Izolacje akustyczne i termiczne stropów
Najczęściej na stropach stosuje się styropian typu podłoga/dach. Istotne jest ułożenie styropianu, by zachować przesunięcie łączeń względem siebie (tzw. na cegiełkę); fot.: T. Rybarczyk
Niezależnie od typu budynku i jego przeznaczenia, zawsze zachodzi potrzeba zastosowania izolacji cieplnych i akustycznych. Jest to wręcz konieczna ochrona nie tylko pod względem oszczędnościowym ogrzewania, ale z uwagi na wszechobecny hałas, przed którym najczęściej ucieka się właśnie do budynków. Izolacja akustyczna jest więc kluczowa nie tylko między poszczególnymi pomieszczeniami, ale również i między kondygnacjami.
Zobacz także
Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
O konieczności zapewnienia odpowiedniej izolacyjności cieplnej budynku nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak równie ważnym zagadnieniem jest odpowiednia izolacyjność akustyczna przegród tego budynku. W dzisiejszym świecie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej jesteśmy narażeni na praktycznie nieustający wysoki poziom hałasu, który negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Skutki hałasu są uporczywe i mogą mieć długofalowe efekty uboczne, począwszy od napięcia stresowego generującego liczne schorzenia, po utrudnienia komunikacji słownej, ograniczonej zdolności koncentracji, kiepskiej jakości snu, utrudnionej nauki, pracy i odpoczynku, aż po obniżoną jakość opieki medycznej w szpitalach. Nic więc dziwnego, że schronienia przed hałasem szuka się najczęściej w budynkach.
Zobacz też: Stropy w domach jednorodzinnych
Według statystyk, we wnętrzach domów lub w miejscach pracy spędzamy ok. 90 proc. naszego czasu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, każdy budynek mieszkalny, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej musi być zaprojektowany tak, aby poziom hałasu, na jaki będą narażeni jego użytkownicy, nie zagrażał ich zdrowiu, umożliwiał pracę, sen i odpoczynek w zadowalających warunkach.
Dlatego uwzględnienie wielu czynników już na etapie projektowania jest kluczowe. Planując izolację stropów, należy pamiętać, że każdy strop, niezależnie czy będzie to strop międzykondygnacyjny (wewnętrzny), strop nad przejściami, przejazdami czy też stropodach, musi mieć określoną izolację akustyczną. Poziomy te określone są w normie PN-B-02151-3:2015-10. Norma ta wyznacza również wartości dla wszystkich przegród i elementów konstrukcyjnych budynku.
Izolacyjność od dźwięków powietrznych i uderzeniowych
Izolacja akustyczna ma za zadanie chronić pomieszczenia budynków przed niepożądanymi dźwiękami, przenikającymi do nich z sąsiednich pomieszczeń, z instalacji technicznych budynku czy też z zewnątrz obiektu.
Dźwięki mogą przenikać przez stropy, zwłaszcza jeśli są one wykonane z materiałów o niskiej izolacyjności akustycznej. Rozróżnia się ich dwa rodzaje: dźwięki powietrzne i dźwięki uderzeniowe. Te pierwsze rozchodzą się w powietrzu i ich źródłem są np. rozmowy, muzyka, szczekanie psa czy praca urządzeń domowych. Dźwięki uderzeniowe natomiast powstają na skutek pobudzania do drgań stropu, na przykład podczas chodzenia czy przesuwania po nim przedmiotów.
Aby dobrze zaizolować stropy, należy zdecydować się na właściwe materiały o odpowiednich właściwościach akustycznych. Projekt izolacji akustycznej od dźwięków powietrznych powinien umożliwiać osiągnięcie odpowiedniej wartości wskaźnika oceny izolacyjności akustycznej przegrody (R’A1). Wskaźnik ten uwzględnia przenoszenie boczne, dzięki czemu jest najbliższy rzeczywistym warunkom. Daje on możliwość spełnienia dokładnych wymagań stawianych przez inwestora. Im większa jest wartość R’A1, tym lepsza izolacyjność akustyczna przegrody.
Wartość tego parametru zależy przede wszystkim od masy powierzchniowej stropu i posadzki, oraz ciągłości izolacji akustycznej (np. braku szczelin i otworów). Z tego względu najlepszą izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych mają stropy monolityczne. Warto jednak zaznaczyć, iż w przypadku gdy strop ma zbyt słabą izolacyjność od dźwięków powietrznych (np. strop gęstożebrowy lub drewniany z uwagi na małą masę), można go dodatkowo doizolować, instalując m.in. dźwiękoizolacyjny sufit podwieszany.
Izolacyjność akustyczną od dźwięków uderzeniowych projektuje się zaś tak, aby osiągnąć możliwie jak najniższą wartość wskaźnika L’n,w. Zależy ona przede wszystkim od odpowiedniej konstrukcji posadzki, aby dźwięki uderzeniowe nie przenosiły się z posadzki na strop i ściany, czyli na całą konstrukcję budynku.
Wylewka podłogi pływającej powinna być koniecznie odizolowana akustycznie od stropu oraz oddylatowana od ścian obwodowych, a nawet słupów, jeśli w pomieszczeniu występują. Taka izolacja powinna być wykonana z materiału o grubości co najmniej 20 mm i o odpowiedniej sztywności dynamicznej (SD ≤ 20 MN/m2). Jeżeli w warstwie izolacyjnej mają być rozprowadzane rury (np. instalacji grzewczej), warstwa izolacyjna musi być odpowiednio pogrubiona tak, aby rury nie tworzyły mostków akustycznych.
Tańszą wersją podłogi pływającej są lekkie konstrukcje podłogowe z ułożoną warstwą izolacyjną w postaci cienkich płyt pilśniowych lub pianki polietylenowej. Jednakże rozwiązanie to ma mniej zadowalające efekty, z uwagi na mniejszą gęstość użytego materiału. Obowiązujące w Polsce wymagania akustyczne dotyczące wewnętrznych przegród budowlanych oraz dopuszczalnego poziomu hałasu od wyposażenia technicznego budynku opisane są w normach PN-B-02151-2:1987 i PN-B-02151-3:1999.
Izolacje termiczne
Izolację termiczną stosuje się jako docieplenie m.in. stropów, stropodachów i poddaszy, które oddzielają pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Tu zastosowane materiały muszą mieć stosunkowo niski współczynnik przenikania ciepła. Izolacja termiczna stropów ma na celu zapobieganie utracie ciepła z budynku i może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania i chłodzenia oraz poprawy komfortu termicznego wewnątrz budynku.
Istnieje wiele różnych materiałów izolacyjnych, które mogą być stosowane do izolacji termicznej stropów. Najpopularniejsze z nich to styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa, celuloza czy włókno drzewne. Każdy z tych materiałów ma jednak swoje własne właściwości izolacyjne, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał, który spełni wymagania dotyczące izolacji termicznej stropów. Wybrane materiały powinny spełniać wymogi normy PN-EN 14064 dla wełen mineralnych i być oznaczone znakiem CE lub ze znakiem B w przypadku materiałów celulozowych, wówczas zgodny z normą krajową PN-EN 15101.
Warto pamiętać jednak, że nie wszystkie stropy wymagają izolacji termicznej. Nie stosuje się jej w stropach oddzielających pomieszczenia, których funkcja wymaga podobnej temperatury (np. stropy między mieszkaniami czy między mieszkaniem a sklepem). Ale będzie ona już konieczna, kiedy strop oddziela pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych (np. mieszkanie od garażu podziemnego) i oczywiście zawsze wtedy, kiedy stanowi on przegrodę zewnętrzną (czyli wspomniane już stropy nad przejazdami czy stropodachy).
Literatura
1. A.K. Kłosak, „Kształtowanie akustyki w budynkach – poprawne rozwiązania w projektowaniu i wykonawstwie”, „IZOLACJE” 6/2013.
2. „Izolacyjność termiczna przegród. Tabele doboru systemu dachów skośnych”, oprac. Saint-Gobain.
3. „Tabele doboru systemów podłogowych ze względu na izolacyjność akustyczną przegród i wytrzymałość posadzki”, oprac. Saint-Gobain.
4. https://miesiecznik.murator.pl/budowa/izolacja-akustyczna-stropu_5347.html
5. https://www.liderbudowlany.pl/technologie-poradniki/materialy-budowlane/izolacje/cichy-dom-izolacja-akustyczna-stropow/
6. https://www.izolacje.com.pl/artykul/sciany-stropy/159391,wlasciwosci-akustyczne-stropow-i-ukladow-podlogowych