Model akustyczny sali z widocznymi okrągłymi wyspami mającymi na celu pochłanianie oraz rozproszenie dźwięku; rys.: J. Gil
W Polsce do dziś istnieje wiele sal widowiskowych placówek kultury z niezadowalającą akustyką. Niestety przez wiele lat, aż do pierwszej dekady XXI w. budowano takie sale z całkowitym pominięciem wymagań akustyki wnętrz. Przez twarde podłogi, ściany z tynkowanej cegły lub płyty gipsowo‑kartonowe i żelbetowe stropy we wszystkich tych salach występuje problem zbyt dużego pogłosu i zbyt małej zrozumiałości mowy. W wielu przypadkach szukano rozwiązania problemu w nagłośnieniu elektroakustycznym, lecz takie rozwiązanie pomaga tylko w niewielkim stopniu, a jeśli nagłośnienie jest źle dobrane, to może sytuację jeszcze pogorszyć. Na szczęście w ostatnich latach podejście do akustyki znacznie się zmieniło. Wiele placówek przy okazji wykonywania niezbędnych termomodernizacji zapewnia dodatkowe środki na adaptację akustyczną.
Dobra adaptacja musi się zacząć od odpowiednio określonych wymagań. Problem polega jednak na tym, że większość sal w domach kultury ma mieć charakter wielofunkcyjny – od przedstawień teatralnych i pokazów filmowych po koncerty. Jakie zatem kryteria przyjąć?
Przydatne w wykonywaniu projektu adaptacji jest użycie programów symulacyjnych 3D, takich jak Catt Acoustic.
Ważne parametry
Najważniejszym parametrem opisującym jakość akustyczną w sali jest czas pogłosu, czyli czas (w sekundach) zaniku dźwięku o 60 dB po przerwaniu źródła.
Czas pogłosu zależy od objętości pomieszczenia (V), ilości pochłaniania dźwięku w tym pomieszczeniu, kształtu i rozmieszczenia mebli, ilości i rozmieszczenia elementów rozpraszających itd.
W Polsce kryteria hałasu pogłosowego określone są w normie PN-B-02151-4:2015-06 [1]. Podane są tam wymagania dla wybranych sal w budynkach użyteczności publicznej, np. w salach i pracowniach szkolnych, salach audytoryjnych, wykładowych itp., czas pogłosu powinien wynosić:
T≤ 0,6 s dla kubatury ≤ 250 m3,
T≤ 0,8 s dla kubatury od 250 do 500 m3,
T≤ 1,0 s dla kubatury od 500 do 2000 m3.
Kryterium czasu pogłosu dotyczy pasm częstotliwości 250–8000 Hz, zaś dla niskiego pasma (125 Hz) dopuszczalne jest podwyższenie czasu pogłosu o 30%, jednak w salach, gdzie wykorzystywane jest nagłośnienie elektroakustyczne, zalecane jest, aby charakterystyka czasu pogłosu była płaska także w tym najniższym zakresie.
W powyższej normie określa się także minimalną wartość tzw. wskaźnika transmisji mowy STI, zawierającego się w przedziale 0–1,0. Dla wymienionych powyżej sal wymagane jest STI ≥ 0,6.
Norma PN-B-02151-4 nie obejmuje w swoim zakresie sal, których główną funkcją jest wykonywanie lub odtwarzanie muzyki, np. sal koncertowych. W takich salach wymagania należy określić indywidualnie, sięgając do literatury [2, 3].
Pomocna jest też niemiecka norma DIN 18041:2016-03 [4], w której znajdziemy zalecenia dla czasu pogłosu w zależności od kubatury pomieszczenia oraz jego przeznaczenia (RYS. 1).
RYS. 1. Zalecany czas pogłosu (Tsoll) w zależności od kubatury (V) pomieszczeń typu A (dla muzyki) oraz typu B (dla mowy) wg DIN 18041; rys.: [4]
Sale do wykonywania muzyki klasycznej wymagają oczywiście dużych czasów pogłosu – ok. 1,1–1,6 dla sal operowych, ok. 1,8–2,5 dla sal orkiestr symfonicznych.
Z drugiej strony sale, w których odbywają się koncerty muzyki współczesnej z użyciem nagłośnienia, powinny mieć krótki czas pogłosu i możliwie jak najbardziej płaską charakterystykę. Dla sal wielofunkcyjnych nie da się dobrać warunków odpowiednich do wszystkich celów, nawet z zastosowaniem zmiennej akustyki poprzez rozsuwane kotary. Trzeba wtedy znaleźć odpowiedni kompromis.
W praktyce najbezpieczniej jest określić krótki czas pogłosu, aby osiągnąć jak najwyższą zrozumiałość mowy dla spikerów, odtwarzanych filmów itp. Gdy wykonywana jest muzyka wymagająca większego pogłosu, można wtedy zastosować nagłośnienie i cyfrowy pogłos. W drugą stronę to niestety nie działa – nie można „skrócić” pogłosu sali elektroakustycznie.
Adaptacje akustyczne
RYS. 2. Wyniki pomiarów czasu pogłosu w sali z fot. 1; rys.: J. Gil
W większości przypadków adaptacji akustycznej sal widowiskowych ośrodków kultury zadanie polega na dobraniu odpowiednich ustrojów dźwiękochłonnych, aby końcowa charakterystyka czasu pogłosu była względnie wyrównana, tzn. żeby nie przetłumić sali w środkowym i wysokim paśmie, zostawiając zbyt długi pogłos w niskim paśmie częstotliwości. Dlatego niezwykle ważne jest wykonanie pomiarów wstępnych. RYS. 2 przedstawia wyniki pomiarów czasu pogłosu przed adaptacją oraz po adaptacji w sali widowiskowej o kubaturze 840 m2.
FOT. 1. Zastosowane rozwiązanie z podwieszanych wysp w sali widowiskowej; fot.: J. Gil
Przed adaptacją czas pogłosu wynosił 1,5–2,0 s w środkowym paśmie częstotliwości. Uzyskano znaczną poprawę warunków najmniejszym możliwym kosztem – poprzez zastosowanie kotar na ścianach bocznych oraz podwieszanych „wysp” z kasetonów sufitowych na podkonstrukcji T24 (FOT. 1).
FOT. 2. Sklepienie na suficie widoczne ponad dekoracjami w sali wielofunkcyjnej; fot.: J. Gil
Wybrano panele z prasowanej wełny mineralnej o klasie pochłaniania dźwięku A. Nad kasetonami ułożono dodatkowe 10 cm wełny mineralnej. Im grubsza warstwa wełny, tym szerszy zakres pochłaniania dźwięku, a dokładniej – lepsze pochłanianie w niskim paśmie częstotliwości. Takie podwieszane wyspy zapewniają pochłanianie dźwięku od dołu i od góry, dlatego są skuteczniejsze niż ustroje montowane bezpośrednio do przegrody.
FOT. 3. Sklepienie na suficie widoczne ponad dekoracjami w sali wielofunkcyjnej; fot.: J. Gil
Na RYS. 2 widać, że uzyskano bardzo znaczącą redukcję czasu pogłosu w szerokim zakresie. Uzyskana charakterystyka czasu pogłosu biegnie wzdłuż dolnej granicy wyznaczonej tolerancji (0,75 s ± 20%).
FOT. 4. Montowane panele szczelinowe w ramach adaptacji akustycznej; fot.: J. Gil
W innym przypadku sali wielofunkcyjnej ośrodka kultury, oprócz zbyt wysokiego czasu pogłosu, występował też problem nierównomiernego rozkładu dźwięku na widowni (FOT. 2–3) przez wielkie sklepienie nad widownią. Powodowało to soczewkowanie dźwięku na środku oraz tzw. efekt „echa trzepoczącego”.
RYS. 3. Model akustyczny sali z widocznymi okrągłymi wyspami mającymi na celu pochłanianie oraz rozproszenie dźwięku; rys.: J. Gil
W celu zmniejszenia pogłosu zastosowano w projekcie akustycznym szczelinowe panele drewnopodobne (FOT. 4).
RYS. 4. Model akustyczny sali z widocznymi okrągłymi wyspami mającymi na celu pochłanianie oraz rozproszenie dźwięku; rys.: J. Gil
Zamontowanie ich na sklepieniu zmniejsza odbicie od tej powierzchni oraz efekt soczewkowania. Dodatkowo zaprojektowano podwieszane okrągłe wyspy, tym razem z perforowanych płyt gipsowo-kartonowych z wełną mineralną na górze (RYS. 3–4). Wyspy mają funkcję dźwiękochłonno-rozpraszającą.
RYS. 5. Symulacje akustyczne w programie Catt Acoustic pokazujące soczewkowanie akustyczne od sklepienia; rys.: J. Gil
Na RYS. 5–6 widać efekt symulacji akustycznych pokazujący zmniejszenie efektu soczewkowania poprzez zastosowanie wysp.
RYS. 6. Symulacje akustyczne w programie Catt Acoustic pokazujące rozproszenie przy zastosowaniu podwieszanych wysp; rys.: J. Gil
Podsumowanie
Niestety przez wiele dekad podczas budowy sal widowiskowych w domach kultury całkowicie pomijano zapewnienie odpowiednich warunków akustycznych. Trend ostatnich lat poprawiania akustyki w wielu placówkach kulturalnych jest jednak pocieszający i niewątpliwie wpłynie to pozytywnie na rozwój kultury muzycznej oraz na edukację muzyczną młodego pokolenia.
Należy mieć nadzieję, że jak najwięcej placówek będzie dążyć do wykonywania adaptacji akustycznej przy okazji remontów i termomodernizacji. Projekt adaptacji akustycznej powinien być jednak wykonany z rozwagą, podparty obliczeniami i koniecznie pomiarami wstępnymi i końcowymi. Należy też pamiętać, że dobra adaptacja oprócz poprawy akustyki wnętrz powinna także zapewnić zwiększenie izolacyjności akustycznej oraz obniżenie hałasu tła od świata zewnętrznego oraz od urządzeń wewnętrznych, np. wentylacji.
Literatura
PN-B-02151-4:2015-06, „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4. Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań”.
J. Sadowski „Akustyka Architektoniczna”, 1976.
L. Beranek „Concert Halls and Opera Houses Music, Acoustics and Architecture – 2nd Edition”, 2004
DIN 18041:2016-03, „Acoustic quality in rooms. Specifications and instructions for the room acoustic design”.
F.A. Everest, „Master Handbook of Acoustics 5th Edition”, 2009.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.