Fot. 1. Aplikacja izolacji wdmuchiwanej z włókien celulozowych
Fot. Derowerk
Izolacja wdmuchiwana jest stosunkowo mało znaną technologią, często stosowaną przy termomodernizacji istniejących budynków. Idealnie sprawdza się w przypadku, gdy montaż płyt lub mat izolacyjnych jest utrudniony lub niemożliwy.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Gdy na naszym poddaszu panują wyjątkowo niekomfortowe warunki – latem pomieszczenia szybko się nagrzewają, a zimą bardzo szybko spada temperatura, warto zastanowić się nad poprawieniem parametrów izolacyjnych dachu, przez który może dochodzić nawet do 20–30% strat ciepła z budynku.
Jednym ze sposobów jego docieplenia jest metoda wdmuchiwania, zwana także metodą „blow in”. Polega ona na wdmuchiwaniu pod ciśnieniem luźnych materiałów izolacyjnych w postaci granulatu. Może być ona zastosowana w budynkach zarówno z dachem skośnym, jak i płaskim. Nadaje się do izolacji stropów, stropodachów, skosów poddaszy, ścianek działowych czy ścian elewacyjnych. Jest również często używana do ocieplania i modernizacji konstrukcji szkieletowych.
Do wykonania ocieplenia tą metodą potrzebna jest wyspecjalizowana ekipa budowlana, posiadająca odpowiedni sprzęt. Materiał izolacyjny wprowadza się bowiem do pustych przestrzeni za pomocą maszyny wdmuchującej. Dzięki temu materiał dostanie się nawet w trudno dostępne miejsca, a wykonana izolacja będzie idealnie szczelna.
Warto pamiętać, że tylko równomiernie zaizolowana powierzchnia będzie zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Przy wykonywaniu prac związanych z izolacją wdmuchiwaną należy zapewnić odpowiednie zagęszczenie granulatu. Tylko ono zapewni, że materiał na stałe pozostanie w miejscu aplikacji i będzie spełniał swoją funkcję. W tym celu zaleca się stosowanie wysokiej klasy urządzeń wdmuchujących, które pozwalają na regulację przepływu materiału izolacyjnego i powietrza z miejsca zasypu oraz zapewniają dostateczną objętość powietrza i ciśnienie wdmuchiwania.
W przypadku istniejących budynków i braku dostępu do izolowanej powierzchni, materiał wprowadza się poprzez wykonane wcześniej otwory technologiczne. Do prac związanych z izolacją wdmuchiwaną potrzebne są zazwyczaj dwie osoby. Jeden pracownik porusza się po poddaszu lub innym miejscu aplikacji z wężem agregatu, nadmuchując materiał izolacyjny. Drugi pracownik obsługuje agregat z innego pomieszczenia lub z zewnątrz budynku, wsypując worki granulatu do zbiornika. Prace można prowadzić niezależnie od pory roku, a po ich zakończeniu nie ma konieczności długiego wietrzenia pomieszczeń.
Do największych zalet izolacji wdmuchiwanej należą:
szybkość wykonania,
brak konieczności demontażu istniejącej zabudowy poddasza,
idealna szczelność izolacji, szczególnie przy skomplikowanych kształtach czy w miejscach przebiegu instalacji,
brak odpadów – materiał jest zużywany w takiej ilości, w jakiej jest potrzebny,
brak konieczności transportu materiału do miejsca wbudowania.
Wełna mineralna a włókna celulozowe – porównanie najpopularniejszych granulatów
Najczęściej stosowane są granulaty z wełny mineralnej i włókien celulozowych. Jeśli chodzi o jeden z najważniejszych parametrów izolacji, czyli współczynnik przewodzenia ciepła λ, to wartości dla obu materiałów są porównywalne i kształtują się w przedziale 0,037–0,042 W/(m·K). Im niższy współczynnik, tym lepsze właściwości izolacyjne i mniej strat ciepła.
Aby uzyskać podobne właściwości izolacyjne za pomocą materiału o wyższej λ, trzeba zastosować grubszą warstwę izolacji. Zagadnienie izolacyjności elementów budowlanych jest regulowane przepisami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Projektując grubość izolacji nawet dla istniejącego budynku, warto już wziąć pod uwagę przyszłe wymagania, bowiem od 01.01.2021 r. maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła (U) dla dachów musi być równa lub niższa niż 0,15 W/(m2·K). Oznacza to, że grubość materiału izolacyjnego o λ = 0,037 W/(m·K) powinna wynosić minimalnie 26 cm.
Stosując izolację wdmuchiwaną jako ocieplenie stropu czy stropodachu (gdzie materiał wdmuchiwany jest na otwartą przestrzeń), należy jeszcze doliczyć poprawkę do projektowanej grubości warstwy ze względu na osiadanie materiału. Każdy z materiałów wdmuchiwanych charakteryzuje się właściwą sobie wartością osiadania. Z kolei w ocieplanych metodą wdmuchiwania przestrzeniach pod i międzykrokwiowych, gęstość objętościowa materiału jest odpowiednio wyższa, żeby wykluczyć osiadanie materiału w przegrodzie.
Fot. 2. Aplikacja izolacji wdmuchiwanej z granulatu z wełny mineralnej; fot.: Rockwool
Niekwestionowaną zaletą wełny mineralnej jest jej bezpieczeństwo pod względem pożarowym. Ma ona klasę reakcji na ogień A1, czyli jest niepalna i nie rozprzestrzenia ognia. Granulat z wełny skalnej nie zapala się, ani nie wydziela toksycznego dymu nawet w temperaturze 1000°C. Przegrody ocieplone celulozą mają równie dobre wskaźniki REI jak przegrody, oparte o wełnę szklaną lub skalną, chociaż wełna celulozowa posiada niższą klasę reakcji na ogień. Oznacza to, że ma bardzo ograniczony udział w pożarze, wydziela średnie ilości dymu i nie rozprzestrzenia ognia.
Należy pamiętać o dylatacji pasem materiału niepalnego od wysokotemperaturowych źródeł ciepła, takich jak świetliki halogenowe. Wełna celulozowa jest materiałem ekologicznym, powstającym w wyniku recyklingu makulatury (np. zużytych gazet). W celu nadania włóknom celulozowym odpowiedniej odporności ogniowej impregnuje się je za pomocą kilku środków uniepalniających, np. kwasu borowego i wodorotlenku glinu. Niskoenergochłonny proces produkcji i naturalne pochodzenie surowca do produkcji celulozy sprawia, że jest to izolacja termiczna o ujemnym śladzie węglowym. Co ważne oba surowce można poddać recyklingowi. Są również odporne biologicznie, co oznacza, że nie stwarzają warunków do rozwoju mikroorganizmów, takich jak grzyby czy bakterie. Posiadają też dobre właściwości akustyczne.
Prace ociepleniowe
Gdy chcemy poprawić komfort cieplny w domu, a nasze poddasze jest nieużytkowe tj. nie jest przeznaczone na cele mieszkalne i nie jest ogrzewane, warto zacząć od ocieplenia stropu oddzielającego poddasze od znajdujących się niżej pomieszczeń ogrzewanych. Jeśli nie mamy w planach adaptować go na przestrzeń użytkową możemy ocieplić go za pomocą granulatu.
W przypadku ocieplenia dachu skośnego należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich opóźniaczy pary wodnej, czy to w postaci płyt OSB, czy też folii paroizolacyjnych (parochronnych) i ich prawidłowym montażu, z zaklejeniem zakładów folii i uszczelnieniem przebić przez warstwę powietrznoszczelną.
Fot. 3. Przykład gotowego ocieplenia. Izolacja z włókien celulozowych; fot.: Derowerk
Fot. 4. Przykład gotowego ocieplenia. Izolacja z granulatu z wełny mineralnej; fot.: Rockwool
Dobór folii parochronnych jest pochodną konstrukcji całego dachu i nie jest domeną stosowanego materiału izolacyjnego. Folia może leżeć bezpośrednio na płytach karton-gipsowych lub być podparta łatami drewnianymi czy deskowaniem oszczędnościowym. W tym drugim przypadku uzyskujemy pustkę pomiędzy folią (płytą) a płytą gipsowo-kartonową, która może być wykorzystana na poprowadzenie instalacji.
Przestrzeń między płytą gipsowo-kartonową a folią parochronną również można wypełnić granulatem celulozowym lub mineralnym metodą wdmuchiwania. W tej sytuacji granulat będzie leżał bezpośrednio na płytach poszycia wewnętrznego.
Docieplenie wykończonego poddasza z użyciem tradycyjnym materiałów izolacyjnych w płytach wymaga demontażu okładziny skosów i zabudowy ścianek kolankowych. Jednak w przypadku izolacji wdmuchiwanej można tego uniknąć. Wystarczy wycięcie otworów o średnicy kilku centymetrów, przez które nastąpi aplikacja granulatu. Taki otwór wykonuje się średnio co 100 cm w przestrzeni pomiędzy krokwiami. Ilość otworów ostatecznie zależy od konstrukcji przegrody i swobody przepływu izolacji.
Aby podczas wycinania otworów i nadmuchu izolacji uniknąć zapylenia pomieszczenia i znajdujących się w nim mebli, należy odpowiednio je zabezpieczyć. Zasklepienie otworów odbywa się za pomocą wyciętych wcześniej fragmentów płyt, które następnie trzeba zaszpachlować i pomalować.
Aby zminimalizować liczbę otworów i docieplić tylko najbardziej newralgiczne miejsca, możemy wcześniej wykonać pomiar kamerą termowizyjną. Takie badanie pokazuje nam, gdzie w przegrodzie występują mostki termiczne. Są to miejsca o znacznie mniejszym oporze cieplnym niż sąsiadujące z nim elementy. Poprzez mostki termiczne następuje więc wzmożona, niekontrolowana utrata ciepła.
Dobrą okazją do bezinwazyjnego docieplenia dachu metodą wdmuchiwania jest wymiana jego pokrycia. Otwory technologiczne w przegrodzie wycina się wtedy od zewnątrz. Taki sposób termomodernizacji jest również możliwy w przypadku stropodachów wentylowanych. Prace należy wtedy rozpocząć od wycięcia włazów technologicznych, które zapewnią nam dostęp do izolowanej powierzchni. Po aplikacji granulatu należy zamontować obudowę włazu, nie zapominając o odpowiedniej hydroizolacji jego połączenia z istniejącym pokryciem.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.