Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych
Poznaj podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych, rys. M. Jarosz
Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.
Zobacz także
dr inż. Mariusz Gaczek, mgr inż. Paweł Gaciek, dr inż. Mariusz Garecki Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS – wpływ oddziaływania wiatru na ocieplenie
Jednym z podstawowych sposobów mocowania ociepleń ETICS do podłoży nośnych jest mocowanie mechaniczne, w którym do przytwierdzania termoizolacji stosuje się łączniki mechaniczne, zawsze jednak z dodatkowym...
Jednym z podstawowych sposobów mocowania ociepleń ETICS do podłoży nośnych jest mocowanie mechaniczne, w którym do przytwierdzania termoizolacji stosuje się łączniki mechaniczne, zawsze jednak z dodatkowym udziałem klejenia płyt izolacji termicznej do ocieplanej powierzchni. Ten sposób mocowania systemów wymaga wykonania obliczeń uzasadniających przyjętą liczbę i rodzaj łączników.
M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
O czym przeczytasz w artykule:
|
Artykuł jest wprowadzeniem do cyklu pt. „Fizyka cieplna budowli w projektowaniu, wznoszeniu i eksploatacji budynków”, w którym zostaną zaprezentowane zagadnienia praktyczne współczesnego budownictwa. Scharakteryzowano w nim wskaźniki jakości energetycznej budynku, tj. EU, EK i EP. Wymieniono maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła różnych przegród budynków. Basic issues of thermal physics of a building in view of legal requirementsThe article is an introduction to the series entitled “Thermal physics of buildings in the design, construction and operation of buildings”, in which practical issues of modern construction will be presented. It characterizes the building’s energy quality indicators, i.e. EU, EK and EP. The maximum values of the heat transfer coefficient of various building partitions were listed. |
Problem związany z wysoką energochłonnością dotyczy głównie budynków wznoszonych przed 1990 r. Jest to spowodowane rewolucją przemysłową w XX w., kiedy to ceny surowców były tanie, a wymagania ochrony cieplnej budynków bardzo pobłażliwe.
Kryzys energetyczny, który miał miejsce w latach 70. ubiegłego wieku, przyczynił się do obecnych zmian w budownictwie. Użytkownicy budynków zdali sobie sprawę, że zapotrzebowanie na energię będzie stale rosło, a ilość surowców jest ograniczona. Wówczas zaczęto wykorzystywać energię słoneczną oraz inne odnawialne źródła energii w budownictwie.
Konieczność oszczędzania energii wymusiła przyjęcie polityki nastawionej na znaczne zmniejszenie energochłonności w sektorze budowlanym, a także zapoczątkowanie rozwoju budownictwa energooszczędnego.
Jakość energetyczna budynku
Wyznaczenie jakości energetycznej danego budynku może być uzyskane poprzez obliczenie trzech wyznaczników oraz ich korelacji: wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową EU, wskaźnika zapotrzebowania na energię końcową EK i wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP (RYS. 1).
RYS. 1. Charakterystyka podstawowych wskaźników w zakresie oszczędności energii w budynkach; rys.: [1]
Wartości wskaźników EU, EK, EP [kWh/(m2·rok)], charakteryzujących energochłonność budynku, zależą od wielu czynników:
- izolacyjność cieplna (jakość cieplna) przegród zewnętrznych i złączy budowlanych,
- usytuowanie budynku względem stron świata,
- optymalizacja przegród przezroczystych w budynku,
- optymalizacja systemu wentylacyjnego w budynku,
- zastosowanie wysokoefektywnych energetycznie systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i przygotowania c.w.u.,
- ograniczenie zużycia i zastosowania paliw kopalnych,
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE).
Procedurę obliczeniową ww. parametrów przedstawiono w rozporządzeniu [2], a wartości graniczne wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPmax. [kWh/(m2·rok)] zestawiono w rozporządzeniu [3].
Maksymalne wartości wskaźnika EP [kWh/(m2·rok)], określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, wg rozporządzenia [3] wynoszą:
gdzie:
EPH+W – maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej określona zgodnie z TABELĄ 1, [kWh/(m2·rok)],
ΔEPc – wskaźnik na potrzeby chłodzenia określony zgodnie z TABELĄ 2, [kWh/(m2·rok)],
ΔEPL – wskaźnik na potrzeby oświetlenia określony zgodnie z TABELĄ 2, [kWh/(m2·rok)].
Harmonogram czasowy oraz maksymalne wartości wskaźnika EPH+W na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej przedstawiono w TABELI 1, natomiast harmonogram czasowy oraz wartości wskaźników ΔEPc i ΔEPL zestawiono w TABELI 2.
W przypadku budynku o różnych funkcjach użytkowych maksymalną wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP oblicza się zgodnie z poniższym wzorem:
gdzie:
EPi – wartość wskaźnika EP określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia oraz oświetlenia wbudowanego, dla części budynku o jednolitej funkcji użytkowej o powierzchni Aƒ,i, [kWh/(m2·rok)],
Aƒ,i – powierzchnia użytkowa ogrzewana (chłodzona) części budynku o jednolitej funkcji użytkowej, [m2].
Charakterystyka energetyczna budynku, czyli określenie parametrów energetycznych budynku, stanowi jeden z dokumentów w procesie jego projektowania, wykonywania i eksploatacji. Natomiast metodologię obliczeń dla budynku lub części budynku podano w rozporządzeniu [2], które określa:
1. metodologię wyznaczania charakterystyki energetycznej,
2. sposób sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej,
3. wzory świadectw charakterystyki energetycznej – budynku lub części budynku.
Podstawowe parametry charakterystyki energetycznej budynku to:
- EU [kWh/(m2·rok)] – wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, uwzględniający cele ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia oraz zyski ciepła: wewnętrzne w zależności od rodzaju pomieszczeń i budynku, od promieniowania słonecznego przez powierzchnie oszklone – określany metodą bilansów miesięcznych w odniesieniu do indywidualnych parametrów powietrza wewnętrznego i zewnętrznego,
- EK [kWh/(m2·rok)] – wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową dla systemu grzewczego, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, wbudowanej instalacji oświetlenia wbudowanego (nie dotyczy budynków mieszkalnych) i technicznych (jako energia pomocnicza), uwzględniający średnią sprawność systemów – określany na podstawie składowych zapotrzebowania na energię użytkową,
- EP [kWh/(m2·rok)] – wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną dla systemu grzewczego, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, wbudowanej instalacji oświetlenia wbudowanego (nie dotyczy budynków mieszkalnych) z dodaniem zastosowania energii pomocniczej dla systemów, uwzględniający współczynniki nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych wi – określany na postawie składowych zapotrzebowania na energię końcową,
- ECO2 [tCO2/(m2·rok)] – jednostkowa wielkość emisji CO2, pochodząca z procesu spalania paliw przez system grzewczy, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, oświetlenia wbudowanego oraz urządzenia pomocnicze w systemach technicznych,
- UOZE [%] – udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową.
Wzór świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku wg rozporządzenia [2] przedstawiono na RYS. 2.
W większości krajów Unii Europejskiej na świadectwie charakterystyki energetycznej pojawiają się klasy energetyczne. Zdarza się także, że podział na klasy występuje w przypadku kilku wskaźników albo jednocześnie podawana jest klasa energetyczna dla jednego wskaźnika oraz skala ciągła dla innego.
Jakość cieplna elementów obudowy budynku
Zasadniczą zmianą rozporządzenia [3] w zakresie ochrony cieplnej budynków jest zmiana wartości maksymalnych współczynników przenikania ciepła Uc(max).
Zaostrzeniu uległy wymagania cząstkowe w zakresie izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych, dachów, podłóg oraz okien i drzwi. Ponadto nie ma już znaczenia typ przegrody (wielo- czy jednowarstwowa) oraz przeznaczenie obiektu (mieszkalny, użyteczności publicznej, magazynowy, gospodarczy itp.). Wartości maksymalne współczynników przenikania ciepła ścian, podłóg na gruncie, stropów, dachów i stropodachów, zgodnie z załącznikiem 2 do rozporządzenia [3], zestawiono w TABELI 3.
TABELA 3. Wartości maksymalne współczynników przenikania ciepła Uc [W/(m2·K)] dla ścian, podłóg na gruncie, stropów, dachów i stropodachów, opracowanie własne na podst. [3]
Przy obliczeniach współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] pojedynczych przegród budynku istotne znaczenie ma znajomość wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] poszczególnych materiałów budowlanych.
Zdolność materiałów do przewodzenia ciepła określa współczynnik przewodności cieplnej λ (lambda), wyrażający ilość ciepła przenikającą w sposób ustalony, w ciągu 1 godz. przez 1 m2 płaskiej przegrody, wykonanej z danego materiału o grubości 1 m, przy różnicy temperatur na obu powierzchniach przegrody wynoszącej 1 K, w jednostce [W/(m·K)].
Przewodność cieplna jest podstawową cechą termofizyczną materiałów budowlanych i zmienia się dla różnych materiałów w bardzo szerokich granicach – jest funkcją gęstości, temperatury i wilgotności materiału. Istotny wpływ na jego wielkość wywiera również struktura wewnętrzna materiału.
W normalizacji wprowadzono dwa pojęcia odnoszące się do wartości współczynnika przewodzenia ciepła materiałów (lub oporu cieplnego komponentów):
- wartość deklarowaną (λD), służącą kontroli jakości produkcji, odpowiadającą warunkom laboratoryjnym,
- wartość obliczeniową (λob), służącą projektowaniu, odpowiadającą warunkom stosowania materiału w budynku.
W TABELI 4 zestawiono wartości maksymalne współczynników przenikania ciepła okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych, zgodnie z załącznikiem 2 do rozporządzenia [3].
TABELA 4. Wartości maksymalne współczynników przenikania ciepła U [W/(m2·K)] dla okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych, opracowanie własne na podst. [3]
Wg rozporządzenia [3] dopuszcza się dla budynku produkcyjnego, magazynowego i gospodarczego większe wartości współczynnika U niż UC(max) oraz U(max) określone w TABELACH 3–4, jeśli uzasadnia to rachunek efektywności ekonomicznej inwestycji, obejmujący koszt budowy i eksploatacji budynku. Ponadto w budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, produkcyjnym, magazynowym i gospodarczym podłoga na gruncie w ogrzewanym pomieszczeniu powinna mieć izolację cieplną obwodową z materiału izolacyjnego w postaci warstwy o oporze cieplnym co najmniej 2,0 (m2·K)/W, przy czym opór cieplny warstw podłogowych oblicza się zgodnie z PN-EN ISO 6946:2008 [4] oraz PN-EN ISO 13370:2008 [5].
W rozporządzeniu [3] określono także wymagania w zakresie izolacji cieplnej przewodów rozdzielczych instalacji c.o. i c.w.u. oraz dodatkowe wymagania dotyczące okien.
Wg załącznika 2 rozporządzenia [3]:
- „2.1.1. We wszystkich rodzajach budynków współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien oraz przegród szklanych i przezroczystych g liczony wg wzoru:
gdzie:
gn – współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia,
ƒc – współczynnik redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne,
w okresie letnim nie może być większy niż 0,35.
- 2.1.2. Wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia gn należy przyjmować na podstawie TABELI 5.
TABELA 5. Wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego gn, opracowanie własne na podst. [3]
- 2.1.3. Wartości współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne fc określa się wg TABELI 6.
- 2.1.4. Pkt 2.1.1. nie stosuje się w odniesieniu do powierzchni pionowych oraz powierzchni nachylonych więcej niż 60 stopni do poziomu, skierowanych w kierunkach od północno-zachodniego do północno-wschodniego (kierunek północny ± 45 stopni), okien chronionych przed promieniowaniem słonecznym elementem zacieniającym, spełniającym wymagania, o których mowa w pkt 2.1.4., oraz do okien o powierzchni mniejszej niż 0,5 m2”
TABELA 6. Wartości współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne ƒc, opracowanie własne na podst. [3]
Aktualne wymagania dotyczące przegród przezroczystych, wynikające z rozporządzenia [3], mają na celu ochronę przed przegrzewaniem budynku dzięki zastosowaniu urządzeń (osłon) przeciwsłonecznych. Do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie można zaliczyć: okiennice drewniane, firany i zasłony, żaluzje i rolety, markizy, skriny refleksowe, folie naklejane na szyby, łamacze światła.
Wg wprowadzonych zmian w rozporządzeniu [3] wymagania cieplne dotyczą jednoczesnego spełnienia dwóch wymagań w zakresie współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] dla pojedynczych przegród budynku oraz wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku.
Wymagania minimalne, o których mowa w ust. 1, uznaje się za spełnione dla budynku podlegającego przebudowie, jeżeli przegrody oraz wyposażenie techniczne budynku podlegające przebudowie odpowiadają przynajmniej wymaganiom izolacyjności cieplnej określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia [3].
Ochrona wilgotnościowa elementów obudowy budynku
Sprawdzenie warunku ochrony wilgotnościowej – ryzyko występowania kondensacji na wewnętrznej powierzchni przegrody wynika z rozporządzenia [3]:
„§ 321.
1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust. 1, nie może występować narastające w kolejnych latach zawilgocenie spowodowane kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeśli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt 2.2. załącznika nr 2 do rozporządzenia.
2.2.1. W celu zachowania warunku, o którym mowa w § 321 ust. 1. rozporządzenia [3], w odniesieniu do przegród zewnętrznych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnych, magazynowych i gospodarczych rozwiązania przegród zewnętrznych i ich węzłów konstrukcyjnych powinny charakteryzować się współczynnikiem temperaturowym ƒRsi o wartości nie mniejszej niż wymagana wartość krytyczna, obliczona zgodnie z polską normą (PN-EN ISO 13788:2003 [6]) dotyczącą obliczania temperatury powierzchni wewnętrznej koniecznej do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej.
2.2.2. Wymaganą wartość krytyczną współczynnika temperaturowego ƒRsi w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 20°C w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy określać według rozdziału 5 polskiej normy, o której mowa w pkt 2.2.1., przy założeniu, że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego jest równa φ = 50%, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72.
2.2.3. Wartość współczynnika temperaturowego charakteryzującego zastosowane rozwiązanie konstrukcyjno-materiałowe należy obliczać:
1) dla przegrody – według polskiej normy (PN-EN ISO 13788:2003 [6]),
2) dla mostków cieplnych przy zastosowaniu przestrzennego modelu przegrody – według polskiej normy dotyczącej obliczania strumieni cieplnych i temperatury powierzchni (PN-EN ISO 10211:2008 [7]).
2.2.4. Sprawdzenie warunku, o którym mowa w § 321 ust. 1 i 2 rozporządzenia, należy przeprowadzić według rozdziału 5 i 6 polskiej normy (PN-EN ISO 13788:2003 [6]).
2.2.5. Dopuszcza się kondensację pary wodnej, o której mowa w § 321 ust. 2 rozporządzenia, wewnątrz przegrody w okresie zimowym, o ile struktura przegrody umożliwi wyparowanie kondensatu w okresie letnim i nie nastąpi przy tym degradacja materiałów budowlanych przegrody na skutek tej kondensacji”.
W rozdziale 4. rozporządzenia [3] sformułowano szczegółowe wytyczne w zakresie ochrony przed zawilgoceniem i korozją biologiczną rozpatrywanych przegród:
„§ 315. Budynek powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby opady atmosferyczne, woda w gruncie i na jego powierzchni, woda użytkowa w budynkach oraz para wodna w powietrzu w tym budynku nie powodowały zagrożenia zdrowia i higieny użytkowania.
§ 316.1. Budynek posadowiony na gruncie, na którym poziom wód gruntowych może spowodować przenikanie wody do pomieszczeń, należy zabezpieczyć za pomocą drenażu zewnętrznego lub w inny sposób przed infiltracją wody do wnętrza oraz zawilgoceniem.
2. Ukształtowanie terenu wokół powinno zapewniać swobodny spływ wody opadowej od budynku.
§ 317.1. Ściany piwnic budynku oraz stykające się z gruntem inne elementy budynku, wykonane z materiałów podciągających wodę kapilarnie, powinny być zabezpieczone odpowiednią izolacją przeciwwilgociową.
2. Części ścian zewnętrznych, bezpośrednio nad otaczającym terenem, tarasami, balkonami i dachami, powinny być zabezpieczone przed przenikaniem wody opadowej i z topniejącego śniegu.
§ 318. Rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe przegród zewnętrznych i ich uszczelnienie powinny uniemożliwiać przenikanie wody opadowej do wnętrza budynków”.
Podsumowanie i wnioski
Krajowy plan wsparcia [8] zawiera rekomendowaną do stosowania w praktyce krajową definicję: „budynek o niskim zużyciu energii” to taki budynek, który spełnia wymogi związane z oszczędnością energii i izolacyjnością zawarte w przepisach techniczno-użytkowych, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane [9], tj. w szczególności dział X oraz załącznik 2 do rozporządzenia [3] obowiązujące od 31 grudnia 2020 r. (od 1 stycznia 2019 r. w przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością).
Aby ilość energii cieplnej potrzebnej do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie, przewidziano dwie metody, pozwalające spełnić wymaganie w nowo projektowanych budynkach:
- pierwsza polega na takim zaprojektowaniu przegród w budynku, aby wartości współczynników przenikania ciepła U [W/(m2·K)] przegród zewnętrznych, okien, drzwi oraz technika instalacyjna odpowiadały wymaganiom izolacyjności cieplnej: Uc ≤ Uc(max),
- druga to zaprojektowanie budynku pod kątem zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na jednostkę powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza w budynku, lokalu mieszkalnym lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową EP [kWh/(m2·rok)]: EP ≤ EP(max).
Prezentowany artykuł jest wprowadzeniem do cyklu pt. „Fizyka cieplna budowli w projektowaniu, wznoszeniu i eksploatacji budynków”, w którym zostaną zaprezentowane zagadnienia praktyczne współczesnego budownictwa dotyczące m.in.:
- właściwości cieplnych materiałów budowlanych,
- układów materiałowych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych,
- złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym,
- strat ciepła przez elementy obudowy budynku,
- charakterystyki energetycznej budynku w aspekcie oszczędności energii w budynku,
- termomodernizacji i renowacji istniejących budynków,
- fizyki cieplnej budowli w aspekcie budownictwa zrównoważonego.
Literatura
- PN-EN ISO 13790:2009, „Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji”.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej (DzU z 2015 r., poz. 376 z późn. zm., DzU z 2019 r., poz. 1829).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2017 r., poz. 2285 z późn. zm., DzU z 2022 r., poz. 248).
- PN-EN ISO 6946:2008, „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.
- PN-EN ISO 13370:2008, „Cieplne właściwości użytkowe budynków. Wymiana ciepła przez grunt. Metoda obliczania”.
- PN-EN ISO 13788:2003, „Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej umożliwiająca uniknięcie krytycznej wilgotności powierzchni wewnętrznej kondensacji. Metody obliczania”.
- PN-EN ISO 10211:2008, „Mostki cieplne w budynkach. Strumienie ciepła i temperatury powierzchni. Obliczenia szczegółowe”.
- Uchwała Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie przyjęcia „Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii”.
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2013 r., poz. 1409, z późn. zm.).