Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Eksploatacja i demontaż wyrobów zawierających azbest w obiektach mieszkalnych (cz. 1.)

dr Andrzej Obmiński | 2009-04-23

Azbest to handlowa nazwa zespołu włóknistych minerałów, należących do dwóch grup mineralnych, takich jak serpentyny (w tym azbest chryzotylowy -  „biały”) oraz amfibole (azbest amosytowy inaczej gruneryt – „brązowy” oraz azbest krokidolitowy, inaczej riebeckit – „niebieski”).W Polsce najpowszechniejsze zastosowanie miał minerał o stosunkowo małej szkodliwości (w porównaniu do azbestów amfibolowych) – czyli „azbest biały”. Wykorzystywany był do wyrobów azbestowo-cementowych, wyrobów tkanych i plecionych (tkaniny, płótna, sznury, sznurki, taśmy), w tekturach.

Zobacz także

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Bostik Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej

Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej

Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...

Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.

Do początku lat 80. XX w. w płytach azbestowo-cementowych używany był także „azbest niebieski”, „brązowy” natomiast z zasady używany był bardzo rzadko i spotkać go można w wyrobach pochodzenia zagranicznego. Azbest stosowano we wszystkich gałęziach gospodarki, w szczególności zaś jako niebezpieczne ocenić można jego zastosowanie w budownictwie.

O ile bowiem zastosowanie go w przemyśle skutkowało narażeniem na szkodliwe działanie pyłów azbestowych w miejscu pracy określonej grupy pracowników bezpośrednio stykających się z urządzeniami i instalacjami zawierającymi azbest, o tyle użycie azbestu w budownictwie skutkowało nie tylko narażeniem producentów wyrobów i ekip naprawczych, ale również użytkowników, niezależnie od charakteru ich pracy, wieku, płci.

Trzeba zaznaczyć, że wielkość wspomnianego narażenia zazwyczaj bywa bardzo zróżnicowana. Inne jest u użytkowników obiektów bądź instalacji zawierających wyroby azbestowe, inne u pracowników ekip remontowych. Przeciętni użytkownicy wyrobów zawierających azbest są narażeni na 100-1000 razy niższe poziomy zanieczyszczeń niż ekipy remontowe usuwające wyroby z azbestem! Pierwsze nieuleczalne choroby zawodowe wynikające z kontaktu z tym niebezpiecznym materiałem zaczęto rozpoznawać w latach 80. XX w. właśnie u pracowników ekip remontowych. 

Zastosowanie uszczelnienia azbestowego w postaci sznura w pokrywach palnika  nagrzewnic (wytwornic ) pary – oznaczone strzałkami

Zastosowanie uszczelnienia azbestowego w postaci sznura w pokrywach palnika  nagrzewnic (wytwornic ) pary – oznaczone strzałkami

PODSTAWOWE PROBLEMY ZWIĄZANE Z EKSPLOATACJĄ I DEMONTAŻEM WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST 

Lokalizacja wyrobów i informacja o zagrożeniach

Płyty sokalit w budynkach typu LIPSK

Płyty sokalit w budynkach typu LIPSK

Z około trzech tysięcy różnych rodzajów wyrobów, powszechnie znane i rozpoznawane są zaledwie dwa: płyty azbestowo-cementowe i sznur azbestowy (stosowany jako uszczelnienie lub izolacja). Wystarczy, aby płyty te były zabudowane, przykryte lub pomalowane a sznur zabrudzony, a przestaną być rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Aby je zidentyfikować jako materiały zawierające azbest, konieczne jest przeprowadzenie obserwacji pod mikroskopem.

Miejsca zastosowania wyrobów zawierających azbest powinny być oznakowane przez zarządców lub właścicieli obiektów budowlanych w sposób widoczny i charakterystyczny, aby uniknąć narażenia na pył powstający przy rozbiórkach, przekuciach, modernizacjach itp.

Niektóre z tych wyrobów są jednak nawet z nazwy trudno rozpoznawalne jako zawierające azbest, np. płyty PW3A, płyty lignocementowe - modyfikowane, sokalit, pyral itp. Producenci niejako ukryli fakt zastosowania w tych wyrobach azbestu.

Miejsca zastosowania takich produktów w obiekcie oraz same obiekty nie były i nadal nie są, jeśli nie wymusza tego prowadzona przez świadomych użytkowników akcja, oznakowane pod kątem obecności azbestu. Dokumentacja starych obiektów, o ile w ogóle istnieje, z zasady nie zawiera żadnych informacji o zastosowanych w obiekcie wyrobach azbestowych. Stan taki wymusza konieczność prowadzenia uciążliwej, szczegółowej pracy, polegającej na:

  • inwentaryzacji tych wyrobów zawierających azbest
  • oznakowaniu ich
  • ocenie stanu technicznego
  • podjęciu uzasadnionej decyzji o ich zabezpieczeniu i warunkowym użytkowaniu (pozwalającym na kontrolowanie emisji pyłu azbestowego) lub
  • usunięciu, przy użyciu specjalistycznych metod.

Przed modernizacją lub remontem starego budynku dokonywanie inwentaryzacji jest wręcz konieczne. Niewłaściwie prowadzone prace demontażu wyrobów azbestowych mogą doprowadzić do większego zagrożenia zdrowia niż to, jakie istnieje przed podjęciem demontażu1

Rodzaje wyrobów zawierających azbest i ich wpływ na eksploatację i techniki demontażu

Istnieją różne sposoby podziału, opisu i kwalifikowania wyrobów zawierających azbest. Podstawowy podział z wyszczególnieniem  rodzaju zawarto w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (Dz. U. nr 192, poz. 1876). Są to:

Budynek typu LIPSK w wersji

Budynek typu LIPSK w wersji "klasycznej"

  1. Płyty azbestowo-cementowe płaskie stosowane w budownictwie
  2. Płyty faliste azbestowo-cementowe dla budownictwa
  3. Rury i złącza azbestowe
  4. Izolacje natryskowe środkami zawierającymi azbest
  5. Wyroby cierne azbestowo-kauczukowe
  6. Przędza specjalna, w tym włókna  azbestowe obrobione
  7. Szczeliwo azbestowe
  8. Taśmy tkane i plecione, sznury i sznurki
  9. Wyroby azbestowo-kauczukowe, z wyjątkiem wyrobów ciernych
  10. Papier i tektura
  11. Inne wyroby zawierające azbest.

Wymienione wyżej wyroby są stosowane do ewidencji rodzaju, ilości i miejscach występowania wyrobów w formie informacji przekładanej wojewodzie, wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta, zgodnie z formularzami zawartymi w zał. nr 2 wyżej wymienionego rozporządzenia. Zawierają one następujące informacje:

  • Miejsce i adres: właściciel/zarządca/użytkownik, tytuł własności
  • Nazwa i rodzaj wyrobu: ilość na podstawie dokumentacji, przydatność do dalszej eksploatacji, przewidywany czas usunięcia wyrobu, inne istotne informacje o wyrobach.

W formularzu należy także wstawić wynik oceny końcowej, jaki uzyskuje się z tzw. formularza „oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest” przygotowanego wg zał. nr 1 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Pracy i  Polityki Społecznej z dnia 02 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. nr 71, poz. 649). Sposób wykonania oceny przedstawiony zostanie w dalszej części artykułu. W formularzu „oceny” także stosuje się wymienione wyżej rozróżnienie rodzajów wyrobów.

Dla wyrobów niewykorzystywanych przygotowywana jest „Informacja o wyrobach zawierających azbest, których wykorzystywanie zostało zakończone”, która w stosunku do formularza przeznaczonego dla wyrobów będących w użyciu ma następujące informacje w odpowiednich punktach:

  • Rok zaprzestania wykorzystywania wyrobów
  • Planowane usunięcie wyrobów: sposób, wykonawca, termin
  • Inne istotne informacje o wyrobach.

Podział wyrobów mający wpływ bezpośredni na sposób eksploatacji, zabezpieczania i usuwania wyrobów zawierających azbest

Przedstawiony  podział wyrobów zawierających azbest nie uwzględnia ich specyfiki w odniesieniu do powodowanych zagrożeń. Tu możemy przedstawić dwa rodzaje klasyfikacji:

  • lokalizacja wyrobów,
  • rodzaj zastosowanego w wyrobie spoiwa i procentowa zawartość azbestu w  wyrobie, wpływające na odporność wyrobu  na uszkodzenia mechaniczne.

Podział ze względu na sposób zainstalowania wyrobów

Włókna azbestowe w płycie a-c. Widok pod mikroskopem

Włókna azbestowe w płycie a-c. Widok pod mikroskopem

Wyroby znajdujące wewnątrz pomieszczeń, bezpośrednio kontaktujące się z powietrzem wewnętrznym nie powinny być eksploatowane w obiektach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, czyli 8 godzin dziennie i, co oznacza konieczność niezwłocznej wymiany lub naprawy.

Określenie „niezwłocznie” nie zostało sprecyzowane, jednak przyjmuje się, że działań takich trzeba dokonać w ciągu roku. Dokonanie naprawy nie rozwiązuje problemu, wyroby nie muszą być uszkodzone, należy je zatem usunąć.

Zabezpieczenie i demontaż wyrobów zastosowanych wewnątrz obiektu wymagają najwyższych kwalifikacji, doświadczenia i stosowania specjalistycznych technik zmniejszających ryzyko pylenia. Stosowane są w miarę możliwości techniki mokre, środki wiążące pył azbestowy i wgłębnie penetrujące w wyrobie.

Obszar pracy musi być oznakowany, odizolowany od innych pomieszczeń, wejść/wyjść do obszaru pracy dokonywać trzeba przez śluzy i kabiny dekontaminacyjne (wielokomorowe). Przy tym osobne śluzy i kabiny przeznaczone powinny być dla usuwanych odpadów, które uprzednio należy poddać hermetyzacji.

Cała przestrzeń stref oczyszczania z wyjątkiem poszczególnych fragmentów oczyszczanej z azbestu powierzchni powinna być osłonięta barierą przeciwpyłową z folii polietylenowej o grubości 0,2 mm. Wewnątrz zaś należy zastosować ciągłą, co najmniej 20-krotną wymianę powietrza całej kubatury strefy pracy w ciągu każdej godziny. W przerwach między zmianami można ten poziom wymiany zmniejszyć o połowę. Usuwane na zewnątrz obiektu powietrze ze strefy pracy powinno być oczyszczane przez filtry HEPA o skuteczności 99,99%.

Bezpieczna eksploatacja wyrobów zawierających azbest zamocowanych na zewnątrz obiektu jest możliwa, gdy: wyroby nie posiadają istotnych zewnętrznych uszkodzeń, pęknięć, ubytków spowodowanych uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi; nie są w sposób widoczny „zestarzone”, co charakteryzuje się wypłukaniem spoiwa cementowego i odsłonięciem słabo związanych z podłożem włókien azbestu, nie pracują w warunkach powodujących ich ścieranie, przegrzewanie (w odniesieniu do wyrobów tzw. „miękkich ” – ich zawilgacanie).

Eksploatować można wyroby, których ocena nie przekroczyła w końcowej punktacji wartości 60 punktów. Takie wyroby powinny być zabezpieczone powłoką impregnatu lub farby specjalistycznej, posiadającej własności penetracji wgłębnej i wiązania słabo związanych z podłożem włókien. Wyrób ten powinien posiadać aprobatę techniczną ITB.

Budynek typu LIPSK wykonany z częściowym wykorzystaniem modułów elewacji LIPSK, nie posiadający azbestowej ogniochronnej izolacji konstrukcji stalowej oraz podwieszanych sufitów z miękkiej płyty typu sokalit

Budynek typu LIPSK wykonany z częściowym wykorzystaniem modułów elewacji LIPSK, nie posiadający azbestowej ogniochronnej izolacji konstrukcji stalowej oraz podwieszanych sufitów z miękkiej płyty typu sokalit

Demontaż wyrobów zewnętrznych powinien odbywać się przy zamkniętych oknach budynku, usuwane wyroby powinny być demontowane w całości (bez łamania) i izolowane od otoczenia przy pomocy folii PE. Przed wykonaniem czynności demontażu zalecane jest ich zwilżenie odpowiednimi środkami wiążącymi włókna i zmniejszającymi pylenie. 

Klasyfikacja wyrobu ze względu na zawartość azbestu i podatność na uszkodzenia

Wyroby zawierające azbest klasyfikuje się w tym przypadku pod względem spoistości albo też odporności na uszkodzenia mechaniczne, wywołujące emisję pyłów azbestu do powietrza (zwięzłość spoiwa wiąże się też z udziałem procentowym azbestu w wyrobie).

W klasyfikacji wyróżniamy wyroby twarde (niekruche), odporne na próbę kruszenia w palcach np. wyroby azbestowo-cementowe (płyty płaskie prasowane, stosowane jako elewacyjne lub okładzinowe w systemach dociepleń budynków wełną mineralną czy styropianem, pokrycia dachowe - tzw. eternit, płytki KARO - stosowane jako elewacyjne lub pokrycie dachów, rury kanalizacyjne i wodociągowe azbestowo-cementowe), płyty warstwowe (np. PW3/A oraz wiele pochodnych, zawierających rdzeń z materiału termoizolacyjnego w pakiecie osłoniętym przez dwie płyty a-c). Wyroby te zawierają 13-20% wag. azbestu i posiadają gęstość objętościową powyżej 1000 kg/m3.

Drugą grupę wyrobów stanowią wyroby miękkie (kruche), dające się kruszyć w palcach, łatwo ulegające destrukcji mechanicznej, powodujące z zasady duże poziomy zanieczyszczeń powietrza przy pracach związanych z ich zabezpieczeniem lub demontażem. Posiadają one zawartość ok. 30-100% wag. azbestu i gęstość objętościową poniżej 1000 kg/m3.

Przykładami takich wyrobów są izolacje azbestowe w postaci sznurów, mat, płótna, tektury azbestowej, stosowane najczęściej w technikach cieplnych, ciepłownictwie w przemyśle energetycznym itp. a także zestarzałe i/lub uszkodzone wyroby twarde: płyty faliste azbestowo-cementowe stosowane do pokryć dachowych w niskiej zabudowie oraz w obiektach przemysłowych zawierające ok. 13% azbestu chryzotylowego (lub we wcześniejszych wyrobach 10% azbestu chryzotylowego i 3% azbestu krokidolitowego).

W Polsce dominującymi w budownictwie wyrobami zawierającymi azbest są stosunkowo mało pylące a więc względnie mało niebezpieczne wyroby azbestowo-cementowe: płyty elewacyjne i pokryć dachowych, ogólnie wyroby azbestowo-cementowe. Korzystny jest fakt ich zastosowania przede wszystkim na zewnątrz obiektu, co skutkuje ograniczonym przenikaniem pyłów uwalnianych z tych wyrobów do wnętrza budynków.

Produkcja płyt a-c na terenie kraju rozwijała się od początku XIX w. do 1998 r. i została zakazana ustawą z dnia 19.06.1997 r. o zakazie wyrobów zawierających azbest Dz. U. 101 Poz. 628  z 1997 r. Oszacowane z grubsza zasoby tego materiału wynoszą 1,5 mld m2. Wcześniej, w 1996 r. wycofano z produkcji i użytkowania inne wyroby (cierne, izolacyjne, sznury, tektury itp.). Wyroby te, najczęściej wyroby przemysłu izolacji, sznury izolacyjne z azbestu, tzw. płaszcze gipsowo i cementowo – azbestowe, uszczelki, szczeliwa, tektury, płótna azbestowe to wyroby łatwo pylące. 

W kolejnej części artykułu przedstawione zostaną informacje na temat uwalniania pyłów azbestowych w różnych obiektach, ich poziomy i oddziaływanie na organizm narażonych. Dokonane zostanie także podsumowania poruszonej problematyki.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


1)Przykład: zanieczyszczenia pomieszczeń budynku wielokondygnacyjnego przed demontażem rury azbestowo-cementowej (zawartość azbestu chryzotylowego ok. 20% i 5 % azbestu krokidolitowego), zastosowanej jako wkład w przewodzie spalinowym kotłowni gazowej oznaczono na poziomie ok. 180 wł/m3, maks. ok. 300 wł/m3.

Badania wykonane w dwa tygodnie po demontażu wykazały zanieczyszczenie powietrza w tych samych pomieszczeniach  na poziomie średnio 9.300 wł/m3, wartość maksymalna tego zanieczyszczenia to 14.500 wł/m3. W tym przypadku prace polegały na skuciu fragmentów ścian w szachcie wentylacyjno-spalinowym poszczególnych pokojów na pionie sąsiadującym z usuwaną rurą a-c przewodu spalinowego. Następnie rura w każdym z pomieszczeń została usunięta. Nie zawsze jednak błędy organizacyjno-technologiczne dadzą się zarejestrować pomiarami czystości powietrza: w przypadku otwartych pomieszczeń i większej kubatury strefy pracy oraz dostępu powietrza zewnętrznego jest to niemożliwe.

Usuwanie pionów kanalizacyjnych w wielopiętrowym bloku mieszkalnym, to kolejny przykład wzrostu zanieczyszczenia po pracach demontażu. Zanieczyszczenie  powietrza przed usunięciem rur azbestowo – cementowych  przeciętnie wynosiło poniżej 300 wł/m3 w badaniach prowadzonych bezpośrednio po remoncie - po usunięciu rur, na klatkach schodowych  zanieczyszczenie  wzrosło do ponad 600 wł/m3, w lokalach mieszkalnych, czyli w strefie  bezpośrednio prowadzonych robót  do ok. 900 wł/m3. W  sąsiadujących lokalach odnotowano wzrost zanieczyszczenia do ok. 700 wł/m3. W całym budynku przeciętne zanieczyszczenie pyłami azbestu wzrosło do ok. 560 wł/m3. Jest to wzrost nieznaczny.

Konkluzja: biorąc pod uwagę usunięcie źródła zanieczyszczenia, mimo chwilowego wzrostu zanieczyszczenia powinno ono z czasem zanikać.


Komentarze

Powiązane

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Jerzy Bochen Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.

mgr inż. Maciej Rokiel Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

dr inż. Teresa Rucińska, mgr inż. Agata Wygocka Domieszki do betonów

Domieszki do betonów Domieszki do betonów

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

dr inż. Artur Pałasz Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe

Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe

Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności...

Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności od podłoża oraz określanie czynników wpływających na jakość tych wyrobów – okazują się problematyczne.

mgr inż. Maciej Rokiel Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części...

Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Piotr Smarzewski, mgr inż. Małgorzata Szafraniec Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu

Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.