Efekt korozji powierzchniowej lekkiej obudowy, fot. prof. Z. Brytan
W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.
Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do...
Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do branży rewolucyjny i rewelacyjny produkt, jakim jest płyta warstwowa, zmodernizowaliśmy de facto ideę prefabrykacji i zamianę tradycyjnych, mokrych i pracochłonnych technologii wznoszenia budynków z elementów małogabarytowych lub konstrukcji szalunkowych na szybki, suchy montaż gotowych elementów w...
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.
Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...
Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.
Artykuł ma służyć odbiorcom z branży budowlanej w poszerzeniu ich wiedzy z zakresu zarówno odporności korozyjnej produktów stalowych, jak i ochrony przed szkodliwym oddziaływaniem korozji na materiały i produkty z nich wykonywane. W artykule podano klasy korozyjności, a także rodzaje obciążeń korozyjnych.
Correct selection of steel structural elements and light housing materials in corrosive environments according to DAFA guidelines
The article is intended to help recipients from the construction industry to broaden their knowledge in the field of both corrosion resistance of steel products and protection against the harmful effects of corrosion on materials and products made of them. The article lists the corrosiveness categories, as well as the types of corrosions.
***
Materiały konstrukcyjne odpowiedzialne przede wszystkim za kształt i nośność budowli wraz z materiałami stosowanymi do lekkiej obudowy są narażone na warunki panujące zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
W pierwszej kolejności przy projektowaniu obiektu większość z nas skupiłaby się na normach dotyczących wytworzenia produktu. Nic bardziej mylnego! Jednym z najistotniejszych dokumentów rozpoczynających cały proces jest norma dotycząca właściwego doboru materiałów funkcjonujących w warunkach środowisk korozyjnych, wpływających na trwałość, estetykę wyrobu, a także gwarancję wydaną przez producenta.
Nie należy zapominać, że środowisko korozyjne oddziałuje wszędzie tam, gdzie stosujemy materiały inżynierskie, w tym także stalowe, jak np. do wytwarzania m.in. płyt warstwowych, blach trapezowych, kasetonów elewacyjnych, różnego rodzaju drzwi i bram, jak również systemów mocowań.
Zarówno firmy projektowe, architekci, wykonawcy, jak i osoby odpowiedzialne za odbiór budynków powinny posiadać wiedzę z zakresu klas środowiskowych wewnątrz i na zewnątrz budynków – niestety w wielu przypadkach tak nie jest.
Zadanie i znaczenie ochrony antykorozyjnej
Stal to materiał inżynierski, wykorzystywany w sektorze budowlanym od blisko 150 lat, który ze względu na swoje właściwości mechaniczne (m.in. wytrzymałość na rozciąganie, granica plastyczności, twardość, sprężystość) oraz efektywność ekonomiczną, zgodnie z prognozami zachowa i wzmocni swoją dominującą pozycję wśród materiałów stosowanych na elementy cienkościenne [1, 2].
Najczęściej występującym zagrożeniem dla elementów stalowych jest zjawisko korozji.
FOT. 1. Przykład korozji czerwonej; fot.: R. Węglarz
FOT. 2. Przykład korozji podpowierzchniowej; fot.: R. Węglarz
Najogólniej rzecz ujmując, efekt korozji jest mierzalną zmianą materiału, która może prowadzić do jego uszkodzenia. Istotny wpływ na postępującą korozję materiałów stosowanych do lekkiej obudowy metalowej mają:
rodzaj systemu zabezpieczenia antykorozyjnego, produkcja, z późniejszą obróbką materiału, uszkodzenia mechaniczne, kształt konstrukcji,
dominujące warunki oddziaływania, m.in. czas ekspozycji, temperatura, promieniowanie UV, zanieczyszczenie atmosfery substancjami szkodliwymi (siarka, chlorki itd.), kondensacja (para wodna), łączenia materiałów (w szczególności różnoimiennych) i inne. Trzeba pamiętać i zwracać szczególną uwagę na fakt, że ochrona antykorozyjna musi w każdym indywidualnym przypadku być dostosowana do przewidywanych warunków i okresu użytkowania danego obiektu.
Należy przy tym uwzględnić także kwestie założeń architektonicznych, estetyki oraz kolorystyki produktu. Zawsze należy dążyć do optymalnego rozwiązania kwestii okresu ochrony zastosowanego materiału w rozumieniu racjonalnego terminu i rachunku ekonomicznego.
FOT. 3. Efekt korozji powierzchniowej lekkiej obudowy; fot.: prof. Z. Brytan
Przy projektowaniu konstrukcji lekkich, oprócz wyżej wymienionych aspektów środowiskowych, materiałowych i ekonomicznych należy zwrócić także szczególną uwagę na zmiany warunków środowiskowych, w trakcie okresu użytkowania obiektu, jak np.:
wzrost oddziaływania korozji wynikający ze zmiennych warunków w danej lokalizacji,
wzrost oddziaływania korozji w wyniku zmiany warunków użytkowania, które na ogół nie są przewidywalne i mogą prowadzić do istotnego ograniczenia okresu użytkowania.
Ochrona antykorozyjna wyrobów stalowych powinna wynikać z wymagań technicznych zgodnie z normami:
PN-EN 10346:15 „Wyroby płaskie stalowe powlekane ogniowo w sposób ciągły do obróbki plastycznej na zimno. Warunki techniczne dostawy”,
PN-EN 10169:2022 „Wyroby płaskie stalowe z powłoką organiczną naniesioną w sposób ciągły. Warunki techniczne dostawy”,
PN-EN ISO 12944-1 „Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich. Ogólne wprowadzenie”,
PN-EN ISO 12944-2 „Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich. Klasyfikacja środowisk”,
PN-EN ISO 12944-4 „Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich. Rodzaje powierzchni i sposoby przygotowania powierzchni”,
PN-EN ISO 12944-5 „Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich. Ochronne systemy malarskie”,
PN-EN ISO 9223 „Korozja metali i stopów. Korozyjność atmosfer. Klasyfikacja, określanie i ocena”.
Kategorie korozyjności wg normy PN-EN ISO 12944
Przyporządkowanie klas ochrony antykorozyjnej do kategorii korozyjności wg normy PN-EN 12944-2 jest podane w zależności od okresu ochronnego i obciążenia atmosferycznego w normie PN-EN ISO 9223, w której występują kategorie korozyjności zgodnie z TABELĄ.
Dopóki nie występuje kondensacja lub wzmożone oddziaływanie środowiska korozyjnego, możliwe jest przypisanie kategorii korozyjności C1.
TABELA. Kategorie korozyjności atmosfery i przykłady typowych środowisk
Oddziaływania korozyjne
Poza wyżej wymienionymi normami, istotna jest znajomość oddziaływań korozyjnych, zarówno wynikająca z użytkowania budynku, jak i bezpośredniego i dalszego otoczenia, w tym także środowiska naturalnego. Planowane zmiany użytkowania budynku należy uwzględniać – o ile to możliwe – już przy doborze systemu antykorozyjnego.
Dane na temat wpływów stref makroklimatycznych ujęte są w normach, tj. PN-EN ISO 9223 oraz PN-EN 12944-5. Dane mikroklimatyczne dla danej lokalizacji projektant powinien podać i opisać w katalogu prac projektowych. Szczególne obciążające czynniki projektant powinien wykazać możliwie szczegółowo, np. według rodzaju, składu, formy, natężenia, temperatury, czasu trwania i częstotliwości oddziaływania szkodliwych czynników.
Przy doborze odpowiedniego systemu antykorozyjnego należy wykazać i udokumentować wszystkie znane obciążenia i wymagania sytuacji rzeczywistej, warunków panujących na danym obszarze. Dokładny pomiar korozyjności można przeprowadzić wg wytycznych zawartych w normie PN-EN ISO 9223.
Właściwy system ochrony antykorozyjnej należy dobrać dla każdego indywidualnego przypadku zastosowania na podstawie danych warunków środowiska. Znaczenie ma przy tym położenie geograficzne budynku (czy w krajach południowych, czy północnych), promieniowanie słoneczne, względnie obciążenie promieniowaniem UV, w której części budynku system antykorozyjny ma zostać zastosowany (ściana, dach, strona świata) oraz prognozowany okres eksploatacji budynku, czyli na jaki czas jest projektowany, w rozumieniu bezawaryjności.
Obciążenia korozyjne mogą, w zależności od użytkowania budynku, być większe we wnętrzu budynku niż na powierzchni zewnętrznej tego samego budynku. Należy to uwzględnić przy doborze właściwego systemu antykorozyjnego. Ponadto, przypisanie danej kategorii korozyjności środowiska to nie tylko rola projektanta, lecz również technologa procesu technologicznego projektowanego obiektu.
Ponieważ sam projektant nie jest w stanie trafnie do końca zdefiniować klasy środowiska korozyjnego, bez dodatkowych informacji, o przewidywanych i możliwych do wystąpienia warunkach, tj. stężenie środków chemicznych, gazów, oparów, jak i in-nych obciążeń mających znaczący wpływ na kondycję budynku i/lub jego części składowych.
Rodzaje obciążeń
Przy ocenie systemu antykorozyjnego należy uwzględnić przedstawione następujące kryteria:
odporność na obciążenia mechaniczne,
odporność termiczną ze względu na wysokie temperatury na powierzchni elementów konstrukcyjnych,
odporność na działanie czynników atmosferycznych, tj. temperaturę, wilgotność, opady i osady,
odporność na promieniowanie UV,
odporność na kredowanie, poprzez właściwy dobór powłok malarskich.
Oczekiwania trwałości systemu antykorozyjnego
Okres ochronny definiuje się jako okres od momentu rozpoczęcia obciążenia do momentu, w którym dla utrzymania ochrony antykorozyjnej konieczne jest odnowienie elementu, w celu dalszego utrzymania funkcjonalnego działania ochronnego (nie tylko estetycznego).
Poza znajomością występujących obciążeń przy ustaleniu optymalnego systemu antykorozyjnego decydujące znaczenie ma również znajomość zakładanej trwałości materiału, ponieważ można przez to z góry wykluczyć błędne oczekiwania co do zachowania określonych systemów antykorozyjnych. Należy podkreślić, iż okres ochronny nie jest „okresem gwarancyjnym”, ale stanowi pojęcie techniczne, określające względny czas eksploatacji elementów, który może pomóc zleceniodawcy wyznaczyć program przeglądów i konserwacji, natomiast „okres gwarancyjny” to pojęcie prawnicze, które stanowi przedmiot warunków określonych w umowie. „Okres gwarancyjny” jest na ogół krótszy niż „okres ochronny” i na tę chwilę nie ma reguł, które łączą obydwa pojęcia.
Stowarzyszenie DAFA tworzy wspólny głos wykonawców i producentów w podnoszeniu kultury projektowania, budowania i użytkowania budynków. Określa wytyczne i wydaje publikacje techniczne, uznawane za powszechnie obowiązujące zasady techniki, wpływając na podniesienie jakości i bezpieczeństwo funkcjonowania całej branży.
Artykuł powstał na bazie wytycznych „Grundlagen”, 2018 r., wydanych przez IFBS – Internationaler Verband für den Metallleichtbau, do którego Stowarzyszenie DAFA należy dzięki wsparciu partnerów: ArcelorMittal, Balex-Metal, Blachy Pruszyński.
Literatura
Światowy raport dot. produkcji aluminium: https://international-aluminium.org/statistics/primary-aluminium production/ (dostęp 7.10.2022 r.).
Światowe statystyki roczne produkcji surowej stali za 2021 r.: https://worldsteel.org/steel-topics/statistics/annual-production-steel-data
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.