Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Włókna polipropylenowe (z ang. polypropylene fibers – PPF) to włókna polimerowe, definiowane jako proste lub odkształcone fragmenty wytłaczanego, orientowanego i ciętego materiału polimerowego, fot. archiwum redakcji

Włókna polipropylenowe (z ang. polypropylene fibers – PPF) to włókna polimerowe, definiowane jako proste lub odkształcone fragmenty wytłaczanego, orientowanego i ciętego materiału polimerowego, fot. archiwum redakcji

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Czym jest fibrobeton, jaką rolę pełnią w nim zawarte włókna polipropylenowe?
  • Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi
  • Galeria zdjęć przykładowych obszarów zastosowań fibrobetonu w przestrzeniach publicznych

Główną rolą, jaką odgrywają włókna polipropylenowe w strukturze betonu, jest redukcja zarysowań oraz zwiększenie wytrzymałości na rozciąganie i zginanie. Pozytywny wpływ dodatku włókien do betonu jest również zauważalny w badaniach ciągliwości oraz wytrzymałości na ścieranie, uderzenia, odłupywanie oraz cykle zamarzania i odmrażania. Natomiast mniejsza porowatość, przepuszczalność i absorbcja wody pozwalają na przedłużenie trwałości elementów ze zbrojeniem rozproszonym. Fibrobeton z włóknami polipropylenowymi jest to zatem materiał o zwiększonej wytrzymałości, trwałości i bezpieczeństwie. Jego duża atrakcyjność wynika również z możliwości produkowania elementów w różnych rozmiarach, kształtach i barwach, a zredukowany ciężar jest dodatkowym atutem. Przestrzeń publiczna jest obiecującym obszarem zastosowania betonu zbrojonego włóknem polipropylenowym. Wykorzystuje się go bowiem do tworzenia paneli chodnikowych i drogowych, paneli ściennych, m.in. barier dźwiękochłonnych, elementów nabrzeży, promenad, bulwarów nadmorskich, fontann, oczek wodnych, stołów, ławek, donic, koszy na śmieci, rzeźb, płaskorzeźb, portali dekoracyjnych drzwi i okien, sztucznych skał, plaż, klifów, egzotycznych krajobrazów oraz skateparków i boisk.

Application of polypropylene fiber reinforced concrete in public spaces

The main task of polypropylene fibres in the concrete texture is to reduce cracks and increase tensile and flexural strength. The positive effect of the addition of fibres to concrete is also noticeable during the tests of toughness and resistance to abrasion, impact, spalling as well as freeze-thaw cycles. On the other hand, lower porosity, permeability and water absorption allow to extend the life of the elements with dispersed reinforcement. Polypropylene fibre reinforced concrete is therefore a material with increased strength, durability and safety. Thanks to the possibility of producing elements in various sizes, shapes and colours, as well as the reduced weight is an additional advantage it is a very attractive material. There is a great potential for application of polypropylene fibre reinforced concrete in public spaces, as it can be used to produce sidewalk and road panels, wall panels, including soundproof barriers, elements of quays, promenades, seaside boulevards, fountains, ponds, tables, benches, flower pots, litter bins, sculptures, bas-reliefs, door and window decorative portals, artificial rocks, beaches, cliffs, exotic landscapes, as well as skate parks and sports grounds.

W celu zapewnienia ciągliwości, poprawienia właściwości mechanicznych i przedłużenia trwałości możliwe jest dodanie do mieszanki betonowej włókien polipropylenowych. W ten sposób powstaje fibrobeton z włóknami polipropylenowymi (z ang. polypropylene fiber reinforced concrete – PPFRC). Z prostego materiału beton staje się zatem złożonym rozwiązaniem, które można adaptować do konkretnych zastosowań.

Wymagania, jakim musi sprostać beton, dotyczą nie tylko właściwości mechanicznych, takich jak wysoka wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie oraz zginanie, lecz także walorów architektonicznych i bezpieczeństwa. Ponieważ coraz większy nacisk kładzie się obecnie na zrównoważony rozwój, jednym z priorytetowych działań staje się zmniejszenie produkcji dwutlenku węgla oraz wydłużenie trwałości konstrukcji betonowych. W związku z tym dąży się do zmniejszenia liczby i wielkości zarysowań i porów, obniżenia stopnia przepuszczalności wody i wnikania substancji chemicznych oraz zwiększenia wytrzymałości, ochrony przed korozją i ograniczenia negatywnych skutków działania ognia, zamarzania, rozmrażania, uderzeń oraz ścierania [12]. PPFRC to materiał, który może sprostać tym wymaganiom.

Fibrobeton z włóknami polipropynowymi

Włókna polipropylenowe (z ang. polypropylene fibers – PPF) to włókna polimerowe, które EN 14889-2 [3] definiuje jako proste lub odkształcone fragmenty wytłaczanego, orientowanego i ciętego materiału polimerowego (FOT. 1–2).

fot1 fibrobeton

FOT. 1. Mikrowłókna polipropylenowe; fot.: [8]

fot2 fibrobeton

FOT. 2. Makrowłókna polipropylenowe; fot.: J. Blazy, Ł. Drobiec, R. Blazy

Zgodnie z normą EN 14889-2 [3] można wyróżnić dwa rodzaje PPF: mikrowłókna i makrowłókna. Różnią się one średnicą oraz funkcją, jaką pełnią w betonie.

Długość makrowłókien wynosi zwykle od 30 do 50 mm, a ich średnica jest większa niż 0,30 mm. Z kolei mikrowłókna są krótsze niż 30 mm, a ich średnica jest mniejsza niż 0,30 mm.

Mikrowłókna polipropylenowe klasyfikuje się jako monofilamentowe lub fibrylowane. Można stwierdzić, że wytrzymałość na rozciąganie i moduł sprężystości mikro PPF wynoszą odpowiednio 300–450 MPa i ok. 3,8–8,0 GPa. Dla makro PPF wartości są wyższe: 400–760 MPa dla wytrzymałości na rozciąganie i 3,5–12,0 GPa dla modułu sprężystości.

Ze względu na niską gęstość (0,90–0,91 g/cm3) włókna polipropylenowe mogą wpływać na powierzchnię betonowanego elementu [4], powodując tym samym nierównomierny rozkład włókien. Inną wadą jest ich niska hydrofilowość, która może doprowadzić do pogorszenia urabialności świeżego betonu i problemów z wiązaniem włókien z matrycą betonową [46]. Warto jednak zauważyć, że PPF są odporne chemicznie, dlatego alkaliczne środowisko betonu nie ma na nie negatywnego wpływu [47]. Ponadto włókna polipropylenowe nie ulegają korozji i utlenianiu. Dzięki temu PPF doskonale nadają się do stosowania w betonach, które są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym atmosferę przemysłową i morską [47].

Charakteryzując fibrobeton, należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału oraz kształt i wymiary włókna (długość, średnicę oraz smukłość) [9]. Ponadto procentowa zawartość włókien ma istotny wpływ na właściwości betonu [10]. Nie można jednak zakładać, że poprzez zwiększenie ilości włókien właściwości fibrobetonu będą się stale poprawiać.

Wiele badań [1113] wskazuje na koncepcję optymalnie zaprojektowanej mieszanki, w której uzyskuje się kompromis między urabialnością a wytrzymałością PPFRC.

Ważnym aspektem jest również wydajność włókien, która zależy nie tylko od wyżej wymienionych parametrów, lecz także od tego, jak bardzo są one związane z matrycą betonową [4]. Czasami dodaje się pył krzemionkowy w celu poprawy wiązania zaczynu cementowego z kruszywem oraz włókna z betonem [14]. Ponadto, w celu zwiększenia powierzchni styku z matrycą, włókna mają różne kształty oraz mogą ulegać fibrylacji – końce rozszczepiają się podczas mieszania.

Kształt włókna również wpływa na właściwości mechaniczne mieszanki betonowej [15]. Należy wspomnieć, że sprawność PPF zależy także od ich orientacji w stosunku do powstawania pęknięć w elemencie betonowym.

Najbardziej pozytywny efekt uzyskuje się, gdy włókna są ułożone prostopadle do pęknięcia, a więc w kierunku naprężeń. Rozrzut wyników w badaniach betonu występuje m.in. ze względu na różnice w rozmieszczeniu włókien w matrycy betonowej [16]. Należy również zauważyć, że zastosowanie zbrojenia rozproszonego w betonie wiąże się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi składu mieszanki, dlatego może zaistnieć konieczność jego modyfikacji [5, 1718].

Na urabialność betonu wpływa nie tylko skład mieszanki, ale również ilość, kształt i smukłość włókien [1921], dlatego wymagane jest zastosowanie plastyfikatorów [2223]. W przeciwnym razie mieszanka może być nieurabialna, bardziej porowata, a nierównomiernie rozłożone włókna mogą tworzyć skupiska, tzw. jeże [24]. Zwiększenie ilości włókien nie zawsze zatem oznacza poprawę właściwości mechanicznych fibrobetonu [25]. Ponadto, ponieważ włókna zapewniają dodatkową powierzchnię do pokrycia, należy pamiętać o konieczności zwiększenia ilości zaczynu cementowego [26].

Główną rolą, jaką odgrywają PPF w strukturze betonu, jest redukcja zarysowań; nie mniej ważne jest zwiększenie wytrzymałości na rozciąganie i zginanie.

Pozytywny wpływ dodatku włókien do betonu jest również zauważalny w badaniach wytrzymałości na ścieranie, uderzenia, odłupywanie oraz cykle zamarzania i odmrażania. Dodatkowo, zamiast kruchego typu zniszczenia, fibrobeton po zarysowaniu jest w stanie przenosić obciążenia przy wzrastającej szerokości rysy. Natomiast mniejsza porowatość, przepuszczalność i absorbcja wody pozwalają na przedłużenie trwałości elementu fibrobetonowego.

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi

Fibrobeton jest najczęściej używany do produkcji elementów konstrukcyjnych [2731], a rzadziej podkreśla się możliwość wykorzystania betonu z włóknami do tworzenia form architektonicznych. Jest to obiecujący obszar zastosowań, zwłaszcza na terenach miejskich, które są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, uderzenia, ścieranie powierzchni i akty wandalizmu.

Istnieje spora liczba artykułów dotyczących wykorzystania włókien polipropylenowych w elementach konstrukcyjnych, jednak niewiele prac opisuje możliwości zastosowania tych włókien w elementach architektonicznych przestrzeni publicznej.

Obszary należące do przestrzeni publicznej należą do najważniejszych elementów przestrzeni miejskiej [32] i od ich atrakcyjności często zależy postrzeganie miasta. Co więcej, dzięki nim miasta są oceniane jako przyjazne i atrakcyjne dla ludzi.

Istotne są nie tylko skala i forma, lecz także jakość wykonania, trwałość powierzchni i bezpieczeństwo – na przykład zbyt śliska nawierzchnia kładki w hiszpańskim Bilbao to ogromny problem dla mieszkańców oraz turystów. Ważną zatem kwestią jest przemyślane projektowanie nawierzchni promenad, alej i bulwarów, również tych nadmorskich [3335], zwłaszcza gdy stykają się one z wodą, słoną lub zakwaszoną (np. z powodu zanieczyszczeń). W takim przypadku nawierzchnie powinny pozostać trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz chemicznych. PPF spełniają te wymagania, ponieważ nie mają na nie wpływu szkodliwe działania tych czynników.

Nabrzeża pełniące rolę przestrzeni publicznej są miejscami często odwiedzanymi, a ich bezpośredni kontakt z wodą wymaga szczególnej ochrony. Uszkodzone i skorodowane powierzchnie przybrzeżne często bowiem tworzą niebezpieczną przestrzeń dla użytkowników, zwłaszcza dla osób z obniżonym zmysłem równowagi, głównie osób starszych i dzieci. Ponadto zwiększona odporność nabrzeży jest szczególnie wymagana na tych fragmentach, które mogą dodatkowo pełnić funkcję miejsc przeładunkowych.

Kolejnym obszarem zastosowania PPFRC są panele ścienne, które dzięki przedłużonej trwałości, lekkości, brakowi ryzyka korozji oraz zwiększonej szybkości budowy są atrakcyjnym rozwiązaniem dla projektantów. Dodatkowo, produkowane w różnych rozmiarach, kształtach i barwach, urozmaicają przestrzeń publiczną, a jako bariery dźwiękochłonne spełniają nie tylko swoją funkcję, ale mogą się z łatwością wpisać w otaczający krajobraz.

Należy również pamiętać, że na terenach o klimacie z ujemnymi temperaturami elementy dodatkowo narażone są na zamarzanie wody w porach betonu i zwiększanie jej objętości, przez co może dojść do uszkodzeń w postaci odprysków i pęknięć. Duże znaczenie ma więc nasiąkliwość, porowatość i przepuszczalność betonów stosowanych w takich miejscach. Problemy te dotyczą nie tylko elementów użytkowych, lecz także różnych elementów małej architektury w przestrzeni publicznej, np. ławek, stołów, donic czy koszy na śmieci.

Odnośnie do form projektowych, które często spotykane są w przestrzeni publicznej, takich jak nowoczesne rzeźby, płaskorzeźby, portale dekoracyjne drzwi i okien oraz elementy dekoracyjne, PPFRC oferuje łatwość tworzenia skomplikowanych kształtów i szerokie możliwości barwienia.

W elementach o nowoczesnej strukturze montaż i gięcie tradycyjnych prętów stalowych często nie jest możliwe, dlatego zastosowanie zbrojenia rozproszonego jest alternatywnym rozwiązaniem. Na uwagę zasługuje również fakt, że w sytuacji uszkodzeń na skutek pojawienia się pęknięć czy odpryskiwania betonu zbrojenie z PPF nie stanowi zagrożenia, w przeciwieństwie do stalowych prętów, które bardzo często wystają z fragmentów betonu i mogą być niebezpieczne dla użytkowników. Dodatkowo, gdy tradycyjne zbrojenie stalowe zostanie odsłonięte, jest narażone na negatywne działanie korozji, zwłaszcza gdy beton był używany do tworzenia oczek wodnych, fontann oraz innych elementów mających kontakt z wodą.

PPFRC jest również popularnym materiałem w kształtowaniu egzotycznych krajobrazów, sztucznych skał, plaż i klifów.

Ogromne znaczenie ma także trwałość i wytrzymałość boisk oraz skateparków, ponieważ zazwyczaj są one intensywnie użytkowane, a jakość ich wykonania bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Szczególne znaczenie ma tutaj jakość powierzchni, która jest uzależniona od odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, opady, mrozy, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i inne czynniki. Istotne jest również ograniczenie możliwości powstawania pęknięć i nierówności przy projektowaniu boisk i skateparków. W rezultacie PPFRC ze swoimi ulepszonymi właściwościami może być odpowiednim rozwiązaniem dla takich zastosowań.

Należy również podkreślić, że podwyższone właściwości mechaniczne i ulepszona wytrzymałość fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi są dodatkowym atutem, ponieważ elementy przestrzeni publicznej zagrożone są wandalizmem. Elementy z PPFRC są również lżejsze od tych wykonanych z tradycyjnego betonu ze zbrojeniem stalowym.

Podsumowując, PPFRC znajduje zastosowanie w przestrzeni publicznej do tworzenia form architektonicznych produkowanych w różnych rozmiarach, kształtach oraz barwach, takich jak:

  • panele chodnikowe i drogowe (FOT. 3–4),
fot3 fibrobeton

FOT. 3. Panele chodnikowe z PPFRC w Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie; fot.: [36]

fot4 fibrobeton
FOT. 4. Panele chodnikowe z PPFRC w „Black Oak Casino RV Park” w Toulumne w Kanadzie; fot.: [37]
  • panele ścienne, m.in. bariery dźwiękochłonne (FOT. 5–6),
fot5 fibrobeton

FOT. 5. Panele ścienne z PPFRC; fot.: [38]

fot6 fibrobeton

FOT. 6. Ściana z paneli ściennych z PPFRC; fot.: [39]

  • nabrzeża, promenady, bulwary nadmorskie (FOT. 7–10),
fot7 fibrobeton

FOT. 7. Elementy nabrzeżne z PPFRC: promenada; fot.: [40]

fot8 fibrobeton

FOT. 8. Elementy nabrzeżne z PPFRC: bulwar; fot.: [41]

fot9 fibrobeton

FOT. 9. Elementy nabrzeżne z PPFRC: rampy dla łodzi; fot.: [42]

fot10 fibrobeton
FOT. 10. Elementy nabrzeżne z PPFRC: pontony pływające; fot.: [43]
  • fontanny, oczka wodne, stoły, ławki, donice, kosze na śmieci (FOT. 11–12),
fot11 fibrobeton

FOT. 11. Fontanna z PPFRC w parku; fot.: [44]

fot12 fibrobeton

FOT. 12. Donice z PPFRC; fot.: [45]

  • rzeźby (FOT. 13–14), płaskorzeźby, portale dekoracyjne drzwi i okien (FOT. 15–16),
fot13 fibrobeton

FOT. 13. Rzeźba z PPFRC: Atlanta, Georgia, Stany Zjednoczone; fot.: [46]

fot14 fibrobeton

FOT. 14. Rzeźba z PPFRC w ogrodzie, inwestycja prywatna; fot.: [44]

fot15 fibrobeton 1

FOT. 15. Portal dekoracyjny okna z PPFRC; fot.: [47]

fot16 fibrobeton

FOT. 16. Portal dekoracyjny drzwi z PPFRC; fot.: [36]

  • skateparki i boiska (FOT. 17–18),
fot17 fibrobeton 1

FOT. 17. Skatepark z PPFRC w Suszu; fot.: [48]

fot18 fibrobeton

FOT. 18. Skatepark z PPFRC we Frisco w Teksasie, Stany Zjednoczone; fot.: [49]

fot19 fibrobeton

FOT. 19. Sztuczna plaża z PPFRC; fot.: [36]

  • sztuczne skały, plaże, klify, egzotyczne krajobrazy (FOT. 19).

Podsumowanie

Istnieje wiele artykułów dotyczących wykorzystania włókien polipropylenowych w elementach konstrukcyjnych, jednak niewiele prac opisuje możliwości zastosowania tych włókien w elementach architektonicznych przestrzeni publicznej. Wiadomo, że należą one do najważniejszych elementów przestrzeni miejskiej, a od ich atrakcyjności często zależy postrzeganie miasta.

Z uwagi na fakt, że znajdujące się w przestrzeni publicznej obiekty są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, uszkodzenia spowodowane uderzeniami i wandalizmem, czy ścieraniem się ich powierzchni, to muszą odznaczać się zwiększoną trwałością i odpornością oraz dawać poczucie podwyższonego bezpieczeństwa. Z powyższych powodów zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi jest rozwiązaniem bardzo korzystnym.

Pozytywy płynące z zastosowania fibrobetonu sprzyjają również idei zrównoważonego rozwoju. PPFRC jest zatem stosowany do tworzenia paneli chodnikowych i drogowych, paneli ściennych, m.in. barier dźwiękochłonnych, elementów nabrzeży, promenad, bulwarów nadmorskich, fontann, oczek wodnych, stołów, ławek, donic, koszy na śmieci, rzeźb, płaskorzeźb, portali dekoracyjnych drzwi i okien, sztucznych skał, plaż, klifów, egzotycznych krajobrazów oraz skateparków, placów czy boisk sportowych.

Literatura

 1. J. Blazy, R. Blazy, „Polypropylene fiber reinforced concrete and its application in creating architectural forms of public spaces”, „Case Studies in Construction Materials”, t. 14, s. e00549, 2021,
doi: 10.1016/j.cscm.2021.e00549.
 2. J. Blazy, R. Blazy, Ł. Drobiec, „Glass Fiber Reinforced Concrete as a Durable and Enhanced Material for Structural and Architectural Elements in Smart City – A Review”, „Materials”, t. 15, nr 2754, 2022, doi: https://doi.org/10.3390/ma15082754.
 3. EN 14889-2:2008, „Fibres for concrete – Part 2: Polymer fibres – Definitions, specifications and conformity”.
 4. S. Yin, R. Tuladhar, F. Shi, M. Combe, T. Collister, N. Sivakugan, „Use of macro plastic fibres in concrete: A review”, „Construction and Building Materials”, t. 93, s. 180–188, 2015,
doi: 10.1016/j.conbuildmat.2015.05.105.
 5. A. Mohajerani i in., „Amazing types, properties, and applications of fibres in construction materials”, „Materials”, t. 12, nr 16, s. 2513, 2019, doi: 10.3390/ma12162513.
 6. S.M. Hejazi, M. Sheikhzadeh, S.M. Abtahi, A. Zadhoush, „A simple review of soil reinforcement by using natural and synthetic fibers”, „Construction and Building Materials”, t. 30, s. 100–116, 2012, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2011.11.045.
 7. T. Zych, W. Krasodomski, „Włókna poliolefinowe stosowane w kompozytach cementowych – metody wytwarzania, właściwości i zastosowanie”, „Czasopismo Techniczne. Budownictwo” 3/2016, s. 155–178, doi: 10.4467/2353737XCT.16.223.5972.
 8. C.S. Das, T. Dey, R. Dandapat, B.B. Mukharjee, J. Kumar, „Performance evaluation of polypropylene fibre reinforced recycled aggregate concrete”, „Construction and Building Materials”, 189/2018, s. 649–659, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2018.09.036.
 9. N. Banthia, R. Gupta, „Influence of polypropylene fiber geometry on plastic shrinkage cracking in concrete”, „Cement and Concrete Research”, t. 36, nr 7, s. 1263–1267, 2006, doi: 10.1016/j.cemconres.2006.01.010.
10. I. Markovic, „High-Performance Hybrid-Fibre Concrete”, Delft: DUP Science DUP, 2006.
11. M.N. Soutsos, T.T. Le, A.P. Lampropoulos, „Flexural performance of fibre reinforced concrete made with steel and synthetic fibres”, „Construction and Building Materials”, 36/2012, s. 704–710, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2012.06.042.
12. S. Kakooei, H.M. Akil, M. Jamshidi, J. Rouhi, „The effects of polypropylene fibers on the properties of reinforced concrete structures”, „Construction and Building Materials”, t. 27, nr 1, s. 73–77, 2012, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2011.08.015.
13. F. Shi, T.M. Pham, H. Hao, Y. Hao, „Post-cracking behaviour of basalt and macro polypropylene hybrid fibre reinforced concrete with different compressive strengths”, „Construction and Building Materials”, t. 262, s. 120108, 2020, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2020.120108.
14. R.V. Balendran, F.P. Zhou, A. Nadeem, A.Y.T. Leung, „Influence of steel fibres on strength and ductility of normal and lightweight high strength concrete”, „Building and Environment”, t. 37, nr 12, s. 1361–1367, 2002, doi: 10.1016/S0360-1323(01)00109-3.
15. P. Balaguru, H. Najm, „High-Performance Fiber-Reinforced Concrete Mixture Proportions with High Fiber Volume Fractions”, „ACI Materials Journal”, t. 101, nr 4, 2004, doi: 10.14359/13361.
16. V. Afroughsabet, L. Biolzi, T. Ozbakkaloglu, „High-performance fiber-reinforced concrete: a review”, „Journal of Materials Science”, t. 51, nr 14, s. 6517–6551, 2016, doi: 10.1007/s10853-016-9917-4.
17. K. Behfarnia, A. Behravan, „Application of high performance polypropylene fibers in concrete lining of water tunnels”, „Materials and Design”, t. 55, s. 274–279, 2014, doi: 10.1016/j.matdes.2013.09.075.
18. N.K. Singh, B. Rai, „A Review of Fiber Synergy in Hybrid Fiber Reinforced Concrete”, „Journal of Applied Engineering Sciences”, t. 8, nr 2, s. 41–50, grudz. 2018, doi: 10.2478/jaes-2018-0017.
19. O. Gencel, C. Ozel, W. Brostow, G. Martínez-Barrera, „Mechanical properties of self-compacting concrete reinforced with polypropylene fibres”, „Materials Research Innovations”, t. 15, nr 3, s. 216–225, 2011, doi: 10.1179/143307511X13018917925900.
20. S. Widodo, „Fresh and hardened properties of Polypropylene fiber added Self-Consolidating Concrete”, „International Journal Of Civil And Structural Engineering”, t. 3, nr 1, s. 3008, 2012, doi: 10.6088/ijcser.201203013008.
21. O. Karahan, C.D. Atiş, „The durability properties of polypropylene fiber reinforced fly ash concrete”, „Materials and Design”, t. 32, nr 2, s. 1044–1049, luty 2011, doi: 10.1016/j.matdes.2010.07.011.
22. A. El-Newihy, P. Azarsa, R. Gupta, A. Biparva, „Effect of Polypropylene Fibers on Self-Healing and Dynamic Modulus of Elasticity Recovery of Fiber Reinforced Concrete”, „Fibers”, t. 6, nr 1, s. 9, luty 2018, doi: 10.3390/fib6010009.
23. V.M. Sounthararajan, „Effect of Accelerated Curing on the Furnace Slag Based Polypropylene Fiber Reinforced Concrete”, „Advanced Materials Research”, t. 1150, nr 11, s. 91–102, lis. 2018, doi: 10.4028/www.scientific.net/AMR.1150.91.
24. M.H. Wan Ibrahim i in., „Compressive and flexural strength of concrete containing palm oil biomass clinker and polypropylene fibres”, „IOP Conference Series: Materials Science and Engineering”, t. 271, nr 1, s. 012011, 2017, doi: 10.1088/1757-899X/271/1/012011.
25. M. Saidani, D. Saraireh, M. Gerges, „Behaviour of different types of fibre reinforced concrete without admixture”, „Engineering Structures”, t. 113, s. 328–334, 2016, doi: 10.1016/j.engstruct.2016.01.041.
26. Z. Hongbo, Z. Haiyun, G. Hongxiang, „Characteristics of ductility enhancement of concrete by a macro polypropylene fiber”, „Results in Materials”, s. 100087, 2020, doi: 10.1016/j.rinma.2020.100087.
27. Ł. Drobiec, J. Blazy, „Współczesne niemetaliczne zbrojenie rozproszone stosowane w konstrukcjach betonowych”, „IZOLACJE” 5/2020, s. 70–84.
28. J. Blazy, S. Nunes, C. Sousa, M. Pimentel, „Development of an HPFRC for use in flat slabs”, [w:] „Concrete: Improvements and Innovations. RILEM-fib International Symposium on FRC (BEFIB) in 2020”, P. Serna, J.R. Martí-Vargas, A. Llano-Torre, J. Navarro-Gregori, Red. Springer, 2021, s. 209–220.
29. M. Moradi, H. Valipour, S.J. Foster, M.A. Bradford, „Deconstructable steel–fibre reinforced concrete deck slabs with a transverse confining system”, „Materials and Design”, t. 89, s. 1007–1019, 2016, doi: 10.1016/j.matdes.2015.10.059.
30. S. Iqbal, A. Ali, K. Holschemacher, T.A. Bier, A.A. Shah, „Strengthening of RC beams using steel fiber reinforced high strength lightweight self-compacting concrete (SHLSCC) and their strength predictions”, „Materials and Design”, t. 100, s. 37–46, 2016, doi: 10.1016/j.matdes.2016.03.015.
31. R. Cajka, Z. Marcalikova, M. Kozielova, P. Mateckova, O. Sucharda, „Experiments on Fiber Concrete Foundation Slabs in Interaction with the Subsoil”, „Sustainability”, t. 12, nr 9, s. 3939, maj 2020, doi: 10.3390/su12093939.
32. J. Gehl, „Cities for people”, Island press, 2013.
33. R. Blazy, E. Węcławowicz-Bilska, „Urban strucutre in contact with water”, [w:] „MobEx 2011–2012: water and city”, R.O.J. Furdík, Red. Cracow: Towarzystwo Słowaków w Polsce, 2012, s. 75–80.
34. R. Blazy, „Revitalization of Riverside Boulevards in Poland – A Case Study on the Background of the European Implementation”, „IOP Conference Series: Materials Science and Engineering”, t. 603, nr 4, s. 042102, wrz. 2019, doi: 10.1088/1757-899X/603/4/042102.
35. R. Blazy, „Commercialization of the Public Spaces”, [w:] „Architektura v perspectivě. Architektura a urbanismus”, 2003, s. 27–31.
36. Bautech, „Bautech. Industrial. Systems & products. Decorative paving”, 2020, http://www.bautech.eu/en/products/decorative-flooring/decorative-paving.html (dostęp 16.09.2020).
37. Euclid Chemical, „Euclid Chemical. Markets & Applications. Project Database” https://www.euclidchemical.com/fileshare/Project-Profiles/PR32_RV_Park.pdf (dostęp 24.04.2022).
38. BarChip Inc., „BarChip Inc. Projects. Precast Concrete. BarChip Precast Concrete Wall Panels”, https://barchip.com/barchip-precast-concrete-wall-panels/ (dostęp 27.04.2022).
39. Fibermesh, „Fibermesh. Precast”, https://fibermesh.com/precast/(dostęp 27.04.2022).
40. Bautech, „Bautech. About us. Blog”, Blog. Zewnętrzna antypoślizgowa nawierzchnia dekoracyjna w porcie”, 2020, http://www.bautech.eu/en/blog/port.html (udostępniono 16.09.2020).
41. Forta-Ferro, „Forta-Ferro. Projects. River embankment units”, https://forta-ferro.com/projects/river-embankment-units/ (dostęp 27.04.2022).
42. BarChip Inc., „BarChip Inc. Projects. Corrosion & Durability. Eliminate the Risk of Rust and Concrete Cancer with BarChip Fiber Reinforcement”, https://barchip.com/eliminate-the-risk-of-rust-and-concrete-cancer-with-barchip-fibre-reinforcement/ (dostęp 27.04.2022).
43. BarChip Inc., „BarChip Inc. Projects. Precast Concrete. Fibre Reinforced Precast Concrete Pontoons” https://barchip.com/fibre-reinforced-precast-concrete-pontoons/ (dostęp 27.04.2022).
44. Bautech, „Bautech. Cooperation. Technical articles. PressBeton Vertical – ozdobne ściany z betonu”, 2020.
http://www.bautech.eu/en/artykuly-techniczne/pressbeton-vertical-ozdobne-sciany-betonowe.html (dostęp 16.09.2020).
45. Forta-Ferro, „Forta-Ferro. Projects. Osu permeable concrete vessels Columbus, Oh”, https://forta-ferro.com/projects/osu-permeable-concrete-vessels-columbus-oh/ (dostęp 27.04.2022).
46. Forta-Ferro, „Forta-Ferro. Projects. Stealth”, https://forta-ferro.com/projects/stealth/ (dostęp 27.04.2022).
47. Concrete decor, „Concrete decor. Departments. Building with concrete. Fiber reinforcement”. https://www.concretedecor.net/departments/building-with-concrete/fiber-reinforcement/ (dostęp 27.04.2022).
48. Astra, „Astra. Realization. Skatepark in Susz”, 2020. https://www.astra-polska.com/realizacje/skatepark-w-suszu/#realization (dostęp 16.09.2020).
49. B.J. Curtis, Y. Curtis, „Making Concrete Waves at Frisco’s Northeast Community Skatepark”, „Shotcrete”, t. 3, s. 16–19, 2019.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.