Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydrofobizacja w masie

Cz. 1. Wpływ domieszek krzemoorganicznych na właściwości wilgotnościowe zapraw i zaczynów cementowych

Hydrofobizacja jest procesem zabezpieczającym materiały budowlane przed szkodliwym działaniem wody.
Fot. Si-Tech

Hydrofobizacja jest procesem zabezpieczającym materiały budowlane przed szkodliwym działaniem wody.


Fot. Si-Tech

Działanie agresywnego środowiska zewnętrznego jest jedną z najczęstszych przyczyn degradacji materiałów budowlanych. Woda ma zasadniczy wpływ na ich trwałość. Zawilgocenie może prowadzić do zniszczenia materiału poprzez zamarzanie, przyczyniać się do rozwoju grzybów i pleśni, a w wyniku odparowania wody na powierzchni materiałów mogą krystalizować się szkodliwe sole.

Zobacz także

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Bostik Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej

Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej

Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...

Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.

Parametrem określającym wpływ wody na materiał porowaty jest jego nasiąkliwość, czyli zdolność materiału do pochłaniania i zatrzymywania wody w przestrzeni porowej. Istotny wpływ na właściwości materiału ma rodzaj porów (zamknięte lub otwarte) i ich kształt (od wąskich szczelin do sferoidalnych baniek), wymiary oraz rozmieszczenie w materiale [1-2].

Hydrofobizacja jest procesem zabezpieczającym materiały budowlane przed szkodliwym działaniem wody. Dzięki hydrofobizacji materiały hydrofilowe (zwilżalne przez wodę) uzyskują właściwości hydrofobowe (brak lub słaba zwilżalność przez wodę).

Istnieje kilka rodzajów substancji używanych do hydrofobizacji. Ze względu na skład chemiczny można wyróżnić wśród nich:

  • stearyniany,
  • oleiniany,
  • silany/siloksany.

Hydrofobowe substancje krzemoorganiczne

W związkach krzemoorganicznych mamy do czynienia głównie z wiązaniami Si–C–Si (krzemowęglowe) i Si–O–Si (siloksanowe).

Pod względem energii dysocjacji wiązania węgiel–krzem są dłuższe i słabsze niż wiązanie węgiel–węgiel, dlatego też wiązanie Si–C można rozdzielić łatwiej niż typowe wiązania C–C. Wiązanie C–Si jest nieco spolaryzowane w kierunku węgla z powodu jego większej elektroujemności. Wiązania Si–O są znacznie silniejsze niż typowe pojedyncze wiązanie C–O.

Substancje hydrofobizujące na bazie związków krzemoorganicznych są najmłodszą grupą środków hydrofobizujących. Związki krzemoorganiczne to organiczne związki zawierające w swojej strukturze trwałe wiązania pomiędzy atomami krzemu i węgla (C–Si). Podstawową strukturą związków krzemoorganicznych jest łańcuch polisiloksanowy. Głównymi grupami tych związków są alkilosilany i arylosilany, fluorowcosilany, silanole, siloksany, sililoaminy i estry sililowe.

Do hydrofobizacji stosowane są przede wszystkim mieszaniny siloksanowo-silanowe, emulsje żywic silikonowych, emulsje silanowe, silikoniany i silany. Właściwości środków hydrofobizujących na bazie silanów, siloksanów i żywic silikonowych zależą przede wszystkim od wielkości cząsteczek. Silany są monomerami (mają jeden atom krzemu w cząsteczce) o najmniejszej masie cząsteczkowej, siloksany to związki oligomerowe, natomiast żywice silikonowe należą do polimerów (związki wielkocząsteczkowe) i mają największą masę cząsteczkową.

W poniższej pracy przeanalizowano wpływ dwóch domieszek, które dodano do wody zarobowej podczas wytwarzania zaprawy/zaczynu cementowego. Taki zabieg miał na celu wyprodukowanie materiału, którego właściwości hydrofobowe przejawiałyby się nie tylko powierzchniowo, ale w całej jego objętości. Zastosowana technologia była zalecana przez producenta domieszek w karcie technicznej produktów.

Polidimetylosiloksan (PDMS) to wielkocząsteczkowy związek krzemoorganiczny (RYS. 1 i RYS. 2), w którego strukturze znajduje się powtarzająca się grupa o wzorze ogólnym [R2Si–O]–, gdzie R to grupa metylowa –CH3. Łańcuchy PDMS układają się w helisy skierowane na zewnątrz, a obecne w nich grupy metylowe nadają tym materiałom hydrofobowy charakter i dobre cechy antyadhezyjne. Orientacja grup metylowych umożliwia łatwe zwilżanie różnorodnych powierzchni przez polidimetylosiloksany [3-4].

RYS. 1. Struktura PDMS; rys.: autorzy

RYS. 1. Struktura PDMS; rys.: autorzy

RYS. 2. Konfiguracja łańcucha polidialkilosiloksonowego na podłożu polarnym; rys.: autorzy

RYS. 2. Konfiguracja łańcucha polidialkilosiloksonowego na podłożu polarnym; rys.: autorzy

Metylosilikonian potasu (MESI) - jest to silnie alkaiczny (pH~13), wodny roztwór żywicy metylosiloksanowej (RYS. 3 i RYS. 4).

Silikoniany rozkładają się pod wpływem dwutlenku węgla zawartego w powietrzu z wydzieleniem węglanu (RYS. 5) i w wyniku polimeryzacji kondensacyjnej tworzą polisiloksan. Wskutek powolnego procesu kondensacji powstają coraz większe cząstki i tym samym wzrastają własności hydrofobowe materiału. Obecność wodorotlenku wapnia w materiale opóźnia proces kondensacji [2, 5-6].

RYS. 3. Budowa metylosilikonianu potasu; rys.: autorzy

RYS. 3. Budowa metylosilikonianu potasu; rys.: autorzy

RYS. 4. Rozkład silikonianu pod wpływem dwutlenku węgla; rys.: autorzy

RYS. 4. Rozkład silikonianu pod wpływem dwutlenku węgla; rys.: autorzy

RYS. 5. Polikondensacja silikonianu; rys.: autorzy

RYS. 5. Polikondensacja silikonianu; rys.: autorzy

Silikoniany są alkaicznymi roztworami oligomerów siloksanowych. Powstają w wyniku przerwania reakcji polikondensacji poprzez dodanie nadmiernej ilości wodorotlenku sodu lub wodorotlenku potasu. Jeszcze do niedawna środki hydrofobizujące na bazie silikonianów były stosowane do powierzchniowej konserwacji zabytków; zrezygnowano z tego ze względu na zbyt duże ilości produktów ubocznych (węglanów) [6].

Materiały stosowane w badaniach

Do przygotowania zapraw cementowych użyto cementu portlandzkiego CEM I 32,5 R. Skład zapraw został podany w TABELI 1.

  • Wszystkie próbki zapraw cementowych przygotowano zgodnie z normą PN-EN 196-1 [7].
  • Stosunek wody do cementu (w/c) w zaprawie wynosił 0,5.
  • Do badania nasiąkliwości i szybkości absorpcji wody przygotowano próbki zaprawy w kształcie beleczek o wymiarach 40×40×160 mm.
  • Próbki zostały rozformowane po jednym dniu, a następnie przechowywane w temperaturze 20°C przy wilgotności względnej >  95% przez 27 dni.
  • Do hydrofobizacji w masie wykorzystano dwie różne domieszki krzemoorganiczne.
    Pierwsza z nich jest wodną emulsją reaktywnych polisiloksanów. Jej główny składnik to poli(dimetylosiloksan) (PDMS).
    Druga domieszka jest stężonym wodnym roztworem żywicy metylosilikonowej (MESI).
  • Wykonano próbki referencyjne (bez domieszek) oraz próbki zawierające 1%, 2% lub 3% domieszki w odniesieniu do masy cementu. Środki dodano do wody zarobowej. Producent zapewnia, że obie domieszki są bardzo skutecznymi domieszkami hydrofobizującymi, które można dodawać do świeżej mieszanki betonowej lub zaprawy. W przypadku stosowania drugiej z domieszek (na bazie MESI) producent zaleca zmniejszenie ilości wody o 10%. Zdecydowaliśmy jednak, że aby wskaźnik w/c pozostał niezmieniony, suma zużytej wody i dodanej domieszki powinna wynosić 225 g na jeden zarób.

Wyniki badań

Wpływ PDMS i MESI na nasiąkliwość i współczynnik absorpcji zapraw cementowych

Wpływ domieszek na nasiąkliwość zaprawy cementowej przedstawiono w TABELI 2.

TABELA 1. Skład przygotowanych zapraw cementowych

TABELA 1. Skład przygotowanych zapraw cementowych

TABELA 2. Wpływ domieszki PDMS i MESI na nasiąkliwość i współczynnik absorpcji zapraw cementowych

TABELA 2. Wpływ domieszki PDMS i MESI na nasiąkliwość i współczynnik absorpcji zapraw cementowych

Badanie nasiąkliwości przeprowadzono zgodnie z normą PN-B-04500 [8] na trzech beleczkach zaprawy cementowej o wymiarach 40×40×160 mm. Po 28 dniach dojrzewania próbki wysuszono w 50°C do stałej masy. Beleczki były stopniowo zalewane wodą i ważone co 24 godziny, aż do otrzymania stałej masy próbek nasączonych wodą.

W TABELI 2 przedstawiono również współczynnik absorpcji wody wyznaczony podczas badania podciągania kapilarnego.

  • Pomiary przeprowadzono zgodnie z normą PN-EN 1015-18 [9].
  • Do badania podciągania kapilarnego wykorzystano trzy beleczki, z których każdą przełamano na dwie części (łącznie 6 próbek o wymiarach 80×40×40 mm).
  • Próbki suszono w 80°C aż do uzyskania stałej masy.
  • Wszystkie cztery powierzchnie boczne (40×80 mm) zostały pokryte materiałem uszczelniającym. Następnie próbki zanurzano pionowo w wodzie na głębokość 1 cm.
  • Zaprawy ważono po 10 minutach, 30 minutach, 60 minutach, 90 minutach, 2 godzinach, 3 godzinach, 4 godzinach i 24 godzinach.

Podczas badania podciągania kapilarnego nie zaobserwowano spowolnienia podciągania wody w zaprawach z wodnym roztworem metylosilikonianu potasu (RYS. 6). Może to być związane z faktem, że metylosilikonian potasu nadaje zaprawie właściwości hydrofobowe w wyniku reakcji z CO2 i wodą.

RYS. 6. Zmiany masy zaprawy cementowej podczas badania podciągania kapilarnego dla próbek o przekroju 4×4 cm; rys. autorzy

RYS. 6. Zmiany masy zaprawy cementowej podczas badania podciągania kapilarnego dla próbek o przekroju 4×4 cm; rys. autorzy

W momencie zastosowania MESI w masie nie ma możliwości zajścia reakcji w związku z brakiem odpowiedniej ilości CO2, nie następuje więc reakcja polikondensacji i nie obserwuje się efektu hydrofobizacji. W przyszłości przewiduje się wykonanie badań dla próbek dłużej kondycjonowanych w powietrzu. Należy również pamiętać, że obecność wodorotlenku wapnia negatywnie wpływa na rozkład silikonianu i kondesację polisiloksanu.

W pracy [2] z użyciem metody skaningowej mikroskopii elektronowej przeprowadzono analizę struktury hydrofobizowanego w masie z domieszką otrzymaną na bazie reaktywnych polisiloksanów, keramzytobetonu i betonu zwykłego oraz rozłożenia powłoki hydrofobowej otrzymanej na bazie wodnego roztworu żywicy metylosilikonowej, powstałej na powierzchni wyżej wymienionych materiałów. W przypadku hydrofobizacji w masie keramzytobetonu i betonu zwykłego nie dochodzi do zamknięcia porów i kapilar w materiale.

Paroprzepuszczalność jest zachowana, a dyfuzja pary wodnej niezakłócona. Dodatkowo w betonie zwykłym autorka zaobserwowała powiększenie porów.

Powierzchniowa hydrofobizacja keramzytobetonu za pomocą żywicy metylosilikonowej daje nieciągłą i bardzo cienką powłokę, przez co powierzchnia keramzytobetonu może być chroniona mniej skutecznie.

Należy pamiętać, że preparaty do powierzchniowej impregnacji materiałów wnikają na pewną głębokość w impregnowaną powierzchnię. Powłoka silikonowa, która się utworzyła po wniknięciu MESI w strukturę przypowierzchniową keramzytobetonu, najdokładniej pokrywała strukturę materiału. Uszczelniała ona pory przypowierzchniowe, powodując spadek porowatości (w porównaniu do innych badanych przez autorkę preparatów do powierzchniowej hydrofobizacji).

Inaczej wyglądał obraz powierzchni betonu zwykłego pokrytego warstwą wodnego roztworu żywicy. Okazało się, że związek ten na powierzchni betonu utworzył grubą powłokę silikonową, która jest spękana (1-5 m) na całej powierzchni. Roztwór tej wielkocząsteczkowej żywicy osadził się przy powierzchni, nie wnikając do wewnątrz struktury betonu. Jest to zjawisko niepożądane, które zapewnia najgorsze właściwości hydrofobowe spośród badanych środków.

Dodatek poli(dimetylosiloksanu) obniża współczynnik absorpcji o połowę w stosunku do zaprawy referencyjnej. Co ciekawe, nie zaobserwowano wpływu ilości dodanego PDMS na mierzoną wielkość, a hydrofobizujący efekt domieszki widać już przy jej najmniejszym stężeniu.

Pozytywny wpływ domieszki MESI obserwuje się natomiast w przypadku badania nasiąkliwości zapraw. Dodanie jej w ilości 3% powoduje spadek nasiąkliwości o 36% w porównaniu do zaprawy wzorcowej. Najprawdopodobniej jest to związane z faktem, że 3% dodatek silikonianu potasu jest wystarczającą ilością, aby nastąpiła hydrofobizacja przy powierzchni beleczki, w miejscach, gdzie jest dostęp do CO2.

Największy spadek nasiąkliwości (o 70%) występuje w przypadku dodania 2% poli(dimetylosiloksanu). Zaskakujące jest to, że dodatek 3% PDMS zmniejsza nasiąkliwość zaprawy zaledwie o 15%. W pracach innych autorów [2, 10-11] również zaobserwowano obniżenie nasiąkliwości przy stosowaniu PDMS.

Kąt zwilżania (dla zaczynów cementowych z dodatkiem PDMS)

Kątem zwilżania nazywany jest kąt utworzony między płaską powierzchnią ciała stałego a styczną do powierzchni cieczy w punkcie zetknięcia się tych dwóch faz. Pomiar kąta zwilżania polega na postawieniu kropli wybranej cieczy (wody, dijodometanu lub glikolu etylenowego) na powierzchni próbki przy użyciu goniometru firmy DataPhysics OCA15EC wyposażonego w kamerę i strzykawkę Braun DS-D 1000 SF z igłą o wymiarach OD = 0,51 mm, ID = 0,25 mm, L = 38,10 mm.

Krople wody obserwowano na ekranie monitora i mierzono kąt zwilżania za pomocą programu SCA20. Jako wynik pomiaru przyjęto średnią z 6 pomiarów przy zastosowaniu wybranej modelowej cieczy. Wyniki pomiarów kąta zwilżania zostały przedstawione w TABELI 3. Badaniu poddane zostały zaczyny cementowe z domieszką na bazie PDMS.

Ze względu na potwierdzone działanie hydrofobizujące domieszki na bazie polidimetylosiloksanów do badań kąta zwilżania wykorzystano tylko zaczyny cementowe o w/c = 0,5 zawierające tę domieszkę.

Już wynoszący 1% dodatek powoduje wzrost kąta zwilżania (dla wody) z 14,6° do 53,7°. Przy 2% zawartości PDMS kąt ten jest nieco mniejszy i wynosi 43,6°, a największy jest przy zawartości 3%, kiedy to wynosi 64° (RYS. 5).

Dość duże wahania kąta zwilżania mogą mieć związek z nierównomiernym rozprowadzeniem domieszki w zaczynie cementowym. Ze względu na jej właściwości fizyczne (lepkość, gęstość itp.) jej niedokładne rozmieszanie w wodzie zarobowej mogło powodować aglomerację cząsteczek domieszki.

TABELA 3. Wpływ domieszki PDMS na kąt zwilżania zaczynów wodą z dijodometanem i glikolem etylowym

TABELA 3. Wpływ domieszki PDMS na kąt zwilżania zaczynów wodą z dijodometanem i glikolem etylowym

Dodatkowo należy zaznaczyć, że podczas pomiarów (dla próbek o zawartości PDMS równaj 2% i 3%) udawało się osiągać nawet kąt zwilżania 90°. Na powierzchni badanych próbek znajdowały się również miejsca, gdzie kropla ulegała całkowitemu rozlaniu. Należy pamiętać, że powierzchnia zaczynu, na którą nanoszona jest kropla badanej cieczy, jest nierówna i chropowata, co utrudnia pomiar. Dodatek domieszki PDMS spowodował również obniżenie się swobodnej energii powierzchniowej SEP (najsłabsze właściwości adhezyjne). Wraz ze wzrostem hydrofobowości powierzchni zmniejsza się udział składowej polarnej, a zwiększa udział składowej dyspersyjnej (FOT. 1 i FOT. 2).

FOT. 1. Wyniki analizy kąta zwilżania dla próbek z zaczynu cementowego bez domieszki; fot.: autorzy

FOT. 1. Wyniki analizy kąta zwilżania dla próbek z zaczynu cementowego bez domieszki; fot.: autorzy

FOT. 2. Wyniki analizy kąta zwilżania dla próbek z zaczynu cementowego z 3% domieszki PDMS; fot.: autorzy

FOT. 2. Wyniki analizy kąta zwilżania dla próbek z zaczynu cementowego z 3% domieszki PDMS; fot.: autorzy

W literaturze [2, 10] zbadano również kąt zwilżania. W [10] badania przeprowadzono na zaprawach cementowych i w przypadku wody oraz zawartości 2% domieszki na bazie PDMS uzyskano kąt zwilżania wielkości 77°.

W [2], gdzie domieszką była bezroz­puszczalnikowa emulsja na bazie reaktywnych polisiloksanów (do hydrofobizowania w masie), w przypadku keramzytobetonów i betonów zwykłych nie zaobserwowano efektu hydrofobizacji (kąty zwilżania próbki wzorcowej i z dodatkiem domieszki był podobne). Przyczyną może być zbyt mała ilość zastosowanej domieszki (0,5% w stosunku do masy cementu dla betonu zwykłego i 2% w przypadku keramzytobetonu).

Wnioski

  • Stosowanie domieszek na bazie krzemu może nadawać porowatym materiałom cementowym właściwości hydrofobowe. Pomimo trudności zastosowania hydrofobizacji w masie przedstawione powyżej wyniki wskazują, że jest to możliwe.
  • Dzięki domieszce na bazie poli(dimetylosiloksanu) udało się zmniejszyć nasiąkliwość z 7,6% (dla próbki referencyjnej) do 2,3% (dla próbki z zawartością 2% PDMS).
  • Współczynnik absorpcji wody uległ obniżeniu o połowę swojej wartości, bez względu na ilość dodanej domieszki na bazie PDMS. Domieszka na bazie poli(dimetylosiloksanu) spowodowała również wzrost kąta zwilżania z 14,6° (dla próbki referencyjnej) do 64° dla 3% zawartości domieszki.

Przedstawione w tym artykule badania są potwierdzeniem skuteczności hydrofobizacji w masie. Jednakże jednoznacznie widać, że zależy ona od rodzaju związku, na którym oparta jest domieszka. Szczególnie korzystny wpływ na ograniczenie absorpcji wody ma domieszka na bazie PDMS. Stosowanie domieszki na bazie wodnego roztworu żywicy metylosilikonowej wymaga dalszych badań z uwzględnieniem badań długoterminowych.

W dalszych badaniach przeprowadzona zostanie analiza wpływu powyższych domieszek hydrofobizujących na właściwości mechaniczne oraz mikrostrukturę zaprawy cementowej.

Literatura

  1. W. Kurdowski, "Chemia cementu i betonu", Stowarzyszenie Producentów Cementu 2010, PWN, Warszawa 2010.
  2. D. Barnat-Hunek, "Swobodna energia powierzchniowa jako czynnik kształtujący skuteczność hydrofobizacji w ochronie konstrukcji budowlanych", Politechnika Lubelska, Lublin 2016.
  3. K. Mojsiewicz-Pieńkowska, J. Łukasiak, "Polidimetylosiloksany w środowisku człowieka", "Polimery" 2003, 48, 401.
  4. J. Chruściel, E. Leśniak, M. Fejdyś, "Otrzymywanie i zastosowanie karbofunkcyjnych polisiloksanów", "Polimery" 2008, 53, 817.
  5. T. Szymura, "Chemia w inżynierii materiałów", Politechnika Lubelska, Lublin 2015.
  6. J. Ciabach, "Właściwości żywic sztucznych stosowanych w konserwacji zabytków", Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2001.
  7. PN-EN 196-1, "Metody badania cementu. Część 1: Oznaczanie wytrzymałości".
  8. PN-B-04500, "Zaprawy budowlane. Badania cech fizycznych i wytrzymałościowych".
  9. PN-EN 1015-18, "Metody badań zapraw do murów. Część 18: Określenie współczynnika absorpcji wody spowodowanej podciąganiem kapilarnym stwardniałej zaprawy".
  10. M. Najduchowska, P. Pichniarczyk, "Wpływ związków hydrofobowych na właściwości zapraw cementowych i gipsowych",  "Cement, Wapno, Beton" 2010, 77, 148.
  11. V. Spaeth, M.P. Delplancke-Ogletree, J.P. Lecomte, "Hydration Process and Microstructure Development of Integral Water Repellent Cement Based Materials", 5th International Conference on Water Repellent Treatment of Building Materials, Hydrophobe V Aedificatio Publishers, 2008.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Jerzy Bochen Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.

mgr inż. Maciej Rokiel Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

dr inż. Teresa Rucińska, mgr inż. Agata Wygocka Domieszki do betonów

Domieszki do betonów Domieszki do betonów

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

dr inż. Artur Pałasz Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe

Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe

Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności...

Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności od podłoża oraz określanie czynników wpływających na jakość tych wyrobów – okazują się problematyczne.

mgr inż. Maciej Rokiel Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części...

Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Piotr Smarzewski, mgr inż. Małgorzata Szafraniec Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu

Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.