Właściwości dźwiękochłonne materiałów włóknistych i wiórowych będących odpadami produkcyjnymi
archiwum autorów
W artykule przedstawiono wybrane wyniki przeprowadzonych badań akustycznych pod kątem określenia właściwości dźwiękochłonnych materiałów będących odpadami produkcyjnymi. Materiały te mają strukturę włóknistą i strukturę wiór. Uzyskanie pozytywnych wyników z przeprowadzonych wstępnych badań akustycznych niektórych materiałów daje nadzieję na możliwość zagospodarowania odpadów produkcyjnych, a mianowicie stosowania ich w konstrukcjach zabezpieczeń wibroakustycznych. Ma to obecnie istotne znaczenie, gdyż wiele zakładów boryka się z problemem odpadów produkcyjnych.
Zobacz także
Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Bostik Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.
Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish
Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...
Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.
Jednym z bardzo ważnych zadań ochrony i kształtowania środowiska jest zabezpieczenie człowieka przed szkodliwym działaniem hałasu oraz stworzenie optymalnych warunków akustycznych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, w obiektach przemysłowych, a także w środowisku zewnętrznym. Hałas pochodzący od maszyn i urządzeń, zarówno typowo przemysłowych, jak i występujących w budynkach nieprzemysłowych, nadal bowiem stanowi poważne zagrożenie dla człowieka oraz wyzwanie dla wibroakustyków opracowujących metody i sposoby jego redukcji.
W projektowaniu rozwiązań konstrukcyjnych ustrojów dźwiękochłonno-izolacyjnych zasadnicze znaczenie ma dobór materiałów dźwiękochłonnych i dźwiękoizolacyjnych z punktu widzenia ich własności akustycznych. Stosowane w zabezpieczeniach akustycznych materiały dźwiękochłonne muszą spełniać wymagania dotyczące niezawodności i trwałości układu, a przede wszystkim muszą charakteryzować się dobrymi własnościami pochłaniającymi dźwięk oraz mieć postać i fakturę umożliwiającą bezpośrednie zastosowanie w rozwiązaniach konstrukcyjnych zabezpieczeń przeciwhałasowych.
Obecnie istnieje wiele rodzajów materiałów dźwiękochłonnych wykorzystywanych w rozwiązaniach konstrukcyjnych zabezpieczeń przeciwhałasowych. Mimo to ciągle prowadzone są w wielu ośrodkach naukowo-badawczych badania, których celem jest pozyskanie nowych materiałów, o lepszych właściwościach akustycznych i jednocześnie dużej trwałości i odporności na czynniki chemiczne. Istotne znaczenie ma w chwili obecnej także czynnik ekonomiczny, czyli cena stosowanych materiałów dźwiękochłonnych.
Z tego również powodu w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH podjęto badania akustyczne materiałów – odpadów produkcyjnych dostarczonych przez właścicieli zakładów borykających się z dużą ilością odpadów. Celem badań było przeprowadzenie wstępnej oceny własności pochłaniających tych materiałów, a tym samym określenie ich przydatności do zastosowania w konstrukcjach biernych zabezpieczeń przeciwhałasowych.
Badaniom poddano materiały, których sama struktura wstępnie rokowała uzyskanie pozytywnych rezultatów. Uzyskanie wstępnych pozytywnych wyników badań otwiera możliwość zagospodarowania odpadów produkcyjnych (składowanie odpadów i ich utylizacja jest poważnym problemem). Jednocześnie zaistniałaby możliwość wykorzystania w konstrukcjach zabezpieczeń przeciwhałasowych dużo tańszych materiałów o własnościach pochłaniających niż obecnie stosowane.
Ostateczna weryfikacja polegałaby na zastosowaniu takiego materiału w konkretnym zabezpieczeniu przeciwhałasowym i porównanie na drodze pomiarowej wielkości obniżenia aktywności akustycznej źródła hałasu z przypadkiem, gdy w identycznym zabezpieczeniu akustycznym byłaby zastosowana np. wełna mineralna.
Badania doświadczalne
W celu określenia własności pochłaniających dźwięk badanych materiałów wyznaczano wartość fizycznego współczynnika pochłaniania dźwięku (metodą fal stojących – prostopadłe padanie fali dźwiękowej na powierzchnię badanego materiału). Do przeprowadzenia badań wykorzystano rurę impedancyjną (Rura Kundta). Metoda ta jest przydatna do rozważań studialnych, a także do wstępnych badań umożliwiających określenie przydatności nowych materiałów z punktu widzenia własności dźwiękochłonnych. Do wykonania badań stosuje się próbki materiałów mające kształt krążka o średnicy 10 cm i 3 cm.
Badania przeprowadzono dla różnych materiałów – odpadów produkcyjnych, a także struktur mieszanych, składających się np. z wybranego materiału i cementu oraz dylatacji powietrznej. W artykule zaprezentowano wyniki badań akustycznych 4 materiałów będących odpadami produkcyjnymi, w przypadku których uzyskano pozytywne wyniki dotyczące własności pochłaniających.
Zleceniodawca badań dostarczone materiały – odpady produkcyjne nazwał roboczo:
- włókna nieczesane,
- włókna czesane,
- zrębki drewniane drobne,
- kora.
Próbki materiałów włókna czesane i włókna nieczesane to materiały z tworzywa sztucznego w postaci cienkich włókien o różnej długości: od 10 cm do 30 cm i średnicy włókna 1 mm. Te dwie próbki różnią się między sobą tylko i wyłącznie ułożeniem włókien. Próbka włókna nieczesane uformowana jest z włókien ułożonych chaotycznie, przypadkowo. Natomiast w próbce materiału włókna czesane włókna są uporządkowane, ułożone równolegle obok siebie i zwinięte w krążek.
Próbka materiału zrębki drewniane drobne to odpady wiórowe powstające podczas obróbki strugami elementów drewnianych. Grubość tych wiór nie przekracza 1 mm, a powierzchnia wiór waha się w granicach od 1 cm2 do 3 cm2. Kolejna próbka materiału wykonana została z kawałków kory drzewnej, których wymiary były bardzo zróżnicowane. Największe kawałki kory miały grubość 5 mm, najmniejsze 1 mm. Powierzchnia tych kawałków była także różnorodna: od 1 cm2 do 4 cm2.
W tabeli 1 zestawiono dane dotyczące objętości i masy badanych materiałów. Dla porównania umieszczono w niej również dane wełny mineralnej – materiału pochłaniającego powszechnie stosowanego w zabezpieczeniach wibroakustycznych.
Badania akustyczne włókien nieczesanych i włókien czesanych zostały przeprowadzone dla trzech grubości: 2 cm, 5 cm i 10 cm. Natomiast zrębki drewniane i kora miały grubość 5 cm. Ukształtowanie próbek w formie krążków o średnicach odpowiednio 10 i 3 cm z tego typu materiałów ze względu na ich strukturę nastręczało pewien problem. Poszczególne materiały uformowano w krążki o odpowiednich wymiarach, wykorzystując gazę higieniczną. Strukturę badanych materiałów ilustrują fot. 1–6.
Badania akustyczne mające na celu określenie wartości fizycznego współczynnika pochłaniania materiałów – odpadów zostały przeprowadzone w pasmie częstotliwości oktawowych (jako badania wstępne). Wyniki tych badań zostały opracowane w postaci wykresów i zbiorczego zestawienia tabelarycznego (tabela 2).
Dla porównania uzyskanych wyników zarówno w tabeli 2, jak i na rys. 1–7 zamieszczono również wartości fizycznego współczynnika pochłaniania wełny mineralnej – materiału powszechnie stosowanego w konstrukcjach zabezpieczeń przeciwhałasowych. Na rys. 1–4 przedstawiono kształtowanie się charakterystyk pochłaniania dźwięku wybranych materiałów włóknistych i materiałów o strukturze wiór.
Dla porównania na każdym rysunku zamieszczono również charakterystykę pochłaniania wełny mineralnej. Podane charakterystyki dotyczą fizycznego współczynnika pochłaniania. Uzyskane wyniki pokazują, że badane materiały charakteryzują się stosunkowo wysokim pochłanianiem w zakresie częstotliwości średnich i wysokich.
Charakterystyki badanych materiałów (włókna czesane i nieczesane) o wszystkich trzech grubościach warstwy (20, 50 i 100 mm) (rys. 1, 2 i 3) różnią się w niewielkim stopniu od charakterystyki pochłaniania wełny mineralnej. Ważna jest też informacja wynikająca z przedstawionych charakterystyk, że przy stosunkowo małej grubości warstwy materiału – 20 mm – materiał włóknisty charakteryzuje się dobrymi parametrami pochłaniania.
Należy zaznaczyć również, że materiał typu zrębki drewniane drobne o grubości warstwy 50 mm charakteryzuje się wysokim pochłanianiem już w zakresie częstotliwości niskich (rys. 4). Na rys. 5–7 pokazano, jak kształtują się charakterystyki pochłaniania dźwięku trzech materiałów: włókna czesane, włókna nieczesane, wełna mineralna w zależności od grubości ich warstwy.
W podanych charakterystykach widać, że w przypadku włókien czesanych i wełny mineralnej wraz ze zwiększeniem grubości warstwy materiału rośnie wartość fizycznego współczynnika pochłaniania (rys. 5 i 7). Natomiast charakterystyki materiału włókna nieczesane w przypadku grubości warstwy 20 i 50 mm pokazują obniżenie własności pochłaniających odpowiednio dla częstotliwości 1 i 2 kHz (rys. 6).
Fakt ten można tłumaczyć tym, że włókna w tych próbkach ułożone są chaotycznie, przypadkowo, a więc próbki te nie są jednorodne. Przy grubości warstwy 100 mm własności pochłaniające rosną natomiast wraz ze wzrostem częstotliwości (prawdopodobnie próbka ta została uformowana losowo jako jednorodna). Z zamieszczonych powyżej charakterystyk wynika, że zbadane materiały mają właściwości pochłaniające porównywalne z wełną mineralną.
Podsumowanie
Przeprowadzone wstępne – sondażowe badania właściwości pochłaniania dźwięku materiałów włóknistych i materiałów w postaci wiór będących odpadami produkcyjnymi wykazały, że mogą być one zaliczone do materiałów dźwiękochłonnych stosowanych w wibroakustyce. Badania pokazały, że charakterystyki pochłaniania dźwięku badanych materiałów włóknistych i materiałów o strukturze wiór są podobne do klasycznego materiału dźwiękochłonnego – wełny mineralnej.
Należy jednak zwrócić uwagę, że materiał dźwiękochłonny stosowany w biernych zabezpieczeniach wibroakustycznych musi spełniać wiele innych wymogów, np. mieć odporność na czynniki atmosferyczne, być niepalny. Niestety, takich cech nie mają próbki wykonane z kory i drobnych zrębków drewna. Należałoby zastanowić się nad obróbką tego typu materiałów, np. nasączeniem odpowiednimi impregnatami chemicznymi.
Oczywiście, konieczne byłyby ponowne badania akustyczne i porównanie ich z wynikami przedstawionymi w artykule. Uzyskane obiecujące wyniki dają autorom artykułu nadzieję na współpracę z zakładami przemysłowymi, które borykają się z problemem odpadów i są równocześnie zainteresowani problemami ekologicznymi. Dalsze badania akustyczne o rozszerzonym programie mogą być pomocne w rozwiązaniu problemów ekologicznych, a jednocześnie ich rezultatem może być uzyskanie nowych materiałów, których cena będzie konkurencyjna w stosunku do materiałów pochłaniających obecnie stosowanych w konstrukcjach zabezpieczeń przeciwhałasowych.
Literatura
- Z. Engel, „Ochrona środowiska przed hałasem i wibracjami”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
- K.U. Ingard, „Notes on sound absorption technology”, Noise Control Foundation, Poughkeepsie, New York 1994.
- Instructions and Applications, „Standing Wave Apparatus type 4002”, Bruel and Kjaer, 1970.
- PN-ISO 10534-1:2001 „Akustyka. Określanie współczynnika pochłaniania dźwięku i impedancji akustycznej w rurach impedancyjnych. Metoda wykorzystująca współczynnik fal stojących”.
- PN-EN ISO 10534-2:2003 „Akustyka. Określanie współczynnika pochłaniania dźwięku i impedancji akustycznej w rurach impedancyjnych. Część 2: Metoda funkcji przejścia”.
- J. Sikora, J. Turkiewicz, J. Piechowicz, T. Wszołek, L. Stryczniewicz, „Wyniki badań własności dźwiękochłonnych i dźwiękoizolacyjnych płyty „waben” oraz analiza możliwości zastosowania w rozwiązaniacah konstrukcyjnych zabezpieczeń przeciwhałasowych”, Kraków 1992.
- J. Turkiewicz, J. Sikora, „Badania izolacyjności akustycznej struktur warstwowych z okładzinami typu »plaster miodu«”, „Czasopismo Techniczne. Mechanika”, z. 11-M/2006.