Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Naprawa rys i wzmocnienia murowanych ścian

Cz. 1. Prace poprzedzające naprawę i przemurowanie

FOT. 10. Ceramiczne mury wokół otworów okiennych w kamiennym murze, fot. dominatura.pl

FOT. 10. Ceramiczne mury wokół otworów okiennych w kamiennym murze, fot. dominatura.pl

Rysy w konstrukcjach murowych są zjawiskiem częstym. Z uwagi na specyfikę konstrukcji murowych polegającą na łączeniu dwóch różnych materiałów (zaprawy i elementów murowych) można przyjąć, że każdy mur jest zarysowany, rysy są jednak często tak małe, że nie są widoczne. Okiem nieuzbrojonym w lupę lub mikroskop można zaobserwować rysę o rozwartości od 0,1 mm [1].

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

ABSTRAKT

Niniejszy artykuł jest pierwszą częścią spośród serii prac poświęconych naprawie rys i sposobom wzmacniania murowanych ścian. Przedstawia przyczyny powstawania rys oraz klasyfikuje sposoby naprawiania takich uszkodzeń. Omawia prace poprzedzające naprawę uszkodzonych ścian murowanych oraz pierwszy ze sposobów naprawy, czyli przemurowywanie. Przybliża zasady stosowania tej metody, technologię jej stosowania i wykorzystywane materiały. Na koniec omawia współpracę wzmocnionej strefy muru z murem istniejącym.

Repairing cracks, reinforcement of masonry wall. Part 1: Pre-treatment works before proceeding with repairs and masonry

This article is the first part in a series of papers dedicated to repairs of cracking and methods of reinforcing masonry walls. It presents the causes of formation of cracking and classification of methods to repair such cracking. There is a discussion of work preceding repair of damaged masonry walls and the first method of repair, i.e. repeated masonry work. Details are presented of the rules of applying this method, the applicable technology and materials used. Finally, the interface between a reinforced wall area and an existing wall is discussed.

Rysy mogą świadczyć o nadmiernym wytężeniu konstrukcji, lecz częściej są wynikiem odkształceń muru wywołanych wpływami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Przyczyn uszkodzeń murów może być wiele i szczegółowo omówiono je np. w pracach [2-11]. Najczęściej powstawanie zarysowań jest związane z:

  • podłożem i sposobem posadowienia (niejednorodność podłoża, nierównomierne osiadanie gruntu, utrata stateczności podłoża, ruchy podłoża w gruntach wysadzinowych, wpływy od eksploatacji górniczej, zmiana warunków wodnych w gruncie),
  • przeciążeniem (wywołanym wadliwym projektowaniem, wykonaniem, modernizacją lub zmianą funkcji obiektu),
  • czynnikami termicznymi (nierównomierna praca materiałów o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej w miejscu ich połączenia, nierównomierne nagrzewanie się fragmentów konstrukcji),
  • skurczem i pęcznieniem muru lub elementów konstrukcji powiązanych z murem,
  • wpływami dynamicznymi i wyjątkowymi (wstrząsy górnicze, drgania wzbudzane przez ruch pojazdów i maszyn przemysłowych, wstrząsy wywołane robotami budowlanymi).

W praktyce często wykorzystuje się jednocześnie kilka metod naprawy. Wybór sposobu naprawy powinien uwzględniać efektywność ekonomiczną i techniczną możliwość wykonania, w tym także podczas eksploatacji obiektu. Nieprawidłowo wykonana naprawa może pogarszać stan techniczny obiektu, a nawet doprowadzić do awarii.

Rysy w konstrukcjach murowych można naprawiać na wiele sposobów. Metoda naprawy, a co za tym idzie jej skuteczność, zależy od przyczyny wywołującej zarysowania, zasięgu uszkodzenia, lokalizacji rysy w obiekcie i możliwości technicznych oraz ekonomicznych wykonania naprawy. Rysy można naprawiać przez:

  • przemurowanie,
  • zszycie zbrojeniem,
  • ankrowanie (kotwienie) lub zastosowanie wieńców rozproszonych,
  • iniekcję,
  • wzmocnienia powierzchniowe.

Prace poprzedzające naprawę

  • Przed przystąpieniem do naprawy należy określić przyczyny wywołujące zarysowanie, a następnie je wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować [12]. W przypadku, gdy uszkodzenia mogą być wywołane zmianami w poziomie posadowienia, należy przeprowadzić dokładne rozpoznanie podłoża gruntowego przez wiercenia, sondowania, badania presjometryczne lub dylatometryczne, wykopy badawcze [13].
  • Następnie, w zależności od potrzeb, należy wzmocnić podłoże lub/i fundamenty obiektu. Sposoby wzmocnień opisano szczegółowo w wielu pracach (np. [14-18]).
    W wypadku murowanych fundamentów napraw najczęściej dokonuje się przez iniekcję, torkretowanie powierzchni bocznych, zmianę szerokości lub głębokości posadowienia, zmianę sposobu przekazania obciążeń lub zwiększanie nośności podłoża [4].
  • Gdy uszkodzenia zostały wywołane przez przeciążenie, należy przede wszystkim odciążyć ścianę. Jeśli przeciążenie wywołane jest ciężarem własnym (np. przez nadbudowę kolejnych kondygnacji), to odciążenie można zrealizować poprzez podparcie stropów. Wówczas, po odciążeniu konstrukcji, ściana musi być nie tylko naprawiona, ale również i wzmocniona.
  • Przy uszkodzeniach wywołanych czynnikami termicznymi należy dążyć do wyeliminowania tych czynników. Najczęściej uszkodzenia ścian wynikają z niewystarczającej izolacji termicznej dachu lub stropodachu. W takim wypadku przed naprawą ścian konstrukcje te należy odpowiednio docieplić.
    Docieplenie ścian może być konieczne, gdy uszkodzenia wynikają z termicznych odkształceń samej ściany lub wystąpiły na skutek równicy odkształceń termicznych w płaszczyźnie ściany (np. rysy na styku ścian i kominów). W takiej sytuacji docieplenie ściany musi zostać zrealizowane natychmiast po przeprowadzeniu jej naprawy.

W wielu wypadkach nie da się w prosty sposób wyeliminować przyczyn uszkodzeń. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy uszkodzenia wywołane są przez cykliczny skurcz i pęcznienie materiału, wpływy od eksploatacji górniczej lub drgania wzbudzane przez ruch pojazdów i maszyn przemysłowych. Wówczas przed naprawą należy starać się zminimalizować wpływy wywołujące uszkodzenia.

Gdy uszkodzenia występują na skutek cyklicznych zmian objętości elementów murowych, należy wyeliminować przyczynę tych zmian (najczęściej wilgoć od wpływów atmosferycznych) i poczekać z naprawą do wytłumienia tych wpływów.

Fot. 1-4. Przykłady wtórnych uszkodzeń, które wystąpiły po naprawie zarysowań

Fot. 1-4. Przykłady wtórnych uszkodzeń, które wystąpiły po naprawie zarysowań: rysa wtórna w filarku międzyokiennym - przed naprawą metodą iniekcji nie wyeliminowano nierównomiernego osiadania gruntu (1), zarysowanie za obszarem przemurowania - przed naprawą nie starano się zminimalizować wpływów od eksploatacji górniczej (2), pęknięcie muru w obszarze rysy naprawionej przez zszycie - nie zminimalizowano przyczyn powstania uszkodzeń, czyli wpływów od eksploatacji górniczej, a ponadto zastosowano za krótkie pręty zszywające rysę (3), wtórna rysa obok zarysowań naprawionych metodą iniekcji - brak wymaganego zabezpieczenia obiektu na wpływy od eksploatacji górniczej (4); fot.: archiwum autora

Wpływy od eksploatacji górniczej można próbować zminimalizować przez zwiększanie sztywności przestrzennej budynku. W tym celu można zastosować ankrowania lub wieńce rozproszone w poziomach stropów oraz wykonać opaski żelbetowe wokół fundamentów budynku. Należy przy tym pamiętać, że klasyczne ankrowanie za pomocą stalowych ściągów nie przeciwdziała uszkodzeniu ścian budynku, lecz jedynie ogranicza rozwarcie powstających rys [19].

Aby w większym stopniu zabezpieczyć budynek, należy zastosować system kotwienia aktywnego (przez sprężenie ścian).

Gdy zarysowania wywołane są drganiami przekazywanymi przez podłoże gruntowe na budynek, należy przeprowadzić analizę możliwości redukcji drgań i przyjąć stosowny sposób zabezpieczania budynku. Można tu zastosować np. wibroizolację bierną, polegającą na oddzieleniu fundamentu budynku od podłoża przez zastosowanie odpowiednich izolacji poziomych i pionowych [20].

Wyeliminowanie lub zminimalizowanie przyczyn wywołujących zarysowania jest bardzo istotne. W wypadku wykonania naprawy bez wcześniejszego wyeliminowania przyczyn uszkodzeń zazwyczaj dochodzi do ponownego zarysowania w miejscu danego uszkodzenia lub tuż za obszarem naprawionym.

Przykłady wtórnych uszkodzeń po wykonaniu naprawy pokazano na FOT. 1-4.

W zależności od przyczyn i miejsca występowania rysy mogą być zjawiskiem jednorazowym lub cyklicznie zmieniać rozwarcie, głębokość i długość. Przed naprawą należy zatem określić, czy ma się do czynienia z rysą ustabilizowaną, czy też ruchomą. Ma to fundamentalne znaczenie przy doborze właściwej metody naprawy zarysowania, znacznie łatwiej naprawia się bowiem rysy ustabilizowane, w wypadku których zazwyczaj wystarczy powierzchniowe zamknięcie z dozbrojeniem tynku w obszarze rysy.

Niestety, większość zarysowań w konstrukcjach murowych to rysy ruchome. Do takich zaliczyć należy zarysowania od obciążeń dynamicznych i termicznych, czy też spowodowane cykliczną zmianą objętości.

Zmiany rozwartości rysy mogą mieć charakter okresowy (np. na skutek obciążenia transportowego), dzienny (np. na skutek promieniowania słonecznego) lub długoterminowy (np. uwarunkowany zmianą pór roku). Wpływy te pokrywają się często z nieodwracalnymi zmianami na długości (np. skrócenia spowodowane skurczem).

Za rysy ustabilizowane uznać można rysy od skurczu, w wypadku gdy skurcz ten jest powodowany wysychaniem materiału elementów murowych po ich wmurowaniu w ścianę, i to pod warunkiem, że elementy murowe nie będą w przyszłości narażone na zamiany wilgotności.

Zmiany rozwarcia rys ruchomych można wytłumić przez usuwanie lub minimalizowanie przyczyn powstawania uszkodzeń (np. przez zastosowanie izolacji termicznej w wypadku rys spowodowanych odkształceniami pod wpływem temperatury).

Gdy nie ma pewności, czy rysy są ruchome, czy ustabilizowane, można przeprowadzić monitoring zarysowań. Nie zaleca się stosowania plomb szklanych ani gipsowych, gdyż za ich pomocą można dokonać jedynie oceny jakościowej, a nie ilościowej.

Najprostszymi urządzeniami do mierzenia rozwarcia rys są różnego rodzaju wskaźniki rozwarcia rys [21] i rysomierze (FOT. 5-6).

FOT. 5-6. Pomiar zmiany szerokości rysy: wskaźniki rozwarcia rys [23]; fot.: archiwum autora

FOT. 5-6. Pomiar zmiany szerokości rysy: wskaźniki rozwarcia rys [23]; fot.: archiwum autora

Pomiar rozwarcia rysy może być również zautomatyzowany, przy zastosowaniu czujników przemieszczeń (FOT. 7).

FOT. 7. Pomiar zmiany szerokości rysy: system CMD-300 [22]; fot: archiwum autora

FOT. 7. Pomiar zmiany szerokości rysy: system CMD-300 [22]; fot: archiwum autora

Do pomiaru można zastosować suwmiarki, przy czym baza pomiarowa, założona po obu stronach rysy, powinna być większa niż 50 mm. Można również wykorzystać gotowe systemy ze stałą bazą pomiarową (FOT. 8).

FOT. 8. Pomiar zmiany szerokości rysy: rysomierz SHM X [23]; fot.: archiwum autora

FOT. 8. Pomiar zmiany szerokości rysy: rysomierz SHM X [23]; fot.: archiwum autora

Przy doborze metody naprawy i użytych do niej materiałów należy kierować się zasadą kompatybilności materiałów [24-25]. Efekt naprawy w znacznym stopniu zależy bowiem od podobieństwa parametrów mechanicznych, fizycznych i chemicznych muru istniejącego oraz wzmocnienia.

Zasada kompatybilności została sformułowana w stosunku do napraw konstrukcji betonowych i żelbetowych [26], lecz można ją z powodzeniem adaptować do konstrukcji murowych.

Zasadę kompatybilności określa taki dobór materiałów naprawczych pod względem właściwości chemicznych i fizycznych, aby zapewniał on nieprzekraczanie dopuszczalnych naprężeń i odkształceń w żadnej części konstrukcji, w przewidywanym czasie i w danych warunkach użyłkowania. Nie oznacza to wcale, że zawsze trzeba "podobne naprawiać podobnym", choć ta zasada zazwyczaj nieźle sprawdza się w murach starych, historycznych. Ważne jest, aby naprawa dobrze współpracowała z naprawianym murem.

Istotnym warunkiem kompatybilności materiałów jest zapewnienie podobnych parametrów odkształceniowych (szczególnie modułu sprężystości i współczynnika Poissona, współczynnika rozszerzalności termicznej oraz współczynników pełzania i skurczu) [24]. Przy znacznych różnicach tych parametrów może dojść do niekorzystnego układu sił wewnętrznych i do powstania wtórnych uszkodzeń (np. od wpływów termicznych). W kryteriach doboru odpowiedniego sposobu naprawy i użytych do niej materiałów należy również uwzględnić ognioodporność, odporność na korozję, prostotę wykonania naprawy oraz koszty tej naprawy.

Przemurowanie

Zasady stosowania metody

Przemurowanie jest jedną z najstarszych i najczęściej stosowanych metod naprawy zarysowanych murów. Stosuje się je zazwyczaj w przypadkach, gdy rysy nie biegną przez całą wysokość ściany murowanej [27] oraz gdy rozwarcie rysy jest większe niż 5 mm [4, 15, 28]. Celem naprawy przez przemurowanie jest odtworzenie pierwotnego wiązania elementów murowych, tak aby zapewnić scalenie rozdzielonych rysą części murowanej ściany [4, 28]. Dlatego przemurowanie muru wykonuje się jedynie w bezpośredniej bliskości rysy, rzadziej zaś przemurowaniem obejmuje się duże fragmenty ścian [25].

Technologia wykonania i stosowane materiały

Przemurowanie zarysowanego muru polega na usunięciu (wyjęciu) z muru uszkodzonych elementów murowych i zastąpieniu ich elementami nowymi. Usunięciu podlegać powinny elementy murowe bezpośrednio sąsiadujące z zarysowaniem (na szerokość dwóch elementów) oraz do dwóch warstw elementów zabudowanych powyżej i poniżej zarysowania (RYS. 1-2) [29].

Ideą przemurowania jest odtworzenie pierwotnego układu elementów murowych w ścianie (wątku, wiązaniu), dlatego przed rozbiórką należy wykonać inwentaryzację lub dokumentację fotograficzną zarysowanej strefy [25]. Nie odtwarza się pierwotnego wiązania elementów murowych jedynie w wypadku, gdy było ono nieprawidłowe i przez to powodowało lub przyspieszało powstanie zarysowań.

Zarysowany obszar muru należy rozebrać w taki sposób, aby w istniejącym murze powstały strzępia umożliwiające połączenie z nowym fragmentem ściany. Rozbiórkę muru prowadzi się zazwyczaj ręcznie lub przy użyciu ręcznego sprzętu mechanicznego. Podczas rozbiórki nie należy wprowadzać do ściany dodatkowych naprężeń czy wibracji [25]. Po rozebraniu obszaru zarysowanego muru należy oczyścić powierzchnię z kurzu i pyłu, a przed rozpoczęciem przemurowywania obficie skropić wodą [16].

RYS. 1-2. Naprawa zarysowanego muru przez przemurowanie: przed naprawą (1), po naprawie (2): 1 - murowana ściana, 2 - rysa, 3 - obszar do rozbiórki, 4 - nowy mur; rys.: archiwum autora

RYS. 1-2. Naprawa zarysowanego muru przez przemurowanie: przed naprawą (1), po naprawie (2): 1 - murowana ściana, 2 - rysa, 3 - obszar do rozbiórki, 4 - nowy mur; rys.: archiwum autora

Wykonując przemurowanie, należy w jak największym stopniu wykorzystać istniejące elementy murowe. Nowe elementy murowe i zaprawę należy dobrać w taki sposób, aby ich paramenty mechaniczne nie odbiegały istotnie od paramentów zaprawy i elementów w istniejącym murze [4, 18, 25, 28, 29].

FOT. 9. Naprawa zarysowanego muru kamiennego murem z cegły pełnej [25]; fot.: archiwum autora

FOT. 9. Naprawa zarysowanego muru kamiennego murem z cegły pełnej [25]; fot.: archiwum autora

W wielu krajowych publikacjach (np. w [15-16], [30-31]) zaleca się stosować do przemurowań mocne cegły ceramiczne i mocną zaprawę cementową. Nie jest to podejście właściwe, szczególnie w murach starych, wzniesionych na zaprawie wapiennej. W murach takich przemurowany obszar z nowego mocnego muru będzie działał jak klin i może doprowadzić do kolejnych uszkodzeń, które powstaną poza strefą wzmocnioną.

Przy doborze materiału na przemurowanie znacznie lepiej jest kierować się zgodnością pod względem wytrzymałości i odkształcalności w stosunku do materiałów istniejących. W celu określenia parametrów wytrzymałościowych i odkształceniowych można poddać kilka elementów murowych i fragmenty zaprawy z rozebranego obszaru badaniom w maszynie wytrzymałościowej.

Przemurowania z mocnych zapraw i wytrzymałych elementów murowych nie zawsze muszą być nieskuteczne.

Jeśli tylko naprawa spełnia opisaną wyżej zasadę kompatybilności, stary i nowy mur będą współpracowały w przenoszeniu obciążeń. Czasem dopuszcza się wykonywanie przemurowań zarysowanych murów kamiennych przy użyciu cegły ceramicznej (FOT. 9 według [25] i FOT. główna (10).

Na FOT. 11-16 pokazano przykłady poprawnych przemurowań murów z cegły, w których podczas kilkuletniej eksploatacji nie powstały nowe uszkodzenia.

FOT. 11-16. Przykłady poprawnych przemurowań; fot.: archiwum autora

FOT. 11-16. Przykłady poprawnych przemurowań; fot.: archiwum autora

Na FOT. 17-20 zamieszczono widok przemurowań muru wież zabytkowych kościołów przy użyciu zaprawy specjalnej (przeznaczonej do napraw obiektów zabytkowych) oraz dawnych elementów murowych, a na kolejnych zdjęciach (FOT. 21-24) - przykłady niewłaściwych przemurowań w obiektach zabytkowych.

FOT. 17-20. Przemurowania uszkodzonych ścian wież zabytkowych kościołów przy użyciu dawnych elementów murowych (odzyskanych z rozbiórki) i specjalnej zaprawy: bazylika w Dąbrowie Górniczej (17-18), kościół Mariacki w Katowicach (19-20); fot.: archiwum autora

FOT. 17-20. Przemurowania uszkodzonych ścian wież zabytkowych kościołów przy użyciu dawnych elementów murowych (odzyskanych z rozbiórki) i specjalnej zaprawy: bazylika w Dąbrowie Górniczej (17-18), kościół Mariacki w Katowicach (19-20); fot.: archiwum autora 

FOT. 21-24. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w obiektach zabytkowych. Zastosowano elementy murowe o znacznie różnych parametrach wytrzymałościowych i odkształceniowych, mniejszych wymiarach oraz innej kolorystyce. Przemurowania wykonano na zaprawie cementowej; fot.: archiwum autora

FOT. 21-24. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w obiektach zabytkowych. Zastosowano elementy murowe o znacznie różnych parametrach wytrzymałościowych i odkształceniowych, mniejszych wymiarach oraz innej kolorystyce. Przemurowania wykonano na zaprawie cementowej; fot.: archiwum autora

Na FOT. 25 i FOT. 27 oraz FOT. 26 i FOT. 28 pokazano przykłady nieodpowiednich napraw murów budynków mieszkalnych.

FOT. 25 i 27. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w budynkach mieszkalnych (brak odpowiednich przewiązań, niedostosowanie elementów murowych i zaprawy do muru istniejącego, wypełnianie otworów po uszkodzonych elementach murowych zaprawą cementową); fot.: archiwum autora

FOT. 25 i 27. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w budynkach mieszkalnych (brak odpowiednich przewiązań, niedostosowanie elementów murowych i zaprawy do muru istniejącego, wypełnianie otworów po uszkodzonych elementach murowych zaprawą cementową); fot.: archiwum autora 

FOT. 26 i 28. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w budynkach mieszkalnych (brak odpowiednich przewiązań, niedostosowanie elementów murowych i zaprawy do muru istniejącego, wypełnianie otworów po uszkodzonych elementach murowych zaprawą cementową); fot.: archiwum autora

FOT. 26 i 28. Przykłady nieodpowiednich przemurowań w budynkach mieszkalnych (brak odpowiednich przewiązań, niedostosowanie elementów murowych i zaprawy do muru istniejącego, wypełnianie otworów po uszkodzonych elementach murowych zaprawą cementową); fot.: archiwum autora 

Podczas wykonywania przemurowań zarysowanych ścian należy stosować się do następujących wytycznych [4, 15, 28, 32]:

  • Przemurowania ścian o grubości mniejszej niż 1,5 cegły wymagają rozbiórki w obrębie rysy. Mury grubsze można natomiast przemurować bez rozbierania na całej wysokości rysy -najpierw z jednej, a później z drugiej strony.
  • Uszkodzone fragmenty ścian rozbiera się odcinkami o szerokości nie większej niż 1,2 m.
  • Przed rozbiórką zarysowanych ścian należy podstemplować stropy w strefie naprawy, szczególnie gdy spękania występują na całej wysokości kondygnacji. Podstemplowanie jest ponadto konieczne, gdy nad rozbieranym otworem znajduje się belka lub żebro stropowe.
  • Po rozbiórce zarysowanej strefy należy ją przemurować najpóźniej w dniu następnym.
  • Odległość między kolejnymi przemurowaniami wykonywanymi w tej samej ścianie musi być większa niż wysokość kondygnacji. Gdy odległość ta jest mniejsza, to kolejne przemurowanie można wykonać dopiero po uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości przemurowania poprzedniego.
  • Gdy obszar przemurowania (szczególnie jego szerokość) jest znaczny, wówczas należy uwzględnić możliwość powstania zarysowań skurczowych w miejscach połączeń starego i nowego muru. W takim wypadku zaleca się stosowanie zbrojenia kotwiącego lub murowanie na zaprawach bezskurczowych.

Po wykonaniu przemurowania zaleca się zabezpieczyć nowy fragment ściany przez nadmiernym wysychaniem, np. przez zastosowanie powierzchniowego przekrycia z folii. Przed demontażem stempli zapewniających odciążenie ściany na czas naprawy należy skontrolować stan spoin w styku starego i nowego muru [25]. Usuwanie stempli powinno być prowadzone stopniowo i zostać rozłożone w czasie.

Analiza obliczeniowa

Przy stosowaniu naprawy metodą przemurowania zarysowań z reguły nie wykonuje się żadnych obliczeń [27]. Jest to podejście poprawne, ale jedynie w sytuacjach, gdy rysa nie rozwidla się, a po usunięciu uszkodzonych elementów murowych powstały otwór nie jest zbyt duży (zbyt szeroki). Gdy naprawa wymaga wykonania szerokiego otworu, to ściany po obu stronach tego otworu będą zmuszone przejąć obciążenia przypadające na mur zlokalizowany pierwotnie w bezpośredniej bliskości rysy. Wzrośnie zatem ich wytężenie. Ściany takie powinno się sprawdzić obliczeniowo, a w wypadku przekroczenia obliczeniowej nośności odciążyć je przed rozbiórką muru, np. przez podparcie stropów w celu przejęcia ich reakcji na czas wykonywanej naprawy.

Współpraca strefy wzmocnionej z murem istniejącym

Po wykonaniu przemurowania, przy braku wcześniejszego odciążenia ściany, nowy fragment muru "włączy się" do współpracy w przenoszeniu obciążeń dopiero w sytuacji, gdy naprężenia w murze przekroczą wartość istniejącą w trakcie wykonywania naprawy [27, 32]. Wiąże się to z tym, że stanowi obciążenia, który ustabilizował się w murze po usunięciu uszkodzonych elementów, odpowiada pewien ustalony stan odkształceń. Po wykonaniu przemurówki nowy fragment muru będzie przenosił obciążenia dopiero w momencie wystąpienia dalszych odkształceń ściany. Będzie to miało miejsce w wypadku wzrostu obciążenia lub narastania odkształceń na skutek reologii zaprawy. Dlatego często zaleca się odciążenie ściany przed naprawą.

Literatura

  1. Ł. Drobiec, R. Jasiński, A. Piekarczyk, "Diagnostyka konstrukcji żelbetowych. Metodologia, badania polowe, badania laboratoryjne betonu i stali". Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010 (dodruk 2013).
  2. H. Bruckner, "Gewerk Mauerwerksbau", Fraunhofer IRB Verlag, 2002.
  3. Ł. Drobiec, "Przyczyny uszkodzeń murów", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 7-10 marca 2007, t. 1, s. 105-147.
  4. L. Małyszko, R. Orłowicz, "Konstrukcje murowe. Zarysowania i naprawy", Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn 2000.
  5. R. Orłowicz, L. Małyszko, J. Kindracki, "Morfologia uszkodzeń ścian i elementów wykończenia w konstrukcjach murowych", XIV Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń 1999, t. 1, cz. 2, s. 167-192.
  6. R. Orłowicz, L. Małyszko, "Wady i usterki ścian ceramicznych", "Przegląd Budowlany" 2/2002, s. 30-33.
  7. P. Schubert, „Beitragsserie: "Schadenfreies bauen mit Mauerwerk. Thema 1: Zweischalige Außenwende - Risse durch zu große Verformungsunterschiede in horizontaler Richtung", "Das Mauerwerk" 1/2001, s. 35-38.
  8. P. Schubert, "Beitragsserie: Schadenfreies bauen mit Mauerwerk. Thema 2: Innen/Außenwende - Risse durch zu große Verformungsunterschiede in vertikaler Richtung", "Das Mauerwerk" 4/2001, s. 142-144.
  9. P. Schubert, "Mauerwerk. Risse vermeiden und instandsetzen", Fraunhofer IRB Verlag, Stuttgart 2004.
  10. P. Schubert, "Vermeiden von schädlichen Rissen in Mauerwerkbauteilen", "Mauerwerk-Kalender, Ernst & Sohn" 21/1996, s. 621-651.
  11. B. Stawiski, "Konstrukcje murowe. Naprawy i wzmocnienia", Polcen, Warszawa 2014.
  12. Z. Janowski, "Diagnostyka naprawy i rekonstrukcje obiektów murowanych", XX Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie Budowlane, Szczecin–Międzyzdroje, 22-26 maja 2001, s. 205-234.
  13. J. Sękowski, "Sposoby i wymogi przygotowania i wzmacniania podłoży gruntowych pod posadzki", XXIII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 5-8 marca 2008, t. 3, str. 129-160.
  14. Z. Janowski, "Wzmacnianie fundamentów obiektów zabytkowych", XXIV Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 17-20 marca 2009, t. II, s. 57-81.
  15. E. Masłowski, D. Spiżewska, "Wzmacnianie konstrukcji budowlanych", Arkady, Warszawa 2014.
  16. Praca zbiorowa pod kierunkiem S. Zaleskiego, "Remonty budynków mieszkalnych", Arkady, Warszawa 1995.
  17. J. Jasieńko, T. Łodygowski, P. Rapp, "Naprawa, konserwacja i wzmacnianie wybranych, zabytkowych konstrukcji ceglanych", Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2006.
  18. A. Mitzel, W. Stachurski, J. Suwalski, "Awarie konstrukcji betonowych i murowych", Arkady, Warszawa 1982.
  19. M. Kawulok, "Ochrona istniejących obiektów budowlanych na terenach górniczych", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 7-10 marca 2007, t. 1, s. 357-381.
  20. J. Kawecki, "Zabezpieczenie istniejących budynków murowanych przed oddziaływaniami dynamicznymi, w tym sposoby ograniczenia tych oddziaływań", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 7-10 marca 2007, t. 1, s. 321-355.
  21. Materiały reklamowe firmy NEOSTRAIN.
  22. Materiały reklamowe Firmy GERMANN INSTRUMENTS.
  23. Materiały reklamowe firmy SHM SYSTEM.
  24. L. Małyszko, R. Orłowicz, "Wzmocnienia Konstrukcji Murowych, w tym zasady obliczania wzmocnień", XXII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 7-10 marca 2007, t. 2, s. 75-104.
  25. Raport z Grantu nr 244123: "Critical review of retrofitting and reinforcement techniques related to possibile failure", NIKER, New Integrated Knowledge Based Approaches To The Protection Of Cultural Heritage From Earthquake-Induced Risk, Università di Padova, 2010.
  26. L. Czarnecki, P.H. Emmons, "Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych", Polski Cement, Kraków 2002.
  27. J. Kubica, Ł. Drobiec, "Zasady obliczania wzmocnień konstrukcji murowych", XIII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń, 25-27 lutego 1999, t. 1, cz. 2, s. 73-115.
  28. L. Rudziński, "Konstrukcje murowe. Remonty i wzmocnienia", Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2006.
  29. Z. Janowski, "Metody i materiały stosowane do napraw tradycyjnych konstrukcji murowych", XIII Ogólnopolska Konferencja Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń, 25-27 lutego 1999, t. 1, cz. 2, s. 5-18.
  30. J. Thierry, S. Zaleski, "Remonty budynków i wzmacnianie konstrukcji", Arkady, Warszawa 1982.
  31. Cz. Linczowski, "Naprawy, remonty i modernizacje budynków", Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 1997.
  32. Ł. Drobiec, "Naprawa rys i wzmocnienia murowanych ścian", XXX Jubileuszowe Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 25–28 marca 2015, tom I, s. 323-398.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? » Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.