Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ zawilgocenia przegród zewnętrznych na zmianę temperatury powierzchni przegrody i wielkość strat ciepła

The effect of moisture in building walls on the change of their surface temperature and the building heat loss

Wizualizacja analizowanego budynku (wykonana w programie InstalSystem 5)

Wizualizacja analizowanego budynku (wykonana w programie InstalSystem 5)

Fala renowacji budynków ma objąć także stare budynki, w tym te energochłonne, wznoszone z użyciem tradycyjnych materiałów, głównie cegły. Wiele z nich wymagać będzie zastosowania izolacji termicznej ścian zewnętrznych, a nawet ochrony przeciwwilgociowej fundamentów i konstrukcji znajdującej się poniżej poziomu gruntu. Znajomość zagadnienia wilgoci w przegrodach oraz procesów, na które ona wpływa, jest bardzo istotna z punktu widzenia zużycia energii przez budynek oraz zdrowego i komfortowego funkcjonowania jego użytkowników. Wzrost wilgotności przegrody powoduje także zwiększenie zużycia energii, a zawilgocenie konstrukcji wiąże się z jej degradacją. Dlatego analiza stanu budynku przed jego renowacją powinna obejmować również zagadnienia zapobiegania ryzyku zawilgocenia budynku.

Zobacz także

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Cezary Leszczyński Wpływ parametrów połączenia płyty balkonowej ze ścianą na pole temperatur

Wpływ parametrów połączenia płyty balkonowej ze ścianą na pole temperatur Wpływ parametrów połączenia płyty balkonowej ze ścianą na pole temperatur

Balkon ma wiele zalet, wpływa on pozytywnie na walory estetyczne budynku, zwiększa przestrzeń użytkową, jest dobrym miejscem na odpoczynek i relaks, daje możliwość uprawy roślin. W wysokich budynkach pełni...

Balkon ma wiele zalet, wpływa on pozytywnie na walory estetyczne budynku, zwiększa przestrzeń użytkową, jest dobrym miejscem na odpoczynek i relaks, daje możliwość uprawy roślin. W wysokich budynkach pełni funkcję niezwykłych punktów widokowych, a ponadto zwiększa wartość nieruchomości.

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

*****
Artykuł prezentuje wyniki analizy wpływu zawilgocenia cegły ceramicznej na współczynnik przewodzenia ciepła i wskazuje na problem, jakim jest oddziaływanie zawilgocenia przegród zewnętrznych na zmianę temperatury wewnętrznej powierzchni przegrody i wielkość strat ciepła. Wzrost stopnia zawilgocenia przegrody powoduje wzrost wartości współczynnika przenikania ciepła, co wpływa bezpośrednio na obniżenie temperatury wewnętrznej powierzchni ściany zewnętrznej i odczucia cieplne użytkowników budynków oraz na temperaturę operatywną. Dodatkowo w przypadku obniżenia temperatury powierzchni ściany poniżej temperatury punktu rosy występuje wykroplenie się wilgoci na powierzchni ściany, co przy braku prawidłowo działającej wentylacji prowadzi do rozwoju grzybów pleśniowych. Chcąc zapobiec wystąpieniu w analizowanym budynku negatywnych skutków niekorzystnego obniżenia temperatury przegród, zaproponowano docieplenie ścian od zewnątrz, wskazując na konieczność wcześniejszego ich osuszenia. Po dociepleniu budynku konieczna jest modernizacja istniejącej instalacji grzewczej i dopasowanie jej do nowych, obniżonych wartości strat ciepła.

The effect of moisture in building walls on the change of their surface temperature and the building heat loss

The article presents the results of an analysis of the effect of moisture on the heat transfer coefficient of a clay brick, and points out the problem of how moisture in the building envelope affects the change in the temperature of the internal surface of the wall and the amount of heat loss. An increase in the amout of moisture content of the building material results in a higher value of the thermal conductivity coefficient, which causes an increase in the heat transfer coefficient and thus also in the transmission heat loss of the building. A higher value of heat transfer coefficient has a direct effect on lowering the temperature of the inner surface of the exterior wall, which has a significant impact on the thermal sensations of building occupants by affecting the operative temperature. In addition, when the wall surface temperature is lower than the dew point temperature, moisture condensation occurs on the wall surface, which, in the absence of properly functioning ventilation, leads to the development of mold. In order to prevent the occurrence in the analyzed building of the negative effects of an unfavorable decrease in the temperature of the walls, it was proposed to insulate them from the outside, emphasizing the need to dry them beforehand. After insulating the walls, it is necessary to modernize the existing installation and adjust it to the new reduced heat losses of the building.
*****

Częstym problemem w budownictwie jest występowanie grzybów strzępkowych (określanych też jako grzyby pleśniowe lub potocznie jako pleśń) wewnątrz mieszkań na ścianach zewnętrznych. Dzieje się tak m.in. dlatego, że powietrze zewnętrzne i wewnętrzne zawiera wilgoć, która w przypadku nieprawidłowo działającej wentylacji, niedostatecznego docieplenia przegród, braku izolacji przeciwwilgociowej czy złego stanu technicznego przegród może się skraplać na wewnętrznej powierzchni ściany zewnętrznej. Kiedy nagromadzona wilgoć nie ma możliwości odparowania, powstają idealne warunki i podłoże do rozwoju grzybów pleśniowych, które nie tylko negatywnie wpływają na strukturę materiału budowlanego, ale także powodują liczne dolegliwości układu oddechowego i wywołują choroby u użytkowników budynków.

Czytaj też: Woda i jej obecność w strukturze materiałów budowlanych

W nowym budownictwie wykwit pleśni na ścianach zewnętrznych nie powinien występować m.in. ze względu na dobrze i poprawnie technicznie zaizolowane termicznie przegrody, a tym samym wyższe temperatury powierzchni ścian. Graniczne wartości dotyczące współczynnika przenikania ciepła zdefiniowane są w warunkach technicznych (WT) [11], które wprowadzają do polskich przepisów wytyczne dyrektywy EPBD [24] dotyczące zapotrzebowania na energię i redukcji emisji CO2 w budownictwie.

Skąd się bierze woda w materiałach budowlanych?

Wilgoć w materiałach budowlanych może pochodzić zarówno z otoczenia zewnętrznego budynku (opady atmosferyczne, para wodna zawarta w powietrzu, podciąganie kapilarne z gruntu, wysoki poziom wód gruntowych) jak i z jego wnętrza (wilgoć budowlana pochodząca z procesów technologicznych, para wodna od użytkowników i ich funkcjonowania, wilgoć eksploatacyjna). Jej transport odbywa się w wyniku podciągania kapilarnego, konwekcji i dyfuzji.

Kapilarność materiałów to zdolność materiału do podciągania lub obniżania poziomu cieczy za pomocą sił kapilarnych w przestrzeni w materiale budowlanym, czyli w mikrokanalikach zwanych porami. Transport wilgoci zawartej w powietrzu może się odbywać na drodze konwekcji i zachodzić w sposób naturalny bądź wymuszony na skutek działania wentylacji. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej wilgoci może zostać zaabsorbowane.

Transport wilgoci może się odbywać także w wyniku różnic ciśnienia cząstkowego pary pomiędzy dwoma ośrodkami (pomieszczeniami, przestrzeniami).

Miarą odporności przegrody lub materiału na przenikanie pary wodnej jest opór dyfuzyjny [2]. Ciśnienie cząstkowe to ciśnienie wywierane przez cząsteczki pary wodnej w powietrzu. Ośrodki o różnych wartościach tych ciśnień dążą do stanu równowagi, co determinuje transport wilgoci z ośrodka o wyższych wartościach do tego o niższych.

Transport wilgoci jest zjawiskiem naturalnym, jednak w niekorzystnych warunkach może wywołać niepożądany efekt w postaci wykroplenia się wilgoci (kondensacja pary wodnej zawartej w powietrzu) w przegrodzie budowlanej lub na jej powierzchni w momencie bezpośredniego zetknięcia się powietrza o danej temperaturze i wilgotności z materiałem o temperaturze niższej niż temperatura punktu rosy.

Zawartość wilgoci w materiale budowlanym, jego struktura i rodzaj mają bezpośredni wpływ na właściwości fizyczne, cieplne i termoizolacyjne materiału. W przypadku materiałów budowlanych nieodpornych na wilgoć i nasiąkliwych wzrost zawartości wilgoci powoduje wzrost współczynnika przewodzenia ciepła [4, 5, 15, 16, 17, 18, 19]. Zależność tę można zaobserwować w wynikach badań konkretnych materiałów budowlanych przeprowadzonych przez A. Siwińską i H. Garbalińską, opisanych w artykule [5].

Analizie poddano zmienność parametrów wybranych materiałów budowlanych, m.in. cegły ceramicznej, w zależności od zmiany stopnia ich zawilgocenia. Podczas zmiany wilgotności względnej powietrza okalającego materiał budowlany po jakimś czasie powietrze znajdujące się w jego porach uzyskuje taką samą wilgotność. Stan taki nazywamy równowagą sorpcyjną.

Eksperyment polegał na analizie zależności współczynnika przewodzenia ciepła na próbkach – od materiału wysuszonego do masy stałej do sześciu pośrednich poziomów wilgotności względnej powietrza, tj. do 11, 33, 54, 75, 85 i 98% przy temperaturze 20°C. Średnia gęstość próbek cegły ceramicznej do badania przewodzenia ciepła wynosiła ρ = 1,543 g/cm3.

Analiza wyników umożliwiła wyprowadzenie liniowej zależności opisującej związek między współczynnikiem przewodzenia ciepła a różnym poziomem wilgotności masowej cegły ceramicznej [5]:

gdzie:

w – wilgotność materiałowa,%.

rys1 przegrody

RYS. 1. Zależność współczynnika przewodzenia ciepła od wilgotności masowej materiału; oprac. na podst. [5]


 

Pośrednie poziomy wilgotności cegły ceramicznej kontrolowano za pomocą odpowiednich wodnych roztworów soli. Badane próbki materiału budowlanego były kondycjonowane na potrzeby eksperymentu przez rok. Liniowa zależność współczynnika przewodzenia ciepła cegły ceramicznej o wilgotności sorpcyjnej odpowiadającej wilgotności względnej powietrza została przedstawiona na RYS. 1.

Na wykresie widać wyraźnie tendencję wzrostową współczynnika przewodzenia ciepła wraz ze wzrostem stopnia zawilgocenia materiału budowlanego. Jak wskazują autorki [5], współczynnik λ cegły ceramicznej może wzrosnąć nawet 2,7 razy w stosunku do próbek suchych. Należy zauważyć, że określenie kompletnej izotermy sorpcji badanego materiału budowlanego stanowi w praktyce dużą trudność [20].

Wystąpienie wilgotności ponadsorpcyjnej, która może się utrzymywać nawet przez kilka lat i w niekorzystnych warunkach eksploatacyjnych prowadzić do okresowej kondensacji pary wodnej w przegrodzie [4, 15], oraz wzrost stopnia zawilgocenia materiału z powodu jego uszkodzenia czy braku zabezpieczenia przeciwwilgociowego mają bezpośredni i istotny wpływ na obniżenie właściwości termoizolacyjnych materiału oraz temperatury wewnętrznej powierzchni przegrody, która znacząco wpływa na wartość temperatury operacyjnej i bezpośrednio łączy się z obniżeniem poczucia komfortu w użytkowanych pomieszczeniach. Ponadto niska temperatura przegród może prowadzić do wykwitów grzybów pleśniowych na powierzchni ścian, a tym samym do problemów zdrowotnych użytkowników oraz degradacji tkanki budowlanej.

Celem poniższego opracowania jest oszacowanie wpływu zawilgocenia przegród zewnętrznych na zmianę temperatury powierzchni przegrody i wielkość strat ciepła w budynku wielorodzinnym przy uwzględnieniu najbardziej niekorzystnych warunków wilgotnościowych dla ścian zewnętrznych oraz wykazanie, jak ważne jest utrzymanie murów budynków w dobrej kondycji i ich zabezpieczenie przed wpływem wilgoci. Zaproponowano koncepcję docieplenia obiektu wraz z nową koncepcją instalacji ogrzewania.

Założenia przyjęte do analiz

Analizowany obiekt usytuowany jest we Wrocławiu, w II strefie klimatycznej, gdzie projektowa obliczeniowa temperatura powietrza zewnętrznego dla okresu zimowego wynosi –18°C, a średnia roczna wartość temperatury zewnętrznej to 7,9°C. Jest to budynek wielorodzinny, podpiwniczony, o średniej szczelności powietrznej, wentylowany naturalnie (RYS. na górze). Na potrzeby analiz ściany zewnętrzne zdefiniowano jako wykonane z cegły ceramicznej.

Sprawdzono, w jakim stopniu zawilgocenie materiału wpływa na temperaturę powierzchni ściany zewnętrznej od strony pomieszczeń oraz straty ciepła przez te przegrody. Analizy wykonano w programie InstalSystem 5 [7].

Obliczenia przeprowadzono, bazując na temperaturowych warunkach projektowych. Wilgotność względną w pomieszczeniu przyjęto na poziomie φ = 55%.

Wilgotność zewnętrzna została określona na podstawie danych klimatycznych dla Wrocławia.

Miesiące okresu grzewczego – styczeń, listopad i grudzień – cechują się najwyższą średnią wartością wilgotności względnej powietrza zewnętrznego. Bazując na danych zawartych w [8], do analiz przyjęto wartość 82% RH. W odniesieniu do wyżej opisanych warunków wewnętrznych obliczono punkt rosy, który wynosi 10,7°C.

Dla różnych stopni zawilgocenia przegrody wykonano obliczenia współczynnika przewodzenia ciepła materiału w celu sprawdzenia, jak będzie się kształtowała jego zmienność oraz jak zmieni się temperatura powierzchni, tj. analizowano ryzyko wykroplenia się wilgoci.

Analizy

W pierwszej kolejności przeprowadzono analizę dla szeregu wartości współczynnika przewodzenia ciepła wyliczonego zgodnie z równaniem (1), następnie opisano wyniki uzyskane dla trzech wybranych wariantów.

Dla każdego z wariantów wyszczególniono charakterystyczne założenia:

  • stopień zawilgocenia muru właściwego,
  • współczynnik przewodzenia ciepła odpowiadający danej wilgotności materiału budowlanego,
  • niezmienną średnią gęstość próbki dla cegły ceramicznej.

W obliczeniach dotyczących określenia temperatury ściany na potrzeby analizy wykraplania się wilgoci wykorzystano dwie wartości oporu cieplnego Rsi, zgodnie z PN-EN ISO 13788 [1419]:

  • 0,167 (m2·K)/W – graniczna wartość przyjmowana do analizy wykroplenia się wilgoci na ścianie z dala od mostków termicznych;
  • 0,25 (m2·K)/W – wartość przyjmowana do analizy wykroplenia się wilgoci dla najbardziej niekorzystnych warunków i analiz ryzyka wystąpienia kondensacji w narożach.

Obie wartości oporu cieplnego uwzględnione zostały w obliczeniach temperatury wewnętrznej powierzchni ściany zewnętrznej (ϑi), którą wyliczono ze wzoru:

Wariant pierwszy

W sytuacji gdy cegła ceramiczna występuje w wysuszonej postaci o masie stałej, czyli wilgotności 0%, charakteryzuje się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,533 W/(m·K), a tym samym najniższą wartością w stosunku do pozostałych wariantów, natomiast cała przegroda współczynnikiem przenikania ciepła U = 0,89W/(m2·K). Obliczona temperatura powierzchni wewnętrznej ściany zewnętrznej w zależności od przyjętej wartości oporu wnikania po stronie wewnętrznej wynosi odpowiednio:

a) dla Rsi = 0,167 (m2·K)/W, ϑi = 14,5°C;
b) dla Rsi = 0,25 (m2·K)/W, ϑi = 12,3°C.

Obie wartości temperatur powierzchni ściany są wyższe niż obliczona dla warunków wewnętrznych temperatura punktu rosy, zatem wykroplenie na powierzchni przegrody nie wystąpi nawet w najbardziej niekorzystnych miejscach, takich jak naroża.
Zgodnie z praktyką inżynierską do obliczeń cieplnych przyjmuje się, że mur z cegły w eksploatowanym budynku powinien być w stanie powietrzno-suchym, tj. cegła nie powinna przekraczać 3% wilgotności masowej [22], co odpowiada wartości 11% (w11) wilgotności względnej powietrza w badaniu opisanym w [5]. Dla takiego założenia rzeczywista wartość współczynnika λ wynosi ok. 0,63 W/(m·K) i jest to wartość zbliżona do wartości orientacyjnych zawartych w tablicach inżynierskich (patrz: wariant „inżynierski” w TABELI 1).

Przy tej wartości λ temperatury powierzchni analizowanej przegrody wynoszą odpowiednio:
a) dla Rsi = 0,167 (m2·K)/W, ϑi = 13,7°C;
b) dla Rsi = 0,25 (m2·K)/W, ϑi = 11,3°C.

tab1 przegrody

TABELA 1. Zbiór wyników uzyskanych w trakcie analizy

Temperatury ściany w obu przypadkach są wyższe od temperatury punktu rosy, co oznacza, że wykroplenie powierzchniowe nie wystąpi.

Wariant drugi

Wariant drugi zakłada wyliczenie współczynnika przewodzenia ciepła dla wilgotności sorpcyjnej cegły ceramicznej równej 11%. Wartość tę uzyskano, kondycjonując próbkę przy wilgotności względnej powietrza wynoszącej 40%. Dla tej wielkości nastąpił wzrost współczynnika λ do 0,882 W/(m·K), a współczynnika przenikania ciepła przegrody U do 1,33 W/(m2·K).

Podwyższona wilgotność masowa może być związana z tzw. wilgotnością początkową materiału (która może się utrzymywać nawet przez kilka lat [4]) lub wynikać z procesów sorpcji albo zawilgocenia eksploatacyjnego materiału (warunki atmosferyczne, podciąganie kapilarne itp.). W wariancie tym temperatura ściany wewnętrznej wynosi odpowiednio:

a) dla Rsi = 0,167 (m2·K)/W, ϑi = 11,9°C;
b) dla Rsi = 0,25 (m2·K)/W, ϑi = 9,1°C.

Uwzględniając współczynnik przewodzenia ciepła dla zawilgocenia cegły ceramicznej na poziomie 11%, zauważamy powiększenie obszaru wykroplenia się wilgoci w przegrodzie. Jednak na powierzchni przegrody z dala od mostków cieplnych (wariant a) wykroplenie nie nastąpi. W tych miejscach temperatura ściany nie spada poniżej granicznej wartości punktu rosy wynoszącej 10,7°C.

W narożach sytuacja jest zdecydowanie niekorzystna – wystąpi kondesacja powierzchniowa. Pomarańczowe pole na RYS. 2, który przedstawia rozkład temperatur i ciśnień pary wodnej dla wariantu, wskazuje na obszar wykroplenia wody w przegrodzie (ciśnienie nasycenia pary wodnej jest niższe od ciśnienia cząstkowego).

rys3 przegrody

RYS. 2. Rozkład temperatury i ciśnień pary wodnej dla ściany zewnętrznej, gdzie Rsi = 0,167 (m2·K)/W, stopień zawilgocenia: 11%

Prawidłowo funkcjonujący budynek powinien mieć możliwość odparowania nadmiaru wilgoci w okresach letnich. Jeśli przegroda będzie zawilgocona przez dłuższy czas, możemy się spodziewać wykwitów grzybów pleśniowych na ścianach, a tym samym degradacji materiału i pogorszenia warunków higienicznych w pomieszczeniu. W celu wykluczenia ryzyka wystąpienia pleśni należałoby przeprowadzić dodatkowe analizy zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 13788 [14]

Wariant trzeci

Trzeci wariant zakłada wyliczenie współczynnika przewodzenia ciepła dla stopnia zawilgocenia muru z cegły ceramicznej równego 54%, który może wystąpić w budynkach w złym stanie technicznym, zasolonych, niezabezpieczonych przeciwwilgociowo. Dla tej wartości współczynnik λ rośnie do 2,245 W/(m·K), a tym samym również współczynnik przenikania ciepła przegrody U rośnie do wartości 2,46 W/(m2·K). Temperatura powierzchni ściany od strony wewnętrznej wynosi odpowiednio:

  • dla obszarów z dala od mostków termicznych (Rsi = 0,167 (m2·K)/W), ϑi = 5,6°C;
  • w narożach, dla najbardziej niekorzystnych warunków (Rsi = 0,25 (m2·K)/W), ϑi = 1,9°C.

W analizowanym przypadku kondensacja następuje na powierzchni wewnętrznej oraz w całym przekroju przegrody, co można zaobserwować na RYS. 3. Temperatura powierzchni wewnętrznej jest bardzo niska, co przekłada się na odczucie dyskomfortu termicznego użytkowników pomieszczeń, a wysoki stopień zawilgocenia ściany negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

rys4 przegrody

RYS. 3. Rozkład temperatury i ciśnień pary wodnej dla ściany zewnętrznej, gdzie Rsi = 0,167 (m2·K)/W, stopień zawilgocenia: 54%

W każdym z przeanalizowanych wariantów wraz ze wzrostem zawilgocenia przegrody następuje wzrost współczynników przewodzenia i przenikania ciepła, a tym samym spadek właściwości termoizolacyjnych ściany. Zjawisko to bezpośrednio przekłada się na wzmożony przepływ ciepła i zwiększenie energochłonności obiektu, a tym samym wyższe koszty ogrzewania.

Zawilgocenie i spadek termoizolacyjności ścian są również bezpośrednio związane z obniżaniem temperatury ich powierzchni wewnętrznych, co ma duży wpływ na temperaturę odczuwaną przez użytkowników pomieszczeń. Niskie wartości temperatur przegród i niejednorodność ich rozkładu powodują konieczność podgrzewania powietrza w pomieszczeniach do wyższych temperatur w celu uzyskania warunków komfortu. Przekłada się to na konieczność dostarczenia do obiektu większej ilości energii do ogrzewania, a tym samym wyższe rachunki za tę energię.

Dłuższe okresy zawilgocenia przyczyniają się do degradacji tkanki budowlanej (woda podczas zamarzania powiększa swoją objętość), a nieodparowana w dłuższym okresie wilgoć prowadzi do rozrostu grzybów pleśniowych, które są niebezpieczne dla zdrowia. W prawidłowo funkcjonującej przegrodzie zgromadzona wilgoć powinna mieć możliwość odparowania w miesiącach letnich, a konstrukcja powinna być zabezpieczona przeciwwilgociowo.

Docieplenie budynku

Termoizolacja ścian od zewnątrz jest najpopularniejszą i bardzo efektywną metodą docieplania budynków mieszkalnych. Ma za zadanie zabezpieczyć przegrody budowlane przed utratą ciepła z wnętrza budynku i wykraplaniem się wilgoci. Do analizy wybrano dwa najbardziej popularne materiały termoizolacyjne, tj. styropian i wełnę mineralną.

Polistyren (styropian) odznacza się dużym oporem dyfuzyjnym oraz, ze względu na swoją strukturę, dużą odpornością na zawilgocenie. Koncepcję docieplenia od zewnątrz wykonano dla założeń cieplnych budynku opisanych w pierwszej części artykułu w wariancie trzecim, w którym ściana zewnętrzna przed termomodernizacją charakteryzowała się stopniem zawilgocenia wynoszącym 54%, a w konsekwencji współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 2,245 W/(m·K) i współczynnikiem przenikania ciepła całej przegrody U = 2,46 W/(m2·K) wyliczonym dla oporów wnikania przyjmowanych dla obliczeń cieplnych, tj. Rsi = 0,130 (m2·K)/W. Sprawdzono, jak w przypadku zastosowania docieplenia zmieni się rozkład temperatur w przegrodzie.

Po ociepleniu budynku styropianem o grubości 20 cm współczynnik przenikania ciepła przegrody znacznie zmalał i wynosi U = 0,18 W/(m2·K). Wartość ta spełnia wymagania izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych zgodnie z WT [11]. Skutkuje to bardziej korzystnym rozkładem temperatur i mniejszym jej spadkiem w części konstrukcyjnej przegrody, a tym samym wyższą wartością temperatury powierzchni, która wpływa znacząco na temperaturę odczuwalną. Dla najbardziej niekorzystnych warunków, takich jak naroża, miejsca w obszarze strefy martwej, obszary mostków termicznych itp., wynosi ona 18,2°C, tzn. na wewnętrznej powierzchni ściany zewnętrznej nie występuje ryzyko wykroplenia się wilgoci.

Na RYS. 4 widoczny jest niewielki obszar kondensacji w warstwie styropianu, który jednak nie spowoduje żadnych negatywnych skutków. Styropian ze względu na swoją strukturę jest materiałem nienasiąkliwym.

rys5 przegrody

RYS. 4. Rozkład temperatury i ciśnień pary wodnej dla ściany zewnętrznej, materiał izolacyjny: styropian

Przeprowadzono także obliczenia dla wełny mineralnej. Mimo że jej atutem jest paroprzepuszczalność i możliwość transportu wilgoci, to przy dużej wilgotności, podczas wystąpienia deszczów nawalnych, przy niedostatecznym zabezpieczeniu, złej kondycji i zawilgoceniu muru właściwego czy kapilarnym podciąganiu wody z gruntu może wystąpić jej nasiąknięcie wodą i znaczny spadek właściwości termoizolacyjnych. Do dalszych analiz wybrano zatem wariant ocieplenia przegród styropianem.

Bilans cieplny budynku przed termomodernizacją i po niej

Przeanalizowano trzy warianty bilansu cieplnego przed termomodernizacją i po niej dla wyliczonych współczynników przewodzenia ciepła wynikających z różnego stopnia zawilgocenia muru z cegły ceramicznej, tj.:

1. materiału budowlanego w stanie suchym o w = 0% i współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,533 W/(m·K);

2. materiału budowlanego w procesie zawilgocenia i eksploatacji o stopniu zawilgocenia 54% i współczynniku przewodzenia ciepła λ = 2,245 W/(m·K);

3. materiału budowlanego, zdegradowanego, zasolonego, hipotetycznie w pełni mokrego (98%), o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 3,640 W/(m·K).Wszystkie obliczenia cieplne przeprowadzone zostały dla warunków projektowych II strefy klimatycznej. Bilanse cieplne wykonano za pomocą programu InstalSystem 5 [7] i na bazie normy PN-EN-12831:2006 [23].

tab2 przegrody

TABELA 2. Budowa ściany zewnętrznej izolowanej styropianem z wyróżnionymi współczynnikami dla konkretnej warstwy budowlanej

Analizując dane przedstawione w TABELI 2, można zauważyć dużą różnicę między wartościami strat ciepła przed termomodernizacją i po niej, zarówno dla całego budynku, jak i samych strat statycznych (ΦTbud,), to jest związanych z przenikaniem ciepła przez przegrody, w zależności od stopnia zawilgocenia materiału, co pokazano na RYS. 5.

rys6 przegrody

RYS. 5. Porównanie strat ciepła przez przenikanie przed termomodernizacją budynku i po niej dla różnych stopni zawilgocenia muru z cegły ceramicznej

W sytuacji gdy stopień zawilgocenia muru z cegły ceramicznej wynosi 0%, straty ciepła przed termomodernizacją są blisko dwukrotnie wyższe niż po zaizolowaniu ściany zewnętrznej styropianem o grubości 20 cm. W przypadku gdy stopień zawilgocenia muru z cegły ceramicznej wynosi 54%, strata ciepła przez przenikanie po termomodernizacji jest blisko czterokrotnie mniejsza niż przy braku izolacji ściany zewnętrznej.

Największa różnica między stratami ciepła przez przenikanie widoczna jest wtedy, gdy mur z cegły ceramicznej osiąga stopień zawilgocenia na poziomie 98%. Przegroda budowlana po termoizolacji traci przez przenikanie ponad czterokrotnie mniej ciepła niż przed termomodernizacją. Co istotne, przedstawione wyniki dotyczą całego budynku. Wskazują one, jak duży wpływ na wielkość strat ciepła mają przy takiej geometrii obiektu ściany zewnętrzne oraz ich jakość pod względem termicznym.

Przedstawione obliczenia dotyczą jedynie poprawy właściwości termicznych. W przypadku wysokiego stopnia zawilgocenia przegrody przed przystąpieniem do czynności ociepleniowych niezbędne jest doprowadzenie muru do właściwego stanu technicznego pod względem wilgotnościowym, tj. poddanie go osuszaniu oraz wykonanie zabezpieczeń przeciwwilgociowych. Już sam proces osuszania niesie za sobą obniżenie współczynnika λ i wpływa pozytywnie na obniżenie strat ciepła przez przegrodę.

Propozycja zmian w systemie ogrzewania budynku

Dla budynku poddanego termomodernizacji w wariancie pośrednim obliczono nową moc cieplną źródła na cele centralnego ogrzewania – wynosi ona 41,9 kW. Przyjęto parametry zasilania i powrotu instalacji równe 80/60°C. Jako źródło ciepła zaproponowano gazowy kocioł kondensacyjny firmy Viessmann zasilany gazem typu E. Obliczony strumień zużywanego gazu dla nowej jednostki grzewczej wynosi niecałe 5 m3/h. Po przeprowadzonej termomodernizacji budynku ze względu na dużo niższe obciążenia cieplne pomieszczeń konieczny był również dobór nowych wielkości grzejników w poszczególnych pomieszczeniach.

Podsumowanie

Przedstawiona analiza cieplno-wilgotnościowa materiału budowlanego, przeprowadzona na przykładzie muru ceglanego, potwierdza zależność wpływu stopnia zawilgocenia materiału na współczynnik przewodzenia ciepła λ, temperaturę powierzchni przegrody oraz stopień ryzyka wykroplenia się wilgoci. Wyższy poziom zawilgocenia materiału skutkował wzrostem współczynnika przewodzenia ciepła, a tym samym wzrostem współczynnika przenikania ciepła U całej przegrody.

Przeprowadzone analizy (RYS. 6) wykazały znaczny wzrost sumarycznych strat ciepła przez przenikanie dla ścian przed termomodernizacją na skutek zwiększenia się zawilgocenia materiału budowlanego. Dla tych samych warunków temperaturowych i wilgotnościowych panujących w pomieszczeniach i na zewnątrz budynku podczas skrajnie różnych stopni zawilgocenia materiału budowlanego, tj. 0 i 98%, oszacowano różnicę sumarycznej straty ciepła przez przenikanie na poziomie blisko 60 kW dla całego budynku. Zaproponowano zaizolowanie ścian zewnętrznych styropianem o grubości 20 cm, co spowodowało istotne obniżenie pierwotnych wartości współczynnika przenikania ciepła (TABELA 3), a tym samym projektowego obciążenia cieplnego budynku.

tab3 przegrody

TABELA 3. Zestawienie danych obliczeniowych przed termomodernizacją i po niej dla trzech stopni zawilgocenia materiału, tj .0,54 i 98%

Po przeprowadzeniu termomodernizacji budynku wzrost wartości współczynnika przewodzenia ciepła na skutek zawilgocenia materiału (cegły ceramicznej) nie ma znaczącego wpływu na wielkość sumarycznych strat ciepła w budynku. Trzeba jednak zaznaczyć, że zaleganie wilgoci w przegrodach jest niekorzystne z punktu widzenia trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji oraz rozwoju grzybów pleśniowych na ścianach, dlatego przed przystąpieniem do działań ociepleniowych należy osuszyć i zabezpieczyć przegrody przed dalszym chłonięciem wody z otoczenia zewnętrznego (opady atmosferyczne, podciąganie kapilarne), przeprowadzić dodatkowe analizy związane z samym procesem zachowania się wody w przegrodzie, wykluczyć ryzyko rozwoju czy zaistnienia grzybów pleśniowych, a także zastosować techniki osuszenia ścian i odparowania kondensatu.

Wzrost współczynników λ i U w wyniku zawilgocenia ściany ma istotny wpływ na temperaturę powierzchni ściany od wewnętrznej strony przegrody. Jedną z kluczowych informacji w analizie było wyznaczenie punktu rosy, która definiowała granicę wystąpienia wykroplenia wilgoci na wewnętrznej powierzchni ściany zewnętrznej. Długotrwałe zawilgocenie ścian prowadzi do wystąpienia grzybów pleśniowych, które są niebezpieczne dla zdrowia, negatywnie wpływają na jakość życia użytkowników i prowadzą do występowania wśród nich objawów syndromu chorego budynku.

Wilgoć zaabsorbowana w ścianach może być również wynikiem wykorzystania dużych ilości wody w procesie budowlanym w pierwszych latach użytkowania budynków. Istotna jest znajomość tego zagadnienia, gdyż wiąże się ono z większą ilością energii zużywanej przez budynek na cele grzewcze w pierwszych latach eksploatacji – są to lata, w których budynek wysycha. Niejednokrotnie nieznajomość tego zagadnienia prowadzi do nieekonomicznego i nieefektywnego wykorzystania czy nadmiernej eksploatacji źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła. Wiąże się to z ryzykiem ponoszenia nieuzasadnionych wysokich kosztów energii, a także wystąpienia awarii technicznych, np. zamarzania wymienników gruntowych.

Podsumowując: zagadnienie występowania wilgoci w przegrodach oraz znajomość procesów, na które ona wpływa, są bardzo istotne z punktu widzenia zużycia energii przez budynek oraz zdrowego i komfortowego funkcjonowania jego użytkowników.

Podziękowania dla dr. inż. Bartłomieja Monczyńskiego za cenne uwagi i wskazówki
Artykuł pochodzi z miesięcznika „Rynek Instalacyjny” 11/2023

Literatura

1. „Wełna mineralna i jej odporność na wodę”, https://inzynierbudownictwa.pl
2. „Paroprzepuszczalność czy dyfuzja, czyli jak określać wysokoparoprzepuszczalność MWK”, https://www.izolacje.com.pl
3. „Kondensacja pary wodnej na szybach zespolonych”, www.glass.pl
4. A. Bobociński, „Wpływ wilgotności ponadsorpcyjnej na przewodność cieplną betonów komórkowych”, „Prace Instytutu Techniki Budowlanej – Kwartalnik” 4(132), 2004.
5. H. Garbalińska, A. Siwińska, „Niestacjonarne pomiary współczynnika przewodzenia ciepła porowatych materiałów budowlanych”, „Fizyka budowli w teorii i praktyce”, s. 87–90, 2011.
6. User’s guide ISOMET model 2104.
7. https://instalsoft.com/pl/produkty/instalsystem-5/
8. https://pl.climate-data.org
9. https://www.odbiory.pl
10. L. Zawadzki, „Docieplamy – ogólna wiedza na temat termoizolacji budynków”, https://www.chemiabudowlana.info/bso,art,6218,bso_polecane,docieplamy_ogolna_wiedza_na_temat_termoizolacji_budynkow.
11. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2022 r., poz. 1225).
12. Viessmann, Vitocrossal 300 CU3A, https://www.viessmann.pl
13. „Fizyka budowli (podstawy)”, https://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/fizyka-budowli-podstawy-aa-U5vX-NGic-cpxn.html
14. PN-EN ISO 13788 „Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metoda obliczania”.
15. A. Bobociński, „Wpływ wilgotności sorpcyjnej na przewodność cieplną betonów komórkowych”, „Prace Instytutu Techniki Budowlanej – Kwartalnik” 4(128), 2003.
16. P. Gębarowski, K. Łaskawiec, „Transport wilgoci w betonie komórkowym”, „Materiały Budowlane” 4(548), 2018.
17. A. Bobociński, „Dyskusja czynników konwersji współczynnika przewodzenia ciepła z uwagi na zawartość wilgoci”, „Prace Instytutu Techniki Budowlanej – Kwartalnik” 4(128), 2003.
18. R. Jarmontowicz, W. Babik, „Absorpcja wody ceramicznych wyrobów budowlanych”, „Ceramika Budowlana” 3–4/2013.
19. A. Dylla, „Fizyka cieplna budowli w praktyce. Obliczenia cieplno-wilgotnościowe”, PWN, Warszawa 2015.
20. B. Monczyński, „Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych”, Izolacje 2/2019.
21. Kalkulator punktu rosy, https://www.kefasystem.com/
22. K. Kamiński, „Wilgotność higroskopijna podstawą diagnostyki stanu zawilgocenia przegrody budowlanej”, „Materiały
Budowlane” 3(499), 2014.
23. PN-EN-12831 „Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego”.
24. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz.Urz. UE L 153/13 z 18.06.2010).

Komentarze

Powiązane

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.