Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność
Jak ocieplać budynki narażone na dużą wilgotność? fot. Foamglas
Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.
Spienione szkło komórkowe – w pełni paroszczelna termoizolacja dachów płaskich
Kondensacja to proces skraplania bądź zestalania się pary wodnej w atmosferze. Zachodzi w warunkach pełnego nasycenia powietrza atmosferycznego parą wodną. Proces ten może być szczególnie destrukcyjny w budynkach o podwyższonym stopniu wilgotności wewnętrznej lub wysokim ciśnieniu pary wodnej. Do takich obiektów można zaliczyć przede wszystkich baseny, spa i hotele, ale także restauracje i szpitale.
Zjawisko kondensacji może nieść za sobą duże szkody i przede wszystkim problemy związane z niewłaściwą termoizolacją – każdy zawilgocony lub nasiąknięty wodą materiał utrudnia procesy grzewcze i właściwe ocieplenie budynków.
Inne potencjalne szkodliwe czynniki destrukcyjne, negatywnie wpływające na skuteczną termoizolację, to:
- korozja drewnianych elementów konstrukcyjnych,
- łuszczenie się warstw wykończeniowych,
- tworzenie pęcherzy,
- starzenie się materiałów budowlanych i po czasie wykruszanie się betonu z powierzchni stropu.
Skutecznym rozwiązaniem może być spienione szkło komórkowe. Materiał ten ma wyjątkowe właściwości, które dają mu pełną paroszczelność i sprawiają, że szkło wyróżnia się nieskończonym współczynnikiem oporu dyfuzji pary wodnej.
Struktura materiału składa się z milionów całkowicie szczelnych, hermetycznie zamkniętych komórek powstałych z czystego szkła. Dzięki temu, spienione szkło komórkowe zawsze pozostanie suche, bez względu na warunki atmosferyczne czy pogodowe, zapewniając bezpieczeństwo całej konstrukcji budynku.
Spienione szkło komórkowe stosuje się przede wszystkim do konstrukcji dachowych (dachy płaskie) w celu hydroizolacji i zabezpieczenia konstrukcji budynku od zewnątrz. Ma swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku dachów płaskich, które nie są prostą konstrukcją do celów termoizolacyjnych.
Płyty ze spienionego szkła komórkowego nie odkształcają się i nie deformują, co skutecznie eliminuje ewentualne zastoiska wody na powierzchni dachu i przecieki – nawet w przypadku uszkodzenia mechanicznego, ponieważ szkło umiejscowione jest pod membranami dachowymi.
Inne zastosowanie spienionego szkła komórkowego
Montaż płyt ze spienionego szkła komórkowego jest bardzo przystępny, ponieważ nie potrzebuje żadnych łączników mechanicznych, które mogłyby być względnie słabym punktem takiej konstrukcji. Łączniki to potencjalna utrata ciepła lub przyszła korozja, wynikająca z przyczyn atmosferycznych i środowiskowych.
Ważnym aspektem płyt ze spienionego szkła komórkowego jest także ich waga. Szkło komórkowe nie nasiąka, a co za tym idzie, nie zmienia swojego stanu wyjściowego, więc nie naraża konstrukcji na zbytnie obciążenie. Jeśli materiał termoizolacyjny jest źle dobrany, dach zwiększa swoją wagę, a inwestorzy po pewnym czasie zmuszeni są do rekonstrukcji i montażu podciągów czy belek. To uwidacznia dodatkowe zastosowanie spienionego szkła komórkowego, które doskonale sprawdzi się w przypadku mocniej obciążonych stref, zwłaszcza dachów tarasowych czy parkingowych.
Kolejnym możliwym zastosowaniem szkła są przegrody pionowe, czyli wszelkiego rodzaju elewacje, fasady, fasady szklane, fasady z okładzinami z płyt aluminiowych, perforowanych i kamiennych. To przykładowe zastosowania, które pozwalają wykonać fasady bez mostków termicznych.
Warto dodać, że bardzo bezpiecznym pożarowo rozwiązaniem jest stosowanie spienionego szkła komórkowego w celach termoizolacyjnych, instalowanych od wewnątrz. Ponadto, materiał może służyć do izolowania konstrukcji podziemnych, ław i ścian fundamentowych.
Trwałość i bezpieczeństwo materiału
Spienione szkło komórkowe to materiał całkowicie niepalny, cechujący się europejską klasą ogniową A1, i nierozprzestrzeniający ognia. Co więcej, nie wytwarza szkodliwego dymu, toksycznych gazów ani nie tworzy łatwopalnych kropel.
Bardzo ważną kwestią jest trwałość i wytrzymałość materiału, który nie odkształca się, nie zmienia swojej objętości, stanu wyjściowego i początkowych parametrów. Szkło nie tylko chroni przed ogniem, ale także zapobiega ewentualnej korozji i nie przyczynia się do rozwoju pleśni oraz grzybów.