FOT. 1. Przykład zastosowania masy dwufunkcyjnej do wykończenia ścian (szpachlowanie i gładzenie) w systemie suchej zabudowy w galerii handlowej, fot. archiwum autorów
Masy szpachlowe do płyt gipsowo-kartonowych stanowią istotny produkt w szerokiej gamie materiałów wykorzystywanych w technologiach wykończeniowych, ponieważ mają decydujący wpływ na zapewnienie ostatecznej estetyki pomieszczeń.
Gładzie to zwyczajowe określenie tynku cienkowarstwowego przeznaczonego do nakładania w jednej lub większej liczbie warstw o grubości warstwy do 3 mm. Jest wierzchnią warstwą wyprawy tynkarskiej przygotowanej...
Gładzie to zwyczajowe określenie tynku cienkowarstwowego przeznaczonego do nakładania w jednej lub większej liczbie warstw o grubości warstwy do 3 mm. Jest wierzchnią warstwą wyprawy tynkarskiej przygotowanej pod malowanie lub tapetowanie.
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.
Masy szpachlowe mogą pełnić dwie funkcje: spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych oraz szpachlowanie powierzchni, czyli wykonywanie tzw. gładzi.
Gładź to zwyczajowe określenie tynku cienkowarstwowego, przeznaczonego do nakładania w jednej lub większej liczbie warstw grubości do 3 mm. Gładź jest ostatnią, wierzchnią warstwą wyprawy tynkarskiej, przygotowanej pod malowanie lub tapetowanie, nadającą wysoką estetykę powierzchni sufitów oraz ścian wewnątrz pomieszczeń.
Z kolei masy szpachlowe przeznaczone do spoinowania nie tworzą struktury ciągłej, a służą jedynie do łączenia elementów suchej zabudowy, np. płyt gipsowo-kartonowych, i uzupełniania ubytków na powierzchniach. Wiele wyrobów dostępnych na rynku może spełniać obie funkcje jednocześnie. Na FOT. 1 przestawiono przykład zastosowania mas szpachlowych.
Charakterystyka mas szpachlowych
Wymagania dla mas szpachlowych do spoinowania i wykańczania płyt gipsowo-kartonowych w systemach suchej zabudowy określone są w normie PN-EN 13963:2014 [1]. Norma ta uwzględnia podział wyrobów z uwagi na przeznaczenie oraz mechanizm wiązania i twardnienia.
Masy szpachlowe polimerowe, jako wyroby wiążące i twardniejące przez wysychanie, to masy typu A. Masy szpachlowe gipsowe zdefiniowane są jako wyroby wiążące i twardniejące na drodze reakcji chemicznych - masy typu B. Szczegółowy podział mas przedstawiono w TABELI.
Badania normowe mas szpachlowych typów A i B obejmują takie same własności:
reakcję na ogień,
wytrzymałość złącza płyt gipsowo-kartonowych ze spoiną,
powstawanie spękań,
zawartość cząstek grubych,
przyczepność do płyty gipsowo-kartonowej.
Wyjątkiem jest badanie czasu wiązania, które dotyczy wyłącznie mieszanek typu B.
Masę szpachlową zazwyczaj stanowi sucha mieszanka lub gotowa masa, przygotowana fabrycznie, w skład której wchodzą:
spoiwo - gips w wypadku mas typu B lub dyspersje polimerowe dla mas typu A,
wypełniacz mineralny, np. biały - mączka dolomitowa,
dodatki modyfikujące - np. etery celulozy.
Ich skład uzupełnia się dodatkiem włókien.
Stosowanie włókien w zaprawach i wyrobach chemii budowlanej
Dzięki zastosowaniu włókien można uzyskać wiele korzyści technologicznych.
Włókna rozproszone w masie tworzą trójwymiarową sieć i mają za zadanie przede wszystkich zapobiegać tworzeniu się rys skurczowych.
Włókna jako mikrozbrojenie przyczyniają się również do zwiększenia wytrzymałości mechanicznej wyrobu.
W zaprawach gipsowych najczęściej stosuje się włókna celulozowe, w wyrobach o wymaganych wyższych wytrzymałościach, np. betonie czy podkładach podłogowych - włókna szklane, stalowe, polimerowe.
Powszechnie znane są włókna celulozowe o różnej zawartości celulozy, długości i grubości [2]. Pod względem zawartości celulozy włókna te można podzielić na trzy kategorie: ok. 80%, ok. 90% i > 90% celulozy.
Włókna celulozowe cięte są na kawałki długości zazwyczaj od 20 do 1000 mm, choć produkowane są również włókna długości 2000 mm.
Grubość włókien celulozowych waha się natomiast w stosunkowo wąskich granicach: od 20 do 100 mm. Wyróżniają się one ponadto wysokim stopniem białości wynoszącym 60-90%, który wzrasta wraz z zawartością celulozy we włóknie.
Właściwości czystej celulozy po obróbce chemicznej mogą pozostawać bez zmian przez przeszło dwa lata [2] lub znacznie więcej. Ilość dodatku włókien do zapraw nie powinna przekraczać 1%, choć z reguły stosuje się ilości znacznie mniejsze, ok. 0,2-0,5% masy suchej mieszanki.
Włókna celulozowe nie rozpuszczają się w wodzie, w przeciwieństwie do metylocelulozy stosowanej jako zagęstnik do zapraw budowlanych, jednakże wykazują właściwości poprawiające retencję wody w zaprawie.
Odmiennie od włókien celulozowych, włókna polimerowe czy szklane nie wpływają na retencję wody, jednak poprawiają reologię wyrobów, a przede wszystkim przyczyniają się istotnie do zwiększenia wytrzymałości szczególnie na zginanie i rozciąganie.
Na FOT. 2, FOT. 3, FOT. 4 i FOT. 5 zobrazowano przykłady wybranych włókien, stosowanych jako domieszki w wyrobach chemii budowlanej (włókna zastosowane w badaniach zostały zobrazowane przy zastosowaniu mikroskopu optycznego, przy powiększeniu 50×).
W celu określenia wpływu włókien na powstawanie spękań, w laboratorium ICiMB wykonano badania ich podstawowych właściwości, mających wpływ na zapewnienie trwałości i estetyki wykonywanych wykończeń, tj. wytrzymałości połączeń metodą zginania oraz przyczepności, a także przeprowadzono obserwacje wizualne powstawania powierzchni wypraw.
Do badań przygotowano dwa rodzaje mas szpachlowych wg PN EN13963:2014 [1]:
masę szpachlową polimerową typu 3A,
masę szpachlową gipsową typu 3B,
z zastosowaniem następujących rodzajów włókien, oznaczonych odpowiednio symbolami:
WC0 - mikrowłókna zastępujące metylocelulozę,
WC1 - włókna celulozowe, średnia długość 0,045 mm,
WC2 - włókna celulozowe, średnia długość 0,120 mm,
WC3 - włókna celulozowe, średnia długość 0,200 mm,
WC4 - włókna celulozowe, średnia długość 0,300 mm,
WC5 - włókna celulozowe, średnia długość 0,600 mm,
WCX - mieszanina włókien celulozowych WC1/WC3 w stosunku 2:1,
WP - włókna polietylenowe, długość od 0,200 mm do 0,500 mm,
WB - włókna bazaltowe, średnia długość ok. 2 mm.
Wytypowane włókna dodawano do masy przygotowanej wg receptury ramowej w ilości 0,50% masy, zmniejszając jednocześnie udział metylocelulozy. Dla porównania przygotowano również próbkę bez dodatku włókien, oznaczoną w badaniach jako "0".
FOT. 6. Badanie wytrzymałości złącza płyt g-k metodą zginania wg PN-EN 13963:2014 [1]; fot.: archiwum ICiMB
FOT. 7. Badanie powstawania spękań dla mas do spoinowania połączeń bez taśmy zbrojącej wg PN-EN 13963:2014 [1]; fot.: archiwum ICiMB
FOT. 8. Badanie przyczepności dla mas do płyt g-k wg PN-EN 13963:2014 [1] -urządzenie badawcze; fot.: archiwum ICiMB
FOT. 9. Badanie przyczepności dla mas do płyt g-k wg PN-EN 13963:2014 [1] - wygląd badanego pola; fot.: archiwum ICiMB
Wyniki badań
Na FOT. 10 przedstawiono wyniki oceny w zakresie powstawania spękań na grubości wypraw do 10 mm.
FOT. 10. Widok powierzchni mas szpachlowych z dodatkiem poszczególnych rodzajów włókien, nałożonych z zastosowaniem klina w warstwie do grubości 10 mm; fot.: archiwum autorów
Ocena właściwości roboczych mas wykazała łatwiejsze mieszanie i szybszą homogenizację próbek z dodatkiem włókien celulozowych. Stwierdzono również wyraźnie łatwiejsze nakładanie i rozprowadzanie w porównaniu do zaprawy bazowej. Dodatek włókien krótkich pozwolił na redukcję kleistości do narzędzi, co widać wyraźnie na FOT. 10.
Wyniki badań wykazały, że dodatek włókien wpływa zasadniczo na ograniczenie powstawania spękań mas szpachlowych.
W przypadku masy bez włókien występowanie spękań zaobserwowano przy grubości nakładania masy ok. 5 mm.
Włókna bardzo krótkie i mikrowłókna zastępujące metylocelulozę zapewniły ograniczenie występowania spękań w masie o grubości do ok. 7 mm.
Przy zastosowaniu włókien celulozowych długości większej niż 100 mm nie stwierdzono występowania spękań na całej długości klina, tj. w warstwie o grubości do 10 mm.
Brak spękań masy zapewniło również zastosowanie zalecanej przez producenta włókien mieszaniny włókien o różnej długości WCX oraz włókien bazaltowych i polimerowych.
W wypadku włókien dłuższych oraz bazaltowych zauważono jednakże większą trudność w uzyskaniu gładkiej powierzchni wyprawy, czego z kolei nie stwierdzono dla mieszaniny włókien celulozowych.
Na RYS. 1 przedstawiono wyniki badań przyczepności poszczególnych kompozycji.
RYS. 1. Wyniki badań przyczepności mas szpachlowych z zastosowaniem poszczególnych rodzajów włókien; rys.: archiwum autorów
RYS. 2. Wyniki przyczepności poszczególnych zapraw po badaniu czasu otwartego 20 i 30 min; rys.: archiwum autorów
Najlepsze wyniki przyczepności - prawie dwukrotnie wyższe niż w wypadku mas bez dodatku włókien - stwierdzono przy zastosowaniu mikrowłókien stosowanych również jako domieszka zastępująca metylocelulozę.
Dla włókien krótkich uzyskano wartości porównywalne do masy szpachlowej bez domieszki.
Nie stwierdzono również wyraźnych różnic wyników w wypadku włókien długości średniej 100-600 mm.
Istotny wzrost przyczepności uzyskano jednakże dla mieszaniny włókien różnej długości. Zastosowanie natomiast włókien bazaltowych i polimerowych nie wpływa na siłę wiązania masy z podłożem z płyty g-k.
Nieco inaczej przedstawia się wpływ włókien na wytrzymałość badanych mas na zginanie. Zależność tę dla poszczególnych rodzajów włókien odzwierciedla RYS. 2.
Obecność włókien celulozowych krótkich nie wykazała większego wpływu na wytrzymałość mas szpachlowych na zginanie, szczególnie w wypadku pomiaru siły niszczącej próbkę.
Największy wpływ na poprawę wytrzymałości na zginanie uzyskano dla włókien średniej długości ok. 200 mm, gdzie poza wzrostem siły niszczącej uzyskano znaczne zwiększenie siły, przy której następuje pierwsze pęknięcie.
Wzrost odporności na pękanie uzyskano również przy zastosowaniu włókien polimerowych i bazaltowych, jednakże siły niszczące osiągają w ich wypadku porównywalne wartości.
Największy wzrost wytrzymałości na zginanie uzyskano dla mieszaniny włókien celulozowych różnej długości, tj. bardzo krótkich - 45 mm i średnich - 200 mm w stosunku 2:1.
Podsumowanie
Przeprowadzone badania wykazały, że dodatek włókien w większości wypadków poprawia przyczepność mas szpachlowych, jednocześnie zwiększając ich zdolność do przenoszenia obciążeń zginających, z jakimi mamy do czynienia w ścianach działowych i wykończeniach poddaszy, gdzie najczęściej stosowane są płyty g-k.
Dodatek włókien wyraźnie poprawia właściwości robocze zapraw.
Oprócz zalet technologicznych, stosowanie włókien niesie ze sobą również wymierne korzyści finansowe. Wiąże się to z możliwością zastępowania (w określonym stopniu) drogiej metylocelulozy przez włókna celulozowe. O ile, w przeciwieństwie do eterów celulozy, włókna nie rozpuszczają się w wodzie, to dodane do mas szpachlowych wykazują działanie podobne jak one, czyli zwiększają retencję wody w zaprawie, jednocześnie poprawiając jej właściwości mechaniczne.
Literatura
PN-EN 13963:2014, "Materiały do spoinowania płyt gipsowo‑kartonowych - Definicje, wymagania i metody badań".
S. Chłądzyński, "Składniki zapraw klejowych do płytek. Część IV - Włókna celulozowe", "IZOLACJE" nr 6/2008, s. 42-46.
FOT. 2. WC1 – włókna celulozowe, średnia długość 0,045 mm; fot.: archiwum autorów (M. Niziurska, M. Wieczorek)
FOT. 3. WC5 – włókna celulozowe, średnia długość 0,600 mm; fot.: archiwum autorów (M. Niziurska, M. Wieczorek)
FOT. 4. WP – włókna polimerowe, średnia długość
0,2–0,5 mm; fot.: archiwum autorów (M. Niziurska, M. Wieczorek)
FOT. 5. WC5 – włókna bazaltowe, średnia długość 2 mm; fot.: archiwum autorów (M. Niziurska, M. Wieczorek)
FOT. 6. Badanie wytrzymałości złącza płyt g-k metodą zginania wg PN-EN 13963:2014 [1]; fot.: archiwum ICiMB
FOT. 7. Badanie powstawania spękań dla mas do spoinowania połączeń bez taśmy zbrojącej wg PN-EN 13963:2014 [1]; fot.: archiwum ICiMB
FOT. 8. Badanie przyczepności dla mas do płyt g-k wg PN-EN 13963:2014 [1] – urządzenie badawcze; fot.: archiwum ICiMB
FOT. 9. Badanie przyczepności dla mas do płyt g-k wg PN-EN 13963:2014 [1] – wygląd badanego pola; fot.: archiwum ICiMB
FOT. 10. Widok powierzchni mas szpachlowych z dodatkiem poszczególnych rodzajów włókien, nałożonych z zastosowaniem klina w warstwie do grubości 10 mm; fot.: archiwum autorów (M. Niziurska, M. Wieczorek)
RYS. 1. Wyniki badań przyczepności mas szpachlowych z zastosowaniem poszczególnych rodzajów włókien; rys.: archiwum autorów (M. Niziurska, M. Wieczorek)
RYS. 2. Wyniki przyczepności poszczególnych zapraw po badaniu czasu otwartego 20 i 30 min; rys.: archiwum autorów (M. Niziurska, M. Wieczorek)
TABELA. Wyroby objęte wymaganiami normy PN-EN 13963:2014 [PN-EN 13963:2014, „Materiały do spoinowania płyt gipsowo‑kartonowych
– Definicje, wymagania i metody badań”]
FOT. 1. Przykład zastosowania masy dwufunkcyjnej do wykończenia ścian (szpachlowanie i gładzenie) w systemie suchej zabudowy w galerii handlowej;
fot.: archiwum autorów (M. Niziurska, M. Wieczorek)
Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...
Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.
Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....
Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.
Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...
Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.
Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...
Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.
Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...
Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.
W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...
W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.
Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...
Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.
Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...
Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.
Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...
Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.
Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....
Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.
Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...
Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.
W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu.
Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...
W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu.
Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.
Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...
Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.
Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...
Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....
Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.
Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...
Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?
Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...
Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.
Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.
Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.
Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności...
Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności od podłoża oraz określanie czynników wpływających na jakość tych wyrobów – okazują się problematyczne.
Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części...
Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.