Zmiany wymaganej izolacyjności cieplnej przegród i ich wpływ na wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową budynku
Changes in the required thermal insulation of building baffles and their impact on the annual usable heating energy demand index
Zmiany wymaganej izolacyjności cieplnej przegród i ich wpływ na wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową budynku
Fot. InfraTec
Wymagania dotyczące ochrony cieplnej budynków w Polsce przeniesiono w roku 1997 z norm do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W 2008 roku znowelizowano ten dokument i względem wszystkich budynków postawiono wymaganie alternatywne dotyczące maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła przegród lub wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej.
Zobacz także
M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Od 1 stycznia 2014 r. weszła w życie kolejna nowelizacja Warunków Technicznych [1], według której budynki muszą spełniać zarówno wymaganie dotyczące Umax, jak i wymaganie dotyczące EPmax. Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła wybranych przegród przedstawiono w TABELI 1.
Wybór i ustalenie wymaganych wartości współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych powinno być związane z ich optymalizacją. Zagadnienie optymalizacji poziomu izolacyjności przegród budowlanych w budynkach zostało już przebadane przez Autorów [2]. W tym badaniu przeanalizowano wpływ parametrów makro- i mikroekonomicznych (takich jak stopa dyskonta, wysokość podatku VAT, a także jednostkowe ceny energii cieplnej i koszt izolacji termicznej) na optymalną grubość warstwy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych.
Przeprowadzona analiza wykazała, że w odniesieniu do optymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła Uopt. (dla warunków makro- i mikroekonomicznych z 2016 roku) zaostrzenie wymagań ochrony cieplnej poprzez wprowadzenie nowych obniżonych Umax nie jest zbyt radykalne. Wartości Umax ścian zewnętrznych obowiązujące od 2017 r. i 2021 r., wynoszące odpowiednio 0,23 W/(m2·K) i 0,20 W/(m2·K), nie wyprzedzają obniżenia Uopt obliczonego z zastosowaniem metody dynamicznej (NPV) przy ogrzewaniu z sieci ciepłowniczej lub z energii elektrycznej, a wręcz przeciwnie - są one prawie dwukrotnie większe od Uopt..
TABELA 1. Wartości współczynnika przenikania ciepła UC(max) wybranych przegród przy temperaturze w pomieszczeniu ti ≥ 16°C [1]
Nasuwają się jednak pytania: co daje to obniżenie Umax o 0,03 W/(m2·K) dla ścian (w dwóch kolejnych okresach podwyższających wymagania) w rzeczywistych warunkach eksploatacji budynków? Czy zmiany Umax dla przegród zewnętrznych nie są wprowadzane zbyt wolno?
Niestety w literaturze naukowej nie są dostępne wyniki badań w kierunku oszacowania efektów energetycznych i ekonomicznych zmian Umax dla wszystkich przegród budynku. Jest to istotna kwestia, wpływająca na końcowy bilans energetyczny całego budynku, zatem należy ją poddać rozważaniom.
W związku z powyższym, celem pracy jest analiza wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji EUH wybranego jednorodzinnego budynku mieszkalnego w warunkach klimatycznych Białegostoku w zależności od współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych (U1), dachu (U2), okien i drzwi balkonowych (U3), okien połaciowych (U4) i drzwi zewnętrznych (U5), przyjętych na trzech poziomach odpowiadających maksymalnie dopuszczalnym wartościom, zatwierdzonym w Warunkach Technicznych na okresy od roku 2014, 2017 i 2021 oraz opracowanie deterministycznego modelu matematycznego tej zależności z oszacowaniem efektów wpływu czynników.
Charakterystyka wybranego budynku mieszkalnego
Analizom poddano jednorodzinny budynek mieszkalny, parterowy z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony, o prostej bryle (RYS. 1, RYS. 2, RYS. 3 i RYS. 4).
RYS. 4. Rysunek schematyczny analizowanego budynku mieszkalnego: rzut poddasza użytkowego; rys.: autorzy
W rzucie budynek ma kształt prostokąta o wymiarach 9,54×11,04 m. Wykonany jest on w technologii tradycyjnej murowanej, z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 45° i konstrukcji drewnianej, krytym dachówką ceramiczną. Elewacja frontowa zorientowana jest w kierunku północnym. Powierzchnia zabudowy budynku wynosi 105,32 m2, powierzchnia całkowita - 162,48 m2, użytkowa - 150,11 m2, zaś kubatura - 690 m3.
Ściany zewnętrzne budynku są dwuwarstwowe: z betonu komórkowego gr. 24 cm z warstwą styropianu od strony zewnętrznej, strop nad parterem żelbetowy.
Ocieplenie dachu stanowi wełna mineralna, z wykończeniem płytami gipsowo-kartonowymi od strony poddasza.
Podłoga na gruncie składa się z następujących warstw:
- podkład betonowy gr. 10 cm na podsypce żwirowej,
- papa,
- styropian gr. 10 cm,
- folia PE,
- warstwy posadzkowe na podkładzie betonowym.
Zastosowano okna i drzwi zewnętrzne z PVC. Wentylacja jest grawitacyjna. Źródło ciepła to kocioł gazowy kondensacyjny oraz kominek.
Metoda obliczania wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową
Zgodnie z przyjętym celem badania jako funkcję Y wybrano wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji przedmiotowego budynku EUH, [kWh/(m2∙rok)]. Stanowi on iloraz rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji QH,nd i powierzchni ogrzewanej Af budynku.
Wartości QH,nd obliczono według metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku z rozporządzenia [3], z uwzględnieniem rocznego zapotrzebowania QH,nd,s,n dla każdej z s stref ogrzewanych oraz dla każdego z n miesięcy w roku. Wartość QH,nd,s,n obejmowała straty i zyski ciepła.
Autorzy opracowali algorytm do wyliczania wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową (RYS. 5) przy zmianie wartości wybranych czynników według planu eksperymentu obliczeniowego. Ten algorytm posłużył jako podstawa do opracowania autorskiego programu komputerowego w Microsoft Excel.
RYS. 5. Schemat blokowy obliczania wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wybranego budynku; rys.: autorzy
Model matematyczny wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wybranego budynku mieszkalnego
Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wybranego budynku EUH (funkcja Y) badano w zależności od następujących współczynników przenikania ciepła: ścian zewnętrznych U1 (czynnik X1), dachu U2 (czynnik X2), okien i drzwi balkonowych U3 (czynnik X3), okien połaciowych U4 (czynnik X4) oraz drzwi zewnętrznych U5 (czynnik X5), dla warunków klimatycznych Białegostoku. Wybrane czynniki są mierzalne, sterowalne, niezależne, jednoznaczne i niesprzeczne, tzn. spełniają one podstawowe wymagania modelowania matematycznego [4]. Przypuszczano, że szukaną zależność Y = ƒ(X1, X2, X3, X4, X5) może opisywać wielomian algebraiczny drugiego stopnia.
W celu uzyskania danych do opisu tej zależności przeprowadzono 5-czynnikowy eksperyment obliczeniowy według planu drugiego stopnia (TABELA 2).
Zastosowano kompozycyjny symetryczny trójpoziomowy plan, zawierający 26 prób [5]. Do wyliczeń wartości Yi w 26 wierszach planu wykorzystano program autorski w Microsoft Excel.
Przy wyborze zakresów zmienności, zgodnie z założonym celem badania, dla każdego z rozpatrywanych czynników zostały przyjęte trzy poziomy odpowiadające maksymalnym dopuszczalnym wartościom analizowanych współczynników, zatwierdzonym w Warunkach Technicznych na okresy od roku 2014, 2017 i 2021 (TABELA 1).
Tak ukształtowane zakresy zmienności czynników pozwoliły Autorom sprawdzić wrażliwość badanej funkcji i uzyskać przydatną informację w sprawie uzasadnienia wartości współczynników Uimax na nowy okres czasowy. Tak więc, wybrane czynniki przyjęto na poziomach:
- X1: 0,20(–1), 0,23(0), 0,26(+1),
- X2: 0,15(–1), 0,18(0), 0,21(+1),
- X3: 0,90(–1), 1,10(0), 1,30(+1),
- X4: 1,10(–1), 1,30(0), 1,50(+1),
- X5: 1,30(–1), 1,50(0), 1,70 W/(m2·K) (+1).
Wymaganie z zakresu planowania eksperymentu odnośnie symetrycznych zakresów zmienności dla wszystkich czynników zmusiło Autorów odstąpić od zatwierdzonych w WT wartości 0,25 (X1 = +0,6667) i 0,20 [X2 = +0,6667 W/(m2·K)] oraz zamienić je odpowiednio na 0,26 i 0,21 W/(m2·K). Jednak nie tworzyło to żadnych problemów z modelowaniem, ponieważ nowy zwiększony zakres pokrywa poprzednie wartości.
Wyżej wymienione wartości naturalne czynników Ẋ1, Ẋ2, Ẋ3, Ẋ4, Ẋ5 i odpowiadające im w nawiasach wartości unormowane X1, X2, X3, X4, X5 przedstawiono w TABELI 2.
Przejście z wartości naturalnych Ẋi do unormowanych Xi wykonano według metody opisanej w [5]. Pozostałe zmienne wejściowe przyjęto na stałym poziomie. Parametry geometryczne, charakteryzujące bryłę i powierzchnie pomieszczeń budynku, właściwości fizyczne zastosowanych materiałów, zostały opisane w pkt. 2. Warunki klimatyczne przyjęto dla Białegostoku.
Na podstawie wyników obliczeń, przy zastosowaniu metody najmniejszych kwadratów [6], opracowano model w postaci równania regresji zależności
(1)
Przy testowaniu adekwatności modelu uwzględniono, że modele deterministyczne charakteryzują się wzajemnie jednoznaczną zgodnością pomiędzy oddziaływaniem zewnętrznym i reakcją na to oddziaływanie. Z tego powodu w każdym punkcie planu wykonano tylko jedno doświadczenie.
Do testowania zastosowano kryterium Fiszera [5]. Stwierdzono, że F = 40355,0654, natomiast wartość tabelaryczna Ft = F0,05;25;5 = 4,525 [5]. Wartość F wielokrotnie przekracza Ft, co oznacza, że model jest adekwatny. Jego wysoką jakość potwierdza także współczynnik determinacji R2 = 0,9999.
Analiza badanej zależności na podstawie modelu matematycznego
Analizując opracowany model (1), ustalono, że w centrum Gp przestrzeni czynnikowej, która charakteryzuje się współrzędnymi U1 = 0,23 W/(m2·K), U2 = 0,18 W/(m2·K), U3 = 1,10 W/(m2·K), U4 = 1,30 W/(m2·K) i U5= 1,50 W/(m2·K), wielkość EUH wynosi 68,99 kWh/(m2∙rok). Należy zaznaczyć, że te wartości czynników Ui odpowiadają obecnym wymaganiom ochrony cieplnej przegród zewnętrznych Uimax (obowiązujące od 1.01.2017).
Wykorzystując punkt Gp jako punkt odniesienia, oszacowano wpływ poszczególnych czynników. Okazało się, że najmocniejszy wpływ na EUH, zgodnie z uzyskanym modelem (1), wykazuje współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U1.
Przy zmianie współczynnika U1 z 0,20 na 0,26 W/(m2·K) następuje zwiększanie EUH o 9,7%. Na drugim miejscu jest współczynnik przenikania ciepła okien U3, przy zmianie którego z 0,90 na 1,30 W/(m2·K) następuje zwiększenie EUH o 9,1%.
Kolejny współczynnik przenikania ciepła dachu U2 przy zmianie wartości od 0,15 do 0,21 W/(m2·K) zwiększa EUH o 6,5%. Współczynnik przenikania ciepła okien połaciowych U4 przy zmianie z 1,10 na 1,50 W/(m2·K) zwiększa EUH o 2,1%.
Najsłabszy wpływ wykazał współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych U5, przy zmianie którego z 1,30 na 1,70 W/(m2·K) wartość EUH zwiększa się o 1,6%.
Opisany charakter wpływu czynników odzwierciedla również wykres (RYS. 6), na którym pokazano graficzną zależność EUH = ƒ(U1, U2) dla U3 = 1,10, U4 = 1,30; U5 = 1,50 W/(m2·K).
RYS. 6. Zależność wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową EUH [kWh/(m2·rok)] od współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych U1 i dachu U2, W/(m2·K) przy wartościach współczynników U3 = 1,10, U4 = 1,30 i U5 = 1,50 W/(m2·K); rys.: autorzy
Jak widać z przytoczonych danych, wahania rozpatrywanych czynników potwierdzają wrażliwość badanej funkcji, jednak dają zróżnicowane przyrosty EUH.
Sumaryczny efekt od zmiany z dolnego do górnego poziomu wszystkich czynników, który odzwierciedla konfrontację wymaganych wartości współczynników Ui w okresach od 1.01.2021 r. oraz od 1.01.2014 r., powoduje istotny wzrost EUH z 59,35 kWh/(m2·rok) do 78,72 kWh/(m2·rok), tj. przyrost o 32,6%.
Analizując kolejne okresy zmieniające wymagania ochrony cieplnej budynków w Polsce (TABELA 1), można stwierdzić, że wprowadzenie zaostrzonych wartości Uimax (od 1.01.2017 r.) w porównaniu z wartościami poprzedniego okresu (od 1.01.2014 r.) dało dla rozpatrywanego budynku obniżenie EUH z 76,90 kWh/(m2∙rok) do 68,99 kWh/(m2∙rok), tj. spadek o 10,3%. Finansowo na cały budynek można to oszacować na 222 zł.
Obliczenia przeprowadzono, przyjmując średnią sezonową sprawność całkowitą systemu ogrzewania na poziomie 0,8 oraz cenę gazu według [7, 8] w wysokości 0,1495 zł/kWh.
Dalsze zaostrzenie wartości Uimax (od 1.01.2021 r.) w porównaniu z wartościami z obecnego okresu przyniesie także obniżenie EUH dla rozpatrywanego budynku z 68,99 kWh/(m2∙rok) do 59,35 kWh/(m2∙rok), co daje spadek o 9,64 kWh/(m2∙rok) czy o 14,0%. Koszty ogrzewania z tego tytułu na cały budynek będą niższe o 270 zł.
Wkład poszczególnych czynników w ten spadek jest następujący:
- od U1: 33,1% [–3,19 kWh/(m2∙rok)],
- od U2: 22,6% [–2,18 kWh/(m2∙rok)],
- od U3: 31,2% [–3,01 kWh/(m2∙rok)],
- od U4: 7,4% [–0,71 kWh/(m2∙rok)],
- od U5: 5,7% [–0,55 kWh/(m2∙rok)].
Finansowo dla całego budynku kształtuje się to odpowiednio o: 90 zł, 61 zł, 84 zł, 20 zł oraz 15 zł w roku.
Jak widać z obliczeń, największe efekty energetyczne wykazują współczynniki przenikania ciepła ścian zewnętrznych i okien, których sumaryczny wkład w obniżenie wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową na potrzeby ogrzewania i wentylacji EUH dla wybranego budynku mieszkalnego po zaostrzeniu wymagań z obecnie obowiązujących do tych, które będą obowiązywały od 1.01.2021 r., wynosi 6,19 kWh/(m2∙rok), czyli 64,2%.Opisany charakter wpływu czynników uzupełnia wiedzę o efektach energetycznych i ekonomicznych w budynku ogrzewanym związanych ze zmianami Uimax przegród zewnętrznych.
Wnioski
Opracowany deterministyczny model matematyczny wykazał wrażliwość na zmiany analizowanych czynników (współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych, dachu, okien i drzwi balkonowych, okien połaciowych i drzwi zewnętrznych) i pozwolił określić efekty energetyczne od zaostrzenia wymagań ochrony cieplnej przegród w Polsce, przypadającego na okresy: od 1.01.2014 r., 1.01.2017 r. i 1.01.2021 r. oraz oszacować finansowe korzyści od obniżenia wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową EUH dla wybranego budynku mieszkalnego w warunkach klimatycznych Białegostoku.
Zmiana wymagań Uimax przegród zewnętrznych z poziomu obowiązującego od 1.01.2014 r. do obecnie obowiązującego (od 1.01.2017 r.) spowodowała obniżenie EUH dla wybranego budynku mieszkalnego o 10,3%, zaś z poziomu wymagań obecnych do wymagań od 1.01.2021 r. o 14,0%.
Roczne korzyści finansowe, przy ogrzewaniu budynku gazem, w tych dwóch przypadkach wynoszą dla całego budynku odpowiednio 222 zł oraz 270 zł.
Badania zrealizowano w ramach pracy nr S/WBiIŚ/3/2016 i sfinansowano ze środków na naukę MNiSW
Literatura
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z dnia 13 sierpnia 2013 r. poz. 926).
- W. Jezierski, B. Sadowska, "Optymalna grubość warstwy termoizolacji ścian zewnętrznych we współczesnych warunkach ekonomicznych", "Inżynieria i Budownictwo" 8/2016, r. 72, s. 421-425.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU z dnia 18 marca 2015 r., poz. 376).
- J. Gutenbaum, "Modelowanie matematyczne systemów", wyd. EXIT, Warszawa 2003.
- M. Korzyński, "Metodyka eksperymentu. Planowanie, realizacja i statystyczne opracowanie wyników eksperymentów technologicznych", WNT, Warszawa 2006.
- B. Durakovic, "Design of Experiments Application, Concepts, Examples: State of the Art", "Periodicals of Engineering and Natural Sciences", vol. 5/2017, no. 3, pp. 421-439.
- Polska Spółka Gazownicza, https:/www.psgaz.pl/taryfa (dostęp: 09.07.2018 r.).
- PGNiG, http:/pgnig.pl/dla-domu/taryfa (dostęp: 09.07.2018 r.).