Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS – wpływ oddziaływania wiatru na ocieplenie

Mechanical fastening of etics wall insulation systems – effect of wind on insulation

Widok zrywania przy próbie przeciągania płyty z materiału termoizolacyjnego przez łączniki mechaniczne:  styropian grafitowy gr. 5 cm; fot.: P. Gaciek
Widok zrywania przy próbie przeciągania płyty z materiału termoizolacyjnego przez łączniki mechaniczne:  styropian grafitowy gr. 5 cm; fot.: P. Gaciek

Jednym z podstawowych sposobów mocowania ociepleń ETICS do podłoży nośnych jest mocowanie mechaniczne, w którym do przytwierdzania termoizolacji stosuje się łączniki mechaniczne, zawsze jednak z dodatkowym udziałem klejenia płyt izolacji termicznej do ocieplanej powierzchni. Ten sposób mocowania systemów wymaga wykonania obliczeń uzasadniających przyjętą liczbę i rodzaj łączników.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

O różnych zagadnieniach związanych z mocowaniem systemów ociepleń autorzy pisali już w wydaniach 10/2018, 2/2019 i 9/2019 miesięcznika „Izolacje” [1–3], a niniejszy artykuł stanowi kolejną część cyklu poświęconego istotnym aspektom mocowania ETICS i metodyce postępowania przy posługiwaniu się Kalkulatorem Łączników SSO [4].

O czym przeczytasz w artykule:
  • Oddziaływanie wiatru na ściany ocieplane ETICS;
  • Wpływ wiatru na ocieplenie ścian;
  • Cechy materiałów i połączeń mające wpływ na nośność ETICS przy oddziaływaniu wiatru.

Przedmiotem artykułu jest mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian etics ze szczególnym uwzględnieniem wpływu oddziaływania wiatru na ocieplenie. Autorzy omawiają oddziaływanie wiatru na ściany ocieplane etics, wpływ wiatru na ocieplenie ścian oraz cechy materiałów i połączeń mające wpływ na nośność etics przy oddziaływaniu wiatru.

Mechanical fastening of etics wall insulation systems – effect of wind on insulation
The subject of the article is the mechanical fastening of ETICS wall insulation systems, with particular emphasis on the effect of wind on thermal insulation. The authors discuss the effect of wind on walls insulated with ETICS, the effect of wind on wall insulation, and the features of materials and connections that affect the load-bearing capacity of ETICS system under wind load.

Oddziaływanie wiatru na ściany ocieplane ETICS

Jak zostało to przedstawione w poprzednim artykule autorów [3], w przypadku stosowania materiałów termoizolacyjnych o pomijalnie małym tzw. pęcznieniu grubości obciążeniem analizowanym przy projektowaniu zamocowania systemu ETICS do podłoża jest oddziaływanie wiatru.

Zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4:2008 [5] oddziaływanie wiatru w obliczeniach projektowych może być zasadniczo rozpatrywane jako:

  • ciśnienie wiatru działające na powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne obiektu budowlanego,
  • siły wywierane przez wiatr na cały obiekt względnie jego element konstrukcyjny, uwzględniające wpływ na oddziaływanie wiatru niejednoczesnego występowania wartości szczytowych ciśnienia na powierzchni konstrukcji wraz z wpływem drgań konstrukcji.

W przypadku systemów ETICS właściwym postępowaniem jest przyjęcie oddziaływania wiatru jako ciśnienia (a dokładniej – podciśnienia, inaczej ssania wiatru) działającego na powierzchnie zewnętrzne, prostopadle do nich. Wyjątkiem, bardzo rzadkim, może być uwzględnienie sił stycznych do podłużnych ścian budynku, jeśli wynika to z proporcji wymiarowych jego rzutu, a rozwiązanie ocieplenia uzasadnia wzięcie pod uwagę tych sił (ocieplenie ściany szczytowej z przewinięciem jednej płyty termoizolacji na ściany podłużne).

Ciśnienie wiatru działające na powierzchnie zewnętrzne przedstawia wzór

we = qp(ze) · cpe,

w którym:

qp(ze) – wartość szczytowa ciśnienia prędkości wiatru,
cpe – współczynnik ciśnienia zewnętrznego,
ze – wysokość odniesienia do obliczeń ciśnienia zewnętrznego.

Wszystkie wartości wielkości przyjmowanych do określenia ciśnienia prędkości są wartościami charakterystycznymi, a zatem można zapisać:

we,k = we

oraz

we,d = we,k · γf,

gdzie:

we,k – wartość charakterystyczna ciśnienia wiatru na powierzchnie zewnętrzne,
we,d – wartość obliczeniowa ciśnienia wiatru na powierzchnie zewnętrzne,
γf – współczynnik częściowy (częściowy współczynnik bezpieczeństwa).

Szczegółowe postępowanie przy wyznaczaniu oddziaływania wiatru jako ciśnienia na powierzchnie zewnętrzne pokazano na RYS. 1.

rys1 mechaniczne mocowanie
RYS. 1. Schemat postępowania przy określaniu oddziaływania wiatru jako ciśnienia na powierzchnie zewnętrzne; rys.: M. Gaczek

Poniżej przedstawiono kilka istotnych uwag dotyczących tego zagadnienia.

Ze względu na to, że wiatr jest oddziaływaniem środowiskowym, podstawą określenia jego oddziaływania na obiekt budowlany jest ustalenie, jakich warunków klimatycznych można się spodziewać w miejscu lokalizacji obiektu. Z uwagi na terytorialną zmienność tych warunków wyróżnia się odpowiednie strefy obejmujące tereny o zbliżonej intensywności oddziaływania, w tym przypadku charakterystycznej prędkości wiatru, nazywanej w normie [5] wartością podstawową bazowej prędkości wiatru.

Wprowadzony do Załącznika krajowego NA w normie PN-EN 1991-2-4:2008 [5] podział Polski na strefy prędkości i obciążenia wiatrem pokazano na RYS. 2.

rys2 mechaniczne mocowanie
RYS. 2. Podział Polski na strefy obciążenia wiatrem, wg Załącznika krajowego NA do PN‑EN 1991-2-4:2008; rys.: [5]

Z uwagi na charakter zjawiska meteorologicznego, jakim jest wiatr, nie występują oczywiście skokowe zmiany jego prędkości między strefami, jednak ze względów formalnych strefy mają określone granice. Dokładność ich wyznaczenia nie jest duża, a odchyłki mogą wynosić nawet kilkadziesiąt kilometrów [7]. Z tego względu w Załączniku krajowym NA do PN-EN 1991-2­‑4:2008 [5] zapisano, że na granicy stref 1 i 2, w pasach szerokości 10 km po obu stronach granicy, można stosować wartość średnią z obu stref, a zatem prędkość wiatru wynoszącą (22+26)/2 = 24 m/s. Przebieg tych pasów pokazano na RYS. 3.

rys3 mechaniczne mocowanie
RYS. 3. Fragment mapy Polski ze strefami obciążenia wiatrem wg Załącznika krajowego NA do normy [5], z zaznaczonymi pasami szerokości 10 km po obu stronach granicy między strefami 1 i 2 [6]. Przy ustalaniu prędkości wiatru i ciśnienia prędkości wiatru w pasach tych można stosować wartość średnią z obu graniczących stref; rys.: [5]

O wyborze prędkości wiatru i obciążenia dla miejscowości położonych przy granicy stref decyduje projektant, w zależności od lokalnych warunków terenowych i znaczenia projektowanego obiektu budowlanego [7]. Można dodać, że przygotowywana jest nowa mapa podziału Polski na strefy obciążenia wiatrem, która będzie zamieszczona w nowelizacji normy [5] w ramach wprowadzania Eurokodów 2. generacji.

Szczytowe ciśnienie prędkości wiatru, qp(z), uwzględniające wartość średnią i chwilowe fluktuacje prędkości wiatru, zależy przede wszystkim od:

  • prędkości wiatru i rozpatrywanego kierunku jego działania,
  • rodzaju (kategorii) terenu i przypisanej mu chropowatości,
  • rzeźby terenu (orografii),
  • gęstości powietrza w czasie silnego wiatru w określonych warunkach atmosferycznych.

Zmienia się ono wraz z wysokością nad poziomem terenu, zgodnie z pionowym profilem poziomej prędkości wiatru, przypisanym do danej kategorii terenu.

Pionowy profil prędkości wiatru w terenie płaskim może być charakteryzowany przez współczynnik chropowatości terenu, cr(z) albo przez współczynnik ekspozycji ce(z), przy czym wartości współczynnika chropowatości terenu wyznaczone wg zasadniczej części normy [5] i wg Załącznika krajowego NA do tej normy nieco różnią się od siebie. Inne jest także postępowanie prowadzące do wyznaczenia wartości szczytowej ciśnienia prędkości wiatru. Zaznaczono to ramką na schemacie pokazanym na RYS. 1. Dla porównania, w TABELI podano wartości szczytowego ciśnienia prędkości w 1. strefie obciążenia wiatrem, w zależności od kategorii terenu i wysokości nad poziomem gruntu, wyznaczone wg PN-EN 1991-1­‑4:2008 i Załącznika krajowego NA [5].

tab mechaniczne mocowanie
TABELA. Wartości szczytowego ciśnienia prędkości w 1. strefie obciążenia wiatrem, w zależności od kategorii terenu i wysokości nad poziomem gruntu, wyznaczone wg PN-EN 1991-1-4:2008 i Załącznika krajowego NA [5]
EN – wartości obliczone wg zasad zawartych w zasadniczej części normy PN-EN 1991-1-4:2008
NA cr – wartości obliczone przy wykorzystaniu współczynnika chropowatości podanego w Załączniku krajowym NA do PN-EN 1991-1-4:2008
NA ce – wartości obliczone przy wykorzystaniu współczynnika ekspozycji podanego w Załączniku krajowym NA do PN-EN 1991-1-4:2008
Kolorem zaznaczono wartości największe na danej wysokości, w każdej kategorii terenu.

Wysokość odniesienia ze, dla której prowadzi się obliczenia (tj. przyjmując z = ze) ciśnienia wiatru na powierzchnie zewnętrzne ścian bocznych i zawietrznej (zatem na powierzchnie, gdzie występuje ssanie wiatru), zgodnie z normą [5] zaleca się przyjmować jako równą wysokości budynku. Można nadmienić, iż w dokumencie [8] przygotowującym nowelizację normy [5] podano, że jako wysokość odniesienia dla ściany zawietrznej i ścian bocznych należy przyjąć wysokość budynku w przypadku gdy ℎ  ≤  6 · b, natomiast gdy ℎ  >  6 · b, przy ustalaniu wysokości odniesienia mogą być stosowane zasady jak dla ściany nawietrznej, tzn. z podziałem na kilka wysokości odniesienia.

Współczynniki ciśnienia zewnętrznego cpe należy przyjmować jako wartości dla powierzchni elementu równej 1 m2, tzn. stosując wartości cpe,1. W przypadku ścian bocznych wartość współczynnika ciśnienia zewnętrznego zależy od pola ściany. Zasady ich wydzielania pokazano na RYS. 4. Dotyczą one pionowych ścian budynków na rzucie prostokąta i z częściami takiej samej wysokości h. We wspomnianym dokumencie [8] podano przykłady ustalania pól ścian budynków wielobryłowych różnych wysokości i o rzucie niebędącym prostokątem. Przykład wydzielania pól na ścianach bocznych budynków z częściami różnych wysokości pokazano na RYS. 5–8.

rys4 mechaniczne mocowanie 2
RYS. 4. Oznaczenia ścian nawietrznej i zawietrznej oraz podział ścian bocznych na pola o różnej wartości współczynnika ciśnienia zewnętrznego w przypadku budynków na rzucie prostokąta; rys.: [5]
rys5 8 mechaniczne mocowanie 1
RYS. 5–8. Podział ścian bocznych na pola o różnej wartości współczynnika ciśnienia zewnętrznego w przypadku budynków na rzucie prostokąta i z częściami różnych wysokości: wycięcie bryły zawietrzne (5–6), wycięcie bryły nawietrzne (7–8); rys.: [8]

W normie [5] ani w dokumencie [8] nie podano wskazówek postępowania w sytuacji możliwego wystąpienia zjawisk lokalnych, np. tak zwanego efektu zwężki/lejka (ang. funnelling) przy ustawieniu budynków w określonej odległości od siebie. W tym zakresie można wykorzystać zapisy znajdujące się w Załączniku krajowym [9] do brytyjskiej wersji Eurokodu [5].

rys9 mechaniczne mocowanie
RYS. 9. Proponowany wpływ efektu zwężki na wartość współczynnika ciśnienia zewnętrznego w obszarach ściany A, B i C, z uwzględnieniem dokumentu [9] i normy [5]; rys.: M. Gaczek

Jeśli odległość a między budynkami mieści się w zakresie 0,25 · e  <  a  <  1,0 · e, gdzie e jest wymiarem zdefiniowanym na RYS. 4 (w przypadku budynków o różnym e – wartość mniejsza), zwężenie spowoduje przyspieszenie przepływu powietrza i sprawi, że wartości współczynników ciśnienia zewnętrznego w skrajnych strefach ściany, objętych efektem zwężenia, będą bardziej niekorzystne niż w sytuacji budynku wydzielonego.

rys10 mechaniczne mocowanie
RYS. 10. Przykładowy układ budynków, między którymi może wystąpić efekt zwężki (lejka) [10]; rys.: M. Gaczek

Proponowane zmiany wartości współczynników ciśnienia zewnętrznego (ssania wiatru) w poszczególnych polach ściany bocznej, z uwzględnieniem zapisów zawartych w dokumencie [9] i w normie [5], pokazano na RYS. 9. Przykład położenia budynków, między którymi może wystąpić efekt zwężki, przedstawiono na RYS. 10, a orientacyjny podział ściany bocznej budynku dwubryłowego od strony budynku sąsiedniego, przy dwóch kierunkach wiatru powodujących możliwość przyspieszenia przepływu powietrza, pokazano na RYS. 11.

Znaczenie budynków sąsiednich przy ustalaniu tzw. wysokości przemieszczenia poziomu terenu, a także przy ustalaniu wysokości odniesienia ze, podano w normie [5] w załączniku A.

rys11 mechaniczne mocowanie
RYS. 11. Pola o różnej wartości współczynnika ciśnienia zewnętrznego na ścianie bocznej budynku od strony obiektu sąsiedniego z przykładu pokazanego na RYS. 10. W polach A1 i C1 może występować zwiększone podciśnienie w stosunku do pól A i C, w zależności od odległości obiektu sąsiedniego (RYS. 9); rys.: M. Gaczek

Wpływ wiatru na ocieplenie ścian

Wiatr, oddziałując na budynek, którego ściany zewnętrzne zostały ocieplone przy zastosowaniu ETICS i nieprawidłowo zamocowane, może powodować różne uszkodzenia tego systemu. Skala i rodzaj usterek są zależne od wysokości budynku, jego usytuowania, ekspozycji, otoczenia oraz kształtu i geometrii elewacji. Oczywiście kluczowa jest w takich przypadkach wartość oddziaływania wiatru, scharakteryzowanego w poprzednim punkcie artykułu.

Najbardziej niebezpiecznym skutkiem działania wiatru jest odrywanie ocieplenia od ściany. Taka destrukcja, widoczna i postrzegana jako gwałtowna i nagła utrata stateczności ocieplenia, przeważnie jest jednak konsekwencją dłuższego procesu.

Najczęściej uszkodzeniu ulegają ocieplenia, które zostały zarówno niewłaściwie przyklejone do podłoża, jak i niewłaściwie zamocowane mechanicznie, przy czym mocowanie łączniami mechanicznymi w takich przypadkach przeważnie było „dodatkowe”, a więc jego rola nie została uwzględniona w sposób adekwatny do stanu/jakości przyklejenia. Autorzy pisali o tym zjawisku we wcześniejszym artykule, opublikowanym w wydaniu „IZOLACJI” 10/2018 [1].

Kolejny problem związany ze źle przyklejonymi ociepleniami to niska odporność nie tylko na bezpośrednie odziaływanie ssania wiatru, lecz także na odziaływania termiczne wywołujące naprężenia na powierzchni elewacji oraz w samym materiale termoizolacyjnym.

Wieloletnie obserwacje i diagnostyka techniczna ociepleń wykonanych w technologii ETICS prowadzą również do wniosku, że bardzo często się zdarza, iż ocieplenia, które odpadły od ściany po silnym chwilowym działaniu wiatru, były już wcześniej częściowo odspojone na mniejszych albo większych obszarach. Były to nierzadko ocieplenia, które zrealizowano kilka albo nawet kilkanaście lat wcześniej.

Na szczęście można jednak stwierdzić, że mimo bardzo wielkiej skali, w jakiej od kilkudziesięciu lat realizuje się w Polsce ocieplanie budynków, przypadki odpadania ocieplenia od ściany stanowią bardzo niewielki odsetek.

Odziaływanie wiatru w sytuacji niewłaściwego zamocowania ocieplenia może również być przyczyną innych usterek, w konsekwencji których ocieplenie nie odpada od razu albo nawet nie odpada w ogóle. Do takich usterek należą relatywnie długie i rozwarte albo zaciśnięte (zależnie od umiejscowienia) zarysowania wierzchnich warstw ocieplenia, najczęściej powiązane z miejscowym i niewidocznym przy pobieżnej ocenie wzrokowej odspojeniem ocieplenia od ściany.

Na FOT. 1–3 przedstawiono przykład ocieplenia, którego pierwsze symptomy uszkodzenia związane z nieprawidłowym zamocowaniem zostały właściwie odczytane i ocieplenie to zostało czasowo zabezpieczone przed odpadnięciem, do czasu określenia dalszego postępowania.

fot1 3 mechaniczne mocowanie
FOT. 1–3. Przykład ocieplenia czasowo zabezpieczonego przed odpadnięciem po wystąpieniu pierwszych symptomów uszkodzenia; fot.: P. Gaciek

Na kolejnych fotografiach (FOT. 4–6) pokazano uszkodzenia elewacji powstałe podczas działania silnego wiatru, choć przyznać należy z całą stanowczością, że w każdym z takich przypadków przyczyną było nie tylko nadzwyczajne odziaływanie wiatru, lecz także, a może przede wszystkim, błędy w zamocowaniu ocieplenia, które ujawniły się podczas oddziaływań środowiskowych.

fot4 mechaniczne mocowanie 1
FOT. 4. Przykładowe uszkodzenia elewacji budynków w wyniku oddziaływania wiatru, będące konsekwencją popełnionych błędów mocowania ocieplenia; fot.: P. Gaciek
fot5 mechaniczne mocowanie 1
FOT. 5. Przykładowe uszkodzenia elewacji budynków w wyniku oddziaływania wiatru, będące konsekwencją popełnionych błędów mocowania ocieplenia; fot.: P. Gaciek
fot6 mechaniczne mocowanie 1
FOT. 6. Przykładowe uszkodzenia elewacji budynków w wyniku oddziaływania wiatru, będące konsekwencją popełnionych błędów mocowania ocieplenia; fot.: P. Gaciek

Rozpatrując wyłącznie mechaniczne mocowanie systemów ociepleń, należy podkreślić dwie podstawowe właściwości i cechy materiałów oraz połączeń występujących w systemie, które brane są pod uwagę w obliczeniach zamocowania ocieplenia, czyli przy wyznaczaniu liczby łączników na 1 m2. Są to:

  • wyrywanie łączników z podłoża i przeciąganie ich przez ocieplenie albo
  • przeciąganie ocieplenia przez łączniki – zależnie od metody badania.

W artykule [2] autorzy bardziej szczegółowo opisali obie właściwości. Jest również trzecia właściwość, której wpływ jest intuicyjnie traktowany jako mniejszy niż wcześniej wymienione – przemieszczenie pod wpływem siły wyrywającej. Trwają prace nad określeniem realnego wpływu tego parametru na bezpieczeństwo zamocowania mechanicznego ociepleń, a w zasadzie na wyniki obliczeń liczby łączników na 1 m2 ocieplenia.

W niektórych krajach Europy są już przyjęte poziomy graniczne przemieszczenia. Kalkulator łączników SSO również obejmuje zasygnalizowaną właściwość.

Cechy materiałów i połączeń mające wpływ na nośność ETICS przy oddziaływaniu wiatru

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentach „Warunki oceny właściwości użytkowych wyrobu budowlanego” WO-KOT/04/01 [11] i WO-KOT/04/02 [12], stanowiącymi w Polsce podstawę do wydawania między innymi Krajowych Ocen Technicznych dla systemów ociepleń ETICS, termoizolacja ma przypisane pewne cechy również mechaniczne, jakie producent powinien zadeklarować. Obecnie najważniejszy pod tym względem jest parametr oznaczany w kodzie normowym termoizolacji jako TR – można potocznie i obrazowo powiedzieć – odporność termoizolacji na rozrywanie siłą prostopadłą do powierzchni czołowych. Wartość tej siły w pewnym przybliżeniu jest informacją o „spoistości” materiału termoizolacyjnego, co przekłada się również na wspomniany już opór, jaki termoizolacja stawia podczas przeciągania przez łącznik albo łącznika przez termoizolację, zależnie od metody badania.

Analiza modelu zrywania oraz tzw. obraz zerwania zdaniem autorów prowadzą również do wniosku, że dla wartości przeciągania istotna jest także odporność termoizolacji na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu, oznaczona w kodzie normowym termoizolacji jako CS(10), której deklarowanie w przypadku materiałów do izolacji cieplnej ociepleń ścian (fasad) nie jest obowiązkowe.

Jak łatwo się domyśleć, istotny wpływ na opór podczas przeciągania ma również grubość materiału termoizolacyjnego, oczywiście w pewnym zakresie (przedziale grubości), w którym łącznik mechaniczny zachowuje swoje deklarowane i przewidywalne parametry związane ze sztywnością talerzyka oraz wytrzymałością na zerwanie, względnie deformacje talerzyka.

Powyższe stwierdzenia dotyczą mocowania mechanicznego bezpośrednio przez materiał termoizolacyjny standardowym sposobem i łącznikami.

Istnieje również sposób mocowania przez warstwę zbrojoną, ale wówczas wyżej opisane prawidłowości nie mają zastosowania, a liczy się wynik badania konkretnego układu z określonymi warstwami i rodzajem łączników.

Należy raz jeszcze podkreślić, że nośność systemu ociepleniowego na przeciąganie związana jest ściśle z rodzajem termoizolacji, jej grubością i parametrami łącznika mechanicznego. Wyższe nośności przy tej samej grubości płyt uzyskuje się w przypadku styropianu (EPS), a niższe w przypadku wełny mineralnej (MW).

Istotnie różne są także obrazy zrywania. Na FOT. 7–12 pokazano, jak wygląda obraz zerwania wełny mineralnej (FOT. 7) i styropianu o różnej grubości (FOT. 8–12) w badaniu jednej płyty, wzorowanym na statycznej metodzie odziaływania blokiem piankowym.

fot7 8 mechaniczne mocowanie 1
FOT. 7–8. Obrazy zrywania przy próbie przeciągania płyty z materiału termoizolacyjnego przez łączniki mechaniczne: wełna mineralna (7), styropian tradycyjny (8); fot.: P. Gaciek
fot9 mechaniczne mocowanie 1

FOT. 9. Obrazy zrywania przy próbie przeciągania płyty z materiału termoizolacyjnego przez łączniki mechaniczne: styropian grafitowy gr. 9 cm; fot.: P. Gaciek

fot10 11 mechaniczne mocowanie 1
FOT. 10–11. Obrazy zrywania przy próbie przeciągania płyty z materiału termoizolacyjnego przez łączniki mechaniczne: styropian grafitowy gr. 9 cm (10), styropian grafitowy gr. 5 cm (11); fot.: P. Gaciek

Jak widać, w przypadku styropianu forma zerwania jest dość regularna, zbliżona do bryły stożka ściętego, którego wysokość i średnica podstawy zależy od spoistości EPS oraz grubości płyty.

Mniej regularne efekty daje przeciąganie wełny mineralnej, co tłumaczy włóknista struktura tego materiału.

Wartości określające siły niszczące dla konkretnych grubości i materiałów można odczytać z ETA i KOT, wydanych dla systemu ociepleń. Należy jednak zwrócić uwagę, jakich używano łączników mechanicznych i jakie grubości termoizolacji badano.

Zarówno w przypadku EPS, jak i MW, zależnie od metody badania, najczęściej mamy do czynienia z wartościami przeciągania z usytuowaniem łącznika w polu płyty (Rpanel) i w łączeniach płyt (Rjoint). W przypadku zaś wełny mineralnej rozpatrywane są wartości wspominanych sił także dla warunków suchych i mokrych (forma kondycjonowania). Obecnie podawane są wartości średnie i minimalne z badania.

Wartości uzyskiwane w łączeniu płyt są co do zasady mniejsze od mocowania w polu płyty. To oczywiście tłumaczy brak ciągłości termoizolacji w tych miejscach mocowania. Zasadniczo niższe wartości przeciągania uzyskuje się również w przypadku wełny mineralnej badanej w warunkach mokrych.

fot13 mechaniczne mocowanie
FOT. 12. Próba wyrywania łącznika mechanicznego z podłoża ściennego; fot.: P. Gaciek

Drugim bardzo ważnym parametrem związanym z projektowaniem mechanicznego zamocowania ocieplenia jest wyrywanie łącznika z podłoża. W instrukcji ETA (najczęściej spotykanym dokumencie w przypadku łączników), wydanej dla konkretnego łącznika mechanicznego, znajdziemy wartości charakterystyczne nośności na wyrywanie (NRk) z typowych podłoży budowlanych, obejmujących w zasadzie większość tych, które można spotkać, chociaż w przypadku tłumaczenia dokumentu z języka obcego czasami występują trudności w interpretacji nazwy materiału.

W przypadku, kiedy mamy wątpliwości lub podłoże nie jest jednoznacznie zidentyfikowane, można wykonać serię badań polegających na wyrywaniu łączników z podłoża urządzeniem typu pull-off oraz wyliczyć wartość charakterystyczną nośności.

Procedura dotycząca zrywania oraz obliczania, wynikająca z wytycznych EOTA zawartych w Raporcie Technicznym TR 051 (wersja kwiecień 2018) [13], wskazuje na wykonanie 15 prób, z czego wybiera się 5 najniższych wyników, a po obliczeniu z nich średniej mnoży się uzyskany wynik przez współczynnik 0,6. Uzyskana w ten sposób wartość NRk nie może być przyjmowana powyżej 1,5 kN, nawet jeśli taki wynik uzyskamy z obliczenia.

Sposób przeprowadzenia próby wyrywania łącznika z podłoża i przykładowe urządzenie pokazano na FOT. 12. Należy zadbać, aby wyrywanie było prostopadłe do powierzchni ściany.

Podsumowanie

Kluczowe dla prawidłowego przeprowadzenia obliczenia zamocowania mechanicznego jest wyznaczenie sił odziaływania wiatru na poszczególne ściany i ich strefy/pola, co przedstawiono w pierwszej części artykułu.

Kolejny ważny etap to określenie nośności systemu ociepleń na przeciąganie oraz określenie nośności łącznika mechanicznego na wyrywanie z danego podłoża. Ze schematu rozmieszczenia łączników, czyli usytuowania ich względem pola płyty termoizolacji oraz łączenia płyt, wyniknie, jakie wartości przeciągania można przyjąć na poszczególne łączniki przy projektowaniu. Pozostaje wyznaczenie ilości łączników na 1 m2 ocieplenia – służy do tego Kalkulator łączników SSO. W kolejnym artykule z serii mocowania ociepleń ETICS zostaną zaprezentowane przykłady obliczeniowe.

Literatura

1. P. Gaciek, M. Gaczek, M. Garecki, „Sposoby mocowania ociepleń do powierzchni ścian według technologii ETICS”, „Izolacje” 10/2018, s. 20–22.
2. P. Gaciek, M. Gaczek, M. Garecki, „Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS – podstawowe założenia, cechy i funkcje łączników mechanicznych oraz systemów ociepleń”, „Izolacje” 2/2019, s. 19–24.
3. M. Gaczek, P. Gaciek, M. Garecki, „Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS – podstawy obliczania z uwagi na oddziaływanie wiatru”, „Izolacje” 9/2019, s. 34, 36–38, 40.
4. M. Gaczek, „Kalkulator Łączników SSO, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń”, 2018, http://www.systemyocieplen.pl/
5. PN-EN 1991-1-4:2008 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje. Część 1–4: Oddziaływania ogólne – Oddziaływania wiatru.
6. M. Gaczek, „Oddziaływanie wiatru na dachy budynków”, „Materiały Budowlane” 6/2019, s. 6–9.
7. J.A. Żurański, „Obciążenia wiatrem budowli i konstrukcji”, Arkady, Warszawa 1978.
8. CEN/TC 250/SC 1 N 1512, „Eurocode 1 – Actions on structures – Part 1–4: General actions – Wind actions”, Final draft (updated): April 2020.
9. NA to BS EN 1991-1-4:2005+A1:2010 UK, „National Annex to Eurocode 1 – Actions on structures – Part 1-4: General actions – Wind actions”.
10. Irish National Annex to I.S. EN1991-1-4, „Wind Load Calibration Study, Department of the Environment”, Arup Consulting Engineers, Issue 2, 16 December 2009.
11. „Warunki Oceny Właściwości Użytkowych Wyrobu Budowlanego/WO-KOT/04/01, wyd. 1 – Złożone zestawy izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi (ETICS) z zastosowaniem wyrobów z wełny mineralnej (MW)”, ITB, Warszawa 2018.
12. „Warunki Oceny Właściwości Użytkowych Wyrobu Budowlanego/WO-KOT/04/02, wyd. 1 – Złożone zestawy izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi (ETICS) z zastosowaniem wyrobów ze styropianu (EPS)”, ITB, Warszawa 2018.
13. EOTA TR 51, „Recommendations for job-site tests of plastic anchors and screws”, European Organization for Technical Assessment, 2018.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.