wilgotnościowa, określająca ryzyko wykroplenia pary wodnej i umożliwiająca dobór właściwych materiałów i technologii.

Najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna o współczynniku λ = 0,03 W/(m·K), osłonięta od wewnątrz paroizolacją o wysokim współczynniku oporu dyfuzyjnego (Sd  ≥  100 m zgodnie z PN-EN 13984) i płytami gipsowo-kartonowymi przymocowanymi do stelaża. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z problemem kondensacji pary wodnej napływającej od zewnątrz w okresie letnim, w tym i wilgoci od opadów atmosferycznych.

Możliwe jest również docieplenie bloczkami z lekkiej odmiany betonu komórkowego o gęstości 110-120 kg/m3 i izolacyjności cieplnej λ = 0,042 W/(m·K). Nie wymagają one stosowania paroizolacji, ponieważ dzięki dużej porowatości wnikająca w nie para wodna ulega stosunkowo szybkiemu wysychaniu.

Do ocieplenia wewnętrznego mogą być również stosowane materiały komórkowe w postaci płyt ze spienionego krzemianu wapnia, płyty silikatowo-perlitowe, szkło piankowe i inne [3]. Natomiast z uwagi na wymagania przeciwpożarowe kontrowersyjne jest stosowanie syntetycznych materiałów komórkowych, np. pianek poliuretanowych, polistyrenu ekspandowanego itp.

Ponadto ryzyko zawilgocenia ścian pod styropianem jest wyższe niż w przypadku wełny mineralnej. Tym niemniej w kraju i za granicą stosowane są płyty termoizolacyjne z rdzeniem z pianki rezolowej lub poliuretanowej zespolone z jednej strony z płytą gipsowo-kartonową, a z przeciwległej strony posiadające okładzinę i paroizolację, która chroni przegrodę przed penetracją pary wodnej z wnętrza pomieszczenia [3].

W przedmiotowych ścianach w celu przeniesienia obciążenia od stropów monolitycznych niekiedy wykonuje się wewnętrzną warstwę nośną z pustaków ceramicznych, połączonych z murem za pomocą kotew. Jej oparcie wykonuje się na poszerzonej ławie fundamentowej, na której opiera się zabytkowa ściana. Warstwa ta przy odpowiednim doborze grubości może również spełniać funkcję wewnętrznego docieplenia.

W TABELI przytoczono wyniki obliczeń grubości wewnętrznego docieplenia ścian zabykowych o różnej grubości dla wymaganej według rozporządzenia ministra infrastruktury od 1 stycznia 2021 roku wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych UC(max) = 0,2 W/(m2·K). Dane odnoszą się do ustanowień normy PN-EN ISO 6946 dla warunków średnio wilgotnych bez uwzględnienia poprawek na wpływ łączników mechanicznych Δ Uf oraz nieszczelności ścian ΔUg. Ponadto nie uwzględniano wpływu mostków termicznych w obrębie połączenia ścian ze stropami żelbetowymi i ścianami poprzecznymi oraz otworami okiennymi [4].

TABELA. Grubość warstwy wewnętrznego docieplenia zapewniająca Uc = 0,2 W/(m2·K)

TABELA. Grubość warstwy wewnętrznego docieplenia zapewniająca Uc = 0,2 W/(m2·K)

Z obliczeń wynika, że najmniejszą grubość docieplenia uzyskuje się przy zastosowaniu wełny mineralnej o λ = 0,03 W/(m·K). Natomiast warstwa wewnętrzna z pustaków ceramicznych stosowana w celu oparcia nowych stropów żelbetowych, aby spełnić warunki termoizolacyjności jest zbyt gruba i nie może być rozpatrywana jako podstawowe docieplenie.

Warto nadmienić, że zgodnie z [5] przy dociepleniu wewnętrznym ścian minimalny opór przenoszenia ciepła można określać, uwzględniając wymagania sanitarno-higieniczne:

gdzie:

ti - temperatura wewnętrzna [°C],

te - temperatura zewnętrzna [°C],

αi - współczynnik przejmowania ciepła na powierzchni wewnętrznej [m2·K/W],

tsi - temperatura na wewnętrznej powierzchni przegrody [°C].

Trudność zapewnienia ciągłości termoizolacji wewnętrznej ścian fasadowych wiąże się z koniecznością docieplenia wszystkich podłóg i stropów, przeniesienia wszystkich instalacji i zaizolowania ich przejść przez stropy.

Rozwiązaniem tego zagadnienia może być rozszerzenie izolacji na stropy i ściany wewnętrzne na szerokość wychładzania brzegowego, tj. w pasie o szerokości 50 do 100 cm. W tym celu mogą być stosowane płyty brzegowe w kształcie klina pozwalające na pogrubienie warstwy termoizolacji na stykach ściany zewnętrznej ze stropami i ścianami wewnętrznymi [3]. Nie unikamy w ten sposób mostków termicznych, ale zmieniamy rozkład temperatury na korzystniejszy.

W mostkach termicznych występujących w przyotworowych strefach ościeżowych (oknach, drzwiach) możliwe jest zastosowanie systemu instalacji przeciwkondensacyjnej lub innych urządzeń grzewczych, podwyższających temperaturę nadmiernie wychładzających się powierzchni [3].

FOT. 2-3. Rozbiórka ryzalitu; fot. autorzy

FOT. 2-3. Rozbiórka ryzalitu; fot. autorzy

W przypadku budynków historycznych niekiedy występuje konieczność wyburzenia fragmentów ścian elewacyjnych, np. ryzalitów, z uwagi na ich zły stan techniczny i zastąpienie ich nowymi z tego samego materiału (FOT. 2-3).

Dobudowanie nowego ryzalitu do istniejących murowych ścian na strzępia może spowodować spękanie tego połączenia z uwagi na osiadanie nowego muru. W związku z tym zaleca się wykonanie dylatacji pionowej np. na pióro-wpust (FOT. 4-5).

FOT. 4-5. Wykonanie nowego ryzalitu (4) i docieplenie nowego ryzalitu na styku sylatacyjnym za pomocą pianki poliuretanowej (5); fot. autorzy

FOT. 4-5. Wykonanie nowego ryzalitu (4) i docieplenie nowego ryzalitu na styku sylatacyjnym za pomocą pianki poliuretanowej (5); fot. autorzy

Aby zapobiec wychyleniu ściany ryzalitu od pionu, mocuje się ją do ściany elewacyjnej za pomocą stalowych łączników dylatacyjnych. Natomiast na styku tych ścian przy ociepleniu wewnętrznym powstaje pionowy mostek termiczny. Wymaga to docieplenia szczeliny dylatacyjnej np. w postaci przekładek z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej (FOT. 5). Od zewnątrz szczelinę tę maskuje się ściśliwą zaprawą murarską.

Literatura

  1. J. Laskowski, M. Dankowski, "Przykład utraty stateczności ściany frontowej pozostawionej po rozebraniu kamienicy", "Budownictwo i Architektura" 17(1)/2018, s. 119-124.
  2. B. Stawiski, "Konstrukcje murowe. Naprawy i wzmocnienia", Polcen, Warszawa 2014.
  3. R. Wójcik, "Docieplenia budynków od wewnątrz", Grupa MEDIUM, Warszawa 2017.
  4. K. Pawłowski. "Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych warunków technicznych dotyczących budynków", Grupa MEDIUM, Warszawa 2013.5. СП 50.13330. 2012 Тепловая защита зданий, Moskwa.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.