Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kleje do płytek – zmiany w normach

Ceramika Paradyż

Ceramika Paradyż

Przedmiotem artykułu są zmiany normalizacyjne związane z wdrażaniem różnych dokumentów odniesienia dotyczących klejów do płytek. Omówione będzie nowe wydanie normy europejskiej PN-EN 12004:2008.
Przedstawione zostaną zmiany dotyczące wymagań normowych oraz metodyki badań, a także znaczenie klasyfikacji zapraw klejowych w zakresie reakcji na ogień.

Zobacz także

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Bostik Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej

Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej

Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...

Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.

Zaprawy klejowe na spoiwie cementowym przeznaczone do przyklejania płytek ceramicznych oraz okładzin marmurowych i kamiennych cieszą się w naszym kraju dużą popularnością.

Ich szybki rozwój na rynku polskim, znacznie opóźniony w stosunków do rynków zachodnioeuropejskich, przypadł na lata 90. Polegał on na opracowaniu różnorodnych produktów, zróżnicowanych ze względu na:

  • warunki stosowania:
        - wewnątrz pomieszczeń (tzw. kleje wewnętrzne),
        - do wnętrz i na zewnątrz pomieszczeń (tzw. kleje zewnętrzne);

  • rodzaj przyklejanej okładziny:
    - płytki ceramiczne (glazura, gres, terakota, klinkier, cotto),
    - okładziny z marmuru i kamienia naturalnego,
    - okładziny z kamienia sztucznego itp.;

  • rodzaj podłoża:
    - standardowe, np. betonowe,
    - trudne (ogrzewanie podłogowe, stare płytki ceramiczne, balkony, tarasy itp.),
    - specjalne, np. płyty wiórowo-cementowe, płyty dźwiękochłonne itp.;

  • miejsce przyklejanej okładziny:
    - na ścianach,
    - na podłogach,
    - uniwersalne (na ścianach i podłogach);

  • rodzaj cementu:
    - na bazie szarego cementu,
    - na bazie cementu białego;

  • właściwości specjalne:
    - o obniżonym spływie,
    - o wydłużonym czasie otwartym pracy,
    - szybkowiążące,
    - elastyczne (opisywane również jako uelastycznione, półelastyczne, wysokoelastyczne);

  • grubość nanoszonej warstwy:
    - cienkowarstwowe – nanoszone w warstwie do 6 mm,
    - średniowarstwowe – nanoszone w warstwie do 20–30 mm.

Szybkiemu rozwojowi zapraw klejowych do płytek nie towarzyszył jednak właściwy postęp w normalizacji. Brak odpowiedniego dokumentu odniesienia nie pozwalał na właściwą kontrolę jakości tych wyrobów, a klientowi utrudniał dobór produktu do charakteru prowadzonych prac glazurniczych.

Zmiany w normach

Dopiero w 1997 r. w wyniku prac prowadzonych w ITB w Warszawie opracowany został pierwszy dokument normatywny – ZUAT-15/VIII.07 [1], na podstawie którego były wydawane przez kilka lat aprobaty techniczne ITB.

Wymagania stawiane klejom cementowym do płytek według ZUAT-15/VIII.07 przedstawiono w tabeli 1. Warto zwrócić uwagę na brak w tym dokumencie podstawowego podziału klejów na wewnętrzne i zewnętrzne oraz na jednolite wymagania w zakresie przyczepności oznaczanej w różnych warunkach kondycjonowania próbek.

W 2000 r. opracowano II wydanie tego ZUAT-u. Rok po I wydaniu ZUAT w Polskim Komitecie Normalizacyjnym opracowano normę krajową PN-B-10107:1998 „Tynki i zaprawy budowlane. Zaprawy pocienione do płytek mineralnych” [2].

W normie tej rozróżniono trzy rodzaje zapraw klejących:

  • WS – do wnętrz suchych,
  • WM – do wnętrz mokrych,
  • WZ – do zewnętrznego stosowania oraz do pomieszczeń o zróżnicowanych warunkach cieplno-wilgotnościowych.

Niezależnie od tego podziału rozróżniono ponadto dwa typy zapraw w zależności od maksymalnej grubości warstwy kleju:

  • 5 – o grubości zaprawy do 5 mm,
  • 8 – o grubości zaprawy do 8 mm.

Wymagania normy PN-B-10107:1998 przedstawiono w tabeli 2. W normie krajowej wprowadzono wymagania dotyczące zarówno suchej mieszanki, jak i zaprawy po zarobieniu wodą. W wypadku suchej mieszanki zwrócono szczególną uwagę na jakość wypełniaczy. Badania zapraw po zarobieniu wodą poszerzono natomiast w stosunku do instrukcji ZUAT o parametry robocze zaprawy, takie jak czas zużycia czy rozpływ zaprawy pod płytką szklaną.

W 2000 r. wprowadzono zmianę Az1 do tej normy [3]. Przełom w zakresie normalizacji dotyczącej klejów do płytek nastąpił w naszym kraju w 2004 r., kiedy wprowadzono normę europejską PN-EN 12004:2002 „Kleje do płytek. Definicje i wymagania” [4] wraz późniejszym arkuszem A1:2003 [5], określającym wymagania, jakie powinny być spełnione w celu oznakowania wyrobu symbolem CE zgodnie z Dyrektywą 93/68/EC.

Wymieniona norma europejska, oprócz zapraw klejowych na bazie cementu (oznaczonych C), uwzględniała również kleje dyspersyjne D oraz kleje na bazie żywic reaktywnych R. Wymagania normowe stawiane klejom do płytek były przedmiotem wielu publikacji [6–8], a przedstawiano je w różny sposób.

W normie PN-EN 12004:2002 kleje cementowe podzielono na dwie zasadnicze grupy:

  • o podstawowych właściwościach – oznaczone C1,
  • o podwyższonych parametrach – oznaczone C2.

W odniesieniu do tych klejów podano właściwości podstawowe oraz właściwości fakultatywne, uwzględniające: kleje szybkowiążące (F), o obniżonym spływie (T) oraz o wydłużonym czasie otwartym (E).

Wymagania normy PN-EN 12004:2002 dotyczące zapraw klejących przedstawiono w tabeli 3. Pewnym uzupełnieniem właściwości podanych w normie PN-EN 12004:2002 była ocena odkształcenia poprzecznego klejów do płytek według kilkakrotnie zmienianej normy PN-EN 12002 „Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego klejów cementowych i zapraw do spoinowania” [9].

Kleje o klasie odkształcenia poprzecznego S1 wytrzymywały bez pęknięcia ugięcie co najmniej 2,5 mm, natomiast kleje o klasie S2 – co najmniej 5 mm. Warto podkreślić, że klasa odkształcenia poprzecznego nie wchodziła do podstawowego oznaczenia normowego zapraw klejowych do płytek.

Nowe wydanie normy PN-EN 12004:2008

W październiku 2007 r. opublikowane zostało metodą uznaniową (okładkową) znowelizowane wydanie normy PN-EN 12004. Norma ta została w grudniu 2008 r. przetłumaczona i wdrożona do zbioru polskich norm jako PN-EN 12004:2008 „Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie” [10].

Wprowadzono w niej kilka istotnych zmian w stosunku do wcześniejszej wersji z 2002 r., dlatego od października 2007 r. do maja 2009 r. obowiązywał okres przejściowy, w którym producent mógł deklarować zgodność wyrobu ze starym lub nowym wydaniem normy PN-EN 12004. Podstawowe założenia normy PN-EN 12004:2008 i klasyfikacje klejów do płytek pozostały niezmienne. Zmiany dotyczą natomiast:

  • oznaczenia przyczepności wczesnej – przeprowadza się je po 6 godz., zamiast po 24. Zmiana ta wymusiła na wszystkich producentach zapraw klejowych znakowanych symbolem F modyfikację receptury zaprawy. Należy podkreślić, że zmiana ta jest korzystna z punktu widzenia użytkownika, tak szybkie wiązanie i twardnienie zaprawy umożliwia bowiem spoinowanie okładzin i ich użytkowanie już po ok. 6 godz., zamiast po 1 dniu;
  • wprowadzenia odkształcenia poprzecznego jako właściwości fakultatywnej zapraw klejowych. Zmiana ta wiązała się z koniecznością przeprowadzenia przez producentów zmiany oznakowania normowego wszystkich klejów wykazujących klasę odkształcenia poprzecznego S1 (kleje odkształcalne) lub S2 (kleje wysokoodkształcalne). Jest to zmiana istotna, na rynku krajowym istnieje bowiem tendencja do nadużywania pojęcia tzw. elastyczności klejów. Na podstawie analizy właściwości normowych klejów do płytek można stwierdzić, że kleje elastyczne to kleje typu C2 wykazujące dodatkowo odkształcenie poprzeczne klasy S1 lub S2;
  • zwiększenia tolerancji temperaturowej przy oznaczeniach przyczepności klejów po starzeniu termicznym z 70+/-2°C na 70+/-3°C;
  • uściślenia warunków przechowywania płyt betonowych z próbkami po cyklach zamrażania/ rozmrażania – płyty były przechowywane przez okres potrzebny do wyschnięcia płyty i ustabilizowania się warunków termiczno-wilgotnościowych, a obecnie doprecyzowano ten okres jako 24 godz.;
  • wprowadzenia, zgodnie z wymaganiem podstawowym nr 2 dyrektywy 89/106/EWG [11], bezpieczeństwa pożarowego, wymagań dotyczących klejów do płytek w zakresie określenia klasy reakcji na ogień.

Istotne zmiany zostały wprowadzone również przy badaniach okresowych próbek zapraw klejowych prowadzonych w ramach zakładowej kontroli produkcji. Według wcześniejszego wydania normy – PN- -EN 12004:2002 [4] – badania okresowe wykonywane były co 1 lub 6 mies. (w zależności od rodzaju oznaczenia).

Znowelizowane wydanie normy EN 12004 [10] zakłada wykonywanie tych badań w odstępach czasowych zależnych od wielkości produkcji danego wyrobu. Częstotliwość tych badań przedstawiono w tabeli 4.

Klasy reakcji na ogień

Zasady klasyfikacji ogniowej w zakresie reakcji na ogień wszystkich wyrobów budowlanych i wyrobów wbudowanych w elementach budowlanych podano w normie europejskiej EN 13501-1 „Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień” [12].

Klasy reakcji na ogień na podstawie decyzji Komisji Europejskiej nazywane są euroklasami. System euroklas nie ma zastosowania do oceny rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne przy oddziaływaniu ognia od zewnątrz. Opracowany został w odniesieniu do scenariuszy pożaru w pomieszczeniach.

W normie EN 13501-1 zdefiniowano reakcję na ogień jako zachowanie się wyrobu przyczyniającego się poprzez swój rozkład do rozwoju pożaru/ognia, który działa na wyrób w określonych warunkach. Wyroby są klasyfikowane według normy EN 13501-1 według ich końcowego zastosowania.

W wypadku zapraw klejowych do płytek norma ta określa ich dwie kategorie:

  • wyroby budowlane z wyłączeniem posadzek,
  • posadzki.

Wyroby budowlane z wyłączeniem posadzek przyporządkowywane są do jednej z siedmiu podstawowych klas reakcji na ogień: od A1 do F. Analogicznie rozróżnia się siedem klas reakcji na ogień posadzek – zapisywanych z indeksem dolnym „fl”.

Ponadto norma EN 13501-1 uwzględnia dodatkowe klasyfikacje, ze względu na:

  • wydzielanie dymu – oznaczenia: s1, s2, s3,
  • występowanie płonących kropli/odpadów – oznaczenia: d0, d1, d2.

Klasy wyrobów budowlanych, które przewiduje norma europejska EN 13501-1, przedstawiono w tabeli 5.

Takie zapisy normy PN-EN 13501 -1 oznaczają, że w wypadku klejów do płytek przeznaczonych do przyklejania na powierzchniach poziomych i pionowych istnieje konieczność podwójnego określania klasy reakcji na ogień: jak dla wyrobów budowlanych z wyłączeniem posadzek oraz jak dla posadzek. Przykładem takiego oznaczenia jest zapis: A2-s1,d0/A2fl-s1.

Podstawą klasyfikacji są metody badawcze wymienione w normie EN 13501-1, tj.:

  • badanie niepalności według EN ISO 1182 „Reaction to fire tests for building products. Non-combustibility test” [13],
  • badanie ciepła spalania według EN ISO 1716 „Reaction to fire tests for building products. Determination of the heat of combustion” [14],
  • badanie SBI (ang.: Single Burning Item) według EN 13823 „Reaction to fire tests for building products. Building products excluding floorings exposed to the thermal attack by a single burning item” [15],
  • badanie zapalności według EN ISO 11925-2 „Reaction to fire tests. Ignitability of building products subjected to direct impingement of flame. Single-flame source test [16],
  • określenie właściwości ogniowych posadzek podczas oddziaływania źródła promieniowania cieplnego według EN ISO 9239-1 „Reaction to fire tests. Horizontal surface spread of flame on floor-covering systems. Determination of the burning behaviour using a radiant heat source” [17].

Warto w tym miejscu przyporządkować klasy wyrobów budowlanych w zakresie reakcji na ogień według EN 13501-1 określeniom dotyczącym palności stosowanym w polskich przepisach techniczno-budowlanych, tzn. w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [18, 19] (tabela 6). Jak wynika z tabeli 6, klasyfikacja europejska w zakresie reakcji na ogień pozwala na lepszą ocenę wyrobów niż stosowana dotychczas.

Należy również nadmienić, że wyroby o podstawowych klasach reakcji na ogień A1 oraz A2-s1,d0, A2-s2,d0 i A2-s3,d0 określane są w przepisach rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [18, 19], dotyczących rozprzestrzeniania ognia przez ściany wewnętrzne, stronę wewnętrzną ścian zewnętrznych i sufity jako niepalne [20] i z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego tylko takie kleje powinny być zalecane do przyklejania okładzin.

Zmiany w metodach badań

Warto wiedzieć, że nowelizacja przedmiotowej normy europejskiej PN-EN 12004 [10] była prowadzona równolegle z nowelizacją norm czynnościowych. W wyniku tych prac zostały opublikowane nowe wydania norm europejskich:

  • PN-EN 1308:2008 „Kleje do płytek. Oznaczanie poślizgu” [21],
  • PN-EN 1323:2008 „Kleje do płytek. Płyty betonowe do badań” [22],
  • PN-EN 1346:2008 „Kleje do płytek. Oznaczanie czasu otwartego” [23],
  • PN-EN 1348:2008 „Kleje do płytek. Oznaczanie przyczepności dla klejów do płytek” [24],
  • PN-EN 12002:2008 „Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego klejów cementowych i zapraw do spoinowania” [25]

i innych. W nowych wydaniach tych norm uwzględniono nowe wydanie normy PN- -EN 14411:2009 „Płytki ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, właściwości i znakowanie” [26].

Płyta betonowa

Zmniejszono minimalną grubość płyty betonowej z 5 do 3,5 cm, można będzie zatem produkować znacznie lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia płyty. Ponadto zmieniono warunki kondycjonowania płyt do badań klejów z 28 dni w warunkach znormalizowanych (T = 20+/-2°C, RH = 50+/-5%) do 3 mies. w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Pozostałe parametry płyty (wilgotność, nasiąkliwość) pozostają bez zmian.

Oznaczanie spływu

Oznaczanie spływu odbywało się dotychczas przez pomiar obsuwu płytek w dwóch skrajnych miejscach płytki, a wynik stanowiła większa wartość. Według nowego wydania normy PN-EN 1308 [21] dokonuje się oznaczeń w trzech miejscach, przy czym trudno tutaj zrozumieć sens trzeciego (środkowego) oznaczenia, za wynik oznaczenia przyjmuje się bowiem największą uzyskaną wartość spływu.

Odkształcenie poprzeczne

Z nowego wydania normy PN-EN 12002 [25] usunięto klasyfikację klejów (S1 i S2) z uwagi na przeniesienie tej klasyfikacji i wymagań do normy przedmiotowej PN-EN 12004:2008 [10] dla klejów do płytek.

Płytki ceramiczne do badań klejów

Wszystkie płytki powinny spełniać wymagania nowej normy na płytki ceramiczne PN-EN 14411:2009 [26]. Do badań czasu otwartego należy wykorzystywać płytki typu P1, natomiast przy oznaczeniach przyczepności stosuje się płytki typu V1 według PN- -EN 14411:2009. W oznaczeniach przyczepności według nowego wydania normy PN-EN 1348:2008 [24] należy stosować płytki ceramiczne o nasiąkliwości ≤ 0,5% masy (grupa nasiąkliwości BIa), powinny one być nieszkliwione i, co jest nowością, powinny mieć płaską powierzchnię – bez żadnych karbów i innych nierówności zwiększających przyczepność do zaprawy klejącej.

Płytki do oznaczeń czasu otwartego według PN-EN 1346:2008 [23] powinny natomiast mieć nasiąkliwość wynoszącą dokładnie 15+/-3% masy (grupa nasiąkliwości BIII). Określono także ich grubość (7–10 mm) oraz dopuszczalną grubość karbów na powierzchni spodniej (≤ 0,25 mm).

Literatura

  1. ZUAT-15/VIII.07 „Zaprawy klejące i kleje dyspersyjne”.
  2. PN-B-10107:1998 „Tynki i zaprawy budowlane. Zaprawy pocienione do płytek mineralnych”.
  3. PN-B-10107:1998/Az1:2000 – Zmiana Az1: 2000 do normy „Tynki i zaprawy budowlane. Zaprawy pocienione do płytek mineralnych”.
  4. PN-EN 12004:2002 „Kleje do płytek. Definicje i wymagania”.
  5. PN-EN 12004:2002/A1:2003 – Zmiana A1: 2003 do normy „Kleje do płytek. Definicje i wymagania”.
  6. J. Michalak, „Normalizacja dotycząca klejów i zapraw do spoinowania”, „Wokół płytek ceramicznych” nr 1/2004.
  7. J. Michalak, „Oznaczenia klejów i zapraw do spoinowania płytek ceramicznych”, „Wokół płytek ceramicznych” nr 1/2005.
  8. J. Michalak, „Planowane zmiany w normalizacji klejów do płytek ceramicznych”, „Wokół płytek ceramicznych” nr 4/2006.
  9. PN-EN 12002:2000, PN-EN 12002:2003, PN-EN 12002:2005, PN-EN 12002:2005/ /Ap1:2005 „Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego klejów cementowych i zapraw do spoinowania”.
  10. PN-EN 12004:2008 „Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie”.
  11. Dyrektywa 89/106/EWG z dnia 21 grudnia 1998 r. w sprawie zbliżenia ustaw i aktów wykonawczych państw członkowskich dotyczących wyrobów budowlanych (OJEC L 40, 11.02.1989), ze zmianami wprowadzonymi przez Dyrektywę 93/68/WE (OJEC L 220, 30.08.1993).
  12. PN-EN 13501-1:2008 „Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień”.
  13. EN ISO 1182:2002 „Reaction to fire tests for building products. Non-combustibility test”.
  14. EN ISO 1716:2002 „Reaction to fire tests for building products. Determination of the heat of combustion”.
  15. EN 13823:2002 „Reaction to fire tests for building products. Building products excluding floorings exposed to the thermal attack by a sing le burning item”.
  16. EN ISO 11925-2:2002 „Reaction to fire tests. Ignitability of building products subjected to direct impingement of flame. Single-flame source test”.
  17. EN ISO 9239-1:2002 „Reaction to fire tests. Horizontal surface spread of flame on floor-covering systems. Determination of the burning behaviour using a radiant heat source”.
  18. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
  19. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2004 r. nr 109, poz. 1156).
  20. Instrukcja ITB nr 401/2004 „Przyporządkowanie określeniom występującym w przepisach techniczno-budowlanych klas reakcji na ogień według PN-EN”.
  21. PN-EN 1308:2008 „Kleje do płytek. Oznaczanie poślizgu”.
  22. PN-EN 1323:2008 „Kleje do płytek. Płyty betonowe do badań”.
  23. PN-EN 1346:2008 „Kleje do płytek. Oznaczanie czasu otwartego”.
  24. PN-EN 1348:2008 „Kleje do płytek. Oznaczanie przyczepności dla klejów do płytek”.
  25. PN-EN 12002:2008 „Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego klejów cementowych i zapraw do spoinowania”.
  26. PN-EN 14411:2009 „Płytki ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, właściwości i znakowanie”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Jerzy Bochen Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.

mgr inż. Maciej Rokiel Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

dr inż. Teresa Rucińska, mgr inż. Agata Wygocka Domieszki do betonów

Domieszki do betonów Domieszki do betonów

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

dr inż. Artur Pałasz Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe

Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe

Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności...

Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności od podłoża oraz określanie czynników wpływających na jakość tych wyrobów – okazują się problematyczne.

mgr inż. Maciej Rokiel Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części...

Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Piotr Smarzewski, mgr inż. Małgorzata Szafraniec Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu

Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.