Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrication in construction

Poznaj zalety i ograniczenia w stosowaniu elementów prefabrykowanych, fot. T. Rybarczyk
Poznaj zalety i ograniczenia w stosowaniu elementów prefabrykowanych, fot. T. Rybarczyk

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

Zobacz także

mgr inż. Bartosz Witkowski, prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz, mgr inż. Mateusz Moczko Izolacje we współczesnej prefabrykacji betonowej

Izolacje we współczesnej prefabrykacji betonowej Izolacje we współczesnej prefabrykacji betonowej

Idea prefabrykacji w budownictwie sięga czasów rzymskich, kiedy to przy wykorzystaniu wapna, gipsu, wody, kamiennego kruszywa oraz popiołu wulkanicznego produkowano kompozyt przypominający dzisiejszy beton....

Idea prefabrykacji w budownictwie sięga czasów rzymskich, kiedy to przy wykorzystaniu wapna, gipsu, wody, kamiennego kruszywa oraz popiołu wulkanicznego produkowano kompozyt przypominający dzisiejszy beton. Kolejnym krokiem w historii nawiązującym do prefabrykacji było wynalezienie współczesnego betonu z cementu portlandzkiego w 1824 r. i początki stosowania żelbetu do produkcji siatkobetonowych donic [1].

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Przedmiotem artykułu jest prefabrykacja w budownictwie. Przedstawiono w nim rys historyczny powstania i stosowania prefabrykacji na polskim rynku. Przedstawiono zarówno zalety, jak i ograniczenia stosowania elementów prefabrykowanych.

Prefabrication in construction

The subject of the article is prefabrication in construction. It presents a historical outline of the creation and use of prefabrication on the Polish market. Both the advantages and limitations of the use of prefabricated elements were presented.

***

Prefabrykacja na przestrzeni lat zmienia się, w zależności od potrzeb rynku. Nie sposób jednak nie pokazać jej cech, nie wspominając o tym, jakim zmianom podlegała na przestrzeni lat.

Prefabrykacja kiedyś

Niewiele osób wie, że początki prefabrykacji sięgają w Polsce 1897 r. Powstał wtedy pierwszy zakład prefabrykacji w Białych Błotach. W 1939 r. było już w naszym kraju blisko 200 zakładów prefabrykacji.

Chociaż złote lata prefabrykacji notuje się na lata 1970–1980, to wcale nie oznacza, że nie wrócą. Był czas, w którym prefabrykacja była bardzo popularna. Powstało wtedy wiele systemów budowy z prefabrykatów, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym oraz komercyjnym. Powstała wielka płyta, system budowy hal P-70, różnego rodzaju systemy stropowe itp. Wszystko po to, by budowanie było zoptymalizowane pod względem technicznym, a także pod kątem produkcji materiałów budowlanych (prefabrykatów) oraz tanie i szybkie w budowie.

Czytaj też: Izolacje a współczesna prefabrykacja w budynkach kubaturowych

Te postulaty były zazwyczaj spełnione na etapie produkcji oraz budowy, ale nie na etapie oddawania budynków do użytkowania i ich eksploatacji. Nie zawsze bowiem wiązało się to z dobrą jakością wyrobów oraz wysokim poziomem wykonawstwa, co przekładało się na słabą jakość techniczną budynków, ich kiepską trwałość oraz brak izolacyjności akustycznej i energooszczędności, która w ubiegłym wieku raczej nie była priorytetem. Zresztą nie było wówczas dostępnych materiałów konstrukcyjnych oraz termoizolacyjnych, którymi można było zapewnić energooszczędność budynków, więc i wymagania prawne były odpowiednio pod te możliwości sformułowane (na przykład o wiele gorsze było wymaganie dla ścian jednowarstwowych, czyli bez termoizolacji, w stosunku do przegrody z termoizolacją). W takim otoczeniu i w tym kontekście trzeba było optymalizować wyroby budowlane, które, by podążać za potrzebami branży, również ewaluowały. Zaczęto więc prefabrykować elementy żelbetowe i wyroby z betonu komórkowego.

Z żelbetu były produkowane elementy konstrukcyjne: belki, słupy, płyty stropowe, płyty dachowe oraz całe fragmenty ścian. Ewolucja nastąpiła również w produkcji betonu komórkowego. Elementy drobnowymiarowe zaczęto powiększać, by budowało się szybciej. Zamiast cegieł zaczęto produkować bloczki, następnie te bloczki miały coraz większe wymiary i przeobraziły się w modułbloki. Zaczęto elementy zbroić i powstały dyle ścienne i płyty ścienne, płyty dachowe i stropowe, a nawet całe ściany w stanie surowym, by w końcowej fazie produkować elementy prefabrykowane – całe ściany wraz ze wstawioną stolarką. Doszło nawet do prefabrykowania pełnych modułów, typu łazienka, kuchnia, pokój itp. Temu sprzyjała infrastruktura, bo w każdym większym mieście lub jego okolicy działały wówczas zakłady prefabrykacji tzw. fabryki domów, które specjalizowały się w konkretnym systemie lub systemach i produkowały ten sam typoszereg prefabrykatów.

Systemy budowania z prefabrykatów oparte były na dosyć ograniczonym asortymencie, który umożliwiał szybkie wznoszenie całych budynków. Ograniczeniem były możliwości logistyczne, czyli transportowe oraz montażowe (w kontekście podniesienia elementu prefabrykowanego za pomocą dźwigu). Kluczem popularności zastosowania prefabrykatów było więc dosyć mocno rozbudowane zaplecze produkcyjne oraz powtarzalność projektowanych i budowanych budynków. Z kolei przyczyną odejścia od prefabrykacji była kiepska jakość, coraz bardziej popularne zindywidualizowanie projektów i budowanych budynków oraz rosnące wymagania związane z energooszczędnością budynków. Efektem tego było odejście od prefabrykacji w czasach przemian ustrojowo-gospodarczych. Wiele zakładów prefabrykacji nie poradziło sobie w tym czasie z dostosowaniem jakości, straciły możliwości produkcji, a tym samym możliwość dalszego funkcjonowania.

Prefabrykacja wczoraj

W latach 90. można było zaobserwować powolne odradzanie się prefabrykacji. Wraz z powstaniem prywatnych firm, często z kapitałem zagranicznym, zaczęto wprowadzać nowe elementy i systemy prefabrykacji (np. stropy, zaczęto wracać do prefabrykacji ścian czy biegów schodowych). Dzięki wprowadzonym do produkcji know-how w zakresie systemów szalunkowych i systemów naparzania, można było nie tylko wprowadzić do obrotu i stosowania systemy oparte na typoszeregach, ale także zindywidualizować produkcję elementów takich jak biegi schodowe i podwaliny, stropy półprefabrykowane, np. typu filigran, 2K itp. Zachowanie ciągłości produkcji to dla zakładów prefabrykacji priorytet, a to właśnie zapewnia produkcja typowych elementów. Można było produkować wyroby indywidualne, czyli belki i słupy na zamówienie. Produkcja stawała się coraz bardziej indywidualna, chociaż wciąż przeważało produkowanie wyrobów „na skład”, czyli konkretnych systemów, które były powiązane z konkretnym producentem.

Zaczęto wprowadzać też prefabrykaty strunobetonowe i sprężone – dotyczyło to prefabrykacji elementów żelbetowych. Producenci autoklawizowanego betonu komórkowego wrócili do produkcji małych formatów, czyli skupili się na produkcji bloczków z betonu komórkowego o różnych klasach gęstości. Wprowadzono nowe materiały do prefabrykacji, jak na przykład keramzytobeton. Zaczęto nawet produkować systemy ścian do budynków jednorodzinnych. To też wpisywało się w potrzebę zindywidualizowania realizacji, która wyparła unifikację projektów i realizowanie budów związanych tylko z systemami prefabrykacji. W ten nurt wpisywała się rosnąca popularność tradycyjnego budowania. Być może wynikało to z typu realizowania budów w sposób tradycyjny, czyli bez sprzętu.

Prefabrykacja dziś

Obecnie prefabrykacja wciąż oparta jest o produkcję wyrobów typowych „na skład” wg ustalonego typoszeregu. W ten sposób produkowane są przeważnie elementy konstrukcyjne stropowe oraz elementy drogowe i elementy infrastruktury. To daje zakładom możliwość utrzymywania stałej produkcji typowych elementów prefabrykowanych. Jednak obecnie firmy mają dużo większe możliwości produkcji elementów indywidualnych, które są w stanie wyprodukować nawet do jednej inwestycji. Wszystko to dzięki zaawansowanym systemom szalunkowym, doświadczeniu w produkcji coraz wymyślniejszych form prefabrykowanych, a także technologii produkcji samego betonu.

W przypadku indywidualnych i dizajnerskich prefabrykatów produkowany jest beton samozagęszczalny, który bardzo dobrze wypełni szalunki i tworzy elementy prefabrykowane z betonu architektonicznego. Można też zastosować beton barwiony w masie. Powierzchniom prefabrykatów można nadać różne faktury, dzięki czemu mogą stawać się elementami wykończeniowymi. Stwarza to wręcz nieograniczone możliwości realizowania obiektów z prefabrykatów w kontekście ich atrakcyjnej formy architektonicznej.

Zastosowaniu prefabrykatów sprzyjają rosnące ceny robocizny, nacisk na skrócenie czasu realizacji oraz uniezależnienie możliwości budowania od sezonowości. Wykwalifikowana i doświadczona ekipa monterów prefabrykatów jest w stanie wybudować więcej niż ekipa budująca tradycyjnymi metodami. Muszą tylko się na tym znać i mieć do tego odpowiedni sprzęt do montażu.

Jeśli chodzi o projektowanie budynków z prefabrykatów, to elementy konstrukcyjne takie jak stropy, biegi schodowe itp. przyjmuje się w porozumieniu z jednostką projektową zakładu prefabrykacji. W projekcie architektoniczno-budowlanym przyjmuje się rozwiązanie, natomiast część projektu technicznego jest wykonywana przez jednostkę projektową zakładu prefabrykacji. W ten sposób realizuje się projekty.

Zazwyczaj projektanci nie mają wiedzy (i nie muszą jej mieć) na temat możliwości produkcyjnych oraz szczegółowych możliwości prefabrykatów, dlatego bardzo ważna jest kooperacja w zakresie przyjętych rozwiązań projektowych pomiędzy zespołem projektowym a zakładem prefabrykacji.

Jeśli projektant zamierza zastosować indywidualne rozwiązania, to powinien dokładnie to omówić z jednostką projektową zakładu prefabrykacji. Powinno się wówczas ustalić następujące kwestie:

  • możliwości produkcji elementów wg koncepcji projektanta,
  • możliwość wykonania szalunku, w kontekście jego formowania i rozformowania,
  • możliwości ponownego użycia szalunku,
  • możliwości uzyskania skomplikowanych kształtów, w kontekście prawidłowego zawibrowania oraz brak uszkodzeń przy rozformowaniu,
  • możliwość wykonania prawidłowego zbrojenia,
  • możliwości uzyskania odpowiedniej powierzchni prefabrykatów,
  • możliwość nadania barwy prefabrykatom (jeśli jest to potrzebne),
  • możliwości transportu (gabaryty, kształty, ew. możliwości podziału na mniejsze elementy) i montażu,
  • możliwości spełnienia wymagań podstawowych przez wyroby w ten sposób wyprodukowane,
  • zagwarantowanie powtarzalności wyrobów,
  • zagwarantowanie odpowiedniej jakości wyrobów.

Jak widać z powyższego, wiele zależy od samego zakładu prefabrykacji, czyli od doświadczenia producenta, od jego możliwości produkcyjnych, a nawet od chęci zmierzenia się z wyzwaniem i niesztampowym tematem projektowym.

Oprócz postępu w prefabrykacji żelbetowej obserwuje się również zmiany następujące w zastosowaniu elementów z autoklawizowanego betonu komórkowego. Widać, że jest zainteresowanie większymi formatami. Akurat w przypadku producentów betonu komórkowego nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ zakłady mogą wrócić do produkcji elementów o większych formatach, a więc i nawet elementów prefabrykowanych.

Technologia produkcji betonu komórkowego umożliwia przeprowadzenie szybkiej transformacji produkcji. Jest tylko jedna istotna kwestia polegająca na tym, że producenci sprzedają swoje wyroby drobnowymiarowe: bloczki, płytki, nadproża zbrojone, które stanowią ich całą produkcję. Takie są obecnie oczekiwania rynku i nie ma konieczności sprzeciwiania się temu. Jeśli jednak okaże się, że będą następować zmiany i pojawi się zapotrzebowanie na elementy wielkoformatowe z betonu komórkowego, to producenci są w stanie temu podołać. W przypadku betonu komórkowego takie elementy mogą być produkowane na etapie formowania wyrobu o większych gabarytach na krajalnicy. Mogą też być sprefabrykowane na etapie murowania fragmentów muru przez roboty w zakładzie produkcyjnym. Wówczas będą to elementy prefabrykowane z elementów murowych drobnowymiarowych.

Niezależnie od tego, czy projektuje się z zastosowaniem prefabrykowanych elementów żelbetowych z betonu komórkowego, istotna jest interdyscyplinarna współpraca projektantów: architekta, konstruktora oraz przedstawiciela producenta. W takim przypadku projektowanie jest procesem, w którym czynny udział na początkowym etapie powinien wziąć również producent.

Przyszłość prefabrykacji

Na koniec nasuwa się pytanie, czy prefabrykacja będzie dominować w przyszłości. Obecnie widać trend, że prefabrykacja na nowo zdobywa coraz większą popularność. W przypadku elementów czysto konstrukcyjnych i powtarzalnych daje to korzyści w postaci skrócenia procesu budowy. Natomiast przy realizacji budynków niepowtarzalnych coraz częściej widać chęć stosowania prefabrykatów dizajnerskich, które nadają niepowtarzalny styl budynkowi. Jest więc powód do stosowania prefabrykacji nie tylko ze względu na chęć zoptymalizowania procesu budowy, ale również z uwagi na prestiżowe, indywidualne realizacje – czasami takie są wymogi inwestorów i projektantów.

Zagrożeniem może być duża energochłonność w procesie produkcji oraz w transporcie. Zakłady prefabrykacji elementów żelbetowych zużywają dosyć dużo energii do produkcji wyrobów z dnia na dzień. Aby rozformować prefabrykaty, proces wiązania powinien być krótszy niż 24 godz. – dlatego zakłady prefabrykacji, w celu przyspieszenia procesu wiązania, zużywają dużo energii do naparzania form. Szybkowiążące betony wysokiej wytrzymałości oraz wysoka temperatura i para sprzyjają szybkiemu wiązaniu, a więc umożliwiają rozformowanie prefabrykatów w czasie krótszym niż 24 godz. To może sprawiać, że prefabrykaty żelbetowe będą produktem drogim, a więc luksusowym.

W przypadku betonu komórkowego można powiedzieć, że jest to najbardziej efektywny materiał w produkcji. Co prawda zużywa się energię do przygotowania surowców oraz utrzymania odpowiednich warunków w procesie dojrzewania i autoklawizacji, ale efektywność jest i tak bardzo wysoka, dzięki temu, że z 1 m3 surowców uzyskuje się aż 5 m3 materiałów budowlanych. Nie ma innego materiału, który by się tak dobrze wpisywał w zasady zrównoważonego rozwoju.

Prefabrykacja na pewno rozwiązuje niektóre problemy w realizacji budynków, jednakże nie zastąpi budowania w sposób tradycyjny. Polscy inwestorzy cechują się dużym stopniem indywidualizmu. Wystarczy spojrzeć na katalogi gotowych projektów. Jest ich niezliczona liczba. Nawet są projekty, które występują w wielu wersjach.

W każdym przedsięwzięciu deweloperskim trend jest taki, by maksymalnie wykorzystać działkę pod zabudowę, by uzyskać najlepszy zwrot za inwestycję, więc budynki wielorodzinne zazwyczaj mają indywidualny charakter. To nie sprzyja prefabrykacji, która jest opłacalna, jeśli jest powtarzalna.

Zdjęcia: T. Rybarczyk

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.