Ściany jednowarstwowe według WT 2021
fot. Solbet
Elementom zewnętrznym budynków, a więc również ścianom, stawiane są coraz wyższe wymagania, m.in. pod względem izolacyjności cieplnej. Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku dotyczą wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie powodują, że odtąd trzeba budować budynki ze ścianami o wyższej termoizolacyjności niż budowano dotychczas.
Zobacz także
M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Rozwiązań dotyczących konstrukcji ścian jest wiele. Jeśli chodzi o ściany zewnętrzne, to większość z nich to ściany z ociepleniem, wciąż jednak buduje się ściany jednowarstwowe bez ocieplenia. Jedna warstwa muru jest warstwą konstrukcyjną o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Są to rozwiązania systemowe, więc nie ma w niej słabych miejsc w postaci mostków termicznych, spełniają też wymagania współczynnika przenikania ciepła U.
Ściany w postaci jednej warstwy muru bez warstwy ocieplenia są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Mury są dosyć grube, więc konstrukcja nie jest smukła, jak w przypadku cienkich murów, które się ociepla. Buduje się je za jednym razem, bez dodatkowych robót ociepleniowych, więc są tanie w wykonawstwie. Popularność ścian jednowarstwowych w krajach Europy Środkowej i Zachodniej dowodzi, że jest to dobre rozwiązanie.
Ściany jednowarstwowe to nie tylko elementy murowe, ale odpowiednia zaprawa, nadproża i inne elementy uzupełniające, które budowane są systemowo, pod względem technicznym dopracowane są więc w każdym detalu. Tym samym nie ma w nich słabych miejsc w postaci mostków termicznych, są to rozwiązania kompletne, które trzeba zastosować w całości, aby ściany były prawidłowo wybudowane.
Wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej dla ścian zewnętrznych dotychczasowe i obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku zawarte są w załączniku nr 2 – Rozporządzenia Warunki Techniczne.
Dla ścian zewnętrznych wymaga się, aby:
- przy ti ≥ 16°C współczynnik przenikania ciepła UC(max) wynosił 0,23 (0,20) W/(m2·K),
- przy 8°C ≤ ti < 16°C współczynnik przenikania ciepła UC(max) wynosił 0,45 W/(m2·K),
- przy ti < 8°C współczynnik przenikania ciepła UC(max) wynosił 0,90 W/(m2·K).
Wśród ścian jednowarstwowych są materiały i technologie, które są technologiami tradycyjnymi, a więc jest to budowanie z drobnowymiarowych elementów murowych. Do nich należą systemy budowania z bloczków z betonu komórkowego oraz z pustaków ceramicznych z wypełnieniem z wełny mineralnej.
Należy też wspomnieć o rozwiązaniach zastosowania elementów prefabrykowanych. Do takich wyrobów należą prefabrykaty żelbetowe, drewniane i drewnopochodne. Co prawda wyroby prefabrykowane nie są wyrobami stricte składającymi się z jednej warstwy, ale technologia budowania ścian z prefabrykatów następuje za jednym razem w postaci elementów montowanych jako element do wykończenia.
Ściany jednowarstwowe z autoklawizowanego betonu komórkowego
Aby spełnić powyższe wymaganie UC(max) = 0,20 W/(m2·K) dla ścian jednowarstwowych, należy zastosować system z betonu komórkowego oparty o elementy murowe najlżejszych odmian betonu komórkowego. Do tych celów stosuje się bloczki z autoklawizowanego betonu komórkowego o średniej gęstości w stanie suchym 300, 350 i 400 kg/m3. Wówczas uzyskuje się współczynniki U dla ścian jednowarstwowych na poziomie 0,18–0,20 W/(m2·K). Buduje się je z bloczków o szerokości 42–48 cm. Do tego celu stosuje się zaprawy cienkowarstwowe, które zapewniają jednorodność termiczną ścian. Nieodłączne elementy, które się również stosuje, to prefabrykowane zbrojone nadproża z betonu komórkowego, kształtki U jako elementy traconego szalunku oraz płytki do obudowy wieńca i elementów żelbetowych ulokowanych w murze.
Ściany jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej
Oprócz betonu komórkowego do ścian jednowarstwowych stosowana jest ceramika. Są to wyroby poryzowane w postaci pustaków. Pustaki są szlifowane, mają więc odpowiednią dokładność wymiarową, aby je murować za pomocą zapraw do cienkich spoin lub kleić za pomocą kleju poliuretanowego.
Obecne wymagania wynikające z WT 2021 spełniają tylko pustaki z wypełnieniem drążeń wełną mineralną. Producent deklaruje dla takiej ściany bez tynku współczynnik przenikania ciepła U = 0,17 W/(m2·K). Z tym, że nie są to już de facto elementy do budowy murów jednowarstwowych, ponieważ pustaki w swojej budowie są elementami warstwowymi wypełnionymi wełną mineralną. W tym przypadku również należy zastosować system, czyli pustaki, zaprawę lub klej oraz nadproża z ociepleniem.
Prefabrykaty żelbetowe
Wyroby budowlane w postaci prefabrykatów żelbetowych montowane jako elementy jednowarstwowe to warstwowe ściany strukturalne składające się z obudowy z płyt żelbetowych (np. typu filigran) z wypełnieniem wewnątrz z warstwy termoizolacji. Taka konstrukcja wyrobu spełnia wymagania rozporządzenia dla ścian w zakresie izolacyjności termicznej. Wyroby te mają formę całych ścian jako pełnych lub z otworami okiennymi i są przygotowane do montażu oraz wykończenia powierzchni. Inną odmianą podobnych prefabrykatów są prefabrykaty keramzytobetonowe.
Tego rodzaju rozwiązania są przygotowane na indywidualne zamówienie. Ich zastosowanie jest racjonalne, pod warunkiem dużej powtarzalności budynków. Niestety wysokie spersonalizowanie projektów i ich różnorodność oraz chęć dopasowania zabudowy do działki sprawiają, że są jeszcze dosyć rzadko stosowane.
Niektóre firmy mają w swojej ofercie też projekty kilku domów typowych, wówczas sprzedawana jest technologia wraz z projektem.
Prefabrykaty drewniane i drewnopochodne
Oprócz technologii prefabrykatów żelbetowych też produkowane są prefabrykaty, które są wykonane z elementów drewnianych i drewnopochodnych. Wyroby te również nie są przegrodami jednorodnymi, lecz warstwowymi, ale stanowią jeden element montowany, tworzący strukturę budynku. Są to pełne ściany do wykończenia. Zasada jest więc podobna do prefabrykatów żelbetowych ścian. Producenci takich systemów mają w swoim portfolio zazwyczaj kilka projektów gotowych, które są sprzedawane wraz z technologią i montażem.
Podsumowanie
Jak widać niewiele już zostało materiałów, z których będzie można wykonać ściany jednowarstwowe, które będą spełniać wymagania rozporządzenia po 1 stycznia 2021 roku. To rozwiązania racjonalne i wciąż stosowane, mające swoje zalety, jakich nie mają ściany z ociepleniem. Warunek jest taki, że powinny być one wykonywane w systemie i precyzyjnie. To z jednej strony ich zaleta, ale i wada, bo są to rozwiązania proste, w których nie ma miejsca na fuszerkę, bo nie będzie ocieplenia, którym się tę fuszerkę zakryje.