Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Identyfikatory do wizualnej akceptacji wyglądu płyt warstwowych

Identifiers for visual approval of the form of multi-layer panels

Panele mają wbudowaną różnorodną izolację cieplną i są łatwe w instalacji
MP Alamentti

Panele mają wbudowaną różnorodną izolację cieplną i są łatwe w instalacji


MP Alamentti

Podstawowe wymagania dotyczące obiektów budowlanych wykonanych z płyt warstwowych/paneli odnoszą się przede wszystkim do ich nośności i stateczności, tak aby występujące obciążenia nie prowadziły do odkształceń o niedopuszczalnym stopniu deformacji oraz do zagrożenia bezpieczeństwa pożarowego. W razie wybuchu pożaru zapewni to zachowanie nośność konstrukcji i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Niemniej często w branży budowlanej uwzględniane są dodatkowe wymagania dla płyt warstwowych, zdefiniowane przez inwestora jako "defekty dopuszczone/niedopuszczone".

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Głównym uwzględnianym wskaźnikiem jest wygląd okładziny zewnętrznej płyt warstwowych. Wygląd wizualny winien być zasadniczo oparty na wymaganiach architektonicznych, ale często nie podaje się dla nich określonych kryteriów, które pozwoliłyby zdefiniować, kiedy wyrób będzie "zaakceptowany" przez inwestora.

Niniejsza publikacja opisuje ogólne praktyki i ma na celu podanie stawianych płytom warstwowym wymagań, które pozwalają zaakceptować ich wygląd wizualny. Opracowanie ma więc jedynie charakter ogólny i nie zastępuje dokumentacji wydanej przez producenta.

Jeśli niniejszy przewodnik w jakikolwiek sposób mógłby kolidować z gwarancjami, warunkami umowy, rysunkami, instrukcjami instalacji, specyfikacjami lub podobnymi dokumentami, dokumenty te powinny zastąpić podane tutaj informacje.

Normy specyfikacyjne

Wiele wymagań dotyczących właściwości okładzin płyt warstwowych określają różne normy, stowarzyszone z podstawową normą specyfikacyjną PN-EN 14509, np. te z obszernej serii PN-EN 13523 dotyczącej metali powlekanych metodą ciągłą przez powłoki o właściwościach ochronnych, dekoracyjnych lub innych specyficznych.

Również odporność ogniowa paneli, określana wg PN-EN 15254-5 podaje, jak zapewnić integralność strukturalną poprzez dopuszczalne granice ugięć. Określono w niej stosowne kryteria, jaka jest dopuszczalna wielkość rozwarcia w złączach dwóch sąsiednich okładzin metalowych czy jak ugięcie w złączu dwóch sąsiednich płyt może mieć wpływ na wygląd elewacji. 

Płaskość okładzin i inne możliwe miejscowe zmiany wywołane przez różne czynniki pośrednie i bezpośrednie są omówione w ramach w/w normy PN-EN 14509. Podane tam tolerancje wymiarów i kształtów płyt warstwowych mogą mieć określony wpływ na wytrzymałość mechaniczną płyt, bezpieczeństwo ich stosowania oraz wygląd. Wartości tych tolerancji zostały określone w w/w normie w Załączniku normatywnym D „Tolerancje wymiarowe” oraz uzupełnione w Wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Paneli EPAQ, Quality Regulations for Panels and Profiles.

Należy wspomnieć, że powyższe normowe tolerancje dotyczą przypadków, gdy pomiary są wykonywane albo w fabryce, albo na budowie oraz pod warunkiem, że wyrób osiągnął stan stabilny, tzn. przed pomiarem winien być przechowywany w temperaturze ok. 20  ± 5°, następnie całkowicie podparty na płaskiej powierzchni lub ułożony na trzech równo rozmieszczonych podporach, które znajdują się na sztywnej i płaskiej powierzchni.

Rodzaje odkształceń

Ponieważ główne zainteresowania tego dokumentu dotyczą obszaru wizualnego obiektu, to należy uwzględnić nie tylko wszystkie ważne elementy wyglądu wizualnego płyty warstwowej wytworzonej w fabryce, ale również jej płaskość po instalacji, np. wygięcie związane z różnicą temperatur pomiędzy okładzinami czy stopień nagrzewania się lakieru związany z wartością stopnia odbicia promieniowania słonecznego.

Z całą pewnością należy mieć świadomość, że może istnieć inny zestaw wytycznych do określenia płaskości produktu wytworzonego w fabryce, a inny do oceny płaskości wyrobu zainstalowanego na obiekcie. Należy również pamiętać, że producent paneli zwykle nie nadzoruje montażu płyt warstwowych, może natomiast zagwarantować określoną jakość bazowego wyrobu, który dostarcza na budowę, zapewnić dla niego specjalne opakowanie oraz wymagać, aby panel został w specjalistyczny sposób przetransportowany z miejsca składowania do miejsca zamocowania na przegrodzie.

Dopuszczalne granice ugięć

Odchylenie od płaskości płyt warstwowych wynika w większości przypadków z nieregularności powierzchni, co nieodłącznie związane jest z właściwościami mechanicznymi dostarczonej przez huty taśmy stalowej oraz rodzajem i masą powierzchniowych powłok ochronnych.

Powyższe problemy wpływające na płaskość często wynikają z jakości materiałów użytych do produkcji lub problemów wykonawcy obiektu, który instaluje panele, bo warunki montażu wpływają na rozszerzalność cieplną i kurczenie się okładzin paneli.

Wielu projektantów obiektów magazynowo-produkcyjnych poszukuje paneli o dużych rozmiarach, możliwe szerokich i długich, co w połączeniu z wysoce specyficznymi powłokami lakierniczymi na okładzinach, takimi jak metalik i ciemny kolor lakieru, może generować problemy z wyglądem. Przy wdrażaniu tego podejścia ważne jest, aby projektanci zrozumieli, że standardowa tolerancja płaskości paneli może mieć wpływ na wygląd wizualny, bo grubość okładzin stalowych może się zmieniać w granicach od 0,4 mm do 0,7 mm, grubość rdzenia izolacyjnego od 40 mm do 250 mm, a długość od 1,0 m do 14 m.

Zważywszy na to, że panele mają wbudowaną różnorodną izolację cieplną i są o wiele łatwiejsze w instalacji niż inne systemy, to ich zastosowanie jest opłacalne, szczególnie wtedy, gdy idealnie płaski wygląd nie jest wartością nadrzędną.

Wady powierzchniowe

Proces wytwarzania paneli koncentruje się na zmniejszaniu stopnia nieprawidłowości, jednak problemy z płaskością i nierównościami na powierzchni mogą być w pewnym stopniu ewidentne w gotowym produkcie.

Bardziej podatne na wystąpienie tzw. wad powierzchniowych są dłuższe panele, o małych grubościach, posiadające ciemne lub metaliczne barwy lakieru. Ogólnie rzecz biorąc, im większa powierzchnia i bardziej odblaskowe wykończenie, tym większe ryzyko wystąpienia odchylenia od płaskości i wykrycia niedoskonałości wizualnej.

Niebagatelną rolę w obserwacji odgrywają również oświetlenie i kąt widzenia. Specyficzne warunki oświetleniowe mają tendencję do powiększania defektów wizualnych, i to nawet przy bardzo niewielkich nieregularnościach powierzchni. Te same panele mogą wydawać się idealnie płaskie w pewnych porach dnia lub przy słabszym oświetleniu.

Zwraca się uwagę, że wiele wyrobów ma okładziny o wysokości usztywnień nie większych niż 5 mm, nazywanych lekko profilowanymi, a takimi profilacjami są na przykład linia, mikrorowek, mikrofala. Służą one m.in. do minimalizowania nieregularności na powierzchni i zapewniają bardziej estetyczny wygląd wyrobu. Jednak wiele paneli, tzw. architektonicznych, nie ma takich profilowań - są one płaskie na całej powierzchni.

Panele bez profilowania są droższe w produkcji. Aby zminimalizować wizualną nieregularność, zazwyczaj należy bowiem zastosować na ich okładziny grubsze taśmy stalowe (z reguły 0,6 mm) oraz pianki PU o gęstości większej niż 38 kg/m3. Ważne jest więc, aby projektanci używali właściwego produktu do danego zastosowania i łączyli swoje oczekiwania estetyczne z właściwościami wyrobu.

Producenci zwykle ustalają własne standardy akceptacji tych pozornych problemów wizualnych, zaś informacje te rzadko są publikowane w literaturze promocyjnej dotyczącej paneli i zwykle nie są też zapisywane w specyfikacji i deklaracji wyrobu.

Typowe standardy branżowe wymagają mierzenia płaskości paneli za pomocą prostego przymiaru i szczelinomierza. Płaskość powierzchni to odległość między dowolnym punktem na powierzchni płyty a płaską płaszczyzną pomiarową. Wyniki tych pomiarów wyraża się jako wielkość zagłębienia na długości pomiaru. Norma stawia wymagania na poziomie 1 mm/400 mm, ale wytyczne EPAQ podają 0,7 mm/400 mm. Limit akceptowalnej wartości winien być zatem ustalany przy zawieraniu umowy.

Dopuszczalne wygięcie

Drugim parametrem normowym jest wygięcie płyty warstwowej, które może być opisane jako odległość między powierzchnią płyty warstwowej a linią łączącą jej przeciwległe brzegi.

Ogólnie przyjętym wymaganiem dla wygięcia, gdy nie podlega ono specjalnym wymaganiom estetycznym, jest wartość 2 mm na każdy metr długości, ale nie więcej niż 10 mm dla całego wyrobu. W przypadku specjalnych projektów architektonicznych ten limit może jednak nie być odpowiedni. Dlatego też przy zakupie paneli należy zawsze zapoznać się szczegółowo z dokumentacją techniczną producenta, szczególne w przypadku realizacji projektów wymagających idealnie płaskich paneli. Nadto stosowną kontrolę płaskości należy zwykle przeprowadzić na wyrobie przed jego instalacją na obiekcie, a więc po rozpakowaniu pakietu paneli i pozostawieniu ich w temperaturze otoczenia, zbliżonej do tzw. warunków normalnych, a nie po zamocowaniu na obiekcie.

Zastosowanie wytłaczanej/profilowanej taśmy stalowej do produkcji paneli może znacznie zmniejszyć wizualne postrzeganie typowych nieregularności powierzchni. Tłoczenia na powierzchni okładziny stalowej rozpraszają intensywne odbicie światła i zapewniają bardziej miękkie, bardziej równomierne rozproszenie światła. W normalnych obiektach, wykonanych z płyt warstwowych obserwowanych z odległości do 15 metrów, "defekty" nie będą widoczne gołym okiem, niemniej w pewnych szczególnych warunkach oświetleniowych nierówności powierzchni mogą być widoczne z odległości nawet 100 metrów.

Montaż

Techniki montażu paneli i systemy kotwienia mogą również wpływać na wizualną akceptację wyrobu na obiekcie, zarówno natychmiast po instalacji, jak i po narażeniu zamocowanego wyrobu na cykl nagrzewania/chłodzenia. Poniższe uwagi dotyczące montażu mogą się przyczyniać do wyeliminowania nieprawidłowości obserwowanych na powierzchni obiektu:

  • procedura pomiarowa weryfikacji przebiegu prostoliniowości podstawy konstrukcji nośnej,
  • procedura pomiarowa weryfikacji przebiegu pionowości konstrukcji/podkonstrukcji nośnej.

Przed przystąpieniem do montażu paneli należy sprawdzić stan faktyczny elementów konstrukcji i rozmieszczenie elementów podkonstrukcji względem rastra elewacji w projekcie. Podstawa, na której będzie montowany system fasadowy, musi przebiegać prostoliniowo, a dopuszczalne odchylenia prostoliniowości podstawy konstrukcji nośnej winny spełniać dwa warunki:

  • dopuszczalne odchylenie na długości pojedynczego panela może wynosić tylko ± 0,5 mm, a dopuszczalne odchylenie prostoliniowości całej fasady budynku może wynosić ± 2 mm. Zapewnienie, że powierzchnia kontaktu pierwszego rzędu elementów fasadowych będzie na jednakowym poziomie, wyeliminuje zaburzenie przebiegu paneli w pionie i wystąpienie zmian szerokości połączeń poprzecznych.

Odchylenia konstrukcji od pionu

Wymagane jest także wykonanie odpowiednich pomiarów w celu weryfikacji pionowości konstrukcji/podkonstrukcji stalowej dla zapewnienia właściwego łączenia elementów narożnych, bo w przeciwnym razie panele będą się łączyć pod kątem, co spowoduje nieprawidłowy przebieg układanych elementów narożnych w pionie. Dlatego też dopuszcza się pewne odchylenia pionowe konstrukcji nośnej od osi budynku na poziomie przyziemia o wielkości ± 2 mm i dopuszczalne odchylenia odległości pomiędzy dwoma przyległymi słupami na poziomie przyziemia o wielkości ± 2 mm. Należy również zweryfikować raster elewacji, czyli sprawdzić odległość pomiędzy pionowymi wspornikami oraz całkowite długości konstrukcji i podkonstrukcji, aby się utwierdzić, że nie występują ewentualne odchylenia wykraczające poza przewidywane wartości.

W przypadku nadmiernego przeciążania zakotwień mocujących operacja ta może powodować naprężenia w panelu i zmieniać "linię odczytu" na poziomie elementu mocującego. Bez uwzględnienia wydłużenia wzdłużnego, zależnego od temperatury powierzchni dowolnego zewnętrznego elementu budynku, nie można wykonać weryfikacji. Dzieje się tak dlatego, że ciepło promieniowania słonecznego może podnieść temperaturę powierzchni zewnętrznej znacznie powyżej temperatury otoczenia, co może być jeszcze bardziej widoczne w ciemnych panelach. Ta zmiana temperatury i cykl wydłużenia zależą od wielu zmiennych, w tym od lokalizacji i orientacji projektu, zachmurzenia, nachylenia panelu, wykończenia powierzchni lub koloru oraz właściwości izolacji termicznej systemu.

Falistość panela

Gdy zewnętrzna strona panela się nagrzeje, okładzina rozszerzy się, tak jak każdy inny materiał. Tymczasem temperatura wewnętrznej okładziny pozostanie względnie stała i nie będzie się znacząco zmienia.

W przypadku instalacji pojedynczego przęsła nie stanowi to problemu, ponieważ element po prostu tymczasowo wychyli się na zewnątrz i po ochłodzeniu powróci do pierwotnego kształtu. Jednak w przypadku instalacji wieloprzęsłowych ten ruch na wewnętrznych podporach jest blokowany, a w okładzinach zewnętrznych indukuje naprężenia ściskające. Zwykle efekt ten jest tymczasowy i łagodzi się, gdy zewnętrzna strona stygnie, ponieważ naprężenia nie są wystarczająco wysokie, aby trwale odkształcić stal. Jednakże, jeśli naprężenie jest wystarczająco wysokie, będzie ono klamrować zewnętrzną powierzchnię panelu. Bezpośrednie światło słoneczne może również uwydatnić efekt, szczególnie gdy używane są jasne kolory.

Falistość może również zostać wzmocniona przez nierówne mocowania elementu mocującego wzdłuż długości. Takie utrudnienie jest powszechne w przypadku ukrytych systemów złączy mających łączniki wzdłuż jednej krawędzi i blokadę wzdłuż drugiej. Falowanie wywołane przez siły termiczne może pojawiać się i znikać wraz z pozornym ruchem słońca w ciągu dnia, powodując zmianę kąta padania światła wokół budynku.

Jak wspomniano powyżej, zmiany temperatury mogą mieć znaczący tymczasowy wpływ na płaskość panelu. Kolor panelu i współczynnik odbicia światła mogą rzutować na ogólną temperaturę powierzchni zewnętrznej. Podwyższona temperatura będzie zaś prowadzić do szybszego wydłużenia się zewnętrznej okładziny w porównaniu z okładziną wewnętrzną. Ten efekt jest tymczasowy i gdy temperatura na powierzchni się obniży, panel winien powrócić do stanu płaskiego.

Transport pojedynczych paneli w położeniu poziomym lub skręcanie paneli może wywołać wystąpienie falistego wyglądu na wcześniej płaskiej powierzchni. Skręcenie okładziny może nastąpić, jeśli panel zostanie uniesiony lub usunięty ze stosu za pomocą zamocowania w jednym rogu, nie zaś uniesiony równomiernie na obu końcach.

Metody określania wad powierzchniowych

W tej publikacji omówiono kilka różnych metod identyfikacji niedoskonałości wizualnych. Chodzi jednak o to, jak ustalić, czy status panela będzie akceptowalny po zainstalowaniu. Obecnie stosuje się trzy metody określania wad powierzchniowych. Nie są to jednak metody przeznaczone konkretnie do systemów wykonanych z paneli, a jedyne metody ogólnie przyjęte, które wykorzystuje się w razie powstania na obiekcie problemu niedoskonałości wizualnych.

Dwie pierwsze metody opisują kontrolę wzrokową obiektu.

  • Pierwsza polega na obserwacji z odległości 3 metrów od powierzchni pod kątem 90º. Inspekcja odbywa się zazwyczaj w naturalnych warunkach oświetlenia zewnętrznego. Niedoskonałości są identyfikowane podczas oglądania okładziny prostopadle do płaszczyzny budynku i powinny być wskazane instalatorowi w celu ewentualnego naprawienia lub wymiany wadliwego elementu.
  • W drugiej zaleca się podobną procedurę, ale sugeruje się zwiększyć odległość obserwacji do 6 metrów. Należy obserwować panel w odpowiednim położeniu pod kątem 90º przy dobrym oświetleniu. Jeżeli niedoskonałość nie jest zauważalnie widoczna, panel uznaje się za akceptowalny.
  • Trzecia metoda może zostać zrealizowana przy użyciu płaskownika o dowolnej żądanej długości. Kontrola ta jest wykonywana na panelu przed instalacją oraz wtedy, gdy panel zostanie już zainstalowany na strukturze budynku za pomocą odpowiednich technik mocowania. Jej zastosowanie powinno skutkować decyzją, czy wyrób spełnia tę procedurę kontrolną.

Podsumowanie

Stowarzyszenie producentów powinno przyjąć pewne standardy i definicje do oceny, czy występujące na powierzchni paneli niedoskonałości mogą zostać zaakceptowane. Zgodnie ze standardami branżowymi określonymi w normie PN-EN 14509 użytkownik winien uzyskać pewność co do poziomu jakości i oczekiwanego poziomu użyteczności panela. Różnice w ocenie dotyczące takich zagadnień jak jakość wykonania, modyfikacje pól montażu w celu wyeliminowania nieplanowanych zmian oraz wymagania specyficzne dla miejsca użytkowania nie mogą zostać rozwiązane w jednym dokumencie. Za podstawowe czynniki mające wpływ na jakość instalacji należy uznać doświadczenie, praktyki instalacyjne oraz program kontroli jakości u konkretnego producenta i instalatora.

Wybierając panele na okładziny zewnętrzne, projektant powinien wziąć pod uwagę następujące parametry, które będą służyć zmniejszeniu stopnia widocznych nieregularności powierzchni: wąskie panele, krótsze panele, wyższy zewnętrzny profil, jaśniejsze kolory, kolory niemetaliczne, panele o niskim współczynniku odbicia, panele o odpowiednim wykończeniu.

Ponieważ przyczyną nieregularności powierzchni może być wiele niedających się przewidzieć czynników, żaden producent nie może realistycznie zapewniać o całkowitym wyeliminowaniu tego zjawiska. Aby zminimalizować nierówności powierzchni, należy więc zwracać szczególną uwagę na jakość produkcji, dobór odpowiedniego wyrobu, wykonanie konstrukcji nośnej, praktykę instalacyjną.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.