Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rynek ETICS w Polsce – teraźniejszość i przyszłość

Rynek ETICS w Polsce – teraźniejszość i przyszłość, fot. J. Guzal

Rynek ETICS w Polsce – teraźniejszość i przyszłość, fot. J. Guzal

Powszechnie wiadomo, że bez ograniczenia zużycia paliw kopalnych i wzrostu efektywności energetycznej nie mamy szans na skuteczną transformację w kierunku bezemisyjnej globalnej gospodarki, która pozwoli zatrzymać, a docelowo złagodzić zagrażające naszej cywilizacji zmiany klimatyczne.

Gospodarka o obiegu zamkniętym, zasoby, przystępność cenowa i efektywność energetyczna, dekarbonizacja gospodarki to kwestie priorytetowe dla przyszłego zrównoważonego rozwoju Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Komisja Europejska, uznając wagę problemu w swojej ambitnej strategii Europejskiego Zielonego Ładu, postanowiła uczynić Europę światowym liderem gospodarki o obiegu zamkniętym i pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu.

Budownictwo to kluczowa gałąź gospodarki mająca ogromny bezpośredni i pośredni wpływ na środowisko. Według danych United Nations Environmental Programme w 2019 r. emisja dwutlenku węgla z eksploatowanych na świecie budynków osiągnęła najwyższy w historii poziom około 10 Gt. Budynki w krajach UE są źródłem 36% całkowitej emisji dwutlenku węgla oraz konsumują 40% energii.

Budownictwo potrzebuje materiałów budowlanych, do produkcji których potrzebne są surowce i energia, zaś powstałe budynki generują odpady, zarówno w fazie budowy, eksploatacji, jak i rozbiórki oraz emitują także potencjalnie szkodliwe substancje. Kluczowe dla realizacji celów klimatycznych jest wspieranie w budownictwie niskoemisyjnych materiałów i technologii, zaś działania te powinny być połączone z wycofywaniem z użycia paliw kopalnych.

Pandemia koronawirusa pokazała i nadal pokazuje, jak bardzo Ziemia potrzebuje odpocząć od nadmiernej aktywności człowieka. Redukcja emisji gazów cieplarnianych, jaka nastąpiła w 2020 r. w związku z działaniami podjętymi w odpowiedzi na zagrożenie zakażeniem Covid-19, doprowadziła do niewielkiego spadku rocznego tempa wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, praktycznie nieodróżnialnego od naturalnej zmienności pomiędzy latami. Ta informacja może nieco zaskakiwać w zestawieniu ze skrajnymi ograniczeniami, jakich doświadczyliśmy w ostatnim roku z powodu Covid-19.

Zielona transformacja

Komisja Europejska, aby pomóc państwom członkowskim wyjść z kryzysu po pandemii, do wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021–2027 dodała plan odbudowy (NextGenerationEU). UE stworzyła długoterminowy budżet na lata 2021–2027 oraz NextGenerationEU nie tylko po to, by odbudować unijną gospodarkę, ale także by napędzać zieloną transformację. Na zasoby naturalne i środowiskowe przeznaczono 373,9 mld EUR, w tym 356,4 mld EUR w ramach budżetu kolejnej perspektywy finansowej. Tego, że do dnia dzisiejszego Polska nie korzysta z tych pieniędzy, nie można oceniać inaczej niż krytycznie.

Niezrozumiałe są działania polskich władz ustawiające polską gospodarkę w mniej korzystnej w stosunku do pozostałych krajów unijnych sytuacji. A przecież potrzeby ciągle są ogromne.

Analiza zasobów mieszkaniowych szesnastu krajów unijnych stanowiących 66% wszystkich unijnych zasobów mieszkaniowych wykazała, że 97% istniejących budynków wymaga modernizacji, aby UE mogła osiągnąć w 2050 r. cel określony w Europejskim Zielonym Ładzie – zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto.

Warto w tym miejscu podkreślić, że obecnie roczne tempo renowacji budynków to jedynie 0,4 do 1,2%, w zależności od kraju. To obrazuje, jak ogromne wyzwania stoją przed branżą budowlaną i tym samym przed producentami systemów ociepleń ETICS. Oczywiście producenci ETICS są gotowi, aby im sprostać, zaś stworzenie przyjaznych ram do działania wydaje się oczywistą potrzebą naszej cywilizacji i obowiązkiem rządzących.

ETICS w Polsce i na świecie

Systemy ociepleń ETICS to powszechnie obecnie stosowane rozwiązanie w większości krajów unijnych. Wszystko zaczęło się w 1957 r., gdy w Berlinie ocieplono pierwszy budynek mieszkalny w tej technologii. Po Niemczech także w Austrii i Szwajcarii zaczęto ocieplać ściany zewnętrzne budynków. Kryzys naftowy w 1973 r. uświadomił jeszcze dobitniej w wielu krajach uprzemysłowionych potrzebę oszczędzania energii.

Kolejnym ważnym etapem rozwoju ETICS były transformacje systemowe w krajach Europy Środkowo-Wschodniej na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku oraz powiększenie liczby członków UE kilkanaście lat później.

Mówiąc o oszczędzaniu energii i ETICS, należy też wspomnieć o Protokole z Kyoto i Dyrektywach 2002/91/EC, 2010/31/EU oraz 2018/844.

ETICS to dobre, sprawdzone przez lata rozwiązanie pozwalające ograniczyć zużycie energii oraz zmniejszyć emisję budynków. O tym, jak dobre jest to rozwiązanie, świadczą liczby. W trakcie wrześniowego V Europejskiego Forum ETICS w Pradze European Association for ETICS podała, że w 2020 r. w Europie ocieplono 332 mln m2 ścian zewnętrznych budynków, zaś średnia grubość materiału termoizolacyjnego w ETICS to 125 mm. Trzy lata wcześniej europejski rynek szacowany był na 234 mln m2.

Polska, wykonując w 2020 r. około 50 mln m2 systemów ETICS, jest jednym z kluczowych europejskich rynków. W połowie 2021 r. w bazie ważnych europejskich ocen technicznych Europejskiej Organizacji ds. Ocen Technicznych (EOTA) widniały zapisy dotyczące 798 ETA wydanych dla ETICS, z czego 124 europejskie oceny techniczne dla ETICS zostały wydane przez trzy polskie europejskie jednostki oceny technicznej. Polski rynek ETICS to wiodący rynek europejski.

Wpływ ETICS na środowisko

ETICS, pomimo ponad sześćdziesięciu lat stosowania, ciągle jest rozwiązaniem innowacyjnym. Ten wymiar także obecny jest w normalizacji. Producent, aby wprowadzić wyrób na rynek unijny i umieścić oznakowanie CE, w procesie oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych ma tylko jedną możliwość – wcześniejsze uzyskanie Europejskiej Oceny Technicznej.

ETICS, podobnie jak inne wyroby budowlane w UE, nie podlega obowiązkowej ocenie w zakresie siódmego wymagania podstawowego, tj. zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Producent może w zakresie siódmego wymagania podstawowego poddać swój wyrób budowlany, a takim jest ETICS, dobrowolnej ocenie zgodnie z wymaganiami normy EN 15804 i przedstawić wynik tej oceny w postaci deklaracji środowiskowej III typu.

W styczniu 2021 r. nieco ponad 10 tys. wyrobów budowlanych na świecie zostało poddanych ocenie zgodnie z wymaganiami EN 15804, zaś powstałe deklaracje środowiskowe (EPD) zostały zweryfikowane przez 32 operatorów programów EPD. Nieco ponad 20 to EPD wydane dla ETICS. To niewiele, nawet bardzo niewiele.

Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Po pierwsze, dobrowolny charakter deklaracji, po drugie, format tego dokumentu – trudne w odbiorze współczynniki środowiskowe. O ile jeszcze informacja, że potencjał globalnego ocieplenia (GWP) 1 m2 ETICS z EPS o grubości 10 cm i tynkiem mineralnym wyniósł 8,7 kg równoważnika dwutlenku węgla, jest zrozumiała, o tyle już takie terminy, jak współczynnik eutrofizacji, potencjał tworzenia ozonu troposferycznego czy potencjał uszczuplenia zasobów abiotycznych, są niezrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy.

Jest jeszcze jedna przyczyna tak rzadkiego poddawania ETICS ocenie środowiskowej, a mianowicie fakt, że materiał termoizolacyjny ma największy udział w przypadku większości wskaźników środowiskowych. Dla przykładu podam, że w przypadku ETICS z EPS jako materiałem termoizolacyjnym udział EPS w GWP 1 m2 ETICS wynosi około 50%, zaś gdy jako materiał termoizolacyjny zastosowana jest wełna mineralna, jest to około 80%. Te dane dotyczą ETICS z materiałem termoizolacyjnym o 10 cm grubości. Obciążenie środowiskowe ETICS z wełną mineralną jest około trzykrotnie wyższe niż w przypadku EPS.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia z perspektywy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych ETICS w zakresie zrównoważonego rozwoju – obciążenie środowiskowe oblicza się na podstawie danych historycznych. A sytuacja ulega zmianie i to często znacznej zmianie.

I tak na przykład na przestrzeni pięciu lat (dane za lata 2012–2017) obciążenie środowiskowe ETICS z EPS zmalało o ponad 20%, głównie na skutek zmian/modernizacji produkcji, jakich dokonali producenci EPS. Tak więc ocena stałości właściwości w obecnie zaproponowanym modelu to ocena stanu przeszłego, często stanu sprzed roku czy też dwóch.

Powyższych spostrzeżeń nie należy traktować jako odrzucenia narzędzia, jakim są deklaracje środowiskowe. To ważne dokumenty, o znacznej wartości edukacyjnej, ale w mojej ocenie nieprzydatne w procesie oceny wyrobu przez producenta. W świetle powyższego wydaje się, że w zakresie oceny wyrobów budowlanych, w tym też ETICS, konieczna jest zmiana podejścia.

Ocena techniczna systemów ETICS

Dość powszechnie uważa się, że im więcej materiałów cyrkuluje w gospodarce o obiegu zamkniętym, tym lepiej. Wiele osób przypisuje takie rozumienie koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym praktykom z przemysłu. W mojej ocenie nawet jeżeli tak jest, to takie myślenie jest udziałem niewielkiej grupy. Ja zaliczam się do tych, którzy uważają, że należałoby się zastanowić nad zdefiniowaniem kryteriów oceny w zakresie siódmego wymagania podstawowego poprzez określenie trwałości/żywotności układu oraz liczby i nakładów, jakie są ponoszone na naprawy w trakcie eksploatacji. Ważne jest, aby oceniać ETICS, podobnie zresztą jak każdy inny wyrób budowlany, w sposób holistyczny, nie wybiórczo poprzez jedno lub dwa kryteria.

W tej kwestii odniosę się do lansowanych rozwiązań łączenia różnych materiałów termoizolacyjnych na jednej elewacji. I w tej kwestii chciałbym przypomnieć, że każdy producent ETICS zobowiązany jest zgodnie z przepisami prawa do prawidłowego wprowadzenia do obrotu wyrobu budowlanego, jakim jest ETICS.

Uwzględniając obecne wymagania prawne, nie jest możliwe uzyskanie dokumentu oceny dla ETICS, który na jednej elewacji łączyłby różne materiały termoizolacyjne. Odrębne przepisy (Warunki Techniczne) obowiązujące w Polsce dopuszczają w pewnych określonych sytuacjach, jak np. w przypadku budynków wysokich połączenie dwóch różnych materiałów termoizolacyjnych. Jednak takie rozwiązania nie są i nie mogą być aktualnie przedmiotem oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych ETICS jako wyrobu budowlanego dokonywanej przez jego producenta.

W celu obiektywnej weryfikacji kreowanych rozwiązań łączenia różnych materiałów termoizolacyjnych na jednej elewacji Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń zleciło w 2020 r. Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie wykonanie serii badań ogniowych elewacji z różnymi kombinacjami materiałów termoizolacyjnych w dużej skali (cztery układy/ściany badawcze).

We wszystkich badanych wariantach ścian stwierdzono spełnienie kryteriów określonych w przedmiotowej normie oraz potwierdzono brak rozprzestrzeniania ognia przez badane próbki ścian zewnętrznych niezależnie od zastosowanych pasów z wełny mineralnej. Uwidocznione niewielkie różnice wartości temperatury średniej oraz w wielkości obszaru wytopienia styropianu nie pozwoliły na potwierdzenie istotnych korzyści i poprawy bezpieczeństwa pożarowego po zastosowaniu pasów z wełny mineralnej w opisanych wariantach ścian. Wyniki tych badań dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Wspomniałem o wynikach badań ogniowych elewacji z różnymi materiałami termoizolacyjnymi na jednej ścianie, gdyż ocena w zakresie bezpieczeństwa pożarowego to tylko jeden wymiar.

Inny wymiar to łączenie na jednej elewacji dwóch tak różnych materiałów, które w trakcie eksploatacji różnie się zachowują, a efektem tego są defekty na powierzchni i okresowa konieczność ich naprawy. Naprawy, za które koszty ponosi producent ETICS, oznaczają zużycie kolejnych materiałów i energii. Uważam, że współcześnie musimy zmienić sposób naszego myślenia i zdecydowanie działać na rzecz zmniejszenia ilości surowców w obiegu.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń jako stowarzyszenie zrzeszające producentów ETICS od początku swojego istnienia, tj. od 2003 r., zwraca uwagę na konieczność traktowania ETICS jako rozwiązania systemowego oraz rozważania ETICS – tak jak każdego wyrobu budowlanego w aspekcie wszystkich siedmiu wymagań podstawowych.

Podsumowanie

Reasumując należy stwierdzić, że instalacja systemów ETICS jest powszechnie stosowaną metodą ocieplania ścian zewnętrznych budynków w krajach UE, zaś ponad sześćdziesiąt lat stosowania ETICS udowodniło, że ta metoda jest stabilnym i dobrym rozwiązaniem.

Z perspektywy konsumenta instalacja systemu jest względnie szybka i prosta w wykonaniu. Czynniki wpływające na ewentualne pogorszenie właściwości termoizolacyjnych ETICS są dobrze znane. ETICS zwiększają efektywność energetyczną zarówno nowych budynków, jak i istniejących, poddawanych renowacji. Technologia ETICS jest stale rozwijana, tak aby zwiększyć jej funkcjonalność i spełnić oczekiwania użytkowników. Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku ETICS wpływa na zmniejszenie emisji gazów, przede wszystkim dwutlenku węgla do atmosfery.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.