Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zalecenia przy projektowaniu i wykonywaniu systemów ETICS z ceramicznymi i kamiennymi okładzinami elewacyjnymi

Recommendations for the design and implementation of etics systems with ceramic and stone façades

Poznaj zalecenia przy projektowaniu i wykonywaniu systemów ETICS z ceramicznymi i kamiennymi okładzinami elewacyjnymi, fot. archiwum redakcji

Poznaj zalecenia przy projektowaniu i wykonywaniu systemów ETICS z ceramicznymi i kamiennymi okładzinami elewacyjnymi, fot. archiwum redakcji

Branża ociepleń budynków rozwija się dynamicznie od ponad 60 lat, a dzisiejsze rozwiązania w tej dziedzinie to przykład świadomego podejścia do wyzwań związanych z nowoczesnym, energooszczędnym budownictwem.

Zobacz także

dr inż. Mariusz Gaczek, mgr inż. Paweł Gaciek, dr inż. Mariusz Garecki Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS – wpływ oddziaływania wiatru na ocieplenie

Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS – wpływ oddziaływania wiatru na ocieplenie Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS – wpływ oddziaływania wiatru na ocieplenie

Jednym z podstawowych sposobów mocowania ociepleń ETICS do podłoży nośnych jest mocowanie mechaniczne, w którym do przytwierdzania termoizolacji stosuje się łączniki mechaniczne, zawsze jednak z dodatkowym...

Jednym z podstawowych sposobów mocowania ociepleń ETICS do podłoży nośnych jest mocowanie mechaniczne, w którym do przytwierdzania termoizolacji stosuje się łączniki mechaniczne, zawsze jednak z dodatkowym udziałem klejenia płyt izolacji termicznej do ocieplanej powierzchni. Ten sposób mocowania systemów wymaga wykonania obliczeń uzasadniających przyjętą liczbę i rodzaj łączników.

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Najważniejsze cechy systemów ETICS
  • Spoiny, linie dylatujące, okładzina

Przedmiotem artykułu są zalecenia przy projektowaniu i wykonywaniu systemów ETICS z ceramicznymi i kamiennymi okładzinami elewacyjnymi. Autor przedstawia najważniejsze cechy systemów ETICS, a następnie analizuje wykonywanie takich elementów ocieplenia ETICS, jak spoiny, linie dylatujące i okładzina.

Recommendations for the design and implementation of etics systems with ceramic and stone façades

The article concentrates on recommendations for the design and implementation of ETICS systems with ceramic and stone facades. The author presents the most important features of ETICS systems, and then he analyzes the implementation of such ETISC insulation elements as joints, expansion lines and cladding.

Relatywnie prosta instalacja systemu ETICS i wiele płynących z niej niepodważalnych korzyści sprawiły, iż technologia ta zyskała uznanie wśród inwestorów, a producentów i projektantów zmobilizowała do poszukiwania kolejnych rozwiązań dających nowe możliwości wizualnego kształtowania elewacji.

Najważniejsze cechy systemów ETICS

O sukcesie rynkowym i niezwykłej popularności ETICS zadecydowała bardzo dobra relacja nakładu do efektu.

Zastosowanie tylko jednej technologii niesie ogromne korzyści – od oszczędności na ogrzewaniu, przez dobroczynny wpływ na zdrowie użytkowników i klimat nie tylko w domu, po nieograniczone możliwości kształtowania wyglądu elewacji.

Na podkreślenie zasługują cechy systemów ociepleń ETICS, które są najistotniejsze dla trwałości, opłacalności i celów realizacyjnych:

  • izolacja termiczna jest ciągła, niweluje więc wszelkie mostki termiczne spowodowane niejednakowym przewodzeniem materiałów, z których składa się budynek,
  • elementy ocieplenia są lekkie i łatwe w instalacji,
  • izolator instalowany jest maksymalnie na zewnątrz przegrody, co jest najkorzystniejszym rozwiązaniem ze względu na prawa fizyki budowli, chodzi o magazynowanie i transport ciepła oraz wilgoci,
  • koszt systemu ETICS to najlepsza z możliwych relacja ceny do efektu (izolacyjność termiczna idzie w parze z estetyką elewacji),
  • wysoka trwałość i odporność na czynniki środowiskowe.

Zasadniczo każdy system ETICS składa się z mocowanych do ścian zewnętrznych płyt termoizolacji, głównie styropianu lub wełny mineralnej, zabezpieczonych od zewnątrz warstwą zbrojoną i wykończonych wyprawami zewnętrznymi nadającymi fasadzie ostateczny efekt wizualny. W tej roli najczęściej występują tynki, choć system umożliwia także stosowanie różnych okładzin elewacyjnych.

Przy opracowywaniu projektu i jego realizacji, zarówno dla architekta, jak i inwestora, jednym z kluczowych celów jest osiągnięcie pożądanej estetyki obiektu, często oryginalnej, przykuwającej uwagę czy w określony sposób stylizowanej.

Rozwijający się rynek chemii budowlanej od wielu lat reaguje na te potrzeby, wprowadzając szereg innowacji, w których znaczące miejsce mają wszelkiego rodzaju okładziny elewacyjne. Najstarszą i ponadczasową reprezentacją wykończeń są okładziny ceramiczne i kamienne. Pozwalają one nadać budynkom charakter odpowiadający ich randze oraz dopasować je do stylistyki otoczenia tak nowoczesnego, jak i zabytkowego.

Czytaj też: Transport wilgoci w ścianach z ociepleniem ETICS na styku zróżnicowanych materiałów termoizolacyjnych

O ile praca z klasyczną wersją systemu ociepleniowego ETICS wykończonego tynkiem cienkowarstwowym nie przysparza większych problemów, gdyż zarówno architekci, jak i firmy wykonujące prace elewacyjne przez wiele lat dobrze poznali tę technologię, o tyle rozwiązania z okładzinami ceramicznymi i kamiennymi, jako mniej powszechne i specyficzne, wymagają nieco innego podejścia.

W obszarze wykończenia okładzinami ceramicznymi i kamiennymi już w fazie projektowania należy brać pod uwagę następujące parametry techniczne okładziny:

  • format (kształt geometryczny elementów),
  • ich grubość, a z tym zawsze powiązana jest masa,
  • przepuszczalność pary wodnej,
  • rozszerzalność liniowa,
  • proporcja spoin do powierzchni okładziny.

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o zastosowaniu takich okładzin powinien być wybór odpowiedniego systemu ETICS.

Produkty dostępne na rynku, mimo że podobne, różnią się w szczegółach, które mogą mieć wpływ na możliwość realizacji projektowanej wizji. Należy sprawdzić, czy format, klasa, ciężar i inne parametry okładziny spełniają wymagania wydanego dla systemu dokumentu odniesienia: Krajowej Oceny Technicznej (KOT) lub Europejskiej Oceny Technicznej (ETA).

Tylko system, którego wszystkie elementy są zgodne z wytycznymi ww. dokumentów, daje rzetelne dane do projektowania oraz gwarantuje prawną odpowiedzialność producenta za jakość materiałów użytych do wykonania ocieplenia.

Spoiny

Elewacja z okładziną ceramiczną lub kamienną wymaga przygotowania dokładnych rysunków planujących sposób ułożenia okładziny w zakresie geometrycznym (wzór układania) oraz wykończenia wszelkich miejsc szczególnych elewacji. Precyzyjne zaprojektowanie układu nabiera jeszcze większego znaczenia, kiedy planowana jest okładzina wyobrażająca na przykład mury z cegły.

Jak wiadomo cegły mają swoje konkretne wymiary i w połączeniu z grubością spoiny ich krotności wyznaczają pewne wymiary, które muszą się wpasować we wszystkie obszary elewacji.

Przykładowo przy płytce w formacie cegły w układzie spoin poziomych wysokość boku krótszego wynosi 65 mm, a szerokość spoiny 10 mm. Oznacza to, że każdy wymiar w pionie, np. odległość między nadprożami okien, powinien być podzielny przez 75 mm (65 mm  +  10 mm). W przeciwnym razie konieczne byłoby cięcie płytek wzdłuż, co zaburzyłoby estetykę ścian, mających realnie oddawać efekt wymurowania.

Wykwalifikowany wykonawca dobrze wie, że pewne niedokładności można korygować szerokością spoiny, jednak tylko w ograniczonym zakresie. Duże różnice szerokości spoiny w następujących po sobie warstwach mogą być niestety zauważalne dla obserwatora. Trudne okazać się może także korygowanie różnic wymiarowych za pomocą spoin przy otworach okiennych w sytuacji, kiedy nadproża otworów mają imitować nadproża Kleina, klinowe czy odcinkowe-łukowe, czyli gdy elementy układane są na sztorc.

Sąsiadujące cegły na płask ściśle wyznaczają grubość spoiny, która staje się wiążącym wymiarem dla całości. Precyzyjne ustalenie układu płytek na etapie projektowania mogłoby na przykład pokazać, że przesunięcie okna o 2 cm zniweluje te problemy i pozwoli zachować harmonię w wyglądzie elewacji, zapewniając tym samym pożądaną estetykę budynku.

Szerokość i grubość spoiny limitowana jest także zapisami oceny technicznej dla systemu ocieplenia. Zazwyczaj ich wielkość ma się mieścić między 8 mm a 15 mm. Możliwe są jednak różnice między systemami i dlatego każdy projekt powinien już w swoich założeniach uwzględniać graniczne wartości zapisane w dopuszczeniach.

Oprócz właściwej szerokości spoin należy także zagwarantować, iż będą one stanowić co najmniej 6% całkowitej powierzchni ściany, co z kolei wiąże ten parametr z powierzchnią okładziny, czyli jej wymiarami.

Większość okładzin ceramicznych, a także kamiennych stawia dość wysoki opór przepływowi pary wodnej. Ściśle zależy to od rodzaju materiału i jego grubości, a staje się szczególnie istotne w przypadku ociepleń opartych na wełnie mineralnej.

Spoiny mineralne stanowią przestrzenie, przez które szybciej może dyfundować para wodna, dlatego tak ważna jest ich proporcja w stosunku do powierzchni okładziny.

Z transportem pary wodnej przez przegrodę związana jest możliwość wystąpienia kondensatu w chłodniejszych porach roku. Aby tego uniknąć, należy wykonać stosowne obliczenia za pomocą powszechnie dostępnych programów.

W przypadku budynków, których funkcje zakładają powstawanie dużej ilości pary wodnej tzw. eksploatacyjnej (np. pływalnie, pralnie, kuchnie), niezbędne jest wykonanie symulacji wieloletniego funkcjonowania przegrody pod kątem analizy cieplno-wilgotnościowej za pomocą specjalnego programu komputerowego, np. WUFI, by sprawdzić, czy dobrana wielkość fugi będzie prawidłowa. Często spoiny to również forma przestrzeni kompensujących naprężenia termiczne powstałe w okładzinie.

Linie dylatujące

Kolejnym ważnym aspektem użycia okładziny ceramicznej lub kamiennej na elewacji ocieplonej systemami ETICS jest prawidłowy dobór linii dylatujących i kompensujących naprężenia powstające podczas zmian temperatur.

Projektowany układ płytek kamiennych czy ceramicznych musi uwzględniać konieczność podziału powierzchni ścian na mniejsze pola przy użyciu elastycznych fug. Odpowiednie rozmieszczenie tych linii wiąże się ze znajomością zasad ustalonych w oparciu o wieloletnie doświadczenia systemodawców. Podział ten będzie miał również wpływ na wygląd elewacji.

System ETICS z relatywnie sztywną okładziną ceramiczną funkcjonuje zupełnie inaczej niż ceglany, masywny mur, którego ma być imitacją. Okładziny o wysokim module sprężystości i niemałym współczynniku rozszerzalności cieplnej pod wpływem operacji słońca mogą generować duże naprężenia wpływające na funkcjonowanie kolejnych warstw ocieplenia. Aby zabezpieczyć układ przed niekorzystnymi efektami tego zjawiska, np. pękaniem, należy duże ściany podzielić na mniejsze pola oddzielone od siebie elastyczną spoiną lub dylatacją. Wielkość takiego pola nie powinna przekraczać wymiarów 6 m x 6 m, zwłaszcza dla okładzin kamiennych.

rys1 witkowski

RYS. 1. Przekrój przez ocieplenie ze spoiną elastyczną. Objaśnienia: 1 – konstrukcja ściany, 2 – klej do izolatora, 3 – fuga, 4 – łączniki mechaniczne zgodne z projektem, 5 – płyta termoizolacyjna, 6 – warstwa zbrojona, 7 – siatka zbrojąca, 8 – masa trwale elastyczna podparta sznurem dylatacyjnym, 9 – zaizolowana wełną mineralną pusta przestrzeń w materiale izolacyjnym, 10 – klej do okładziny; rys.: W. Witkowski

Bez wątpienia istotny jest także kolor okładziny oraz usytuowanie elewacji w odniesieniu do nasłonecznienia. W przypadku jasnych okładzin ceramicznych o niewielkich wymiarach pola takie można zwiększyć do maksymalnych wymiarów 10×12 m. Schemat ocieplenia z przykładową spoiną elastyczną pokazano na RYS. 1.

Tego typu spoiny wykonuje się w końcowej fazie prac z elewacją. Podczas spoinowania okładziny w miejscu, gdzie zaplanowano spoinę elastyczną, zostawia się niewypełnioną przestrzeń. Następnie wykonuje się nacięcie szlifierką kątową lub piłą z drobnymi zębami i wycina warstwę zbrojoną między płytkami wraz z izolatorem lub przynajmniej jego częścią, jak pokazano wyżej.

Ważne, by usunąć zbrojenie z całej przestrzeni między płytkami, a nie tylko naciąć je w jednym miejscu. Cięcie następuje więc z obu stron szczeliny. Powstałą przestrzeń po usunięciu termoizolacji należy wypełnić miękką wełną mineralną, włożyć sznur dylatacyjny o średnicy o połowę większej od szerokości spoiny i wypełnić masą trwale elastyczną. Ważne, aby proporcje wysokości do szerokości masy elastycznej były zgodne z wytycznymi jej producenta. Przy wąskich spoinach przekrój masy powinien być kwadratem, przy szerokich – prostokątem o głębokości mniejszej niż szerokość.

rys2 3 witkowski

RYS. 2–3. Podglądowa ilustracja rozszerzalności termicznej ścian pod wpływem temperatury; rys.: W. Witkowski

Kształt masy trwale elastycznej reguluje się głębokością osadzenia sznura dylatacyjnego. Należy brać pod uwagę, że substancje plastyczne starzeją się inaczej niż spoiny mineralne i po pewnym czasie może być widoczna pewna różnica kolorystyczna między nimi. Dlatego ukształtowanie wydzielonych obszarów powinno być przemyślane i zaprojektowane tak, aby ewentualne uwidocznienie się spoin elastycznych nie powodowało zaburzeń estetyki.

rys4 witkowski

RYS. 4. Lokalizacja spoin dylatujących w narożnikach w zależności od orientacji ścian; rys.: W. Witkowski

Rozszerzalność cieplna okładziny generuje naprężenia, których skutki niwelować należy również w narożach. Najprościej mówiąc, nagrzana elewacja zwiększa swoje wymiary, co schematycznie pokazano na RYS. 2–3.

Aby taki efekt nie powodował uszkodzeń elewacji, w obszarze naroży tarcze ścian należy oddzielić od siebie elastycznie, tak by pracowały osobno, wprowadzając w każdym narożniku (ale tylko z jednej jego strony) pionową spoinę dylatującą. Najkorzystniej, by spoina ta znalazła się po stronie mniej obciążonej temperaturą od słońca (RYS. 4).

Spoina w narożu powinna znajdować się na przedłużeniu powierzchni ściany konstrukcyjnej. Można ją odsunąć od rogu maksymalnie o grubość ocieplenia (RYS. 5–6).

rys5 6 witkowski

RYS. 5–6. Sugerowane lokalizacje spoin elastycznych w narożu elewacji; rys.: W. Witkowski

Nie należy wykonywać spoin elastycznych z dwóch stron narożnika, by pozornie zwiększyć ochronę przed pękaniem w narożach. Spoina taka wymaga cięcia przez warstwę zbrojoną co najmniej do połowy grubości termoizolacji. Nacięcie z dwóch stron mogłoby skutkować uszkodzeniem, np. przez wiatr. Łączenie w narożniku wewnętrznym elewacji również powinno być elastyczne (RYS. 7).

rys7 witkowski

RYS. 7. Spoina elastyczna w narożu wewnętrznym elewacji. Objaśnienia: 1 – masa trwale elastyczna podparta sznurem dylatacyjnym, 2 – zaizolowana wełną mineralną pusta przestrzeń w materiale izolacyjnym, 3 – klej do izolatora, 4 – płyta termoizolacyjna, 5 – siatka zbrojąca, 6 – warstwa zbrojona, 7 – łączniki mechaniczne zgodne z projektem, 8 – fuga, 9 – klej do okładziny; rys.: W. Witkowski

Wszystkie spoiny elastyczne, zarówno pionowe, jak i poziome, powinny być liniami prostymi, co nie zawsze koresponduje z wizją osób projektujących elewacje. Często pojawia się oczekiwanie, aby spoina elastyczna przebiegała zgodnie ze spoinami wynikającymi z normalnego rysunku elewacji, czyli z naprzemiennym przesunięciem spoiny pionowej – RYS. 8–9.

rys8 9 witkowski

RYS. 8–9. Prawidłowy i niewłaściwy przebieg spoiny elastycznej; rys.: W. Witkowski

Przy całej świadomości właściwego przekroju spoiny jasne jest jednak, że prawidłowe wykonanie elastycznego połączenia o tak skomplikowanym przebiegu jest trudne zarówno dla wykonawców, jak i w fazie użytkowania.

W realiach budowy nie da się uniknąć błędów rozdziału warstwy zbrojonej na osobne tarcze w narożnikach między okładziną w kształcie cegły. Przy wycinaniu zbrojenia jakąkolwiek wycinarką trudno jest więc prawidłowo przeciąć warstwę zbrojoną bez uszkadzania płytek. Proste linie spoiny elastycznej będą oczywiście widoczne na rysunku układu okładziny. Jednak ich umiejętne rozmieszczenie nie wpłynie znacząco na estetykę budynku, za to wyraźnie przełoży się na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania elewacji.

Kompletny projekt ocieplenia z okładzinami powinien też uwzględniać rozwiązania szczegółów: połączeń ze stolarką okienną, sposobu osadzenia i uszczelnienia parapetów, montażu barierek, poręczy czy przebić instalacji, łączenia z obróbkami blacharskimi i wykonaniem części cokołowej. Brak opracowanych szczegółów może generować problemy podczas realizacji ocieplenia. Najlepiej w takich przypadkach skorzystać z zalecanych przez systemodawcę rysunków detali.

Ze względu na znaczny ciężar okładzin, szczególnie kamiennych, dużej uwagi wymaga zaprojektowanie odpowiedniego zamocowania ocieplenia do podłoża. Realizuje się to najczęściej poprzez zwiększenie efektywnej powierzchni sklejenia termoizolacji z podłożem min. do 60%, z dodatkowym mocowaniem mechanicznym, które przeważnie jest obowiązkowe, zarówno w przypadku ociepleń opartych na styropianie (EPS), jak i na wełnie mineralnej (MW). Ważne jest też, by łączniki mechaniczne były mocowane przez siatkę warstwy zbrojonej. Część systemodawców wymaga nawet, aby warstwa zbrojona miała podwójną siatkę zbrojącą.

Rozmieszczenie, rodzaj i ilość łączników powinny wynikać z przeprowadzonych obliczeń uwzględniających także oddziaływanie wiatru. Rodzaj łączników powinien zgadzać się z wymaganiami oceny technicznej.

Okładzina

Technologia pozyskiwania oraz produkcji okładzin kamiennych i ceramicznych sprawia, że płytki różnią się od siebie fakturą, barwą, połyskiem czy wzorem. Wynika to z różnej barwy surowca w złożu, technologii obróbki, warunków wypalania (ceramika) czy, w przypadku kamienia, cięcia i szlifowania.

Aby uniknąć nieestetycznych plam zgrupowań formatek bardzo podobnych w jednym miejscu ściany, należy płytki mieszać ze sobą przed przyklejeniem. Zaleca się wymieszanie ze sobą z co najmniej czterech paczek okładziny, przy czym każda paczka powinna być pobrana z innej palety.

Jeżeli płytki okładziny mają bardzo dużą nasiąkliwość, na około godzinę przed montażem należy je zwilżyć, aby nie absorbowały z zaprawy klejącej wody niezbędnej do wiązania, co jest ważne szczególnie przy zaprawach cementowych. W wypadku płytek kamiennych, zwłaszcza ze skał wapiennych (np. marmury), należy upewnić się, czy producent kleju dopuszcza go do stosowania z taką okładziną.

Przed przystąpieniem do montażu okładziny należy zabezpieczyć ścianę przed wiatrem, bezpośrednio operującym słońcem oraz opadami. Zwłaszcza deszcz może poczynić nieodwracalne szkody na świeżo przyklejonych płytkach. Wskazane jest stosowanie jasnych plandek przepuszczających światło, aby umożliwić robotnikom pracę w warunkach zbliżonych do naturalnych. Należy je zamocować tak, aby w każdej chwili można je było rozsunąć, gdy potrzebne będzie więcej światła, i zasunąć w razie niekorzystnej pogody. Praca w warunkach późnej jesieni i wczesnej wiosny, gdy temperatura spada poniżej zera (także nocą), jest niedopuszczalna.

Klejenie okładziny to zadanie wymagające staranności i czystości, zwłaszcza gdy jest ona porowata lub ma niejednorodną fakturę. Zdarza się, iż zabrudzenie takiej powierzchni klejem czy materiałem do spoinowania jest niemożliwe do usunięcia. Klej (zaprawa lub masa klejąca) powinien być naniesiony na obie klejone powierzchnie: warstwę zbrojoną i okładzinę, a następnie uformowany w pasy za pomocą pacy zębatej lub tzw. grzebienia. Montaż najlepiej prowadzić od góry do dołu, by nie brudzić gotowej ściany spadającą zaprawą. Nie należy zbierać kleju, który spadł; taki materiał nie nadaje się do ponownego wykorzystania.

Sposób układania okładziny zależy jednak od różnych czynników. Płytkę należy docisnąć do ściany, przesuwać w lewo-prawo, góra-dół, aby dobrze rozprowadzić klej i jednocześnie umieścić element we właściwej pozycji. Nie należy pokrywać klejem dużej powierzchni ściany, zaleca się, by nie było to więcej niż 1 m2, aby nie doszło do tzw. naskórowania zaprawy lub masy, co istotnie obniżyłoby skuteczność sklejenia.

Prace należy cały czas kontrolować. Co najmniej raz na 5 m2 trzeba oderwać świeżo przyklejoną płytkę i sprawdzić wizualnie efektywność klejenia. Płytki na świeżej zaprawie lub masie klejowej mają tendencję do lekkiego przesuwania się, dlatego po wstępnym związaniu kleju wykonuje się korektę ich położenia. Robi się to, równając do rozciągniętego sznura wyznaczającego poziomy ułożenia kolejnych warstw.

Po kolejnych kilku lub kilkunastu minutach należy wąską kielenką do fugowania wygładzić klej między płytkami okładziny, by tym samym uszczelnić złącze i zapobiec wnikaniu wody, która mogłaby przesączyć się przez często bardziej porowatą fugę. Zabieg ten wyrównuje też przestrzeń, w której wykonana zostanie spoina, co sprawia, że zaprawa lub masa spoinująca będzie miała równą grubość i takie same warunki wiązania na całej powierzchni.

Przy spoinowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby prace rozpocząć po okresie związania zaprawy klejącej i jej wyschnięcia – zgodnie z kartami technicznymi systemodawcy.

W przypadku spoin mineralnych cementowych, szczególnie w ciemniejszych kolorach, istotny jest stan wyschnięcia układu. Woda migrująca z wnętrza niewysezonowanego systemu transportuje wodorotlenek wapnia, będący składnikiem cementowej zaprawy zbrojącej i klejącej, który na powierzchni spoiny wytrąca się w postaci soli (najczęściej węglan wapnia) dających białe odbarwienia.

Kluczowe jest także, aby kolorystyka spoiny była jednorodna, a to oznacza dokładne dozowanie wody do każdego zarobu zapraw cementowych oraz jednakowe warunki aplikacji.

Rozróżniamy dwa podstawowe sposoby spoinowania:

  • na mokro, do gładkich, łatwo zmywalnych powierzchni. Stosunkowo rzadką zaprawę wciska się za pomocą gumowej pacy w szczeliny między okładziną, a po przeschnięciu materiału zmywa się jego nadmiar mokrą gąbką;
  • na półsucho, do porowatych powierzchni o rozbudowanej fakturze. Taki materiał urabia się do konsystencji mokrej ziemi. Ściśnięty w dłoni powinien utworzyć bryłkę, jednak nie powinno dać się wycisnąć z niego wody. Wprasowuje się go w przestrzeń między okładziną za pomocą wąskich kielenek, zwracając uwagę na dobre dociśnięcie i zagęszczenie zaprawy.
rys10 witkowski

RYS. 10. Prawidłowe i nieprawidłowe przekroje spoiny; rys.: W. Witkowski

Spoiny, zwłaszcza te półsuche, to materiały porowate i należy zadbać o to, by nie wnikała w nie nadmiernie woda. W tym celu dolna krawędź fugi powinna pokrywać się z górną krawędzią płytki (RYS. 10), aby w tym miejscu nie tworzyła się półka na wodę.

Zaprawy do spoinowania to w zdecydowanej większości materiały cementowe, czyli wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Świeżo zaspoinowaną ścianę należy chronić przed zawilgoceniem i nadmiernym odparowaniem wody.

Prawidłowe zaplanowanie, przygotowanie i wykonanie prac związanych z instalacją ETICS z okładziną sprawi, że uda się osiągnąć efekt niepowtarzalnej i wyjątkowo trwałej elewacji.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.