Piany poliuretanowe do ocieplania budynków, fot. Ultrapur
Komfort termiczny ma szczególne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie ocieplenie budynków. Wszystkie przegrody budowlane zarówno w nowych, jak i istniejących obiektach możemy skutecznie zaizolować pianą poliuretanową. Przyniesie to również korzyści materialne.
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Coraz większym zainteresowaniem inwestorów planujących remont lub docieplenie dachu cieszy się metoda łącząca w jednym cechy termoizolacji i hydroizolacji pokrycia dachowego, a mianowicie warstwowy natrysk...
Coraz większym zainteresowaniem inwestorów planujących remont lub docieplenie dachu cieszy się metoda łącząca w jednym cechy termoizolacji i hydroizolacji pokrycia dachowego, a mianowicie warstwowy natrysk sztywnej piany poliuretanowej PUR.
Tradycyjnie do ocieplenia połaci dachowej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo dobre materiały do termoizolacji dachów zarówno stromych, jak i płaskich, a odpowiednio...
Tradycyjnie do ocieplenia połaci dachowej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo dobre materiały do termoizolacji dachów zarówno stromych, jak i płaskich, a odpowiednio dobrane oraz ułożone zapewniają komfort cieplny i akustyczny w pomieszczeniach na poddaszu. Jednak dzisiaj mają konkurencję.
Aby ciepło wytworzone w budynku nie uciekało, należy ocieplić wszystkie newralgiczne przegrody. Jednak poprawnie wykonana termoizolacja zapewnia komfort termiczny nie tylko zimą, ale również latem – w okresie zimowym budynek nie będzie się nadmiernie wychładzał, a w upalnie dni zbyt mocno nagrzewał. Ponadto zmniejszy koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń.
Tradycyjnie budynek ociepla się styropianem lub wełną mineralną, ale stale wzrasta liczba inwestorów zainteresowanych i stosujących jako warstwę termoizolacyjną pianę poliuretanową. Wybór tej metody jest korzystnym rozwiązaniem, przede wszystkim dlatego, że jest niezawodne. Poprzez natrysk można zaizolować wiele elementów budynku – od fundamentów aż po dach.
PUR to po prostu poliuretan, który powstaje ze zmieszania dwóch surowców – poliolu i izocyjanianu. W wyniku wymieszania tych dwóch składników przy użyciu specjalnych agregatów natryskowych otrzymywana jest piana poliuretanowa. Piana PUR wytwarzana jest na placu budowy i natryskiwana bezpośrednio na powierzchnię – natychmiast zwiększa swoją objętość, wypełniając każdą szczelinę, po czym ulega utwardzeniu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje piany poliuretanowej układanej natryskowo: zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa.
***** Przyjazny poliuretan
FOT.: Tomasz Tomczak
Poliuretan jest przyjazny dla środowiska w wielu obszarach. Przede wszystkim przyczynia się w bardzo dużym stopniu do poprawy wydajności energetycznej ocieplanych budynków, co przekłada się na znaczne oszczędności w zakresie zużycia energii. Ponadto wysoka trwałość poliuretanu wpływa na wymierne korzyści pod kątem zużycia materiałów budowlanych w dłuższej perspektywie czasu. Należy także podkreślić, że poliuretan zapewnia o 130 razy większą oszczędność w emisji CO2, niż wydziela podczas swojej produkcji. Ponadto aplikacja warstw izolacyjnych z poliuretanu generuje stosunkowo niewielką ilość odpadów, ponieważ piana PUR powstaje „na wymiar” i jest tworzona metodą na miejscu budowy. *****
Piana zamkniętokomórkowa, czy...
FOT.: Tomasz Tomczak
Piana zamkniętokomórkowa zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków, odznacza się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną [λ = 0,023–0,029 W/(m·K)], po wyschnięciu jest twarda, sztywna i odporna na wodę. Ma zbliżone właściwości do polistyrenu XPS, można ją więc stosować w tych miejscach co styropian, na przykład do izolacji dachów płaskich (w tym przypadku warstwę ocieplenia układamy od zewnątrz), ścian od zewnątrz, fundamentów oraz posadzek. Można nią również ocieplić dach stromy, ale pod warunkiem zastosowania wentylacji mechanicznej.
…otwartokomórkowa
Do izolacji nachylonych połaci dachowych, ścian, stropodachów wentylowanych, stropów belkowych, podłóg na legarach oraz ścian (od wewnątrz i zewnątrz) stosuje się pianę otwartokomórkową, która ma 90% otwartych komórek i przypomina gąbkę. Jest paroprzepuszczalna (tak jak wełna mineralna, więc skutecznie ją zastępuje), a jej współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,036–0,040 W/(m·K).
***** Ważny współczynnik przewodzenia ciepła λ
Każdą substancję w dowolnym stanie skupienia określa współczynnik przewodzenia ciepła. Parametr ten mówi o ilości energii cieplnej przepływającej przez warstwę materiału o grubości 1 m, przy uwzględnieniu temperatur występujących po obu stronach przegrody. Należy pamiętać, że ciepło przenika tylko wtedy, gdy w dwóch ośrodkach przedzielonych warstwą występuje chociaż minimalna różnica temperatur. Wtedy energia przepływa z obszaru o wyższej temperaturze do tego o niższej. Z tego też powodu przy niskim stopniu zaizolowania przegrody w okresie zimowym energia cieplna z wnętrza budynku będzie chciała ogrzać powietrze na zewnątrz, co prowadzi do ulotnienia się ciepła z domu. Wniosek jest taki – im niższy współczynnik przewodzenia ciepła materiału, tym pomieszczenia będą lepiej zaizolowane termicznie. *****
Najważniejsze właściwości
Piana poliuretanowa tworzy przede wszystkim doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Ponadto jest szczelna i trwała. Jest również lekka (8–10 kg/m3), więc nie obciąża zbytnio konstrukcji. Natryśnięta piana nie osuwa się, nie przemieszcza z upływem lat oraz nie traci swoich właściwości izolujących przez minimum 25 lat (taki czas jest zapisany w normie dopuszczającej produkt do użytku).
Dużą zaletą piany jest to, że ocieplenie przebiega bardzo szybko, dzięki czemu czas budowy (czy remontu) budynku znacznie się skraca. Na przykład dach o powierzchni około 100 m2 ociepla się w kilka godzin. Ponadto piana nie pyli i nie kruszy się. Warto pokreślić, że piana poliuretanowa dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny i tworzy monolityczną, pozbawioną mostków termicznych warstwę, podnoszącą w znacznym stopniu wytrzymałość konstrukcji.
Piana PUR nie zawiera żadnych niebezpiecznych związków, na przykład formaldehydu, jest także hipoalergiczna, nie stwarza środowiska do rozwoju bakterii i grzybów oraz jest nieatrakcyjna dla gryzoni.
Docieplenie budynków
FOT.: Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych
Piany poliuretanowe oprócz izolacji termicznej nowych przegród są świetnym materiałem do dociepleń istniejących budynków. Mogą być układane na starych izolacjach oraz warstwach wykończeniowych dzięki swojej dobrej przyczepności i niewielkiemu ciężarowi. Jednak uwaga! – pian nie natryskuje się na wełnę mineralną! Natomiast sprawdzą się między innymi w przypadku docieplania ścian trójwarstwowych (wypełnią pustkę powietrzną między murami), dachów stromych czy przestrzeni wentylowanych w stropodachach, a także do ocieplenia ścian od wewnątrz (jeśli jest taka konieczność). Są to miejsca, w których utrudnione jest ułożenie wełny mineralnej czy styropianu.
Wtryskiwana w przestrzenie piana rozpręża się i wypełnia wszystkie zakamarki. Jednak aby sprawdzić skuteczność docieplania, warto na koniec przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną, która wykryje ewentualne niedocieplone miejsca.
Warto wiedzieć, że pianą możemy docieplić już użytkowane oraz wykończone poddasze i to bez niszczenia suchej zabudowy. Taka termomodernizacja wymaga demontażu starego pokrycia i wykonania ocieplenia od góry.
O czym należy pamiętać
FOT.: Crossin
Zarówno piany zamkniętokomórkowe, jak i otwartokomórkowe nie są całkowicie odporne na długie działanie promieniowania UV. Z tego też powodu należy chronić je przed słońcem. Jeżeli pianę natryskujemy na zewnętrze przegrody, to warstwę termoizolacyjną musimy zabezpieczyć, na przykład farbą akrylową, bitumiczną, poliuretanową lub silikonową. Natomiast w przypadku ocieplania dachu od zewnątrz, koniecznie należy jak najszybciej ułożyć pokrycie dachowe, które uchroni je przed niszczycielskim działaniem słońca.
Do wykonania ocieplenia natryskowego należy zatrudnić wyłącznie profesjonalistów. Niestety – tak jak wszędzie zresztą – zdarzają się pseudofachowcy.
Częstą praktyką jest rozcieńczanie składników wodą, co skutkuje po kilku dniach odparowaniem wody i kurczeniem się warstwy izolacyjnej, przez co jest ona mniej skuteczna od założeń. Dlatego przed rozpoczęciem prac skontrolujmy, czy pojemniki ze składnikami są fabrycznie zamknięte. Dla własnego spokoju warto też poprosić o deklarację właściwości użytkowych lub aprobatę techniczną produktów i sprawdzić zgodność obiecywanych wartości z podanymi w dokumentach.
Piana w innym wydaniu
Warto wiedzieć, że poliuretan wykorzystywany jest również do stworzenia różnych pianoklejów, które doskonale sprawdzają się podczas ocieplania budynków. Produkty przeznaczone do termoizolacji ułatwiają przyklejanie płyt izolacyjnych do muru. Ponadto idealnie spajają i uszczelniają łączenia płyt, nie dopuszczając tym samym do powstania mostków termicznych. Pianokleje można stosować w zakresie temperatur od -5 do +35°C, co znacznie wydłuża sezon budowlany.
Na rynku dostępne są również kleje poliuretanowe, które służą do ocieplenia fundamentów. Zarówno pianokleje, jak i kleje poliuretanowe w swoim składzie zawierają dodatkowo stabilizatory, katalizatory oraz środki spulchniające. Znacząco przyspieszają prace ociepleniowe i umożliwiają utrzymanie porządku na placu budowy. Co ważne, zastosowanie tych produktów nie wymaga wody, prądu ani specjalistycznego sprzętu – wystarczy potrząsnąć puszką.
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.